Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.439.2023.1.IM

Zbycie udziału w nieruchomości, dochód, zwolnienie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytań nr 5 i nr 6 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 11 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 3 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 czerwca 2023 r. (wpływ 21 czerwca 2023 r.).Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

Wnioskodawczymi jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wnioskodawczyni jest radcą prawnym prowadzącym działalność gospodarczą wraz ze wspólnikiem (dalej:„Wspólnik” oraz dalej łączenie jako:„Wspólnicy”) w formie spółki cywilnej pod nazwą: (...) Spółka cywilna (dalej: „S.C.”). Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej S.C. jest świadczenie usług prawnych (kod PKD 69.10.Z).

W skład majątku S.C. wchodzi między innymi lokal mieszkalny w (...), dla którego Sąd Rejonowy (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) (dalej: „Nieruchomość 1”) oraz lokal mieszkalny w (...), dla którego Sąd Rejonowy (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) (dalej: „Nieruchomość 2”). Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2 dalej określane będą łącznie jako „Nieruchomości”. Nieruchomości przeznaczone są do wykonywania działalności gospodarczej (świadczenia usług prawnych).

Nieruchomość 1 została nabyta do majątku wspólnego wspólników S.C. na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A nr (...). Natomiast Nieruchomość 2 została nabyta do majątku wspólnego Wspólników S.C. na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A nr (...).

Obecnie Wspólnicy S.C. podjęli decyzję o dokonaniu podziału majątku i rozwiązaniu umowy S.C. zgodnie z art. 875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2022 poz. 1360 z dnia 2022.06.29) (dalej: „Kodeks cywilny” lub „KC”). W ramach niniejszych czynności, w pierwszej kolejności, planowane jest podjęcie przez Wspólników S.C. uchwały, na podstawie której z majątku S.C. wyłączona zostanie zarówno Nieruchomość 1 oraz Nieruchomość 2. W wyniku niniejszego wyłączenia Nieruchomości nastąpi zniesienie współwłasności łącznej oraz jej przekształcenie na współwłasność ułamkową (po ½ udziału w poszczególnych Nieruchomościach przypadającego na każdego ze wspólników), jak również przekazanie własności udziału w Nieruchomościach do majątku osobistego Wnioskodawczyni oraz do majątku osobistego drugiego Wspólnika. Nieruchomości posiadają różną powierzchnię użytkową, jednakże ze względu na nakłady poczynione na poszczególne Nieruchomości ich wartość rynkowa jest zbliżona.

Następnie, po dokonaniu wspomnianego wycofania Nieruchomości z S.C., planowane jest przeprowadzenie zamiany własności udziałów w poszczególnych Nieruchomościach, tj. Wspólnik dokonana przeniesienia własności ½ Nieruchomości 1 na rzecz Wnioskodawczyni w zamian za przekazanie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 2 na rzecz tego Wspólnika. Wskutek zawarcia przedmiotowej umowy zamiany nastąpi uzyskanie przez Wnioskodawczynię pełnej własności Nieruchomości 1, podczas gdy Wspólnik S.C. uzyska pełną własność Nieruchomości 2.

Po dokonaniu wycofania Nieruchomości z majątku wspólnego Wspólników S.C., zawarcia umowy zamiany oraz rozwiązaniu S.C. Wnioskodawczyni planuje sprzedaż Nieruchomości 1, a także przeprowadzkę i zmianę miejsca zamieszkania na inne miasto położone na terytorium Polski. Środki uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości 1 zostaną przeznaczone na nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość położonego w nowym miejscu zamieszkania. Dodatkowo, po nabyciu tego budynku/lokalu mieszkalnego potencjalnie pozostałe środki zostaną przeznaczone na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont tego budynku lub lokalu mieszkalnego, lub jego części.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzieliła Pani odpowiedzi na następujące pytania.

Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia Nieruchomości 1 zostanie w całości/części wydatkowany w okresie nie później niż trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie Nieruchomości 1, na Pani własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Informuje Pani, że przychód uzyskany z odpłatnego zbycia Nieruchomości 1 zostanie w całości wydatkowany w okresie nie później niż trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie Nieruchomości 1, na Pani własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Planuje Pani zmianę miejsca zamieszkania i nabycie nieruchomości mieszkalnej w (...). Nabycie nieruchomości w (...) zostanie w pierwszej kolejności sfinansowane ze środków pochodzących z umowy o udzielenie kredytu hipotecznego na Pani rzecz. Wartość kapitału wraz z naliczonymi odsetkami zostanie spłacona przez Panią z środków uzyskanych ze sprzedaży Nieruchomości 1. Potencjalna nadwyżka środków ze sprzedaży Nieruchomości 1, która pozostanie po spłacie zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego, zostanie przeznaczona na remont i wyposażenie nowo nabytej nieruchomości w (...).

