Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.139.2023.3.KW/IN
Wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie: ‒ uznania poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia pracownika za koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodem; ‒ zaliczenia poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia Pracownika do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu trwania szkolenia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części nieprawidłowe i w części prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
‒uznania poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia pracownika za koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodem;
‒zaliczenia poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia Pracownika do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu trwania szkolenia.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 maja 2023 r. ( data wpływu 15 maja 2023 r.) oraz pismem z 1 czerwca 2023 r. (data wpływu 1 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca :
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca należy do międzynarodowej grupy spółek konsultingowych „A”, specjalizującej się w szeroko rozumianym doradztwie biznesowym świadczonym na rzecz top managementu korporacji międzynarodowych, wiodących firm krajowych jak również osób prowadzących działalność gospodarczą, instytucji rządowych oraz innych instytucji publicznych. Usługi doradcze świadczone przez grupę obejmują m.in. sporządzanie analiz biznesowych, doradztwo biznesowe na rzecz podmiotów działających w branży dóbr konsumpcyjnych, doradztwo w zakresie private equity, fuzji i przejęć, doradztwo dla branży telekomunikacji, mediów i technologii, doradztwo na rzecz branży hotelarskiej i wypoczynkowej, a także doradztwo na rzecz podmiotów prowadzących działalność cyfrową oraz podmiotów zajmujących się handlem detalicznym.
Podstawowym, wykazanym w KRS przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKD 70.22.Z). Nadto, zgodnie z wpisem do KRS, przedmiotem działalności jest:
‒pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 82.99.Z),
‒działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z),
‒działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z),
‒pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z),
‒działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (PKD 71.12.Z), pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 74.90.Z),
‒pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B).
Świadczenie usług o jak najwyższym poziomie wymaga od Wnioskodawcy, by jego pracownicy i współpracownicy stale podnosili swoje kwalifikacje, płynnie dostosowując się do oczekiwań klientów Wnioskodawcy jak i zmiennego otoczenia biznesowego.
Wnioskodawca zatrudnia pracownika (dalej: „Pracownik”) na podstawie umowy o pracę. Pracownik ten zatrudniony jest u Wnioskodawcy od kilku lat, przy czym od 2020 r. na stanowisku managera.
W celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych Pracownik przystąpił do Programu HEC MBA (dalej: „Studia MBA”, „Szkolenie”) organizowanym „B” (…). Do obowiązków Pracownika jako managera w szczególności należy:
1.doradztwo konsultingowe dla obecnych oraz potencjalnych klientów OC&C,
2.praca projektowa:
a.zarządzanie zespołami projektowymi,
b.realizacja projektów doradczych klientów „A” w Polsce i za granicą,
c.współpraca z innymi członkami zespołu projektowego,
3.współuczestniczenie w określaniu i wdrażaniu strategii „A” w Polsce,
4.budowa kompetencji zespołu konsultingowego.
Pracownik pełniąc funkcję managera bierze udział w działaniach mających na celu rozwój biznesu (jak np. spotkania z klientami, przygotowywanie materiałów informacyjnych), do jego zadań należy również wsparcie w rozwoju zespołu (np. rekrutacje i udział w wydarzeniach rekrutacyjnych, szkolenia).
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej „B” , program Studiów MBA obejmuje m.in. następujące obszary wiedzy: symulacje biznesowe, data science, rachunkowość finansowa i sprawozdawczość, rynki finansowe, ekonomia zarządcza, zarządzanie wartością poprzez marketing, analityka biznesowa i statystyka, rozwiązywanie problemów i komunikacja w biznesie, finanse przedsiębiorstw, etyka, makroekonomia dla biznesu, rachunkowość zarządcza, controlling, zarządzanie strategiczne i operacyjne, oraz wymaga od uczestników aktywnego udziału i zaangażowania w szereg, często interdyscyplinarnych, projektów, mających na celu praktyczne zastosowanie nabywanej wiedzy.
