Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.161.2023.1.OS
Brak prawa do odliczenia.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przez ... projektu pn. „...", realizowanego w ramach konkursu pn. "... ».
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Miasto ... (dalej: "Miasto") jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, rozliczającym się wspólnie ze swoimi jednostkami organizacyjnymi.
Jako organ prowadzący ... placówki oświatowe, Miasto będzie ubiegało się o udzielenie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ...w ramach konkursu pn. "..." projektu: „..." - projekt realizowany będzie w ... w ..." (dalej "Projekt").
Celem Konkursu pn. „..." jest dokonanie wyboru najlepszych projektów do wsparcia finansowego w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ..., Funduszem w ramach bloków tematycznych polegających na:
a)zagospodarowaniu wybranego miejsca na terenie należącym do placówki w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z edukacji ekologicznej i przyrodniczej (blok I);
b)polepszeniu warunków nauczania poprzez utworzenie kreatywnych i pomysłowych nowych pracowni edukacyjnych w szkołach, poprzez ich wyremontowanie, wyposażenie w pomoce dydaktyczne, meble, a także sprzęt audiowizualny celem uatrakcyjnienia planowanych do realizacji zajęć (blok II).
Jednostką realizującą zadanie będzie jednostka budżetowa - ... w ..., usytuowane przy ul. .... Faktury z tytułu wydatków poniesionych na realizację Projektu zostaną wystawione na Miasto.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 ze zm.) przedszkola są jednostkami organizacyjnymi Miasta, działającymi w formie jednostek budżetowych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu gminy - Miasta ..., a pobrane dochody odprowadzają na rachunek tegoż budżetu. ... jako jednostka budżetowa rozlicza VAT wspólnie z Miastem.
Towary i usługi zakupione w ramach realizacji Projektu będą wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej przez jednostkę działalności w zakresie edukacji publicznej i nie będą wykorzystywane dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej.
W ramach realizacji projektu planowane są następujące działania:
Założeniem planowanej pracowni jest rozwój świadomości ekologicznej otaczającego nas świata teraz i w konsekwencji naszych czynów dla przyszłych pokoleń. W pracowni zostanie połączone kilka trendów i tematów: urban farming, zdrowe odżywianie, zero waste.
Zaczniecie Państwo od małych kroków: podstaw teoretycznych a następnie nauki uprawiania ziół i warzyw w ogródku wertykalnym. Uprawa warzyw i ziół w ogrodach wertykalnych to ostatnio modny kierunek zwany "urban farming". Jest to nowoczesna, miejska odsłona rolnictwa, pozwalająca na uprawę w przestrzeniach miejskich - w tym konkretnym przypadku w sali lekcyjnej.
Kolejnym krokiem będzie poznawanie zasad zdrowego odżywiania (teoria).
Zasady będą wdrażanie w praktyce dzięki przygotowywaniu prostych potraw wykorzystujących w przepisach użycie ziół np.: tworzenie past kanapkowych z ziołami, sałatek z wykorzystaniem sałat, bułeczek i chlebków ziołowych, pieczonych i gotowanych warzyw doprawionych ziołami, makaronów z sosami wykorzystującymi zioła etc. Zajęcia praktyczne będą się kończyły degustacją przygotowywanych potraw. Dzięki temu uczniowie i uczennice poznają smak odżywiania się naturalnymi produktami.
Następnym motywem zajęć będzie teoria zero waste. Koncepcja zero waste w codziennym życiu to przemyślane wybory, odwrót od bezmyślnego konsumpcjonizmu, to troska o środowisko, zdrowsze życie, konsekwentne drobne działania, dążenie do pustego kosza, troska o przyszłość planety. Będziecie ją Państwo praktykować na przykładzie ograniczania odpadów. Sposobem w jaki chcą Państwo to wdrożyć jest wykorzystanie kompostownika - zarówno przy okazji „produkcji” ziół i warzyw, jak i przygotowywania potraw. Kompostowanie powinno być kolejnym krokiem w rozwoju ekologicznej świadomości społeczeństwa - wg różnych szacunków od do 1/3 domowych odpadów to biodegradowalne resztki organiczne. Do kompostownika można wkładać odpady, które są biodegradowalne, ale należy zwracać uwagę, czy ich obecność nie popsuje ostatecznej jakości kompostu. Przykładowa lista rzeczy, które można kompostować: obierki warzyw i owoców: pozostałości po obiedzie, woreczki z herbatą, fusy po kawie nawet z filtrem, resztki ugotowanych warzyw, skorupki jaj, miękki papier, pieczywo, części roślin ogrodowych, domowych lub balkonowych.