Proszę o wskazanie miejsca położenia oraz tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego, na które zostaną wydatkowane środki uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości 1?

Informuje Pani, że lokal mieszkalny, na którego zostaną wydatkowane środki uzyskane ze sprzedaży Nieruchomości 1, będzie znajdował się w (...). Tytułem prawnym do lokalu będzie umowa nabycia nieruchomości, tj. uzyska Pani prawo własności do tej nieruchomości.

Czy w nabytym budynku lub lokalu mieszkalnym będzie Pani realizować i zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe (będzie Pani mieszkać)?

W nabytym lokalu mieszkalnym będzie Pani realizować i zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe (mieszkać).

O jakich dopłatach wypłacanych przez Paniąna rzecz wspólnika jest mowa w pytaniu nr 5?

Ze względu, iż wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, dopłaty, o których mowa w pytaniu nr 5, dotyczyły potencjalnych płatności związanych z zamianą nieruchomości pomiędzy Panią a wspólnikiem. Wskazana umowa zamiany nieruchomości na dzień sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie została jeszcze zawarta, dlatego na dzień sporządzenia wniosku nie mogła Pani wykluczyć, iż takie płatności wystąpią.

Jednocześnie, informuje Pani, iż na dzień sporządzenia odpowiedzi na wezwanie umowa zamiany została zawarta i nie zawiera postanowień o obowiązku dokonania dopłat.

Pytania

1.Czy wycofanie Nieruchomości z działalności S.C. stanowiących współwłasność łączną Wspólników do ich majątków prywatnych skutkująca przekształceniem współwłasności łącznej we współwłasność ułamkową (tj. każdy Wspólnik będzie posiadał ½ udziału we współwłasności tych składników majątkowych) będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie?

2.Czy zamiana udziałów w Nieruchomości między Wnioskodawczynią a Wspólnikiem (tj. ½ udziału w Nieruchomości 1 zostanie przeniesiona na Wnioskodawczynie oraz ½ udziału w Nieruchomości 2 zostanie przeniesiona na Wspólnika), wskutek której Wnioskodawczyni stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 1, a Wspólnik stanie się wyłącznym właścicielem Nieruchomości 2 będzie neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dla Wnioskodawczyni, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie?

3.Czy po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT?

4.W przypadku udzielenia odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 – czy po dokonaniu ww. zamiany odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię 1/2 udziału w Nieruchomości 1 będzie dla niej neutralne podatkowo z perspektywy podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. nie powstanie dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy w tym zakresie na podstawie art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o PIT, natomiast zbycie drugiej połowy udziału w Nieruchomości 1 (tj. nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach) będzie kreować dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT?

5.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4 – czy w przypadku zbycia połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach Wnioskodawczyni będzie uprawniona na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów stanowiących określoną w umowie zamiany wartość ½ udziału w Nieruchomości 2 przekazanej na rzecz Wspólnika w zamian za uzyskanie pozostałej ½ udziału w Nieruchomości 1 powiększonych o potencjalne dopłaty wypłacone przez Wnioskodawczynię na rzecz Wspólnika?

6.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4 – czy ewentualny dochód, jaki może powstać na zbyciu przez Wnioskodawczynię połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT, będzie mógł korzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w razie jego wydatkowania na tzw. „własne cele mieszkaniowe” nie później niż w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 5 – w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4, w przypadku zbycia połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach Wnioskodawczyni będzie uprawniona na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów stanowiących określoną w umowie zamiany wartość udziału w Nieruchomości 2 przekazanej na rzecz Wspólnika w zamian za uzyskanie pozostałej ½ udziału w Nieruchomości 1 powiększonych o potencjalne dopłaty wypłacone przez Wnioskodawczynię na rzecz Wspólnika.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawczyni

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4 Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia drugiej połowy udziału w Nieruchomości 1 (tj. nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach) zobowiązana będzie do rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT.

Natomiast, w ocenie Wnioskodawczyni, uprawniona będzie do rozpoznania również kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT stanowiącego, iż: koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Jednocześnie, w przypadku umowy zamiany, zdaniem Wnioskodawczyni, jako „udokumentowane koszty nabycia” na podstawie art. 22 ust. 6c ustawy o PIT powinna być rozumiana wartość ½ udziału w Nieruchomości 2 określonej w umowie zamiany przekazana w zamian za uzyskanie od Wspólnika ½ udziału w Nieruchomości 1. Wartość kosztów uzyskania przychodu może być również powiększona o potencjalne dopłaty wypłacone przez Wnioskodawczynię na rzecz Wspólnika. Wynika to z faktu, iż Wnioskodawczyni w celu uzyskania pełnej własności Nieruchomości 1 wyzbyła się w ramach umowy zamiany ½ posiadanego udziału w Nieruchomości 2.

