Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 2 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.122.2023.2.AKA
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w drodze licytacji komorniczej działek zabudowanych nr 1, nr 2 i nr 3.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 lutego 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w drodze licytacji komorniczej działek zabudowanych nr 1, nr 2 i nr 3.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 maja 2023 r. (data wpływu 25 maja 2023 r.) oraz 29 maja 2023 r. poprzez uiszczenie brakującej opłaty.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jako Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w ... prowadzi Pan egzekucję przeciwko dłużnikowi A Sp. z o.o. z siedzibą w ... Egzekucja jest prowadzona z nieruchomości dłużnika oznaczonych jako KW ... oraz ... stanowiących całość jako jeden zorganizowany obiekt. Nieruchomości zostały zajęte zajęciem z dnia 27.12.2021 r.
1.Czy dłużna Spółka była/jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ?
Zgodnie z wykazem podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT udostępnionym przez Ministerstwo Finansów dłużnik A Sp. z o.o. (NIP ...) aktualnie nie figuruje w rejestrze VAT, data rejestracji jako podatnika VAT 30.06.2017 r., data wykreślenia rejestracji jako podatnika VAT 01.09.2020 r., podstawa prawna wykreślenia art. 96 ust. 9A pkt 1. Prezes Zarządu Pan ..... działający w imieniu dłużnika, tj. spółki A Sp. z o.o. z siedzibą w ..., oświadczył, że spółka nie wykonuje obecnie działalności, została zawieszona od dnia 01.01.2020 r.
2.Jakie budynki, budowie i urządzenia budowlane znajdują się na nieruchomości oznaczonej jako ... oraz ...? Należy wymienić odrębnie budynki, budowle i odrębnie urządzenia budowlane.
Nieruchomość oznaczona jest jako działki gruntu nr 1, 2, 3. Nieruchomość stanowi jeden zorganizowany obiekt jako całość, z uwagi że stanowi jeden zorganizowany obiekt gospodarczy. Nieruchomość objęta księgą wieczystą nr ... składa się z dwóch działek ewidencyjnych nr 1 oraz nr 2 i zawiera 1,7966 ha powierzchni. Nieruchomość objęta księgą wieczystą nr ... stanowi działka ewidencyjna nr 3 i zawiera 0,4605 ha powierzchni. Działki ewidencyjne nr 1, 2, 3 wchodzące w skład nieruchomości objętych księgami wieczystymi nr ... i nr ... stanowią jeden gospodarczo funkcjonujący obiekt. Łączna powierzchnia działek wynosi 2.2571 ha. Z kartoteki budynków wynika, iż na działce nr 1 znajdują się budynki: nr ewid. 1.
1 - budynek wg KŚT zaliczony jako Budynek mieszkalny, ilość kondygnacji: 2. powierzchnia zabudowy 114 m2, położenie: ..., nr ewid. 1,
2 - budynek wg KŚT zaliczony jako pozostały budynek niemieszkalny, ilość kondygnacji 1. powierzchnia zabudowy 47 m2, jest to budynek garażu.
Nr ewid. 2; 1 - budynek wg KŚT zaliczony jako pozostały budynek niemieszkalny, ilość kondygnacji 2, powierzchnia zabudowy 788 m2. Jest to budynek gastronomiczno-hotelowy.
W północno-wschodniej części działki znajduje się staw o powierzchni ok. 0,75 ha Nieruchomości ogrodzone są ogrodzeniem z siatki stalowej. W ogrodzeniu południowego boku działek nr 3 i 1 znajdują się dwie bramy wjazdowe o konstrukcji stalowej. Na działkach przed budynkami teren jest utwardzony nawierzchnią z kostki betonowej. Na nieruchomości znajdują się nasadzenia roślinne w postaci drzew i krzewów. Budynek gastronomiczno-hotelowy nr 2; 1 rok budowy 2009-2010, został wzniesiony zgodnie z pozwoleniem na budowę Nr ... z dnia ... r. w oparciu o projekt jako budynek. Pensjonat agroturystyczny. Brak informacji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Budynek przeznaczony pod działalność hotelową i gastronomiczną. Funkcjonalnie budynek stanowi na parterze część konsumpcyjno-rozrywkową z zapleczem kuchenno-gastronomiczno-magazynowym, na piętrze przewidziano część hotelową, która nie została zrealizowana. Budynek wyposażony w instalację elektryczną, wodociągową oraz kanalizacyjną lokalną z bezodpływowym szambem. Instalacja centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Piętro budynku nie jest wykończone. Brak ścianek działowych oddzielających poszczególne pomieszczenia.
