Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.182.2023.3.MGO

Sprzedaż przez Zrzeszenie nieruchomości zabudowanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 maja 2023 r. (wpływ 19 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancji wolności sumienia i wyznania z chwilą wpisu do rejestru kościół lub inny związek wyznaniowy uzyskuje, jako całość, osobowość prawną oraz korzysta ze wszystkich uprawnień i podlega obowiązkom określonym w ustawach. Okoliczność wpisu do rejestru prowadzonego przez właściwego ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych nadaje więc kościołowi bądź też związkowi wyznaniowemu osobowość prawną wraz ze wszystkimi uprawnieniami wynikającymi z posiadania tej zdolności.

Zrzeszenie w … zs. w … jest wpisane pod pozycją … w dziale … Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych i zgodnie z art. 34 ust 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancją wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2017 r poz. 1153) posiada osobowość prawną.

Do reprezentowania na zewnątrz Zrzeszenia, uprawnieni są jednoosobowy Przewodniczący Zarządu Zrzeszenia lub działający na podstawie pełnomocnictwa Przewodniczącego Zarządu Zrzeszenia każdy z Zastępców Przewodniczącego Zarządu Zrzeszenia.

W zakresie nabywania i zbywania nieruchomości lub podejmowania decyzji majątkowych o wartości przekraczającej 10% kapitału Zrzeszenie … uprawnione są osoby:

1) Przewodniczący Zarządu Zrzeszenia łącznie z księgowym Zrzeszenia;

2) każdy z zastępców Przewodniczącego Zarządu Zrzeszenia łącznie z księgowym Zrzeszenia, na podstawie uchwały Zjazdu Starszych Zborowych, Diakonów Zborowych i Przedstawicieli Zborów.

Celem działania Zrzeszenia jest szerzenie nauki Pisma świętego, w tym Ewangelii Jezusa Chrystusa Syna Bożego.

Formami realizacji celu wymienionego w ...Statucie Zrzeszenia jest między innymi;

1) prowadzenie działalności ewangelizacyjnej poprzez:

a) organizowanie publicznych nabożeństw, odczytów, wykładów i badanie o tematyce biblijnej,

b) prasę, czasopisma, książki i inne publikatory;

2) działalność misyjna kaznodziejów Zrzeszenia.

3) tworzenie Zborów Zrzeszenia;

4) prowadzenie działalności religijno-wychowawczej, w tym organizowanie obozów religijno-wychowawczych, oraz prowadzenie nauki religii dla dzieci i młodzieży;

5) prowadzenie własnej działalności wydawniczej, w tym zakładanie, posiadanie i prowadzenie zakładów poligraficznych,

6) rozprowadzanie wydawnictw o tematyce biblijnej wśród członków i sympatyków Zrzeszenia oraz osób zainteresowanych spoza Zrzeszenia we własnym zakresie, jak i z wykorzystaniem pośrednictwa innej sieci kolportażu,

7) zakładanie, posiadanie i prowadzenie bibliotek i czytelni;

8) realizowanie inwestycji sakralnych i innych inwestycji kościelnych, w tym zakładanie, posiadanie i prowadzenie domów modlitwy oraz punktów katechetycznych;

9) udzielanie pomocy organizacyjnej i materialnej oraz w usłudze duchowej Zborom Zrzeszenia,

10) prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej, rehabilitacji zawodowej i społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych członków Zrzeszenia, bratnich Zborów z zagranicy oraz innych potrzebujących osób:

11) zakładanie, posiadanie i prowadzenie jednostek charytatywno-opiekuńczych

12) współpraca, wymiana doświadczeń i wizyt z bratnimi Zborami z zagranicy:

13) ustanawianie i prowadzenie fundacji oraz branie udziału w tworzeniu związków stowarzyszeń.

Dla potrzeb realizacji celu działania Zrzeszenie może:

1) prowadzić działalność gospodarczą;

2) prowadzić działalność pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 t. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późn. zm.).

Zrzeszenie … w … zs. w … posiada działkę o powierzchni … m2 z budynkiem mieszkalnym, o wartości ok. … zł.