Ekopracownia będzie miała kilka stref funkcjonalnych
1.Ogród wertykalny - system uprawy roślin: warzyw i ziół, łącznie na 100 roślin. Dla pierwszego „wypełnienia” ogrodu rośliny zostaną zakupione. Przewiduje się zakup min. 5 rodzajów - w zależności od dostępności: tymianek właściwy, kolendra siewna, lubczyk ogrodowy, bazylia właściwa - zielona, majeranek, szczypiorek, oregano, majeranek, kminek zwyczajny, sałaty. Następnie kolejne „nasady" będą produkowane przez samych uczniów/uczennice. Zostaną w tym celu zakupione: propagator, krążki wysiewowe, Ziemia uprawowa, Odżywka na okres wzrostu, miernik pH do wody tester, nasiona do kolejnych wysiewów, narzędzia ogrodowe - zestaw (łopatki, pikowniek etc.), konewka, rękawice, nożyczki do ziół (do ucinania).
2.Miejsce dla przyrządzania i spożywania zdrowych potraw w celu wdrożenia nawyków prowadzenia zdrowego stylu życia. Dla potrzeb tej strefy niezbędne są następujące elementy wyposażenia: wysokie stoły typu wyspa (do przygotowywania posiłków i ich spożywania), hokery, wyposażenie AGD: lodówka, kuchenka z piekarnikiem (elektryczna), czajnik, zmywarka, T. Do tego niezbędny jest komplet szafek kuchennych (ciąg szafek na naczynia, sztućce oraz na artykuły ogrodnicze: ziemia, nasiona, rękawiczki, łopatki etc.). Niezbędne wyposażenie będzie obejmowało również: naczynia kuchenne: garnki, patelnie, blachy do pieczenia, naczynia żaroodporne, deski do krojenia, talerze: duże, małe, głębokie (zestaw), kubki, sztućce, duże noże kuchenne, artykuły zużywalne: ręczniki papierowe, ściereczki, płyny do naczyń, rękawice kuchenne.
3.Część wykładowa - przeznaczona do prowadzenia zajęć teoretycznych: wyposażona w monitor interaktywny, laptop dla nauczyciela, meble szkolne: biurko dla nauczyciela, stoliki szkolne, krzesła szkolne, fotel dla nauczyciela, regały. Tematyka zajęć teoretycznych dla uczniów będzie odpowiadała trzem obszarom zgromadzonym w pracowni:
a.pielęgnacja i uprawa roślin, Sadzenie, pielęgnacja i uprawa ziół - omówienie trendów dot. żywienia w przyszłości, możliwości tworzenia własnych ogródków (na parapecie, na balkonie)
b.Edukację zdrowotną - ekologiczny styl życia oraz przyrządzanie zdrowych śniadań i posiłków z wykorzystaniem ziół rosnących w pracowni tematyka prozdrowotna związana z ekodietą i ekozakupami żywności,
c.urban farming, zero waste.
ZAKRES RZECZOWY REALIZOWANEGO PROJEKTU
Ogród wertykalny
1.Ścianka wraz z oświetleniem - zgodnie z ofertą 16.02.2023
2.Zakup roślin doniczkowych pełniących funkcje edukacyjne wraz z tabliczkami/etykietami do ich oznaczania - do tego ogrody zmieści się 100 doniczek.
Rośliny, które będą zakupione na pierwsze zasadzenie (wybór min. 5 w zależności od dostępności):
‒Tymianek właściwy
‒Kolendra siewna
‒Lubczyk ogrodowy
‒Bazylia właściwa – zielona
‒Majeranek
‒Szczypiorek
‒Oregano
‒Majeranek
‒Kminek zwyczajny
3.Samonawadniający propagator + 7 mini tacek, ....
4.Krążki wysiewowe 100 szt. h....
5.Ziemia uprawowa ziemia ... 50L z perlitem ....
6.Odżywka na okres wzrostu ....
7.Zestaw ... miernik pH do wody tester + saszetki do kalibracji ...