Budynek mieszkalny nr 1; 1. rok budowy początek lat 2000. Brak informacji dotyczącej pozwolenia na budowę budynku oraz pozwoleniu na użytkowanie budynku. Budynek wzniesiony został jako budynek mieszkalny. Obecnie wykorzystywany jest na cele mieszkalne. Na piętrze pokoje wykorzystywane okazjonalnie dla gości budynku gastronomiczno-hotelowego. Funkcjonalnie na parterze znajdują się pomieszczenia: hol, kuchnia z jadalnią i salonem, sypialnia, łazienka i klatka schodowa. Na piętrze znajdują się trzy pokoje i łazienka. Budynek wyposażony w instalację elektryczną, wodociągową oraz kanalizację lokalną z bezodpływowym szambem. Instalacja centralnego ogrzewania lokalna. Na podstawie przeprowadzonych oględzin stwierdzono, iż stan elementów konstrukcyjnych jest dobry. Elementy wykończeniowe zużyte w wyniku kilkunastoletniej eksploatacji. Budynek jest zamieszkały.
Budynek garażu nr 1; 2 rok budowy początek lat 2000. Brak informacji dotyczącej pozwolenia na budowę budynku oraz o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Budynek wzniesiony został jako budynek niemieszkalny – garaż.
Zgodnie z obowiązującym planem przedmiotowe nieruchomości położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej oznaczonej symbolem J6MNR oraz na terenie użytków rolnych oznaczonych symbolem RP.
Dłużnik wezwany do wypowiedzenia się w kwestii ustalenia, czy sprzedaż w toku licytacji komorniczej nieruchomości opisanej w przedmiotowym wniosku stanowiącej współwłasność dłużnika, dla której prowadzona jest KW ... oraz ... będzie podlegała obowiązkowi zapłaty podatku od towarów i usług – na zadane pytania odpowiedział w sposób następujący:
1. Czy budynki, budowle, urządzenia budowlane zostały nabyte, czy wybudowane przez dłużnika ? Należy wskazać także datę nabycia lub wybudowania.
Spółka została właścicielem nieruchomości już zabudowanej w dniu 26.02.2016 r.
2. Czy z tytułu nabycia budynków/budowli dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony? Należy także wskazać rok obniżenia podatku. Nie
3. Czy z tytułu wytworzenia/wybudowania poszczególnych budynków/budowli dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny? Należy wskazać także rok obniżenia kwoty podatku.
Nie dotyczy.
4. Czy dłużnik prowadził działalność gospodarczą w dniu nabycia ww. nieruchomości? Tak.
5. Czy ww. nieruchomość została nabyta w celu prowadzenia działalności gospodarczej? Tak.
6. Czy ww. nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej przez dłużną spółkę działalności gospodarczej? Nie.
7. Czy budynki/budowle były/są przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze? Jeżeli tak, należy wskazać kiedy budynki/budowle lub ich części zostały oddane w najem (należy wskazać dzień, miesiąc, rok). Nie.
8. Czy dłużnik poniósł wydatki na ulepszenie nieruchomości, w stosunku do których przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a jeżeli tak, to w jakim okresie oraz czy wydatki te były wyższe niż 30% wartości początkowej nieruchomości?
Nie dotyczy.
9. W jakiej dacie nastąpiło pierwsze zasiedlenie nieruchomości, przy czym przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć pierwsze zajęcie budynku, jego używanie, w tym również na potrzeby działalności gospodarczej?
Spółka do dnia dzisiejszego nie jest w posiadaniu, ani we władaniu oraz w żaden sposób nie korzysta z nieruchomości. Nieruchomością dysponuje osoba trzecia bez tytułu prawnego, bezumownie korzystając z całej nieruchomości.
10. Jednocześnie komornik wzywa do wskazania podmiotu (Nazwa, NIP/REGON, Adres), w którego władaniu aktualnie znajduje się ww. nieruchomość.
Zgodnie z wpisem z CEIDG: ... Przedsiębiorstwo ..... NIP .... Numer REGON ... Wskazany podmiot korzysta bezumownie i bez zgody właściciela z nieruchomości.
11. Czy budynki/budowle zostały nabyte w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
Spółka przejęła nieruchomość w transakcji niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, nabycie wtórne.
12. Czy transakcja ta została udokumentowana faktura z wykazaną kwotą podatku VAT?
Nie dotyczy.
13. Czy z tytułu nabycia/wybudowania budynków/budowli dłużnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
Nie dotyczy.
