Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2023-05-23

Rozliczanie akcyzy przez sprzedawcę ekogroszku

Ekogroszek należy do wyrobów węglowych opodatkowanych akcyzą. Możemy sprzedawać ekogroszek „poza akcyzą” lub „bez akcyzy”. Obrót „poza akcyzą” oznacza handel ekogroszkiem, w którego cenie będzie zawarta już zapłacona akcyza. Obrót ten nie wymaga wypełniania żadnych obowiązków akcyzowych. W drugim przypadku należy dopełnić wszelkich formalności rejestracyjnych w zakresie akcyzy oraz dokumentacyjnych.

Ekogroszek jest jednym z wyrobów węglowych, a więc obrót nim może podlegać reżimowi akcyzy węglowej. Wywołuje to wiele pytań wśród sprzedawców tego towaru. Celem niniejszego artykułu jest usystematyzowanie wiedzy niezbędnej dla jego sprzedawców.

 

1. Jak klasyfikować akcyzowo ekogroszek

W pierwszej kolejności ustalmy, jak należy klasyfikować akcyzowo ekogroszek, tj. do jakiej pozycji CN go przypisać. Ma to bowiem znaczenie dla ustalenia prawidłowej wysokości stawki podatkowej.

Ekogroszek to, najogólniej mówiąc, odpowiednio wyselekcjonowane pod względem kaloryczności i wielkości kawałki węgla kamiennego, oczyszczone z miałów i pyłów (poprzez przepłukanie wodą). Właściwą dla niego pozycją CN jest pozycja 2701. Co prawda w przypadku niektórych gatunków ekogroszku mamy do czynienia z pewnymi dodatkami węgla brunatnego, klasyfikowanego do kodu CN 2702, ale dodatek ten (dla celów zachowania kaloryczności) jest znikomy, w związku z czym cały wyrób nadal musi być klasyfikowany do kodu CN 2701.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00