Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.4.2023.2.KW
Ustalenie źródła przychodu i rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina oraz sprzedaży sadzonek pochodzących z własnych upraw.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest:
‒prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży sadzonek winorośli jako przychodów z działalności rolniczej, które nie podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie oznaczone nr 5);
oraz
‒nieprawidłowe w części dotyczącej:
•kwalifikacji przychodów z produkcji i sprzedaży wina jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie oznaczone nr 1);
•zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza wydatków związanych z uprawą winorośli, tj.: zakupu środków ochrony roślin, nawozów, słupków do podtrzymywania winogron, wapnia, wapna, agrowłókniny, czynszu za dzierżawę gruntu, akcesoriów do nawodnienia gruntu, agregatu do podłączenia nawodnienia, paliwa do agregatu, wosku do szczepienia roślin, tunelu foliowego, folii, wkrętów, prętów oraz z produkcją wina tj. zakupu bakterii, drożdży winiarskich, pożywki, pehametru, butelek, korków, korkownicy, etykiet, projektu graficznego etykiet, kartonów, kratownic, skrzynek do zbiorów winogron, przekładek do skrzynek, płyt i wkładów filtracyjnych, mieszadła do moszczu, suchego lodu, analizy laboratoryjnej składu wina, lodówki, kasy fiskalnej, akcyzy, opłaty za wytworzenie znaków akcyzy (pytanie oznaczone nr 2);
•sporządzania i wyceny spisu z natury (pytania oznaczone nr 3 i 4);
•braku możliwości ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków związanych z produkcją sadzonek (pytanie oznaczone nr 6)
•ujęcia czynszu dzierżawy gruntu w proporcji przeznaczonej pod uprawę winogron na cele produkcji wina do kosztów uzyskania przychodów, a w proporcji zajętej na produkcję sadzonek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (pytanie oznaczone nr 7)
•zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości sadzonek winorośli przekazanych na dosadzenia do własnej uprawy winogron (pytanie oznaczone nr 8).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodu i rozliczenia kosztów uzyskania przychodu z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina oraz sprzedaży sadzonek pochodzących z własnych upraw.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2023 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od 1 maja 2021 r. jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem - zgodnie z wpisem do CEIDG - jest 11.02.Z produkcja win gronowych, a także 01.21.Z uprawa winogron, 01.30.Z rozmnażanie roślin, 11.03.Z produkcja cydru i pozostałych win owocowych, 47.25.Z sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach, 46.22.Z sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT i podatnik podatku akcyzowego oraz posiada kasę fiskalną online. Produkcja i sprzedaż wina odbywa się poza składem podatkowym, gdyż Wnioskodawca produkuje mniej niż 1000 hektolitrów wina na rok.
Wnioskodawca na podstawie umowy dzierżawy od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2030 r. dzierżawi grunty o powierzchni 10,5 ha, z czego 10 ha przeznaczone jest pod uprawę winogron. Umowa dzierżawy nie została zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków, a podatnik nie płaci podatku rolnego, gdyż nie na nim ciąży obowiązek podatkowy. Wnioskodawca nie jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników oraz nie dokonał wpisu dzierżawionych gruntów w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej Regon jako gospodarstwa rolnego.
Od roku 2021 zebrane winogrona z własnych upraw w całości przeznacza do produkcji wina i nie uzyskuje przychodów ze sprzedaży winogron. Wnioskodawca uzyskuje przychody ze sprzedaży wyprodukowanego wina, które zakwalifikował jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
W związku z wyprodukowaniem wina Wnioskodawca poniósł w roku 2021, 2022 i 2023 wydatki związane z uprawą winogron przekazanych do produkcji wina tj. środki ochrony roślin, nawozy, słupki do podtrzymywania winogron, wapń, wapno, agrowłóknina, czynsz za dzierżawę gruntu, akcesoria do nawodnienia gruntu, agregat do podłączenia nawodnienia, paliwo do agregatu, wosk do szczepienia roślin, tunel foliowy, folia, wkręty, pręty oraz z produkcją wina tj. bakterie, drożdże winiarskie, pożywki, pehametr, butelki, korki, korkownica, etykiety, projekt graficzny etykiety, kartony, kratownice, skrzynki do zbiorów winogron, przekładki do skrzynek, płyty i wkłady filtracyjne, mieszadło do moszczu, suchy lód, analiza laboratoryjna składu wina, lodówka, kasa fiskalna, akcyza, opłata za wytworzenie znaków akcyzy. Wydatki te Wnioskodawca ujął na podstawie faktur oraz potwierdzeń zapłaty (za akcyzę, opłata za wytworzenie znaków akcyzy oraz dzierżawę gruntu) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty uzyskania przychodów poniesione w celu osiągnięcia przychodów, w kolumnie 10, te które są kosztami bezpośrednimi oraz w kolumnie 13 pozostałe koszty.