14. W przypadku wskazania, że budynki/budowle były nabyte przez dłużnika, to należy wskazać czy budynki/budowle przed ich nabyciem przez dłużnika były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?
Nieruchomość jest w posiadaniu ....., prowadzącego działalność gospodarczą ... Przedsiębiorstwo ..... NIP ... na niniejszych nieruchomościach. Wpisem z dnia 30.08.2023 r. nieruchomość została dodana jako dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
15. Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli lub ich części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, należy wskazać dokładną datę pierwszego zasiedlenia. (Pierwsze zasiedlenie - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej).
Nie mam wiedzy.
16.Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części budynków/budowli, to należy wskazać w jakiej części?
Nie mam wiedzy.
17.Kiedy nastąpiło zajęcie do używania budynków/budowli? Należy wskazać dokładną datę.
Nie mam wiedzy.
18.W wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli lub i części? (np. rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w budynku).
Nie mam wiedzy.
16.W przypadku wskazania, że budynki/budowle były nabyte przez dłużnika, to należy wskazać czy budynki/budowle przed ich nabyciem przez dłużnika były wykorzystywane przez poprzednich właścicieli?
Nieruchomość jest w posiadaniu ....., prowadzącego działalność gospodarczą ... Przedsiębiorstwo ...... NIP: ... na niniejszych nieruchomościach, wpisem z dnia 30.08.2023 r. nieruchomość została dodana jako dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
17.Czy odpowiedzi na pytania są tożsame dla każdego budynku/budowli? Jeżeli nie, odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego budynku/budowli.
Tak, odpowiedzi dotyczą obydwu nieruchomości.
Jednocześnie na podstawie ksiąg wieczystych Komornik ustalił poszczególne przejścia własności (od roku 2012), które wyglądały następująco:
Zgodnie z Aktem Notarialnym z dnia 29.03.2012 r., Repertorium A numer ..., nieruchomość oznaczona jako dz. nr .2 oraz 3 została nabyta przez B Sp. z o.o. (NIP: ...) za cenę w łącznej kwocie ... zł, netto powiększoną o należny podatek VAT, tj. za łączną cenę brutto ... zł) z uwagi na to, że sprzedający nie korzystał ze zwolnienia z tego podatku, natomiast nieruchomość oznaczona jako dz. nr 1 została nabyta za cenę w kwocie ... zł, od kwoty ... zł naliczono podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% na podstawie art. 7 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z Aktem Notarialnym z dnia 12.08.2014 r., Repertorium A numer ... w trybie art. 453 KC własność nieruchomości została przeniesiona na rzecz ......, z uwagi na to, że zbywca posiadał wobec nabywcy zadłużenie w kwocie ... zł, powstałe z tytułu umowy przelewu wierzytelności z dnia 12.08.2014 r., w celu całkowitego zwolnienia spółki od istniejącego względem nabywcy zadłużenia. Z treści przedmiotowego aktu wynika, że niniejsza czynność nie była przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz nie była przedmiotem podatku od spadków i darowizn stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie z Aktem Notarialnym z dnia 26.02.2016 r., Repertorium A numer ... w trybie art. 453 KC własność nieruchomości została przeniesiona na rzecz Spółki A Sp. z o.o. (dłużnika w przedmiotowej sprawie) z uwagi na to, że zbywca posiadał wobec nabywcy zadłużenie w kwocie ... zł, powstałe z tytułu zaliczki na poczet zakupu nieruchomości, w celu całkowitego zwolnienia od istniejącego względem zbywcy zadłużenia. Dodatkowo zbywca i nabywca zgodnie oświadczyli, że wydanie przedmiotowych nieruchomości już nastąpiło. Z treści przedmiotowego aktu wynika, że niniejsza czynność nie była przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r., o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz nie była przedmiotem podatku od spadków i darowizn stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r., o podatku od spadków i darowizn.
