Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.131.2023.3.KS
Stawka ryczałtu 8.5% dla działalności o PKWiU 62.03.12.0 – usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 2 maja 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.) oraz z 22 maja 2023 r. (wpływ 22 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Posiada on nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.). Wnioskodawca od 1 czerwca 2012 r. prowadzi działalność związaną z programowaniem, sklasyfikowaną pod kodem PKD 62.03.Z, tj. działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.
W zakresie świadczenia usług przez Wnioskodawcę zalicza się:
-samodzielne budowanie środowisk wytwórczych (utworzenie bliźniaczego z produkcją środowiska zawierającego zanonimizowane dane produkcyjne firmy, w skład którego wchodzą serwery), polegające na utworzeniu komponentów w wydzielonej części infrastruktury informatycznej, odseparowanie od sieci produkcyjnej, wykonywane automatycznie w oprogramowaniu (…), którego oskryptowanie jest zadaniem zleceniodawcy,
-wprowadzanie skryptami w oprogramowaniu (…) zmian do ww. środowisk, tj. wszelkie zmiany oprogramowania, ewentualne zmiany ustawień komputerów systemowych,
-uzgadnianie zakresu wprowadzanych zmian z innymi zespołami,
-tworzenie i wdrażanie rekomendacji zmian w konfiguracji systemów,
-testowanie nowych rozwiązań i technologii,
-przygotowanie i korekta wewnętrznych procedur utrzymania systemów,
-analiza i wdrażanie zmian rekomendowanych przez wew. dostawców,
-analiza wpływu prac dostawców na utrzymywane systemy, nadzór nad wykonywanymi pracami,
-analiza parametrów pracy utrzymywanych systemów, tworzenie i wdrażanie procedur i zaleceń, co do utrzymania poprawnej pracy systemów,
-tworzenie, realizacja i modernizacja procedur eksploatacyjnych,
-reagowanie na incydenty zgłaszane z systemów monitoringu oraz podejmowanie działań naprawczych,
-usuwanie awarii obsługiwanych systemów – diagnostyka i analiza powodów ich wystąpienia,
-monitorowanie wykorzystania licencji na utrzymywane systemy,
-rekomendowanie i testowanie zmian do wprowadzanych systemów,
-realizowanie zaleceń i procedur bezpieczeństwa systemów – rekomendowanie zmian,
-reagowanie na incydenty bezpieczeństwa, analiza logów systemów w celu wyjaśnienia incydentu,
-wykonywanie prac zleconych audytu bezpieczeństwa,
-analiza raportów z audytów,
-prowadzenie dokumentacji technicznej systemów bazodanowych.
Dnia (…) 2023 roku, Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego zakwalifikował powyższe świadczenie do PKWiU 62.03.12.0 – czyli usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi.
Wnioskodawca świadcząc, ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że Wnioskodawca ponosi normalną przewidzianą w art. 471 k.c. odpowiedzialność kontraktową za rezultat swojej pracy.
Wnioskodawca nie wykonuje również wolnego zawodu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.), zwana dalej ustawa o ryczałcie.
Wnioskodawca nie przekracza limitu przychodów wynoszących 2.000.000 euro rocznie uzyskiwanych przychodów.
W uzupełnieniu wniosku z 2 maja 2023 r. udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1.Którego roku podatkowego/lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?
Odpowiedź: Wniosek dotyczy roku 2022 oraz lat kolejnych.
2.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w pkt 1), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpiły/występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Nie, Wnioskodawcy nie dotyczą przesłanki negatywne wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
3.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w pkt 1), w odniesieniu do Pana są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedź: Tak, w latach podatkowych są i będą zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
4.Czy złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie? Jeżeli tak, to kiedy?
Odpowiedź: Tak, Wnioskodawca złożył takie zawiadomienie już za rok 2022.
5.Kiedy osiągnął/zamierza Pan osiągnąć pierwszy przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa we wniosku?
Odpowiedź: Wnioskodawca osiągnął taki przychód 31 stycznia 2022 roku.
Pytanie
Czy opisana we wniosku działalność zaklasyfikowana pod PKWiU 62.03.12.0 Wnioskodawcy może zostać objęta stawką 8,5% ryczałtu od niektórych przychodów ewidencjonowanych?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, jest on uprawniony do stosowania 8,5% ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności objętej PKWiU 62.03.12.0.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie m.in. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ustawodawca w definicjach legalnych, tj. art. 4 ust. 1 pkt 1 i 11 ustawy o ryczałcie wskazał, że przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).
Wnioskodawca wskazuje również definicję wolnego zawodu, przez którą rozumie pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym.
Limitem przychodów, jaki podatnik może osiągnąć w roku podatkowym, aby zachować prawo do opodatkowania swoich przychodów ryczałtem jest kwota 2.000.000 euro.
