Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.272.2023.2.MG

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą wspólnikom zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodu spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe, jednak z innych względów niż przez Państwa wskazane.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą wspólnikom zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismem z 25 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

S.A. („Wnioskodawca” lub „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka jest na dzień złożenia wniosku polskim rezydentem podatkowym, tj. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych („CIT”), posiada siedzibę działalności gospodarczej oraz miejsce zarządu w Polsce. Spółka prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm.).

Spółka podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, tj. Ryczałtem od dochodów spółek („Ryczałt”). Spółka spełnia wszystkie warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, w tym 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki posiadają osoby fizyczne („Wspólnicy”).

W związku ze zmianą formy opodatkowania na Ryczałt Spółka zamknęła księgi rachunkowe. Następnie, na pierwszy dzień opodatkowania Ryczałtem, zgodnie z art. 28e ust. 2 ustawy o CIT Spółka otworzyła księgi rachunkowe oraz dokonała wyodrębnienia zysków zgodnie z art. 28d ustawy o CIT.

W okresie opodatkowania Ryczałtem Wspólnicy będą dokonywali wypłat całego zysku lub jego części, w tym również poprzez zaliczki na poczet dywidendy („Wypłata Zysku”). Spółka wyodrębnia zysk bilansowy osiągnięty w okresie opodatkowania Ryczałtem w swoich księgach rachunkowych i tylko taki zysk będzie wypłacała w wymienionych latach. Wypłata Zysku następować będzie za rok podatkowy („Rok Osiągnięcia Zysku”), w którym Spółka:

a)była małym podatnikiem zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT („Wariant I”), albo

b)nie była małym podatnikiem zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT („Wariant II”),

a faktycznie dokona się w roku podatkowym w Ryczałcie, gdy Spółka będzie małym podatnikiem zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT („Rok Wypłaty Zysku”). Uchwała Wspólników o podziale zysku Spółki zostanie podjęta w tym samym roku podatkowym co Rok Wypłaty.

Zysk wypracowany w okresie opodatkowania Ryczałtem nie zostanie, na podstawie uchwały o podziale zysku, przeznaczony na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym pierwszy rok podatkowy w Ryczałcie.

Spóła powzięła wątpliwości w zakresie właściwej stawki Ryczałtu oraz prawa do odliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych („PIT”), o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT. Innymi słowy, wedle jakich kryteriów Spółka jako płatnik PIT powinna ustalić właściwą stawkę Ryczałtu oraz zakres prawa do odliczenia.

Uzupełnienie wniosku

Oba warianty opisane we wniosku znajdą w niniejszej sprawie zastosowanie (w rzeczywistości wystąpią), tj. Spółka będzie wypłacać Wspólnikom zysk zarówno:

a)za rok podatkowy, w którym Spółka była małym podatnikiem, zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Wariant I), jak i

b)za rok podatkowy, w którym Spółka nie była małym podatkiem w powyższym rozumieniu (Wariant II).

Na dzień złożenia wniosku, Spółka nie jest małym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opisany Wariant I dotyczy pierwszego roku podatkowego w Ryczałcie. Opisany Wariant II dotyczy drugiego roku podatkowego w Ryczałcie. Faktyczna wypłata zysku Wspólnikom nastąpi w czwartym roku podatkowym w Ryczałcie.

Zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, status małego podatnika ustala się według poziomu przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) osiągniętych w poprzednim roku podatkowym. Mając na uwadze, że Spółka jest obecnie w trakcie trzeciego roku podatkowego w Ryczałcie i jest w stanie oszacować poziom przychodów ze sprzedaży w obecnym roku, to w ostatnim (czwartym) roku podatkowym w Ryczałcie, Spółka będzie małym podatnikiem zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytania

1.Czy w Wariancie I dokonując Wypłaty Zysku do Wspólników Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, zgodnie ze stawką Ryczałtu obowiązującą w Roku Wypłaty Zysku czy Roku Osiągnięcia Zysku?

2.Czy w Wariancie II dokonując Wypłaty Zysku do Wspólników Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, zgodnie ze stawką Ryczałtu obowiązującą w Roku Wypłaty Zysku czy Roku Osiągnięcia Zysku?

Państwa stanowisko w sprawie

1.Zdaniem Spółki dokonując w Wariancie I Wypłaty Zysku do Wspólników Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, zgodnie ze stawką Ryczałtu obowiązującą w Roku Wypłaty Zysku.

2.Zdaniem Spółki dokonując w Wariancie II Wypłaty Zysku do Wspólników Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, zgodnie ze stawką Ryczałtu obowiązującą w Roku Wypłaty Zysku.

Uzasadnienie Państwa stanowiska

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a: z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 30a ust. 19 pkt 1 i 2 ustawy o PIT, zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o PIT płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Stanowisko Spółki potwierdza brzmienie m.in. komentarza do art. 30a ustawy o PIT, gdzie wskazano, że „Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Kategorie dochodu tego rodzaju wymienione zostały w art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 24 ust. 5 PDOFizU. Zryczałtowany podatek od tego rodzaju dochodów pobiera się, co do zasady, bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania (...)” [w: Podatek dochodowy od osób fizycznych. Komentarz red. dr Janusz Marciniuk Rok: 2017 Wydanie: 18].