Dodatkowo dnia 27.07.2022 r., w toku czynności oględzin komornik ustalił, że przedmiotowa nieruchomość jest we władaniu ... (NIP ...), prowadzącego działalność gospodarczą ... . (zgodnie z CEIDG działalność jest zawieszona od 01.01.2022 r., zgodnie z wykazem podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT udostępnionym przez Ministerstwo Finansów aktualnie nie figuruje w rejestrze VAT, data rejestracji jako podatnika VAT 01.01.1997 r., data wykreślenia rejestracji jako podatnika VAT 05.09.2022 r., podstawa prawna wykreślenia art. 96 ust. 9A pkt 1. Podczas czynności Z. R. okazał się umową dzierżawy nieruchomości oznaczonej jako KW .... Umowa została zawarta pomiędzy B Sp. z o.o. (NIP: ...) a P.... (NIP ...) w dniu 14.06.2013 r., na czas nieokreślony. Z treści umowy wynika, że wydzierżawiający przekazał dzierżawcy przedmiot dzierżawy dnia 14.06.2013 r. Podczas czynności oględzin ..... oświadczył, że przedmiotowa umowa nie została wypowiedziana, natomiast ..... działający w imieniu spółki C Sp. z o.o. (NIP ...) zgodnie z treścią wyżej powołanego Aktu Notarialnego z dnia 12.08.2014 r., Repertorium A numer ... oświadczył, że przedmiotowa nieruchomość nie jest przedmiotem dzierżawy. Tożsame oświadczenie (że przedmiotowa nieruchomość nie jest przedmiotem dzierżawy) złożył kolejny właściciel nieruchomości..... Dodatkowo Prezes Zarządu, Pan ., działający w imieniu dłużnika, tj. spółki A Sp. z o.o. z siedzibą w ..., oświadczył, że spółka nie jest w posiadaniu niniejszej nieruchomości, ani nigdy nie była w jej posiadaniu (zgodnie z treścią Aktu Notarialnego z dnia 26.02.2016 r., Repertorium A numer ... przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości ww. oświadczył, że wydanie nieruchomości już nastąpiło).
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan:
1.Czy dłużna Spółka jest właścicielem, czy współwłaścicielem nieruchomości będącej przedmiotem licytacji?
Dłużnik jest właścicielem nieruchomości.
2.Czy dłużnej Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia poszczególnych działek nr 1, 2 i 3?
Według oświadczenie dłużnika, spółka przejęła nieruchomość w transakcji niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT - nabycie wtórne.
Według dłużnika, nieruchomość została nabyta w trybie art. 453 KC, tym samym nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Spółka nie korzystała z tego tytułu z odliczeń na tle podatku.
3.Czy działki nr 1, 2 i 3 będące przedmiotem licytacji Dłużna Spółka wykorzystywała/wykorzystuje wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, należy wskazać, jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT wykonywała/wykonuje Dłużna Spółka – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
Według oświadczenia dłużnika, spółka nie wykonuje obecnie działalności, działalność została zawieszona od dnia 01.01.2020 r. Według oświadczenia dłużnika spółka nie włada nieruchomością.
Według oświadczenia Z. R. (osoba, w której posiadaniu jest nieruchomość) dłużnik nie wykorzystywał nieruchomości na cele działalności gospodarczej.
4.W jaki sposób Dłużna Spółka wykorzystywała i wykorzystuje nieruchomość?
W szczególności należy wyjaśnić:
a)W jakim okresie udostępniała nieruchomość Z. R.?
Według oświadczenia dłużnika, spółka nie włada nieruchomością, nieruchomością włada Z. R. samoistnie bez zgody spółki, bezumownie.
Według oświadczenia Z. R., nieruchomość jest w jego władaniu od 05.07.2013 r. do dnia dzisiejszego.
b)Czy Dłużna Spółka udostępniała przedmiotową nieruchomość Z. R. odpłatnie czy bezpłatnie?
Według oświadczenia dłużnika Z. R. włada nieruchomością samoistnie bez zgody spółki, bezumownie.
Według oświadczenia Z. R. – włada nieruchomością bezpłatnie (w ramach opieki nad nieruchomością, tj. utrzymania nieruchomości w dobrym stanie technicznym).
c)Co oznacza stwierdzenie „zgodnie z treścią Aktu Notarialnego z dnia 26 02.2016 r., Repertorium A numer … przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości ww. oświadczył, że wydanie nieruchomości już nastąpiło”?
Zgodnie z treścią Aktu Notarialnego z dnia 26.02.2016 r., repertorium A numer … przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości – dłużnik oświadczył, że wydanie nieruchomości już nastąpiło – oznacza to, że dłużnik w ww. akcie notarialnym, stanowiącym podstawę przeniesienie własności przedmiotowej nieruchomości oświadczył, że sprzedawca nieruchomości (F. P.) przekazał już faktyczne władztwo nad przedmiotową nieruchomością dłużnikowi (A Sp. z o.o.).
5.Czy działka nr 3 jest zabudowana, czy niezabudowana?
Zgodnie z operatem szacunkowym Biegłego Sądowego, na działkach nr 2 i 3 znajduje się budynek nr ewid. 2. 1 - Budynek gastronomiczno-hotelowy.
