Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.304.2023.3.ID

Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 15 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 22 maja 2023 r. (wpływ 22 maja 2023 r.) oraz z 18 czerwca 2023 r. (wpływ 18 czerwca 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 2014 r. pełni Pani obowiązki ordynatora (…). Obowiązki świadczy Pani na podstawie umowy o pracę. Z końcem kwietnia 2023 r. planuje Pani rozwiązać umowę o pracę ze szpitalem i przejść na emeryturę w związku z nabytymi już uprawnieniami emerytalnymi . Jednocześnie będąc emerytem od 1 maja 2023 r. chciałaby Pani wznowić (obecnie zawieszoną) działalność gospodarczą i podpisać stałą umowę współpracy B2B z wówczas byłym pracodawcą, tj(…). Na podstawie ww. umowy o współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje Pani świadczyć usługi jako lekarz współpracujący. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej chciałaby Pani opodatkować wybierając formę opodatkowania ryczałt ewidencjonowany.

Zakres obowiązków w ramach umowy B2B będzie dotyczył udzielania świadczeń zdrowotnych i będzie istotnie odbiegał od zakresu obowiązków świadczonych na rzecz byłego pracodawcy w ramach rozwiązanej już umowy o pracę. Jako ordynator w ramach umowy o pracę oprócz udzielania świadczeń zdrowotnych, zobowiązana była Pani przede wszystkim do:

-organizowania i nadzorowania procesów diagnostyczno-leczniczych w zakresie anestezjologii;

-zapewnienia ciągłości pracy w zakresie anestezjologii poprzez sporządzenie grafików pracy i planów urlopowych;

-prowadzenia polityki personalnej gwarantującej wysoki poziom oddziału;

-nadzorowania prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej, zgodnie z obowiązującymi w Szpitalu standardami;

-organizowania prawidłowego przepływu informacji związanych z leczeniem pacjentów i zarządzaniem oddziałami; planowania racjonalnego wykorzystania wyposażenia oddziałów, jego modernizacji i nowych zakupów;

-planowania i pomocy w ustawicznym kształceniu zawodowym oraz udokumentowania umiejętności wszystkich podległych pracowników;

-udziału w procesie planowania strategicznego rozwoju Szpitala;

-tworzenia i realizacji polityki jakości.

Pani obowiązki jako ordynatora Szpitala były więc przede wszystkimi obowiązkami administracyjnymi, organizacyjnymi, kierowniczymi i zarządzającymi na oddziale anestezjologii, udzielanie świadczeń zdrowotnych, stanowiło jedynie niewielki procent obowiązków wykonywanych w ramach umowy o pracę.

Usługi prowadzone w ramach działalności gospodarczej jako lekarz anestezjolog będą dotyczyły jedynie udzielania świadczeń zdrowotnych i sporządzania dokumentacji medycznej w tym zakresie.

Wykonywane usługi świadczeń medycznych w jednym i drugim przypadku mają inny charakter. Przykładowe obowiązki wykonywane na podstawie umowy o pracę: diagnostyka, leczenie, sprawowanie opieki nad pacjentami, udzielanie pomocy pacjentom, przestrzeganie, aby każdy ciężko chory był bezzwłocznie zbadany i aby była mu udzielona pomoc lekarska, organizacja pracy na oddziale, nawiązywanie kontaktu i współpracy z chorym i jego rodziną, dbanie o standard leczenia pacjentów, nadzorowanie sposobu leczenia chorego, omawianie przypadków chorobowych z lekarzami zatrudnionymi na oddziale, dokonywanie obchodu, czuwanie nad doszkalaniem personelu, czuwanie nad właściwym tokiem pracy oddziału, nadzorowanie podległego personelu, dbałość o dyscyplinę pracy, kontrolowanie i ponoszenie odpowiedzialności za pracę podległego personelu, kontrolowanie prowadzonej przez pracowników dokumentacji.

Natomiast przykładowe usługi świadczone w ramach umowy B2B: diagnostyka, leczenie, sprawowanie opieki nad pacjentami, ustalanie rozpoznania i leczenia pacjenta, omawianie, konsultowanie z personelem medycznym przypadków chorobowych, prowadzenie dokumentacji medycznej, wykonywanie innych czynności wynikających z potrzeb oddziału, współpracę z personelem oddziału oraz innych oddziałów, dbanie o racjonalne zlecanie badań diagnostycznych i prawidłową gospodarkę lekami i innymi środkami i wyrobami medycznymi, wykonywanie konsultacji specjalistycznych wraz z niezbędnymi badaniami (USG, itp.) w innych oddziałach szpitala, udzielanie konsultacji medycznych we wszystkich oddziałach szpitalnych.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że do 30 kwietnia 2023 r. była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku ordynatora (…) w (…). Umowę o pracę rozwiązała Pani w związku z planowanym przejściem na emeryturę od lipca 2023 r. Od 1 maja 2023 r. wznowiła Pani działalność gospodarczą, która była zawieszona od 30 marca 2019 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczęła Pani pracę na rzecz (…). Umowa B2B została zawarta na udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

Dotychczas pełniona przez Panią funkcja ordynatora (…) obejmowała głownie działania z zakresu nadzoru merytorycznego, organizacji pracy zespołu, zabezpieczenia bazy sprzętowej oraz administracji w powierzonym obszarze. Jako lekarz anestezjolog zatrudniony w ramach umowy B2B wykonuje Pani wyłącznie specjalistyczne świadczenia zdrowotne z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, leczenia bólu i czynności resuscytacyjnych. Nie wykonuje Pani żadnych funkcji, ani zadań administracyjnych, organizacyjnych, ani nadzorczych właściwych dla stanowiska ordynatora.