Ponieważ rok winiarski nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, w roku 2021 Wnioskodawca nie uzyskał przychodów ze sprzedaży wina i nie zakończył się proces produkcji wina. Wnioskodawca na zakończenie roku 2021 wykazał więc w inwentaryzacji produkcję w toku wina, na którą składały się wydatki związane zarówno z uprawą winogron przekazanych do produkcji wina oraz wydatki dotyczące produkcji wina, które zaliczone zostały do kosztów bezpośrednich, ujętych w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów i wycenił tę produkcję w toku wg kosztów wytworzenia. Natomiast w roku 2022 Wnioskodawca uzyskał przychody ze sprzedaży wina z nastawu z roku 2021 (rok winiarski 2021/2022) oraz rozpoczął produkcję wina z nastawu w 2022 roku. W roku 2022 Wnioskodawca ponosił koszty dotyczące zarówno produkcji wina z nastawu z 2021 i nastawu z 2022. Po zakończonym roku 2022 Wnioskodawca w inwentaryzacji wykazał niesprzedaną ilość wina w butelkach oraz zbiornikach do przechowywania wina i wycenił po kosztach wytworzenia poniesionych w 2021 i 2022 roku oraz produkcję w toku wina nastaw w 2022 roku (rok winiarski 2022/2023), którego produkcja zakończy się w roku 2023, wyceniając tę produkcję według kosztów wytworzenia.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca w kwietniu 2023 roku wydzielił z dzierżawionego gruntu powierzchnię 0,15 ha i rozpocznie proces rozmnażania sadzonek uprawianej winorośli. W tym celu zdał egzamin przeprowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (...). Następnie złożył wniosek o zamiarze prowadzenia obrotu materiałem siewnym i oczekuje na wpis do ewidencji przedsiębiorców prowadzących obrót materiałem siewnym. 13 kwietnia 2023 r. złożył wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o rozszerzenie działalności o kod PKD 46.22.Z sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin oraz 47.99.Z pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami, targowiskami.
Rozmnażanie roślin będzie się odbywać w ten sposób, że w początkowej fazie rozmnażania sadzonki zostaną umieszczone na okres od 3 do 4 tygodni w skrzynkach ogrzewanych matami grzejnymi oraz styropianem i okrytych tunelami foliowymi o powierzchni nieprzekraczającej 50m2. Następnie zostaną umieszczone w kopcach ziemi i okryte folią, w której będą wzrastać do października 2023 roku. Wnioskodawca zamierza wyprodukowane sadzonki sprzedawać bez pośrednictwa internetu przedsiębiorcom oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. W związku z produkcją sadzonek Wnioskodawca poniósł również wydatki związane z produkcją sadzonek tj. zakup wosku do sadzonek, tunelów foliowych, mat grzejnych itp.
Uzupełnienie wniosku
W piśmie z 13 czerwca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, że jest producentem wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, tj. jest osoba fizyczną, która sama przetwarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeże winogrona, moszcz winogronowy na wino i wyrabia mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli. Jednakże, jak wskazał Wnioskodawca, nie jest On rolnikiem, gdyż nie jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników oraz nie dokonał wpisu dzierżawionych gruntów w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON jako gospodarstwa rolnego, a także nie płaci podatku rolnego od dzierżawionego gruntu, jak również umowa dzierżawy nie została zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków.
Wydatki poniesione na zakup skrzynek i przekładek mają związek z produkcją wina, gdyż służą do przechowywania butelek z wyprodukowanym winem.
Wśród wydatków wymienionych w opisie stanu faktycznego nie znajdują się koszty zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
Pytania
1.Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo kwalifikując przychody ze sprzedaży wina jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?
