Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.45.2023.4.JKU
Skutki podatkowe darowizny nieruchomości dla syna.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny. Uzupełniła Pani wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 15 maja 2023 r. (data wpływu – 15 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu (…) aktem notarialnym o numerze (…) nabyła Pani działkę gruntu (…) w udziale 1/2 , co stanowi 0,10 ha z powierzchni 0,20 ha, którą chce Pani przekazać w formie darowizny swojemu pełnoletniemu synowi. Działka znajduje się w (…).
Nieruchomość stanowi Pani odrębny majątek osobisty, który zakupiła Pani po śmierci Pani pierwszego męża w 2017 roku.
W dniu (…) ponownie wyszła Pani za mąż. Z obecnym mężem od (…) posiada Pani rozdzielność majątkową sporządzoną w formie aktu notarialnego o numerze (…).
Pytanie z zakresu podatku od spadków i darowizn (przeformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy przekazanie synowi udziału w nieruchomości tytułem darowizny w formie aktu notarialnego przed upływem 5 lat od daty zakupu nieruchomości w udziale 1/2 , tj. 2021 r., korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?
Pana stanowisko w sprawie (sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Pani zdaniem, planowana umowa darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, dla Pani syna przed upływem 5 lat zakupu 1/2 udziału w nieruchomości będzie w całości korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie określają jaki musi upłynąć okres między zakupem nieruchomości a jej darowaniem. Pani i syn jesteście w tabeli, tj. grupie podatku od spadków i darowizn, która uprawnia do korzystania ze zwolnienia z podatku.
W związku z zakresem tej interpretacji, powyżej zostało przywołane stanowisko wyłącznie w zakresie podatku od spadków i darowizn.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani w uzupełnieniu wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043, ze zm.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie definiuje pojęcia darowizny i oceniając tak przedstawione zagadnienie należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego.
Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. Z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.
Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje: przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa darowizny podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na nabywcy.
Z opisu wniosku wynika, że Pani – jako darująca, planuje dokonać darowizny udziału w nieruchomości na rzecz syna.
Pani wątpliwości budzi, czy przekazanie synowi ww. udziału w nieruchomości tytułem darowizny korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Przedstawiając własne stanowisko stwierdziła Pani, że znajduje się Pani w grupie podatku od spadków i darowizn uprawniających do skorzystania ze zwolnienia z podatku.
Z powołanego wyżej art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn jasno wynika, że w przypadku umowy darowizny obowiązek podatkowy ciąży na nabywającym. Zatem na Pani – jako stronie darującej – nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn z tytułu dokonania opisanej we wniosku darowizny na rzecz syna; z tytułu tej darowizny nie jest bowiem Pani podatnikiem podatku od spadków i darowizn. Przy czym nie ma tutaj znaczenia w jakim okresie od dnia zakupu dokona Pani darowizny.
Zatem, skoro nie będzie Pani podatnikiem tego podatku, to samo przekazanie przez Panią darowizny nie będzie korzystało ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, bez względu na to w jakiej grupie podatkowej Pani jest. Sama czynność – umowa darowizny – nie korzysta bowiem ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. Ze zwolnienia może korzystać tylko nabycie przez obdarowanego tytułem darowizny, przy spełnieniu określonych warunków, zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Wskazany przez Panią przepis art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie ma dla Pani zastosowania, gdyż Pani nie jest stroną obdarowaną.
Jak wynika bowiem z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn:
Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Niezależnie więc od tego czy opisane we wniosku nabycie przez nabywcę tytułem darowizny będzie zwolnione z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, Pani stanowisko – w kontekście sformułowanego we wniosku (jego uzupełnieniu) pytania – należało uznać za nieprawidłowe, gdyż przekazanie darowizny (czynność) nie podlega opodatkowaniu, a tym samym nie może też być zwolnione z opodatkowania. Opodatkowaniu podlega jedynie nabycie przez nabywcę, na podstawie konkretnego tytułu. Zatem, mimo że Pani jako strona darująca nie będzie w ogóle zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn, nie można było uznać Pani stanowiska za prawidłowe.
Wobec powyższego Pani stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja dotyczy podatku od spadków i darowizn. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja ta została wydana dla Pani, na jej wniosek i dotyczy Pani sytuacji podatkowej, jako strony darującej. Gdyby natomiast obdarowany chciał uzyskać interpretację w zakresie swoich praw i obowiązków – winien wystąpić z odrębnym wnioskiem.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (…) . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right