Program HEC MBA jest uznanym programem rozwoju zdolności menedżerskich i biznesowych w jednej z najlepszych szkół biznesu w Europie (szkoła biznesowa nr 1 w Europie wg rankingu Financial Times 2022). Wnioskodawca oczekuje, że uczestnictwo w programie HEC MBA wpłynie na osiąganie przychodów przez Wnioskodawcę na dwa główne sposoby - poprzez zwiększenie wiedzy biznesowej Pracownika oraz tym samym rozwinięcie zdolności zarządzania i prowadzenia projektów (co w konsekwencji wpłynie na osiągnięcie przychodów Wnioskodawcy), a także poprzez poprawę umiejętności nawiązywania i zarządzania relacjami z Klientami. Po powrocie ze Szkolenia Pracownik będzie jedną z głównych osób odpowiedzialnych za prowadzenie i pozyskiwanie projektów (a tym samym uzyskiwanie przychodów) dla Wnioskodawcy, zatem rozwój tych umiejętności przez Pracownika będzie kluczowy dla generowania przez Wnioskodawcę przychodów.
W aspekcie wiedzy biznesowej i zarządzania projektami program HEC MBA przyczyni się do lepszego zrozumienia przez Pracownika mechanizmów i wyzwań biznesowych, z którymi mierzą się Klienci Wnioskodawcy (duże przedsiębiorstwa, których studia przypadków są omawiane podczas Szkolenia). Umiejętność zastosowania tej wiedzy przy zarządzaniu projektami, które Wnioskodawca prowadzi dla swoich Klientów, przyczyni się do stworzenia lepszych produktów co zwiększa szanse na pozyskanie większej liczby projektów dla Wnioskodawcy od tych Klientów w przyszłości (jako że w działalności konsultingowej dalsze pozyskanie kontraktów od danego Klienta jest ściśle powiązane z wynikami dotychczasowych prac).
W aspekcie nawiązywania i budowania relacji z Klientami umiejętności te będą kluczowe dla dalszego rozwoju Wnioskodawcy, bowiem jednym z głównych zadań Pracownika po ukończeniu programu HEC MBA będzie pozyskiwanie Klientów i sprzedaż projektów. Wiedza nabyta w programie pozwoli na lepsze rozwinięcie tych zdolności, i tym samym potencjalnie większą liczbę zdobytych projektów przez Pracownika w następnych latach, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na przychody Wnioskodawcy. Dodatkowo, tytuł MBA (Master of Business Administration) z renomowanej uczelni wpłynie pozytywnie na wiarygodność Wnioskodawcy na rynku oraz samego Pracownika w doradzaniu Klientom, co powinno także przełożyć się na wyższą sprzedaż projektów Wnioskodawcy.
Pracownik odbywa obecnie Szkolenie za zgodą Wnioskodawcy. Podstawę odbywanego Szkolenia stanowi zawarta między Wnioskodawcą a Pracownikiem umowa szkoleniowa, w której zawarte zostały najważniejsze ustalenia między stronami. Całkowity koszt Szkolenia poniesie pracodawca (tj. Wnioskodawca). Jednocześnie Wnioskodawca dokona zapłaty za koszt Szkolenia na podstawie faktury wystawionej przez uczelnię (organizatora Szkolenia) na pracodawcę (Wnioskodawcę). Pracownik przekazał Wnioskodawcy umowę zawartą z organizatorem Szkolenia (uczelnią), w której wskazany został całkowity koszt Szkolenia, a także warunki płatności. Pozostałe koszty związane z odbyciem Szkolenia, m.in. takie jak: koszt zakwaterowania, koszt podróży, koszt dojazdów, koszt wyżywienia, koszt niezbędnych materiałów potrzebnych w trakcie Szkolenia Pracownik ponosi sam. Ponadto Pracownik na podstawie zawartej umowy zobowiązany jest do zapewnienia sobie, tj. wykupienia, ubezpieczenia zdrowotnego.