Przedmiotowe stanowisko w zakresie kosztów uzyskania przychodu możliwych do rozpoznania w sytuacji sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy zamiany zostało potwierdzone w następujących interpretacjach indywidualnych:

· interpretacji z dnia 17 sierpnia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.530.2022.2.SR uznającej, iż:

Przepis art. 22 ust. 6c ww. ustawy w sposób jednoznaczny stanowi, co w przypadku sprzedaży nieruchomości może być uznane za koszt uzyskania przychodu. Przepis ten posługuje się m.in. pojęciem kosztu nabycia. W przypadku podatników zbywających nieruchomość nabytą w drodze zamiany, kosztem tym jest koszt nabycia zbywanej w drodze sprzedaży nieruchomości.

Zatem, w przypadku sprzedaży części nieruchomości nabytej w drodze zamiany – działki nr E kosztem nabycia jest przypadająca proporcjonalnie na tę działkę określona w umowie zamiany wartość działki nr D i udziału ½ w działce nr C przekazanych przez Pana w zamian m.in. za działkę nr E.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny wskazać należy, że odpłatne zbycie działki nr E, nabytej w drodze zamiany w dniu 18 września 2019 r., stanowi przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż ta nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w który nastąpiło nabycie działki nr E. Przychód ten podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak określony przychód, może Pan pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu zdefiniowane w art. 22 ust. 6cww. ustawy, obejmujące wydatki związane z nabyciem nieruchomości. Zatem, do kosztów uzyskania przychodu z tytułu ww. odpłatnego zbycia działki nr E będzie Pan mógł zaliczyć przypadającą proporcjonalnie na działkę nr E określoną w umowie zamiany wartość działki nr D i udziału ½ w działce nr C.

·interpretacji z dnia 20 stycznia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1030.2021.2.ACZ uznającej, iż:

Zatem, ustalając koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez Wnioskodawcę w 2021 r. działek nr:..,... i... oraz udziałów w działkach nr:, i..., należy przyjąć określoną w akcie notarialnym część wartości nieruchomości – dawnej działki nr..., której część, w postaci nowopowstałych działek Wnioskodawca zbył w drodze umowy zamiany 23 lutego 2021 r., nie zaś wartość nieruchomości i udziałów w nieruchomościach nabytych przez Wnioskodawcę w ramach tej czynności.

Podstawą opodatkowania będzie zatem dochód stanowiący różnicę pomiędzy kwotą przychodu a kosztami jego uzyskania określonymi zgodnie zart. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy uwzględnieniu, że za koszt uzyskania przychodu można uznać wartość części dawnej działki nr... od danej w wyniku zamiany, po podzieleniu tej wartości proporcjonalnie na wszystkie działki jakie otrzymał Wnioskodawca i przypisaniu odpowiedniej jej wysokości do każdej sprzedanej działki oraz udziałów w działkach.

·interpretacji z dnia 10 września 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sygn. S-ILPB2/4511-1-1212/15/19-S/MKA wskazującej, iż:

Zatem dla Wnioskodawczyni kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości (lokalu mieszkalnego) nabytej w drodze zamiany jest wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku, które to zostały przeniesione w zamian za lokal mieszkalny.

Reasumując: na gruncie opisanego we wniosku stanu faktycznego do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego – o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Zainteresowana ma prawo zaliczyć określoną w umowie zamiany wartość prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku – które zbyła w zamian za nabycie lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4, w przypadku zbycia połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach Wnioskodawczyni będzie uprawniona podstawieart. 22 ust. 6c ustawy o PIT do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów stanowiących wartość ½ udziału w Nieruchomości 2 określonej w umowie zamiany przekazanej na rzecz Wspólnika w zamian za uzyskanie pozostałej ½ udziału w Nieruchomości 1 powiększonych o potencjalne dopłaty wypłacone przez Wnioskodawczynię na rzecz Wspólnika.

