Interpretacja indywidualna z dnia 5 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.145.2023.4.MS
Uznanie, czy Działalność Wydzielona będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym jej podział będzie wyłączony od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z (...) r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy uznania, czy Działalność Wydzielona będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa i tym samym jej podział będzie wyłączony od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z (...) r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką kapitałową prawa polskiego, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu CIT w Polsce (Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym).
Wnioskodawca jest również zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT w Polsce.
Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy X (“Grupa”). Grupa jest globalnym koncernem technologicznym, który dostarcza rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu. Grupa oferuje kompleksowe produkty i oprogramowanie dla producentów pojazdów oraz dostawców usług transportowych w czterech obszarach technologicznych, takich jak sterowanie ruchem pojazdów, zintegrowane bezpieczeństwo, zautomatyzowana jazda oraz elektromobilność.
Jedynym udziałowcem Spółki Dzielonej jest Udziałowiec, który jest (…).
Wnioskodawca specjalizuje się w produkcji i sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów silnikowych takich jak (…) i rozwiązania do pojazdów samochodowych. Wnioskodawca zatrudnia ok. (…) pracowników.
W ramach działalności Wnioskodawcy, funkcjonują cztery dywizje:
(…).
Grupa planuje przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej w formie podziału przez wydzielenie (dalej: „Podział”) zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.; dalej: „KSH”) do nowo zawiązanej polskiej spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: „Spółka Przejmująca”) utworzonej na moment Podziału.
Planowane jest, że Spółka Przejmująca zostanie zarejestrowana w KRS pod nazwą A Sp. z o.o. Siedziba Spółki Przejmującej będzie znajdowała się w (…). Udziałowiec będzie 100% udziałowcem Spółki Przejmującej.
W ramach Podziału, Dywizja (…) oraz część Dywizji (…) (“Działalność Wydzielona”) zostaną wydzielone ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej. Pozostała część działalności Spółki, t.j. Dywizja (…), Dywizja (…) oraz pozostała część Dywizji (…), pozostanie w Spółce (“DziałalnośćPozostająca”).
Wnioskodawca podkreśla, że Podział ma uzasadnienie biznesowe, którym jest rozdzielenie biznesów i specjalizacji w poszczególnych dziedzinach, w szczególności, w celu umożliwienia zbycia części biznesu (Działalność Wydzielana) w przyszłości na rzecz podmiotu trzeciego.
Opis Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej w ramach Spółki
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są i będą na moment Podziału wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia swojej podstawowej działalności gospodarczej w zakresie w jakim dotychczas była ona wykonywana.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca obejmują w szczególności następujące elementy, które odpowiednio pozostaną w Spółce Dzielonej/zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej:
- środki trwałe: każda z działalności posiada środki trwałe i wyposażenie, w tym maszyny/urządzenia, takie jak linie montażowe, stanowiska montażowe, linie modułowe, stacje kontrolne, sprzęt komputerowy, meble itp. Jeśli określone aktywa IT są używane dla kilku dywizji (np. serwer informatyczny w momencie Podziału), zostaną one przypisane do jednej ze spółek (w przypadku serwera w zakładzie dotyczącym nadmuchiwanych systemów zabezpieczających do Spółki Przejmującej) i będą przedmiotem umowy o świadczenie usług między Spółką Dzieloną i Spółką Przejmującą na warunkach rynkowych do momentu fizycznego rozdzielenia tych aktywów IT, które będzie miało miejsce w (…) r;
- nieruchomości: Wnioskodawca jest obecnie właścicielem (…) budynków. Każda z dywizji korzysta z określonych budynków. Na moment Podziału budynki wykorzystywane przez Dywizję R zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej (będą wykorzystywane również przez pracowników przeniesionych do Spółki Przejmującej w ramach części Dywizji (…) – o czym mowa poniżej), podczas gdy reszta budynków pozostanie w Spółce Dzielonej. Istnieje jednak kilka przypadków, w których budynki są wykorzystywane przez obie działalności (budynki współdzielone):
- w odniesieniu do wspólnych budynków biurowych i inżynieryjnych w jednym z zakładów dotyczącym systemów (…) przewiduje się, że wszystkie budynki zostaną prawnie przeniesione na Spółkę Przejmującą. W odniesieniu do wspólnych budynków przewiduje się zawarcie umowy najmu (i) małego magazynu, który będzie użytkowany przez Dywizję (…)/Spółkę Dzieloną oraz (ii) powierzchni biurowej, która jest użytkowana przez pracowników Dywizji (…), którzy są przydzieleni do Spółki Dzielonej. Przewiduje się, że ci pracownicy Dywizji (…) zostaną fizycznie przeniesieni po okresie przejściowym do innego zakładu (należącego do Spółki Dzielonej) w roku obrotowym (…), w związku z czym umowa najmu pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Dzieloną zostanie odpowiednio zmieniona. Następnie biura zajmą pracownicy Dywizji (…), którzy są przypisani do Działalności Wydzielonej oraz niektórzy pracownicy Dywizji (…) z innego zakładu.
- w odniesieniu do wspólnej powierzchni biurowej i inżynieryjnej w budynkach innego zakładu dotyczącego (…) przewiduje się, że wszystkie budynki zostaną prawnie przeniesione na Spółkę Przejmującą. Przewiduje się, że pracownicy z Dywizji (…) zostaną przeniesieni na kilka pięter w jednym z budynków tego zakładu. Piętra te będą fizycznie oddzielone (np. kontrola dostępu, oddzielny system informatyczno-kablowy, oddzielne serwerownie, oddzielny kontener na stołówkę itp.). Jednakże fizyczne wydzielenie zarówno dla przestrzeni biurowej, jak i dla przestrzeni inżynierskiej (ze względu na jej specyfikę, w szczególności konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz ze względu na konieczność zwolnienia większej powierzchni biurowej) wymaga czasu na przygotowanie i nie może być wykonane szybko. Stąd też fizyczne wydzielenie przestrzeni biurowej i przestrzeni inżynierskiej przewidywane jest w trakcie (…) r. W związku z tym, Wnioskodawca rozważa dwie fazy do momentu rozdzielenia. W pierwszej fazie pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Przejmującą zostanie zawarta umowa najmu na okres przejściowy (do czasu fizycznego przeniesienia Dywizji (…)), obejmująca powierzchnię biurową i inżynierską w obecnym stanie użytkowania. Po wykonaniu fizycznego wydzielenia (drugi etap), umowa najmu zostanie dostosowana i obejmie piętra użytkowane przez Dywizję (…) po fizycznym wydzieleniu. Ta umowa najmu będzie obowiązywała przez kilka lat, do czasu gdy Dywizja (…) będzie mógł zająć nowe powierzchnie w innym zakładzie Spółki Dzielonej.
- Wnioskodawca posiada również umowy najmu nieruchomości. Umowy najmu (użytkowania) nieruchomości związane z Dywizją (...) przejdą do Spółki Przejmującej, umowy najmu nieruchomości związane z Dywizją (…) i (…) pozostaną w Spółce Dzielonej. Planuje się natomiast, że umowy najmu nieruchomości związane z Dywizją (…) pozostaną w Spółce Dzielonej, z uwagi na fakt, że w tych lokalizacjach pracuje większość pracowników, którzy pozostaną w Spółce Dzielonej.
