Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.39.2023.3.KB

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 23 marca, 3 kwietnia oraz 2 i 4 maja 2023 r. (daty wpływu).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym rodzajem wykonywanej działalności jest działalność gospodarcza sklasyfikowana według kodu PKD 62.02.Z – „Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki”, a także 62.01.Z – „Działalność związana z oprogramowaniem”. Zamierza Pan świadczyć usługi programistyczne na rzecz innych podmiotów. Usługi te będą polegały m.in. na:

1.pisaniu kodu platformy dla nowej funkcjonalności oraz testów jednostkowych dla funkcjonalności,

2.opracowaniu deterministycznego przepływu cyklu życia dla nowego produktu,

3.refaktoringu oraz ulepszaniu istniejącego kodu pod kątem wydajności i prostoty,

4.wprowadzaniu poprawek w przypadku błędów w oprogramowaniu.

W wyniku prowadzonych przez Pana prac powstanie autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Będzie Pan prowadził badania aplikacyjne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności z zakresu programowania. Badania te nastawione będą na opracowanie nowych produktów czyli nowych programów komputerowych lub ich modułów, lub wprowadzanie znaczących ulepszeń do już istniejących programów. Będzie posługiwał się Pan głównie metodą symulacyjną i eksperymentalną, ale także graficzną interpretacją procedur, algorytmów, procesów lub systemów za pomocą schematów blokowych. Prowadzone przez Pana badania aplikacyjne będą miały na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu programowania, co pozwoli Panu sprostać wymaganiom kontrahenta zamawiającego stworzenie określonego oprogramowania. Przy czym, nie zawsze wyniki prowadzonych przez Pana prac przyniosą oczekiwane efekty i nie zawsze ich wyniki da się zastosować w praktyce.

Będzie Pan prowadził prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym głównie w zakresie narzędzi informatycznych i programistycznych, służących do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych programów komputerowych lub ich części.

Będzie Pan opracowywał nowe koncepcje, narzędzia i rozwiązania, które wcześniej nie występowały w działalności gospodarczej kontrahentów, i które będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu będą odróżniały się od rozwiązań już wcześniej funkcjonujących. W ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej – na rzecz danego kontrahenta – będzie Pan opracowywał nowe i ulepszał już istniejące funkcjonalności i będzie robił to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej i stale rozwijanej wiedzy i umiejętności.

Opracowane przez Pana nowatorskie rozwiązania nie będą wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

Będzie Pan świadczył ww. usługi na podstawie umowy zawierającej zapisy o przekazaniu kontrahentowi praw autorskich do kodu źródłowego programu komputerowego będącego wynikiem Pana usług. Tworzone dzieła staną się w ten sposób własnością kontrahenta, na rzecz którego będą świadczone usługi.

Będzie Pan ponosił odpowiedzialność za rezultat prac oraz za czynności wykonywane w ramach tej działalności. Sposób wykonywania czynności oraz użyte rozwiązania będą Pana samodzielnym wyborem.

Dochód za świadczone usługi będzie uzyskiwany w cyklach miesięcznych na podstawie faktury VAT wystawionej na rzecz kontrahenta.

Będzie Pan prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję zapewniającą wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.

Ewidencja ta będzie uwzględniała informacje o:

zbywanym w danym okresie prawie własności intelektualnej, tj. określonym oprogramowaniu;

przychodach uzyskiwanych ze zbycia oprogramowania w danym okresie, tj. wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania;

kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Pana na prowadzoną bezpośrednio działalność związaną z wytworzeniem oprogramowania;

dochodzie ze zbycia oprogramowania obliczonym jako różnica pomiędzy przychodamii kosztami opisanymi powyżej.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pan ponosił następujące koszty:

składki na ZUS,

dostępu do Internetu,

podnoszenia kwalifikacji zawodowych (koszty szkoleń, literatury fachowej, itp.),

opłat za księgowość i doradztwo prawne lub podatkowe,

podróży służbowych,

amortyzacji samochodu (do celów firmowych), koszty napraw, ubezpieczenia, paliwa,

wyposażenia biurowego.

Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), (dalej: ustawa o PIT).

W przypadku świadczenia usług programistycznych rozważa Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%) lub według stawki liniowej (19%).

