Wyrok SN z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II CSKP 396/22
Istotą inwentarza archiwalnego jest dostarczenie informacji o zawartości zasobu archiwalnego, a nie dokonywanie oceny dokumentów czy wiarygodności przekazów. Konieczne jest rozważenie, czy sugerowane utożsamianie informacji zgromadzonych w inwentarzu z treściami dokumentów jest uprawnione, biorąc pod uwagę powszechną wiedzę o działalności służb bezpieczeństwa. IPN opublikował informację o zasobach inwentarza archiwalnego, a nie informację o współpracy powoda ze Służbą Bezpieczeństwa, co stanowi bezsporną fakt.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marcin Krajewski
SSN Marcin Łochowski
w sprawie z powództwa J.S. przeciwko Skarbowi Państwa - Instytutowi Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 marca 2023 r. w Warszawie skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2019 r., I ACa 356/19,
uchyla zaskarżony wyrok w punktach 1, 3 i 4 i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. J.S. wniósł pozew przeciwko Skarbowi Państwa – Instytutowi Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie (dalej także: „IPN” lub „Instytut Pamięci Narodowej”), domagając się usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych przez podjęcie bliżej określonych czynności technicznych oraz zapłatę zadośćuczynienia 100 000 zł, w związku z upublicznieniem materiałów archiwalnych pozostających w posiadaniu pozwanego.
2. Wyrokiem z 4 października 2018 r. Sąd Okręgowy w C. nakazał pozwanemu w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się tego wyroku usunięcie skutków naruszeń dóbr osobistych J.S., przez uzupełnienie informacji zawartych na stronach internetowych dotyczących spraw IPN […] t. 1, IPN […] t. 2, i zamieszczenie na stronach internetowych inwentarza archiwalnego IPN wpisu następującej treści: „złożono zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, że J.S. nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. (wyrok Sądu Okręgowego IV Wydział Karmy w Gliwicach z dnia 28 maja 2014 r., sygn. akt IV K 23/13)” (pkt 1); zasądził od pozwanego na rzecz J.S. 10 000 zł tytułem zadośćuczynienia (pkt 2); oddalił powództwo w pozostałym zakresie (pkt 3) oraz zniósł wzajemnie między stronami koszty procesu (pkt 4).