Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.121.2023.2.MGO

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację projektu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie usług w ramach realizacji projektu .... Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 kwietnia 2023 r. (wpływ 25 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

16 grudnia 2021 roku Miasto podpisało umowę w sprawie projektu o nr … pn. „…” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego … z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, pełniącym funkcję Operatora Programu dla Programu „…”. Miasto stało się Beneficjentem projektu i zobowiązało się wykonywać zadania zgodnie z ramami prawnymi określonymi w § 1 ww. umowy.

- Projekt pn. „….” realizowany jest w terminie od 9 lipca 2021 r. do 30 kwietnia 2024 r.

- Całkowita wartość projektu, uwzględniająca maksymalne koszty kwalifikowalne w ramach projektu wynosi … zł.

- Celem projektu jest poprawa atrakcyjności miasta jako miejsca do życia i pracy oraz dostosowanie lokalnej administracji do wymogów stawianych współczesnemu aparatowi administracji samorządowej.

- Projekt jest wdrażany w partnerstwach finansowych i niefinansowych, określonych na podstawie umów partnerstwa wymienionych w liście partnerstw stanowiącej załącznik nr 8 do ww. umowy. Partnerami finansowymi Miasta są: … i …. Partnerami pozafinansowymi są …, … i ….

- 2 czerwca 2022 r. Miasto podpisało umowę o partnerstwie o nr … z norweską gminą … . Podpisana umowa określa prawa i obowiązki stron oraz ustanawia warunki współpracy w zakresie realizacji współpracy bilateralnej.

Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach projektu realizowane są następujące przedsięwzięcia:

1. … celem udrożnienia terenów inwestycyjnych:

- opracowanie dokumentacji projektowej (…)

- nabycie nieruchomości gruntowej pod budowę drogi (…)

Działanie obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz wypłatę odszkodowań pod budowę odcinka drogi o długości około 600 m. Droga ta będzie drogą publiczną gminną jednojezdniową dwupasmową o szerokości 6,0 m wyposażoną w urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Droga zostanie wyposażona w system odwodnienia oraz oświetlenie uliczne.

2. … …” (…)

- Koszty administracyjne (umowa zlecenie, wynagrodzenie koordynatora)

- Zakup materiałów i wyposażenia

- Szkolenia

- Zakup usług pozostałych w tym 4 wizyty studyjne.

Uczestnikami klubu są uczniowie lub studenci. W ramach klubu będą realizowane następujące zadania: w sposób praktyczny będą organizowane zajęcia, szkolenia z zakresu podstaw przedsiębiorczości, podstaw finansów, zarządzania firmą, warsztaty uczenia organizacji pracy, pracy zespołowej, praktyczne warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego, wsparcie nauki języka (w zależności od potrzeb uczestników klubu). W ramach działań przewiduje się zakup materiałów i wyposażenia, w tym jeden laptop z przeznaczeniem do użytkowania dla koordynatora i uczestników (uczniów) podczas zajęć, przeprowadzenia szkoleń on-line.

Za członkostwo w klubie i udział w wydarzeniach nie jest pobierana opłata.

 3. …

- opracowanie dokumentacji projektowej (…)

- nadzór inwestorski i autorski (…)

- roboty budowlane wraz z podziałem (…)

W ramach przedsięwzięcia planowana jest budowa układu komunikacyjnego obejmującego drogę dojazdową od ulicy … w kierunku ul. … oraz planowanego centrum przesiadkowego. Dzięki temu przedsięwzięciu zostaną zagospodarowane i uporządkowane tereny pokopalniane, nastąpi także poprawa funkcji komunikacyjnych w naszym mieście.

4. …

- dokumentacja projektowa (…)

- nadzór inwestorski i autorski (…)

- roboty budowlane (…)

- wyposażenie (…)

Przedsięwzięcie polega na adaptacji pokopalnianej sztolni szkoleniowej na terenach byłego szybu … na strzelnicę sportową. W ramach zadania powstanie strzelnica sportowa na broń palną. Ponadto przewiduje się utworzenie sali szkoleniowej do zajęć teoretycznych, magazynu broni oraz zaplecza szatniowo-sanitarnego. Niezbędnym elementem funkcjonowania strzelnicy jest jej wyposażenie (m.in. w szafy na broń). Budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci ON GRID, która będzie miała na celu zaopatrzenie strzelnicy w energię elektryczną. Strzelnica sportowa wykorzystywana będzie nie tylko przez klasy mundurowe szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie miasta, stowarzyszenia, ale także będzie dostępna dla ogółu mieszkańców stając się niebanalnym miejscem spędzania wolnego czasu kształtując umiejętności związane z obroną cywilną.

Stowarzyszenie nie będzie prowadzić sprzedaży. Zakupione w ramach projektu naboje wystarczą do bezpłatnej obsługi w godzinach zadeklarowanych w projekcie. Po godzinach projektowych będą prowadzone zajęcia, za które uczestnicy będą mogli wpłacić darowiznę. Na strzelnicy będzie instalacja fotowoltaiczna na potrzeby funkcjonowania obiektu.

5. ….

- opracowanie dokumentacji projektowej (…)

- nadzór inwestorski i autorski (…)

- roboty budowlane (…)

Obiekt ten zostanie zlokalizowany na terenie istniejącego byłego dworca PKP i w niezbędnym zakresie przejmie także jego funkcję. W ramach realizacji przedsięwzięcia planuje się dokonanie rozbiórki budynku byłego dworca PKP, budowę niewielkiego budynku (ok. 80 m2) obsługującego punkt przesiadkowy oraz zagospodarowanie przyległego terenu. W ramach przedsięwzięcia powstanie instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci ON GRID, która będzie miała na celu zaopatrzenie centrum przesiadkowego w energię elektryczną. W budynku zostaną zlokalizowane pomieszczenia poczekalni, sanitariaty oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. W ramach zagospodarowania terenu zostanie zrealizowana infrastruktura związana z ruchem rowerowym tj. wiata, oraz stanowisko naprawy rowerów. Zapewniony zostanie dostęp do komunikacji miejskiej (autobusy) oraz miejsca postojowe dla samochodów osobowych. W ramach projektu nie powstanie infrastruktura, która mogłaby generować przychody (typu automat z kawą, biletomat), ani nie zostanie wydzierżawione miejsce przedsiębiorcom pod tego typu usługi.

6.… (…)

„Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe” to dokument, który na poziomie strategicznym określa i precyzuje politykę energetyczną Gminy. Zawiera on pełną charakterystykę Gminy w zakresie źródeł zasilania, sieci przesyłowych i instalacji odbiorczych wraz z bilansem zużycia energii i paliw. Jest to dokument, określający w założonym okresie, potrzeby energetyczne Gminy oraz możliwości i sposób ich pokrycia.

7. …

- opracowanie dokumentacji projektowej (…)

- nadzór inwestorki (…)

- wykonanie (…)

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich jak i osoby z trudnościami w poruszaniu się, mają problemy z wejściem na scenę teatralną … Rozwiązaniem, dzięki któremu scena będzie dostępna dla wszystkich użytkowników jest zastosowanie platformy (podnośnika), która w pełni wyeliminuje problem bariery architektonicznej z jaką osoby niepełnosprawne stykały się w ww. miejscu.

Podnośnik zostanie nieodpłatnie przekazany do ….

8.…

Zadanie przewiduje znaczenie 13 przejść dla pieszych dla osób słabowidzących - prace budowlano montażowe polegające na ułożeniu pasów ostrzegawczych o szerokości 80 cm bezpośrednio przy krawędzi chodnika po obu stronach przejść na ich całej szerokości, wykonanych z betonowej kostki brukowej integracyjnej koloru żółtego oraz ułożeniu pasów prowadzących (które będą się łączyć z pasami ostrzegawczymi prostopadle) wykonanych z kostki betonowej rowkowanej 30x30 cm koloru żółtego wykonanych na całej szerokości chodnika. Zadanie realizowane będzie na drogach publicznych gminnych.

9. …

Przedsięwzięcie polega na opracowaniu dokumentu „…”. Dokument będzie podstawą do późniejszej realizacji zadań związanych z dostępnością.

Brak możliwości odliczenia VAT.

10. …

- System teleopieki - kampania informacyjna + rekrutacja do projektu (10 plakatów informacyjnych, 100 broszur informacyjnych)

- System teleopieki - realizacja (Opaska 50 szt.)

- Koperta życia - kampania informacyjna (25 plakatów informacyjnych, 2,5 tys. broszur informacyjnych)

- Koperta życia - realizacja zamówienia - koperta w pierwszej kolejności adresowana jest do seniorów ale również do osób samotnych i chorych

- Obsługa i koszty administracyjne - dodatek za zwiększony zakres obowiązków związanych z realizacją działań wyliczony ryczałtem.

Zadaniem Systemu Teleopieki jest zapewnienie pomocy osobom potrzebującym w ich miejscu zamieszkania. Najczęściej dotyczy to samotnych osób starszych lub niepełnosprawnych. System Teleopieka polega na reagowaniu na sytuacje zagrożenia a w przypadku ich wystąpienia wezwanie pomocy lub przekazywanie wiadomości opiekunowi. Zakupiony został sprzęt do teleopieki (stawka VAT 23%) oraz usługa teleopieki (usługa zwolniona z VAT). W ramach kampanii promocyjnej zostały zakupione plakaty i ulotki (stawka VAT 23%).