Uzupełnienie wniosku I

Prowadzi Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą od dnia 7 października 2014 r., w tym również w zakresie świadczenia usług programistycznych.

Planuje Pan od 2024 r. zostać podatnikiem podatku dochodowego w formie liniowej, a głównym źródłem przychodów będą usługi programistyczne. Zamierza Pan zrezygnować z obecnej formy opodatkowania – tj. ryczałtu na rzecz podatku liniowego w ustawowym terminie, a więc do dnia 29 lutego 2024 r.

Pod pojęciem program komputerowy rozumie Pan ciąg poleceń zapisanych w języku informatycznym, który jako całość pozwala komputerowi wykonywać różne czynności (Wielki Słownik Języka Polskiego https://www.wsjp.pl/), a także serię kroków (instrukcji), które są podejmowane przez komputer podczas wykonywania programu. Komponentami programu komputerowego są między innymi sekwencje instrukcji wykonywanych komputerowo oraz specyfikacje, cyfrowe przetwarzanie obrazów, moduły, obiekty, procedury, funkcje, pliki z kodem źródłowym lub pliki wykonywalne. Uznaje Pan, że pojęcie program komputerowy i oprogramowanie to autorskie prawo podlegające ochronie na podstawie odrębnej ustawy.

Od stycznia 2024 r. będzie Pan prowadził ewidencję w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Na ten moment nie może Pan wskazać jakie konkretnie oprogramowanie będzie wytwarzał, gdyż ich rodzaj zależeć będzie wyłącznie od potrzeb podmiotu zamawiającego jego wytworzenie. Niewątpliwie będą to oprogramowania zarówno systemowe (niezbędne dla działania określonego systemu komputerowego), jak i użytkowe (pozostające w kontakcie z użytkownikiem danej aplikacji), które będą pozwalały na zapisywanie, przetwarzanie i udostępnianie danych w efektywny, bezpieczny i cenowo optymalny sposób. Będą mogły służyć do sprzedaży towarów i usług, zarządzania procesami biznesowymi, administrowania aktywami rzeczowymi, zasobami ludzkimi itp.

Potwierdził Pan, że w zakresie działalności przedstawionej we wniosku, będzie prowadził działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która to zgodnie z art. 5a pkt 38 ww. ustawy: obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Będzie Pan prowadził prace rozwojowe będące działalnością twórczą o indywidualnym charakterze, które z założenia będą miały na celu nabywanie, kształtowanie, łączenie i wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, co w konsekwencji pozwoli na wytworzenie nowych, innowacyjnych wartości/elementów oprogramowania. Ponadto będzie Pan podejmował prace w ramach własnej działalności w sposób systematyczny, a celem tych prac będzie zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie już posiadanych zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań. Pana zdaniem, planowana działalność w zakresie świadczonych usług tworzenia oprogramowania, jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 oraz art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana działalność dotyczyć będzie opracowywania nowatorskich, innowacyjnych funkcjonalności oprogramowania. Ich celem będzie prowadzenie badań aplikacyjnych mających na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności z zakresu programowania. Badania nastawione będą na opracowywanie nowych produktów czyli nowych programów komputerowych lub ich modułów, lub na wprowadzanie znaczących ulepszeń do już istniejących programów. Będzie posługiwał się Pan głównie metodą symulacyjną i eksperymentalną, ale także graficzną interpretacją procedur, algorytmów, procesów lub systemów za pomocą schematów blokowych. Po ustaleniu z kontrahentem jego oczekiwań będzie Pan lokalizował i identyfikował zasoby wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych, w tym będzie określał język programowania, planował czynności programistyczne, takie jak napisanie wstępnego algorytmu, zaprojektowanie, utworzenie i testowanie kodu źródłowego. Następnie będzie tworzył zapytania krytyczne, debugował, kompilował, testował i implementował stworzony przez siebie program komputerowy. Czynności te będzie Pan wykonywał systematycznie, aż do realizacji zamierzonego celu, tj. stworzenia programu komputerowego o określonej przez kontrahenta funkcjonalności.

Potwierdził Pan, że efekty prac, do których majątkowe prawa autorskie będzie Pan przenosił, zawsze będą wynikiem podejmowanej przez Pana ww. działalności badawczo-rozwojowej.

