Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.155.2023.3.MMA

Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania sprzedaży działek o nr 4/3, 4/4, 4/9 oraz 4/23. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 maja 2023 r. (wpływ 8 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (A.) jest publiczną uczelnią akademicką działającą na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668), dalej: PSWN. Podstawowymi zadaniami statutowymi uczelni są w szczególności kształcenie, wychowanie studentów oraz prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki; jak również upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i działania na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Ponadto wskazać należy, iż A. jest podmiotem finansów publicznych, gdzie w zakresie swojej podstawowej działalności przychody Uczelni są zwolnione z podatku VAT.

A. jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. A. jest właścicielem:

1.nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości (...) w gminie (...) przy ul. (...), częściowo zajętej pod drogi, oznaczonej m.in. jako działki ew. nr 4/78 (grunt orny zgodnie z opisem ujawnionym w ewidencji gruntów i budynków), 4/08 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: R-Grunty orne), 4/09 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: R-Grunty orne), 4/11 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: R-Grunty orne), 4/3 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: DR-Drogi), 4/4 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: DR-Drogi), 4/5 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: DR-Drogi), 4/6 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: BR - GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE), 4/7 (BR - GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE) z obrębu (...) o łącznej pow. 4442 m2.

Przedmiotowa nieruchomość uregulowana jest w księdze wieczystej KW Nr (...) prowadzonej w Sądzie Rejonowym w (...), IV Wydział Ksiąg Wieczystych (przedmiotowy grunt stanowi część nieruchomości hipotecznej).

Działki ew. nr 4/78, 4/08, 4/09, 4/11, 4/3, 4/4, 4/5, 4/6, 4/7 znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w liniach rozgraniczających dróg publicznych. Wyżej wskazana nieruchomość gruntowa składa się z 9 niezabudowanych działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni 4442 m2, oznaczonych w ewidencji gruntów nr 4/78, 4/08, 4/09, 4/11, 4/3, 4/4, 4/5, 4/6, 4/7 z obrębu (...) w gminie (...), powiecie (...) i województwie (...).

Działki kolejno stykają się ze sobą i tworzą kształt nieregularny, mający bezpośredni dostęp do drogi publicznej - ul. (...).

Wszystkie działki w mpzp znajdują się w liniach rozgraniczających dróg publicznych, a część z nich jest zajęta pod istniejące drogi. Przedmiotowe działki są opisane w księdze wieczystej Nr (...) prowadzonej w Sądzie Rejonowym w (...), IV Wydział Ksiąg Wieczystych. A. w dniu 10 października 2022 r. Dz.KW. IV (...) złożyła wniosek o odłączenie ww. działek i założenie nowej księgi wieczystej.

Cała nieruchomość uregulowana w księdze ma powierzchnię wynoszącą 62,7656 ha. Zgodnie z treścią księgi wieczystej i wypisem z rejestru gruntów, właścicielem przedmiotowego gruntu jest A. W dziale I-SP księgi wieczystej wpisów brak. W dziale III księgi jest wpisanych 10 ograniczonych praw rzeczowych:

1.Lp. 1, Ip. 2, Ip. 3, Ip. 6 - służebność gruntowa przejazdu i przechodu, prawo wykonywane na przedmiotowym gruncie (na d. dz. ew. nr 4/19 - obecnie dz. ew. Nr 4/3, 4/4 i 4/5);

2.Lp. 4 - prawo użytkowania ustanowione na rzecz A. Sp. z o.o. i nie wykonywane na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na dz. ew. nr 4/69 i 4/71);

3.Lp. 5 - służebność przesyłu nie wykonywana na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na dz. ew. nr 4/26 i 4/27);

4.Lp. 7, lp. 9 - służebność przesyłu nie wykonywana na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na dz. ew. nr 4/71);

5.Lp. 8 - służebność przesyłu ustanowiona na rzecz B. Sp. z o.o. i wykonywana na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na d. dz. ew. Nr 4/19 - obecnie dz. ew. nr 4/3, 4/4 i 4/5);

6.Lp. 10 - służebność gruntowa nie wykonywana na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na dz. ew. nr 4/71)- prawo nie mające wpływu na wartość przedmiotowego gruntu.

W dziale IV księgi wieczystej wpisów brak.

Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego i zagadnienia urbanistyczne:

Dla przedmiotowego gruntu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony Uchwałą nr (...) Rady Miejskiej (...) z 16 stycznia 2009 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla i zespołu pałacowo-parkowego w (...), zmieniony Uchwałą nr (...) Rady Miejskiej (...) z 11 kwietnia 2013 r.

Przedmiotowa nieruchomość w mpzp znajduje się w liniach rozgraniczających dróg publicznych. Nieruchomość jest zlokalizowana na obszarze zabytkowego zespołu budowlanego.

Poniżej podano symbole dróg wg rysunku planu oraz oznaczenia gruntów przyległych.

Nr dz. ew.

Symbole dróg wg mpzp

Symbole terenów przyległych do przedmiotowych działek

4/78

1KDD - ulica dojazdowa, 1KZ - place i parkingi z zielenią towarzyszącą

1 MN, 1ZP, 2MN

4/08

2KX - ciąg pieszo-jezdny

1 MN, 4 MN

4/09

1KZ - place i parkingi z zielenią towarzyszącą

2 MN, 4 MN

4/11

1 KDD - ulica dojazdowa

2MN

4/3

1 KDD - ulica dojazdowa

2MN, 3 MN, 1ZP

4/4

2KDD - ulica dojazdowa

3 MN, RU

4/5

KDZ - ulica zbiorcza ((...))

3 MN, RU

4/6

2KDD - ulica dojazdowa

3 MN, RU

4/7

1 KDD - ulica dojazdowa

RU

2.nieruchomości gruntowej, położonej w miejscowości (...) w gminie (...) przy ul. (...), częściowo zajętej pod drogi, oznaczonej m.in. jako działki ew. nr:

a)4/9 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej BR - GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE oraz w ewidencji gruntów i budynków: GRUNT ORNY (RIVb) POWIERZCHNIA: 0,0091 ha, GRUNT ROLNY ZABUDOWANY (Br-RIV b) POWIERZCHNIA: 0,1579 ha, DROGA (dr) POWIERZCHNIA: 0,0820 ha),

b)4/22 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej oraz w ewidencji gruntów i budynków: BR – GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE),

c)4/23 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: BR - GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE oraz w ewidencji gruntów i budynków: GRUNT ROLNY ZABUDOWANY (Br-RIVb) - POWIERZCHNIA: 0,0852 ha, DROGA (dr) POWIERZCHNIA: 0,1273 ha), z obrębu (...) o łącznej pow. 5630 m2. Przedmiotowa nieruchomość uregulowana jest w księdze wieczystej KW Nr (...) prowadzonej w Sądzie Rejonowym w (...), IVWydział Ksiąg Wieczystych (przedmiotowy grunt stanowi część nieruchomości hipotecznej). Działki ew. nr 4/9, 4/22, 4/23 znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w liniach rozgraniczających dróg publicznych.

Wyżej wskazana nieruchomość gruntowa składa się z 3 niezabudowanych działek ewidencyjnych o łącznej powierzchni 5630 m2, oznaczonych w ewidencji gruntów nr 4/9, 4/22, 4/23 z obrębu (...) w gminie (...), powiecie (...) i województwie (...). Działki kolejno stykają się ze sobą i tworzą kształt nieregularny, mający bezpośredni dostęp do drogi publicznej - ul. (...). Wszystkie działki w mpzp znajdują się w liniach rozgraniczających dróg publicznych, a większość gruntu jest zajęta pod istniejące drogi o nawierzchni utwardzonej.

Przedmiotowe działki są opisane w księdze wieczystej Nr (...) prowadzonej w Sądzie Rejonowym w (...), IV Wydział Ksiąg Wieczystych. A. w dniu 10 października 2022 r. (...) złożyła wniosek o odłączenie ww. działek i założenie nowej księgi wieczystej. Cała nieruchomość uregulowana w księdze ma powierzchnię wynoszącą wg ewidencji gruntów 8,3665 ha (w księdze wieczystej jest podana pow. 8,3854 ha).