„…” zawierająca informacje o chorobach czy przyjmowanych lekach ma pomóc m.in. ratownikom medycznym, kiedy przyjeżdżają pomóc samotnie mieszkającym seniorom. Zakupiono „…”, plakaty oraz ulotki (stawka VAT 23%).

Przedsięwzięcie realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Od zainteresowanych seniorów nie jest pobierana opłata.

11. … (…)

- „…” - pomoce dydaktyczne do zajęć z grafiki, emalii artystycznej, rzeźby, rysunku i malarstwa oraz grafiki komputerowej

- „…” - zatrudnienie nauczycieli, co najmniej 1080 godzin zajęć

- „…” - wynagrodzenia osobowe za prowadzenie zajęć specjalistycznych

- „…” - pomoce dydaktyczne do specjalistycznych zajęć.

„…” - zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży i dorosłych poprzez integrację rodziny: - działania plastyczne w siedzibie …. zajęcia z emalii artystycznej, rodzinne zajęcia ceramiczne, rodzinne zajęcia w szkle, wspólne działania plastyczne, rysowanie - malowanie, wieczorne malowanie, zajęcia z grafiki warsztatowej i grafiki komputerowej, promowanie architektury, historii i przyrody regionu. Przedsięwzięcie realizowane przez ….

„…” - zajęcia specjalistyczne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w zakresie logopedii i innych. Przedsięwzięcie realizowane przez Szkoły podstawowe.

12. … (…)

Przedsięwzięcie utworzy strefę do wypoczynku dla mieszkańców w obszarze rynku. Dodatkowo nasadzone drzewa będą stanowiły dodatkową ochronę osób przebywających na terenie rynku przed hałasem pochodzącym od drogi powiatowej.

13. … (…)

- organizacja dwu dniowych festiwali szachowych cyklicznie w 2022, 2023 roku

- koszty organizacji festiwalu,

- diety sędziów,

- nagrody,

- warsztaty szachowe,

- organizacja gry plenerowej.

Organizacja dwudniowego Festiwalu szachowego. W ramach festiwalu rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa …. Ponadto odbędzie się spotkanie z ludźmi ze świata szachowego. Osoby zaproszone zagrają również symultanę z chętnymi uczestnikami festiwalu. Przewiduje się również projekcję ciekawego filmu w kinie …. Na koniec festiwalu odbędą się warsztaty szachowe i zabawa z szachami plenerowymi na dla wszystkich chętnych mieszkańców. Festiwal jest bezpłatny dla uczestników.

Przedsięwzięcie realizowane przez ….

14. … (…)

- prace programowe/wdrażanie [wydatek inwestycyjny]

- opłata licencyjna oraz obsługa techniczna (autorska) oprogramowania

- dodatek specjalny dla już zatrudnionych pracowników dodatkowo realizujących to przedsięwzięcie

Przedsięwzięcie polega na wdrożeniu w … Zintegrowanego Systemu Finansowo Budżetowo Księgowego oraz rozbudowanie obecnie posiadanego przez Urząd Miasta systemu w oprogramowanie umożliwiające obsługę pracowników. Zamawiający zakłada, że rozbudowany w Urzędzie Miasta system musi zostać zintegrowany i być kompatybilny z system finansowo - księgowo - budżetowy obecnie użytkowanym w Urzędzie Miasta firmy ... Dla … zaplanowano następujące moduły: System finansowo-księgowy, System ewidencji kadr, System naliczania płac - funkcjonalności. Dla Urzędu Miasta zaplanowano Portal Sprawozdawczości Finansowej (platforma komunikacyjna na linii organ - jednostka budżetowa)

15. …(dostępność cyfrowa) (…)

- Prace projektowe, programowanie oraz wdrożenie

- Szkolenia administratorów i redaktorów z zakresu obsługi stron www oraz z zakresu odpowiedniego prezentowania treści - przewiduje się, że w szkoleniu weźmie udział co najmniej 1 osoba z każdej z 17 jednostek miejskich.

Zadanie polega na przygotowaniu i opublikowaniu funkcjonalnego, nowoczesnego oraz spełniającego obowiązujące standardy dostępności, „…” internetowego dla Miasta obejmującego 18 współdzielonych stron internetowych w ramach projektu pn.: „…”, wykorzystującego popularne i nowoczesne języki programowania (m.in. HTML i PHP), posiadającego autorski (przygotowany przez Wykonawcę) system … (…), tj. zestawu aplikacji internetowych, wyposażonego w polski interfejs umożliwiającego bieżące zarządzanie i aktualizację stron www. Wszystkie jednostki będą miały strony internetowe zbudowane na jednym wspólnym silniku, wykorzystującym taką samą technologię na wszystkich stronach. Dodatkowo zakłada się, że wszystkie strony jednostek będą tożsame graficznie (jednak z możliwością włączenia różnych szablonów graficznych) oraz logicznie, co w znacznym stopniu zwiększy łatwość umieszczania i przekazywania informacji, a także w znacznym stopniu zwiększy łatwość poruszania się po stronach. Ponadto, planuje się, że strony internetowe będą wytworzone w technologii umożliwiającej korzystanie z ich treści na wszystkich urządzeniach mobilnych z różnymi systemami operacyjnymi. Dodatkowym aspektem wytworzenia zintegrowanego systemu stron internetowych będzie możliwości łatwej adaptacji wszystkich stron do zmieniających się przepisów prawa (np. poprzez system instalowania dodatków). Strony internetowe będą zainstalowane na jednym wspólnym serwerze administrowanym przez Urząd Miasta. W ramach przedsięwzięcia planuje się, aby z każdej jednostki miejskiej administratorzy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi stron, a także metod efektywnego i zgodnego z wymogami dostępności umieszczania materiałów. Przedsięwzięcie polega na wdrożeniu zintegrowanego systemu stron internetowych umożliwiającego uspójnienie i ujednolicenie wizualne wszystkich stron www jednostek miejskich, ułatwienie poruszania się po tych stronach, a także stworzenia wspólnej marki wizualnej Miasta.

Miasto przekaże stronę internetową nieodpłatnie jednostkom, w tym … i ...

16. … (…)

- Umowy zlecenie dla 2 osób odpowiedzialnych za ujednolicenie wszystkich domen oraz adresów e-mail (2 umowy zlecenia x 3 miesiące x 2 kwartały)

- Opłata abonamentowa za hosting domeny …

Przedsięwzięcie polegać będzie na ujednoliceniu adresów domen oraz adresów e-mail. Miasto przekaże domenę nieodpłatnie jednostkom, w tym …, … i …

17. … (…)

- Przeprowadzenie postępowania oraz wytworzenie oprogramowania autorskiego do systemu komunikacji w sytuacjach kryzysowych

- Przeprowadzenie postępowania na zakup 17 laptopów dla jednostek organizacyjnych wraz z 17 zestawami głośnomówiącymi wspomagającymi udział w telekonferencji (mikrofony + głośniki), a także na zakup systemu audiowizualnego salki narad w sytuacjach kryzysowych: 17 laptopów dla jednostek. System audiowizualny (monitor, nagłośnienie, mikrofony). Sprzęt mobilny jest niezbędny dla realizacji założonego celu przedsięwzięcia.

Jednym z warunków realizacji zadań własnych gminy, w tym zapewnienia bezpieczeństwa, jest komunikacja pomiędzy wszystkimi jednostkami oraz jednostkami zewnętrznymi, które odznaczają się dużym wpływem na sytuację w mieście. Aby Miasto mogło przygotować się na sytuacje kryzysowe w przyszłości, niezbędnym jest zakup sprzętu oraz zakup lub wytworzenie oprogramowania umożliwiającego prowadzenie telekonferencji pomiędzy Urzędem a jednostkami. Pozwoli to na szybkie reagowanie, a także bezproblemowe realizowanie spotkań online w sposób niezależny od zewnętrznych dostawców darmowych programów. Przedsięwzięcie pozwala na realizację pracy zdalnej przez dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz kierownictwo urzędu. Praca zdalna kierownictwa w sytuacjach kryzysowych pozwoli na zachowanie ciągłości zarządzania jednostkami organizacyjnymi i urzędu. Osoby kierownictwa zostaną wyposażone w sprzęt i oprogramowanie, pozwalające zarówno na pracę w miejscu pracy, jak i w domu. Sprzęt i oprogramowanie umożliwią również komunikację zdalną ze światem zewnętrznym. Laptopy umożliwiały będą pracę stacjonarną w miejscu pracy, jak i pracę zdalną (w domu). Z uwagi na konieczność posiadania w domu danych zarówno z dysku lokalnego komputera, jak i dysku sieciowego, nie jest możliwe korzystanie w domu z komputera prywatnego (ochrona danych). System komunikacji zdalnej w obecnej sytuacji jest koniecznością.

Sprzęt zostanie nieodpłatnie przekazany jednostkom.

18.… (…)

W ramach przedsięwzięcia Miasto zakupi 5 serwerów. 4 urządzenia będą wykorzystywane w Urzędzie Miasta, 1 zostanie przekazane do …

Zakupione serwery wykorzystywane będą do obsługi aplikacji wdrożonych w ramach projektu. Urządzenia będą pracowały w technice serwer-stacja robocza.

W przypadku zakupu serwera dla …, na serwerze tym zostanie zainstalowane oprogramowanie zakupione w ramach zadania Zintegrowany system finansowo-księgowo- budżetowy.

W zadaniu zostaną zakupione serwery, które służyć będą archiwizowaniu plików dla wszystkich jednostek miejskich. Serwer ten będzie obsługiwał wszystkie jednostki miejskie, w tym …, Bibliotekę Publiczną Miasta . oraz ...