Działalność badawczo-rozwojowa będzie kończyć się pozytywnym wynikiem, bowiem prace rozwojowe kończyć będą się powstaniem programu komputerowego. Po zakończeniu prac i powstaniu praw autorskich do programu komputerowego będzie Pan je przenosić na swoich klientów. W wyniku prac rozwojowych stworzył/stworzy Pan nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę.

Potwierdził Pan, że w wyniku Pana działalności zaprojektuje Pan i stworzy nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę, będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które będą wynikiem działalności badawczo-rozwojowej, w swojej działalności gospodarczej.

Potwierdził Pan, że prowadzona przez Pana działalność będzie działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Potwierdził Pan, że wskazane we wniosku efekty Pana pracy będą zawsze miały oryginalny i twórczy charakter, nie będą miały powtarzalnego charakteru, nie będą technicznymi czynnościami, zlecanymi przez klientów oraz będą stanowić odrębny program komputerowy.

Przeniesienie praw autorskich będzie następowało odpłatnie na podstawie pisemnej umowy, spełniającej wymogi określone w art. 41 ww. ustawy. Ponadto każdorazowo będzie to udokumentowane fakturą VAT.

Ulepszanie oprogramowania będzie efektem Pana własnej pracy. Ponadto wskazał Pan, że usługi jakie zamierza świadczyć w przyszłości, nie będą wykonywane pod kierownictwem, ani w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności. Wykonując te usługi, będzie Pan ponosić ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Wskazał Pan, że działania polegające na ulepszaniu oprogramowania (utworu) będą zmierzać do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania (utworu).

Potwierdził Pan, że w wyniku ulepszania oprogramowania, tworzone będą nowe kody, algorytmy w językach programowania i powstanie nowe prawo własności intelektualnej, a zmiany, wprowadzane przez Pana do rozwijanego/ulepszanego oprogramowania nie będą miały charakteru rutynowych lub okresowych zmian. W wyniku podjętych przez Pana czynności powstawać będzie odrębny od tego oprogramowania utwór (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Będzie Pan przenosić całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa.

W przypadkach, gdy będzie Pan rozwijać lub ulepszać oprogramowanie lub jego części, to nie będzie Pan właścicielem tego oprogramowania części oprogramowania, ani współwłaścicielem ani też użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania/części oprogramowania na podstawie licencji wyłącznej. Rozwijać lub ulepszać będzie Pan oprogramowanie na podstawie umowy z podmiotem zlecającym te czynności, przy czym odbywać będzie się to poprzez wytwarzanie nowych funkcjonalności – programów komputerowych, które stanowić będą rozwinięcia lub ulepszenia oprogramowania.

Nie będzie Pan właścicielem lub współwłaścicielem oprogramowania lub części oprogramowania, które będzie rozwijać lub modyfikować, jednakże będzie właścicielem oprogramowania powstałego na skutek wprowadzonych zmian.

W stosunku do rozwijanego lub modyfikowanego oprogramowania lub jego części oprogramowania nie będzie Pan posiadać wyłącznej licencji, tj. umowy, w której zastrzeżono wyłączność korzystania z tego prawa, a jedynie rozwijane czy modyfikowane oprogramowanie lub jego części będzie udostępniane Panu przez Kontrahenta celem jego zmiany.

Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego lub modyfikowanego oprogramowania wynikające z prac rozwojowych, czyli nie obejmujących prac rutynowych, nie będą miały charakteru rutynowych, okresowych zmian. Co do zasady zmierzać będą do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania lub jego części.

W efekcie rozwijania lub modyfikowania przez Pana, będą powstawać odrębne programy komputerowe podlegające ochronie prawnej, do których będzie Pan przenosić całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa.

Program komputerowy jest produktem cyfrowym, wszelkie czynności z nim związane odbywają się w świecie cyfrowym. Program tworzony przez Pana zapisywany jest w środowisku, którego właścicielem będzie zamawiający i tam odbywa się jego przekazanie zgodnie z ustaleniami pomiędzy Panem a zamawiającym dany program komputerowy, np. w formie protokołu przekazania.

