Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.87.2023.4.MM

Uznanie Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży zabudowanej Nieruchomości oraz zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży Nieruchomości zabudowanej Budynkiem oraz pozostałymi naniesieniami.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

nieuznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży zabudowanej Nieruchomości oraz niepodlegania tej sprzedaży opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe,

zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży Nieruchomości zabudowanej Budynkiem oraz pozostałymi naniesieniami – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 15 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych ze sprzedażą Nieruchomości zabudowanej Budynkiem oraz pozostałymi naniesieniami.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 kwietnia 2023 r. (wpływ 27 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W.O. (dalej jako: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną oraz rezydentem podatkowym w Polsce. Wnioskodawca jest rolnikiem z siedzibą w miejscowości (…), produkującym wino z upraw własnych i jest czynnym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca otrzymał w latach 80-tych XX wieku w formie darowizny 1/3 udziału w prawie własności nieruchomości gruntowej położonej w (…) przy ulicy (…) oznaczoną na mapie gruntów miasta (…) jako działka o numerze 1.

W 1991 r. w związku z postępowaniem sądowym w sprawie o zniesienie współwłasności działki nr 1 położonej w (…) przy ul. (…) o powierzchni 2632 m2, działka ta została podzielona na dwie działki, tj. działkę o numerze 1/1 o powierzchni 1573 m2 oraz działkę o numerze 1/2 o powierzchni 1059 m2.

W marcu 1991 r. Sąd Rejonowy w (…) wydał postanowienie w sprawie o zniesienie współwłasności działki nr 1 położonej w (…) przy ul. (…) na podstawie którego współwłasność tej działki została zniesiona w taki sposób, iż działka o numerze 1/2 została przyznana na wyłączność Wnioskodawcy.

Działka oznaczona na mapie gruntów miasta (…) jako działka o numerze 1/2 jest położona przy ul. (…) i prowadzona jest dla niej księga wieczysta o numerze (…) (dalej jako: „Nieruchomość”).

W 1991 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński w którym pozostaje do chwili obecnej oraz w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej.

W roku 1991 r. Wnioskodawca wraz z małżonką rozpoczęli budowę budynku użytkowego z przeznaczeniem na cele warsztatowe (dalej jako: „Budynek”). Budowa Budynku prowadzona była metodą gospodarczą, tj. przez Wnioskodawcę wraz z małżonką ze środków pochodzących z ich majątku wspólnego oraz zakończyła się w 1992 r.

W różnych okresach w latach 90-tych Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą, czy to w formie indywidualnej działalności gospodarczej czy też jako wspólnik spółki cywilnej, także na Nieruchomości oraz przy wykorzystaniu Budynku. Natomiast od końca lat 90-tych Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

Od 1993 r. działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej na Nieruchomości oraz w Budynku prowadziła małżonka Wnioskodawcy i taką działalność gospodarczą prowadzi do chwili obecnej.

W marcu 1996 r. została wydana decyzja administracyjna na podstawie której zatwierdzono projekt budowlany rozbudowy Budynku o część handlowo-mieszkalną oraz uzyskano pozwolenie na rozbudowę Budynku o dodatkową część użytkową, która została następnie zrealizowana.

Część mieszkalna Budynku nie została wyodrębniona jako lokal mieszkalny, ale nie była wykorzystywana dla celów prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonkę Wnioskodawcy, tj. była wykorzystywana wyłącznie na cele mieszkalne.

W 2002 r. oraz w 2003 r. zostało wykonane utwardzenie terenu wokół Budynku.

W 2007 r. brat Wnioskodawcy planował rozpoczęcie działalności gospodarczej na Nieruchomości oraz planował ponoszenie określonych nakładów inwestycyjnych, w związku z tym Wnioskodawca - chcą zapewnić bratu tytuł prawny do Nieruchomości zawarł z bratem umowę darowizny na podstawie której darował bratu udział w nieruchomości wynoszący 500/1059. Jednakże dość szybko okazało się, iż plany biznesowe brata Wnioskodawcy nie będą jednak realizowane i w tym samym roku dokonał na rzecz Wnioskodawcy zwrotnej darowizny posiadanego udziału 500/1.059 w Nieruchomości.

W 2009 r. miał miejsce pożar budynku znajdującego się na działce przylegającej do Nieruchomości, wskutek czego został częściowo uszkodzony dach Budynku i konieczna była jego odbudowa.

W związku powyższym, w maju 2009 r. została wydana decyzja administracyjna zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających na zmianie konstrukcji dachowej wraz z wymianą pokrycia dachowego z eternitu na blachę na Budynku.

W 2010 r. został wykonany remont dachu na części użytkowej Budynku, w szczególności poprzednie pokrycie dachu które zrobione było z eternitu zostało zastąpienie blachą oraz wyremontowano poddasze w celu doprowadzenia do możliwości jego użytkowania.

Obecnie małżonka Wnioskodawcy nie jest już zainteresowana prowadzeniem działalności gospodarczej na Nieruchomości oraz przy wykorzystaniu Budynku.

W związku z tym, Wnioskodawca rozważa sprzedaż Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami (tj. utwardzenie terenu itp.).