2.Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo ujmując wydatki związane z uprawą winogron przekazanych do produkcji wina tj. środki ochrony roślin, nawozy, słupki do podtrzymywania winogron, wapń, wapno, agrowłóknina, czynsz za dzierżawę gruntu, akcesoria do nawodnienia gruntu, agregat do podłączenia nawodnienia, paliwo do agregatu, wosk do szczepienia roślin, tunel foliowy, folia, wkręty, pręty oraz z produkcją wina tj. bakterie, drożdże winiarskie, pożywki, pehametr, butelki, korki, korkownica, etykiety, projekt graficzny etykiet, kartony, kratownice, skrzynki do zbiorów winogron, przekładki do skrzynek, płyty i wkłady filtracyjne, mieszadło do moszczu, suchy lód, analiza laboratoryjna składu wina, lodówka, kasa fiskalna, akcyza, opłata za wytworzenie znaków akcyzy do kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza?
3.Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo wykazując w inwentaryzacji roku 2021 i 2022 produkcję w toku wina, na które składały się wydatki związane zarówno z uprawą winogron przekazanych do produkcji wina oraz wydatki dotyczące produkcji wina, które zaliczone zostały do kosztów bezpośrednich, ujętych w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów i wyceniając tę produkcję w toku wg kosztów wytworzenia?
4.Czy Wnioskodawca postąpił prawidłowo, wykazując po zakończonym roku 2022 w inwentaryzacji niesprzedaną ilość wina w butelkach i zbiornikach do przechowywania wina i wyceniając według kosztów wytworzenia poniesionych w 2021 i 2022 roku?
5.Czy przychody ze sprzedaży wyprodukowanych sadzonek będą wyłączone spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
6.Jeśli odpowiedź na pytanie nr 5 będzie twierdząca, to czy Wnioskodawca nie będzie miał prawa do ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków związanych z produkcją sadzonek?
7.Czy wydatki Wnioskodawcy na czynsz dzierżawy gruntu w proporcji przeznaczonej pod uprawę winogron na cele produkcji wina będą mogły być ujęte w kosztach uzyskania przychodu, a w proporcji zajętej na produkcję sadzonek wyłączone z kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza?
8.Czy przekazanie wyprodukowanych sadzonek na dosadzenia do własnej uprawy winogron będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu uzyskiwania przychodów ze sprzedaży wina, a jeśli tak to czy wydatek ten wycenić powinno się wg kosztów wytworzenia, czy też wg wartości rynkowej?
Pana stanowisko w sprawie
AD 1.
Wnioskodawca postąpił prawidłowo kwalifikując przychody ze sprzedaży wina jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż nie ma tu zastosowania art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Produkcja i sprzedaż wina z własnych upraw nie mieści się w definicji działalności rolniczej, nie jest także zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej. Nie będzie miało również zastosowania zakwalifikowanie tych przychodów do innych źródeł stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż Wnioskodawca zarejestrował jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem - zgodnie z wpisem do CEIDG - jest 11.02.Z produkcja win gronowych, 01.21.Z uprawa winogron, 01.30.Z rozmnażanie roślin, 11.03.Z produkcja cydru i pozostałych win owocowych, 47.25.Z sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych.
AD 2.
Wnioskodawca postąpił prawidłowo ujmując wydatki związane z uprawą winogron przekazanych do produkcji wina tj. środki ochrony roślin, nawozy, słupki do podtrzymywania winogron, wapń, wapno, agrowłóknina, czynsz za dzierżawę gruntu, akcesoria do nawodnienia gruntu, agregat do podłączenia nawodnienia, paliwo do agregatu, wosk do szczepienia roślin, tunel foliowy, folia, wkręty, pręty oraz z produkcją wina tj. bakterie, drożdże winiarskie, pożywki, pehametr, butelki, korki, korkownica, etykiety, projekt graficzny etykiet, kartony, kratownice, skrzynki do zbiorów winogron, przekładki do skrzynek, płyty i wkłady filtracyjne, mieszadło do moszczu, suchy lód, analiza laboratoryjna składu wina, lodówka, kasa fiskalna, akcyza, opłata za wytworzenie znaków akcyzy do kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te spełniają definicję kosztu zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli pozostają w związku przyczynowo- skutkowym z przychodami, są poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nie znajdują się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są właściwie udokumentowane.
AD 3.