Podstawę możliwości skorzystania ze Szkolenia przez Pracownika stanowi wniosek Pracownika do pracodawcy (tj. do Wnioskodawcy) o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracodawca wyraził Pracownikowi zgodę na udzielenie Pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi Pracownikowi odbycie Szkolenia. W okresie przebywania na urlopie bezpłatnym Pracownik nie będzie pobierał wynagrodzenia. Pracownik w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym w dalszym ciągu będzie posiadać status pracownika (pozostanie pracownikiem zatrudniającego go Wnioskodawcy) a po zakończonym Szkoleniu będzie kontynuował pracę u Wnioskodawcy. Ponadto, Pracownik zobowiązał się do przepracowania pewnego czasu po zakończeniu Szkolenia u Wnioskodawcy (będzie kontynuował zatrudnienie u Wnioskodawcy przez określony czas).
Okres trwania Szkolenia obejmuje okres od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Odbyciem Szkolenia zainteresowany jest Pracownik, który zgłosił się do będącego jego pracodawcą Wnioskodawcy z wnioskiem o udzielenie w powyższym celu urlopu bezpłatnego.
Wnioskodawca - jako pracodawca - jest także zainteresowany odbyciem Szkolenia przez Pracownika, gdyż podniesienie przez Pracownika kwalifikacji zawodowych (wymaganych do wykonywania przez niego pracy w doradztwie biznesowym oraz pełnienia funkcji managera) przyczyni się do lepszego wykonywania obowiązków pracowniczych przez Pracownika. Jako, że przedmiot Studiów MBA związany jest ściśle z wykonywaną przez Pracownika pracą i z działalnością Wnioskodawcy, który świadczy na rzecz swoich klientów usługi doradztwa biznesowego, Wnioskodawca oczekuje, że możliwość zastosowania nabytej podczas Studiów MBA wiedzy przyczyni się także do podniesienia jakości świadczonych usług przez Wnioskodawcę poprzez oferowanie nowych rozwiązań biznesowych, co z kolei przełoży się na osiągane przez niego przychody ze sprzedaży. Celem Szkolenia jest pozyskanie przez Pracownika umiejętności, w tym zdobycia nowej wiedzy biznesowej, nawiązywania nowych kontaktów oraz technik zakupowo-sprzedażowych i negocjacyjnych, które bezpośrednio wpłyną na potencjał Wnioskodawcy oraz jego konkurencyjność. W efekcie, Wnioskodawca oczekuje, że dojdzie do zwiększenia jego przychodów i zysków. Uzyskane przez Pracownika kwalifikacje są ściśle powiązane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów firmy. Zdobyta na studiach MBA wiedza i kontakty pozwolą na wzmocnienie kompetencji w zakresie m.in. strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem i zarządzania finansowego, zarządzania innowacjami, zarządzania zasobami ludzkimi oraz wpłyną na umiejętności negocjacyjne, sprzedażowe, marketingowe oraz w zakresie komunikacji i autoprezentacji, co w ocenie Wnioskodawcy znajdzie swoje odzwierciedlenie w dynamicznym rozwoju oraz wzroście przychodów.
Mając na uwadze podniesienie kwalifikacji zawodowych przez Pracownika, pracodawca wyraził zgodę na odbycie przez Pracownika Studiów MBA i zobowiązał się do pokrycia kosztów Szkolenia Pracownika.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia MBA Pracownika nie zostaną Wnioskodawcy w jakikolwiek sposób zwrócone – mają charakter definitywny.
Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia MBA Pracownika w ostatecznym rozrachunku zostaną pokryte z zasobów majątkowych Wnioskodawcy.
Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia MBA Pracownika zostaną właściwie udokumentowane, m.in. fakturą wystawioną przez Uczelnie (organizatora Szkolenia) na rzecz Wnioskodawcy, umowę szkoleniową zawartą przez Wnioskodawcę z Pracownikiem, umową zawartą wraz z Uczelnią.
Wydatki związane ze sfinansowaniem szkolenia MBA Pracownika nie znajdują się w grupie wydatków, które zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Pracownik Spółki odbywający szkolenie MBA nie jest członkiem rady nadzorczej, komisji rewizyjnej ani też organu stanowiącego Wnioskodawcy.
Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym:
„Podstawę możliwości skorzystania ze Szkolenia przez Pracownika stanowi wniosek Pracownika do pracodawcy (tj. do Wnioskodawcy) o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracodawca wyraził Pracownikowi zgodę na udzielenie Pracownikowi urlopu bezpłatnego w wymiarze, który umożliwi Pracownikowi odbycie Szkolenia. W okresie przebywania na urlopie bezpłatnym Pracownik nie będzie pobierał wynagrodzenia. Pracownik w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym w dalszym ciągu będzie posiadać status pracownika (pozostanie pracownikiem zatrudniającego go Wnioskodawcy) a po zakończonym Szkoleniu będzie kontynuował pracę u Wnioskodawcy. Ponadto, Pracownik zobowiązał się do przepracowania pewnego czasu po zakończeniu Szkolenia u Wnioskodawcy (będzie kontynuował zatrudnienie u Wnioskodawcy przez określony czas).”
Uzupełniając powyższe Wnioskodawca pragnie wskazać, że Wnioskodawca i Pracownik zamierzają zawrzeć porozumienie, na podstawie którego udzielony Pracownikowi urlop bezpłatny zostanie przerwany na czas trwania przerwy wakacyjnej, z uwzględnieniem obowiązującego na Uczelni harmonogramu zajęć. W trakcie przerwy wakacyjnej Pracownik powróci do wykonywania pracy na rzecz Wnioskodawcy. Po jej zakończeniu ponownie przebywać będzie na urlopie bezpłatnym, kontynuując Szkolenie.
Pytania (ostatecznie sformułowane w piśmie z 1 czerwca 2023 r. )
1.Czy koszt poniesiony przez Wnioskodawcę na sfinansowanie Szkolenia Pracownika stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
2.Jeżeli stanowisko Wnioskodawcy na pytanie nr 1 jest prawidłowe - Czy poniesiony wydatek związany ze sfinansowaniem Szkolenia Pracownika stanowi dla Wnioskodawcy koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodem i w konsekwencji, na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca powinien zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów w dacie faktury, czy powinien ująć go proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy?
3.Czy wartość przyznanego Pracownikowi świadczenia w postaci sfinansowania kosztów Szkolenia - opisanego w stanie faktycznym - podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym na Wnioskodawcy jako płatniku nie ciąży obowiązek obliczania, pobierania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 32 ust. 1 oraz art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1 i 2 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytanie nr 3 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 1:
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych kosztów niewymienionych w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu bądź zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.
Zgodnie z prezentowanym przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych stanowiskiem kosztem uzyskania przychodów będzie koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
a)został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
b)jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
c)pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
d)poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
e)został właściwie udokumentowany,
f)nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Wydatek poniesiony na sfinansowanie podnoszenia kwalifikacji przez pracownika w drodze studiów, studiów podyplomowych, a w szczególności jego uczestnictwa w studiach MBA, nie został przez ustawodawcę umieszczony w katalogu z art. 16 updop. W konsekwencji, warunek f należy uznać za spełniony.
W ocenie Wnioskodawcy, wydatek na sfinansowanie Szkolenia jest związany ze zdobyciem wiedzy i umiejętności niezbędnych na stanowisku pracy zajmowanym przez Pracownika oraz do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności. Wydatek ten nie służy podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z zajmowanym przez Pracownika stanowiskiem i wykonywaną pracą. Przedmiot Studiów MBA związany jest ściśle z działalnością Wnioskodawcy - tj. doradztwem biznesowym, nadto ich charakter związany jest z piastowanym przez Pracownika stanowiskiem w firmie Wnioskodawcy (manager).