Dodatkowo zostanie zakupiony serwer, który będzie wykorzystywany do wspierania systemu monitoringu miejskiego Miasta.

Serwer backup, będzie na nim pracowało również ...

19. … (…)

- prace nad dokumentem (firma zewnętrzna - usługa)

- konsultacje społeczne treści dokumentu (ogłoszenia prasowe, lokalne media)

- przewidziano 2 działania promujące.

Przedsięwzięcie polegało na opracowaniu dokumentu „…”. Dokument zawiera wnioski z audytu komunikacyjnego oraz analizy przekazanej przez Urząd dokumentacji. Wykonana została diagnoza i analiza interesariuszy a także przygotowano rekomendacje dotyczące ich potrzeb oraz komunikacji z tymi grupami.

20. … (…)

- wytworzenie i zainstalowanie na serwerze Miasta portalu i systemu konsultowania i badania opinii interesariuszy

- szkolenie pracowników Miasta w zakresie obsługi systemu oraz portalu (przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 20 osób).

Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie organowi administracji publicznej, obywatelom i przedsiębiorcom dostępu przy pomocy środków komunikacji elektronicznej do portalu oraz systemu konsultowania opinii interesariuszy poprzez zastosowanie aplikacji wykorzystującej najnowsze technologie wraz z zastosowaniem standardów dostępności ... System będzie miał możliwość poddania wstępnemu opiniowaniu działań/zadań/przedsięwzięć planowanych do zrealizowania przez Miasto. Przedsięwzięcie polegać będzie na wytworzeniu portalu i systemu konsultowania i badania opinii interesariuszy. Poprzez portal Miasto będzie miało możliwość konsultowania najważniejszych spraw dla społeczności lokalnej.

21. … (…)

- cykl 6 szkoleń stacjonarnych (koszt szkolącego oraz Sali)

- analiza potrzeb szkoleniowych

Przedsięwzięcie składać się będzie z cyklu szkoleń dla kadry kierowniczej i rezerwowej urzędu miasta i jednostek miejskich. Szkolenia obejmować będą tematykę z zakresu:

- planowania strategicznego i operacyjnego,

- zarządzania zespołami,

- zarządzania projektami,

- wykorzystania zasobów (ludzkich i materialnych),

- szacowania ryzyka,

- wykorzystywania nowoczesnych narzędzi do zarządzania,

- budowania wizerunku zespołu,

- radzenia sobie z wypaleniem zawodowym (własnym i podwładnych).

Szkolenia będą bezpłatne.

22. … (…)

- szkolenie PJM - szkolenie pracowników (przewiduje się szkolenie dla 13 pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych, szkolenia będą miały zróżnicowany poziom zaawansowania)

- oznakowanie budynków, informacja o rozkładzie pomieszczeń dla osób niewidomych - realizacja [wydatek inwestycyjny]

- szkolenie z języka prostego - szkolenie pracowników (przewiduje się 2-dniowe szkolenia online dla 6 grup każda po ok. 20 pracowników, w szkoleniu wezmą udział zarówno pracownicy Urzędu Miasta jak i miejskich jednostek organizacyjnych)

- szkolenie z obsługi osób z niepełnosprawnościami - szkolenie pracowników obsługi (przewiduje się szkolenie co najmniej 30 pracowników prowadzących obsługę klienta)

- zapewnienie możliwości ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami - realizacja (przewiduje się zakup 4 sztuk krzeseł do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami – 3 sztuki w Urzędzie Miasta, 1 sztuka w USC)

- utworzenie stanowisk informacyjnych (infomatów) - realizacja - zakup Infomatu wraz z montażem i oprogramowaniem [wydatek inwestycyjny]

Szkolenia są bezpłatne dla uczestników. Infomat będzie służył do celów informacyjnych - nie będzie w nim reklam, stawek czynszu itp.

23. … (…) (…)

- Zlecenie poszczególnym producentom oprogramowania dostosowania aplikacji do zaleceń wynikających z wytycznych … dotyczących dostępności stron internetowych

- Przeprowadzenie postępowania na wybór Wykonawcy instalacji 17 pętli indukcyjnych oraz montaż pętli. Kosztem będzie montaż pętli indukcyjnych w jednostkach miejskich.

Zadanie polegać będzie na zleceniu poszczególnym producentom oprogramowania – z których obecnie korzysta Urząd Miasta - dostosowania aplikacji do zaleceń wynikających z wytycznych … dotyczących dostępności stron internetowych. Zadnie to dotyczyć będzie Systemu Informacji Publicznej, strony internetowej budżetu obywatelskiego, e-urzędu oraz Internetu. Dodatkowo zakupione zostaną pętle indukcyjne (17 sztuk), które dedykowane są dla osób słabosłyszących korzystających z aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych. System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną pozwala osobom niedosłyszącym, korzystającym z aparatów słuchowych, słyszeć wyraźnie nawet w warunkach trudnych akustycznie, w których słyszenie tylko za pomocą aparatu słuchowego nie było by możliwe Dzięki systemom pętli indukcyjnej ludzie korzystający z aparatów słuchowych mogą swobodnie korzystać z usług podmiotów publicznych. Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu i jak się okazuje nie tylko słuchu. Może służyć zarówno jednej, konkretnej osobie z dysfunkcją słuchu, jak i grupie ludzi z tą niepełnosprawnością. Mikrofon odbiera dźwięk osoby mówiącej i przekazuje do wzmacniacza pętli indukcyjnej. Wzmacniacz przetwarza sygnał i przesyła go do przewodu pętli indukcyjnej stanowiącego antenę nadawczą sygnału. Odbiornikiem nadawanego sygnału jest aparat słuchowy z cewką indukcyjną.

24. … (…)

- Analiza sytuacji finansowej Miasta

- Wykorzystanie Wieloletniej Prognozy Finansowej jako narzędzia kreowania polityki inwestycyjnej i działań oszczędnościowych w Mieście

- Wdrożenie działań zmierzających do zwiększenia dochodów własnych gminy (podatki, opłaty i dochody z mienia). Szkolenie o charakterze warsztatowym dysponentów środków - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

- Działania zmierzające do zwiększenia dochodów z udziału gminy w podatkach dochodowych. 2 szkolenia pracowników każde dla minimum 15 osób.

- Wdrożenie zmian organizacyjnych w instytucji. Dofinansowanie pracownikom kosztów przekwalifikowania.

- Opracowanie i wdrożenie procedur nakazujących analizę przyszłych kosztów utrzymania infrastruktury powstałej w wyniku realizacji zadania. Przeszkolenie pracowników i wdrożenie opracowanej procedury - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

- Określenie poziomu ryzyka przy prognozowaniu dochodów i wydatków budżetowych oraz objęcie audytem monitorowanie realizacji dochodów budżetowych. Szkolenie pracowników.

25. … (…)

- Szkolenie pracowników Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych w zakresie stosowania wdrożonych narzędzi. Przewiduje się udział co najmniej 1 osoby z każdej komórki organizacyjnej i jednostki. Szkolenie o charakterze warsztatowym dysponentów środków - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

- Zakup i wdrożenie oprogramowania dedykowanego bieżącemu badaniu płynności finansowej poprzez usprawnienie procesu zapotrzebowywania i uruchamiania przepływu środków finansowych między Urzędem Miasta a gminnymi jednostkami organizacyjnymi. [wydatek inwestycyjny]

26. … (1 w … i 1 w …) (…)

- koszty delegacji, tłumaczenia, koszty zatrudnienia prelegenta, ubezpieczenie

Partnerstwo ze stroną norweską, realizowane będzie w formie wizyt studyjnych mających na celu poznanie dobrych praktyk w tematyce: polityka senioralna, partycypacja społeczna, środowisko.

27. … (…)

- wynagrodzenia 3 nowych pracowników; scedowanie części obowiązków wynikających z zarządzania projektem na pracowników Beneficjenta - część wynagrodzeń będzie wypłacana w formie nagród lub dodatków specjalnych.

28. … (…)

- szereg działań edukacyjnych i informacyjnych m.in.: - prelekcje podczas wizyt studyjnych oraz wydarzeń promocyjnych, przygotowanie i wydanie poradników dobrych praktyk, produkcję co najmniej 3 filmów promujących działania zastosowane w projekcie, - rejestrator działań realizowanych w projekcie - w formie e-booka oraz wersja filmowa (w formie wywiadów dot. Projektu); zakup nagród.

Nabyte podczas realizacji projektu przez Miasto wiedza, doświadczenie i kompetencje powinny być udokumentowane celem możliwości skorzystania przez inne miasta borykające się z podobnymi problemami powodującymi stagnacje w rozwoju miasta. W celu upowszechnienia dobrych praktyk przewiduje się szereg działań edukacyjnych i informacyjnych m.in.

- prelekcje podczas zaplanowanych w … wizyt studyjnych oraz wydarzeń promocyjnych - przygotowanie i wydanie poradników dobrych praktyk opracowanych przez stronę norweską w wersji elektronicznej dostępnej na stronie Miasta (np. w formie e-book'a),

- produkcję co najmniej 3 filmów promujących działania zastosowane w projekcie,

- rejestrator działań realizowanych w projekcie

- przeprowadzenie ogólnodostępnych konkursów z wiedzy na temat projektu (m.in. forma internetowego quizu, przewidziane zostaną nagrody).

Wszystkie wymienione działania są bezpłatne dla odbiorców.