Wnioskodawca postąpił prawidłowo wykazując w inwentaryzacji produkcję w toku wina, na którą składały się wydatki związane zarówno z uprawą winogron przekazanych do produkcji wina oraz wydatki dotyczące produkcji wina, które zaliczone zostały do kosztów bezpośrednich, ujętych w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów i wyceniając tę produkcję w toku wg kosztów wytworzenia w roku 2021 i 2022.
Jak wynika bezpośrednio z § 24 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Natomiast na podstawie § 26 podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia; spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, przy działalności usługowej i budowlanej produkcję niezakończoną wycenia się według kosztów wytworzenia, z tym że nie może to być wartość niższa od kosztów materiałów bezpośrednich zużytych do produkcji niezakończonej.
AD 4.
Wnioskodawca postąpił prawidłowo, wykazując po zakończonym roku 2022 w inwentaryzacji niesprzedaną ilość wina w butelkach i zbiornikach do przechowywania wina i wyceniając według kosztów wytworzenia poniesionych w 2021 i 2022 roku.
AD 5.
Przychody ze sprzedaży wyprodukowanych sadzonek będą wyłączone spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż spełniają przesłanki art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i mogą zostać uznane za przychody z działalności rolniczej.
AD 6.
Wnioskodawca nie będzie miał prawa do ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków związanych z produkcją sadzonek, gdyż nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów wydatki związane z działalnością rolniczą wyłączoną spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
AD 7.
Wydatki Wnioskodawcy na czynsz dzierżawy gruntu w proporcji przeznaczonej pod uprawę winogron na cele produkcji wina będą mogły być ujęte w kosztach uzyskania przychodu, a w proporcji zajętej na produkcję sadzonek wyłączone z kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.
AD 8.
Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie wyprodukowanych sadzonek na dosadzenia do własnej uprawy winogron będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej w związku z uzyskiwaniem przychodów ze sprzedaży wina, a wydatek ten wycenić powinno się wg kosztów wytworzenia, jeśli wydatki na ten cel zostaną udokumentowane fakturami bądź innymi dowodami, o których mowa w § 11-15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Natomiast gdyby brak było dokumentów, o których mowa powyżej, wyceny należy dokonać wg wartości rynkowej.
Zagadnienie dotyczące ustalenia wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnych upraw i zużywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, reguluje art. 22 ust. 6a updof. Stanowi on, że w celu ustalenia wartości zużytych w pozarolniczej działalności gospodarczej lub w działach specjalnych produkcji rolnej surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej lub zwierzęcej oraz własnej gospodarki leśnej stosuje się odpowiednio art. 11 ust. 2 updof. Zatem wartość pieniężną takich produktów należy określić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest :
‒prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży sadzonek winorośli jako przychodów z działalności rolniczej, które nie podlegają pod ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (pytanie oznaczone nr 5);
oraz
‒nieprawidłowe w części dotyczącej:
•kwalifikacji przychodów z produkcji i sprzedaży wina jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (pytanie oznaczone nr 1);
•zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza wydatków związanych z uprawą winorośli, tj.: zakupu środków ochrony roślin, nawozów, słupków do podtrzymywania winogron, wapnia, wapna, agrowłókniny, czynszu za dzierżawę gruntu, akcesoriów do nawodnienia gruntu, agregatu do podłączenia nawodnienia, paliwa do agregatu, wosku do szczepienia roślin, tunelu foliowego, folii, wkrętów, prętów oraz z produkcją wina tj. zakupu bakterii, drożdży winiarskich, pożywki, pehametru, butelek, korków, korkownicy, etykiet, projektu graficznego etykiet, kartonów, kratownic, skrzynek do zbiorów winogron, przekładek do skrzynek, płyt i wkładów filtracyjnych, mieszadła do moszczu, suchego lodu, analizy laboratoryjnej składu wina, lodówki, kasy fiskalnej, akcyzy, opłaty za wytworzenie znaków akcyzy (pytanie oznaczone nr 2);
•sporządzania i wyceny spisu z natury (pytania oznaczone nr 3 i 4);
•braku możliwości ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków związanych z produkcją sadzonek (pytanie oznaczone nr 6)
•ujęcia czynszu dzierżawy gruntu w proporcji przeznaczonej pod uprawę winogron na cele produkcji wina do kosztów uzyskania przychodów, a w proporcji zajętej na produkcję sadzonek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza (pytanie oznaczone nr 7)
•zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości sadzonek winorośli przekazanych na dosadzenia do własnej uprawy winogron (pytanie oznaczone nr 8).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Definicję działalności rolniczej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych zawiera art. 2 ust. 2 ww. ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu:
Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1)miesiąc – w przypadku roślin,
2)16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3)6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4)2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
‒licząc od dnia nabycia.
