Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.898.2022.3.KKA

Obowiązki płatnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lutego 2023 r. (data wpływu 13 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (po uzupełnieniu wniosku)

31 sierpnia 2022 r. wspólnicy spółki jawnej X Spółka jawna (dalej: „Spółka Przekształcana”) powzięli uchwałę w przedmiocie przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – X Spółka z o. o. (dalej: „Spółka Przekształcona”).

Rzeczone przekształcenie nastąpiło w trybie uproszczonym na podstawie art. 572 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „k.s.h.”), albowiem wszyscy wspólnicy Spółki Przekształcanej prowadzili sprawy Spółki Przekształcanej. W przypadku tego typu przekształcenia procedura przekształcenia jest znacznie uproszczona, a wspólnicy są zwolnieni od następujących obowiązków: sporządzenia planu przekształcenia (art. 557 i 558 § 1 k.s.h., zawiadamiania wspólników o zamiarze powzięcia uchwały w sprawie przekształcenia (art. 560 k.s.h.), obowiązku wyłożenia do wglądu wspólników dokumentacji przekształceniowej i przekazania ustnej informacji o planowanym przekształceniu przed podjęciem uchwały przekształceniowej (art. 561 k.s.h.).

Uchwała wspólników Spółki Przekształcanej o przekształceniu w spółkę z o.o., została podjęta na podstawie art. 556 pkt 2 k.s.h. w zw. z art. 563 k.s.h., w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 563 k.s.h., uchwała o przekształceniu spółki powinna zawierać co najmniej:

1)typ spółki, w jaki spółka zostaje przekształcona;

2)wysokość kapitału zakładowego, w przypadku przekształcenia w spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością albo w spółkę akcyjną, albo wysokość kapitału akcyjnego, w przypadku przekształcenia w prostą spółkę akcyjną, albo wysokość sumy komandytowej, w przypadku przekształcenia w spółkę komandytową;

3)zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;

4)nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej, w przypadku przekształcenia w spółkę kapitałową, albo nazwiska i imiona wspólników prowadzących sprawy spółki i mających reprezentować spółkę przekształconą, w przypadku przekształcenia w spółkę osobową;

5)zgodę na brzmienie umowy albo statutu spółki przekształconej.

Na podstawie art. 563 § 1 pkt 3 k.s.h., wspólnicy Spółki Przekształcanej (spółki jawnej) postanowili przyznać szczególne prawa wspólnikom, uczestniczącym w Spółce Przekształconej (spółce z o.o.).

Dlatego też, jednemu ze wspólników Panu H. przyznano jako wspólnikowi kontynuującemu wizję i wartości założonego w 1984 r. przedsiębiorstwa X następujące prawa osobiste:

a)do decydowania o warunkach i zasadach posługiwania się marką „A ” jako Wspólnikowi zaangażowanemu osobiście w działania mające na celu zwiększenie obrotów Spółki Przekształconej;

b)do decydowania o strategii rozwoju Spółki Przekształconej i pełnieniu funkcji lidera wyznaczającego kierunki, sprawującego kontrolę właścicielską nad Spółką Przekształconą i jej majątkiem, celem zagwarantowania Spółce Przekształconej bezpieczną przyszłość i pozostania w rękach rodziny Y;

c)prawo do decydowania o personalnej obsadzie stanowiska Prezesa Zarządu Spółki Przekształconej.

Ponadto, w przypadku jakichkolwiek zmian organizacyjnych w Spółce Przekształconej, w tym również dokonywanych z udziałem Spółki Przekształconej łączeń, podziałów i przekształceń lub likwidacji, prawo do marki „A ”, jako prawo przyznane osobiście będzie przysługiwało Panu H jako Wspólnikowi kontynuującemu wizję i wartości założonego w 1984 r. przedsiębiorstwa X.

Drugiemu ze wspólników, Pani A przyznano zaś następujące prawa osobiste:

a)prawo do gwarantowanego świadczenia pieniężnego w wysokości stanowiącej 4% (słownie: cztery procent) z każdorocznego zysku Spółki Przekształconej, płatnego miesięcznie w kwocie niemniejszej niż 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy złotych) netto na każdy miesiąc roku obrotowego Spółki;

b)świadczenie, wskazane powyżej stanowi dla wspólnika zabezpieczenie finansowe mające na celu zaspokojenie jej bieżących kosztów związanych z utrzymaniem;

c)kwota, o której mowa powyżej stanowi gwarantowane świadczenie pieniężne, niezależne od prawa wspólnika do wypłaty dywidendy z zysków Spółki.