6.Jeżeli działka nr 3 jest zabudowana, należy wskazać
a)jakie naniesienia budowlane znajdują się na działce 3?
Działka jest zabudowana budynkiem nr ew. 2.1 - Budynek gastronomiczno-hotelowy. Na działce znajduje się szambo, kostka betonowa, ogrodzenie z siatki i brama wjazdowa.
b)czy naniesienia budowlane znajdujące się na działce nr 3 stanowią budynki w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.)?
Tak, jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.
c)czy naniesienia budowlane znajdujące się na ww. działce stanowią budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane?
Raczej nie, według definicji bardziej urządzenie budowlane, zgodnie z art. 3 ust. 9 Prawa budowlanego. Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
d)czy naniesienia budowlane znajdujące się na działce nr 3 stanowią urządzenia budowlane, o których mowa art 3 pkt 9 ww. ustawy Prawo budowlane? Jeśli tak, to należy wskazać, jakie oraz z którym budynkiem/budowlą są one powiązane?
Raczej tak, według definicji urządzenie budowlane, zgodnie z art. 3 ust. 9 Prawa budowlanego - Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych - należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Z budynkiem gastronomiczno-hotelowym związane jest szambo, kostka betonowa.
e)jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie poszczególnych budynków/budowli, wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112. poz. 1316 ze zm.)?
Brak wiedzy.
f)czy poszczególne budynki/budowlane są trwale związane z gruntem?
Tak.
g)czy poszczególne budynki/budowle/urządzenia budowlane zostały nabyte, czy wybudowane przez Dłużna Spółkę? Należy wskazać datę nabycia lub wybudowania poszczególnych obiektów;
Nabyte, Dłużna Spółka została właścicielem nieruchomości już zabudowanej w dniu 26.02.2016 r.
h)w przypadku, gdy budynki/budowle zostały nabyte przez Dłużną Spółkę, to czy nabycie budynków/budowli nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanych, zwolnionych czy niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy ww. transakcje zostały udokumentowane fakturą z wskazaną kwotą podatku VAT?
Według dłużnika, transakcji niepodlegającej opodatkowaniem podatkiem VAT – nabycie wtórne.
i)czy z tytułu nabycia poszczególnych budynków/budowli/urządzeń budowlanych przysługiwało Dłużnej Spółce prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
Nie dotyczy, według dłużnika nabycie wtórne.
j)czy z tytułu wytworzenia/wybudowania budynków/budowli/urządzeń budowlanych przysługiwało Dłużnej Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
Nie dotyczy.
7.Czy budynek mieszkalny posadowiony na działce nr 1 stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy Prawo budowlane?
Tak, jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
8.Czy budynek garażu znajdujący się na działce nr 1 stanowi budynek w rozumieniu przepisów art 3 pkt 2 Ustawy Prawo budowlane?
Według oświadczenia Z. R. – raczej tak. Budynek garażu został wzniesiony jako budynek niemieszkalny – garaż, jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.
9.Czy budynek garażu znajdujący się na działce nr 1 stanowi budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane?
Według oświadczenia Z. R. – raczej nie – garaż, jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.
10.Czy budynek gastronomiczno-hotelowy posadowiony na działce nr 2, stanowi budynek w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ww. ustawy Prawo budowlane?
Tak, jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach.
11.Czy ogrodzenie z siatki stalowej oraz bramy wjazdowe o konstrukcji stalowej, znajdujące się w ogrodzeniu południowego boku działek nr 3 i 1, stanowią budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane?
Według definicji bardziej urządzenie budowlane, zgodnie z art. 3 ust. 9 Prawa budowlanego – Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
12.Czy ogrodzenie z siatki stalowej oraz bramy wjazdowe o konstrukcji stalowej, znajdujące się w ogrodzeniu południowego boku działek nr 3 i 1, stanowią urządzenie budowlane, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane?
Według oświadczenia Z. R. – tak.
13.Na których działkach (proszę wskazać numery tych działek) znajduje się teren utwardzony nawierzchnią z kostki betonowej?
3, 1, 2
14.Czy utwardzona nawierzchnia z kostki betonowej stanowi budowlę w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane?
Według definicji bardziej urządzenie budowlane, zgodnie z art. 3 ust. 9 Prawa budowlanego – Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
15.Czy utwardzona nawierzchnia z kostki betonowej stanowi urządzenie budowlane, w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane?
Raczej tak. Zgodnie z art. 3 ust. 9 Prawa budowlanego – Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych – należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia place postojowe i place pod śmietniki.