- zapasy: każda z działalności ma przypisane do siebie/wyodrębnione zapasy i środki trwałe w budowie;
- wartości niematerialne i prawne: każda z działalności posiada know-how (informacje, dane, wiedzę w zakresie produkcji oraz badań i rozwoju oraz zasady jej organizacji, w tym informacje biznesowe, dane i doświadczenie). W zakresie oprogramowania (…) pozostanie ono w Spółce Dzielonej. Natomiast odpowiednie systemy software (…) zostaną zapewnione Spółce Przejmującej przez grupę centralnie w drodze standardowych procesów. Wnioskodawca nie posiada innych istotnych wartości niematerialnych i prawnych, np. licencji na znak towarowy;
- wierzytelności: każda z działalności posiada przypisane do niej wierzytelności, w szczególności ze sprzedaży towarów/wyrobów gotowych i usług;
- zobowiązania: każda z działalności posiada przypisane do niej zobowiązania pracownicze, handlowe lub dotyczące rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Zobowiązania z tytułu mediów są przypisane do danej lokalizacji i zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej w części, która dotyczy Dywizji (…);
- rachunek bankowy/środki pieniężne: w odniesieniu do rachunku bankowego i środków pieniężnych planowane jest założenie rachunków bankowych (w EUR & PLN) przed Podziałem dla Działalności Wydzielonej, zdeponowanie gotówki na tych rachunkach bankowych (lub podłączenie do istniejącego cash pool) i przeniesienie tych rachunków bankowych w drodze Podziale do Spółki Przejmującej. Takie podejście podlega zatwierdzeniu przez bank. W przypadku, gdyby bank nie wyraził zgody na takie podejście, Spółka Dzielona będzie działać jako agent płatniczy przez okres pomiędzy zawiązaniem Spółki Przejmującej a otwarciem nowych rachunków bankowych przez Spółkę Przejmującą (oczekuje się, że okres taki potrwałby około 6 tygodni). Pozwoliłoby to Spółce Przejmującej na prowadzenie działalności od pierwszego dnia i dokonywanie wszelkich niezbędnych płatności;
- koncesje, licencje, zezwolenia: Wnioskodawca posiada zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które są przypisane odpowiednio do Dywizji (…), Dywizji (…) i Dywizji (…). Po Podziale, zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej dotyczące Dywizji (…) zostanie przeniesione do Spółki Przejmującej, a zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej dotyczące Dywizji (…) i Dywizji (…) pozostaną w Spółce Dzielonej;
- pracownicy: na moment złożenia niniejszego wniosku Wnioskodawca zatrudnia ok. (…) pracowników posiadających kwalifikacje odpowiednie do specyfiki prowadzonej działalności. Pracownicy Dywizji (…) zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej (w tym kadra zarządzająca - m.in. dyrektor zakładu Dywizji (…)). Planuje się, że ok. (…) pracowników (w tym pracownicy Dywizji (…), o których mowa poniżej) zostanie przeniesionych do Spółki Przejmującej.
Dodatkowo do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione odpowiednie osoby zapewnione przez agencję pracy tymczasowej. Pozostali pracownicy pozostaną w Spółce Dzielonej, w tym kadra zarządzająca (m.in. dyrektor zakładu Dywizji (…) i dyrektor zakładu Dywizji (…)). Istnieje kilku pracowników (w skali nieistotnej w stosunku do liczby wszystkich pracowników), którzy nie są w pełni przypisani do Działalności Wydzielonej lub Działalności Pozostającej – w stosunku do tych pracowników zostanie podjęta decyzja o alokacji tych pracowników do działalności przejmującej lub pozostałej;
- prawa i obowiązki wynikające z umów: każda z działalności posiada umowy z kontrahentami (odpowiednio umowy zakupowe i sprzedażowe). Umowy międzygrupowe, w razie konieczności, będą odpowiednio zawierane przez Spółkę Przejmującą z odpowiednim podmiotem z grupy. Umowy z tytułu mediów (dotyczące dwóch lokalizacji) zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej. W razie potrzeby Spółka Przejmująca zawrze dodatkowe umowy dotyczące mediów.
Powyższe pozycje można zidentyfikować w systemie księgowym Wnioskodawcy.
Jeden oddział, w którym znajdują się centra inżynieryjne Dywizji (…) i Dywizji (…) jest zarejestrowany jako jeden pracodawca. W związku z tym nastąpi odpowiedni podział pracowników tych dywizji pomiędzy Wnioskodawcę i Spółkę Przejmującą.
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania obu działalności planuje się, że Dywizja (…) również zostanie podzielona funkcjonalnie, tj.:
- w ramach Podziału pracownicy, którzy wykonują znaczną część swoich obowiązków na rzecz Dywizji (…), zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej. Pracownicy, którzy nie wykonują znacznej części swoich obowiązków na rzecz Dywizji (…) (a na rzecz pozostałych Dywizji) pozostaną w Spółce Dzielonej;
- podział Dywizji (…) znajdzie również odzwierciedlenie w alokacji aktywów i pasywów, tj. aktywa i pasywa Dywizji (…) zostaną przydzielone odpowiednio do Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej zgodnie z alokacją pracowników Dywizji (…);
- pracownicy Dywizji (…) będą odpowiednio alokowani w budynkach Spółki Przejmującej (w zakresie, w jakim będą przypisani do Działalności Wydzielonej) lub w budynkach Spółki Dzielonej (w zakresie, w jakim będą alokowani do Działalności Pozostającej) z wyjątkiem umowy najmu przedstawionej powyżej, gdzie w ww. zakładzie znajduje się budynek współdzielony dla pracowników Z. Kierownik Dywizji (…), kierownik działu informatyki i kierownik działu zakupów pozostaną w Spółce Dzielonej i będą kontynuować dotychczasową pracę przy zmniejszonej liczbie pracowników.
W ramach Podziału dojdzie do przejścia pracowników Działalności Wydzielonej (łącznie z kadrą zarządzającą) na podstawie art. 23¹ kodeksu pracy.
Poniżej Wnioskodawca przedstawia zasady funkcjonowania Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej w ramach Wnioskodawcy z perspektywy organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
Wydzielenie organizacyjne
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są i na moment Podziału będą wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia swojej podstawowej działalności gospodarczej w zakresie w jakim dotychczas była ona wykonywana, które to składniki są odpowiednio alokowane ze względu na ich przeznaczenie i wykorzystanie na rzecz danej działalności.
Dywizja (…) stanowi oddział zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Pozostałe dywizje stanowią również odrębne zarejestrowane oddziały. Dla tych oddziałów nie prowadzi się odrębnych ksiąg rachunkowych, ale traktuje się je jako odrębnych pracodawców.
Dywizją (…) i pozostałymi dywizjami kieruje odrębne kierownictwo – każda z dywizji ma odrębnego dyrektora zakładu, któremu podlegają pracownicy danej dywizji.
Pracowników Dywizji (…) i pozostałych dywizji obowiązuje odrębny regulamin pracy. W ramach dywizji podejmowane są odrębne decyzje dotyczące np. wynagrodzeń pracowników danej dywizji.
Istnieje odrębne podejmowanie decyzji w sprawie budżetów Dywizji (…) i innych dywizji. Każda organizacja (zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne i centra serwisowe) działająca w ramach Wnioskodawcy ma swój własny schemat organizacyjny.
Faktyczne wyodrębnienie Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej wynika bezpośrednio z odrębności przedmiotu działalności oraz funkcji i zadań realizowanych w ramach tych jednostek. Zarówno przed, jak i po Podziale, oba piony biznesowe mają i będą miały dostęp do odpowiedniego wsparcia finansowego i kadrowego zapewnionego przez pracowników Dywizji (…), co pozwoli im zapewnić ciągłość prowadzenia działalności.
Dodatkowo, przed Podziałem zostanie podjęta uchwała Zarządu Wnioskodawcy potwierdzająca dodatkowo status Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej jako wewnętrznie odrębnych jednostek organizacyjnych.
Wydzielenie finansowe
Wydzielenie finansowe Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej istniejące przed Podziałem, pozwala na sporządzenie odrębnych bilansów i rachunków zysków i strat dla Dywizji (…) oraz Dywizji (…) i Dywizji (…).
Ewidencja księgowa i zasady rachunkowości prowadzone przez Wnioskodawcę pozwalają na rozpoznanie i przypisanie przychodów i kosztów do Dywizji (…) oraz pozostałych dywizji (z wyjątkiem niektórych elementów wspólnych, takich jak opłaty za media, które natomiast są dzielone uzgodnionym kluczem w odniesieniu do każdej dywizji). Ewidencja księgowa poszczególnych dywizji pozwala na odrębne księgowanie zdarzeń gospodarczych związanych z ich funkcjonowaniem.
Dla każdej z dywizji prowadzone są odrębne konta zarówno dla przychodów i związanych z nimi należności, jak i dla kosztów i związanych z nimi zobowiązań.
Dla pracowników każdego z oddziałów sporządzane są odrębne listy płac, ze względu na wymogi prawne wszystkie listy płac muszą być sporządzane w układzie oddział-pracodawca.
Dla Dywizji (…) i Dywizji (…) sporządza się oddzielnie plan finansowy (budżet) dla celów sprawozdawczości zarządczej (…), ale nie dla sprawozdań statutowych (Wnioskodawca sporządza jedno sprawozdanie finansowe).