Co istotne, nabyta w trakcie trwania Studiów MBA wiedza wykorzystywana będzie bezpośrednio podczas świadczenia przez Wnioskodawcę usług - Pracownik wykorzysta nabytą wiedzę do doradztwa konsultingowego oraz podczas pracy projektowej (zarządzając zespołami projektowymi czy też koordynując realizację projektów doradczych klientów „A” oraz współpracując z innymi członkami zespołu projektowego), co z kolei przełoży się na osiągane przez Wnioskodawcę przychody ze sprzedaży. Celem Szkolenia jest pozyskanie przez Pracownika umiejętności, w tym zdobycia nowej wiedzy biznesowej, nawiązywania nowych kontaktów oraz technik zakupowo-sprzedażowych i negocjacyjnych, które m.in. będą mogły być wykorzystane przy określeniu i wdrażaniu strategii „A” w Polsce, oraz bezpośrednio wpłyną na potencjał Wnioskodawcy oraz jego konkurencyjność. W efekcie, dojdzie do zwiększenia przychodów i zysków Wnioskodawcy. Uzyskane przez Pracownika kwalifikacje są ściśle powiązane z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, przełożą się na świadczenie usług na najwyższym poziomie a tym samym dojdzie do zwiększenia przychodów firmy. Zdobyta na Studiach MBA wiedza i kontakty pozwolą na wzmocnienie kompetencji w zakresie m.in. strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem i zarządzania finansowego, zarządzania innowacjami, zarządzania zasobami ludzkimi oraz wpłyną na umiejętności negocjacyjne, sprzedażowe, marketingowe oraz w zakresie komunikacji i autoprezentacji, co w ocenie Wnioskodawcy przełoży się na dynamiczny rozwój oraz wzrost przychodów.
W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy analizowany wydatek w postaci sfinansowania kosztów podnoszenia przez Pracownika jego kwalifikacji zawodowych pozostaje w związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę jako podatnika działalnością gospodarczą oraz ponoszony jest w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jest on w pełni uzasadniony gospodarczo i racjonalny. W efekcie za spełnione uznać należy także przesłanki wskazane w punktach c i d.
Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że wydatek poniesiony został przez niego jako podatnika (został pokryty z jego zasobów), jest definitywny (nie zostanie podatnikowi zwrócony w jakiejkolwiek formie) oraz będzie właściwie udokumentowany. W konsekwencji, przesłanki z punktu a,b oraz e dotyczące kwalifikacji wydatku jako kosztu uzyskania przychodu również są spełnione.
Wobec powyższych rozważań, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wszystkie przesłanki dotyczące ujmowania wydatku jako koszt uzyskania przychodu zostają spełnione, a ponadto nie występują negatywne przesłanki wymienione w art. 16 updop. W konsekwencji, koszt poniesiony przez Wnioskodawcę (pracodawcę) związany ze sfinansowaniem Szkolenia Pracownika może zostać przez Wnioskodawcę zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Wnioskodawca pragnie wskazać, że możliwość ujmowania kosztu kształcenia pracownika skierowanego przez pracodawcę na studia MBA została potwierdzona m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
‒pismo z dnia 30 października 2019 r., 0111-KDIB1-3.4010.400.2019.2.JKT,
‒pismo z dnia 25 lutego 2019 r„ 0114-KDIP2-2.4010.630.2018.3.JG,
‒pismo z dnia 12 grudnia 2017 r., 0115-KDIT2-3.4010.278.2017.2.MK.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego numerem 2
Regulacje dotyczące potrącalności kosztów zawarte zostały w art. 15 ust. 4, 4b-4d updop.
Jak wynika z art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
‒sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
‒złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego;
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4b updop).
Jednocześnie na podstawie art. 15 ust. 4c updop koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Natomiast art. 15 ust. 4d updop reguluje zasady potrącalności kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W myśl art. 15 ust. 4e updop, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
W ocenie Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w postaci kosztów kształcenia Pracownika w ramach Studiów MBA nie jest kosztem bezpośrednio związanym z konkretnymi przychodami, wobec czego zastosowanie znaleźć powinna regulacja wynikająca z art. 15 ust. 4d updop, tj. koszt taki co do zasady zaliczony być powinien do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy w dacie jego poniesienia. Jednakże, w sytuacji gdy koszt dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy - to należy zgodnie ze zdaniem drugim art. 15 ust. 4d updop określić, jaka jego część dotyczy danego roku podatkowego. Jako, że okres trwania Szkolenia na podstawie zawartej z umową uczelnią to okres od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., to zdaniem Wnioskodawcy poniesiony wydatek związany ze sfinansowaniem Szkolenia Pracownika Wnioskodawca powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy-tj. okresu trwania Szkolenia.
