Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.229.2023.4.MSO

Interpretacja indywidualna w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT, a w konsekwencji uznania wykonywanych świadczeń na rzecz Spółki za odpłatne świadczenie usług.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania Pana za podatnika podatku VAT, a w konsekwencji uznania wykonywanych świadczeń na rzecz Spółki za odpłatne świadczenie usług.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 24 maja 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdanie przyszłego

Wnioskodawca: (…) powoła spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wraz ze wspólnikiem. Planowana nazwa: (…) Sp. z o.o. Będzie Pan posiadał 10% udziałów w spółce, wspólnik pozostałe 90% udziałów. Będzie Pan pełnił rolę prezesa w jednoosobowym zarządzie spółki. Jednocześnie nie będzie Pan prowadził innej działalności gospodarczej (aktualna jednoosobowa działalność gospodarcza zostanie zawieszona) w związku z tym nie będzie Pan czynnym płatnikiem podatku VAT. Umowa spółki zostanie sporządzona u notariusza i między innymi będzie zawierać zapis dotyczący możliwości dokonywania wypłaty wspólnikom z tytułu wykonywania przez nich powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych. W umowie będzie sprecyzowany rodzaj i zakres takiego świadczenia oraz maksymalny zakres miesięczny liczony w godzinach, szczegóły doprecyzuje porozumienie między spółką a wspólnikami. Jako wspólnik posiada Pan specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie przedmiotu działalności Spółki (dalej: Wspólnik). W związku z posiadanymi kwalifikacjami Wspólnika i charakterem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej na podstawie art. 151 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 505 z późn. zm., zwanej dalej: k.s.h. Jak wspomniał Pan na wstępie umowa spółki będzie zobowiązywać Pana do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, za co będzie Panu przysługiwało wynagrodzenie. W umowie będzie wyraźnie wskazany rodzaj oraz zakres takich świadczeń, z zastrzeżeniem, że nie będą to obowiązki związane z kierowaniem firmą i zajmowaniem się jej sprawami. Czynności wykonywane przez Pana będą ściśle związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Dalej w opisie opisuje Pan siebie (jako „Wspólnik”):

1.Wspólnik na podstawie umowy Spółki będzie wykonywał powtarzające się świadczenia niepieniężne polegające, m.in. na doradztwie ekonomicznym, prowadzenia działalności gospodarczej, ustalania strategii marketingowej, porad i pomocy w zakresie pozyskiwania klientów dotyczącym usług świadczonych przez Spółkę na rzecz jej klientów.

2.Wspólnik nie zawrze odrębnej umowy cywilnej na świadczenie ww. usług ze Spółką.

3.Ryzyko gospodarcze za czynności wykonywane przez Wspólnika w zakresie zawartej umowy będzie ponosiła Spółka.

4.Świadcząc na rzecz Spółki usługi, o których mowa we wniosku, Wspólnik będzie wyrażać oświadczenie woli w imieniu i na rzecz Spółki. Czynności świadczone przez wspólnika będą częścią usług świadczonych przez Spółkę na rzecz jej klientów.

5.Wynagrodzenie, które Wspólnik otrzyma od Spółki za wykonywanie czynności na rzecz Spółki, nie będzie stanowić dla Wspólnika przychodu wymienionego w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.).

6.Wynagrodzenie, które Wspólnik otrzyma od Spółki za wykonywanie czynności na rzecz Spółki, nie będzie stanowić przychodu, o którym mowa w przepisie art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.). Wnioskodawca bazując na dotychczasowych interpretacjach i wykładni przepisów zakłada, że wynagrodzenie to powinno zostać zakwalifikowane jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

7.Wspólnik nie jest czynnym podatnikiem VAT. Dotychczas prowadzona działalność gospodarcza została zawieszona.

8.Zasady ustalania wynagrodzenia będą określone w umowie Spółki, zgodnie z przepisami art. 176 k.s.h. i będą bazowały na stawce godzinowej. Na wysokość otrzymanego przez Wnioskodawcę wynagrodzenia, będzie więc miała wpływ ilość godzin, które zostaną przez Wnioskodawcę poświęcone na wykonanie świadczeń na rzecz Spółki.

9.Wspólnik będzie wykorzystywać w niezbędnym zakresie zasoby rzeczowe Spółki świadcząc dla niej usługi. Tymi zasobami są m.in. telefon, materiały biurowe, laptop.

10.Wspólnik nie będzie ponosi odpowiedzialności za świadczone usługi wobec osób trzecich, zaś wobec Spółki będzie ponosić odpowiedzialność na zasadach ogólnych.

