Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.210.2023.2.JN
Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych świadczonych usług doradztwa związanych z zarządzaniem .
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 maja 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 25 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 czerwca 2023 r. (wpływ 20 czerwca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu z 14 czerwca 2023 r.)
Intencją Wnioskodawczyni jest potwierdzenie prawa do opodatkowania osiąganych w Polsce przychodów w roku 2023 (i w latach następnych) zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu świadczonych usług („zryczałtowanym podatkiem”), a także właściwej stawki podatku od przychodów osiąganych tytułem świadczenia opisanych niżej usług. Wniosek dotyczy zarówno przychodów już osiągniętych, nawet jeśli nie zostały one jeszcze przez Wnioskodawczynię otrzymane, jak i przychodów, które osiągnięte dopiero zostaną.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną i jest oraz będzie pozostawać polskim rezydentem podatkowym, a także prowadzić będzie (w dalszym ciągu) tzw. jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy (i będzie świadczyć) usługi na rzecz polskich i zagranicznych klientów („Klient”, „Klienci”). Ważnym przedmiotem działalności Wnioskodawczyni jest i będzie świadczenie usług doradczych w bieżącej działalności Klientów.
Usługi te polegają przede wszystkim na scenariuszu rozwoju i opracowywaniu strategicznych planów operacyjnych oraz celów biznesowych Klienta, przygotowywanie, a także bieżące wsparcie przy realizacji obranych strategii w tych obszarach dla organów decyzyjnych oraz zespołów działających w strukturach klientów, nakierowanych na doskonalenie procesów biznesowych objętych wsparciem doradczym – usługami Wnioskodawczyni. Specjalizacją Wnioskodawczyni są zagadnienia z zakresu ochrony środowiska oraz konsulting operacyjnych działalności przedsiębiorstw z tej branży.
W zależności od bieżącego zapotrzebowania Klientów, zakres usług Wnioskodawczyni ulegać może zmianie, a przedmiotem tego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej są przychody osiągane ze świadczenia następujących usług doradczych (zwanych dalej łącznie „Usługami”), polegających w szczególności (lecz nie wyłącznie) na:
1)opracowaniu na rzecz Klienta strategii dla biznesu (…), a także na udziale w procesie opracowywania innych globalnych strategii rozwoju Klienta,
2)doradztwie należącym do Klienta działom (…), logistyki oraz ochrony środowiska, przy uwzględnieniu profilu działalności Klienta i jego potrzeb na tych płaszczyznach,
3)doradztwie w zakresie działalności związanej z(…),
4)doradztwie dla Klienta na zlecenie Zarządu i udziałowców Klienta, w tym udzielaniu odpowiedzi na zapytania formułowane przez Zarząd, związane ze świadczonymi usługami doradczymi,
5)przygotowywaniu, przedstawianiu Klientowi do zatwierdzenia planów strategicznych oraz budżetów w zakresie pełnionych obowiązków,
6)informowaniu Klienta o aktualnej sytuacji i perspektywach biznesowych na przyszłość, w tym o wszelkich nieprzewidzianych zdarzeniach lub czynnikach o istotnym z perspektywy Klienta znaczeniu,
7)wspieraniu planów rozwoju i procesów strategicznych Klienta.
Usługi nie stanowią usług doradczych związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym.
Wnioskodawczyni świadczy i będzie świadczyć usługi na rzecz Klienta w oparciu o umowę współpracy, która pozostaje w związku z wykonywaniem przez Wnioskodawczynię i Klienta działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wykonuje usługi we własnym zakresie, na własne ryzyko oraz na własną odpowiedzialność, z wykorzystaniem doświadczenia Wnioskodawcy oraz zasobów niezbędnych do pełnej, skutecznej i prawidłowej realizacji umowy współpracy.
