Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 1454/22

1. Operator pocztowy, będący przedsiębiorcą uprawnionym do wykonywania działalności pocztowej, odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi pocztowej zgodnie z kodeksem cywilnym, chyba że przepisy prawa pocztowego stanowią inaczej. Rażące niedbalstwo operatora pocztowego w wykonaniu usługi pocztowej może rodzić odpowiedzialność zgodnie z kodeksem cywilnym, a nie z ograniczeniami w zakresie wysokości odszkodowania wynikającymi z prawa pocztowego.

2. Rażące niedbalstwo charakteryzuje się jako postępowanie naganne i niewłaściwe, które drastycznie i poważnie odbiega od modelu należytego zachowania się dłużnika, graniczące z umyślnością. W kontekście odpowiedzialności operatora pocztowego, rażące niedbalstwo może wystąpić, gdy nie dochowuje on należytej staranności w realizacji usług pocztowych, zwłaszcza gdy świadczy usługi z gwarantowanym terminem doręczenia.

3. W ramach obowiązku współdziałania na mocy art. 354 § 2 k.c., kontrahenci powinni dbać o wzajemnie uzasadnione interesy i unikać działań komplikujących, hamujących lub udaremniających wykonanie zobowiązania. Obciążenie wierzyciela pozytywnym działaniem jest uzasadnione tylko wtedy, gdy wynika to z właściwości świadczenia lub umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Marta Romańska (przewodniczący)

‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

‎SSN Roman Trzaskowski

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 12 kwietnia 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
‎z 26 lutego 2021 r., I AGa 130/19,
‎w sprawie z powództwa M. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.
‎przeciwko P. spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 25 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie zasądził od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 245 720 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 18 lipca 2016 r. do dnia zapłaty, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00