11.Wspólnik będzie świadczyć usług w siedzibie Spółki i innych miejscach prowadzenia przez nią działalności oraz zdalnie.

12.Świadczone przez Wspólnika usługi na rzecz Spółki będą wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Pismami z 24 maja 2023 r. uzupełnił Pan opis sprawy o następujące informacje:

1.Czy z warunków umowy Spółki będzie wynikało, że będzie Pan dysponował niezależnością i samodzielnością w działaniu pozwalającą na uznanie, że będzie Pan działał jako profesjonalny podmiot prowadzący działalność gospodarczą? Jeśli tak, proszę szczegółowo opisać w czym będzie przejawiać się ta samodzielność i niezależność?

Wskazana we wniosku spółka będzie spółką dwuosobową. Umowa spółki nie będzie wskazywać na samodzielność i niezależność tylko jednego wspólnika (wnioskującego). Wspólnik (wnioskujący, (…)) będzie dysponował pełnomocnictwem ogólnym.

2.W jaki sposób będzie określona w umowie oraz w jaki sposób będzie ustalana wysokość wynagrodzenia za wykonywanie przez wspólnika powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki – czy będzie ono uzależnione od spełnienia jakiś warunków (oprócz ilości przepracowanych godzin), proszę dokładnie opisać?

Wynagrodzenie na rzecz wspólnika spółki będzie stanowić określoną, stałą stawkę godzinową. Wynagrodzenie będzie ustalane jak wskazane we wniosku według przepracowanej liczby godzin.

3.Czy wynagrodzenie będzie wprowadzone zapisem do umowy spółki na określony czas, będzie miało ramy czasowe, czy też będzie bezterminowe?

Możliwość wynagradzania wspólników za powtarzające się czynności będzie zapisana w umowie spółki. Szczegóły tego wynagrodzenia: stawka oraz czas obowiązywania będą ustalone uchwałą spółki. Planowany, każdorazowy czas obowiązywania uchwały to dany rok kalendarzowy.

4.Jakie konkretnie czynności zobowiązany będzie wykonywać wspólnik na rzecz Spółki.

Proszę o wskazanie konkretnych świadczeń oraz wyjaśnienie dlaczego są one niezbędne dla spółki w kontekście rodzaju prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

Wspólnik (…) działając w imieniu spółki będzie świadczył usługi dla klientów/kontrahentów jak i dla samej spółki polegających na:

- Doradztwie ekonomicznym z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej.

- Ustalania strategii marketingowej.

- Porad i pomocy w zakresie pozyskiwania klientów.

Wyżej wymienione świadczenia są niezbędne ze względu na planowany profil działalności spółki (będącej przedmiotem wniosku) tj. sprzedaż usług consultingowych oraz przez specyficzne doświadczenie wspólnika (…) i, że to wspólnik będzie osobiście świadczył/koordynował wykonanie wyżej wymienionych czynności.

5.Czy świadczenia, które będzie wykonywał wspólnik Spółki na podstawie zawartej umowy będą się pokrywać z zakresem czynności wykonywanych przez drugiego wspólnika Spółki?

Świadczenia wykonywane przez wspólnika (…) nie będą się pokrywać z czynnościami wykonywanymi przez drugiego wspólnika spółki.

6.Jakie przesłanki świadczą o związku ponoszonych wydatków na zapłatę wynagrodzenia na rzecz wspólnika z osiąganiem przez Spółkę przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów?

Proszę, aby ww. przesłanki zostały wskazane oddzielnie dla każdej z czynności (świadczenia), które będzie wykonywane przez wspólnika na rzecz Spółki.

Wszystkie usługi wspomniane w punkcie 3 stanowią 1 pakiet działań za które spółka będzie pobierać wynagrodzenie od kontrahenta. Umowa zawarta pomiędzy spółką a kontrahentem będzie wskazywać, że to wspólnik (…) będzie wykonywać zlecone usługi.

7.Czy może Pan powierzyć wykonanie świadczeń niepieniężnych osobom trzecim?

Wnioskodawca nie może powierzyć wykonania świadczeń niepieniężnych osobom trzecim bez pisemnej zgody kontrahentów.

8.Czy, wykonując świadczenia niepieniężne, jest/będzie podporządkowany Pan jakiejś osobie zatrudnionej w Spółce, pełniącej określonej funkcje w Spółce czy zatrudnionej przez inny podmiot (jaki)?

Wykonując usługi na rzecz kontrahentów Wnioskodawca będzie odpowiadał przed zleceniodawcą. W obrębie spółki (będącej przedmiotem wniosku) nie planujemy struktury hierarchicznej.