Będzie Pan prowadził ewidencję, która to pozwoli:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2.prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

Będzie Pan dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku, gdy będzie wykorzystywane więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy będzie wykorzystywane jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach.

Uzupełnienie wniosku II

Zawarte w odpowiedzi z dnia 3 kwietnia 2023 r. stwierdzenie, iż „Zdaniem Wnioskodawcy planowana działalność w zakresie świadczonych usług tworzenia oprogramowania, jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 oraz art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” nie jest opisem okoliczności faktycznej sprawy.

Opis okoliczności faktycznych został szczegółowo przedstawiony we wniosku oraz w jego uzupełnieniu.

Chce Pan uzyskać interpretację indywidualną również w zakresie uznania prowadzonej przez Pana działalności za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie będzie Pan prowadził działalności naukowej.

Przedmiotem działalności będzie wytwarzanie oprogramowania, np. w postaci tworzenia kodu źródłowego oraz wytwarzanie części oprogramowania, w wyniku rozwijania lub ulepszania określonego programu komputerowego, a więc będzie to świadczenie usług programistycznych w ramach działalności badawczo-rozwojowej, którą Pan prowadzi co najmniej od 2 lutego 2022 r. Będzie to w szczególności: tworzenie i współtworzenie oprogramowania, modyfikowanie i ulepszanie istniejącego oprogramowania, bieżąca obsługa oraz testowanie oprogramowania.

Będzie Pan samodzielnie prowadził prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Będą one dotyczyły opracowania nowych programów komputerowych, aplikacji lub ich modułów, lub wprowadzanie znaczących ulepszeń do już istniejących programów. Prowadzone przez Pana prace rozwojowe będą miały na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu programowania, co pozwoli Panu sprostać wymaganiom kontrahentów zamawiających u Pana stworzenie określonego oprogramowania.

Będzie Pan opracowywał nowe koncepcje, narzędzia i rozwiązania, które wcześniej nie występowały w działalności gospodarczej kontrahentów, i które będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu będą odróżniały się od rozwiązań już wcześniej funkcjonujących. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na rzecz danego kontrahenta, będzie Pan opracowywał nowe i ulepszał już istniejące funkcjonalności i będzie to robił z wykorzystaniem aktualnie posiadanej i stale rozwijanej wiedzy i umiejętności.

Opracowane przez Pana nowatorskie rozwiązania nie będą wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług. Wyniki prowadzonych prac rozwojowych będą oferowane innym przedsiębiorcom w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Będzie posługiwał się Pan głównie metodą symulacyjną i eksperymentalną, ale także graficzną interpretacją procedur, algorytmów, procesów lub systemów za pomocą schematów blokowych. Prowadzone przez Pana prace będą miały na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu programowania, co pozwoli Panu sprostać wymaganiom kontrahentów zamawiających u Pana stworzenie określonego oprogramowania. Przy czym nie zawsze wyniki prowadzonych przez Pana prac przyniosą oczekiwane efekty i nie zawsze ich wyniki da się zastosować w praktyce. Będzie Pan prowadził prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym głównie w zakresie narzędzi informatycznych i programistycznych, służących do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych programów komputerowych lub ich części. Będzie Pan świadczył ww. usługi na podstawie umowy zawierającej zapisy o przekazaniu kontrahentowi praw autorskich do kodu źródłowego programu komputerowego będącego wynikiem usług. Tworzone przez Pana dzieła staną się w ten sposób własnością kontrahenta na rzecz, którego będą świadczone usługi. Sam będzie Pan ponosił odpowiedzialność za rezultat prac oraz za czynności wykonywane w ramach tej działalności. Sposób wykonywania czynności oraz użyte rozwiązania będą samodzielnym Pana wyborem. Zależnością pomiędzy pracami rozwojowymi (efektami tych prac) a przychodami, których dotyczy wniosek będzie wynagrodzenie uzyskiwane za wytworzenie oprogramowania spełniającego wymagania kontrahenta, przydatnego i możliwego do zastosowania w jego działalności.