Jak wskazywano już wcześniej, możliwe jest także wyodrębnienie określonych składników majątkowych wchodzących w skład każdej z działalności.
Wydzielenie funkcjonalne
Każda z dywizji prowadzi działalność w zakresie przypisanych jej funkcji, w ramach której wykonuje czynności dedykowane dla tej konkretnej dywizji, tj.:
(…).
Wnioskodawca zatrudnia obecnie ok. (…) pracowników, przy czym ok. (…) zostanie przeniesionych do Spółki Przejmującej.
Zarówno w ramach Działalności Wydzielonej jak i Działalności Pozostającej istnieje określony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, który jest przeznaczony do realizacji określonych zadań w ramach każdego z tych obszarów działalności.
Zarówno Działalność Wydzielona jak i Działalność Pozostająca tworzą odrębne jednostki gospodarcze, które są zarządzane oddzielnie i posiadają własny wykwalifikowany personel.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są w stanie tworzyć po Podziale niezależne przedsiębiorstwa bez dokonywania istotnych zmian, w szczególności Spółka Przejmująca po Podziale będzie posiadała składniki pozwalające na kontynuację działalności prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w tym zakresie, bez konieczności angażowania przez Spółkę Przejmującą innych istotnych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych czynności faktycznych lub prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności na podstawie przejętych składników.
W wyniku Podziału zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca będą dysponowały pracownikami oraz wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi, co pozwala w praktyce na samodzielne podejmowanie decyzji biznesowych oraz niezależne i samodzielne prowadzenie przez nie działalności. Po Podziale Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność w ramach Działalności Wydzielanej wykorzystując do tego wszelkie aktywa przeniesione w ramach Podziału.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:
Spółki jednoznacznie wskazują, że planowany podział przez wydzielenie przeprowadzony zostanie z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych i głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Oprócz wskazanego dotychczas we Wniosku uzasadnienia, Spółki dodatkowo wskazują, iż podział ma na celu wydzielenie części biznesu w celu umożliwienia jego funkcjonowania jako niezależnej firmy, co będzie skutkowało szerszymi możliwościami rozwoju, w tym m.in. większą elastycznością w dostosowywaniu się do trendów rynkowych i podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych oraz ułatwieniu pozyskiwania kapitału zewnętrznego. Podział powinien przełożyć się na zwiększenie tempa wzrostu wydzielanego biznesu, zabezpieczenie pozycji na rynku oraz stworzenie stabilnego zatrudnienia dla pracowników.
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług
Czy Działalność Wydzielona w momencie Podziału będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa („ZCP”) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Działalność Wydzielona w momencie Podziału będzie stanowiła ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.
Kwalifikacja ZCP Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej na gruncie ustawy o CIT i ustawy o VAT
Zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zatem na gruncie obu przytoczonych ustaw podatkowych mamy do czynienia z ZCP, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
i. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
ii. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
iii. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
iv. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.
W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku.
Organy podatkowe wielokrotnie podkreślały, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Przykładowo argumenty takie wskazał:
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 16 grudnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.465.2021.2.BJ), tj.: „zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 23 stycznia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.518.2019.3.PB), tj.: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego ( ). Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 10 stycznia 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4012.606.2018.1.SS), tj.: „Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych)”.
Zdaniem Wnioskodawców, Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca spełniają i będą spełniać na moment Podziału powyższy warunek. Wnioskodawcy zwracają w szczególności uwagę, że przedmiotowe dywizje funkcjonują niezależnie w ramach Spółki Dzielonej już przed datą Podziału - obejmuje to odrębność organizacyjną, finansową i funkcjonalną.
Poniżej Wnioskodawcy odnoszą się do poszczególnych kryteriów dotyczących istnienia ZCP.
Ad i. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań
Zdaniem Wnioskodawców nie ulega żadnej wątpliwości, że Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca stanowią oraz będą stanowić na moment Podziału odrębne zespoły składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca na moment Podziału będą wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia działalności w zakresie przydzielonych im funkcji.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca obejmują w szczególności następujące elementy (które odpowiednio pozostaną w Spółce Dzielonej/zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej):
- środki trwałe: każda z działalności posiada środki trwałe i wyposażenie, w tym maszyny/urządzenia, takie jak linie montażowe, stanowiska montażowe, linie modułowe, stacje kontrolne, sprzęt komputerowy, meble itp. Jeśli określone aktywa IT są używane dla kilku dywizji (np. serwer informatyczny w momencie Podziału), zostaną one przypisane do jednej ze spółek (w przypadku serwera w zakładzie dotyczącym nadmuchiwanych systemów zabezpieczających do Spółki Przejmującej) i będą przedmiotem umowy o świadczenie usług między Spółką Dzieloną i Spółką Przejmującą na warunkach rynkowych do momentu fizycznego rozdzielenia tych aktywów IT, które będzie miało miejsce w (…) r;
- nieruchomości: Wnioskodawca jest obecnie właścicielem (…) budynków. Każda z dywizji korzysta z określonych budynków. Na moment Podziału budynki wykorzystywane przez Dywizję R zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej (będą wykorzystywane również przez pracowników przeniesionych do Spółki Przejmującej w ramach części Dywizji (…) – o czym mowa poniżej), podczas gdy reszta budynków pozostanie w Spółce Dzielonej. Istnieje jednak kilka przypadków, w których budynki są wykorzystywane przez obie działalności (budynki współdzielone):
- w odniesieniu do wspólnych budynków biurowych i inżynieryjnych w jednym z zakładów dotyczącym systemów (…) przewiduje się, że wszystkie budynki zostaną prawnie przeniesione na Spółkę Przejmującą. W odniesieniu do wspólnych budynków przewiduje się zawarcie umowy najmu (i) małego magazynu, który będzie użytkowany przez Dywizję (…)/Spółkę Dzieloną oraz (ii) powierzchni biurowej, która jest użytkowana przez pracowników Dywizji (…), którzy są przydzieleni do Spółki Dzielonej. Przewiduje się, że ci pracownicy Dywizji (…) zostaną fizycznie przeniesieni po okresie przejściowym do innego zakładu (należącego do Spółki Dzielonej) w roku obrotowym (…), w związku z czym umowa najmu pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Dzieloną zostanie odpowiednio zmieniona. Następnie biura zajmą pracownicy Dywizji (…), którzy są przypisani do Działalności Wydzielonej oraz niektórzy pracownicy Dywizji (…) z innego zakładu.
- w odniesieniu do wspólnej powierzchni biurowej i inżynieryjnej w budynkach innego zakładu dotyczącego (…) przewiduje się, że wszystkie budynki zostaną prawnie przeniesione na Spółkę Przejmującą. Przewiduje się, że pracownicy z Dywizji (…) zostaną przeniesieni na kilka pięter w jednym z budynków tego zakładu. Piętra te będą fizycznie oddzielone (np. kontrola dostępu, oddzielny system informatyczno-kablowy, oddzielne serwerownie, oddzielny kontener na stołówkę itp.). Jednakże fizyczne wydzielenie zarówno dla przestrzeni biurowej, jak i dla przestrzeni inżynierskiej (ze względu na jej specyfikę, w szczególności konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz ze względu na konieczność zwolnienia większej powierzchni biurowej) wymaga czasu na przygotowanie i nie może być wykonane szybko. Stąd też fizyczne wydzielenie przestrzeni biurowej i przestrzeni inżynierskiej przewidywane jest w trakcie (…) r. W związku z tym, Wnioskodawca rozważa dwie fazy do momentu rozdzielenia. W pierwszej fazie pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Przejmującą zostanie zawarta umowa najmu na okres przejściowy (do czasu fizycznego przeniesienia Dywizji (…)), obejmująca powierzchnię biurową i inżynierską w obecnym stanie użytkowania. Po wykonaniu fizycznego wydzielenia (drugi etap), umowa najmu zostanie dostosowana i obejmie piętra użytkowane przez Dywizję (…) po fizycznym wydzieleniu. Ta umowa najmu będzie obowiązywała przez kilka lat, do czasu gdy Dywizja (…) będzie mógł zająć nowe powierzchnie w innym zakładzie Spółki Dzielonej.