Zrzeszenie w … jako związek wyznaniowy planuje dokonać inwestycji. Źródłem finansowania mają być środki finansowe pochodzące ze sprzedaży będącej w posiadaniu Zrzeszenia nieruchomości. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym wszystkie kościoły i związki wyznaniowe i ich osoby prawne, niezależne od sposobu regulacji ich sytuacji prawnej mają prawo nabywania, posiadania i zbywania mienia ruchomego i nieruchomości, nabywania i zbywania innych praw oraz zarządzania swoim majątkiem.

Wskazana we wniosku nieruchomość została nabyta na podstawie darowizny. Nieruchomość ma założoną księgę wieczystą, prowadzoną przez Sąd Rejonowy. Nieruchomość nie została nabyta z przeznaczeniem do działalności gospodarczej, handlowej, a zatem jej sprzedaż zarówno w całości, jak i częściach, jednemu lub wielu nabywcom, nie może być uznana za działalność gospodarczą ze skutkiem w postaci uznania jej jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług VAT.

Kwalifikacja prawnopodatkowa wiąże się przede wszystkim z faktem niewykorzystywania przez Wnioskodawcę nieruchomości wskazanej we wniosku w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Oznacza to, że wymieniona we wniosku nieruchomość nie służyła Wnioskodawcy do wykonywania w działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż sprzedaż części majątku Zrzeszenia w tej konkretnej sytuacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT.

Z uwagi, że ww. nieruchomość nie wypełnia potrzeb Zrzeszenia ze względu na stan techniczny budynku i koszty generalnego remontu, który musiałby zostać poniesiony, została podjęta decyzja o jej sprzedaży. Nieruchomość generuje bardzo wysokie koszty utrzymania i w obecnym stanie nie jest ona konieczna dla celów związanych z kultem religijnym. Planowana jest inwestycja polegająca na budowie nowego obiektu ewentualnie zakupie innego i adaptacji na potrzeby domu modlitwy, na zakup który środki przeznaczone byłyby ze sprzedaży posiadanej nieruchomości.

Z punktu widzenia statusu Zrzeszenie … w … zs. w …

˗ jest zarejestrowane jako czynny podatnik podatku VAT,

˗ nie wykorzystywało nieruchomości w działalności gospodarczej do czynności objętych podatkiem VAT,

˗ nieruchomość nie była wykorzystywana do wykonywania działalności zwolnionej od podatku VAT,

˗ na dzień sprzedaży działka jest zabudowana, na działce znajduje się budynek wolnostojący, częściowo podpiwniczony, przy czym budynek jest budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2687), trwale związany z gruntem,

˗ od dnia otrzymania nieruchomości w drodze darowizny do dnia dzisiejszego nie było uzyskiwanych przychodów związanych z przedmiotową nieruchomością wynikających z dzierżawy, najmu, podnajmu a także gruntu na której posadowiony jest budynek,

˗ od momentu otrzymania przedmiotowej nieruchomości w drodze darowizny do momentu planowanej sprzedaży nie poniesiono jak dotąd wydatków związanych z nieruchomością, poza bieżącymi czynnościami pozwalającymi na utrzymanie nieruchomości w dobrym i estetycznym stanie umożliwiającym swobodne korzystanie z niej do celów statutowych Zrzeszenia, a wydatki o charakterze konserwacyjnym i porządkowym nie przekroczyły w żadnym wypadku ustawowej wartości 30%.

Wnioskodawca pragnie również wskazać, iż nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. W ramach działalności statutowej Wnioskodawca prowadzi sprzedaż literatury. Aktywność ta wynika z zapisów prawnych stanowiących, iż kościoły i związki wyznaniowe dysponują prawem nauczania religii i propagowania jej w różny sposób, w tym za pośrednictwem prasy, książek i innych druków oraz środków audiowizualnych przy przestrzeganiu obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

Zrzeszenie … w … zs. w … dokonało zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

W dniu 18 czerwca 1993 roku na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50) Urząd Skarbowy …potwierdził dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego przez podatnika o numerze indentyfikacyjnym ...