Zgodnie z treścią księgi wieczystej i wypisem z rejestru gruntów, właścicielem przedmiotowego gruntu jest A.. W dziale 1- SP księgi wieczystej wpisów brak. W dziale III księgi są wpisane 2 ograniczone prawa rzeczowe:

1.Lp. 1 - służebność przesyłu ustanowiona na rzecz Gminy (...) aktem not. Rep. A Nr (...) z dnia 15 stycznia 2014 r., służebność wykonywana na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na części d. dz. ew. nr 4/27 - obecnie na dz. ew. nr 4/9);

2.Lp. 2 - służebność przesyłu ustanowiona aktem not. Rep. A Nr (...) z 12 lipca 2016 r. na rzecz B. Sp. z o.o. i nie wykonywana na przedmiotowym gruncie (prawo wykonywane na dz. ew. nr (...) i na części d. dz. ew. nr 4/27 - obecnie dz. ew. nr 4/24).

W dziale IV księgi wieczystej wpisów brak.

Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego i zagadnienia urbanistyczne:

Dla przedmiotowego gruntu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zatwierdzony Uchwałą nr (...) Rady Miejskiej (...) z dnia 16 stycznia 2009 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla i zespołu pałacowo-parkowego w (...), zmieniony Uchwałą nr (...) Rady Miejskiej (...) z dnia 11 kwietnia 2013 r. Przedmiotowa nieruchomość w mpzp znajduje się w liniach rozgraniczających dróg publicznych. Nieruchomość jest zlokalizowana na obszarze zabytkowego zespołu budowlanego. Poniżej podano symbole dróg wg rysunku planu oraz oznaczenia gruntów przyległych.

Nr dz. ew.

Symbole dróg wg mpzp

Symbole terenów przyległych do przedmiotowych działek

4/9

1KDD, 3KDD - ulice dojazdowe

RU, 3ZP, 6MN, 5MW, 1MW

4/22

3KX - ciąg pieszo-jezdny

6MN, P, 5MW

4/23

4KDD - ulica dojazdowa

P, 2U, 5MW, 3MW. 5MN, 1 MW, 2MW, 2ZP

A. zamierza zbyć ww. działki ewidencyjne nr 4/78, 4/08 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: R-Grunty orne), 4/09 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: R-Grunty orne), 4/11 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: R-Grunty orne), 4/3 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: DR-Drogi), 4/4 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: DR-Drogi), 4/6 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: BR - GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE), 4/7 (BR - GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE) objęte Księgą Wieczystą nr (...) oraz działki ewidencyjne nr 4/9 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: BR – GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE), 4/22 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: BR – GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE), 4/23 (sposób korzystania ujawniony w Księdze Wieczystej: BR – GRUNTY ROLNE ZABUDOWANE) objęte Księgą Wieczystą nr (...) na rzecz Gminy (...) dla realizacji celów publicznych tj. dróg.

Wskazane działki ewidencyjne na których są fizycznie urządzone drogi, tj. działki nr 4/3, 4/4, 4/9 (w zakresie powierzchni 0,0820 ha) oraz 4/23 (w zakresie powierzchni 0,1273 ha), pokryte są asfaltem (z podbudową). Sieci wodociągowe, kanalizacyjne energetyczne zlokalizowane na ww. działkach są własnością i pozostają we władaniu gestorów mediów.

Wskazane nieruchomości A. otrzymała do korzystania w latach 60-tych XX wieku. Wówczas jeszcze jako (...). Wnioskodawca nie posiadał osobowości prawnej i tym samym nie mógł być podmiotem praw i obowiązków cywilnoprawnych, w tym prawa własności nieruchomości z uwagi na obowiązującą zasadę jedności władzy państwowej. Następnie 1 sierpnia 1985 roku weszła w życie ustawa z dnia 29 kwietnia 1985 roku o gospodarce gruntami iwywłaszczaniu nieruchomości (t. j. Dz.U. z 1991 roku, nr 30, poz. 121), której celem było m.in. uporządkowanie niespójnej praktyki w zakresie zarządu nieruchomościami państwowymi. Stosownie do brzmienia art. 80 ust. 1 wskazanej Ustawy, grunty państwowe będące w dniu wejścia w życie Ustawy w użytkowaniu państwowych jednostek organizacyjnych przechodzą w zarząd tych jednostek.