Będzie Pan prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Będzie Pan ustalać odrębne wskaźniki nexus dla poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w celu wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Będzie Pan ponosił koszty związane bezpośrednio z tworzeniem i rozwojem oprogramowania, dlatego też będzie w stanie ustalić wskaźnik nexus dla tworzonych IP. Będzie Pan prowadził ewidencję pozwalającą na wyszczególnienie realizowanych prac i zadań w ramach tworzenia i rozwijania oprogramowania poprzez wskazanie informacji na temat wykonanych zadań w danym miesiącu. Prowadzona przez Pana ewidencja czasu i wykonanych prac pozwoli na wskazanie kwoty wynagrodzenia otrzymanego z tytułu zbycia praw własności intelektualnej.

Będzie Pan mógł przyporządkować poszczególne wydatki do konkretnych prac rozwojowych. Nie będzie zaliczał do wskaźnika nexus wszystkich wydatków, które będzie przypisywał do kosztów uzyskania przychodów z konkretnego programu komputerowego, a jedynie te bezpośrednio związane z jego tworzeniem lub rozwijaniem. Tzw. wskaźnik nexus będzie Pan obliczał zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, tj. w ramach literya wskaże koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Jeśli wskaźnik nexus będzie wyższy od 1, przyjmie Pan, że wskaźnik nexus wynosi 1, zgodnie z art. 30ca ust. 6 ustawy o PIT.

Pytania

1.Czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. pochodzące ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych stworzonych, ulepszonych lub zmodyfikowanych przez Pana, będzie Pan mógł opodatkować stawką 5%, zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy opisana we wniosku oraz jego uzupełnieniu działalność programistyczna jest działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1.

Będzie Pan realizował prace mające na celu stworzenie nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań z zakresu oprogramowania komputerowego, które po zakończeniu prac będą wykorzystywane w ramach działalności kontrahenta. Algorytmy rozwiązań proponowane kontrahentowi w ramach przygotowanych projektów nie będą powielały prostych i funkcjonujących na rynku typowych koncepcji. Kontrahent otrzyma zindywidualizowane, nowoczesne i innowacyjne narzędzia IT (platformę, funkcjonalność). Twórczy charakter Pana działalności potwierdza również fakt, iż rezultatem Pana działań będą subiektywnie nowe wytwory intelektu w postaci analiz, kodów źródłowych, dokumentacji, algorytmów itp. Programy stworzone przez Pana nie będą powieleniem już wcześniej stworzonych aplikacji lub systemów.

Wykonywana działalność będzie więc polegała na tworzeniu, ulepszaniu lub modyfikacji programów komputerowych lub ich części, które są utworami na mocy art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062).

W ramach tych prac, na podstawie umowy zawieranej przez Pana z kontrahentem, ogół autorskich praw majątkowych wytworzonych przez Pana, przejdzie na kontrahenta. Dobra niematerialne, będące utworami i podlegające ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z momentem ich wytworzenia staną się przedmiotem własności kontrahenta. Własność ta będzie pełna, nieodwołalna oraz uprawniająca do rozporządzania autorskim prawem majątkowym na wszelkich polach eksploatacji, w szczególności w zakresie prawa do:

trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie;

w zakresie, w którym dla wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie, czynności te wymagają zgody uprawnionego;

tłumaczenia, przystosowywania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym, z zachowaniem praw osoby, która tych zmian dokonała;

rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu, programu komputerowego lub jego kopii.

W zamian za wykonane usługi otrzyma Pan umówione wynagrodzenie, które obejmie również wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Sam będzie Pan ponosił odpowiedzialność za rezultat prac oraz za wykonywane czynności w ramach tej działalności. Sposób wykonywania czynności oraz użyte rozwiązania będą samodzielnym Pana wyborem.

W wyniku prowadzonych przez Pana prac powstanie autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące kwalifikowane prawo własności intelektualnej (IP) podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Świadcząc usługi na rzecz kontrahenta będzie Pan nie tylko tworzył programy komputerowe lub ich części, ale także dokonywał ich ulepszenia i modyfikacji. Do prawidłowego funkcjonowania oprogramowania konieczne jest bowiem dokonywanie jego rozwijania oraz ulepszania (co wynika z istoty działalności programistycznej), w wyniku czego powstaną części oprogramowania, które również podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Będzie Pan prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, szczegółową ewidencję zapewniającą wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodu i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu, w której uwzględni informacje o:

zbywanym w danym okresie prawie własności intelektualnej, tj. określonym oprogramowaniu;

przychodach uzyskiwanych ze zbycia oprogramowania w danym okresie, tj. wynagrodzeniu za przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania;

kosztach faktycznie poniesionych w danym okresie przez Pana na prowadzoną bezpośrednio działalność związaną z wytworzeniem oprogramowania;

dochodzie ze zbycia oprogramowania obliczonym jako różnica pomiędzy przychodami i kosztami opisanymi powyżej.

Bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej będzie Pan prowadził w sposób systematyczny, zaplanowany i metodyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu posiadanych zasobów wiedzy, które to zasoby systematycznie Pan zwiększa. Bazuje Pan na przyjętym przez siebie, sprawdzonym i uporządkowanym systemie pracy. Działalność na rzecz kontrahenta będzie polegała na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach prowadzonej przez Pana działalności nie miały miejsca. Oprogramowanie stworzone na rzecz kontrahenta spowoduje stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności. Działalność, którą Pan prowadzi, w Pana przekonaniu, jest działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Działalność ta stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze oraz Pana zdaniem stanowi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o PIT badania naukowe to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z powyższego wynika, że przepisy ustawy o PIT bezpośrednio odwołują się do ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce badania naukowe obejmują:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o PIT, prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl ww. regulacji prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przytoczone powyżej normy prawne, o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej można mówić, gdy realizowane prace:

mają twórczy charakter,

są prowadzone w systematyczny sposób,

zostały zrealizowane w określonym celu: zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań,

obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.

Pojęcietwórczy zgodnie z definicją słownikową oznacza – mający na celu tworzenie; będący wynikiem tworzenia. Zaś tworzyć – powodować powstawanie czegoś. Można zatem uznać, że działalność podejmowana przez Pana musi mieć na celu opracowanie, wytworzenie, skonstruowanie czegoś. Ustawa nie precyzuje co ma być wynikiem tego procesu twórczego. Można więc przyjąć, że może to być np. produkt, materiał, usługa, narzędzie czy program komputerowy.

Mając powyższe na uwadze, Pana działalność ma charakter twórczy/innowacyjny, gdyż jest nakierowana na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych narzędzi na rzecz kontrahenta. Prace wykonywane przez Pana wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonywane schematycznie, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego projektu. Algorytmy rozwiązań proponowane kontrahentowi nie powielają prostych i funkcjonujących na rynku typowych rozwiązań. Kontrahent otrzyma zindywidualizowane, nowoczesne i innowacyjne narzędzia IT.

Pojęciesystematyczny oznacza z kolei – robiący coś regularnie i starannie – oraz w przypadku działań – prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Przez to pojęcie należy rozumieć nie tylko bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych rozpoczętych w przeszłości, ale także rozpoczęcie działalnościw tym zakresie przy założeniu, że podatnik w przyszłości planuje nadal wykonywać tego rodzaju prace. Prace te zaś powinny charakteryzować się stosowną regularnością.

Prace, które będzie Pan realizował w ramach swojej działalności gospodarczej nie będą miały incydentalnego charakteru, lecz będą wykonywane w systematyczny sposób, stanowiąc istotę Pana funkcjonowania oraz będą podejmowane w zaplanowany sposób poprzez odpowiadanie na zapotrzebowanie kontrahenta. Systematyczność realizowanych prac będzie wynikała również z funkcji pełnionych przez Pana wobec kontrahenta, które będą dotyczyły realizacji na jego rzecz prac polegających na dostarczaniu nowych rozwiązań informatycznych lub ich istotnych modyfikacji.

Podejmowane aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która w większości sytuacji jest niedostępna na rynku. Efektem zastosowania zasobów wiedzy jest ich wykorzystanie do tworzenia nowych lub istotnie zmodyfikowanych/ulepszonych produktów na rzecz kontrahenta. Głównym celem realizowanych przez Pana prac jest przede wszystkim tworzenie, rozwój oraz optymalizacja (modyfikacja) innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych platform komputerowych.