Na moment zgłoszenia rejestracyjnego siedzibą Zrzeszenia mieściła się przy …. Data rejestracji Zrzeszenia w … zs. w … jako podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego to 5 lipca 1993 roku w związku z prowadzoną działalnością w zakresie wydawania i sprzedaży literatury na potrzeby członków Zrzeszenia w ...

Nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. Numer ewidencyjny działki: .., … KW: … prowadzoną przez Sąd dla … w …, Wydział Ksiąg Wieczystych.

Przedmiotowa nieruchomość była w użytkowaniu wieczystym do 2019 kiedy z dniem 1 stycznia 2019 na mocy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przeszła na własność Zrzeszenia w …zs. w ….

Dom ma wydzielone dwa lokale, które mają po 50% udziału w gruncie:

…- darowizna 1983 r.

…- darowizna 1986 r.

Darowizna 1983 r.

…. Nr 7

Dz.KW….

Decyzja … Minister Sprawiedliwości

… Nr …

Dz.KW….

Darowizna 1986 r.:

Umowa darowizny …

Dz.Kw/…

Na pytanie zadane w wezwaniu, „W jaki konkretnie sposób Zrzeszenie wykorzystywało nieruchomość zabudowaną budynkiem przez cały okres posiadania tj. od momentu nabycia w drodze darowizny do chwili planowanej sprzedaży?”, odpowiedzieli Państwo,

„Wyjaśnienie:

Przedmiotem działalności Zrzeszenia w … zs. w … jest badanie nauk Pana Jezusa i Apostołów zawartych w Piśmie Świętym. Wydawanie literatury na potrzeby wyznawców pod kodami PKD:

- 94.91.Z Działalność organizacji religijnych

- 58.11.Z Wydawanie książek (działalność wydawnicza prowadzona jest w siedzibie w …)

- 87.30.Z Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych (dotyczy DPS, którą Wnioskodawca prowadzi w …, w statucie jest opisany pod § …).

Poza działalnością statutową Wnioskodawca prowadzi nauczanie religii i propagowanie jej za pośrednictwem czasopism, książek i innych druków oraz środków audiowizualnych przy przestrzeganiu obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.

Formami realizacji celu wymienionego w § … Statucie Zrzeszenia … jest między innymi:

1) prowadzenie działalności ewangelizacyjnej poprzez:

a) organizowanie publicznych nabożeństw, odczytów, wykładów i badanie o tematyce biblijnej,

b) prasę, czasopisma, książki i inne publikatory;

2) działalność misyjna kaznodziejów Zrzeszenia;

3) tworzenie Zborów Zrzeszenia;

4) prowadzenie działalności religijno-wychowawczej, w tym organizowanie obozów religijno-wychowawczych, oraz prowadzenie nauki religii dla dzieci i młodzieży;

5) prowadzenie własnej działalności wydawniczej, w tym zakładanie, posiadanie i prowadzenie zakładów poligraficznych;

6) rozprowadzanie wydawnictw o tematyce biblijnej wśród członków i sympatyków Zrzeszenia oraz osób zainteresowanych spoza Zrzeszenia we własnym zakresie, jak i z wykorzystaniem pośrednictwa innej sieci kolportażu;

7) zakładanie, posiadanie i prowadzenie bibliotek i czytelni;

8) realizowanie inwestycji sakralnych i innych inwestycji kościelnych, w tym zakładanie, posiadanie i prowadzenie domów modlitwy oraz punktów katechetycznych;

9) udzielanie pomocy organizacyjnej i materialnej oraz w usłudze duchowej Zborom Zrzeszenia;

10) prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej, rehabilitacji zawodowej i społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych członków Zrzeszenia, bratnich Zborów z zagranicy oraz innych potrzebujących osób;

11) zakładanie, posiadanie i prowadzenie jednostek charytatywno-opiekuńczych

12) współpraca, wymiana doświadczeń i wizyt z bratnimi Zborami z zagranicy;

13) ustanawianie i prowadzenie fundacji oraz branie udziału w tworzeniu związków stowarzyszeń.