W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 6 – w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4, ewentualny dochód, jaki może powstać na zbyciu przez Wnioskodawczynię połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT, będzie mógł korzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w razie jego wydatkowania na tzw. „własne cele mieszkaniowe” nie później niż w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawczyni

W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4 ewentualny dochód, jaki może powstać na zbyciu przez Wnioskodawczynię połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach, o którym mowa w art.30e ustawy o PIT, będzie mógł korzystać ze zwolnienia wskazanego w art.21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PITw razie jego wydatkowania na tzw. „własne cele mieszkaniowe” nie później niż w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpi odpłatne zbycie.

Zgodnie ze wskazaną regulacją wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ustawy o PIT za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1. wydatki poniesione na:

a.nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego,

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2. wydatki poniesione na:

a.spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na cele określone w pkt 1,

b.spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),

c.spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

– w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Powyższe wydatki uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych powyżej, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie, nastąpiło przed upływem okresu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

W myśl art. 21 ust. 28 ustawy o PIT za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1.nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2.budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

– przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, według stanowiska prezentowanego w orzecznictwie i doktrynie, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. „dachu nad głową”. Poprzedzenie wyrażenia „cele mieszkaniowe” przymiotnikiem „własne” świadczy o tym, że ustawodawca, przewidując podstawę do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 i dopisując ten przymiotnik, przesądził, że celem nadrzędnym jest możliwość uwzględnienia przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania tylko takich wydatków, które poniesione zostały na zaspokojenie „własnych” potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Cele mieszkaniowe, zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, obejmują nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem – co ma miejsce w analizowanej sprawie.

Jak wynika z art. 21 ust. 25a ustawy o PIT, wydatki, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a-c), uznaje się za wydatki ponoszone na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem trzech lat, licząc od końca roku, w którym nastąpi zbycie nieruchomości, nastąpiło nabycie własności nieruchomości, w związku z którą wydatkowany jest przychód ze sprzedaży nieruchomości.

Tym samym, do zastosowania ulgi konieczne jest nie tylko wydatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości w ustawowym terminie, lecz również poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe.

Wskazać należy, że ustawodawca nie ograniczył wydatkowania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości lub praw tylko do podatników, którzy nie będą posiadać innych nieruchomości (lokali mieszkalnych), nie limituje też liczby lokali, które podatnik może nabyć. Ustawa nie ogranicza prawa do zwolnienia co do liczby posiadanych nieruchomości (lokali mieszkalnych), jednakże wyraźnie wskazuje – co podkreśla Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 20 października 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 908/14 – że skorzystanie ze zwolnienia odnosi się tylko i wyłącznie do tych nieruchomości (lokali mieszkalnych), które faktycznie służą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Dla skorzystania z przedmiotowego zwolnienia nie ma znaczenia liczba posiadanych czy nabywanych nieruchomości mieszkalnych. Z punktu widzenia ustawodawcy istotne jest bowiem, aby wydatkowanie przychodu było ukierunkowane na zrealizowanie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Oznacza to, że w momencie poniesienia wydatku celem podatnika powinno być dążenie, aby w tym nowym lokalu (budynku) zamieszkać. Wyrażenie „własne cele mieszkaniowe” należy odnosić do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie mieszkania w znaczeniu przedmiotowym.

Nie zaspokaja swoich własnych potrzeb mieszkaniowych osoba, która posiadając własne miejsce zamieszkania, nabywa kolejne nieruchomości w celach lokaty kapitału, prowadzenia inwestycji w postaci najmu, remontu w celu późniejszej ich odsprzedaży z zyskiem lub dla realizacji potrzeb mieszkaniowych innych osób, np. dzieci czy innych członków rodziny.

W analizowanej sprawie Wnioskodawczyni jest właścicielem innych nieruchomości, ale z uwagi na konieczność zmiany miejsca zamieszkania w związku z realizacją celów zawodowych, rozważa decyzję o zakupie lokalu mieszkalnego w innym mieście na terytorium Polski, w którym zamieszka. W związku z tym nowy lokal mieszkalny zostanie przez Wnioskodawczynię nabyty na własne cele mieszkaniowe i ich realizację w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawczyni, w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3 oraz pozytywnej na pytanie 4, ewentualny dochód, jaki może powstać na zbyciu przez Wnioskodawczynię połowy udziału w Nieruchomości 1 nabytej w ramach ww. zamiany udziałów w Nieruchomościach, o którym mowa w art. 30e ustawy o PIT, będzie mógł korzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT w razie jego wydatkowania na tzw. „własne cele mieszkaniowe” nie później niż w okresie 3 lat od końca roku podatkowego w którym nastąpi odpłatne zbycie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w zakresie pytań nr 5 i nr 6, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie informuję, że wniosek w części dotyczącej pytań nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 podlegał odrębnemu rozstrzygnięciu.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00