Usługi realizowane są (i będą) dla Klienta bez prawa wyłączności, a Wnioskodawczyni może za zgodą Klienta powierzyć osobie trzeciej wykonanie części lub całości tych usług. Wnioskodawczyni nie jest agentką Klienta i nie jest uprawniona do zawierania w imieniu Klienta umów na podstawie umowy współpracy. Żaden z członków personelu Klienta nie jest przełożonym Wnioskodawczyni, który to samodzielnie decyduje o miejscu i czasie świadczenia usług, z zastrzeżeniem uzgodnionych z Klientem terminów. Wnioskodawczyni może skorzystać z powierzchni biurowej, sprzętów lub urządzeń Klienta, co w takim przypadku wpływa na wysokość wynagrodzenia Wnioskodawczyni (obniża je z uwagi na ekwiwalentność świadczeń). Klient może jednak zgodnie z umową pokryć lub zwrócić Wnioskodawczyni koszty transportu, zakwaterowania czy organizacji spotkań z kontrahentami Klienta – pod warunkiem ich uprzedniej akceptacji.
Rezultatami wykonywanych Usług mogą być w szczególności podsumowania emaliowe, prezentacje, bieżące konsultacje i spotkania – realizowane osobiście, zdalnie lub telefoniczne, przedstawianie treści i wyników badań, statystyk czy danych liczbowych. Wnioskodawczyni ponosi odpowiedzialność za poprawność dostarczonych danych oraz należytą staranność przy realizowaniu Usług, nie ponosi zaś odpowiedzialności za rezultaty biznesowe Klientów.
Wnioskodawczyni przyporządkowuje Usługi do działu klasyfikacji 70 PKWiU, konkretnie do klasy 70.22.1 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem”. Konkretnie byłyby to klasyfikacje: PKWiU 70.22.11.0 – Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym, PKWiU 70.22.12.0 – Usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków, PKWiU 70.22.13.0 – Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem, PKWiU 70.22.14.0 – Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, PKWiU 70.22.16.0 – Usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem – zależnie od szczegółowego przedmiotu udzielanej Klientowi konsultacji (realizowanej usługi doradczej).
Dla uproszczenia redakcji tego wniosku Wnioskodawczyni obejmuje wszystkie te zakresy jednym pytaniem, jednak opłaty od wniosku wniesione zostały z uwzględnieniem wyodrębnienia w zakresie Usług wszystkich rodzajów.
Wnioskodawczyni wskaże w CEIDG m.in. kod PKD 70.22.Z dotyczący prowadzonej działalności gospodarczej, istotny dla Usług będących przedmiotem tej interpretacji, tj. „pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Wnioskodawczyni jednocześnie dodaje, że powyższa klasyfikacja ma charakter jedynie pomocniczy i nie stanowi oceny Wnioskodawczyni odnośnie klasyfikacji Usług według kodów PKD.
Wnioskodawczyni zamierza świadczyć jednocześnie także inne usługi niż Usługi opisane powyżej podlegające opodatkowaniu ryczałtem, osiągając w szczególności inne przychody z działalności usługowej opisane w art. 12 ust. 5 lit. a ustawy. Usługi te mogą polegać w szczególności na pośrednictwie w interesach (pośrednictwie komercyjnym) w branży, będącej specjalizacją Wnioskodawczyni.
Świadcząc usługi różnego rodzaju, Wnioskodawczyni prowadzić będzie ewidencję, o której jest mowa w art. 12 ust. 3 ustawy, w formie pozwalającej na ustalenie prawidłowości rozliczeń ryczałtu w różnej wysokości, w stosunku do usług opodatkowanych różnymi jego stawkami.
Wnioskodawczyni może osiągać też przychody osiągane z powołania do organów polskich lub zagranicznych osób prawnych, przy czym ten wniosek dotyczy świadczenia usług doradczych (konsultingowych), tj. opisanych wyżej Usług świadczonych dla podmiotów, w których Wnioskodawczyni nie pełni takiej roli. Wnioskodawczyni nie wyklucza przy tym osiągania także innych przychodów ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście i innych np. z tytułu wynajmu nieruchomości etc.