8.Nasiona do kolejnych wysiewów
‒Tymianek właściwy
‒Kolendra siewna
‒Lubczyk ogrodowy
‒Bazylia właściwa – zielona
‒Majeranek
‒Szczypiorek czosnkowy - warzywo, zioło, roato roślina ozdobna
‒Oregano
‒Majeranek
‒Kminek zwyczajny
9.Narzędzia ogrodowe – zestaw ...
10.Konewka ...
11.Rękawice ...
12.Nożyczki do ziół - tylko do ucinania ...
13.Nożyce do ziół - do cięcia do potraw ...
MEBLE
‒30 ławek pojedynczych
‒Biurko nauczyciela
‒Stół typu wyspowy do szykowania potraw (jakiś wyższy)
‒2 szafy dwudrzwiowe
‒2 regały
‒Szafki kuchenne - ciąg szafek na naczynia, sztućce oraz na artykuły ogrodnicze: ziemia, nasiona, rękawiczki, łopatki etc.
KRZESŁA
‒30 krzeseł
‒1 fotel dla nauczyciela
‒Hokery
‒Wyposażenie AGD
‒Lodówka
‒Kuchenka z piekarnikiem (elektryczna)
‒Czajnik
‒T.
‒Artykuły AGD, wyposażenie kuchni
‒Naczynia kuchenne: garnki, patelnia
‒Blachy do pieczenia
‒Naczynia żaroodporne
‒Deski do krojenia
‒Talerze: duże, małe, głębokie - zestaw co najmniej 30 sztuk + zapas
‒Kubki - co najmniej 30 sztuk + zapas
‒Sztućce - zestawy co najmniej 30 sztuk + zapas
‒Duże noże kuchenne
‒Artykuły zużywalne: ręczniki papierowe, ściereczki, płyny do naczyń, rękawice kuchenne
Inne
Sprzęt IT
Monitor interaktywny
Laptop dla nauczyciela
Remonty
‒wykonanie i modernizacja oświetlenia w pracowni (zakup opraw i źródeł światła, wymiana instalacji elektrycznej)
‒instalacja wodno-kanalizacyjnej wraz z armaturą
Wkład własny :
1.prace remontowe i odnowienia pomieszczenia (np. malowanie ścian, położenie paneli, wykładziny),
2.zakupu/wykonania tablic informacyjnych o dofinansowaniu Projektu przez Fundusz (koszt obligatoryjny).
Pytanie
Czy Miasto będzie uprawnione do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją Projektu?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, nie będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług nabytych w związku z realizacją przez ... w ... projektu pn. „..." w ramach konkursu pn. "...".
Uzasadnienie Państwa stanowiska
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931 z póżn. zm.- ustawa o VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15. przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Należy zauważyć, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40; dalej: "ustawa o samorządzie gminnym"), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.
Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Na podstawie art. 7 ust. ustawy o samorządzie gminnym, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Zadania własne obejmują m.in. sprawy z zakresu ochrony środowiska i przyrody (art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym), edukacji publicznej (art. 7 ust. 1 pkt 8 ww ustawy) jak i również z zakresu utrzymania gminnych obiektów i utrzymania urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych (art. 7 ust. 1 pkt 15 ww ustawy).
Art. 4 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym stanów natomiast, że powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym. Zadania własne miasta na prawach powiatu obejmują te same sprawy na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1, 13 i 19 ustawy o samorządzie powiatowym.
W ocenie Miasta ..., w niniejszej sprawie nabyte towary i usługi nie będą w żaden sposób wykorzystywane w ramach działalności opodatkowanej, gdyż czynności wykonywane przez Miasto w ramach realizacji Projektu związane będą z zadaniami własnymi Miasta tj. zadaniami z zakresu ochrony środowiska i przyrody, edukacji publicznej oraz utrzymania urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych. Nabywane towary i usługi, służące realizacji przedmiotowych zadań, w ocenie Wnioskodawcy wykorzystane zostaną zatem wyłącznie do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, zdaniem Miasta ... nie ma tym samym możliwości przyporządkowania części lub całości kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności, gdyż poniesione wydatki będą w całości związane z działalnością niepodlegającą opodatkowaniu.
W związku z powyższym, w ocenie Miasta nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki związane z realizacją Projektu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie wydania interpretacji.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right