Tym samym, m.in. ww. nieruchomości przeszły w zarząd państwowej jednostki organizacyjnej, którą w owym czasie była (...). Kolejno, w dniu 27 września 1990 roku, wraz z wejściem w życie Ustawy z 12 września 1990 roku o szkolnictwie wyższym, (...), jak również inne uczelnie państwowe uzyskały osobowość prawną (art. 8 Ustawy), zaś grunty państwowe pozostające dotychczas w zarządzie uczelni, stały się przedmiotem użytkowania wieczystego (art. 182 pkt 1 Ustawy).

Tym samym, również i przedmiotowe nieruchomości - nadal pozostając własnością Skarbu Państwa - stały się przedmiotem użytkowania wieczystego Wnioskodawcy. Następnie, na mocy art. 1 Ustawy z 5 kwietnia 1991 roku o zmianie niektórych nazw szkół wyższych (Dz.U. nr 41, poz. 177), (...) uzyskała nazwę A..

Ustawa ta weszła w życie z dniem jej ogłoszenia (art. 4), co nastąpiło 4 maja 1991 roku. W końcu 1 września 2005 roku, weszła w życie ustawa z dnia 27 lipca 2005 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 134, poz. 1355).

Stosownie do brzmienia art. 256 ust. 1 wskazanej Ustawy, z dniem wejścia w życie Ustawy grunty Skarbu Państwa pozostające w użytkowaniu wieczystym uczelni publicznej stają się jej własnością. Wartość tych gruntów zwiększa fundusz zasadniczy uczelni publicznej. Wojewoda (...) decyzjami z 19 czerwca 2012 r. nr (...), z 19 czerwca 2012 r. Nr (...) oraz z 14 listopada 2012 r. nr (...) stwierdził nabycie z mocy prawa na rzecz A. w (...) prawa własności działek objętych KW nr (...) oraz (...). Decyzją z 9 grudnia 2020 r. (znak: (...) nr (...) Burmistrz Gminy (...), na podstawie art. 96 ust. 1 i 4, art. 97 ust. 3 pkt 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1990) oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, w związku z art. 104 i 107 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.) zatwierdził z urzędu projekt podziału nieruchomości położonych w miejscowości (...) w gminie (...), obręb (...), uregulowanych w księgach wieczystych (...) oraz (...), stanowiących odpowiednio działki ewidencyjne nr 4/14, 4/19, 4/18 oraz 4/27, w ten sposób, że w wyniku podziału wydzielone zostają następujące działki gruntu: nr 4/08 o pow. 0,0464 ha, nr 4/09 o pow. 0,0829 ha, nr 4/21 o pow. 0,0874 ha, nr 4/11 o pow. 0,0095 ha, nr 4/22 o pow. 0,3126 ha, nr 4/3 o pow. 0,0862 ha, nr 4/4 o pow. 0,0656 ha, nr 4/5 o pow. 0,0011 ha, nr 4/6 opow. 0,0108 ha, nr 4/7 o pow. 0,0631 ha, nr 4/28 o pow. 1,5388 ha, nr 4/9 o pow. 0,2490 ha, nr 4/220 o pow. 2,0615 ha, nr 4/221 o pow. 0,1913 ha, nr 4/22 o pow. 0,1015 ha, nr 4/23 o pow. 0,2125 ha, nr 4/24 o pow. 4,2775 ha.

Podział został dokonany z urzędu z uwagi na realizację celu publicznego, pod fragmenty dróg publicznych, publicznych ciągów pieszo-jezdnych oraz placów publicznych z zielenią towarzyszącą, oznaczonych na rysunku planu odpowiednio symbolami: 1KDD, 2KDD, 4 KDD, 1KZ, 2KX, 3KX. Z tytułu nabycia ww. działek objętych KW nr (...) oraz (...), w tym tych planowanych do sprzedaży Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z nabyciem przez Wnioskodawcę ww. działek nie była na jego rzecz wystawiona faktura z wykazaną kwotą podatku VAT.

Ww. działki były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. Podstawą zwolnienia był art. 43 pkt 26 lit. b tj. usługi świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W trakcie użytkowania działek, w tym budowli w postaci dróg nie wykonywano remontów ulepszających, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej i dlatego też nie korzystano z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieruchomość mająca być przedmiotem sprzedaży stanowi składnik majątku Wnioskodawcy i jest środkiem trwałym Uczelni. Przedmiotem sprzedaży będą działki, na których są urządzone drogi, a zatem budowle w postaci dróg dojazdowych, gdzie zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) obiekt ten przynależy do Sekcji 2, Działu 21, Grupy 211 PKOB tj. do obiektów budowlanych w postaci Autostrad, dróg ekspresowych, ulic i dróg pozostałych.