Wnioskodawczyni na marginesie nadmienia, że zdecydowała się na wybór sposobu opodatkowania opisanego we wniosku, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie przeprowadzonej prognozy przychodów i kosztów oraz ze względu na wynikający z okoliczności prowadzonej działalności gospodarczej, bardziej adekwatny, zdaniem Wnioskodawczyni, charakter ryczałtowego opodatkowania do rodzaju świadczonych usług oraz aktualnej struktury przychodów i kosztów w prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej.
Wnioskodawczyni w ramach opisu interpretowanego zdarzenia przyszłego dodaje, że złożyła już w ustawowym terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 w zw. z ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowymi od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawy”), nie zrezygnuje z tego wyboru i nie wybierze innego sposobu opodatkowania, na podstawie art. 9 ust. 1a-1b tej ustawy.
Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą 7 marca 2023 r. i nie osiągała w 2022 r. przychodów z działalności gospodarczej, w tym również nie prowadziła działalności gospodarczej w formie spółki, a Usługi będące przedmiotem wniosku nie będą realizowane jako odpowiadające obowiązkom z umowy o pracę na rzecz swojego pracodawcy (byłego pracodawcy).
Nie zachodzą w stosunku do Wnioskodawczyni żadne okoliczności wskazane w art. 8 ustawy – w szczególności Wnioskodawczyni nie będzie opłacać (nie opłaca) podatku w formie karty podatkowej, nie skorzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, nie osiągnie przychodów z prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym oraz nie zmieni formy wykonywania działalności, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy.
Wnioskodawczyni jednocześnie wskazuje i przewiduje, że w opisywanym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym nie zajdą też okoliczności wskazane w art. 8 ustawy w przyszłości, podobnie jak też Wnioskodawczyni nie złoży oświadczeń, o których mowa w art. 9 ust. 1a-1b ustawy oraz spełniony pozostanie warunek wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy. Działalność Wnioskodawczyni nie będzie stanowić zaś wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.
Wnioskodawczyni obejmuje złożonym wnioskiem dwa scenariusze – zdarzenie przyszłe oraz stan faktyczny, tj. sytuację, gdyby Wnioskodawczyni przychód z tytuł świadczenia Usług już osiągnęła oraz przyszłe – kiedy przychód z tytułu świadczenia Usług dopiero zostanie osiągnięty.
Innymi słowy, Wnioskodawczyni mogła już wystawić fakturę (lub faktury) na rzecz Klienta tytułem wynagrodzenia za realizację opisanych we wniosku Usług oraz może wystawiać kolejne faktury po złożeniu i uzupełnieniu złożonego wniosku. Wnioskodawczyni obejmuje tymi wnioskiem zatem zarówno sytuację, gdyby fakturę (faktury) wystawiła i otrzymała już płatność tytułem zrealizowanych Usług (stan faktyczny), jak i sytuację, w której dopiero wystawi faktury i/lub otrzyma w przyszłości płatność (zdarzenie przyszłe) – niezależnie od upływu terminu płatności faktur. Wnioskodawczyni osiągnęła już przychód tytułem świadczonych Usług w rozumieniu ustawy o PIT i/lub może go osiągnąć przed dniem wydania interpretacji indywidualnej w niniejszej sprawie – stąd potrzeba objęcia tym wnioskiem obu sytuacji (stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego).
Wnioskodawczyni świadczy (będzie świadczyć) swoje usługi przede wszystkim w Polsce (w Polsce osiąga przychody), jednak część świadczonych Usług może wymagać wyjazdów zagranicznych – np. udziału w zagranicznym spotkaniu czy wizji lokalnej. Usługi świadczone są (i będą) zatem zarówno w Polsce, jak i za granicą. W przypadku, gdy Usługi są (będą) świadczone poza granicami Polski, Wnioskodawczyni nie posiada i nie będzie posiadała w tych Państwach zakładu lub oddziału w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między Polską, a tymi państwami.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 14 czerwca 2023 r.)
1.Czy przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni aktualnie mogą oraz będą mogły w przyszłości zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?