Podsumowując ww. wyjaśnienia nieruchomość będąca przedmiotem niniejszego wniosku przez okres jej posiadania była tylko i wyłącznie wykorzystywana na cele statutowe związane z działalnością zgłębiania i badania przesłania zawartego w Piśmie Świętym i szerzenia kultu religijnego. Nieruchomość jest wykorzystywana w sposób niezarobkowy jako dom modlitwy, miejsce nabożeństw i spotkań członków Zboru w … Zrzeszenia w ….”

Na pytanie Organu, „Czy w budynku była prowadzona działalność gospodarcza, w tym sprzedaż podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT?”, odpowiedzieli Państwo, że

„Wyjaśnienie:

Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej do czynności objętych podatkiem VAT, a także nie była wykorzystywana do wykonywania działalności zwolnionej od podatku VAT.

Działka jest zabudowana, na której znajduje się budynek wolnostojący, częściowo podpiwniczony, przy czym budynek jest budynkiem w rozumieniu art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2687), trwale związany z gruntem. Od momentu otrzymania przedmiotowej nieruchomości w drodze darowizny do momentu planowanej sprzedaży nie poniesiono jak dotąd wydatków związanych z nieruchomością, poza bieżącymi czynnościami pozwalającymi na utrzymanie nieruchomości w dobrym i estetycznym stanie umożliwiającym swobodne korzystanie z niej do celów statutowych Zrzeszenia, a wydatki o charakterze konserwacyjnym i porządkowym nie przekroczyły w żadnym wypadku ustawowej wartości 30%.”

Pytanie

Czy Zrzeszenie w ... wpisane do Rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych i jako całość posiada osobowość prawną w sytuacji, gdy dokona sprzedaży nieruchomości będącej własnością Zrzeszenia na cele kultowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty katechetyczne oraz na inwestycje sakralne, których przedmiotem są punkt katechetyczny i zakład charytatywno-opiekuńczy, uprawnione jest do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zrzeszenie w … zs. w … nie jest przedsiębiorcą, czyli producentem, handlowcem czy usługodawcą. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT (co miesiąc składane są deklaracje VAT-7 z zakresie prowadzonej działalności związane, ze sprzedażą literatury). W związku z planami sprzedaży części majątku Zrzeszenia, którego jest właścicielem w całości od 36 lat transakcja taka nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT, na mocy przepisów przewidujących zastosowania zwolnienia podatkowego.

Ustawodawca przewidział rozwiązania prawne umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia z VAT przy dokonaniu transakcji sprzedaży nieruchomości. Zwolnienia z zapłaty VAT przy dostawie nieruchomości zostały określone w art. 43 ust. 1 ustawy VAT. W pierwszej kolejności Ustawodawca odrębnie sklasyfikował podstawę zwolnienia dla podatników prowadzących działalność zwolnioną z VAT (ust. 1 pkt 2). Zgodnie z tym przepisem sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT, o ile była wykorzystywana wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT oraz przy jej nabyciu lub wytworzeniu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, co jest typowe dla działalności zwolnionej.

Z kolei czynnym podatnikom VAT, którzy nie wykorzystują nieruchomości w działalności zwolnionej, może przysługiwać zwolnienie przedmiotowe z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 albo pkt 10a ustawy VAT. Konstrukcja prawna obu zwolnień prowadzi do wniosku, że w pierwszej kolejności możliwość zwolnienia nieruchomości z VAT powinna być weryfikowana pod kątem spełnienia warunków z pkt 10. Dopiero gdy dana transakcja nie będzie spełniać określonych w nim przesłanek, podatnik powinien przeanalizować zasadność zastosowania zwolnienia na podstawie pkt 10a.

W opinii Wnioskodawcy Zrzeszenie dokonując sprzedaży przedmiotowej nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia w myśl art 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z zapisem zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy

a. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z. art. 2 pkt 14 ustawy, przez, pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a. wybudowaniu lub

b. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10. pod warunkiem, że:

a. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

b. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy, budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy, budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków - możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, ze niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Przepisy również wskazują na kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Zdaniem Wnioskodawcy co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy „Prawo budowlane” przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane – przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Z uwagi na fakt, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynku upłynął okres 2 lat i jednocześnie od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości w drodze darowizny do momentu planowanej sprzedaży nie poniesiono jakichkolwiek wydatków związanych z nieruchomością, to zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że dla dostawy ww. budynku znajdującego się na działce zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT, dostawa grantu dokonywana wraz z dostawą budynku (budowli lub ich części) dzieli los prawnopodatkowy tych obiektów, a wartość gruntu wchodzi do podstawy opodatkowania obiektów. Tym samym mając na uwadze brzmienie art. 29a ust 8 ustawy dostawa gruntu związanego z przedmiotowymi budynkami powinna zostać opodatkowana według zasad właściwych dla dostawy tych budynków i budowli, a więc będzie korzystała również ze zwolnienia o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem zasadność przedstawionego stanowiska Wnioskodawca znajduje w brzmieniu obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, która definiuje podatnika VAT jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 przedmiotowej ustawy (Dz. U. z 2022 r. poz. 2707) Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Sama sprzedaż części majątku jest działaniem w swym zamiarze okazjonalnym i sporadycznym, a uwarunkowana jest jedynie koniecznością pozyskania środków finansowych na określony cel tzn. budowę nowego, zakup ewentualnie adaptację istniejącego obiektu na potrzeby domu modlitwy, a działalność Zrzeszenia jest związana z kultem religijnym.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez

a. kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych.

b. organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim

- w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów, pod warunkiem że podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

Zapis art. 43 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy jest odzwierciedleniem art. 132 ust. 1 lit. I Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - (Dz. Urz. UE L Nr 347), zgodnie z którym Państwa członkowskie zwalniają od podatku VAT świadczenie usług, a także dostawę towarów ściśle z nimi związanych, w zakresie zbiorowego interesu swoich członków w zamian za składkę ustaloną zgodnie ze statutem, przez organizacje nienastawione na osiąganie zysku mające cele natury politycznej, związkowej, religijnej, patriotycznej, filozoficznej, filantropijnej lub obywatelskiej, pod warunkiem że to zwolnienie podatkowe nie spowoduje zakłóceń konkurencji.

Zwolnienie przewidziane w ww. artykule 132 ust. 1 lit. I Dyrektywy dotyczy usług wykonywanych przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych w zakresie zbiorowego interesu swoich członków.

Podsumowując jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 ustawy, warunkiem zastosowania zwolnienia wynikającego z tej regulacji jest spełnienie zarówno przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy oraz przesłanki przedmiotowej dotyczącej rodzaju świadczonych usług. Dodatkowo sprzedaż nieruchomości, ewentualnie części działki zabudowanej stanowiącej własność Zrzeszenia będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, o ile strony transakcji nie zrezygnują ze zwolnienia i nie wybiorą opcji opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy, po spełnieniu wynikających z tych przepisów warunków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – w oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy:

Rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii

Dostawa towaru mieści się w definicji sprzedaży określonej w art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Z powyższych przepisów wynika, grunt, budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju i na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, według art. 15 ust. 2 ustawy:

Obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy wskazać, że definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług podmiot, który dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.

Jeżeli dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika, czy wykonującego wolny zawód i jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności nie noszą znamion działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o VAT, to w świetle cytowanego powyżej art. 15 ust. 2, podmiotu dokonującego tych czynności nie można uznać za podatnika VAT.

Podkreślić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez:

a) kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych,

b) organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim

- w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów, pod warunkiem że podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

W myśl art. 43 ust. 18 ustawy:

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Zapis art. 43 ust. 1 pkt 31 ww. ustawy jest odzwierciedleniem art. 132 ust. 1 lit. l) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – (Dz. Urz. UE.L. Nr 347), zgodnie z którym Państwa członkowskie zwalniają od podatku VAT świadczenie usług, a także dostawę towarów ściśle z nimi związanych, w zakresie zbiorowego interesu swoich członków w zamian za składkę ustaloną zgodnie ze statutem, przez organizacje nienastawione na osiąganie zysku mające cele natury politycznej, związkowej, religijnej, patriotycznej, filozoficznej, filantropijnej lub obywatelskiej, pod warunkiem że to zwolnienie podatkowe nie spowoduje zakłóceń konkurencji.