9.Czy jest/będzie Pan zależny i od jakiego podmiotu w procesie wykonywania świadczeń niepieniężnych?

W procesie wykonywania świadczeń niepieniężnych Wnioskodawca będzie zależny od kontrahentów tj. firmy/firm z którymi zostanie podpisana umowa o świadczenie usług wskazanych punkcie 4.

10.Jaki podmiot (Spółka, Pan, czy może jeszcze inny) ponosi/będzie ponosić ryzyko gospodarcze, osobowe lub inne w przypadku wykonywania przez Pana świadczeń niepieniężnych?

Spółka będzie ponosić odpowiedzialność/ryzyko gospodarcze za usługi świadczone w ramach zawartych przez spółkę umów z kontrahentami.

11.Kto ponosi/będzie ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat świadczeń niepieniężnych oraz ich wykonywanie?

Spółka.

12.Czy Spółka (lub inny podmiot) kontroluje/będzie kontrolować i ponosi/będzie ponosić odpowiedzialność za miejsce, w którym czynności/praca/usługi są przez Pana wykonywane?

Spółka będzie korzystać z wirtualnego biura. Wspólnicy będą mieli prawo wykonywać obowiązki w dowolnym miejscu (praca zdalna), a więc spółka nie będzie kontrolować i ponosić odpowiedzialności za miejsce wykonywania usług. Bazując na doświadczeniu wspólnika (…) kontrahenci z którymi zostanie podpisana umowa mogą udostępniać miejsce do wykonywania usług na ich rzecz i w takim przypadku odpowiedzialność i kontrolę za miejsce wykonywania usługi będzie miał kontrahent (inna firma).

13.Czy Spółka lub inny podmiot ma/będzie mieć uprawnienie do instruowania Pana odnośnie do sposobu, w jaki czynności/praca/usługi powinny być wykonywane?

Kontrahenci co do zasady będą mieli wpływ na zakres i sposób wykonywanej usługi.

14.Czy Spółka lub inny podmiot ustala/będzie ustalać Panu godziny pracy, czas przerw, „urlopów”?

Spółka (będąca przedmiotem wniosku) nie będzie ustalać czasu pracy wspólników. Na rzecz kontrahentów będzie oferowana usługa stanowiąca pakiet wspomniany w punkcie 4 i sposób, czas potrzebny na jego wykonanie będzie każdorazowo ustalany dla podpisywanej umowy.

15.Czy Pan, wykonując świadczenia niepieniężne, jest/będzie zobowiązany do osiągnięcia określonego rezultatu czy jedynie do określonego (starannego) działania, czy np. pozostawania w gotowości do tego działania?

Wykonując świadczenia niepieniężne Wnioskodawca będzie zobowiązany do starannego, należytego wykonywania czynności aby zapewnić realizację podpisanej/podpisanych przez spółkę umowy/umów.

16.Czy Spółka lub inny podmiot ma/będzie miała prawo do nakładania kar dyscyplinarnych związanych z Pana pracą?

Spółka ani kontrahenci spółki nie będą mieli prawa do nakładania kar dyscyplinarnych na wspólników.

17.Co było przedmiotem zawieszonej jednoosobowej działalności gospodarczej?

PKD 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczenie pytania jak we wniosku)

1.Czy w związku z wykonywaniem przez Wnioskodawcę opisanych w zdarzeniu przyszłym powtarzających się świadczeń niepieniężnych, Wnioskodawca będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji, wykonywane świadczenia na rzecz Spółki, należy uznać za odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, o których mowa w art. 8 ust. 1 tej ustawy?

Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

1.W ocenie Wnioskodawcy, czynności wykonywane przez Wspólnika na rzecz Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca nie będzie prowadził działalności gospodarczej i nie będzie czynnym płatnikiem VAT. Wynagrodzenie wspólnika będzie wypłacane zgodnie z art. 176 ksh. Wynagrodzenie będzie podlegać opodatkowaniu, podatkiem dochodowym ze źródeł innych (art. 10 ust. 1 ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych) na zasadach ogólnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawa o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie, powstrzymanie się od działania (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 tej ustawy. Należy jednak zaznaczyć, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności, przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z kolei, art. 15 ust. 3 ustawy stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1.z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1–6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2.(uchylony);

3.z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Pojęcie działalności gospodarczej zdefiniowane zostało również w drugim akapicie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą”. W myśl tego artykułu, działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów. Przepis ten stwierdza, że wykorzystywanie własności dóbr materialnych lub niematerialnych do celów zarobkowych w sposób ciągły, należy w szczególności uznać za działalność gospodarczą.