- Wnioskodawca posiada również umowy najmu nieruchomości. Umowy najmu (użytkowania) nieruchomości związane z Dywizją (...) przejdą do Spółki Przejmującej, umowy najmu nieruchomości związane z Dywizją (…) i (…) pozostaną w Spółce Dzielonej. Planuje się natomiast, że umowy najmu nieruchomości związane z Dywizją (…) pozostaną w Spółce Dzielonej, z uwagi na fakt, że w tych lokalizacjach pracuje większość pracowników, którzy pozostaną w Spółce Dzielonej.
- zapasy: każda z działalności ma przypisane do siebie/wyodrębnione zapasy i środki trwałe w budowie;
- wartości niematerialne i prawne: każda z działalności posiada know-how (informacje, dane, wiedzę w zakresie produkcji oraz badań i rozwoju oraz zasady jej organizacji, w tym informacje biznesowe, dane i doświadczenie). W zakresie oprogramowania (…) pozostanie ono w Spółce Dzielonej. Natomiast odpowiednie systemy software (…) zostaną zapewnione Spółce Przejmującej przez grupę centralnie w drodze standardowych procesów. Wnioskodawca nie posiada innych istotnych wartości niematerialnych i prawnych, np. licencji na znak towarowy;
- wierzytelności: każda z działalności posiada przypisane do niej wierzytelności, w szczególności ze sprzedaży towarów/wyrobów gotowych i usług;
- zobowiązania: każda z działalności posiada przypisane do niej zobowiązania pracownicze, handlowe lub dotyczące rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Zobowiązania z tytułu mediów są przypisane do danej lokalizacji i zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej w części, która dotyczy Dywizji (…);
- rachunek bankowy/środki pieniężne: w odniesieniu do rachunku bankowego i środków pieniężnych planowane jest założenie rachunków bankowych (w EUR & PLN) przed Podziałem dla Działalności Wydzielonej, zdeponowanie gotówki na tych rachunkach bankowych (lub podłączenie do istniejącego cash pool) i przeniesienie tych rachunków bankowych w drodze Podziale do Spółki Przejmującej. Takie podejście podlega zatwierdzeniu przez bank. W przypadku, gdyby bank nie wyraził zgody na takie podejście, Spółka Dzielona będzie działać jako agent płatniczy przez okres pomiędzy zawiązaniem Spółki Przejmującej a otwarciem nowych rachunków bankowych przez Spółkę Przejmującą (oczekuje się, że okres taki potrwałby około 6 tygodni). Pozwoliłoby to Spółce Przejmującej na prowadzenie działalności od pierwszego dnia i dokonywanie wszelkich niezbędnych płatności;
- koncesje, licencje, zezwolenia: Wnioskodawca posiada zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które są przypisane odpowiednio do Dywizji (…), Dywizji (…) i Dywizji (…). Po Podziale, zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej dotyczące Dywizji (…) zostanie przeniesione do Spółki Przejmującej, a zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej dotyczące Dywizji (…) i Dywizji (…) pozostaną w Spółce Dzielonej;
- pracownicy: na moment złożenia niniejszego wniosku Wnioskodawca zatrudnia ok. (…) pracowników posiadających kwalifikacje odpowiednie do specyfiki prowadzonej działalności. Pracownicy Dywizji (…) zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej (w tym kadra zarządzająca - m.in. dyrektor zakładu Dywizji (…)). Planuje się, że ok. (…) pracowników (w tym pracownicy Dywizji (…), o których mowa poniżej) zostanie przeniesionych do Spółki Przejmującej.
Dodatkowo do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione odpowiednie osoby zapewnione przez agencję pracy tymczasowej. Pozostali pracownicy pozostaną w Spółce Dzielonej, w tym kadra zarządzająca (m.in. dyrektor zakładu Dywizji (…) i dyrektor zakładu Dywizji (…)). Istnieje kilku pracowników (w skali nieistotnej w stosunku do liczby wszystkich pracowników), którzy nie są w pełni przypisani do Działalności Wydzielonej lub Działalności Pozostającej – w stosunku do tych pracowników zostanie podjęta decyzja o alokacji tych pracowników do działalności przejmującej lub pozostałej;
- prawa i obowiązki wynikające z umów: każda z działalności posiada umowy z kontrahentami (odpowiednio umowy zakupowe i sprzedażowe). Umowy międzygrupowe, w razie konieczności, będą odpowiednio zawierane przez Spółkę Przejmującą z odpowiednim podmiotem z grupy. Umowy z tytułu mediów (dotyczące dwóch lokalizacji) zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej. W razie potrzeby Spółka Przejmująca zawrze dodatkowe umowy dotyczące mediów.
Powyższe pozycje można zidentyfikować w systemie księgowym Wnioskodawcy.
Jeden oddział, w którym znajdują się centra inżynieryjne Dywizji (...) i Dywizji (...) jest zarejestrowany jako jeden pracodawca. W związku z tym nastąpi odpowiedni podział pracowników tych dywizji pomiędzy Wnioskodawcę i Spółkę Przejmującą.
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania obu działalności planuje się, że Dywizja (...) również zostanie podzielona funkcjonalnie, tj.:
- w ramach Podziału pracownicy, którzy wykonują znaczną część swoich obowiązków na rzecz Dywizji (...), zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej. Pracownicy, którzy nie wykonują znacznej części swoich obowiązków na rzecz Dywizji (...) (a na rzecz pozostałych Dywizji) pozostaną w Spółce Dzielonej;
- podział Dywizji (...) znajdzie również odzwierciedlenie w alokacji aktywów i pasywów, tj. aktywa i pasywa Dywizji (...) zostaną przydzielone odpowiednio do Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej zgodnie z alokacją pracowników Dywizji (...);
- pracownicy Dywizji (...) będą odpowiednio alokowani w budynkach Spółki Przejmującej (w zakresie, w jakim będą przypisani do Działalności Wydzielonej) lub w budynkach Spółki Dzielonej (w zakresie, w jakim będą alokowani do Działalności Pozostającej) z wyjątkiem umowy najmu przedstawionej powyżej, gdzie w ww. zakładzie znajduje się budynek współdzielony dla pracowników (...). Kierownik Dywizji (...), kierownik działu informatyki i kierownik działu zakupów pozostaną w Spółce Dzielonej i będą kontynuować dotychczasową pracę przy zmniejszonej liczbie pracowników.
W ramach Podziału dojdzie do przejścia pracowników Działalności Wydzielonej (łącznie z kadrą zarządzającą) na podstawie art. 23¹ kodeksu pracy.
W oparciu o opisany wyżej zespół składników materialnych i niematerialnych Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca mogą obecnie, jak i będą mogły po Podziale, samodzielnie kontynuować działalność w zakresie przydzielonych funkcji.
Należy zaznaczyć, iż należności i zobowiązania dotyczące działalności Spółki Dzielonej są odpowiednio alokowane ze względu na ich przedmiot – odpowiednio do Działalności wydzielonej, jak i Działalności Pozostającej.
Zdaniem Wnioskodawcy, aby uznać, że mamy do czynienia z ZCP, nie jest wymagane, aby w ramach Podziału Spółka Przejmująca przejęła wszelkie należności i zobowiązania w skład danej jednostki. W tym zakresie Spółka Dzielona zwraca uwagę, że Naczelny Sąd Administracyjny („NSA”) w wyroku z dnia 27 marca 2013 r. (sygn. II FSK 1896/11) stwierdził, że „w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie muszą wchodzić wszelkie zobowiązania przedsiębiorstwa. Z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika bowiem jedynie, że zespół składników materialnych i niematerialnych musi być na tyle zorganizowany i kompletny, aby mógł funkcjonować jako samodzielne przedsiębiorstwo, prowadzące określony rodzaj działalności gospodarczej. Z tych względów nie ma podstaw do uznania, że co do zasady utraci on tę samodzielność poprzez wyłączenie ze składników majątkowych niektórych zobowiązań”.
Analogiczne stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 20 marca 2012 r. (sygn. I FSK 815/11) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 lutego 2014 r. (sygn. IBPP4/443-605/13/LG), w której powołując się na ten wyrok stwierdził, że „nie ma podstaw do przyjęcia, iż przeniesienie zobowiązań (długów, wierzytelności) jest tą okolicznością, która decyduje bądź współdecyduje o możliwości wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (wyrok NSA z dnia 20 marca 2012 r., sygn. I FSK 815/11).