W tym miejscu wskazać należy, że świadczenie pieniężne przyznane wspólnikowi A na podstawie art. 563 § 1 pkt 3 k.s.h. nie jest uwarunkowane wykonywaniem przez wspólnika jakiejkolwiek pracy na rzecz Spółki. Wystarczy, że osoba ta posiada status wspólnika Spółki. Ponadto, prawo to nie jest związane z posiadanymi przez wspólnika udziałami, lecz dotyczy jego osobiście. Tak więc, w przypadku sprzedaży udziałów, prawo to nie przejdzie na nabywcę. Utrata zaś przez wspólnika statusu wspólnika, będzie skutkowała utratą prawa do wskazanego powyżej świadczenia osobistego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca doprecyzował, że Pani A zgodnie z KRS ...  sprawuje funkcję Wiceprezesa Zarządu i jest wspólnikiem Spółki X Sp. z o.o. Posiada status wspólnika Spółki zgodnie z aktem notarialnym. 31 grudnia 2021 r. Pani A wstąpiła w ogół praw i obowiązków zmarłego wspólnika .... i uzyskała status większościowego wspólnika Spółki przed przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o.

Świadczenia pieniężne zostały przyznane Pani A, jako wspólnikowi Spółki na podstawie art. 563 § 1 pkt 3 k.s.h. i nie jest to uwarunkowane wykonywaniem przez wspólnika jakiejkolwiek pracy na rzecz Spółki – wystarczy, że osoba posiada status wspólnika Spółki. Prawo to nie jest związane z posiadanymi przez wspólnika udziałami, lecz dotyczy osobiście A. Utrata przez wspólnika statusu wspólnika, będzie skutkowała utratą prawa do wskazanego powyżej świadczenia osobistego. Wspólnicy Spółki biorąc pod uwagę status wspólnika Spółki przez Panią A wskazali w akcie notarialnym wysokość świadczenia pieniężnego należnego z uwagi na status wspólnika i zgodnie z powyższym na podstawie art. 563 § 1 pkt 3 k.s.h. takie świadczenie zostało przyznane. W tym miejscu wskazać także należy, iż spółka jawna, która została przekształcona w spółkę z o.o., została założona przez męża Pani A  – Pana AN. Pan AN tworząc spółkę jawną wniósł do niej aportem przedsiębiorstwo prowadzone przez siebie od lat 80. Pomiędzy Panią A i Panem AN obowiązywał ustrój wspólności majątkowej, dlatego też Pani A wyraziła zgodę na wniesienie aportu do spółki jawnej. Założycielem i twórcą marki A był Pan AN, prowadzona przez niego działalność gospodarcza stanowiła zabezpieczenie finansowe i źródło dochodu dla niego i Pani A. Po śmierci Pana AN na mocy testamentu, jego spadkobiercą została żona A. Przyznane jej w uchwale przekształceniowej prawo osobiste, miało na celu zabezpieczenie jej na przyszłość, na poziomie uchwały przekształceniowej.

Kwota świadczenia pieniężnego dla Pani A została ustalona w celu zabezpieczenia finansowego. Kwota ta zaspokaja bieżące koszty utrzymania Pani A (pokrycie kosztów miesięcznych domu, wydatki na żywność, leki, wydatki na odzież) – te kryteria były brane do kalkulacji wysokości kwoty świadczenia pieniężnego. Kwota ta stanowi dla wspólnika także formę ekwiwalentu za to, że wyraził zgodę na przekształcenie Spółki i uczynienie z niej Spółki kapitałowej, do której w przyszłości będą mogły przystąpić osoby trzecie.

Świadczenia pieniężne ponoszone przez Spółkę A na rzecz Pani A są związane z zabezpieczeniem źródła przychodu Spółki z uwagi na status wspólnika Spółki, którym jest Pani A i podejmowane przez wspólnika strategiczne decyzje - Pani A jako wspólnik większościowy, stanowi gwarant dla Spółki, że wizja rozwoju biznesu rodzinnego przedsiębiorstwa zapoczątkowana przez jej męża będzie kontynuowana w nowej formie prawnej. W interesie spółki jest, aby Pani A jak najdłużej była osobowo zaangażowana w działalność spółki, albowiem jej nazwisko kojarzone jest pozytywnie na rynku, na którym działa Spółka i stanowi renomę. Podejmując działania zmierzające do zatrzymania w swojej strukturze organizacyjnej Pani A, Spółka zabezpiecza tym samym swoje przyszłe przychody. Dzięki pozostawaniu w strukturze Spółki Pani A , Spółka jest nadal kojarzona z firmą rodzinną, opartą na wartościach i kilkudziesięcioletniej tradycji, kontynuującą dzieło życia jej założyciela Pana AN. Kwota ta stanowi dla wspólnika także formę ekwiwalentu za to, że wyraził zgodę na przekształcenie Spółki i uczynienie z niej spółki kapitałowej, do której w przyszłości będą mogły przystąpić osoby trzecie.