16.Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie poszczególnych budynków/budowli, wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm. )?
Brak wiedzy.
17.Czy poszczególne budynki/budowle są trwale związane z gruntem?
Tak.
18.Jeśli na działkach nr 1, 2 i 3 znajdują się urządzenia budowlane, to proszę wskazać, z którym budynkiem/budowlą są one powiązane funkcjonalnie?
Z budynkiem ewidencyjnym nr 1; 1 - budynkiem mieszkalnym, z budynkiem oznaczonym jako budynek nr 2; 1 budynkiem gastronomiczno-hotelowym oraz budynkiem garażu oznaczonym nr 1.
19.Czy na działkach nr 1, 2 będących przedmiotem dostawy, znajdują się inne niż ww. budynki, budowle i/lub urządzenia budowlane? Jeśli tak, to należy wskazać jakie?
Według oświadczenia Z. R. nie ma innych budynków i budowli. Wg geoportalu na działkach znajduje się także sieć elektroenergetyczna i wodociągowa.
20.Proszę wskazać - oddzielnie dla każdego z budynków/budowli znajdujących się na działkach nr 1, 2 i 3:
a)Czy i kiedy doszło do rozpoczęcia użytkowania danego budynku/budowli od momentu jego wybudowania/nabycia przez Dłużną Spółkę?
Zgodnie z treścią Aktu Notarialnego z dnia 26.02.2016 r. repertorium A numer ..., przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości – dłużnik oświadczył, że wydanie nieruchomości już nastąpiło – oznacza to, że dłużnik w ww. akcie notarialnym, stanowiącym podstawę przeniesienie własności przedmiotowej nieruchomości oświadczył, że sprzedawca nieruchomości (F. P.) przekazał już faktyczne władztwo nad przedmiotową nieruchomością dłużnikowi (A Sp. z o.o.).
b)Czy od rozpoczęcia użytkowania danego budynku/budowli do momentu licytacji upłynie okres co najmniej 2 lat?
Licytacja nie została jeszcze wyznaczona, egzekucja z przedmiotowej nieruchomości jest na etapie opisu i oszacowania.
c)Czy w stosunku do danego budynku/budowli Dłużna Spółka ponosiła wydatki na ulepszenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% jego wartości początkowej? Jeśli tak to prosimy o wskazanie:
Według dłużnika, dłużnik nie robił ulepszeń, Spółka nie ingerowała w nieruchomości konkretnie w żadną z działek 1, 2, 3.
i.Kiedy miały miejsce te ulepszenia?
Nie dotyczy.
ii.Czy Spółce Dłużnej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z ponoszonymi wydatkami na ulepszenie?
Nie dotyczy.
iii.Czy od rozpoczęcia wykorzystywania/użytkowania każdego z budynków/budowli, po dokonanych ulepszeniach stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej budynku/budowli/urządzeń budowlanych do dnia licytacji minie okres co najmniej 2 lat?
Nie dotyczy.
21.Czy dzierżawca ponosił wydatki na ulepszenie dzierżawionych budynków/budowli, które były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. obiektów? Jeśli odpowiedź na pytanie nr 21 jest twierdząca, należy wskazać odrębnie dla każdego budynku/budowli:
Według dłużnika nieruchomość nie jest dzierżawiona, nieruchomość jest użytkowana bezumownie, bez zgody spółki. Według oświadczenia Z. R.: nie ponosił on wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości, które były wyższe niż 30% wartości początkowej ww. obiektów.
a)w jakim okresie dzierżawca ponosił wydatki na ulepszenie ww. dzierżawionych poszczególnych budynków/budowli?
Nie dotyczy.
b)w jakim okresie dzierżawca ponosił wydatki na ulepszenie ww. budynków/budowli?
Nie dotyczy.
c)czy nakłady, ponoszone przez dzierżawcę na ulepszenie ww. budynków/budowli stanowiły „przebudowę” rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania ww. budynków lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?
Nie dotyczy.
d)czy w stosunku do wydatków na ulepszenie ww. budynków/budowli, dzierżawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
Nie dotyczy.
e)kiedy ww. budynki/budowle po dokonaniu ulepszeń, zostały oddane do użytkowania? Należy wskazać dokładną datę.
Nie dotyczy.
f)czy po poddaniu do użytkowania ulepszonych budynków/budowli miało miejsce ich pierwsze zasiedlenie? Jeżeli tak, to należy wskazać dzień, miesiąc i rok, kiedy nastąpiło „pierwsze zasiedlenie”.
