Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.175.2023.3.KK
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług przeniesienia samochodu osobowego, stanowiącego współwłasność małżeńską, z prowadzonej działalności gospodarczej na użytek prywatny oraz opodatkowania jego sprzedaży.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
- podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wycofania samochodu osobowego z prowadzonej działalności gospodarczej na użytek prywatny oraz braku opodatkowania podatkiem od towarów i usługsprzedaży ww. samochodu, po uprzednim wycofaniu go z prowadzonej działalności gospodarczej;
- podatku dochodowego od osób fizycznych;
- podatku od czynności cywilnoprawnych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 maja 2023 r. (wpływ 15 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2006 zakupił Pan wspólnie z żoną samochód osobowy (oboje jesteście Państwo współwłaścicielami). Rozpoczynając działalność gospodarczą w 2007 wprowadził Pan ten samochód do działalności jako środek trwały, następnie dokonał Pan jego amortyzacji. Zamierza Pan sprzedać ten samochód po ewentualnym uprzednim przeniesieniu go na użytek prywatny (w zależności od statusu nabywcy względem VAT).
W uzupełnieniu wniosku poprosił Pan o interpretację przepisów dotyczących podatku VAT oraz udzielił Pan odpowiedzi na postawione w wezwaniu pytania. Wskazał Pan, że działalność gospodarczą prowadzi Pan od 1 grudnia 2007 i od tego też dnia jest Pan czynnym podatnikiem VAT. Działalność początkowo dotyczyła usług programowania, została później rozszerzona o handel w internecie i przez pewien czas usługi w zakresie nauczania języków obcych. Obecnie jest to handel, jednak programowanie i nauka języków nie zostały wykreślone z CEIDG. Samochód został nabyty w ramach współwłasności małżeńskiej. Samochód zamierza Pan wycofać z działalności po otrzymaniu interpretacji (myśli Pan, że będzie to jeszcze w 2023 roku). Zamierza Pan rozpocząć poszukiwanie nabywcy po otrzymaniu interpretacji i po znalezieniu nabywcy - niezwłocznie sprzedać samochód. Ma Pan nadzieję, że jeszcze w 2023 roku. Samochód w 2006 był nabyty z przeznaczeniem na cele prywatne. Po wycofaniu samochodu nie będzie on wykorzystywany do działalności gospodarczej przed sprzedażą. Działalność jest opodatkowana wg skali podatkowej (KPiR). Ponadto wskazał Pan, że jest czynnym podatnikiem VAT od 1 grudnia 2007. Nabycie samochodu zostało udokumentowane fakturą z wykazaną kwotą VAT wystawioną na Pana i Pana żonę (oboje jesteście Państwo w polu Nabywca). Nie przysługiwało Panu odliczenie VAT w związku z nabyciem samochodu ponieważ w chwili jego nabycia nie był Pan zarejestrowany jako podatnik VAT. Podczas użytkowania pojazdu były nabyte części zamienne konieczne do wykonania niezbędnych napraw, jednak nie zwiększały one wartości pojazdu a jedynie przywracały/przedłużały sprawność pojazdu. Dla samochodu będącego przedmiotem zapytania obecnie mają zastosowanie przepisy art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług (odliczenie 50% kwoty podatku), jednak nabycie pojazdu miało miejsce przed wprowadzeniem limitu odliczeń. Samochód był wykorzystywany w czynnościach niepodlegających VAT w Polsce, zwolnionych oraz opodatkowanych.
Pytanie
(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy przeniesienie samochodu na użytek prywatny (wykreślenie z działalności) i następnie jego sprzedaż będzie pociągało za sobą konieczność zapłaty podatku VAT, w którym momencie i jak obliczyć jego wysokość?
Pana stanowisko w sprawie
(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Na podstawie art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług uważa Pan, że przeniesienie samochodu na użytek prywatny nie będzie miało żadnych konsekwencji na gruncie podatku VAT, gdyż nie przysługiwało prawo odliczenia podatku przy nabyciu (pojazd nabyty przed rejestracją podatnika).
Sprzedaż samochodu po przeniesieniu na użytek prywatny nie będzie miała konsekwencji na gruncie podatku VAT, gdyż jest to czynność niezwiązana z działalnością gospodarczą a więc nie jest opodatkowana.
Sprzedaż samochodu bez przeniesienia na użytek prywatny wymagałaby wystawienia paragonu/faktury i naliczenia 23% VAT od kwoty sprzedaży gdyż w takiej sytuacji byłaby to czynność opodatkowana związana z działalnością gospodarczą.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Wskazał Pan, że jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i samochód osobowy, nabyty w 2006 r. w ramach współwłasności małżeńskiej na cele prywatne oraz wprowadzony w 2007 r. do działalności gospodarczej, zamierza Pan wycofać z tej działalności ponownie na użytek prywatny.
Ma Pan wątpliwości, czy przeniesienie ww. samochodu z prowadzonej działalności gospodarczej na użytek prywatny będzie opodatkowane podatkiem VAT.
Aby nieodpłatne przekazanie towarów - w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy - podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:
-nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,
-przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
-przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.
W Pana sprawie nie zostały spełnione wszystkie warunki, ponieważ nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu przedmiotowego samochodu.
Wobec powyższego wycofanie przedmiotowego samochodu osobowego z działalności gospodarczej i przekazanie go na Pana potrzeby prywatne nie stanowi odpłatnej dostawy składnika majątku, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy. W konsekwencji wycofanie ww. samochodu z działalności gospodarczej i przekazanie go do Pana majątku osobistego nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w zw. z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy i nie rodzi obowiązku naliczenia i zapłaty podatku.
Zatem, Pana stanowisko w zakresie braku opodatkowania wycofania przedmiotowego samochodu osobowego z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby prywatne uznałem za prawidłowe.
Odnośnie sprzedaży przedmiotowego samochodu osobowego, po uprzednim przeniesieniu go z prowadzonej działalności gospodarczej na użytek prywatny, należy wskazać, że sprzedaż podlega opodatkowaniu, jeśli jest wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powyższych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność powinna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy w stosunku do tej konkretnej czynności.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
W kontekście powyższych ustaleń należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając towar (np. samochód) działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu ruchomościami (np. samochodami), która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży samochodu, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług handlu samochodami. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
Zatem w niniejszej sprawie, sprzedając przedmiotowy samochód osobowy, nie będzie działał Pan w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Jak wynika z okoliczności sprawy, zamierza Pan wycofać samochód z prowadzonej działalności gospodarczej na użytek prywatny, a następnie planuje Pan jego sprzedaż. Po wycofaniu samochodu nie będzie on wykorzystywany do działalności gospodarczej. Sprzedaż pojazdu stanowić będzie zatem zwykłe wykonywanie prawa własności. Tym samym, sprzeda Pan pojazd, stanowiący Pana majątek prywatny, korzystając z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Skutkiem tego, zamierzona czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wobec powyższego sprzedaż przedmiotowego samochodu osobowego, wycofanego z działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku ze sprzedażą ww. pojazdu nie będzie Pan działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a sprzedaż nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, lecz w ramach zarządu majątkiem osobistym.
Zatem, Pana stanowisko w zakresie braku opodatkowania sprzedaży przedmiotowego samochodu osobowego, po uprzednim przeniesieniu go z prowadzonej działalności gospodarczej na użytek prywatny uznałem za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana zapytania. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.
Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług.
Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pana żony, współwłaścicielki przedmiotowego samochodu osobowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right