Nawet jeśli wszystkie zobowiązania i należności nie zostaną przeniesione, nie oznacza to, że zbywana masa majątkowa nie może być uznana za zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.
W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy w odniesieniu do Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej warunek istnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) będzie na moment Podziału spełniony.
Ad ii. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe
Wyodrębnienie organizacyjne
Zdaniem Wnioskodawcy na tle przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego faktów Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca będą na moment Podziału wyodrębnione organizacyjnie.
Pojęcie „wyodrębnienia organizacyjnego” zostało wyjaśnione m.in. przez:
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 9 lipca 2020 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.202.2020.2.KK), zgodnie z którą:
„Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa obrotowe, ale także czynnik ludzki, a więc pracowniczy. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa”.
- Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 22 listopada 2016 r. (sygn. 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN), zgodnie z którą:
„Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako np. dział, wydział, oddział. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość)”.
Powyższe stanowisko wyraził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 3 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.258.2017.1.MAO), który wskazał, że: „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.”
Taką argumentację podzielają również sądy administracyjne. Wskazać tutaj można przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego („WSA”) w Gdańsku z dnia 21 listopada 2012 r. (sygn. I SA/Gd 971/12), w którym sąd stwierdził, że: „Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia, jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”. W wyroku WSA w Warszawie z dnia 21 czerwca 2012 r. (sygn. III SA/Wa 2836/11) sąd uznał, że: „wyodrębnienie organizacyjne nie musi mieć sformalizowanego charakteru, ani też nie może być uznawane za decydujące dla bytu zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.
Wyodrębnienie organizacyjne może przy tym wynikać ze statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale jak podkreślają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach, może mieć również charakter faktyczny.
W tym zakresie Wnioskodawca podkreśla, że Dywizja (...) stanowi oddział zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Pozostałe dywizje stanowią również odrębne zarejestrowane oddziały. Dla tych oddziałów nie prowadzi się odrębnych ksiąg rachunkowych, ale traktuje się je jako odrębnych pracodawców.
Dywizją (...) i pozostałymi dywizjami kieruje odrębne kierownictwo – każda z dywizji ma dyrektora zakładu, któremu podlegają pracownicy danej dywizji.
Pracowników Dywizji (...) i pozostałych dywizji obowiązuje odrębny regulamin pracy. W ramach dywizji podejmowane są odrębne decyzje dotyczące np. wynagrodzeń pracowników danej dywizji.
Istnieje odrębne podejmowanie decyzji w sprawie budżetów Dywizji (...) i innych dywizji. Każda jednostka (zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne i centra serwisowe) działająca w ramach Wnioskodawcy ma swój własny schemat organizacyjny.
Faktyczne wyodrębnienie Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej wynika bezpośrednio z odrębności przedmiotu działalności oraz funkcji i zadań realizowanych w ramach tych jednostek. Zarówno przed, jak i po Podziale, obie działalności mają i będą miały dostęp do odpowiedniego wsparcia finansowego i kadrowego, co pozwoli im zapewnić ciągłość prowadzenia działalności gospodarczej.
Dodatkowo, przed Podziałem zostanie podjęta uchwała Zarządu Wnioskodawcy potwierdzająca dodatkowo status Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej jako wewnętrznie odrębnych jednostek organizacyjnych.
Do Spółki Dzielonej zostanie przeniesionych ok. (...) osób, które są przypisane do tej działalności, natomiast w Działalności Pozostającej pozostanie ok. (...) osób.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca prowadzą odrębne rodzaje działalności w Spółce Dzielonej, do których przypisane zostały określone (odrębne) zadania i funkcje.
Poszczególne zadania realizowane są przez konkretnych pracowników mających do dyspozycji odpowiednie narzędzia i składniki przypisane do tych poszczególnych działalności.
Wyodrębnienie organizacyjne Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej przejawia się zatem również w prowadzeniu przez przedmiotowe piony biznesowe odrębnej od siebie działalności.
Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca będą na moment Podziału wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Wyodrębnienie finansowe
W zakresie spełnienia warunku wyodrębnienia finansowego organy podatkowe podkreślają, że wystarczającym jest prowadzenie rachunkowości w taki sposób, aby można było przyporządkować do ZCP koszty i przychody oraz należności i zobowiązania.
Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2017 r. (sygn. 0111-KDIB3- 2.4012.591.2017.2.ABI), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: „Innymi słowy, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdzie sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do realizowanych przez ZCP zadań gospodarczych. O wyodrębnieniu finansowym można zatem mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej ZCP”.
Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2021 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0113-KDIPT1- 3.4012.226.2021.2.MK): „Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa” (analogiczne stanowisko zostało zawarte w interpretacjach indywidualnych z dnia 28 maja 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.106.2021.3.ŁN; z dnia 5 maja 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.150.2021.2.MS; 29 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP1- 1.4012.91.2021.1.WD oraz 18 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.765.2020.5.EW).
Natomiast w interpretacji z dnia 27 czerwca 2014 r., sygn. IPTPB3/423-95/14-4/GG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził: „(...) Konsekwencją finansowego wyodrębnienia majątku mającego stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest konieczność przypisania do tego majątku również wszelkich zobowiązań związanych ze składnikami tego majątku. (...) Wyodrębnienie finansowe nie oznacza, co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...)”.
Wydzielenie finansowe Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej istniejące przed Podziałem, pozwala na sporządzenie odrębnych bilansów oraz rachunków zysków i strat dla Dywizji (...) oraz Dywizji (...) i Dywizji (...).
Ewidencja księgowa i zasady rachunkowości prowadzone przez Wnioskodawcę pozwalają na rozpoznanie i przypisanie przychodów i kosztów do Dywizji (...) oraz pozostałych dywizji (z wyjątkiem niektórych elementów wspólnych, takich jak opłaty za media, które natomiast są dzielone uzgodnionym kluczem w odniesieniu do każdej dywizji). Ewidencja księgowa poszczególnych dywizji pozwala na odrębne księgowanie zdarzeń gospodarczych związanych z ich funkcjonowaniem.
Dla każdej z dywizji prowadzone są odrębne konta zarówno dla przychodów i związanych z nimi należności, jak i dla kosztów i związanych z nimi zobowiązań.
Dla pracowników każdego z oddziałów sporządzane są odrębne listy płac, ze względu na wymogi prawne wszystkie listy płac muszą być sporządzane w układzie oddział - pracodawca.
Dla Dywizji (...) i Dywizji (...) sporządza się oddzielnie plan finansowy (budżet) dla celów sprawozdawczości zarządczej (...), ale nie dla sprawozdań statutowych (Spółka sporządza jedno sprawozdanie finansowe).
Na moment Podziału Spółka Przejmująca będzie posiadała odrębny rachunek bankowy w EUR & PLN dla Działalności Wydzielonej, zdeponowaną gotówkę na tych rachunkach bankowych (lub podłączenie do istniejącego cash pool) i nastąpi przeniesienie tych rachunków bankowych w drodze Podziale do Spółki Przejmującej. Takie podejście podlega zatwierdzeniu przez bank. W przypadku, gdyby bank nie wyraził zgody na takie podejście, Spółka Dzielona będzie działać jako agent płatniczy przez okres pomiędzy zawiązaniem Spółki Przejmującej a otwarciem nowych rachunków bankowych przez Spółkę Przejmującą (oczekuje się, że okres taki potrwałby około 6 tygodni). Pozwoliłoby to Spółce Przejmującej na prowadzenie działalności od pierwszego dnia i dokonywanie wszelkich niezbędnych płatności.
Jak wskazywano już wcześniej, możliwe jest także wyodrębnienie określonych składników majątkowych wchodzących w skład każdej z działalności.
W świetle powyższych argumentów nie ulega wątpliwości, że Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca będą moment Podziału wyodrębnione finansowo.
Ad iii. Przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (wyodrębnienie funkcjonalne)
Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia ZCP.
Pojęcie „wyodrębnienia funkcjonalnego” zostało wyjaśnione m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 lipca 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.358.2018.1.WH):
„Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa”.