Nie dotyczy.
g)w ramach jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ulepszonych budynków/budowli po oddaniu go do użytkowania?
Nie dotyczy.
h)czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonych budynków/budowli, a ich dostawą, upłynął/upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
Nie dotyczy.
i)w jaki sposób, do jakich czynności, dzierżawca wykorzystywał ulepszone budynki/budowle po oddaniu ich do użytkowania?
Nie dotyczy.
j)czy ulepszone budynki/budowle były wykorzystywane przez dzierżawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku VAT?
Nie dotyczy.
22.Czy między Dłużną Spółką, a dzierżawcą doszło/dojdzie do rozliczenia nakładów poniesionych na ulepszenie poszczególnych budynków/budowli? Jeśli tak, to należy wskazać:
Nie dotyczy.
a)w jaki sposób nastąpiło/nastąpi rozliczenie nakładów (jednorazowo, częściowo) oraz czy nastąpi to przed sprzedażą czy po sprzedaży?
Nie dotyczy.
b)czy w stosunku do rozliczonych nakładów Spółce Dłużnej przysługiwało/będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
Nie dotyczy.
Odpowiedzi na ww. pytania należy udzielić osobno w odniesieniu do każdego budynku/budowli/urządzenia budowlanego znajdującego się na działkach nr 1, 2 i 3, mających być przedmiotem dostawy.
Odpowiedzi są tożsame.
Jeżeli działka nr 3 jest niezabudowana, proszę wskazać:
23)Czy działka nr 3 jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Jeśli tak:
Nie dotyczy.
a)Jakie jest przeznaczenie działki według planu?
Nie dotyczy.
b)Czy plan został ustalony na wniosek Dłużnej Spółki?
Nie dotyczy.
24)Czy dla działki nr 3 jest wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo taka decyzja będzie wydana do momentu planowanej licytacji? Jeśli tak, kto i w jakim celu wystąpił albo wystąpi o tę decyzję?
Nie dotyczy.
25)Czy dla działki nr 3 jest wydane pozwolenie na budowę albo pozwolenie takie będzie wydane do momentu planowanej licytacji? Jeśli tak, to kto wystąpił albo wystąpi o to pozwolenie?
Nie dotyczy.
Jednocześnie informuje Pan, że komornik wezwał dłużnika do złożenia pisemnego oświadczenia w przedmiocie podatku od towarów i usług, komornik także przyjął oświadczenie w przedmiocie powyższych ustaleń od Z. R. Komornik w odpowiedzi na pytania wskazane w wezwaniu do uzupełniania braków formalnych wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, zamieścił przede wszystkim odpowiedzi udzielone przez ww. osoby.
Dodatkowo ww. Z. R. na pytanie:
Czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków?
Odpowiedział, tak, odbiór techniczny budynków był w 2010 r.
Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków, to należy wskazać w jakiej części?
Odpowiedział, wszystkie budynki zostały zasiedlone jednocześnie.
Kiedy nastąpiło zajęcie do używania budynków?
Oddane do użytku gastronomicznego w 2010 r.
Pytanie
Czy sprzedaż w drodze licytacji komorniczej nieruchomości opisanej w przedmiotowym wniosku, stanowiącej własność dłużnika A Sp. z o.o., z siedzibą w ... (NIP: ...) oznaczonej jako działki ewidencyjne nr 1, 2, 3 wchodzące w skład nieruchomości objętych księgami wieczystymi nr ... i nr SR1 ..., korzysta ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
Mając na uwadze informacje dotyczące zdarzenia przyszłego wskazane w punkcie 61, a także treść ustawy o podatku od towarów i usług, stoi Pan na stanowisku, że sprzedaż w drodze licytacji komorniczej nieruchomości opisanej w przedmiotowym wniosku stanowiącej własność dłużnika A Sp. z o.o., z siedzibą w ... (NIP: ...) oznaczonej jako działki ewidencyjne nr 1, 2, 3 wchodzące w skład nieruchomości objętych księgami wieczystymi nr ... i nr ..., korzysta ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.):
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.
W świetle cyt. wyżej przepisów, płatnikami podatku od towarów i usług (czyli podmiotami zobowiązanymi do obliczania, poboru podatku od podatnika i wpłaty podatku na konto organu podatkowego) mogą być organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w wykonaniu czynności egzekucyjnych organy te dokonują dostawy towarów należących do podatnika lub przez niego posiadanych z naruszeniem przepisów. Sformułowanie „płatnikami” oznacza, że organy te nie stają się z tytułu wykonania powyższych czynności podatnikami podatku od towarów i usług, lecz pełnią jedynie rolę płatnika w odniesieniu do podatku należnego z tytułu sprzedanych (zlicytowanych) towarów należących do podatnika, w stosunku do którego toczy się postępowanie egzekucyjne.