2.Czy przychody ze świadczenia opisanych Usług mogą oraz będą mogły zostać opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynoszącym 15% przychodów?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 14 czerwca 2023 r.)
W uzasadnionym przekonaniu Wnioskodawczyni:
1)przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni aktualnie mogą oraz będą mogły w przyszłości zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych,
2)przychody ze świadczenia opisanych Usług mogą oraz będą mogły zostać opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wynoszącym 15% przychodów.
Uzasadnienie
Ad. 1
Zgodnie z art. 6 ust. 1 w zw. z ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy, podatnicy (osoby fizyczne) mogą opodatkowywać przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych po spełnieniu następujących warunków: (i) w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, (ii) złożą w terminie ustawowym oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy (oraz brak rezygnacji z tego wyboru i brak wyboru innego sposobu opodatkowania, na podstawie art. 9 ust. 1a-1b ustawy) – pod warunkiem, że nie zachodzą równocześnie okoliczności wskazane w art. 8 ustawy.
Jak wskazała Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz Usług, wszystkie powyższe przesłanki pozytywne są przez Wnioskodawczynię spełnione i będą spełnione w 2023 r., podobnie jak nie wystąpiły i nie wystąpią przesłanki negatywne. Nie powinno być zatem wątpliwości, że Wnioskodawczyni przysługuje prawo do opodatkowania przychodów z ww. działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne począwszy od 2023 r., pod warunkiem, że nie zajdą w przyszłości okoliczności wskazane w art. 8 i art. 9 ust. 1a-1b ustawy oraz będzie spełniony warunek wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy.
Zastosowaniu opodatkowania ryczałtowego nie stoi na przeszkodzie także fakt ewentualnego świadczenia przez Wnioskodawczynię usług, do których znajdą zastosowanie różne stawki zryczałtowanego podatku. W takiej sytuacji ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności – na zasadzie art. 12 ust. 3 ustawy.
Ad. 2
Stawkę ryczałtu odpowiednią dla opisanych Usług wyznacza zaś, w ocenie Wnioskodawczyni, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) ustawy, ustalający stawkę 15% ryczałtu m.in. dla usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Z opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wynika, że Usługi nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu (w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) oraz nie stanowią usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym.
Dopasowanie Usług do działu 70 PKWiU, konkretnie do klasy 70.22.1 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem” Wnioskodawczyni ustaliła posługując się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług oraz jej interpretacją, która wskazuje zasady metodyczne tzw. PKWiU 2015 – stanowiące integralną część klasyfikacji. Stosownie do pkt 5.3.2 zasad metodycznych, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę. Ze względu na możliwość zaklasyfikowania opisanych Usług do kilku grupowań, na podstawie pkt 7.6.2 zasad metodycznych wybrano dla opisanej Usługi o złożonym charakterze grupowanie, które zawiera bardziej dokładny opis czynności i jednocześnie do takiej, która nadaje całości zasadniczy charakter i dotyczy usługi o najbardziej zbliżonym charakterze.
I tak, zgodnie z tytułem Sekcji M PKWiU 2015, sekcja ta obejmuje „Usługi Profesjonalne, Naukowe i Techniczne”, gdzie zawarto m.in.: usługi prawne, usługi rachunkowo-księgowe i w zakresie audytu, usługi doradztwa podatkowego, usługi firm centralnych (head offices), usługi doradztwa związane z zarządzaniem, usługi architektoniczne i inżynierskie i związane z nimi doradztwo techniczne, usługi w zakresie badań i analiz technicznych, usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, usługi reklamowe, usługi badania rynku i opinii publicznej, usługi fotograficzne, usługi tłumaczeń pisemnych i ustnych, usługi w zakresie prognozowania pogody i usługi meteorologiczne, usługi profesjonalne, naukowe i techniczne wymagające wiedzy specjalistycznej, gdzie indziej niesklasyfikowane, usługi weterynaryjne. W sekcji tej zawarty jest m.in. dział 70 Usługi Firm Centralnych (Head Offices); Usługi Doradztwa Związane z Zarządzaniem, który obejmuje: (i) usługi doradztwa i bezpośredniej pomocy dla podmiotów gospodarczych i innych jednostek w zakresie planowania strategicznego i organizacyjnego, prowadzenia rachunkowości i kontroli wydatków, planowania, organizacji pracy, efektywności zarządzania oraz strategii i działalności marketingowej, (ii) usługi firm centralnych zajmujących się kontrolowaniem i zarządzaniem innymi jednostkami spółki lub przedsiębiorstwa. W dziale PKWiU 70 mieści się klasa 70.22 „Pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i usługi zarządzania”, a pod pozycją PKWiU 70.22.1 sklasyfikowane zostały „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem”, a w niej grupowania podane w opisie zdarzenia przyszłego.