Ustawodawca precyzyjnie określił, co dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy rozumieć przez działalność rolniczą. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa więc w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. Wyliczenie dokonane w powyższej regulacji ma charakter wyczerpujący.
Natomiast definicja działów specjalnych produkcji rolnej zawarta jest w art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Jednocześnie, w myśl art. 2 ust. 3a powołanej ustawy:
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym „załącznikiem nr 2”.
Z opisu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że dzierżawi Pan grunty o powierzchni 10,5 ha, z czego 10 ha przeznaczone jest pod uprawę winogron. Ponadto w kwietniu 2023 roku wydzielił Pan z dzierżawionego gruntu powierzchnię 0,15 ha i rozpoczął proces rozmnażania sadzonek uprawianej winorośli. Rozmnażanie roślin będzie się odbywać w ten sposób, że w początkowej fazie rozmnażania sadzonki zostaną umieszczone na okres od 3 do 4 tygodni w skrzynkach ogrzewanych matami grzejnymi oraz styropianem i okrytych tunelami foliowymi o powierzchni nieprzekraczającej 50m2. Następnie zostaną umieszczone w kopcach ziemi i okryte folią, w której będą wzrastać do października 2023 roku. Zamierza Pan wyprodukowane sadzonki sprzedawać bez pośrednictwa internetu przedsiębiorcom oraz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.
W odniesieniu do powyższego, mając na uwadze cytowaną definicję działalności rolniczej zauważyć należy, że Pana działalność polegająca na uprawie winogron oraz na rozmnażaniu i sprzedaży sadzonek winorośli stanowi działalność rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to bowiem niewątpliwie działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw.
Jednocześnie Pana działalność polegająca na uprawie winorośli oraz rozmnażaniu i sprzedaży sadzonek winorośli nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ nie wypełnia kryteriów do takiej klasyfikacji.
Uprawy w ogrzewanych tunelach foliowych są bowiem wprawdzie wymienione w cytowanej definicji działów specjalnych produkcji rolnej, jednakże – jak Pan wskazał we wniosku – sadzonki winorośli będą przez Pana uprawiane w ogrzewanych tunelach foliowych o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2. Zgodnie zaś z załącznikiem nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tylko uprawy w takich tunelach o powierzchni przekraczającej 50 m2 są na gruncie ustawy kwalifikowane do źródła przychodów jakim są działy specjalne produkcji rolnej.
Zatem, stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do prowadzonej przez Pana działalności rolniczej polegającej na uprawie winorośli oraz rozmnażaniu i sprzedaży sadzonek winorośli, nie będą miały zastosowania przepisy tej ustawy.
Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie uznania przychodów ze sprzedaży sadzonek winorośli za przychody z działalności rolniczej wyłączonej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należało ocenić jako prawidłowe.
Natomiast prowadzona przez Pana działalność polegająca na produkcji i sprzedaży wina nie mieści się w zakresie ustawowej definicji działalności rolniczej, w związku z czym do przychodów z tej działalności przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie.
Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 powołanej ustawy, źródłami przychodów są: m. in.:
•pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
•działy specjalne produkcji rolnej (pkt 4),
•inne źródła (pkt 9).
Wskazany podział źródeł przychodów ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania, sposób opodatkowania i jego wysokość, jak również na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej.
W myśl art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
‒prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się zatem na trzech przesłankach:
1)zarobkowym celu działalności,
2)wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
3)prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.
Literalna wykładnia tego przepisu wskazuje, że działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa, czyli służąca osiąganiu zysków, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, co oznacza, że jest to działalność przygotowana i uporządkowana oraz ma charakter powtarzalny. Ponadto, aby można było zaliczyć dane przychody do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody te nie mogą być zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak już wskazano powyżej, w zawartym w art. 10 powołanej ustawy katalogu źródeł przychodów, ustawodawca w pkt 9 wymienił „inne źródła”.