Komornik sądowy pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą dokonaną w ramach egzekucji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że podatnik, będący dłużnikiem, zazwyczaj nie otrzymuje kwot uzyskanych przez organ egzekucyjny ze sprzedaży towarów w wykonaniu czynności egzekucyjnych. Prawdopodobne jest zatem, że podatnik nie posiada innych środków finansowych umożliwiających uiszczenie należnego podatku. Ustanowienie organu egzekucyjnego płatnikiem zapewnia odprowadzenie należnego podatku przez organ przeprowadzający dostawę w ramach czynności egzekucyjnych.
Zaznaczenia wymaga, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik. Natomiast w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.
Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i do uwzględnienia w trakcie sprzedaży licytacyjnej towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W odniesieniu do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami budynki, budowle, urządzenia budowlane oraz grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Odnosząc regulacje zawarte w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy do art. 18 ustawy wskazać należy, że w przypadku, gdy dłużnik – właściciel nieruchomości – jest podatnikiem podatku VAT, wówczas komornik jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy tej nieruchomości.
Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że Komornik Sądowy prowadzi egzekucję przeciwko Spółce. Spółka została właścicielem nieruchomości już zabudowanej w dniu 26.02.2016 r. Nieruchomość została nabyta w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Mając na uwadze fakt, że dłużnikiem jest Spółka, stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie dojdzie do sprzedaży majątku tej spółki.
Zatem przy dostawie działek oznaczonych numerami 1, 2 i 3 spełnione będą przesłanki do uznania Spółki Dłużnej za podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż będzie dotyczyła składników majątku stanowiącego własność przedsiębiorstwa Dłużnej Spółki. W konsekwencji, dostawa przez Komornika w drodze licytacji komorniczej Nieruchomości oznaczonej jako działki ewidencyjne nr 1, 2 i 3 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Zaznaczenia wymaga, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy:
Stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Zgodnie z art. 146aa ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
W okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6%, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2, art. 110 i art. 138i ust. 4, wynosi 23%.
Jednakże, zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku, budowli.
W tym miejscu należy nadmienić, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Według art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Powyższy przepis wskazuje, jakie muszą zostać spełnione warunki aby sprzedaż budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Z przepisu tego wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania dla dostawy zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
-towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
-przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.).
I tak, w myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:
Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
Pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Z kolei w myśl art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:
Przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z budynkiem/budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie techniczne. Brak podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów w zakresie stawki podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależą, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.
Analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że dostawa budynku mieszkalnego i garażu znajdujących się na działce 1 oraz budynku gastronomiczno-hotelowego znajdującego się na działkach nr 2 i nr 3 nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynków upłyną co najmniej 2 lata. Ponadto ani Dłużna Spółka ani Z. R. – użytkownik ww. nieruchomości – nie ponosili nakładów na ulepszenie ww. budynków w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej budynków. W konsekwencji powyższego, dla dostawy budynku mieszkalnego i garażu znajdujących się na działce nr 1 oraz budynku gastronomiczno-hotelowego znajdującego się na działkach nr 2 i nr 3 zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Ponadto, jak wyżej wskazano, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tym samym urządzenia budowlane znajdujące się na działkach, powinny być traktowane jako element przynależny do ww. budynków i opodatkowane według tych samych zasad, co ww. budynki. Skoro zatem dostawa budynku mieszkalnego, garażu i budynku gastronomiczno-hotelowego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to również dostawa ww. urządzeń budowlanych (ogrodzenie z siatki stalowej, bramy wjazdowe, nawierzchnia z kostki betonowej, szambo) będzie objęta tym zwolnieniem.
Powyżej wskazano również, że grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki na nim posadowione. W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż gruntu, na którym ww. budynki są posadowione, będzie zwolniona od podatku.
Tym samym analiza powołanych wyżej przepisów prawa oraz przedstawionego opisu sprawy prowadzi do stwierdzenia, że sprzedaż nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym i garażem oraz działek ewidencyjnych nr 2 i nr 3 zabudowanych budynkiem gastronomiczno-hotelowymw drodze licytacji komorniczej, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.
Tym samym Pana stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie Organ uznał za oczywistą omyłkę pisarską przytoczoną w opisie sprawy datę 31.08.2023 r. Ww. oczywista omyłka nie ma wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right