Analogiczne stanowisko w tym zakresie zajął także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 5 kwietnia 2016 r. (sygn. ILPP3/4512-1-10/16-4/TK) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2016 r. (sygn. 1061-IPTPP3.4512.541.2016.2.ALN).
Co więcej, jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2014 r. (sygn. IBPP3/443-203/14/AŚ):
„W ocenie organu, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część przedsiębiorstwa jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu go od reszty przedsiębiorstwa”.
Wyodrębnienie funkcjonalne w strukturach Spółki Dzielonej w ramach Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej przejawia się wyraźną odrębnością w zakresie działalności operacyjnej prowadzonej w ramach każdego z działalności.
Każda z dywizji prowadzi działalność w zakresie przypisanych jej funkcji, w ramach której wykonuje czynności dedykowane dla tej konkretnej dywizji, tj.
(...).
Wnioskodawca zatrudnia obecnie ok. (...) pracowników, z czego ok. (...) zostanie przeniesionych do Spółki Przejmującej. W ramach Podziału dojdzie do przejścia pracowników Działalności Wydzielonej (łącznie z kadrą zarządzającą) na podstawie art. 23¹ kodeksu pracy.
Zarówno w ramach Działalności Wydzielonej jak i Działalności Pozostającej istnieje określony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, który jest przeznaczony do realizacji określonych zadań w ramach każdego z tych obszarów działalności.
Zarówno Działalność Wydzielona jak i Działalność Pozostająca tworzą odrębne jednostki gospodarcze, które są zarządzane oddzielnie i posiadają własny wykwalifikowany personel.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są w stanie tworzyć po Podziale niezależne przedsiębiorstwa bez dokonywania istotnych zmian, w szczególności Spółka Przejmująca po Podziale będzie posiadała składniki pozwalające na kontynuację działalności prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w tym zakresie, bez konieczności angażowania przez Spółkę Przejmującą innych istotnych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych czynności faktycznych lub prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności na podstawie przejętych składników.
W wyniku Podziału zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca będą dysponowały pracownikami oraz wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi, co pozwala w praktyce na samodzielne podejmowanie decyzji biznesowych oraz niezależne i samodzielne prowadzenie przez nie działalności. Po Podziale Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność w ramach Działalności Wydzielanej wykorzystując do tego wszelkie aktywa przeniesione w ramach Podziału.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy warunek przeznaczenia Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej do realizacji określonych zadań gospodarczych również zostanie spełniony.
Ad iv. Zdolność do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze
Ostatnim warunkiem uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za ZCP jest zdolność stanowienia przez niego niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadanie gospodarcze.
Zdaniem Wnioskodawcy opisany wyżej zespół składników zorganizowanych jako Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca umożliwia i będzie umożliwiał na moment Podziału samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w odpowiadającym im zakresie.
W związku z powyższym Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są w stanie samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w formie odrębnych przedsiębiorstw w wyżej wymienionym zakresie.
Szczegółowe uzasadnienie w odniesieniu do pytania nr 1 dotyczącego VAT
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się jednak do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ZCP jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak Wnioskodawca wykazał powyżej, w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione zostaną przesłanki uznania Działalności Wydzielonej za ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
W świetle powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na podstawie art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.
Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych, przykładowo w:
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.130.2021.2.RMA;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Warszawie z 11 sierpnia 2020 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.328.2020.4.MJ;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Warszawie z 2 lipca 2020 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.167.2020.2.PG;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Warszawie z 29 listopada 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.666.2018.1.MJ;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w Warszawie z 28 maja 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.175.2018.1.MT;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2016 r., sygn. IPPB5/4510-316/16-2/AK;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2015 r., sygn. IPPP2/4512-276/15-2/DG;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 maja 2015 r., sygn. IPPP3/4512-239/15-4/MC;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2014 r., sygn. IBPP4/443-5/14/EK;
- interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 sierpnia 2011 r., sygn. IPPP1-443-805/11-2/ISz.
Podsumowując, Działalność Wydzielona stanowić będzie w dacie Podziału ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o VAT”):
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( ).
Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”, w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu) itp.
Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa albo zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o VAT stanowi, że:
Pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydzielenie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś wydzielenia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
O tym, czy nastąpiło wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Aby zatem ocenić czy w danej, konkretnej sytuacji mamy do czynienia z wydzieleniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy dokładnie przeanalizować zarówno to jakie składniki majątku będą przedmiotem wydzielenia, ale także czy istniejące między nimi funkcjonalne zależności pozwolą na kontynuowanie działalności wydzielanego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przy dokonaniu tej analizy pomocne, a czasami nawet niezbędne mogą okazać się orzeczenia TSUE.
W zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 „(...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie, stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że – w świetle normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady – nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.
Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C 444/10 Finanzamt Lüdenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak już powyżej wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy tym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Stosownie do postanowień art. 528 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467, ze zm.; dalej jako: „KSH” lub „Kodeks spółek handlowych”):
Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.
Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh:
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Stosownie do art. 531 § 1 Ksh:
Spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
Zgodnie z art. 531 § 2 Ksh:
Na spółkę przejmującą lub spółkę nowo zawiązaną powstałą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, a które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.
Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 Ksh jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną).
Państwa wątpliwości w zakresie podatku od towarów i usług dotyczą ustalenia, czy Działalność Wydzielona w momencie Podziału będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a tym samym Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że planują Państwo przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej w formie podziału przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.) do nowo zawiązanej polskiej spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), będącej polskim rezydentem podatkowym utworzonej na moment Podziału.
Należycie Państwo do międzynarodowej grupy X, która jest (…), dostarczającym rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu. Grupa oferuje kompleksowe produkty i oprogramowanie dla producentów pojazdów oraz dostawców usług transportowych w czterech obszarach technologicznych, takich jak (…).
W ramach działalności Wnioskodawcy, funkcjonują cztery dywizje:
(…).
W ramach Podziału, Dywizja (…) oraz część Dywizji (…) zostaną wydzielone ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej. Pozostała część działalności Spółki, t.j. Dywizja (…), Dywizja (…) oraz pozostała część Dywizji (…), pozostanie w Spółce.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są i będą na moment Podziału wyposażone w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do prowadzenia swojej podstawowej działalności gospodarczej w zakresie w jakim dotychczas była ona wykonywana.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca obejmują w szczególności następujące elementy, które odpowiednio pozostaną w Spółce Dzielonej/zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej:
- środki trwałe: każda z działalności posiada środki trwałe i wyposażenie, w tym maszyny/urządzenia, takie jak linie montażowe, stanowiska montażowe, linie modułowe, stacje kontrolne, sprzęt komputerowy, meble itp. Jeśli określone aktywa IT są używane dla kilku dywizji (np. serwer informatyczny w momencie Podziału), zostaną one przypisane do jednej ze spółek (w przypadku serwera w zakładzie dotyczącym nadmuchiwanych systemów zabezpieczających do Spółki Przejmującej) i będą przedmiotem umowy o świadczenie usług między Spółką Dzieloną i Spółką Przejmującą na warunkach rynkowych do momentu fizycznego rozdzielenia tych aktywów IT, które będzie miało miejsce w (…) r;
- nieruchomości: Wnioskodawca jest obecnie właścicielem (…) budynków. Każda z dywizji korzysta z określonych budynków. Na moment Podziału budynki wykorzystywane przez Dywizję R zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej (będą wykorzystywane również przez pracowników przeniesionych do Spółki Przejmującej w ramach części Dywizji (…) – o czym mowa poniżej), podczas gdy reszta budynków pozostanie w Spółce Dzielonej. Istnieje jednak kilka przypadków, w których budynki są wykorzystywane przez obie działalności (budynki współdzielone):
- w odniesieniu do wspólnych budynków biurowych i inżynieryjnych w jednym z zakładów dotyczącym systemów (…) przewiduje się, że wszystkie budynki zostaną prawnie przeniesione na Spółkę Przejmującą. W odniesieniu do wspólnych budynków przewiduje się zawarcie umowy najmu (i) małego magazynu, który będzie użytkowany przez Dywizję (…)/Spółkę Dzieloną oraz (ii) powierzchni biurowej, która jest użytkowana przez pracowników Dywizji (…), którzy są przydzieleni do Spółki Dzielonej. Przewiduje się, że ci pracownicy Dywizji (…) zostaną fizycznie przeniesieni po okresie przejściowym do innego zakładu (należącego do Spółki Dzielonej) w roku obrotowym (…), w związku z czym umowa najmu pomiędzy Spółką Przejmującą a Spółką Dzieloną zostanie odpowiednio zmieniona. Następnie biura zajmą pracownicy Dywizji (…), którzy są przypisani do Działalności Wydzielonej oraz niektórzy pracownicy Dywizji (…) z innego zakładu.