Natomiast art. 134 ww. Dyrektywy stanowi, iż dostawa towarów ani świadczenie usług nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego m.in. w art. 132 ust. 1 lit. l), w następujących przypadkach:

a. gdy nie są one niezbędne do dokonywania transakcji podlegających zwolnieniu;

b. gdy ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu dla danego podmiotu poprzez dokonywanie transakcji będących w bezpośredniej konkurencji z działalnością przedsiębiorstw komercyjnych podlegających VAT.

Zwolnienie przewidziane w ww. artykule 132 ust. 1 lit. l) Dyrektywy, odnoszące się do przedmiotowej sprawy, dotyczy usług wykonywanych przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych w zakresie zbiorowego interesu swoich członków.

Jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 ustawy, warunkiem zastosowania zwolnienia wynikającego z tej regulacji jest spełnienie zarówno przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy oraz przesłanki przedmiotowej dotyczącej rodzaju świadczonych usług.

Ponadto wskazać należy, iż wszystkie powyższe warunki powinny być spełnione łącznie. Niespełnienie choćby jednego z nich wyklucza zwolnienie od podatku.

Aby skorzystać ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a) ustawy, Wnioskodawca winien posiadać status: kościoła lub związku wyznaniowego, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów lub innego związku wyznaniowego.

Nadto, winny być spełnione przesłanki przedmiotowe, tj. usługi świadczone przez ww. podmioty muszą być:

- wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów,

- realizowane w zakresie interesu zbiorowego swoich członków.

Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży części Państwa majątku tj. działki nr ... zabudowanej budynkiem.

Mając zatem na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że planowana przez Państwa sprzedaż nieruchomości – działki nr ... zabudowanej budynkiem, nie będzie dokonana w ramach działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Państwo nie uzyskają w tym zakresie statusu podatnika podatku od towarów i usług, a transakcja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Taka kwalifikacja prawnopodatkowa wiąże się przede wszystkim z faktem niewykorzystywania przez Państwa nieruchomości wskazanej we wniosku do wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiotowa nieruchomość została nabyta przez Państwa na podstawie darowizny. Nieruchomość nie została nabyta z przeznaczeniem do dalszej działalności gospodarczej. Państwo nie wykorzystywali nieruchomości w działalności gospodarczej do czynności objętych podatkiem VAT. Nieruchomość nie była wykorzystywana do wykonywania działalności zwolnionej od podatku VAT. Od dnia otrzymania nieruchomości w drodze darowizny do dnia dzisiejszego nie było uzyskiwanych przychodów związanych z przedmiotową nieruchomością wynikających z dzierżawy, najmu, podnajmu a także gruntu, na której posadowiony jest budynek. Nieruchomość przez okres jej posiadania była tylko i wyłącznie wykorzystywana na cele statutowe związane z działalnością zgłębiania i badania przesłania zawartego w Piśmie Świętym i szerzenia kultu religijnego. Nieruchomość jest wykorzystywana w sposób niezarobkowy jako dom modlitwy, miejsce nabożeństw i spotkań członków Zboru.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że w Państwa przypadku będziemy mieć do czynienia z czynnościami niemającymi cech działalności gospodarczej – sprzedaż nieruchomości – działki nr ... zabudowanej budynkiem, w analizowanym przypadku nie będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

W konsekwencji planowana przez Państwa sprzedaż nieruchomości zabudowanej, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uznać Państwa za podatnika tego podatku prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą.

Zatem skoro Państwo nie wystąpią w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, to analiza zastosowania do sprzedaży działki nr ... zabudowanej budynkiem przepisu art. 43 ust. 1 pkt 31 ustawy o VAT będącego odzwierciedleniem art. 132 ust. 1 lit. l Dyrektywy 2006/112/WE, jest bezzasadna.

Mając powyższe na uwadze, Państwa stanowisko, że w związku z planami sprzedaży części majątku Zrzeszenia, którego jest właścicielem w całości od 36 lat transakcja taka nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT, na mocy przepisów przewidujących zastosowania zwolnienia podatkowego, jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązujacego w dniu wydania interpretacji. Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Zatem w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00