Jak wskazano w stanie faktycznym, poprzez tworzenie nowego rozwiązania informatycznego, będzie Pan wykorzystywał dotychczas istniejącą wiedzę oraz opracowywał nową wiedzę z dziedziny technologii i informatyki do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań.

Zatem, Pana zdaniem, działalność w ramach prowadzonych prac może zostać uznana za prace rozwojowe, gdyż będzie polegała m.in. na kształtowaniu i wykorzystywaniu wiedzy i umiejętności z dziedziny nauk i technologii informatycznych do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań.

Realizowane przez Pana prace nie będą prowadzone na schematach lub w sposób automatyczny, lecz będą miały zindywidualizowany charakter i będą przygotowane indywidualnie dla danego kontrahenta.

Ponadto, charakter prac w istotny sposób będzie odbiegał od wprowadzania okresowych, rutynowych zmian do produktów, jednak w razie wystąpienia błędów lub usterek w powstałym na podstawie umowy z kontrahentem oprogramowaniu, będzie Pan odpowiedzialny za naprawienie tych błędów i wydanie produktów odpowiadających wymaganiom danego kontrahenta.

Pana zdaniem, będzie Pan mógł stosować stawkę 5% od dochodu ze sprzedaży praw autorskich na stworzone i rozwijane przez siebie oprogramowanie, albowiem przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy PIT kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT).

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2.prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 , przypadające na każde kwalifikowane prawo własnościintelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5.dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 ustawy).

Według art. 30cb ust. 3 ustawy w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Jak wynika z powyższych regulacji podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Biorąc pod uwagę, że prace opisane przez Pana, polegające na tworzeniu nowych lub ulepszonych produktów, technologii i rozwiązań, spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych, to po spełnieniu wyżej wymienionych warunków będzie Pan mógł stosować stawkę 5% od dochodu ze sprzedaży praw autorskich na stworzone i rozwijane oprogramowanie.

Ad 2.

Artykuł 5a pkt 38 Ustawy o PIT definiuje działalność́ badawczo-rozwojową jako „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność w zakresie tworzonego i rozwijanego na rzecz Kontrahenta oprogramowania (kodu źródłowego) będzie spełniała warunki działalności badawczo-rozwojowej, tzn.:

1)będzie obejmowała prace rozwojowe – Pana działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania, do tworzenia ulepszonego oprogramowania, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich,

2)ma twórczy charakter – oprogramowanie tworzone/rozwijane przez Pana na rzecz Kontrahenta jest innowacyjne i indywidualnie stworzone przez Pana,

3)jest podejmowana w sposób systematyczny – tworzy/rozwija Pan oprogramowanie w sposób regularny i zamierza wykonywać je systematycznie także w przyszłości. Podejmowane przez przedsiębiorcę działania w tym zakresie niewątpliwie nie mają zatem charakteru okazjonalnego czy doraźnego,

4)jest podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań – tworzy/rozwija Pan oprogramowanie celem powstania nowych narzędzi oraz zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku oraz w jego uzupełnieniach, w ramach prowadzonej działalności będzie Pan samodzielnie prowadził prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Działalność będzie działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przenosząc powołane przepisy prawa na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania, które będą przez Pana podejmowane, a polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania mieszczą się w definicji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że – co do zasady – działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość świadczonych usług, ani też całość prowadzonej działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu.

Ponadto, jak wskazał Pan w opisie sprawy, zaprojektuje Pan i stworzy nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę, będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które będą wynikiem działalności badawczo-rozwojowej, w swojej działalności gospodarczej. W wyniku prowadzonych przez Pana prac powstanie autorskie prawo do programu komputerowego stanowiące kwalifikowane prawo własności intelektualnej podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Będzie Pan przenosić całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tego prawa. Przeniesienie praw autorskich będzie następowało odpłatnie na podstawie pisemnej umowy, spełniającej wymogi określone w art. 41 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Będzie Pan prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, o której mowa w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, będzie Pan mógł opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów, które będzie Pan osiągał od 2024 r. z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, preferencyjną 5% stawką podatkową, przy założeniu, że okoliczności sprawy oraz przepisy nie ulegną zmianie.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanych pytań interpretacyjnych, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku, w szczególności we własnym stanowisku.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa(t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00