29. … (…)

2 konferencje, 6 ogólnodostępnych spotkań informacyjnych, 3 wydarzenia prasowe,

- artykuły prasowe,

- gra internetowa typu qeocaching,

- graffiti o realizacji projektu,

- dedykowana projektowi strona internetowa,

- tablice informacyjne i pamiątkowe,

- zakup materiałów informacyjno-promocyjnych.

Wstęp na organizowane wydarzenia w ramach tej pozycji budżetowej jest bezpłatny.

30. … (…)

Zgodnie z wymogami programu „…” Wnioskodawca obowiązkowo ma przewidzieć w projekcie koszty biegłego rewidenta.

31. … (…, …)

Wdrożenie narzędzi do bieżącej analizy płynności finansowej - Szkolenie pracowników Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych w zakresie stosowania wdrożonych narzędzi. Przewiduje się udział co najmniej 1 osoby z każdej komórki organizacyjnej i jednostki. Szkolenie o charakterze warsztatowym dysponentów środków - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

Zakup i wdrożenie oprogramowania dedykowanego bieżącemu badaniu płynności finansowej poprzez usprawnienie procesu zapotrzebowywania i uruchamiania przepływu środków finansowych między Urzędem Miasta a gminnymi jednostkami organizacyjnymi.

Analiza sytuacji finansowej Miasta oraz dostarczenie oprogramowania wraz ze wsparciem merytorycznym dla opracowania Wieloletniej Prognozy Finansowej jako narzędzia kreowania polityki inwestycyjnej i działań oszczędnościowych w Mieście.

W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

I. …:

- opracowanie dokumentacji projektowej (…)

- nabycie nieruchomości gruntowej pod budowę drogi (…)

Działanie obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz wypłatę odszkodowań pod budowę odcinka drogi o długości około 600 m. Droga ta będzie drogą publiczną gminną jednojezdniową dwupasmową o szerokości 6,0 m wyposażoną w urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Droga zostanie wyposażona w system odwodnienia oraz oświetlenie uliczne.

Przedsięwzięcie wykreślone z szczegółowego budżetu projektu.

II. …

˗ Koszty administracyjne (umowa zlecenie, wynagrodzenie koordynatora)

˗ Zakup materiałów i wyposażenia

˗ Szkolenia

˗ Zakup usług pozostałych w tym 4 wizyty studyjne.

Uczestnikami klubu są uczniowie lub studenci. W ramach klubu będą realizowane następujące zadania: w sposób praktyczny będą organizowane zajęcia, szkolenia z zakresu podstaw przedsiębiorczości, podstaw finansów, zarządzania firmą, warsztaty uczenia organizacji pracy, pracy zespołowej, praktyczne warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego, wsparcie nauki języka (w zależności od potrzeb uczestników klubu). W ramach działań przewiduje się zakup materiałów i wyposażenia, w tym jeden laptop z przeznaczeniem do użytkowania dla koordynatora i uczestników (uczniów) podczas zajęć, przeprowadzenia szkoleń on-line. Za członkostwo w klubie i udział w wydarzeniach nie jest pobierana opłata.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 pkt 1 ust. 8 edukacja publiczna.

 III. …

˗ opracowanie dokumentacji projektowej (…)

˗ nadzór inwestorski i autorski (…)

˗ roboty budowlane wraz z podziałem (…)

W ramach przedsięwzięcia planowana jest budowa układu komunikacyjnego obejmującego drogę dojazdową od ulicy … w kierunku ul. … oraz planowanego centrum przesiadkowego. Dzięki temu przedsięwzięciu zostaną zagospodarowane i uporządkowane tereny pokopalniane, nastąpi także poprawa funkcji komunikacyjnych w Państwa mieście.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Powstanie układ komunikacyjny - droga publiczna ogólnodostępna.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust.1 pkt 2 budowa dróg gminnych.

IV. …

˗ dokumentacja projektowa (…)

˗ nadzór inwestorski i autorski (…)

˗ roboty budowlane (…)

˗ wyposażenie (…)

Przedsięwzięcie polega na adaptacji pokopalnianej sztolni szkoleniowej na terenach byłego szybu … na strzelnicę sportową. W ramach zadania powstanie strzelnica sportowa na broń palną. Ponadto przewiduje się utworzenie sali szkoleniowej do zajęć teoretycznych, magazynu broni oraz zaplecza szatniowo-sanitarnego. Niezbędnym elementem funkcjonowania strzelnicy jest jej wyposażenie (m.in. w szafy na broń). Budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci ON GRID, która będzie miała na celu zaopatrzenie strzelnicy w energię elektryczną na potrzeby funkcjonowania obiektu. Strzelnica sportowa wykorzystywana będzie nie tylko przez klasy mundurowe szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie miasta, stowarzyszenia, ale także będzie dostępna dla ogółu mieszkańców stając się niebanalnym miejscem spędzania wolnego czasu kształtując umiejętności związane z obroną cywilną. Stowarzyszenie nie będzie prowadzić sprzedaży. Zakupione w ramach projektu naboje wystarczą do bezpłatnej obsługi w godzinach zadeklarowanych w projekcie. Po godzinach projektowych będą prowadzone zajęcia, za które uczestnicy będą mogli wpłacić darowiznę.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Art. 7 ust. 1 pkt 10 kultura fizyczna i turystyka, w tym tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe.

5. Jakie konkretnie czynności opodatkowane podatkiem VAT będą Państwo wykonywać w związku z realizacją zadań. - Miasto nie będzie wykonywać czynności opodatkowanych (obiekt strzelnicy zostanie udostępniony nieodpłatnie stowarzyszeniu).

Miasto nie będzie wykonywało czynności opodatkowanych. Wybudowany obiekt zostanie przekazany do korzystania nieodpłatnie stowarzyszeniu, które będzie tam prowadziło strzelnicę (nie będzie odpłatnego tytułu prawnego, takiego jak najem czy dzierżawa).

Wybudowana instalacja fotowoltaiczna będzie wykorzystywana na potrzeby własne obiektu. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii zostaną wprowadzone do sieci energetycznej.

V. …

˗ opracowanie dokumentacji projektowej (…)

˗ nadzór inwestorski i autorski (…)

˗ roboty budowlane (…)

Obiekt ten zostanie zlokalizowany na terenie istniejącego byłego dworca PKP i w niezbędnym zakresie przejmie także jego funkcję. W ramach realizacji przedsięwzięcia planuje się dokonanie rozbiórki budynku byłego dworca PKP, budowę niewielkiego budynku (ok. 80 m2) obsługującego punkt przesiadkowy oraz zagospodarowanie przyległego terenu. W ramach przedsięwzięcia powstanie instalacja fotowoltaiczna podłączona do sieci ON GRID, która będzie miała na celu zaopatrzenie centrum przesiadkowego w energię elektryczną. W budynku zostaną zlokalizowane pomieszczenia poczekalni, sanitariaty oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. W ramach zagospodarowania terenu zostanie zrealizowana infrastruktura związana z ruchem rowerowym tj. wiata, oraz stanowisko naprawy rowerów. Zapewniony zostanie dostęp do komunikacji miejskiej (autobusy) oraz miejsca postojowe dla samochodów osobowych. W ramach projektu nie powstanie infrastruktura, która mogłaby generować przychody (typu automat z kawą, biletomat), ani nie zostanie wydzierżawione miejsce przedsiębiorcom pod tego typu usługi.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Art. 7 ust. 1 pkt 4 lokalny transport zbiorowy.

5. Jakie konkretnie czynności opodatkowane podatkiem VAT będą Państwo wykonywać w związku z realizacją zadań. - Nie będą wykonywane czynności opodatkowane.

Energia elektryczna produkowana przez instalację fotowoltaiczną będzie wykorzystywana na potrzeby własne obiektu (budynku centrum przesiadkowego - ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, klimatyzacja). Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii zostaną wprowadzone do sieci energetycznej.

Na terenie obiektu będzie tylko poczekalnia i sanitariaty. Przewiduje się także umieszczenie infokiosku.

VI.

„Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe” to dokument, który na poziomie strategicznym określa i precyzuje politykę energetyczną Gminy. Zawiera on pełną charakterystykę Gminy w zakresie źródeł zasilania, sieci przesyłowych i instalacji odbiorczych wraz z bilansem zużycia energii i paliw. Jest to dokument, określający w założonym okresie, potrzeby energetyczne Gminy oraz możliwości i sposób ich pokrycia.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Zarządzanie polityką energetyczną gminy.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt. 3 wodociągi i zaopatrzenie w wodę, kanalizacja, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz.

VII. …

Została zmieniona nazwa zadania na: ….

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich jak i osoby z trudnościami w poruszaniu się, mają problemy z wejściem na scenę … Rozwiązaniem, dzięki któremu scena będzie dostępna dla wszystkich użytkowników jest zastosowanie przenośnej rampy podjazdowej, która w pełni wyeliminuje problem bariery architektonicznej z jaką osoby niepełnosprawne stykały się w ww. miejscu. Rampa zostanie nieodpłatnie przekazana do ….

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Zadań własnych obejmujących sprawy kultury.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podstawie art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) – Art. 7 ust. 1 pkt 9 kultura, w tym bibliotek gminnych i inne instytucje kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

VIII. …

Zadanie przewiduje znaczenie 13 przejść dla pieszych dla osób słabowidzących - prace budowlano montażowe polegające na ułożeniu pasów ostrzegawczych o szerokości 80 cm bezpośrednio przy krawędzi chodnika po obu stronach przejść na ich całej szerokości, wykonanych z betonowej kostki brukowej integracyjnej koloru żółtego oraz ułożeniu pasów prowadzących (które będą się łączyć z pasami ostrzegawczymi prostopadle) wykonanych z kostki betonowej rowkowanej 30x30 cm koloru żółtego wykonanych na całej szerokości chodnika. Zadanie realizowane będzie na drogach publicznych gminnych.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Rozgraniczenie jezdni i chodnika, ułatwienie osobom słabowidzącym poruszania się po chodnikach i korzystania z przejścia dla pieszych.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt 2 gminne drogi, ulice, mosty, place oraz organizacja ruchu drogowego.

