Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 lutego 2023 r., sygn. II CSKP 580/22

1. Działanie w charakterze funkcjonariusza publicznego nie eliminuje automatycznie odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych. W każdym przypadku konieczne jest uwzględnienie charakteru, celu i okoliczności podejmowanych działań, a także to, czy działanie było podejmowane na podstawie i w granicach prawa.

2. Nie każda informacja rozpowszechniana o innej osobie, nawet jeśli jest nieprawdziwa, stanowi naruszenie dobra osobistego. Kluczowe jest, czy informacja ta prowadzi do negatywnych skutków w sferze osobowości człowieka i czy ingerencja ma charakter rzeczywistego wkroczenia w sferę chronioną wyłącznym, bezwzględnym prawem podmiotowym.

3. W kontekście naruszenia dóbr osobistych przez publikację prasową, kluczowe jest ustalenie, czy osoba przekazująca informacje miała wpływ na publikację treści ocenianych jako naruszające dobra osobiste. Brak świadomości publikacji, w szczególności z podaniem danych osobowych podmiotu, który udziela informacji, nie pozwala na automatyczne przypisanie skutku w postaci naruszenia dobra osobistego temu, kto informacji udziela, chyba że osoba ta godzi się na jej podanie i tym samym może obiektywnie liczyć się z tym, że bezpośrednio w związku z jej zachowaniem (działaniem) nastąpić może bezprawne naruszenie dobra osobistego innego podmiotu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący) ‎

SSN Jacek Grela ‎

SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. W. przeciwko J. M. ‎o ochronę dóbr osobistych, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 17 lutego 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, ‎skargi kasacyjnej pozwanego ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu ‎z 30 maja 2019 r., sygn. akt I ACa 857/18,

uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 1 w części oddalającej apelację pozwanego oraz w punkcie 2 w całości i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00