Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.337.2023.1.AP

Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3% dotyczących:

-sprzedaży okularów blokujących światło niebieskie – jest nieprawidłowe,

-sprzedaży żarówek nieemitujących światła niebieskiego oraz akcesoriów (płynów czyszczących, etui, e-booków, itp.) – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 13 listopada 2019 r., pod firmą ..., pod adresem ..., zarejestrowaną w CEiDG pod numerem NIP: ... i numerem REGON: 

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.; dalej: ustawa o PIT”.), a wybrana przez Pana forma opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W ramach prowadzonej bezpośrednio przez siebie działalności gospodarczej zajmuje się Pan produkcją okularów blokujących światło niebieskie. Produkt ten składa się z oprawek korekcyjnych (które są sprowadzane z zagranicy) oraz soczewek okularowych (które są dostarczane przez laboratorium optyczne z Polski). Soczewki kupowane są bez dodatkowych powłok. W związku z tym, w ramach własnej działalności nakłada Pan autorską powłokę, która blokuje 100% światła niebieskiego (powłokę ...) lub 40% (powłokę...). Po nałożeniu powłoki, za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonuje Pan montaż soczewek do oprawki, otrzymując przy tym gotowy produkt w postaci okularów korekcyjnych. Mogą to być zarówno okulary z wybraną przez klienta mocą szkieł na specjalne zamówienie po podaniu wady wzroku, ale również soczewki z mocą „0, które są produkowane niezależnie od wady wzroku klienta.

Ponadto, sprzedaje Pan również żarówki nieemitujące światła niebieskiego, których produkcję zleca Pan podmiotowi zewnętrznemu, według wytycznych. Zamawia Pan żarówki jako gotowy produkt z katalogu od producenta. Producent nanosi markę własną na żarówkę oraz opakowanie (logo, napisy, kod QR, znak CE, itp.), zgodnie z projektem graficznym. Następnie są one wysyłane do Pana, gdzie bez ingerencji w ten produkt przesyła je Pan do swojego klienta.

W ofercie posiada Pan również niewielki koszyk akcesoriów (płyny czyszcząc, etui, e-booki, itp.). Wszelkie akcesoria zostały nabyte przez Pana i bez ingerencji w te produkty zostały przeznaczone do sprzedaży. E-booki zostały nabyte w drodze zawartej umowy licencyjnej, dzięki czemu ma Pan możliwość dalszej sprzedaży e-booków poprzez udzielanie licencji na korzystanie z praw autorskich.

Zgodnie z opinią Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w ... wydaną 1 września 2022 r., Nr ..., powyżej przedstawione wyroby mieszczą się w grupowaniu PKWiU 32.50.42 0, tj. „Okulary, gogle i tym podobne wyroby korekcyjne, ochronne lub do innych celów”. Kopię wskazanej opinii załącza Pan do wniosku.

Jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, składając 15 lutego 2022 r. oświadczenie o wyborze tej formy. W tym celu, złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do Pana działalności oraz pozostałych nie znajdą zastosowania także wyłączenia z art. 8 ustawy o ryczałcie oraz oznajmia Pan, że w roku poprzedzającym (tj. w 2021 r ), uzyskał Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Wnosi Pan o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości opodatkowania prowadzonej działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również ustalenia, czy właściwą dla tej działalności stawki podatku jest stawka 3%.

Pytania

1.Czy opisane okulary mogą być potraktowane jako towary, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) i tym samym ich sprzedaż opodatkowana będzie stawką podatku zryczałtowanego w wysokości 3%?

2.Czy opisane żarówki i akcesoria mogą być potraktowane jako towary, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) i tym samym ich sprzedaż opodatkowana będzie stawką podatku zryczałtowanego w wysokości 3%?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Uważa Pan, że okulary mogą być potraktowane jako towary, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z powyższym przepisem, towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie „nieprzetworzonym, a okulary kupowane od podwykonawcy, mimo że wyprodukowane dokładnie pod zamówienie odbiorcy, nie są w żaden sposób przez Pana firmę przetwarzane. W związku z tym należy je potraktować jako towary i ich sprzedaż opodatkować stawką podatku zryczałtowanego w wysokości 3%.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa „przetwarzanie. Zgodnie z definicją słownikową zawartą w Słowniku języka polskiego PWN (dostęp na stronie: www.sjp.pwn.pl) czytamy, że słowo „przetwarzać („przetworzyć, „przetwarzać) oznacza:

1.przekształcić coś twórczo,

2.zmienić coś nadając inny kształt, wygląd,

3.opracować zebrane dane, informacje itp., wykorzystując technikę komputerową.

W wyniku czynności podjętych przez Pana nie dochodzi do przekształcania, zmieniania, nadawania innego kształtu lub wyglądu sprzedawanych okularów.

W związku z powyższym, okulary te mogą być, Pana zdaniem, opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 3% przychodu.