Analogiczne stanowisko zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2-3.4010.278.2017.2.MK), a także w wydanej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2017 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.175.2017.1.MPŁ).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części dotyczącej:
‒uznania poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia pracownika za koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodem – jest prawidłowe;
‒zaliczenia poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia Pracownika do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu trwania szkolenia – jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W świetle powyższego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, że kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.
Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
‒przeznaczenie wydatku - jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu, racjonalność i niezbędność oraz
‒potencjalną możliwość, analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek, przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W kosztach uzyskania przychodów można więc ująć każdy wydatek, który spełnia następujące warunki:
‒został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
‒jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
‒pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
‒poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
‒został właściwie udokumentowany,
‒nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.
Jednocześnie, wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Do ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:
1.bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),
2.inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).
Za koszty bezpośrednie związane z uzyskaniem przychodu uznaje się te koszty, których poniesienie można wprost powiązać z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Zatem z art. 15 ust. 4 i 4b-c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wynika, że koszty bezpośrednie potrącalne są, co do zasady w momencie uzyskania przychodu, z którymi ich poniesienie jest związane, tzw. pomniejszają one podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym dopiero w momencie, w który zostanie uznany przychód, w celu uzyskania którego zostały poniesione, chyba że zostaną one poniesione po dniu, w którym mija termin złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym osiągnięto przychód. W takim przypadku, stanowią koszty uzyskania przychodu w roku następnym.
Natomiast koszty pośrednie to takie koszty, których nie można powiązać bezpośrednio z uzyskaniem konkretnego przychodu, lecz ich poniesienie służy całokształtowi prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
W myśl art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Jak wynika z wniosku zatrudniają Państwo pracownika na podstawie umowy o pracę. Przy czym od 2020 r. pracownik ten zatrudniony jest na stanowisku managera. W celu podniesienia swoich kompetencji zawodowych pracownik przystąpił do Programu HEC MBA. Pracownik ten bierze udział w działaniach mających na celu rozwój biznesu, bowiem do jego zadań należy również wsparcie w rozwoju zespołu. Program studiów MBA obejmuje obszary wiedzy takie jak: symulacje biznesowe, data science, rachunkowość finansowa i sprawozdawczość, rynki finansowe, ekonomia zarządcza, zarządzanie wartością poprzez marketing, analityka biznesowe i statystyka, zarządzanie strategiczne i operacyjne, makroekonomia dla biznesu itp. Program ten wymaga od uczestników aktywnego udziału i zaangażowania. Jest on uznanym programem rozwoju zdolności menadżerskich i biznesowych w jednej z najlepszych szkół biznesu w Europie. Celem przystąpienia do ww. programu przez Pracownika jest zwiększenie wiedzy biznesowej Pracownika a także poprawa umiejętności nawiązywania i zarządzania relacjami z Klientami. Umiejętności te będą kluczowe dla dalszego rozwoju Spółki, bowiem po ukończeniu programu jednym z głównych zadań Pracownika będzie pozyskiwanie Klientów i sprzedaż projektów. Podstawę odbywanego szkolenia stanowi zawarta między Spółką a Pracownikiem umowa szkoleniowa. Spółka dokona zapłaty za koszt Szkolenia na postawie faktury wystawionej przez uczelnię na Spółkę. Pracownik przekazał Spółce umowę zawartą z organizatorem Szkolenia. Pozostałe koszty szkolenia takie jak: koszt zakwaterowania, koszt podróży, koszt dojazdów, koszt wyżywienia, czy też koszt niezbędnych materiałów potrzebnych w trakcie szkolenia pracownik ponosi sam. Szkolenie to będzie trwało od 1 września do 31 grudnia 2023 r.
Państwa wątpliwości dotyczą uznania poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia pracownika za koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodem.
Nawiązując do definicji art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz omówienia znaczenia tego przepisu, należy stwierdzić, że kosztami podatkowymi mogą być również tzw. „koszty pracownicze”. Wydatki ponoszone na rzecz pracowników co do zasady stanowią dla pracodawcy koszty uzyskania przychodów, jeśli tylko spełniają wymóg art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Koszty pracownicze obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników.
Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.):
Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
W myśl art. 1031 § 1 ww. ustawy:
Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Stosownie do art. 1034 § 1 i § 3 ww. ustawy:
Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie.
Nie ma obowiązku zawarcia umowy, o której mowa w § 1, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Wskazane regulacje prawne oznaczają, że pracodawca powinien sprzyjać rozwojowi zawodowemu pracowników i nie ma przy tym obowiązku zawierania umowy obligującej pracownika do pozostania w zatrudnieniu. Dodatkowo, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują wyłączeń przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy związanych z kształceniem pracowników.
W związku z powyższym należy zwrócić uwagę na brzemiennie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT, zgodnie z którym: Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego;
Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że wyłączenie z kosztów zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT nie będzie miało w niniejszej sprawie zastosowania, ponieważ Spółka, nie będzie ponosiła przedmiotowych wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych oraz organów stanowiących.
Wskazać należy, ze uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.
Nadmienić także należy, że zasadność zaliczenia tych wydatków (w szczególności związek pomiędzy ich poniesieniem a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu), do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.
W świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego oraz opisu sprawy stwierdzić należy, że poniesiony przez Spółkę koszt na sfinansowanie Szkolenia Pracownika może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, bowiem wszystkie przesłanki dotyczące ujmowania wydatku za koszt uzyskania przychodu zostały spełnione i nie występują negatywne przesłanki wymienione w art. 16 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia czy poniesiony wydatek związany ze sfinansowaniem Szkolenia Pracownika stanowi dla Spółki koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodem i w konsekwencji, na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka powinna zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów w dacie faktury, czy powinna ująć go proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.
Wskazać należy, że wydatek opisany we wniosku nie jest bezpośrednio związany z osiągnieciem przychodu, bowiem nie można go przypisać do konkretnego przychodu. Koszt ten choć niewątpliwie jest powiązany z osiągniętymi przychodami, nie pozostaje w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Dlatego nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takiego kosztu. Dlatego poniesiony wydatek na sfinansowanie szkolenia pracownika należy zaliczyć do kosztu pośredniego.
Zatem zauważyć należy, że koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami potrąca się co do zasady w roku ich poniesienia. Jeżeli jednak dotyczą one okresu dłuższego niż rok, rozlicza się je proporcjonalnie stosownie do art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. O tym, czy wydatek ten z uwagi na swój charakter nie może zostać przyporządkowany do długości okresu, którego dotyczy, decydować będą przepisy prawa podatkowego, a nie sposób jego księgowania na potrzeby prawa bilansowego.
Opisane przez Państwa okoliczności ponoszenia wydatku nie pozwalają na uznanie, że opłata na szkolenie pracownika dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy, nawet bez względu na okres trwania szkolenia, w którym on uczestniczy. Wobec tego, należy zauważyć, że Spółka wnosi opłatę za szkolenie przed jego faktycznym rozpoczęciem. Zatem ww. opłatę należy traktować jako opłatę na poczet pozwolenia uczestniczenia w szkoleniu MBA przez pracownika. Poniesienie tej opłaty związane jest z jednorazowym zdarzeniem zamykającym się na czynność przystąpienia do szkolenia. Dlatego stwierdzić należy, że koszt ten nie dotyczy przedziału czasowego – okresu przekraczającego rok podatkowy. Przemawia za tym również przedstawiony opis stanu faktycznego, który wskazuje na konieczność uiszczenia opłaty na podstawie faktury wystawionej przez uczelnię. Opłata ta ma charakter bezzwrotny i jest ponoszona bez względu na „sukces” związany z ukończeniem szkolenia.
W rezultacie w omawianej sprawie poniesiony wydatek na szkolenie należy w całości potraktować jako koszt uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia, zgodnie z dyspozycją zawartą w zdaniu pierwszym art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, w kwestii dotyczącej:
‒uznania poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia pracownika za koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodem – jest prawidłowe;
‒zaliczenia poniesionego wydatku na sfinansowanie szkolenia Pracownika do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu trwania szkolenia – jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie pytania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oznaczonego we wniosku nr 1 i 2. W zakresie pytania nr 3 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyOrdynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒ Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right