Stosownie do treści art. 20 ust. 1a ww. ustawy:
za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się również należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r., poz. 24) będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli. U podatników opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zatem, jeżeli spełnione są następujące przesłanki:
•przychody są uzyskane z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy o wyrobach winiarskich,
•producent wina jest rolnikiem,
•producent wina wyrabia mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli,
to przychody uzyskiwane z produkcji wina kwalifikuje się na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z innych źródeł.
Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 o wyrobach winiarskich (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 550) użyte w ustawie określenia producent wina oznacza:
producenta w rozumieniu art. 2 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/273 z dnia 11 grudnia 2017 r., który przetwarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeże winogrona, moszcz winogronowy lub młode wino w trakcie fermentacji na wino lub moszcz.
Stosownie do postanowień art. 2 ust. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/273 z dnia 11 grudnia 2017 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli, rejestru winnic, dokumentów towarzyszących i świadectw, rejestru przychodów i rozchodów, obowiązkowych deklaracji, powiadomień i publikowania zgłoszonych informacji, oraz uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do odpowiednich kontroli i kar, zmieniającego rozporządzenia Komisji (WE) nr 555/2008, (WE) nr 606/2009 i (WE) nr 607/2009 oraz uchylającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 436/2009 i rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2015/560 (Dz. Urz. UE L 58 z 28.02.2018, str. 1, z późn. zm.):
Do celów rozdziałów IV–VIII niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem art. 47, oraz rozdziałów IV–VII rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/274 „producent” oznacza osobę fizyczną lub prawną bądź grupę takich osób, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, które same przetwarzają świeże winogrona, moszcz winogronowy lub młode wino w trakcie fermentacji na wino lub moszcz do celów handlowych lub w imieniu których są one przetwarzane.
Z Pana wyjaśnień wynika, że od roku 2021 zebrane winogrona z własnych upraw przeznacza Pan w całości do produkcji wina i nie uzyskuje Pan przychodów ze sprzedaży winogron. Ponadto jest Pan producentem wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, tj. jest osoba fizyczną, która sama przetwarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świeże winogrona, moszcz winogronowy na wino i wyrabia mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli.
Zatem spełnia Pan niewątpliwie dwie z wymienionych powyżej przesłanek kwalifikujących przychody uzyskane z produkcji wina do przychodów z innych źródeł na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskuje Pan bowiem przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina, jest też – w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich – producentem wina wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli.
W złożonym wniosku podkreślił Pan, że nie jest rolnikiem, gdyż nie jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników oraz nie dokonał wpisu dzierżawionych gruntów w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON jako gospodarstwa rolnego, a także nie płaci podatku rolnego od dzierżawionego gruntu, jak również umowa dzierżawy nie została zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków.
Należy jednak zauważyć, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest definicji pojęcia „rolnik”. Ustawa ta nie odsyła też do rozumienia tego pojęcia na gruncie innych przepisów prawa, a ponieważ w polskim systemie prawnym funkcjonują różne definicje „rolnika”, np. w art. 6 ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.), czy też w art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.), właściwym jest przyjęcie słownikowej definicji tego pojęcia na potrzeby rozpatrywanej sprawy.
Zgodnie z internetowym wydaniem Słownika języka polskiego PWN (https://sjp.pl/rolnik) rolnik to osoba prowadząca gospodarstwo rolne, pracująca na roli.
Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.
W myśl zaś art. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 333):
Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
W zgodnie z powołanym art. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Z opisu sprawy wynika, że na podstawie umowy dzierżawy, od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2030 r. dzierżawi Pan grunty o powierzchni 10,5 ha, z czego 10 ha przeznaczone jest pod uprawę winogron. Ponadto w kwietniu 2023 wydzielił Pan z dzierżawionego gruntu powierzchnię 0,15 ha i rozpoczął proces rozmnażania sadzonek uprawianej winorośli.
Oznacza to, że posiadane przez Pana grunty, przeznaczone na prowadzenie działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającej na uprawie winogron oraz rozmnażaniu sadzonek winorośli, stanowią gospodarstwo rolne w rozumieniu ww. przepisów. Wbrew Pana twierdzeniom, należy zatem przyjąć, że jest Pan rolnikiem prowadzącym znajdujące się w Pana posiadaniu gospodarstwo rolne.
Wobec powyższego, uzyskiwane przez Pana przychody z działalności polegającej na produkcji i sprzedaży wina należy zakwalifikować na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Fakt, że zarejestrował Pan w tym zakresie działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie wpływa na podatkową kwalifikację uzyskiwanych przychodów do właściwego źródła.