Jako potwierdzenie Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie należy powołać się na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2021 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.446.2021.1.MM. We wniosku o wydanie wspomnianej interpretacji tamtejsza wnioskodawczyni przedstawiła bardzo zbliżony stan faktyczny. Wnioskodawczyni prowadząca działalność gospodarczą jako osoba fizyczna zajmowała się produkcją oraz sprzedażą kosmetyków. Część kosmetyków, którą sprzedawała kupowała od swoich podwykonawców jako gotowy produkt, a następnie w stanie nieprzetworzonym zbywała je ostatecznym odbiorcom. Realizacja zamówienia przebiegała w następujący sposób: podwykonawca wykonywał na rzecz wnioskodawczyni kosmetyki o określonych cechach i następnie konfekcjonował i etykietował je w opakowania wcześniej dostarczone przez wnioskodawczynię, która opakowania te nabywała od innego podwykonawcy. Następnie wnioskodawczyni gotowe i spakowane kosmetyki nabywała na własny rachunek narzucała na nie marżę oraz sprzedawała końcowym odbiorcom. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, uznał, że stanowisko wnioskodawczyni w zakresie możliwości potraktowania tychże kosmetyków jako towarów zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) i tym samym ich sprzedaż opodatkowana stawką podatku zryczałtowanego w wysokości 3% jest prawidłowe.

Z uwagi na powyższe, Pana zdaniem, w przedmiotowej sprawie właściwa stawka dla podatku ryczałtowego również będzie wynosić 3%.

Ad. 2.

Uważa Pan, że żarówki oraz akcesoria mogą być potraktowane jako towary, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z powyższym przepisem, towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie „nieprzetworzonym, a przedmioty te kupowane od podwykonawcy, nie są w żaden sposób przez Pana firmę przetwarzane. W związku z tym należy je potraktować jako towary i ich sprzedaż opodatkować stawką podatku zryczałtowanego w wysokości 3%.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa „przetwarzanie. Zgodnie z definicją słownikową zawartą w Słowniku języka polskiego PWN (dostęp na stronie: www.sjp.pwn.pl) czytamy, że słowo „przetwarzać („przetworzyć, „przetwarzać) oznacza:

1.przekształcić coś twórczo,

2.zmienić coś nadając inny kształt, wygląd,

3.opracować zebrane dane, informacje itp., wykorzystując technikę komputerową.

W wyniku czynności podjętych przez Pana nie dochodzi do żadnego przekształcania, zmieniania, nadawania innego kształtu lub wyglądu sprzedawanych żarówek oraz akcesoriów.

W związku z powyższym, przedmioty te mogą być, Pana zdaniem, opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 3% przychodu.

Jako potwierdzenie Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie należy powołać się na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 sierpnia 2021 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.446.2021.1.MM. We wniosku o wydanie wspomnianej interpretacji tamtejsza wnioskodawczyni przedstawiła bardzo zbliżony stan faktyczny. Wnioskodawczyni prowadząca działalność gospodarczą jako osoba fizyczna zajmowała się produkcją oraz sprzedażą kosmetyków. Część kosmetyków, którą sprzedawała kupowała od swoich podwykonawców jako gotowy produkt, a następnie w stanie nieprzetworzonym zbywała je ostatecznym odbiorcom. Realizacja zamówienia przebiegała w następujący sposób: podwykonawca wykonywał na rzecz wnioskodawczyni kosmetyki o określonych cechach i następnie konfekcjonował i etykietował je w opakowania wcześniej dostarczone przez wnioskodawczynię, która opakowania te nabywała od innego podwykonawcy. Następnie wnioskodawczyni gotowe i spakowane kosmetyki nabywała na własny rachunek narzucała na nie marżę oraz sprzedawała końcowym odbiorcom. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, uznał, że stanowisko wnioskodawczyni w zakresie możliwości potraktowania tychże kosmetyków jako towarów zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.) i tym samym ich sprzedaż opodatkowana stawką podatku zryczałtowanego w wysokości 3% jest prawidłowe.

Z uwagi na powyższe, Pana zdaniem, w przedmiotowej sprawie właściwa stawka dla podatku ryczałtowego będzie wynosić również 3%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3% dotyczących:

-sprzedaży okularów blokujących światło niebieskie – jest nieprawidłowe,

-sprzedaży żarówek nieemitujących światła niebieskiego oraz akcesoriów (płynów czyszczących, etui, e-booków, itp.) – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zauważyć należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

-prowadzenia aptek,

-działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

-działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei, wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

I tak, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

-5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton – art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a);

-3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3 – z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b).