- w odniesieniu do wspólnej powierzchni biurowej i inżynieryjnej w budynkach innego zakładu dotyczącego (…) przewiduje się, że wszystkie budynki zostaną prawnie przeniesione na Spółkę Przejmującą. Przewiduje się, że pracownicy z Dywizji (…) zostaną przeniesieni na kilka pięter w jednym z budynków tego zakładu. Piętra te będą fizycznie oddzielone (np. kontrola dostępu, oddzielny system informatyczno-kablowy, oddzielne serwerownie, oddzielny kontener na stołówkę itp.). Jednakże fizyczne wydzielenie zarówno dla przestrzeni biurowej, jak i dla przestrzeni inżynierskiej (ze względu na jej specyfikę, w szczególności konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz ze względu na konieczność zwolnienia większej powierzchni biurowej) wymaga czasu na przygotowanie i nie może być wykonane szybko. Stąd też fizyczne wydzielenie przestrzeni biurowej i przestrzeni inżynierskiej przewidywane jest w trakcie (…) r. W związku z tym, Wnioskodawca rozważa dwie fazy do momentu rozdzielenia. W pierwszej fazie pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką Przejmującą zostanie zawarta umowa najmu na okres przejściowy (do czasu fizycznego przeniesienia Dywizji (…)), obejmująca powierzchnię biurową i inżynierską w obecnym stanie użytkowania. Po wykonaniu fizycznego wydzielenia (drugi etap), umowa najmu zostanie dostosowana i obejmie piętra użytkowane przez Dywizję (…) po fizycznym wydzieleniu. Ta umowa najmu będzie obowiązywała przez kilka lat, do czasu gdy Dywizja (…) będzie mógł zająć nowe powierzchnie w innym zakładzie Spółki Dzielonej.
- Wnioskodawca posiada również umowy najmu nieruchomości. Umowy najmu (użytkowania) nieruchomości związane z Dywizją (...) przejdą do Spółki Przejmującej, umowy najmu nieruchomości związane z Dywizją (…) i (…) pozostaną w Spółce Dzielonej. Planuje się natomiast, że umowy najmu nieruchomości związane z Dywizją (…) pozostaną w Spółce Dzielonej, z uwagi na fakt, że w tych lokalizacjach pracuje większość pracowników, którzy pozostaną w Spółce Dzielonej.
- zapasy: każda z działalności ma przypisane do siebie/wyodrębnione zapasy i środki trwałe w budowie;
- wartości niematerialne i prawne: każda z działalności posiada know-how (informacje, dane, wiedzę w zakresie produkcji oraz badań i rozwoju oraz zasady jej organizacji, w tym informacje biznesowe, dane i doświadczenie). W zakresie oprogramowania (…) pozostanie ono w Spółce Dzielonej. Natomiast odpowiednie systemy software (…) zostaną zapewnione Spółce Przejmującej przez grupę centralnie w drodze standardowych procesów. Wnioskodawca nie posiada innych istotnych wartości niematerialnych i prawnych, np. licencji na znak towarowy;
- wierzytelności: każda z działalności posiada przypisane do niej wierzytelności, w szczególności ze sprzedaży towarów/wyrobów gotowych i usług;
- zobowiązania: każda z działalności posiada przypisane do niej zobowiązania pracownicze, handlowe lub dotyczące rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Zobowiązania z tytułu mediów są przypisane do danej lokalizacji i zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej w części, która dotyczy Dywizji (…);
- rachunek bankowy/środki pieniężne: w odniesieniu do rachunku bankowego i środków pieniężnych planowane jest założenie rachunków bankowych (w EUR & PLN) przed Podziałem dla Działalności Wydzielonej, zdeponowanie gotówki na tych rachunkach bankowych (lub podłączenie do istniejącego cash pool) i przeniesienie tych rachunków bankowych w drodze Podziale do Spółki Przejmującej. Takie podejście podlega zatwierdzeniu przez bank. W przypadku, gdyby bank nie wyraził zgody na takie podejście, Spółka Dzielona będzie działać jako agent płatniczy przez okres pomiędzy zawiązaniem Spółki Przejmującej a otwarciem nowych rachunków bankowych przez Spółkę Przejmującą (oczekuje się, że okres taki potrwałby około 6 tygodni). Pozwoliłoby to Spółce Przejmującej na prowadzenie działalności od pierwszego dnia i dokonywanie wszelkich niezbędnych płatności;
- koncesje, licencje, zezwolenia: Wnioskodawca posiada zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, które są przypisane odpowiednio do Dywizji (…), Dywizji (…) i Dywizji (…). Po Podziale, zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej dotyczące Dywizji (…) zostanie przeniesione do Spółki Przejmującej, a zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej dotyczące Dywizji (…) i Dywizji (…) pozostaną w Spółce Dzielonej;
- pracownicy: na moment złożenia niniejszego wniosku Wnioskodawca zatrudnia ok. (…) pracowników posiadających kwalifikacje odpowiednie do specyfiki prowadzonej działalności. Pracownicy Dywizji (…) zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej (w tym kadra zarządzająca - m.in. dyrektor zakładu Dywizji (…)). Planuje się, że ok. (…) pracowników (w tym pracownicy Dywizji (…), o których mowa poniżej) zostanie przeniesionych do Spółki Przejmującej.
Dodatkowo do Spółki Przejmującej zostaną przeniesione odpowiednie osoby zapewnione przez agencję pracy tymczasowej. Pozostali pracownicy pozostaną w Spółce Dzielonej, w tym kadra zarządzająca (m.in. dyrektor zakładu Dywizji (…) i dyrektor zakładu Dywizji (…)). Istnieje kilku pracowników (w skali nieistotnej w stosunku do liczby wszystkich pracowników), którzy nie są w pełni przypisani do Działalności Wydzielonej lub Działalności Pozostającej – w stosunku do tych pracowników zostanie podjęta decyzja o alokacji tych pracowników do działalności przejmującej lub pozostałej;
- prawa i obowiązki wynikające z umów: każda z działalności posiada umowy z kontrahentami (odpowiednio umowy zakupowe i sprzedażowe). Umowy międzygrupowe, w razie konieczności, będą odpowiednio zawierane przez Spółkę Przejmującą z odpowiednim podmiotem z grupy. Umowy z tytułu mediów (dotyczące dwóch lokalizacji) zostaną przeniesione do Spółki Przejmującej. W razie potrzeby Spółka Przejmująca zawrze dodatkowe umowy dotyczące mediów.
Powyższe pozycje można zidentyfikować w systemie księgowym Wnioskodawcy.
Jeden oddział, w którym znajdują się centra inżynieryjne Dywizji (…) i Dywizji (…) jest zarejestrowany jako jeden pracodawca. W związku z tym nastąpi odpowiedni podział pracowników tych dywizji pomiędzy Wnioskodawcę i Spółkę Przejmującą.
W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania obu działalności planuje się, że Dywizja (…) również zostanie podzielona funkcjonalnie, tj.:
- w ramach Podziału pracownicy, którzy wykonują znaczną część swoich obowiązków na rzecz Dywizji (...), zostaną przeniesieni do Spółki Przejmującej. Pracownicy, którzy nie wykonują znacznej części swoich obowiązków na rzecz Dywizji (...) (a na rzecz pozostałych Dywizji) pozostaną w Spółce Dzielonej;
- podział Dywizji (...) znajdzie również odzwierciedlenie w alokacji aktywów i pasywów, tj. aktywa i pasywa Dywizji (...) zostaną przydzielone odpowiednio do Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej zgodnie z alokacją pracowników Dywizji (...);
- pracownicy Dywizji (...) będą odpowiednio alokowani w budynkach Spółki Przejmującej (w zakresie, w jakim będą przypisani do Działalności Wydzielonej) lub w budynkach Spółki Dzielonej (w zakresie, w jakim będą alokowani do Działalności Pozostającej) z wyjątkiem umowy najmu przedstawionej powyżej, gdzie w ww. zakładzie znajduje się budynek współdzielony dla pracowników (...). Kierownik Dywizji (...), kierownik działu informatyki i kierownik działu zakupów pozostaną w Spółce Dzielonej i będą kontynuować dotychczasową pracę przy zmniejszonej liczbie pracowników.