Uzyskiwanie przychodów z konkretnego źródła przychodów jest kategorią obiektywną, niezależną od tego, czy podmiot prowadzący dany rodzaj działalności dopełnia (bądź nie) ciążących na nim obowiązków z tą działalnością związanych. Zatem to, czy podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą należy oceniać na podstawie zbadania konkretnych okoliczności faktycznych wypełniających (lub nie) znamiona tej działalności.
Podkreślenia jeszcze raz wymaga, że zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby można było zaliczyć dane przychody do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychody te nie mogą być zaliczane do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Skoro zaś intencją ustawodawcy było zaliczenie przychodów uzyskiwanych z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r., poz. 24) będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli do przychodów z innych źródeł, to przychody z takiej działalności nie mogą być zaliczone na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej tylko na tej podstawie, że dokonał Pan rejestracji działalności gospodarczej w tym zakresie na podstawie odrębnych przepisów.
Na marginesie tylko zauważyć należy, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.):
Przepisów ustawy nie stosuje się do wyrobu wina przez producentów wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 poz. 24 i 2015) będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w roku winiarskim wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli.
Zatem błędnie zakwalifikował Pan przychody uzyskane ze sprzedaży wyprodukowanego wina do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Odnosząc się do kwestii kosztów uzyskania przychodów związanych z prowadzoną przez Pana działalnością polegającą na produkcji i sprzedaży wina, wskazać należy, że w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie przychodu, ewentualnie na zwiększenie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.
Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:
•poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu lub mieć na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
•wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 23 ust. 1 ustawy,
•wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.
Ciężar prawidłowego udokumentowania wydatku i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskaniem (zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła) przychodów spoczywa na podatniku. To właśnie on musi wykazać, że poniósł koszt celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności. Decydując się na poniesienie określonych wydatków musi sam dokonać oceny, czy wydatki, które poniósł, mają na celu uzyskanie przychodu albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, a następnie podjąć decyzję o ich ewentualnym zakwalifikowaniu do kosztów podatkowych.
Odnosząc powyższe regulacje prawne do przedstawionego opisu sprawy należy wskazać, że w związku z tym, iż prowadzi Pan działalność rolniczą w zakresie uprawy winorośli oraz rozmnażania i sprzedaży sadzonek winorośli, to wydatki związane z tą działalnością, tj. środki ochrony roślin, nawozy, słupki do podtrzymywania winogron, wapń, wapno, agrowłóknina, czynsz za dzierżawę gruntu, akcesoria do nawodnienia gruntu, agregat do podłączenia nawodnienia, paliwo do agregatu, wosk do szczepienia roślin, tunel foliowy, folia, wkręty, pręty, należy zaliczyć do kosztów prowadzonej przez Pana działalności rolniczej, polegającej na wytwarzaniu produktów roślinnych, jakimi są winogrona i sadzonki winorośli. Działalność ta, jak już wskazano, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wydatki te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z innych źródeł, tj. uzyskiwanych z produkcji i sprzedaży wina, gdyż nie są związane z tym źródłem przychodów. Fakt, że zużywa Pan do produkcji wina winogrona pochodzące z własnych upraw, nie powoduje automatycznie, że koszty związane z uprawą winorośli mogą być zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodów z „innych źródeł”, dotyczą one bowiem stricte działalności rolniczej.
Jednocześnie w świetle powołanych regulacji prawnych należy stwierdzić, że ponoszone przez Pana wydatki związane z produkcją wina, tj.: bakterie, drożdże winiarskie, pożywki, pehametr, butelki, korki, korkownica, etykiety, projekt graficzny etykiet, kartony, kratownice, skrzynki do zbiorów winogron, przekładki do skrzynek, płyty i wkłady filtracyjne, mieszadło do moszczu, suchy lód, analiza laboratoryjna składu wina, lodówka, kasa fiskalna, akcyza, opłata za wytworzenie znaków akcyzy, może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z „innych źródeł”, tj. uzyskiwanych z tytułu wyrobu i sprzedaży wina. Wydatki te zostały bowiem poniesione w celu uzyskania przychodów z produkcji wina.
Mając na uwadze powyższe, Pana stanowisko dotyczące możliwości zaliczenia wydatków związanych z uprawą winogron oraz z produkcją wina do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, należało uznać za nieprawidłowe.