Ustawa o PIT, poprzez wskazane przepisy, przewiduje metodę kasową dla opodatkowania przychodów dywidendowych – odmiennie niż w przypadku zasady memoriałowej, gdzie opodatkowaniu podlegają przychody należne, choćby nie zostały otrzymane. Opodatkowanie dywidend w PIT następuje zasadniczo według stawki 19%, która jednak w przypadku podmiotów opodatkowanych Ryczałtem podlega obniżeniu o kwotę wskazaną w art. 30a ust. 19 pkt 1 lub 2 ustawy o PIT.

Ustawodawca w powyższych przepisach przewidział bowiem specyficzny mechanizm ustalenia podstawy opodatkowania w PIT dla wypłaty zysku do wspólników podatnika Ryczałtu. W przypadku wypłaty zysku z danego roku obrotowego mamy do czynienia z dwoma zobowiązaniami podatkowymi: zobowiązaniem podatkowym spółki-podatnika oraz jej udziałowców (zryczałtowany podatek od dywidendy w PIT). Rozliczenie jest w tym przypadku dwufazowe: spółka-podatnik Ryczałtu obowiązana jest zapłacić Ryczałt (faza 1), a następnie, od pozostałej kwoty, powinna pobrać (jako płatnik) zryczałtowany podatek od wypłacanej dywidendy.

Spółka uzyskała już, w poprzednim stanie prawnym, interpretację indywidualną z 27 października 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.569.2022.3.AK potwierdzającą, że wypłacając dywidendę (zysk z danego roku) istotna dla ustalenia właściwej stawki podatku jest data (miesiąc) podjęcia uchwały w sprawie podziału wyniku finansowego netto. Nie jest istotna data faktycznej wypłaty tego zysku, ani rok za który jest wypłacany.

W świetle powyższych ustaleń, dokonując wypłaty zysku do Wspólników, Spółka będzie uprawniona do dokonania odliczenia z art. 30a ust. 19 ustawy o PIT zgodnie ze stawką Ryczałtu obowiązującą w Roku Wypłaty Zysku, ponieważ przepisy ustawy o PIT muszą w tym zakresie korespondować z właściwą stawką Ryczałtu zastosowaną do wypłaconego Zysku – tylko w taki sposób możliwe będzie uzyskanie wspólnego „momentu podatkowego”. Innymi słowy, skoro w przedmiotowej sprawie dla Wypłaty Zysku zastosowanie znajdzie 10% stawka Ryczatu, zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT – co zostało potwierdzone w wydanej dla Spółki i powołabnej wyżej interpretacji- to nie jest możliwe, by dla celów obliczenia PIT, zgodnie z art. 30a ust. 19 ustawy o PIT, zastosować inną stawkę Ryczałtu niż 10%.

Przepis art. 30a ust. 19 ustawy o PIT stanowi bowiem jednoznacznie, że zobowiązanie podatkowe w PIT ulega pomniejszeniu o 90% Ryczałtu (dla małego podatnika) lub 70% Ryczałtu (dla dużego podatnika). Z punktu widzenia przepisów ustawy o PIT poprzez zastosowanie zwrotu: „(...) należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany (...)” Spółka, jako płatnik PIT, zobowiązana jest stosować odliczenie z uwzględnieniem stawki Ryczałtu, którą podzielony zysk jest opodatkowany. Skoro dla wypłaconego Zysku zastosowanie znajdzie 10% stawka Ryczałtu, to jako płatnik PIT Spółka ma prawo do dokonania odliczenia zgodnie z art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o PIT. Odliczenie z art. 30a ust. 19 pkt 2 ustawy o PIT nie znajdzie zatem zastosowania.

Stanowisko Spółki jest w pełni zgodne z zasadą kasowego opodatkowania przychodów dywidendowych – nadal opodatkowanie PIT następuje z momentem dokonania faktycznej wypłaty świadczenia do Wspólników, ale z uwzględnieniem właściwej stawki Ryczałtu dla Wypłaconego Zysku, a nie dla Roku Wypłaty. Innymi słowy, w przedmiotowej sprawie dla opodatkowania PIT podzielonego zysku nie ma znaczenia to, jaka stawka Ryczałtu znajdzie zastosowanie przez Spółkę w Roku Wypłaty.

Uzupełnienie Państwa stanowiska w związku ze sprzecznościami z niego wynikającymi

W ocenie Spółki, będzie ona uprawniona do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie ze stawką Ryczałtu obowiązującą w Roku Wypłaty Zysku. Zatem nie ma znaczenia stawka Ryczałtu obowiązująca Spółkę w Roku Osiągnięcia Zysku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe, jednak z innych względów niż przez Państwa wskazane.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl natomiast art. 30a ust. 19 powołanej ustawy:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 28o ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Na podstawie art. 41 ust. 4ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.

Literalne odczytanie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.