W każdym przypadku, uwzględniając powyższe, opisane Usługi spełniają kryteria PKWiU dział 70, wobec czego od przychodów ze świadczenia Usług należy stosować 15% stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podobne stanowisko w zakresie opodatkowania ryczałtem usług doradczych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął m.in. w interpretacji z 25 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.447.2021.1.MD.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
W myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylona,
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) uchylona,
e) uchylona,
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;
6) (uchylony).
2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że:
-prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą od 7 marca 2023 r.;
-złożyła Pani w ustawowym terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 w zw. z ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zrezygnuje z tego wyboru i nie wybierze innego sposobu opodatkowania, na podstawie art. 9 ust. 1a-1b tej ustawy;
-nie osiągnęła Pani w 2022 r. przychodów z działalności gospodarczej, w tym również nie prowadziła działalności gospodarczej w formie spółki, a Usługi będące przedmiotem wniosku nie będą realizowane jako odpowiadające obowiązkom z umowy o pracę na rzecz swojego pracodawcy (byłego pracodawcy);
-nie zachodzą oraz nie zajdą w stosunku do Pani żadne okoliczności wskazane w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
-spełniony pozostanie warunek wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
-Pani działalność nie będzie stanowić wykonywania wolnego zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz przywołane przepisy, stwierdzić należy, że spełnia oraz będzie spełniać Pani wszystkie ustawowe przesłanki do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reasumując, Pani przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej mogą oraz będą mogły być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych.
Zatem Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
W odniesieniu do stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy wskazać, że ich wysokość została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.
Według art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:
1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;
2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;
2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;
2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;
3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;
4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.
Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.
W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazała Pani, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi doradcze (które nie stanowią usług doradczych związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym) sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 70.22.1 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem” – PKWiU 70.22.11.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym”, PKWiU 70.22.12.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków”, PKWiU 70.22.13.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem”, PKWiU 70.22.14.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi”, PKWiU 70.22.16.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem”.
Ponadto, wskazała Pani, że świadcząc usługi różnego rodzaju będzie Pani prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w formie pozwalającej na ustalenie prawidłowości rozliczeń ryczałtu w różnej wysokości, w stosunku do usług opodatkowanych różnymi jego stawkami.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz opis sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Panią w ramach umowy współpracy z tytułu wykonywanych czynności objętych grupowaniem PKWiU 70.22.1 – „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem” (PKWiU 70.22.11.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym”, PKWiU 70.22.12.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków”, PKWiU 70.22.13.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem”, PKWiU 70.22.14.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi”, PKWiU 70.22.16.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem”) są/będą opodatkowane 15% stawką ryczałtu, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reasumując, przychody ze świadczenia Usług będących przedmiotem wniosku, sklasyfikowanych pod symbolami: PKWiU 70.22.11.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem strategicznym”, PKWiU 70.22.12.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, z wyłączeniem podatków”, PKWiU 70.22.13.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem”, PKWiU 70.22.14.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi” oraz PKWiU 70.22.16.0 „Usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem” mogą oraz będą mogły zostać opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 15%.
Tym samym Pani stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
W odniesieniu do powołanej przez Panią interpretacji informuję, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego tą interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right