Jak już bowiem wykazano nie uzyskuje Pan przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, tylko prowadzi działalność rolniczą polegającą na uprawie winogron oraz rozmnażaniu i sprzedaży sadzonek winorośli oraz uzyskuje przychody z „innych źródeł” w związku z produkcją i sprzedażą wina. Ponieważ zaś działalność rolnicza jest wyłączona spod przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to również koszty związane z prowadzeniem działalności rolniczej nie mogą być uznane za koszty podatkowe. Jednocześnie ustalając dochód z „innych źródeł” ma Pan prawo zaliczyć do kosztów wskazane we wniosku wydatki związane z tym źródłem przychodów (produkcją i sprzedażą wina).
W kwestii zadanych przez Pana pytań dotyczących prawidłowości sporządzenia i wyceny spisu z natury należy wyjaśnić, że skoro nie uzyskuje Pan przychodów ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, to nie jest Pan zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, co wiąże się również z brakiem obowiązku sporządzenia spisu z natury i jego wyceny.
Odnosząc się do Pana wątpliwości dotyczących wydatków związanych z produkcją sadzonek należy stwierdzić, że skoro przychody uzyskiwane z działalności polegającej na rozmnażaniu i sprzedaży sadzonek winorośli nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to również koszty związane z produkcją sadzonek nie będą mogły zostać uznane za koszty podatkowe. Zasadnie zatem stwierdził Pan we wniosku, że „nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów wydatki związane z działalnością rolniczą wyłączoną spod opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych”. Jednakże Pana stanowisko w tym zakresie zostało uznane za nieprawidłowe, gdyż odnosi się ono do prawa ujęcia tych wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako wydatków związanych ze źródłem „pozarolnicza działalność gospodarcza” a – jak wskazano powyżej – nie jest Pan zobowiązany do prowadzenia takiej księgi.
Zasada ta znajduje także zastosowanie w odniesieniu do wydatków z tytułu czynszu za dzierżawę gruntów. Zatem, czynsz za dzierżawę gruntu, zarówno pod uprawę winorośli, jak i pod rozmnażanie sadzonek winorośli, stanowi wydatek związany z prowadzoną działalnością rolniczą, nie może być więc uznany za koszt uzyskania przychodu z „innych źródeł”. Błędnie więc przyjął Pan, że część czynszu dzierżawnego dotycząca uprawy winorośli będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej, a część czynszu dotycząca rozmnażania sadzonek winorośli będzie z tych kosztów wyłączona. Czynsz ten w całości jest bowiem związany z dzierżawą gruntu na działalność rolniczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu w związku z uzyskiwaniem przez Pana przychodów z tytułu produkcji i sprzedaży wina, kwalifikowanej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z „innych źródeł”.
Nieprawidłowe jest również Pana stanowisko w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej wartości sadzonek przekazanych na dosadzenia do własnych upraw. Przekazanie przez Pana sadzonek na dosadzenia do własnej uprawy winorośli stanowi jedynie „przesunięcie” tych sadzonek w ramach prowadzonej przez Pana działalności rolniczej. Zarówno bowiem uprawa winogron, jak i rozmnażanie sadzonek winorośli, jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczane do działalności rolniczej, wyłączonej spod stosowania przepisów tej ustawy.
Reasumując, przychody z prowadzonej przez Pana działalności rolniczej polegającej na uprawie winogron oraz rozmnażaniu i sprzedaży sadzonek winorośli, nie są objęte regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem ponoszone przez Pana wydatki związane z tą działalnością nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Ponadto, ponieważ jest Pan producentem wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r., poz. 24) będącym rolnikiem wyrabiającym mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego wyłącznie z winogron pochodzących z upraw własnych winorośli, to uzyskane z tego tytułu przychody są kwalifikowane na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z „innych źródeł”.
Skoro zaś nie uzyskuje Pan przychodów ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, to nie może Pan zaliczać ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Nie ma Pan też obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a więc również sporządzania spisu z natury i jego wyceny.
Jednocześnie wydatki związane z produkcją wina ma Pan prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z „innych źródeł”.
Zatem, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe w części dotyczącej kwalifikacji przychodów ze sprzedaży sadzonek winorośli jako przychodów z działalności rolniczej, do których nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz nieprawidłowe w pozostałym zakresie.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
•stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
•zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right