Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2022-11-28

Czy gmina w związku ze sprzedażą węgla ma jakieś obowiązki akcyzowe

Gmina, która sprzedaje węgiel swoim mieszkańcom po preferencyjnych cenach, nie musi wypełniać żadnych obowiązków akcyzowych. Zarówno ustawa akcyzowa, jak i ustawa węglowa zwalniają z akcyzy tego rodzaju dostawy, a także gwarantują zwolnienie z obowiązku rejestracji akcyzowej, składania deklaracji podatkowych, pozyskiwania oświadczeń od nabywców węgla czy prowadzenia ewidencji akcyzowych. Jedynym obowiązkiem, jaki ciąży na gminie, jest zawarcie umowy o zakup węgla z jedną z sześciu państwowych spółek węglowych.

Wejście w życie z dniem 3 listopada 2022 r. ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (dalej jako ustawa węglowa) wywołało falę pytań w zakresie tego, jakie warunki trzeba spełnić, aby sprzedawać ten węgiel. Czy każda gmina musi wejść w ten projekt? Jakie są ostateczne limity sprzedaży węgla oraz jakie obowiązki akcyzowe ciążą w związku z tym na gminach.

 

1. Na czym polega schemat preferencyjnej sprzedaży węgla

Gmina może podjąć się sprzedaży węgla na preferencyjnych zasadach, ale nie ma takiego obowiązku. Dziś wiemy, że większość gmin podjęła się tego obowiązku, ulegając presji społecznej. Gminy mają jednak wiele wątpliwości dotyczących sprzedaży węgla, ponieważ nie są do tego przygotowane, gdyż nigdy nie występowały w roli przedsiębiorstwa handlującego węglem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00