Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.151.2023.1.MC
1. Czy koszty poniesione z tytułu umowy o wdrożenie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na postawie otrzymanych faktur od podmiotu zewnętrznego? 2. Czy koszty poniesione z tytułu umowy o wsparcie w zakresie wdrożenia stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur od A? 3. Czy koszty poniesione z tytułu udostępnionych subskrypcji licencji stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur od A?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
-czy koszty poniesione z tytułu umowy o wdrożenie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur;
-czy koszty poniesione z tytułu umowy o wsparcie w zakresie wdrożenia stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur;
-czy koszty poniesione z tytułu udostępnionych subskrypcji licencji stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur.
Treść wniosku jest następująca.
Opis stanu faktycznego
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającemu w Polsce nieograniczonemu opodatkowaniu. Przedmiotem działalności Spółki są remonty i (...) oraz ich produkcja, a także działalność (…) i wzbogacanie węgla w postaci usług (…) składników majątku (…) oraz wynajmu maszyn i urządzeń (…). Spółka należy do Grupy Kapitałowej (…).
Spółka na potrzeby prowadzenia swojej działalności korzystała do końca 2022 roku z oprogramowania wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem typu (…), którego wdrożenie miało miejsce w 2007 roku i był użytkowany na podstawie udostępnionych subskrypcji dla modelu chmurowego. Subskrypcje udostępniane są na podstawie zawartej umowy z podmiotem powiązanym (…), który nabywa licencje u dostawcy. Zgodnie z umową podmiot powiązany wystawia Spółce faktury w okresach rocznych, które są rozliczane przez Spółkę jako koszty pośrednie stanowiące koszty uzyskania przychodów.
Spółka mając na uwadze rozwój Spółki oraz rozwój technologii podjęła decyzję o zmianie oprogramowania polegającej na migracji do najnowszej wersji oprogramowania firmy (…).
W związku z powyższym Spółka, przy współudziale podmiotu powiązanego, który pełni funkcję podmiotu odpowiedzialnego za realizację przedsięwzięć OT/IT w strukturach Grupy Kapitałowej (…) zgodnie z obowiązującym w strukturach Grupy Kapitałowej (…) modelem zarządzania i nadzoru nad obszarem OT/IT w Grupie Kapitałowej (…), zawarła z podmiotem zewnętrznym (dalej: „A”) umowę o wdrożenie oprogramowania (…) (dalej umowa wdrożenia). Wdrożenie było realizowane zgodnie z rekomendowaną przez producenta oprogramowania metodyką iteracyjnego prototypowania pn. (…).
W ramach umowy wdrożenia do zadań A należały:
a)określenie scenariuszy biznesowych, które mają być wspierane przez oprogramowanie; (CRP scenariuszy);
b)konfiguracja standardowego oprogramowania w zakresie w jakim wspiera ona określone scenariusze biznesowe bez zmian standardowego oprogramowania (CRP konfiguracyjne);
c)ustalenie zmian w oprogramowaniu, w tym interfejsy do wykonania w celu implementacji scenariuszy biznesowych, które nie są realizowane konfiguracją standardowego oprogramowania (CRP modyfikacji);
d)programowanie ustalonych jw. w CRP modyfikacji zmian oprogramowania (CRP prototypów);
e)przeniesienie uzgodnionych danych do oprogramowania (CRP migracji);
f)ustalenie potrzeb w zakresie dodatkowych raportów, niedostępnych w standardzie oprogramowania (CRP raportów);
g)przygotowanie uruchomienia produkcyjnego, w tym przeprowadzenie weryfikacji dostępów, zabezpieczeń i interfejsów przy uruchomieniu produkcyjnym oprogramowania (CRP startu);
h)uruchomienie produkcyjne oprogramowania (przez co rozumie się zapewnienie gotowości oprogramowania do uruchomienia produkcyjnego i realizowania funkcji określonych zgodnie z umową).
Zgodnie z umową o wdrożenie faktury były wystawiane w cyklu miesięcznym na podstawie potwierdzonych protokołów odbioru prac.
Podczas wdrożenia (…), podmiot powiązany na podstawie odrębnej umowy (dalej umowa o wsparcie) świadczył usługi wspierające Spółkę w wykonywaniu przez Spółkę działań związanych z uruchomieniem i skonfigurowaniem systemu (…) przez firmę A. W ramach umowy o wsparcie do zadań podmiotu powiązanego należały:
a)zapewnienie zgodności z regulacjami bezpieczeństwa informatycznego wyspecyfikowanymi m.in. w Polityce Bezpieczeństwa, planach ciągłości działania, regulacjach dotyczących ochrony danych osobowych oraz regulacjach obowiązujących w Grupie Kapitałowej (..),
b)zapewnienie zgodności z architekturą danych Grupy Kapitałowej (…) i rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w Grupie Kapitałowej (…),
c)projektowania i uruchomienia interfejsów programistycznych w celu zapewnienia prawidłowej struktury i bezpieczeństwa danych,
d)zapewnienie zgodności z przyjętymi standardami w oparciu o zapisy norm: PN-ISO/IEC 27001 w zakresie bezpieczeństwa, a także PN-ISO/IEC 20000-1:201-01 w zakresie zarządzania IT,
e)udział podmiotu powiązanego w projekcie uruchomienia i konfiguracji systemu (…) w ramach poszczególnych etapów metodologii Conference Room Pilot (CRP),
f)podmiot powiązany będzie wykonywał prace związane z administrowaniem i zarządzaniem środowiskiem Azure w okresie uruchomienia i konfiguracji oraz utrzymania systemu (…).