Jak wynika przy tym z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

„Działalność wytwórcza” oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

W świetle natomiast art. 4 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:

Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Ponadto, użyte w art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy:

Sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Z opisu sprawy wynika, że:

-prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą od 13 listopada 2019 r., w ramach której:

a)zajmuje się Pan produkcją okularów blokujących światło niebieskie. Produkt ten składa się z oprawek korekcyjnych (które są sprowadzane z zagranicy) oraz soczewek okularowych (które są dostarczane przez laboratorium optyczne z Polski). Soczewki kupowane są bez dodatkowych powłok. W ramach własnej działalności nakłada Pan autorską powłokę, która blokuje 100% światła niebieskiego (powłokę ...) lub 40% (powłokę ...). Po nałożeniu powłoki, za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonuje Pan montaż soczewek do oprawki, otrzymując przy tym gotowy produkt w postaci okularów korekcyjnych. Mogą to być zarówno okulary z wybraną przez klienta mocą szkieł na specjalne zamówienie po podaniu wady wzroku, ale również soczewki z mocą „0, które są produkowane niezależnie od wady wzroku klienta;

b)sprzedaje Pan również żarówki nieemitujące światła niebieskiego, których produkcję zleca podmiotowi zewnętrznemu według wytycznych. Zamawia Pan żarówki jako gotowy produkt z katalogu od producenta. Producent nanosi markę własną na żarówkę oraz opakowanie (logo, napisy, kod QR, znak CE, itp.), zgodnie z projektem graficznym. Następnie są one wysyłane do Pana, gdzie bez ingerencji w ten produkt przesyła je Pan do swojego klienta.

W ofercie posiada Pan również niewielki koszyk akcesoriów (płyny czyszczące, etui, e-booki, itp.). Wszelkie akcesoria zostały nabyte przez Pana i bez ingerencji te produkty zostały przeznaczone do sprzedaży. E-booki zostały nabyte w drodze zawartej umowy licencyjnej, dzięki czemu ma Pan możliwość dalszej sprzedaży e-booków poprzez udzielanie licencji na korzystanie z praw autorskich;

-powyżej przedstawione wyroby mieszczą się w grupowaniu PKWiU 32.50.42 0, tj. „Okulary, gogle i tym podobne wyroby korekcyjne, ochronne lub do innych celów”,

-jako formę opodatkowania wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, składając 15 lutego 2022 r. oświadczenie o wyborze tej formy,

-do Pana działalności nie znajdą zastosowania także wyłączenia z art. 8 ustawy o ryczałcie oraz oznajmia Pan, że w roku poprzedzającym (tj. w 2021 r ), uzyskał Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Mając na uwadze opis okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że nie sposób zgodzić się z Pana stanowiskiem, że w wyniku czynności podjętych przez Pana nie dochodzi do przekształcania, zmieniania, nadawania innego kształtu lub wyglądu sprzedawanych okularów.

Jak wskazał Pan w opisie okulary blokujące światło niebieskie składają się z oprawek korekcyjnych (które są sprowadzane z zagranicy) oraz soczewek okularowych (które są dostarczane przez laboratorium). Soczewki kupowane są bez dodatkowych powłok. W ramach własnej działalności nakłada Pan autorską powłokę, która blokuje 100% światła niebieskiego (powłokę ...) lub 40% (powłokę ...). Po nałożeniu powłoki, za pomocą specjalistycznego sprzętu wykonuje Pan montaż soczewek do oprawki, otrzymując przy tym gotowy produkt w postaci okularów korekcyjnych.

Oznacza to, że powstają nowe wyroby według Pana pomysłu (po nałożeniu autorskiej powłoki), mimo że bezpośrednio nie wytwarza Pan oprawek, czy soczewek, które składają się na całość sprzedawanych przez Pana okularów. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży tak powstałych okularów blokujących światło niebieskie kwalifikują się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pana działalność w powyższym zakresie jest bowiem działalnością wytwórczą w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy – w wyniku podjętych/zainicjowanych przez Pana działań są wytwarzane nowe wyroby. Tak więc, okulary nie mogą być potraktowane jako towary, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Tym samym, Pana stanowisko w tej części jest nieprawidłowe.

W odniesieniu zaś do sprzedawanych przez Pana żarówek nieemitujących światła niebieskiego, których produkcję zleca Pan podmiotowi zewnętrznemu według wytycznych oraz akcesoriów (płynów czyszczących, etui, e-booków, itp.) wskazać należy, że skoro w istocie zamawia Pan żarówki jako gotowy produkt z katalogu od producenta, który nanosi markę własną na żarówkę oraz opakowanie (logo, napisy, kod QR, znak CE, itp.), zgodnie z projektem graficznym i wysyła do Pana, gdzie bez ingerencji w ten produkt przesyła je Pan do swojego klienta, a wszelkie akcesoria zostały nabyte przez Pana i bez Pana ingerencji zostały przeznaczone do sprzedaży, to taka działalność mieści się w definicji „działalności usługowej w zakresie handlu”, określonej w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, gdyż dochodzi do odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży przez Pana żarówek nieemitujących światła niebieskiego oraz ww. akcesoriów kupowanych od podwykonawców (innych producentów), kwalifikują się do opodatkowania 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) powołanej ustawy i mogą być potraktowane jako towary, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5a ww. ustawy.

Tym samym, Pana stanowisko w tej części jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe są zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej stwierdzam, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Ponadto wskazuję, że dokument dołączony przez Pana do wniosku nie podlega analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00