W akapicie pierwszym, artykuł 9 ust. 1 określa osobę, która może stać się podatnikiem, jako każdą osobę, która niezależnie prowadzi w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że powoła Pan spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wraz ze wspólnikiem. Będzie Pan posiadał 10% udział w spółce, wspólnik pozostałe 90% udziałów. Będzie Pan pełnił rolę prezesa w jednoosobowym zarządzie spółki. Umowa spółki będzie zawierać zapis dotyczący możliwości dokonywania wypłaty wspólnikom z tytułu wykonywania przez nich powtarzających się świadczeń niepieniężnych zgodnie z art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Umowa spółki będzie zobowiązywać Pana do powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki, za co będzie Panu przysługiwało wynagrodzenie. W umowie będzie wyraźnie wskazany rodzaj oraz zakres takich świadczeń, z zastrzeżeniem, że nie będą to obowiązki związane z kierowaniem firmą i zajmowaniem się jej sprawami. Ryzyko gospodarcze za wykonywane czynności będzie ponosiła Spółka. Wynagrodzenie, które będzie Pan otrzymywał od Spółki za wykonywanie na jej rzecz czynności, nie będzie stanowić dla przychodu wymienionego w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Wynagrodzenie, nie będzie również stanowić przychodu, o którym mowa w przepisie art. 13 pkt 2-9 ww. ustawy.

Pana wątpliwości dotyczą tego, czy w związku z wykonywaneim przez Pana opisanych w zdarzeniu przyszłym powtarzających się świadczeń niepieniężnych, bedzie Pan działał w charakterze podatnika podatku VAT.

Z cytowanego powyżej przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną za które uzyskuje przychody wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności co do warunków:

- wykonywania tych czynności,

- wynagrodzenia oraz

- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zatem, użycie słowa „samodzielnie” w kontekście art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, o ile są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub inny stosunek prawny tworzący więzi (stosunek podporządkowania) między pracodawcą a pracownikiem co do (w zakresie) warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.

Oznacza to, że przychody z tytułu wykonywanych czynności nie tylko powinny być wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz także spełnione muszą zostać pozostałe kryteria przedmiotowe określające m.in. czy działanie usługodawcy odbywa się na warunkach ryzyka gospodarczego, a tym samym kto ponosi odpowiedzialność za wykonane usługi. Nie stanowią bowiem samodzielnej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tylko i wyłącznie te czynności, gdy pomiędzy zlecającym ich wykonanie i wykonującym zlecone czynności istnieją więzy tworzące stosunek prawny w zakresie warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W niniejszej sprawie wskazał Pan, że wynagrodzenie które będzie Pan otrzymywał od Spółki, nie będzie stanowić przychodu, o którym mowa w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem analiza pozostałych warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy jest bezprzedmiotowa. Tym samym świadczenie opisanych usług nie mieści się w dyspozycji ww. przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.

Zgodnie natomiast z treścią powołanego wyżej art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Tym samym w analizowanym przypadku powinien Pan być uznany za podmiot świadczący usługę. Świadczenia jakie będzie Pan wykonywał na rzecz Spółki mają charakter odpłatny. Tym samym wynagrodzenie, które będzie Pan otrzymywał stanowi ekwiwalent za świadczoną przez Pana usługę.

Odnośnie odpłatności za ww. świadczenie należy zauważyć, że ustawa nie definiuje co należy rozumieć przez czynność odpłatną. Jednak dla uznania, że dostawa towarów oraz świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność, co wynika z ww. przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą.

W omawianej sprawie wykonywane przez Pana świadczenia na rzecz Spółki mają charakter odpłatny, zatem świadczenia te wypełniają wskazaną przesłankę uznania tych czynności za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji uznać należy, że otrzymywane wynagrodzenie, związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i należy Pana z tego tytułu uznać za podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w myśl art. 15 ust. 2 ustawy.

Wobec powyższego Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Ze względu na autonomiczność prawa podatkowego i odrębność uregulowań prawnych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku VAT rozstrzygnięcie przyjęte w niniejszej interpretacji dotyczące uznania Pana za podatnika podatku VAT, a w konsekwencji uznania wykonywanych przez Pana świadczeń na rzecz Spółki za odpłatne świadczenie usług, pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie przyjęte w tym zakresie na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego osób fizycznych.

Zaznaczenia wymaga, że tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Pana. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej: Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej: przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.) dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00