Zakres obecnie wykonywanych przez Panią obowiązków jako lekarza anestezjologa jest całkowicie odmienny od zakresu prac i zadań wykonywanych przez Panią w ramach umowy o pracę na stanowisku ordynatora.

W związku z powyższym uznała Pani, że opodatkowanie wznowionej działalności gospodarczej może się odbywać na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przyszłości zamierza Pani rozwinąć współpracę jako lekarz anestezjolog z innymi placówkami medycznymi.

W piśmie stanowiącym kolejne uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że prowadzona przez Panią działalność gospodarcza wg według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), jest oznaczona symbolem 86.10.15.0. Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pani przychód za 2022 r. nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Złożyła Pani w terminie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pytanie

Czy może Pani opodatkować swoje przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybierając formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy, jeżeli zakres wykonywanych przez Panią usług w ramach działalności gospodarczej znacząco różni się od zakresu obowiązków i czynności wykonywanych przez Panią jako ordynatora oddziału u tego samego pracodawcy?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, planowany zakres usług, który ma Pani świadczyć w ramach umowy w działalności gospodarczej nie będzie odpowiadał czynnościom, które wykonuje Pani na rzecz (…) na podstawie umowy o pracę (stanowisko ordynatora). Uważa Pani, że uzyskany przychód z tytułu prowadzonej działalności może opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ inny był charakter zadań na stanowisku pracowniczym, a inny będzie w ramach przyszłej umowy współpracy. Owszem w jednym i drugim przypadku były i będą świadczone usługi medyczne, ale pomimo występowania wspólnych elementów w obu rodzajach działalności, to ich zakres nie jest identyczny i nie pokrywa się w pełni.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że w Pani opinii zakres usług, które świadczy w ramach umowy w działalności gospodarczej nie pokrywa się z czynnościami, które wykonywała Pani na rzecz (…), na podstawie umowy o pracę (stanowisko ordynatora).

Uważa Pani, że uzyskany przychód z tytułu prowadzonej działalności może opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ inny był charakter zadań na stanowisku pracowniczym, a inny jest w ramach umowy B2B. Owszem w jednym i drugim przypadku były i będą świadczone usługi medyczne, ale pomimo występowania wspólnych elementów w obu rodzajach działalności, to ich zakres nie jest identyczny i nie pokrywa się w pełni.

Doprecyzowała Pani również swoje stanowisko wskazując, że na podstawie przepisów ustawy z 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy Polski Ład z 2022 r., uważa Pani, że przychody z działalności gospodarczej w ramach umowy B2B na rzecz byłego pracodawcy ma Pani prawo opodatkować na zasadzie zryczałtowanego podatku dochodowego, ponieważ czynności wykonywane w ramach umowy B2B na stanowisku lekarza anestezjologa nie pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę na stanowisku ordynatora oddziału .....

W tej sytuacji wykluczenia zawarte w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają zastosowania.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) uchylona,

e) uchylona,

f)  działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W ww. artykule zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pani wskazała – w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 powyższej ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 14% przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86).

W Sekcji Q Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) sklasyfikowano usługi w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Sekcja ta obejmuje m.in. Dział 86, tj. usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przedstawionym we wniosku opisie sprawy wskazała Pani, że:

-świadczy Pani usługi w zakresie PKWiU 86.10.15.0 – Pozostałe usługi szpitalne świadczone przez lekarzy;

-do wykonywanej przez Panią działalności nie znajdują zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

-zakres obecnie wykonywanych przez Panią obowiązków jako lekarza anestezjologa jest całkowicie odmienny od zakresu prac i zadań wykonywanych przez Panią w ramach umowy o pracę na stanowisku ordynatora.

Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

Dlatego też stwierdzam, że skoro, jak wskazała Pani w opisie sprawy, zakres usług świadczonych jako lekarz anestezjolog jest całkowicie odmienny od zakresu prac i zadań wykonywanych przez Panią w ramach umowy o pracę, które wykonywała Pani na stanowisku ordynatora, to nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawne, stwierdzić należy, że spełnia Pani wszystkie ustawowe przesłanki do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem może Pani opodatkować przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w tym przychody uzyskane z tytułu realizacji umowy B2B na wykonywanie świadczeń anestezjologicznych, przy zastosowaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym, Pani stanowisko uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest godny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00