Pytanie

Czy w przypadku sprzedaży (dostawy) przez A. (…) na rzecz Gminy (...) działek ewidencyjnych ujętych w Księgach Wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków jako Drogi – dr, tj. działek nr 4/3, 4/4, objęte KW nr (...) oraz działek nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha objętych KW nr (...), sprzedaż taka będzie zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; dalej: VAT) w zw. z art. 2 pkt 14 VATU i art. 29a ust. 8 VAT jako dostawa budowli lub ich części, tj. urządzonych dróg?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Uczelni zwolnieniu w podatku od towarów i usług (VAT) będzie podlegać, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 VAT, sprzedaż działek ujętych w Księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków jako Drogi – dr, tj. działek nr 4/3, 4/4, objęte KW nr (...) oraz działek nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha objętych KW nr (...), jako dostawa budowli lub ich części.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VATU, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT definiuje pojęcie dostawy towarów za wynagrodzeniem.

W myśl tego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 VATU, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 23%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 VATU, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezzasadne. Jak stwierdzono powyżej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług może korzystać dostawa budynków i budowli.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm., dalej: PB) ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a)budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b)budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c)obiekt małej architektury;

2)budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 PB pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Stosownie do art. 3 pkt 3a PB przez obiekt liniowy należy rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Zatem jeśli dana budowla w rozumieniu Prawa budowlanego nie została sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek, mieści się w sekcji „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”.

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: „Budynki” i „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej”.

Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki, tj.: drogi kołowe, drogi kolejowe, mosty, autostrady, drogi lotniskowe, zapory wodne, itp.

W sekcji „Obiekty inżynierii lądowej i wodnej” można wyróżnić klasę 2112 - ulice i drogi pozostałe, do której zalicza się: Drogi na obszarach miejskich i zamiejskich, w tym: skrzyżowania, węzły komunikacyjne i parkingi, np.: drogi, ulice, aleje, ronda, drogi gruntowe, drogi boczne, drogi dojazdowe, drogi wiejskie i leśne, ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, drogi i strefy dla pieszych, wraz z instalacjami do oświetlenia dróg i sygnalizacji, nasypami, rowami, słupkami bezpieczeństwa, przepustami pod drogami i urządzeniami odwadniającymi drogi.

Nadto zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. (Dz.U. Nr 14, poz. 60; dalej: DrPublU) pas drogowy to wydzielony liniami rozgraniczającymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym jest lub będzie usytuowana droga.

Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 2 DrPublU droga to budowla składającą się z części i urządzeń drogi, budowli ziemnych, lub drogowych obiektów inżynierskich, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, stanowiącą całość techniczno-użytkową, usytuowaną w pasie drogowym i przeznaczoną do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

W związku z powyższym, w odniesieniu do dostawy przedmiotowej budowli w postaci dróg na działkach nr 4/3, 4/4, objęte KW nr (...) oraz działkach nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha objętych KW nr (...), zastosowanie znajdzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 VAT w związku z art. 2 pkt 14 VAT.

Zatem dostawa ww. budowli w postaci dróg będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 VAT, bowiem nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 VAT lub przed nim, ani też w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

W sprawie objętej niniejszą interpretacją przedmiotem transakcji będzie również dostawa nieruchomości gruntowej pod drogami, tj. działek geodezyjnych nr 4/3, 4/4, objęte KW nr (...) oraz działkach nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha objętych KW nr (...), zabudowanych drogami.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli albo ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jeżeli natomiast dostawa budynku lub budowli podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT, to taką stawką należy opodatkować również grunt.

Reasumując, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy stwierdzić, iż planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż budowli (dróg) wraz działkami, na których ww. budowla jest usytuowana, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z powiązania art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 2 pkt 14 oraz art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do powołanych powyżej przepisów budynki/budowle oraz grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków i budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku budowli lub ich części oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W tym miejscu należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Dodatkowo należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.

