Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 931/22
1. Wydatki nieujęte w budżecie gminy, nawet jeśli służą utrzymaniu przedszkoli publicznych, nie wchodzą w zakres podstawy wyliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych.
2. Unormowania dotyczące dotacji oświatowej nie kreują zobowiązania cywilnoprawnego między beneficjentem dotacji a jednostką samorządu terytorialnego, która nie wypłaciła beneficjentowi dotacji oświatowej w pełnej wysokości. Po upływie roku, na który dotacja została przyznana, jednostka ta ponosi względem beneficjenta dotacji wyłącznie odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 417 § 1 k.c.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marcin Krajewski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Paweł Księżak
SSN Marcin Łochowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 26 kwietnia 2023 r. w Warszawie, skargi kasacyjnej gminy miasta Olsztyn od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 2 września 2019 r., I ACa 276/19, w sprawie z powództwa J. J. przeciwko gminie miastu Olsztyn o zapłatę,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygniecie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 31 stycznia 2019 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził od pozwanej na rzecz powódki 1 993 481,30 zł wraz z odsetkami, a w pozostałym zakresie oddalił powództwo.
Sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko powódki, że gmina (miasto Olsztyn) nieprawidłowo wyliczała kwoty przekazywanych dotacji. W szczególności Sąd przyjął, że za podstawę obliczenia dofinansowania należy przyjąć kategorie wydatków, które są ponoszone na realizację zadań edukacyjnych (kształcenia, wychowania i opieki), i nie ma znaczenia sposób ich księgowania oraz finansowania, np. w postaci ponoszenia opłat przez rodziców. Kwota wydatków stanowiąca podstawę obliczenia dotacji zgodnie z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty nie może być pomniejszona o sumy stanowiące równowartość dochodów przeznaczonych na pokrycie danego wydatku. Wychodząc m.in. z takich założeń, Sąd Okręgowy na podstawie opinii biegłego uznał, że roszczenie powódki zasługuje na uwzględnienie w przeważającej części.