IX. …

Przedsięwzięcie polega na opracowaniu dokumentu „…”. Dokument będzie podstawą do późniejszej realizacji zadań związanych z dostępnością. Brak możliwości odliczenia VAT.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) - Nie

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Opracowana publikacja, zawierająca wytyczne i zalecenia dla projektowania i modernizacji przestrzeni miejskiej w mieście w kontekście jej dostępności dla grup wrażliwych będzie skierowana do projektantów, architektów i planistów, inżynierów i wykonawców, a także zarządców nieruchomości oraz pracowników administracji publicznej, tworzących obecny i przyszły kształt miasta. Stosowanie przyjętych w opracowaniu rozwiązań będzie zapobiegać wykonywaniu inwestycji w sposób nieprzyjazny osobom ze szczególnymi potrzebami.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7. Ust 1 pkt. 1) ład przestrzenny, gospodarka nieruchomościami, ochrona środowiska i przyrody oraz gospodarka wodna.

X. …

˗ System teleopieki - kampania informacyjna + rekrutacja do projektu (10 plakatów informacyjnych, 100 broszur informacyjnych)

˗ System teleopieki - realizacja (Opaska 50 szt.)

˗ Koperta życia - kampania informacyjna (25 plakatów informacyjnych, 2,5 tys. Broszur informacyjnych)

˗ Koperta życia - realizacja zamówienia - koperta w pierwszej kolejności adresowana jest do seniorów ale również do osób samotnych i chorych

˗ Obsługa i koszty administracyjne - dodatek za zwiększony zakres obowiązków związanych z realizacją działań wyliczony ryczałtem.

Zadaniem Systemu Teleopieki jest zapewnienie pomocy osobom potrzebującym w ich miejscu zamieszkania. Najczęściej dotyczy to samotnych osób starszych lub niepełnosprawnych. System Teleopieka polega na reagowaniu na sytuacje zagrożenia a w przypadku ich wystąpienia wezwanie pomocy lub przekazywanie wiadomości opiekunowi. Zakupiony został sprzęt do teleopieki (stawka VAT 23%) oraz usługa teleopieki (usługa zwolniona z VAT). W ramach kampanii promocyjnej zostały zakupione plakaty i ulotki (stawka VAT 23%). „…” zawierająca informacje o chorobach czy przyjmowanych lekach ma pomóc m.in. ratownikom medycznym, kiedy przyjeżdżają pomóc samotnie mieszkającym seniorom. Zakupiono „…”, plakaty oraz ulotki (stawka VAT 23%). Przedsięwzięcie realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Od zainteresowanych seniorów nie jest pobierana opłata.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT –Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - …Teleopieka - reagowanie na sytuacje zagrożenia, a w przypadku ich wystąpienia wezwanie pomocy lub przekazywanie wiadomości opiekunowi.

„…” pomoc m.in. ratownikom medycznym, kiedy przyjeżdżają pomóc samotnie mieszkającym seniorom.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt 6 pomoc społeczna, wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej.

XI. …

- „…” - pomoce dydaktyczne do zajęć z grafiki, emalii artystycznej, rzeźby, rysunku i malarstwa oraz grafiki komputerowej

- „…” - zatrudnienie nauczycieli, co najmniej 1080 godzin zajęć

- „…”- wynagrodzenia osobowe za prowadzenie zajęć specjalistycznych

- „…” - pomoce dydaktyczne do specjalistycznych zajęć.

„…” - zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży i dorosłych poprzez integrację rodziny: - działania plastyczne w siedzibie … - zajęcia z emalii artystycznej, rodzinne zajęcia ceramiczne, rodzinne zajęcia w szkle, wspólne działania plastyczne, rysowanie - malowanie, wieczorne malowanie, zajęcia z grafiki warsztatowej i grafiki komputerowej, promowanie architektury, historii i przyrody regionu. Przedsięwzięcie realizowane przez …. „…” - zajęcia specjalistyczne dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w zakresie logopedii i innych. Przedsięwzięcie realizowane przez Szkoły podstawowe w ... 

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt 8 edukacja publiczna.

XII. …

Przedsięwzięcie utworzy strefę do wypoczynku dla mieszkańców w obszarze rynku. Dodatkowo nasadzone drzewa będą stanowiły dodatkową ochronę osób przebywających na terenie rynku przed hałasem pochodzącym od drogi powiatowej.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Aktywne i kulturalne spędzanie czasu wolnego użytkowników miasta w strefie wypoczynku. Poprawa jakości ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt 12) zieleń gminna i zadrzewienia. Art. 7 ust. 1 pkt 10) kultura fizyczna i turystyka, w tym tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe.

XIII. …

- organizacja dwudniowych festiwali szachowych cyklicznie w 2022, 2023 roku,

- koszty organizacji festiwalu,

- diety sędziów,

- nagrody,

- warsztaty szachowe,

- organizacja gry plenerowej.

Organizacja dwudniowego Festiwalu szachowego. W ramach festiwalu rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa w szachach. Ponadto odbędzie się spotkanie z ludźmi ze świata szachowego. Osoby zaproszone do … zagrają również symultanę z chętnymi uczestnikami festiwalu. Przewiduje się również projekcję ciekawego filmu w kinie ... Na koniec festiwalu odbędą się warsztaty szachowe i zabawa z szachami plenerowymi na dla wszystkich chętnych mieszkańców. Festiwal jest bezpłatny dla uczestników. Przedsięwzięcie realizowane przez ...

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt. 18 promocja gminy; Art. 7 ust. 1 pkt. 19 współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

XIV. …

˗ prace programowe / wdrażanie [wydatek inwestycyjny]

˗ opłata licencyjna oraz obsługa techniczna (autorska) oprogramowania

˗ dodatek specjalny dla już zatrudnionych pracowników dodatkowo realizujących to przedsięwzięcie

Przedsięwzięcie polega na wdrożeniu w … Zintegrowanego Systemu Finansowo Budżetowo Księgowego oraz rozbudowanie obecnie posiadanego przez Urząd Miasta systemu w oprogramowanie umożliwiające obsługę pracowników. Zamawiający zakłada, że rozbudowany w Urzędzie Miasta system musi zostać zintegrowany i być kompatybilny z system finansowo - księgowo - budżetowy obecnie użytkowanym w Urzędzie Miasta ... firmy ... Dla … zaplanowano następujące moduły: System finansowo - księgowy, System ewidencji kadr, System naliczania płac - funkcjonalności. Dla Urzędu Miasta zaplanowano Portal Sprawozdawczości Finansowej (platforma komunikacyjna na linii organ - jednostka budżetowa).

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Nie.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Tak.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Nie.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Programy księgowe dla jednostki budżetowej …; portal sprawozdawczości finansowej - Urząd Miasta - kontrola płynności finansowej.

5. Jakie konkretnie czynności opodatkowane podatkiem VAT, zwolnione od podatku VAT oraz niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT będą Państwo wykonywać w związku z realizacją zadania? - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7.

Portal sprawozdawczości finansowej będzie służył wyłącznie działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Programy księgowe w … będą służyły do obsługiwania czynności zarówno zwolnionych, jak opodatkowanych, jak i niepodlegających. Będą księgowane dane dotyczące tych trzech rodzajów działalności, np.: rozrachunki z mieszkańcami za wynajem mieszkań jak i lokali opodatkowanych oraz koszty działalność jednostki, np. remontów dróg, utrzymania zieleni, itp.

Natomiast portal sprawozdawczości finansowej będzie służył działalności nieopodatkowanej, związanej z zarządzaniem budżetem miasta.

XV. …

˗ Prace projektowe, programowanie oraz wdrożenie

˗ Szkolenia administratorów i redaktorów z zakresu obsługi stron www oraz z zakresu odpowiedniego prezentowania treści - przewiduje się, że w szkoleniu weźmie udział co najmniej 1 osoba z każdej z 17 jednostek miejskich.

Zadanie polega na przygotowaniu i opublikowaniu funkcjonalnego, nowoczesnego oraz spełniającego obowiązujące standardy dostępności, „…” internetowego dla Miasta … obejmującego 18 współdzielonych stron internetowych w ramach projektu pn.: „…”, wykorzystującego popularne i nowoczesne języki programowania (m.in. HTML i PHP), posiadającego autorski (przygotowany przez Wykonawcę) system CMS (Content Management System - System Zarządzania Treścią), tj. zestawu aplikacji internetowych, wyposażonego w polski interfejs umożliwiającego bieżące zarządzanie i aktualizację stron www. Wszystkie jednostki będą miały strony internetowe zbudowane na jednym wspólnym silniku, wykorzystującym taką samą technologię na wszystkich stronach. Dodatkowo zakłada się, że wszystkie strony jednostek będą tożsame graficznie (jednak z możliwością włączenia różnych szablonów graficznych) oraz logicznie, co w znacznym stopniu zwiększy łatwość umieszczania i przekazywania informacji, a także w znacznym stopniu zwiększy łatwość poruszania się po stronach. Ponadto, planuje się, że strony internetowe będą wytworzone w technologii umożliwiającej korzystanie z ich treści na wszystkich urządzeniach mobilnych z różnymi systemami operacyjnymi. Dodatkowym aspektem wytworzenia zintegrowanego systemu stron internetowych będzie możliwości łatwej adaptacji wszystkich stron do zmieniających się przepisów prawa (np. poprzez system instalowania dodatków). Strony internetowe będą zainstalowane na jednym wspólnym serwerze administrowanym przez Urząd Miasta. W ramach przedsięwzięcia planuje się, aby z każdej jednostki miejskiej administratorzy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi stron, a także metod efektywnego i zgodnego z wymogami dostępności umieszczania materiałów. Przedsięwzięcie polega na wdrożeniu zintegrowanego systemu stron internetowych umożliwiającego uspójnienie i ujednolicenie wizualne wszystkich stron www jednostek miejskich, ułatwienie poruszania się po tych stronach, a także stworzenia wspólnej marki wizualnej Miasta. Miasto przekaże stronę internetową nieodpłatnie jednostkom, w tym … i ….