W myśl art. 3 pkt 1, pkt 2 i pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych;

2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

3) budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że A. jest publiczną uczelnią akademicką działającą na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. A. jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. A. zamierza zbyć ww. działki ewidencyjne nr 4/3, 4/4, nr 4/9 oraz 4/23 na rzecz Gminy (...) dla realizacji celów publicznych, tj. dróg. Wskazane działki ewidencyjne na których są fizycznie urządzone drogi, tj. działki nr 4/3, 4/4, 4/9 oraz 4/23, pokryte są asfaltem (z podbudową). Sieci wodociągowe, kanalizacyjne energetyczne zlokalizowane na ww. działkach są własnością i pozostają we władaniu gestorów mediów.

Wskazane nieruchomości A. otrzymała do korzystania w latach 60-tych XX wieku. W związku z nabyciem przez Wnioskodawcę ww. działek nie była na jego rzecz wystawiona faktura z wykazaną kwotą podatku VAT. Ww. działki były wykorzystywane przez Wnioskodawcę wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług. W trakcie użytkowania działek w tym budowli w postaci dróg nie wykonywano remontów ulepszających, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej i dlatego też nie korzystano z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieruchomość mająca być przedmiotem sprzedaży stanowi składnik majątku Wnioskodawcy i jest środkiem trwałym Uczelni. Przedmiotem sprzedaży będą działki na których są urządzone drogi, a zatem budowle w postaci dróg dojazdowych, gdzie zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) obiekt ten przynależy do Sekcji 2, Działu 21, Grupy 211 PKOB tj. do obiektów budowlanych w postaci Autostrad, dróg ekspresowych, ulic i dróg pozostałych.

Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy sprzedaż działek zabudowanych budowlami w postaci dróg korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży opisanych we wniosku działek zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu do dróg znajdujących się na działkach miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Analiza przedstawionych okoliczności oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że planowana dostawa budowli (w postaci dróg znajdujących się na działkach nr 4/3, 4/4 oraz działkach nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha) nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budowli w postaci dróg upłyną co najmniej 2 lata.

Z opisu sprawy wynika, że wskazane działki otrzymali Państwo do korzystania w latach 60-tych XX wieku. W związku z nabyciem ww. działek nie była na Państwa rzecz wystawiona faktura z wykazaną kwotą podatku VAT. Dodatkowo wskazaliście Państwo, że w trakcie użytkowania działek w tym budowli w postaci dróg nie wykonywano remontów ulepszających, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem pomiędzy pierwszym zasiedleniem budowli w postaci dróg a ich sprzedażą upłynie okres ponad 2 lat. Tym samym dostawa ww. budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zostaną spełnione warunki wynikające z tego przepisu.

Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budowle na nim posadowione.

W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż działek nr 4/3, 4/4 oraz działek nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha, z którymi związane są ww. budowle, będzie zwolniona od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Wskazaliście również Państwo, że na ww. działkach znajdują się sieci wodociągowe, kanalizacyjne oraz energetyczne, które są własnością i pozostają we władaniu gestorów mediów.

Stosownie do art. 49 § 1 stawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Przesłanka ta jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w art. 49 Kodeksu cywilnego urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa. W rezultacie więc urządzenia te przestają być częścią składową nieruchomości, na której zostały wybudowane i nie stanowią własności właściciela tej nieruchomości. Dotychczasowy właściciel traci ich własność na rzecz właściciela instalacji, do której zostały one przyłączone, czyli na rzecz przedsiębiorcy sieciowego. Zatem w niniejszej sprawie mamy do czynienia z sytuacją sprzedaży działek gruntu wraz z naniesieniami niestanowiącymi Państwa własności.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że obiekty liniowe (sieci wodociągowe, kanalizacyjne oraz energetyczne) nie stanowią części składowej ww. działek. Tym samym obecność powyższych naniesień nie wpływa na ustalenie opodatkowania analizowanej transakcji.

A zatem z uwagi, że planowana transakcja sprzedaży budowli w postaci dróg posadowionych na ww. działkach będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, dalsza analiza zwolnień ww. czynności – wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest bezzasadna.

Podsumowując transakcja sprzedaży działek nr 4/3, 4/4 oraz działek nr 4/9 w zakresie powierzchni 0,0820 ha i nr 4/23 w zakresie powierzchni 0,1273 ha, zabudowanych budowlami w postaci dróg będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Państwa stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00