Jak rozliczyć usługę budowlaną w przypadku wynagrodzenia zasądzonego przez sąd
PROBLEM
Y Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) świadczy usługi budowlane. W maju 2018 r. podpisała umowę z głównym wykonawcą na realizację robót budowlanych (od czerwca 2018 r.). Odbiór prac i etapowe fakturowanie miało odbywać się zgodnie z zapisem w umowie co miesiąc, po dokonaniu odbioru i potwierdzeniu tego podpisem przez strony umowy na protokole częściowego odbioru robót. Wartość umowy między stronami ustalona została w wartości netto, którą należy powiększyć o VAT. Z uwagi na spór dotyczący wyceny robót roboty budowlane wykonane w czerwcu 2018 r. zostały odebrane, a spółka przerwała prace i wniosła pozew do sądu rejonowego. Przedmiotem sporu była m.in. wartość robót wykonanych w czerwcu 2018 r. do chwili zejścia spółki (podwykonawcy) z budowy. Sąd powołał biegłego, który wycenił zakres prac wykonanych przez spółkę w czerwcu 2018 r. Wyrokiem z grudnia 2021 r. sąd rejonowy przyznał wykonawcy (spółce) wynagrodzenie. Ostateczny wyrok w sprawie zapadł 5 maja 2023 r., kiedy to sąd okręgowy oddalił apelację głównego wykonawcy.
Odnośnie rozliczenia tych robót budowlanych (gdzie wynagrodzenie zostało zasądzone wyrokiem) po stronie spółki powstały pewne wątpliwości:
1. Czy wystawiając fakturę sprzedaży na zasądzone przez sąd wynagrodzenie z tytułu wykonanych prac budowlanych w czerwcu 2018 r., należy przyjąć datę sprzedaży usług z czerwca 2018 r. czy z maja 2023 r. (wyrok ostateczny w sprawie)?
2. Jaką „stawkę VAT” przyjąć, tj. obowiązującą obecnie (23%) czy obowiązujący w 2018 r. mechanizm odwrotnego obciążenia, wystawiając fakturę na roboty budowlane objęte umową?
3. W jaki sposób złożyć plik JPK_VAT zawierający dokument sprzedaży (korygujący sprzedaż), w którym zastosowano mechanizm odwrotnego obciążenia, w sytuacji kiedy obecna struktura plików nie pozwala na to?