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Do niepodlegających opodatkowaniu.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7 - obowiązkowa działalność informacyjna i promocja.

XVI. …

˗ Umowy zlecenie dla 2 osób odpowiedzialnych za ujednolicenie wszystkich domen oraz adresów e-mail (2 umowy zlecenia x 3 miesiące x 2 kwartały

˗ Opłata abonamentowa za hosting domeny rydultowy.pl

Przedsięwzięcie polegać będzie na ujednoliceniu adresów domen oraz adresów e-mail. Miasto przekaże domenę nieodpłatnie jednostkom, w tym …, … i ….

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Do niepodlegających opodatkowaniu.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7 - obowiązkowa działalność informacyjna i promocja.

XVII. …

˗ Przeprowadzenie postępowania oraz wytworzenie oprogramowania autorskiego do systemu komunikacji w sytuacjach kryzysowych.

˗ Przeprowadzenie postępowania na zakup 17 laptopów dla jednostek organizacyjnych wraz z 17 zestawami głośnomówiącymi wspomagającymi udział w telekonferencji (mikrofony + głośniki), a także na zakup systemu audiowizualnego salki narad w sytuacjach kryzysowych: 17 laptopów dla jednostek.

System audiowizualny (monitor, nagłośnienie, mikrofony). Sprzęt mobilny jest niezbędny dla realizacji założonego celu przedsięwzięcia.

Jednym z warunków realizacji zadań własnych gminy, w tym zapewnienia bezpieczeństwa, jest komunikacja pomiędzy wszystkimi jednostkami oraz jednostkami zewnętrznymi, które odznaczają się dużym wpływem na sytuację w mieście. Aby Miasto mogło przygotować się na sytuacje kryzysowe w przyszłości, niezbędnym jest zakup sprzętu oraz zakup lub wytworzenie oprogramowania umożliwiającego prowadzenie telekonferencji pomiędzy Urzędem a jednostkami. Pozwoli to na szybkie reagowanie, a także bezproblemowe realizowanie spotkań online w sposób niezależny od zewnętrznych dostawców darmowych programów. Przedsięwzięcie pozwala na realizację pracy zdalnej przez dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz kierownictwo urzędu. Praca zdalna kierownictwa w sytuacjach kryzysowych pozwoli na zachowanie ciągłości zarządzania jednostkami organizacyjnymi i urzędu. Osoby kierownictwa zostaną wyposażone w sprzęt i oprogramowanie, pozwalające zarówno na pracę w miejscu pracy, jak i w domu. Sprzęt i oprogramowanie umożliwią również komunikację zdalną ze światem zewnętrznym. Laptopy umożliwiały będą pracę stacjonarną w miejscu pracy, jak i pracę zdalną (w domu). Z uwagi na konieczność posiadania w domu danych zarówno z dysku lokalnego komputera, jak i dysku sieciowego, nie jest możliwe korzystanie w domu z komputera prywatnego (ochrona danych). System komunikacji zdalnej w obecnej sytuacji jest koniecznością. Sprzęt zostanie nieodpłatnie przekazany jednostkom.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Do niepodlegających opodatkowaniu.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt 14 porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli oraz ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa, w tym wyposażenie i utrzymanie gminnego magazynu przeciwpowodziowego.

XVIII. …

W ramach przedsięwzięcia Miasto zakupi 5 serwerów. 4 urządzenia będą wykorzystywane w Urzędzie Miasta, 1 zostanie przekazane do ... Zakupione serwery wykorzystywane będą do obsługi aplikacji wdrożonych w ramach projektu. Urządzenia będą pracowały w technice serwer-stacja robocza. W przypadku zakupu serwera dla …, na serwerze tym zostanie zainstalowane oprogramowanie zakupione w ramach zadania Zintegrowany system finansowo-księgowo-budżetowy. W zadaniu zostaną zakupione serwery, które służyć będą archiwizowaniu plików dla wszystkich jednostek miejskich. Serwer ten będzie obsługiwał wszystkie jednostki miejskie, w tym …, Bibliotekę Publiczną oraz ... Dodatkowo zostanie zakupiony serwer, który będzie wykorzystywany do wspierania systemu monitoringu miejskiego Miasta. Serwer backup, będzie na nim pracowało również ...

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Nie.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Tak.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Nie.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Składowanie i archiwizacja danych wszystkich jednostek miejskich.

5. Jakie konkretnie czynności opodatkowane podatkiem VAT, zwolnione od podatku VAT oraz niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT będą Państwo wykonywać w związku z realizacją zadania? – Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7.

XIX. …

˗ prace nad dokumentem (firma zewnętrzna - usługa)

˗ konsultacje społeczne treści dokumentu (ogłoszenia prasowe, lokalne media)

˗ przewidziano 2 działania promujące

Przedsięwzięcie polegało na opracowaniu dokumentu „…”. Dokument zawiera wnioski z audytu komunikacyjnego oraz analizy przekazanej przez Urząd dokumentacji. Wykonana została diagnoza i analiza interesariuszy a także przygotowano rekomendacje dotyczące ich potrzeb oraz komunikacji z tymi grupami.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? Narzędzie to pomoże w określeniu możliwych relacji i zależności między poszczególnymi grupami interesariuszy oraz pomoże sformułować zagadnienia i kierunki współpracy, jednocześnie je monitorując.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt 18 promocja gminy.

XX. …

˗ wytworzenie i zainstalowanie na serwerze Miasta portalu i systemu konsultowania i badania opinii interesariuszy

˗ szkolenie pracowników Miasta w zakresie obsługi systemu oraz portalu (przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 20 osób).

Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie organowi administracji publicznej, obywatelom i przedsiębiorcom dostępu przy pomocy środków komunikacji elektronicznej do portalu oraz systemu konsultowania opinii interesariuszy poprzez zastosowanie aplikacji wykorzystującej najnowsze technologie wraz z zastosowaniem standardów dostępności ... System będzie miał możliwość poddania wstępnemu opiniowaniu działań/zadań/przedsięwzięć planowanych do zrealizowania przez Miasto. Przedsięwzięcie polegać będzie na wytworzeniu portalu i systemu konsultowania i badania opinii interesariuszy. Poprzez portal Miasto będzie miało możliwość konsultowania najważniejszych spraw dla społeczności lokalnej.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Konsultowanie i badanie opinii interesariuszy.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7.

XXI. …

- cykl 6 szkoleń stacjonarnych (koszt szkolącego oraz Sali)

- analiza potrzeb szkoleniowych

Przedsięwzięcie składać się będzie z cyklu szkoleń dla kadry kierowniczej i rezerwowej urzędu miasta i jednostek miejskich. Szkolenia obejmować będą tematykę z zakresu:

˗ planowania strategicznego i operacyjnego,

˗ zarządzania zespołami,

˗ zarządzania projektami,

˗ wykorzystania zasobów (ludzkich i materialnych),

˗ szacowania ryzyka,

˗ wykorzystywania nowoczesnych narzędzi do zarządzania,

˗ budowania wizerunku zespołu,

˗ radzenia sobie z wypaleniem zawodowym (własnym i podwładnych).

Szkolenia będą bezpłatne dla uczestników.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Przeprowadzone działania szkoleniowo-rozwojowe we wskazanych obszarach tematycznych, poruszane zagadnienia i praktyki podczas warsztatów przyczyniły się do lepszej pracy i współpracy międzywydziałowej w urzędzie.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Szkolenia będą dotyczyć zadań wymienionych w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym.

XXII. …

˗ szkolenie PJM - szkolenie pracowników (przewiduje się szkolenie dla 13 pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych, szkolenia będą miały zróżnicowany poziom zaawansowania)

˗ oznakowanie budynków, informacja o rozkładzie pomieszczeń dla osób niewidomych - realizacja [wydatek inwestycyjny]

˗ szkolenie z języka prostego - szkolenie pracowników (przewiduje się 2-dniowe szkolenia online dla 6 grup każda po ok. 20 pracowników, w szkoleniu wezmą udział zarówno pracownicy Urzędu Miasta jak i miejskich jednostek organizacyjnych)

˗ szkolenie z obsługi osób z niepełnosprawnościami - szkolenie pracowników obsługi (przewiduje się szkolenie co najmniej 30 pracowników prowadzących obsługę klienta)

˗ zapewnienie możliwości ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami - realizacja (przewiduje się zakup 4 sztuk krzeseł do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami – 3 sztuki w Urzędzie Miasta, 1 sztuka w USC)

˗ utworzenie stanowisk informacyjnych (infomatów) - realizacja - zakup Infomatu wraz z montażem i oprogramowaniem [wydatek inwestycyjny]

Szkolenia są bezpłatne dla uczestników. Infomat będzie służył do celów informacyjnych - nie będzie w nim reklam, stawek czynszu itp.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - ewakuacja osób ze specjalnymi potrzebami,

˗ zapewnienie informacji o rozkładzie pomieszczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami;

˗ informowanie użytkowników miasta o zakresie kompetencji Urzędu i jednostek miejskich;

˗ profesjonalna obsługa klienta, w tym klienta ze szczególnymi potrzebami.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art.7 (Obowiązki nałożone na gminę ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami).