Zgodnie z umową o wsparcie faktury również były wystawiane w cyklu miesięcznym.
Wdrożone przez A oprogramowanie (…) na potrzeby własne Spółki jest wykorzystywane w analogiczny sposób jak (…) tj. również w formie usługi udostępnienia subskrypcji (…) na korzystanie z systemu (…) w modelu chmurowym na podstawie zawartej umowy z A na okres 60 miesięcy. Fakturowanie za usługę udostępnienia przedmiotowych subskrypcji odbywać się będzie za okresy roczne.
Pytania
1.Czy koszty poniesione z tytułu umowy o wdrożenie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na postawie otrzymanych faktur od podmiotu zewnętrznego?
2.Czy koszty poniesione z tytułu umowy o wsparcie w zakresie wdrożenia stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur od A?
3.Czy koszty poniesione z tytułu udostępnionych subskrypcji licencji stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur od A?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Koszty usług wdrożenia, usług wsparcia przy wdrożeniu oprogramowania i koszty opłat subskrypcyjnych do oprogramowania nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 updop.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e updop, koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki koszty poniesione z tytułu umowy o wdrożenie, umowy o wsparcie oraz koszty nabycia subskrypcji licencji na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e updop stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia faktur w księgach rachunkowych. Podobne stanowiska możemy znaleźć m.in. w:
-Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 czerwca 2020 r. o sygnaturze 0111-KDIB2 1.4010.115.2020.1.MK,
-Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 września 2019 r. o sygnaturze 0111-KDIB1-1.4010.306.2019.1.NL,
-Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 listopada 2018 r. o sygnaturze 0111-KDIB2-1.4010.374.2018.1.EN.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nieobjęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Z powyższego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów – z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia czy koszty poniesione z tytułu:
-umowy o wdrożenie stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na postawie otrzymanych faktur;
-umowy o wsparcie w zakresie wdrożenia stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur;
-udostępnionych subskrypcji licencji stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia kosztów w księgach na podstawie otrzymanych faktur.
Dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:
-bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód – potrącane na podstawie art. 15 ust. 4, ust. 4b-4c updop),
-inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie – potrącane na podstawie art. 15 ust. 4d-4e updop).
Stosownie do postanowień art. 15 ust. 4 updop:
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d updop:
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W myśl art. 15 ust. 4e updop:
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji kosztu „bezpośredniego” oraz kosztu „pośredniego” – brak takiej definicji związany jest z nieokreślonością tych pojęć i brakiem stałych, niezmiennych kryteriów oceny wystąpienia bezpośredniego lub jedynie pośredniego związku takich kosztów z przychodami osoby prawnej w konkretnym przypadku. W efekcie, te same wydatki mogą być w danych warunkach bezpośrednimi, zaś w innych jedynie pośrednimi kosztami uzyskania przychodu. Ocena tej kwestii musi być więc dokonywana w każdym przypadku na tle określonej sytuacji, przy uwzględnieniu indywidualnych cech działalności podatnika, w warunkach której wydatki te są ponoszone. Przy czym, jeżeli określone wydatki można powiązać z osiąganiem konkretnego przychodu, to bez względu na możliwość jednoczesnego wywiedzenia pośredniego związku tych wydatków z ewentualnymi innymi przychodami, zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów ocenić należy w kontekście tego przychodu, z którym wydatki te są bezpośrednio związane.
Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru. Podobnie traktować należy wydatki na zakup materiałów i produktów, które można przypisać do konkretnego przychodu, a tym samym dokonać identyfikacji i konkretyzacji przychodu uzyskanego w następstwie poniesienia tego rodzaju wydatku.
Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie, którym nie można przypisać konkretnego przychodu, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie, np. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.
W praktyce przyjmuje się, że jeżeli dany wydatek odnosi się do konkretnego przychodu (przyczynia się bezpośrednio do powstania tego przychodu), to należy zaliczyć go do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast jeżeli koszt dotyczy szerszego spektrum aktywności gospodarczej przedsiębiorcy, ponoszony jest w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, przyczynia się w sposób ogólny do osiąganych przez przedsiębiorcę przychodów i nie pozostaje w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami podatnika (tj. nie można ustalić w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nim przychód) to stanowi on koszt pośredni.
Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne do przedstawionego we wniosku opisu sprawy stwierdzać należy, że poniesione przez Państwa koszty z tytułu umowy o wdrożenie, umowy o wsparcie oraz koszty nabycia subskrypcji licencji stanowią koszty pośrednio związane z przychodami, które należy zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia, tj. ujęcia jako kosztu w księgach rachunkowych na podstawie faktur.
Kosztów tych nie można powiązać z konkretnym przychodem osiąganym przez Państwa. Natomiast oprogramowanie, o którym mowa we wniosku to oprogramowanie wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem, w konsekwencji koszt subskrypcji licencji oraz związane z nią koszty wdrożenia i wsparcia dotyczą ogółu działalności Spółki, w konsekwencji stanowią koszty pośrednio związane z przychodami.
Zatem należy się z Państwem zgodzić, że na podstawie art. 15 ust. 4d i 4e updop koszty poniesione z tytułu umowy o wdrożenie, umowy o wsparcie oraz koszty nabycia subskrypcji licencji stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów w dacie ujęcia faktur w księgach rachunkowych.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right