W ramach Podziału dojdzie do przejścia pracowników Działalności Wydzielonej (łącznie z kadrą zarządzającą) na podstawie art. 23¹ Kodeksu pracy.
Zestawiając przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego z przywołanymi przepisami prawa oraz orzecznictwem TSUE i analizując go w kontekście zadanego we wniosku pytania, wskazać należy, że Działalność Wydzielona zajmująca się produkcją i pracami badawczo-rozwojowymi w zakresie pasów i poduszek bezpieczeństwa oraz część Dywizji (…) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego, zespół składników materialnych i niematerialnych składający się na prowadzoną działalność w zakresie Działalności Wydzielonej, jest wyodrębniony na płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Wyodrębnienie organizacyjne wynikać będzie z podjętej – przed Podziałem – uchwały Zarządu Wnioskodawcy potwierdzająca dodatkowo status Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej jako wewnętrznie odrębnych jednostek organizacyjnych.
Dywizja (…) stanowi oddział zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pozostałe dywizje stanowią również odrębne zarejestrowane oddziały. Dla tych oddziałów nie prowadzi się odrębnych ksiąg rachunkowych, ale traktuje się je jako odrębnych pracodawców.
Dywizją (…) i pozostałymi dywizjami kieruje odrębne kierownictwo – każda z dywizji ma odrębnego dyrektora zakładu, któremu podlegają pracownicy danej dywizji.
Pracowników Dywizji (…) i pozostałych dywizji obowiązuje odrębny regulamin pracy. W ramach dywizji podejmowane są odrębne decyzje dotyczące np. wynagrodzeń pracowników danej dywizji.
Istnieje odrębne podejmowanie decyzji w sprawie budżetów Dywizji (…) i innych dywizji. Każda organizacja (zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne i centra serwisowe) działająca w ramach Wnioskodawcy ma swój własny schemat organizacyjny.
Faktyczne wyodrębnienie Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej wynika bezpośrednio z odrębności przedmiotu działalności oraz funkcji i zadań realizowanych w ramach tych jednostek. Zarówno przed, jak i po Podziale, oba piony biznesowe mają i będą miały dostęp do odpowiedniego wsparcia finansowego i kadrowego zapewnionego przez pracowników Dywizji (…), co pozwoli im zapewnić ciągłość prowadzenia działalności.
Wyodrębnienie finansowe Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej istniejące przed Podziałem, pozwala na sporządzenie odrębnych bilansów i rachunków zysków i strat dla Dywizji (…) oraz Dywizji (…) i Dywizji (…).
Ewidencja księgowa i zasady rachunkowości prowadzone przez Wnioskodawcę pozwalają na rozpoznanie i przypisanie przychodów i kosztów do Dywizji (…) oraz pozostałych dywizji (z wyjątkiem niektórych elementów wspólnych, takich jak opłaty za media, które natomiast są dzielone uzgodnionym kluczem w odniesieniu do każdej dywizji). Ewidencja księgowa poszczególnych dywizji pozwala na odrębne księgowanie zdarzeń gospodarczych związanych z ich funkcjonowaniem.
Dla każdej z dywizji prowadzone są odrębne konta zarówno dla przychodów i związanych z nimi należności, jak i dla kosztów i związanych z nimi zobowiązań.
Dla pracowników każdego z oddziałów sporządzane są odrębne listy płac, ze względu na wymogi prawne wszystkie listy płac muszą być sporządzane w układzie oddział-pracodawca.
Dla Dywizji (…) i Dywizji (…) sporządza się oddzielnie plan finansowy (budżet) dla celów sprawozdawczości zarządczej (…), ale nie dla sprawozdań statutowych (Wnioskodawca sporządza jedno sprawozdanie finansowe).
Wyodrębnienie funkcjonalne wynika z charakteru wydzielonych składników.
Każda z dywizji prowadzi działalność w zakresie przypisanych jej funkcji, w ramach której wykonuje czynności dedykowane dla tej konkretnej dywizji, tj.:
(…).
Wnioskodawca zatrudnia obecnie ok. (…) pracowników, przy czym ok. (…) zostanie przeniesionych do Spółki Przejmującej.
Zarówno w ramach Działalności Wydzielonej jak i Działalności Pozostającej istnieje określony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, który jest przeznaczony do realizacji określonych zadań w ramach każdego z tych obszarów działalności.
Zarówno Działalność Wydzielona jak i Działalność Pozostająca tworzą odrębne jednostki gospodarcze, które są zarządzane oddzielnie i posiadają własny wykwalifikowany personel.
Działalność Wydzielona i Działalność Pozostająca są w stanie tworzyć po Podziale niezależne przedsiębiorstwa bez dokonywania istotnych zmian, w szczególności Spółka Przejmująca po Podziale będzie posiadała składniki pozwalające na kontynuację działalności prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w tym zakresie, bez konieczności angażowania przez Spółkę Przejmującą innych istotnych składników majątkowych lub podejmowania dodatkowych czynności faktycznych lub prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności na podstawie przejętych składników.
W wyniku Podziału zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Przejmująca będą dysponowały pracownikami oraz wskazanymi wyżej składnikami materialnymi i niematerialnymi, co pozwala w praktyce na samodzielne podejmowanie decyzji biznesowych oraz niezależne i samodzielne prowadzenie przez nie działalności. Po Podziale Spółka Przejmująca będzie kontynuowała działalność w ramach Działalności Wydzielanej wykorzystując do tego wszelkie aktywa przeniesione w ramach Podziału.
W kwestii zastosowania regulacji zawartej w art. 6 pkt 1 ustawy trzeba mieć na uwadze, że sformułowanie zawarte w przepisie, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy rozumieć w sposób funkcjonalny, a nie tylko werbalny, tzn. analizując, czy dany zespół aktywów, który jest przedmiotem zbycia, pozwala na prowadzenie i służy w sposób trwały prowadzeniu samodzielnej działalności gospodarczej nabywcy, realizowanej uprzednio w przedsiębiorstwie zbywcy.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego przedmiotem działalności spółki przejmującej będzie produkcja i prace badawczo-rozwojowymi w zakresie pasów i poduszek bezpieczeństwa. Działalność w takim zakresie spółka przejmująca będzie prowadzić w odniesieniu do zespołu składników materialnych i niematerialnych, który będzie przedmiotem przeniesienia, w związku z czym ww. zespół składników będzie służył nabywcy do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.
Mając na uwadze to w jaki sposób wydzielona działalność została wyodrębniona w ramach Spółki dzielonej oraz to, że Spółka przejmująca będzie kontynuowała działalność w ramach Działalności Wydzielonej - należy uznać, że Działalność Wydzielona stanowi ZCP.
Należy zatem stwierdzić, że przeniesienie składników materialnych i niematerialnych, składających się na działalność w zakresie (…) oraz część działalności Dywizji (…), do Spółki przejmującej, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki dzielonej i realizowała ją z wykorzystaniem tego zespołu składników, będzie wyłączone od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (zadanych pytań), w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług. Zauważyć bowiem należy, że to wyłącznie Państwo, w treści składanego wniosku, kształtujecie jego zakres przedmiotowy. Zatem kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być rozpatrzone – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji wskazać należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych oraz konkretnych stanów prawnych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (por. prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 109/15).
Ponadto powołane w stanowisku wyroki sądu nie mają mocy powszechnie obowiązującej. Sąd wyrokiem lub postanowieniem rozstrzyga wyłącznie konkretną sprawę co do stwierdzenia naruszenia prawa i skutków prawnych tego naruszenia i jedynie w tej sprawie ma moc wiążącą. Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, o czym stanowi art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259). Zatem powołane wyroki nie posiadają waloru wykładni powszechnej, co w praktyce oznacza, że nie stanowią one podstawy dla analogicznego rozstrzygnięcia przez organy podatkowe.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
B Sp. z o.o. - Zainteresowany będący stroną postępowania (art. 14r § 2 o.p.) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.