Zgodnie z art. 9 ust. 1, podatnik zobowiązany jest złożyć pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Zauważyć należy, że ustawodawca dokonał dość szczegółowego zgrupowania poszczególnych przedmiotów działalności gospodarczej w art. 12 ustawy o ryczałcie ustalając dla nich poszczególne stawki. Wskazać również należy, że nie jest to ustalenie zupełne, bowiem nie wskazuje on na wszystkie PKWiU wymienione w rozporządzeniu, lecz na niektóre z nich. Podkreślenia wymaga również fakt, że z dniem 1 stycznia 2022 r. ustawodawca znacznie zmodyfikował brzmienie przedmiotowego przepisu.
Ustawodawca w art. 12 ust. 2b lit. a ustawy o ryczałcie wskazuje, że 12% stawką podatku objąć należy świadczenie usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Nie jest to jednak działalność prowadzona przez Wnioskodawcę, bowiem jego sklasyfikowana została pod kodem PKWiU 62.03.12.0.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro,
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – wyłączenia wymienione w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie znajdują zastosowania w Pana sprawie.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą związaną z programowaniem, tj. działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi. Złożył Pan we właściwym terminie oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania działalności gospodarczej już za rok 2022 oraz są i będą u Pana zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wskazał Pan, że w zakresie świadczenia usług zalicza się:
-samodzielne budowanie środowisk wytwórczych (utworzenie bliźniaczego z produkcją środowiska zawierającego zanonimizowane dane produkcyjne firmy, w skład którego wchodzą serwery), polegające na utworzeniu komponentów w wydzielonej części infrastruktury informatycznej, odseparowanie od sieci produkcyjnej, wykonywane automatycznie w oprogramowaniu (…), którego oskryptowanie jest zadaniem zleceniodawcy,
-wprowadzanie skryptami w oprogramowaniu (…) zmian do ww. środowisk, tj. wszelkie zmiany oprogramowania, ewentualne zmiany ustawień komputerów systemowych,
-uzgadnianie zakresu wprowadzanych zmian z innymi zespołami,
-tworzenie i wdrażanie rekomendacji zmian w konfiguracji systemów,
-testowanie nowych rozwiązań i technologii,
-przygotowanie i korekta wewnętrznych procedur utrzymania systemów,
-analiza i wdrażanie zmian rekomendowanych przez wew. Dostawców,
-analiza wpływu prac dostawców na utrzymywane systemy, nadzór nad wykonywanymi pracami,
-analiza parametrów pracy utrzymywanych systemów, tworzenie i wdrażanie procedur i zaleceń, co do utrzymania poprawnej pracy systemów,
-tworzenie, realizacja i modernizacja procedur eksploatacyjnych,
-reagowanie na incydenty zgłaszane z systemów monitoringu oraz podejmowanie działań naprawczych,
-usuwanie awarii obsługiwanych systemów – diagnostyka i analiza powodów ich wystąpienia,
-monitorowanie wykorzystania licencji na utrzymywane systemy,
-rekomendowanie i testowanie zmian do wprowadzanych systemów,
-realizowanie zaleceń i procedur bezpieczeństwa systemów – rekomendowanie zmian,
-reagowanie na incydenty bezpieczeństwa, analiza logów systemów w celu wyjaśnienia incydentu,
-wykonywanie prac zleconych audytu bezpieczeństwa,
-analiza raportów z audytów,
-prowadzenie dokumentacji technicznej systemów bazodanowych.
Jak Pan wskazał, powyższe świadczenie zakwalifikowane zostało do PKWiU 62.03.12.0 – usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi.
W odniesieniu do świadczonych usług wskazać należy, że w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawodawca wprost wskazał usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1). Kategoria ta obejmuje, zgodnie ze schematem klasyfikacji, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.) następujące grupowania (podkategorie i pozycje):
-62.03.11 Usługi związane z zarządzaniem siecią,
-62.03.11.0 Usługi związane z zarządzaniem siecią,
-62.03.12 Usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi,
-62.03.12.0 Usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Wskazane w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, usługi związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1), nie zawierają oznaczenia „ex” przy symbolu grupowania. Skoro stawką ryczałtu w wysokości 12% została objęta cała kategoria PKWiU 62.03.1 (nie zastosowano oznaczenia „ex”), to stawka ta ma zastosowanie do wszystkich podkategorii oraz pozycji zawartych w tej kategorii, w tym pozycji wskazanej przez Pana w odniesieniu do usług związanych z zarządzaniem systemami informatycznymi.
Zatem zakres świadczonych przez Pana usług według wskazanego w opisie sprawy PKWiU 62.03.12.0 wchodzi w zakres usług wymienionych w kategorii PKWiU 62.03.1. Wobec powyższego, przyporządkowana stawka w wysokości 12%, ma zastosowanie do całego grupowania 62.03.1, czyli również do usług świadczonych przez Pana.
Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.03.12.0 – usługi związane z zarządzaniem systemami informatycznymi, są/będą opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem nieprawidłowe jest Pana stanowisko, co do zastosowania stawki 8,5% ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności objętej PKWiU 62.03.12.0.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
-zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
-zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right