W przypadku podzielonych zysków spółki otrzymanych z zysków spółki, które były opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek, podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony od tych przychodów podlega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek. Istotne jest, w jaki sposób spółka była opodatkowana w okresie, za który osiągnięty przez spółkę zysk jest wypłacony w postaci podzielonych zysków spółki. Dlatego też zyski spółki osiągane za każdy rok, w którym spółka była opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek powinny być wyodrębnione w kapitale własnym spółki. Przy czym zyski spółki z okresu, gdy była opodatkowana ryczałtem powinny być wyodrębnione w kapitałach własnych spółki nie tylko w okresie, w którym jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, ale również, gdy będzie miała zyski z tego okresu do podziału już po zakończeniu okresu opodatkowania ryczałtem.

W sytuacji, gdy podzielony zysk spółki wypłacany przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek pochodzi z podziału wyodrębnionego w kapitale zysku wypracowanego w okresie, w którym była ona opodatkowana ryczałtem – wówczas należny podatek dochodowy każdego wspólnika tej spółki ulega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek. W zależności od stawki ryczałtu od dochodów spółek (10% albo 20% – w zależności od statusu podatnika), wskaźnik odliczenia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (przychody z zysków kapitałowych – stawka 19%) wynosi:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 10% ryczałtem od dochodów spółek, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 20% ryczałtem od dochodów spółek.

Udział wspólnika ustalany jest według stanu posiadania przez niego udziału w zysku spółki z dnia, w którym wspólnik staje się uprawnionym do otrzymania wypłaty podzielonego zysku spółki. Zasady nabywania prawa do podzielonego zysku spółki przez wspólników określają przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.

W przedmiotowej sprawie Państwa wątpliwości sprowadzają się do tego, którą procentową wartość pomniejszenia z art. 30a ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są Państwo obowiązani zastosować w przypadku wypłaty Wspólnikom podzielonego zysku za rok podatkowy, w którym byli Państwo małym podatnikiem w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz za rok podatkowy, w którym nie byli Państwo takim podatnikiem. Innymi słowy, czy celem zastosowania ww. pomniejszenia powinno brać się pod uwagę stawkę ryczałtu od dochodu spółek obowiązującą w roku wypłaty zysku, czy też w roku jego osiągnięcia.

Stoją Państwo na stanowisku, że decydujący w tym zakresie jest rok wypłaty zysku. Jak wynika z opisu sprawy, w roku wypłaty zysku będą Państwo małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W roku tym zostanie również podjęta uchwała wspólników o podziale zysku Spółki.

Na poziomie Spółki opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

  • do wypłaty wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
  • na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat).

Dochód ten należy zatem rozumieć jako zysk, który w następstwie uchwały o jego podziale, w oparciu o zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe jednostki, zostaje przeznaczony do wypłaty wspólnikom (stanowiąc dochód z tytułu podzielonego zysku). Zasada ta znajduje odpowiednie zastosowanie również w przypadku dochodu z tytułu wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy (art. 28m ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Zatem, pomniejszenie jakie należy zastosować dokonując wypłaty dywidendy nie będzie zależało od stawki ryczałtu obowiązującej w roku faktycznej wypłaty zysku ani też roku osiągnięcia zysku. Dochód spółki opodatkowanej tzw. estońskim citem powstaje w momencie jego podziału (na podstawie uchwały) i ustalenia, że całość lub część zostaje przeznaczona m.in. na wypłaty dla wspólników. W art. 30a ust. 19 mowa jest o „dochodzie z podzielonego zysku”, więc chodzi tutaj o dochód, który powstaje dopiero w momencie podjęcia uchwały. Do tego czasu zysk jest niepodzielony i dla spółki nie stanowi dochodu do opodatkowania, co odzwierciedla także odpowiednie umiejscowienie go w kapitałach własnych spółki.

W związku z powyższym, w przypadku ryczałtu od dochodów spółek, istotna jest data podjęcia uchwały o podziale zysku, czyli o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Wynikająca z tej uchwały decyzja o przeznaczeniu zysku do wypłaty wspólnikom powoduje, że dla spółki w tym momencie powstaje dochód do opodatkowania według stawki właściwej na dzień tej uchwały (w zależności od posiadania lub nie statusu małego podatnika). Jednocześnie stawka podatku zastosowana przez spółkę wyznacza stawkę procentową pomniejszenia podatku od dywidendy, jaką powinien zastosować płatnik, dokonując wspólnikom wypłaty zysku.

Wobec tego, skoro – jak wynika z wniosku – uchwała Wspólników o podziale zysku Spółki zostanie podjęta w tym samym roku podatkowym co rok wypłaty, kiedy to będą Państwo posiadali status małego podatnika w rozumieniu art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy wypłacie zysku Wspólnikom zastosowanie znajdzie odliczenie z art. 30a ust. 19 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W zakresie zastosowania odliczenia, o którym mowa w ww. przepisie istotna jest data podjęcia uchwały o podziale zysku, nie zaś – jak Państwo wskazali – rok takiej wypłaty. Jednakże, z uwagi na to że w opisanej sytuacji powyższe czynności będą mieć miejsce w tym samym roku podatkowym, Państwa stanowisko uznaliśmy za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

    Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

    1)z zastosowaniem art. 119a;

    2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

    3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00