Pytanie

Czy opisane świadczenie pieniężne przyznane wspólnikowi Pani A, które stanowi dla niej zabezpieczenie finansowe mające na celu zaspokojenie jej bieżących kosztów związanych z utrzymaniem należy potraktować, jako dochód wspólnika i opodatkować na zasadach ogólnych, według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 000 zł, czy też uznać, że mamy do czynienia z przychodami z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa, że od uzyskiwanego przez wspólnika dochodu, podatek powinien zostać odprowadzony na zasadach ogólnych, według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 000 zł. Nie można, zdaniem Wnioskodawcy uznać, że w tym przypadku mamy do czynienia z przychodami z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z postanowień uchwały przekształceniowej, wprost bowiem wynika, jaki charakter ma to świadczenie i czemu ma służyć. Świadczenie, wskazane powyżej stanowi dla wspólnika zabezpieczenie finansowe mające na celu zaspokojenie jego bieżących kosztów związanych z utrzymaniem. Co więcej, kwota ta, stanowi gwarantowane świadczenie pieniężne, niezależne od prawa wspólnika do wypłaty dywidendy z zysków Spółki.

Dochody z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlegają zaś 19% zryczałtowanemu podatkowi, do pobrania którego zobowiązany jest, na mocy art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PDOFizU), płatnik.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 PDOFizU zawiera przykładowy katalog przychodów stanowiących inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Do przychodów takich należą:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Świadczenie pieniężne, określone w uchwale przekszałceniowej nie mieści się w tym katalogu, dlatego też jest ono opodatkowane na zasadach ogólnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia, w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).

Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, a wśród nich w pkt 7 wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c, a w pkt 9 zostały wymienione inne źródła.

Jak wynika z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Z opisu sprawy wynika, m.in. że wspólnicy Spółki Przekształcanej postanowili przyznać szczególne prawa wspólnikom, uczestniczącym w Spółce Przekształconej. Jednemu ze wspólników – Pani A przyznano: prawo do gwarantowanego świadczenia pieniężnego w wysokości stanowiącej 4% z każdorocznego zysku Spółki Przekształconej, płatnego miesięcznie w kwocie niemniejszej niż 15 000 zł netto na każdy miesiąc roku obrotowego Spółki. Ww. świadczenie pieniężne nie jest uwarunkowane wykonywaniem przez wspólnika jakiejkolwiek pracy na rzecz Spółki. Wystarczy, że osoba ta posiada status wspólnika Spółki. Ponadto, prawo to nie jest związane z posiadanymi przez wspólnika udziałami, lecz dotyczy jego osobiście.

Państwa wątpliwości sprowadzają się do ustalenia, czy ww. świadczenie pieniężne należy potraktować, jako dochód wspólnika i opodatkować na zasadach ogólnych, według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 000 zł, czy też uznać, że są to przychody z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, dla potrzeb zakwalifikowania „gwarantowanych świadczeń pieniężnych” do przychodów z kapitałów pieniężnych oraz dla potrzeb uznania jako wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłacenie tych świadczeń (jednostronnych świadczeń na rzecz wspólników) wskazane jest określenie, czy w związku z jakąkolwiek formą rozliczeń spółki ze wspólnikiem tytułem uzyskania tej korzyści jest sam fakt pozostawania wspólnikiem. Z uwagi na fakt, że rzeczone świadczenie pieniężne wypłacane na rzecz jednego ze wspólników – Pani A wypłacane jest z zysku Spółki i jednocześnie nie jest uwarunkowane wykonywaniem przez tego wspólnika jakiejkolwiek pracy na rzecz Spółki, to świadczenie to należy rozpatrywać w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

I tak, stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (…).

Z kolei, jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 52a.

Wyżej wymienione rozróżnienie dotyczące kwalifikacji uzyskiwanych przychodów do określonego źródła przychodów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego określenia obowiązków przewidzianych przez ustawodawcę w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

Stosownie do treści art. 41 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów (przychodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, w zakresie dywidendy oraz dochodów (przychodów) określonych w art. 24 ust. 5 pkt 1, 3 lub 6, a także zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 2 i 5, pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych dla podatników, jeżeli dochody (przychody) te zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wiążą się z papierami wartościowymi zapisanymi na tych rachunkach, a wypłata świadczenia na rzecz podatnika następuje za pośrednictwem tych podmiotów. Zdanie pierwsze stosuje się także do podmiotów wskazanych w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, jeżeli rachunek, na którym zapisane są papiery wartościowe, jest związany z działalnością tego zakładu.

W myśl art. 42 ust. 1 ww. ustawy:

Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Z przepisu art. 42 ust. 1a ww. ustawy wynika, że:

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika wykonuje swoje zadania, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej uregulowania prawne uznać należy, że – wbrew Państwa twierdzeniom – świadczenia pieniężne wypłacane na rzecz jednego ze wspólników – Pani A stanowią dla niej przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Wobec powyższego, Państwo jako płatnik, jesteście zobowiązani do pobrania i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym, samym Państwa stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00