XXIII. …

- Zlecenie poszczególnym producentom oprogramowania dostosowania aplikacji do zaleceń wynikających z wytycznych … dotyczących dostępności stron internetowych

- Przeprowadzenie postępowania na wybór Wykonawcy instalacji 17 pętli indukcyjnych oraz montaż pętli. Kosztem będzie montaż pętli indukcyjnych w jednostkach miejskich

Zadanie polegać będzie na zleceniu poszczególnym producentom oprogramowania – z których obecnie korzysta Urząd Miasta - dostosowania aplikacji do zaleceń wynikających z wytycznych WCAG 2.1 dotyczących dostępności stron internetowych. Zadnie to dotyczyć będzie Systemu Informacji Publicznej, strony internetowej budżetu obywatelskiego, e-urzędu oraz Internetu. Dodatkowo zakupione zostaną pętle indukcyjne (17 sztuk), które dedykowane są dla osób słabosłyszących korzystających z aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych. System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną pozwala osobom niedosłyszącym, korzystającym z aparatów słuchowych, słyszeć wyraźnie nawet w warunkach trudnych akustycznie, w których słyszenie tylko za pomocą aparatu słuchowego nie było by możliwe Dzięki systemom pętli indukcyjnej ludzie korzystający z aparatów słuchowych mogą swobodnie korzystać z usług podmiotów publicznych. Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu i jak się okazuje nie tylko słuchu. Może służyć zarówno jednej, konkretnej osobie z dysfunkcją słuchu, jak i grupie ludzi z tą niepełnosprawnością. Mikrofon odbiera dźwięk osoby mówiącej i przekazuje do wzmacniacza pętli indukcyjnej. Wzmacniacz przetwarza sygnał i przesyła go do przewodu pętli indukcyjnej stanowiącego antenę nadawczą sygnału.

Odbiornikiem nadawanego sygnału jest aparat słuchowy z cewką indukcyjną.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7 (Obowiązki nałożone na gminę ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami).

XXIV. …

- Analiza sytuacji finansowej Miasta

- Wykorzystanie Wieloletniej Prognozy Finansowej jako narzędzia kreowania polityki inwestycyjnej i działań oszczędnościowych w Mieście

- Wdrożenie działań zmierzających do zwiększenia dochodów własnych gminy (podatki, opłaty i dochody z mienia). Szkolenie o charakterze warsztatowym dysponentów środków - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

- Działania zmierzające do zwiększenia dochodów z udziału gminy w podatkach dochodowych.

2 szkolenia pracowników każde dla minimum 15 osób.

- Wdrożenie zmian organizacyjnych w instytucji. Dofinansowanie pracownikom kosztów przekwalifikowania.

- Opracowanie i wdrożenie procedur nakazujących analizę przyszłych kosztów utrzymania infrastruktury powstałej w wyniku realizacji zadania. Przeszkolenie pracowników i wdrożenie opracowanej procedury - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

- Określenie poziomu ryzyka przy prognozowaniu dochodów i wydatków budżetowych oraz objęcie audytem monitorowanie realizacji dochodów budżetowych.

Szkolenie pracowników

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - związanych z optymalizacją realizowanych dochodów i wydatków.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7. Ponadto Ustawa o finansach publicznych.

XXV. …

- Szkolenie pracowników Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych w zakresie stosowania wdrożonych narzędzi. Przewiduje się udział co najmniej 1 osoby z każdej komórki organizacyjnej i jednostki. Szkolenie o charakterze warsztatowym dysponentów środków - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia.

- Zakup i wdrożenie oprogramowania dedykowanego bieżącemu badaniu płynności finansowej poprzez usprawnienie procesu zapotrzebowywania i uruchamiania przepływu środków finansowych między Urzędem Miasta a gminnymi jednostkami organizacyjnymi, [wydatek inwestycyjny]

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp. – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Niepodlegających opodatkowani podatkiem VAT - związanych z rozliczeniem budżetu, poprawą płynności finansowej.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Będą realizowane wszystkie zadania z art. 7 . Ponadto Ustawa o finansach publicznych.

XXVI. …

- koszty delegacji, tłumaczenia, koszty zatrudnienia prelegenta, ubezpieczenie

Partnerstwo ze stroną norweską, realizowane będzie w formie wizyt studyjnych mających na celu poznanie dobrych praktyk w tematyce: polityka senioralna, partycypacja społeczna, środowisko.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? – Wymiana doświadczeń między profesjonalnymi urzędnikami oraz wymiana dobrych praktyk między beneficjentem - miastem … a gminą z państwa darczyńcy - ...

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust. 1 pkt. 20) współpraca ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

XXVII. …

- wynagrodzenia 3 nowych pracowników; scedowanie części obowiązków wynikających z zarządzania projektem na pracowników Beneficjenta - część wynagrodzeń będzie wypłacana w formie nagród lub dodatków specjalnych

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Wypłata wynagrodzeń.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Ustawa o pracownikach samorządowych

XXVIII. …

- szereg działań edukacyjnych i informacyjnych m.in.: - prelekcje podczas wizyt studyjnych oraz wydarzeń promocyjnych, przygotowanie i wydanie poradników dobrych praktyk, produkcję co najmniej 3 filmów promujących działania zastosowane w projekcie, - rejestrator działań realizowanych w projekcie - w formie e-booka oraz wersja filmowa (w formie wywiadów dot. Projektu); zakup nagród.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Efektem wykonanych zadań będzie przekazanie dobrych praktyk z realizacji projektu przyszłym potencjalnym beneficjentom funduszy.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust 1. pkt. 18) promocja gminy.

XXIX. …

2 konferencje, 6 ogólnodostępnych spotkań informacyjnych, 3 wydarzenia prasowe,

- artykuły prasowe,

- gra internetowa typu qeocaching,

- graffiti o realizacji projektu,

- dedykowana projektowi strona internetowa,

- tablice informacyjne i pamiątkowe,

- zakup materiałów informacyjno-promocyjnych

Wstęp na organizowane wydarzenia w ramach tej pozycji budżetowej jest bezpłatny.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Efektem wykonanych zadań będzie szerzenie wiedzy o przedsięwzięciach realizowanych w ramach projektu oraz o darczyńcach.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Art. 7 ust 1. pkt. 18) promocja gminy.

XXX. …

Zgodnie z wymogami programu „…” Wnioskodawca obowiązkowo ma przewidzieć w projekcie koszty biegłego rewidenta.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie – Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? - Rozliczenie finansowe z Operatorem Programu Rozwój Lokalny.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) - Obowiązek wynika z wytycznych do projektu.

XXXI. …

Wdrożenie narzędzi do bieżącej analizy płynności finansowej - Szkolenie pracowników Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych w zakresie stosowania wdrożonych narzędzi. Przewiduje się udział co najmniej 1 osoby z każdej komórki organizacyjnej i jednostki. Szkolenie o charakterze warsztatowym dysponentów środków - 40 osób (pracownicy urzędu i jednostek). Dwie grupy po dwa całodniowe szkolenia. Zakup i wdrożenie oprogramowania dedykowanego bieżącemu badaniu płynności finansowej poprzez usprawnienie procesu zapotrzebowywania i uruchamiania przepływu środków finansowych między Urzędem Miasta a gminnymi jednostkami organizacyjnymi. Analiza sytuacji finansowej Miasta oraz dostarczenie oprogramowania wraz ze wsparciem merytorycznym dla opracowania Wieloletniej Prognozy Finansowej jako narzędzia kreowania polityki inwestycyjnej i działań oszczędnościowych w Mieście.

1. Do jakich czynności w odniesieniu do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie są/będą wykorzystywane towary i usługi nabywane w celu jego realizacji? Czy nabywane towary i usługi będą wykorzystywane:

Do czynności opodatkowanych podatkiem VAT – Nie.

Do czynności zwolnionych od podatku VAT (proszę wskazać jakich oraz na jakiej podstawie prawnej czynności te korzystają ze zwolnienia) – Nie.

Do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – Tak.

Do różnych kategorii czynności (czynności opodatkowane podatkiem oraz czynności zwolnione od podatku oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu oraz czynności opodatkowane podatkiem, czynności opodatkowane oraz zwolnione od podatku itp.) – Nie.

2. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować nabywane towary i usługi do poszczególnych przedsięwzięć realizowanych w projekcie –Tak.

3. Czy są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towary i usługi nabywane w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć w projekcie do konkretnego rodzaju działalności, tj. opodatkowanej VAT, zwolnionej od VAT, niepodlegającej VAT/innej niż działalność gospodarcza? – Tak.

4. Do jakich czynności będą wykorzystywane efekty poszczególnych zadań wchodzących w skład opisanego projektu? – Niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT - związanych z rozliczeniem budżetu, poprawą płynności finansowej.

5. Jakie konkretnie zadania własne Państwo realizują? (na podst. art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) – Związana z wszystkimi zadaniami realizowanymi w ramach art. 7 ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto ustawa o finansach publicznych.

Pytanie

Czy Wnioskodawca ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wykonanie usług w ramach realizacji projektu: „…”?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanych punktach od 1 do 3, od 6 do 13, od 15 do 17, od 19 do 31 Miasto nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikających z faktur dokumentujących nabycie towarów i wykonanie usług w ramach realizowanego projektu.

Zgodnie z art. 6 ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy o znaczeniu lokalnym, nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zaspakajanie potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne gminy obejmują

Miasto dokonując nabyć towarów i usług związanych z realizacją wskazanej we wniosku inwestycji zamierza wykorzystać będące jej efektem mienie na cele statutowe.

Z uwagi na fakt, że celem dokonania zakupu w ramach realizacji projektu jest wykonanie zadań własnych gminy - Miasto w zakresie realizowanych działań nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W stanie faktycznym opisanym w punkcie 4 … w zakresie dotyczącym kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej Miasto będzie miało prawo do odliczenia.

W stanie faktycznym opisanym w punkcie 5 … zdaniem Wnioskodawcy Miasto z uwagi na fakt wybudowania instalacji fotowoltaicznej, będzie miało możliwość zastosowania alokacji i obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących realizację instalacji fotowoltaicznej.

W stanie faktycznym opisanym w punkcie 14 …, zdaniem Wnioskodawcy Miasto z uwagi na zakup oprogramowania dla …, na którym będą rejestrowane operacje gospodarcze dotyczące zarówno czynności opodatkowanych, zwolnionych oraz niepodlegających podatkowi od towarów i usług będzie miało możliwość częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika i współczynnika.

Natomiast Portal Sprawozdawczości Finansowej (platforma komunikacyjna na linii organ - jednostka budżetowa) będzie dedykowany do komunikacji organu z jednostkami organizacyjnymi w zakresie przekazywania sprawozdań oraz planów finansowych i tworzenia załączników do uchwał budżetowych. W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy w tym zakresie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W stanie faktycznym opisanym w punkcie 18 Zakup serwerów i oprogramowania. Na zakupionych serwerach będą przechowywane dane związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi, zwolnionymi oraz niepodlegającymi podatkowi od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy Miasto będzie miało możliwość częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika i współczynnika.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:

- prawidłowe w zakresie braku możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych w celu realizacji przedsięwzięć oznaczonych w projekcie numerem 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31,

- prawidłowe w zakresie prawa do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć oznaczonych w projekcie numerem 14 oraz 18 z zastosowaniem prewspółczynnika i współczynnika.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja dotyczy przedsięwzięć oznaczonych w realizowanym projekcie numerami 2, 3 oraz od 6 do 31.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Ponadto ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego, uzupełniają regulacje zawarte w art. 86 ust. 2a-2h oraz art. 90 ustawy.

Na mocy art. 86 ust. 2a ustawy:

W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 86 ust. 22 wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 999 ze zm.), zwane dalej rozporządzeniem.

Ponadto należy zauważyć, że w przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy. Powyższe przepisy stanowią uzupełnienie regulacji art. 86 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy,

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na mocy art. 90 ust. 2 ustawy,

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy,

Proporcję, o której mowa w cyt. wyżej ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Na mocy art. 90 ust. 10 ustawy:

W przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

 1) przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;

 2) nie przekroczyła 2% – podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Ponadto, zgodnie z art. 90 ust. 10a ustawy,

W przypadku jednostki samorządu terytorialnego proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego. Przepisy ust. 3-6 i 8-10 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 90 ust. 10b ustawy,

Przez jednostki organizacyjne jednostki samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 10a, rozumie się:

1. utworzone przez jednostkę samorządu terytorialnego samorządową jednostkę budżetową lub samorządowy zakład budżetowy;

2. urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski.

Należy w tym miejscu wskazać, że na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ponadto w myśl art. 15 ust. 6 ustawy:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Z powołanych przepisów wynika, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te, będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy nadmienić, że w świetle art. 2 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.):

Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.

W świetle art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym:

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

 1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;

 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;

 3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;

3a) działalności w zakresie telekomunikacji;

4) lokalnego transportu zbiorowego;

5) ochrony zdrowia;

6) pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych;

6a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;

7) gminnego budownictwa mieszkaniowego;

8) edukacji publicznej;

9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;

10)kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;

11)targowisk i hal targowych;

12)zieleni gminnej i zadrzewień;

13)cmentarzy gminnych;

14)porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;

15)utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;

16)polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej;

16a)polityki senioralnej;

17)wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;

18)promocji gminy;

19)współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

20)współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

Z opisu sprawy wynika, że realizują Państwo projekt pn. „…”. Projekt realizowany jest w terminie 9 lipca 2021 r. do 30 kwietnia 2024 r. Celem projektu jest poprawa atrakcyjności miasta jako miejsca do życia i pracy oraz dostosowanie lokalnej administracji do wymogów stawianych współczesnemu aparatowi administracji samorządowej. W ramach projektu realizowane są następujące przedsięwzięcia:

1. ...

2. …

3. …

4. …

5. …

6. …

7. …

8. …

9. …

10. …

11. …

12. …

13. …

14. …

15. …

16. …

17. …

18. …

19. …

20. …

21. …

22. …

23. …

24. …

25. …

26. …

27. …

28. …

29. …

30. …

31. 

Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki w ramach realizowanego projektu „…”.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości należy w pierwszej kolejności stwierdzić, że od wydatków poniesionych w celu realizacji przedsięwzięć oznaczonych w projekcie numerem 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy bowiem nie zostały spełnione wymienione w nim warunki. W odniesieniu do ww. przedsięwzięć wskazali Państwo, że towary i usługi nabywane do ich realizacji będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które powiązali Państwo z konkretnymi zadaniami własnymi Gminy wymienionymi w przywołanym art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Tym samym, z uwagi na brak związku nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi, nie mają Państwo możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i wykonanie usług w ramach realizowanego projektu dotyczących przedsięwzięć numer 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31.

Zatem Państwa stanowisko we wskazanym zakresie jest prawidłowe.

Dalsze Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą możliwości częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację w projekcie przedsięwzięć oznaczonych numer 14 oraz numer 18.

Z opisu sprawy wynika, że przedsięwzięcie nr 14 polega na wdrożeniu w … Zintegrowanego Systemu Finansowo Budżetowo Księgowego oraz rozbudowanie obecnie posiadanego przez Urząd Miasta systemu w oprogramowanie umożliwiające obsługę pracowników. Dla … zaplanowano następujące moduły: System finansowo - księgowy, System ewidencji kadr, System naliczania płac - funkcjonalności. Dla Urzędu Miasta zaplanowano Portal Sprawozdawczości Finansowej (platforma komunikacyjna na linii organ - jednostka budżetowa). Portal sprawozdawczości finansowej będzie służył wyłącznie działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Programy księgowe w … będą służyły do obsługiwania czynności zarówno zwolnionych, opodatkowanych, jak i niepodlegających opodatkowaniu. Będą księgowane dane dotyczące tych trzech rodzajów działalności, np.: rozrachunki z mieszkańcami za wynajem mieszkań jak i lokali opodatkowanych oraz koszty działalność jednostki, np. remontów dróg, utrzymania zieleni, itp. Natomiast portal sprawozdawczości finansowej będzie służył działalności nieopodatkowanej, związanej z zarządzaniem budżetem miasta.

Natomiast przedsięwzięcie nr 18 to zakup serwerów i oprogramowania. W ramach przedsięwzięcia Miasto zakupi 5 serwerów. 4 urządzenia będą wykorzystywane w Urzędzie Miasta , 1 zostanie przekazane do ... Zakupione serwery wykorzystywane będą do obsługi aplikacji wdrożonych w ramach projektu. Urządzenia będą pracowały w technice serwer-stacja robocza. W przypadku zakupu serwera dla …, na serwerze tym zostanie zainstalowane oprogramowanie zakupione w ramach zadania Zintegrowany system finansowo-księgowo-budżetowy. W zadaniu zostaną zakupione serwery, które służyć będą archiwizowaniu plików dla wszystkich jednostek miejskich. Serwer ten będzie obsługiwał wszystkie jednostki miejskie, w tym …, Bibliotekę Publiczną Miasta oraz ... Dodatkowo zostanie zakupiony serwer, który będzie wykorzystywany do wspierania systemu monitoringu miejskiego Miasta ... Serwer backup, będzie na nim pracowało również ...

Nie są Państwo w stanie jednoznacznie przyporządkować towarów i usług nabywanych w celu realizacji przedsięwzięć do konkretnego rodzaju działalności. Towary i usługi będą wykorzystywane do różnych kategorii czynności.

Mając na uwadze przywołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że z faktur dokumentujących wydatki poniesione w celu realizacji w projekcie przedsięwzięć nr 14 oraz numer 18 będzie Państwu, stosownie do art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, przysługiwało prawo do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z uwagi również na wykorzystywanie poniesionych wydatków do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług zastosowanie będzie miał także przepis art. 90 ustawy o VAT.

W konsekwencji mają Państwo prawo do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zastosowaniu prewspółczynnika oraz współczynnika proporcji.

W związku z powyższym Państwa stanowisko w analizowanym zakresie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Niniejsza interpretacja dotyczy przedsięwzięć oznaczonych w realizowanym projekcie numerami 2, 3 oraz od 6 do 31. W zakresie przedsięwzięć numer 1, 4 i 5 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00