Obecnie Wnioskodawca poszukuje potencjalnego kupującego, który byłby zainteresowany nabyciem Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz naniesieniami.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

1.

a)Wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży Nieruchomości we własnym imieniu, ponieważ jest jej właścicielem. Natomiast Wnioskodawca podkreśla iż nigdy nie zajmował się i obecnie także nie zajmuje się obrotem nieruchomościami, a planowana sprzedaż Nieruchomości jest dla niego czynnością okazjonalną, incydentalną oraz nieregularną.

b)Oprócz Nieruchomości wskazanej we wniosku Wnioskodawca wraz z małżonką, w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej, posiadają również inne nieruchomości które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa.

c)Wnioskodawca wraz z małżonką dokonali sprzedaży dwóch nieruchomości, które zostały nabyte w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej, tj.

1)niezabudowaną nieruchomość rolną nr 2 o powierzchni 5080 m2, położoną we wsi (…), gmina (…) (numer księgi wieczystej (…)), która została zakupiona przez Wnioskodawcę wraz z małżonką w 2007 r. Nieruchomość ta została przez Wnioskodawcę wraz z małżonką sprzedana w 2022 r.

2)niezabudowaną nieruchomość rolną oznaczoną numerem ewidencyjnym 3 położoną w miejscowości (…), gmina (…) o powierzchni 1119 m2, która została zakupiona w 2010 r. w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej przez Wnioskodawcę wraz z małżonką. Nieruchomość ta została przez Wnioskodawcę wraz z małżonką sprzedana w 2017 r.

Wnioskodawca zaznacza, iż powyżej wskazane nieruchomości zostały zakupione w celach inwestycyjnych, jako lokata kapitału.

Przyczyną sprzedaży ww. nieruchomości było w szczególności wystąpienie nowych okoliczności życiowych, tj. koniecznością pozyskania środków przez Wnioskodawcę wraz z małżonką w celu wspomożenia finansowego córki, która planowała nabycie lokalu mieszkalnego dla własnych potrzeb mieszkaniowych. Część środków pieniężnych pozyskanych przez Wnioskodawcę wraz z małżonką z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości została przekazana córce jako darowizna z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego. Pozostała część środków pieniężnych pozyskanych ze sprzedaży ww. nieruchomości została wykorzystana przez Wnioskodawcę wraz z małżonką na nabycie innych nieruchomości w celach inwestycyjnych, jako lokaty kapitału.

d)Wnioskodawca wskazuje, iż razem z małżonką posiada w ustawowej wspólności małżeńskiej inne nieruchomości które zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa. W chwili obecnej żadne z poniżej wskazanych nieruchomości nie są przeznaczone do sprzedaży. Natomiast Wnioskodawca nie może wykluczyć, iż w przyszłości, na przykład w związku z niespodziewanymi okolicznościami życiowymi może nastąpić potrzeba lub konieczność sprzedaży określonych nieruchomości. Jednakże Wnioskodawca podkreśla, iż jeśli takowe transakcje wystąpią w przyszłości, to będą one miały charakter incydentalny oraz okazjonalny, a Wnioskodawca nie zamierza wykonywać czynności w zakresie obrotu nieruchomościami w celu pozyskania stałego źródła przychodów.

Nieruchomości których obecnie właścicielem jest Wnioskodawca wraz z małżonką w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej:

1)zabudowana nieruchomość gruntowa położona w (…) przy ulicy (…) nr (…). Nieruchomość została nabyta gdy była to jeszcze nieruchomość gruntowa niezabudowana w drodze umowy kupna-sprzedaży w 1996 r. Nabycie ww. nieruchomości nastąpiło na współwłasność z bratem Wnioskodawcy, tj. Wnioskodawca z małżonką nabyli % własności nieruchomości, a brat Wnioskodawcy także % własności tej nieruchomości. Następnie nastąpiło zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez jej podział. Na części nieruchomości która przypadła Wnioskodawcy i jego małżonce został wybudowany budynek użytkowy stacji kontroli pojazdów, który jest wykorzystywany przez małżonkę Wnioskodawcy w ramach jej indywidualnej działalności gospodarczej.

2)Nieruchomość gruntowa położone w miejscowości (…), gmina (…) o nr (…), która została zakupiona przez Wnioskodawcę wraz z małżonką w 1998 r. W chwili zakupu nieruchomość była zaklasyfikowana jako grunty orne oraz łąki. Następnie Wnioskodawca wraz z małżonką wybudowali na tej nieruchomości dom jednorodzinny w którym obecnie mieszkają.

3)Gospodarstwo rolne położone w miejscowości (…), gmina (…) o powierzchni 6,13 ha nabyte przez Wnioskodawcę wraz z małżonką w 2009 r. W 2016 r. została dokupiona działka rolna położona przy ww. gospodarstwie rolnym w celu zrobienia dojazdu do ww. gospodarstwa. W ww. gospodarstwie rolnym Wnioskodawca wraz z małżonką prowadzą uprawy roślin, głównie winorośli z których wytwarzają produkty przeznaczone do sprzedaży (wino). W tym zakresie Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

4)Nieruchomość gruntowa niezabudowana położona w gminie (…) nr 4 o powierzchni 2326 m2, nabyta przez Wnioskodawcę wraz z małżonką w 2010 r. w celach inwestycyjnych.

5)Nieruchomość gruntowa niezabudowana położona w (…) przy ul. (….) o nr 5; obecnie jest wykorzystywana przez małżonkę Wnioskodawcy jako parking dla klientów prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

6)Trzy lokale mieszkalne położone w (…) nabyte w 2021 r. w celach inwestycyjnych jako lokata kapitału.

e)Zakres działalności gospodarczej Wnioskodawcy jaką prowadził w formie indywidualnej działalności gospodarczej oraz jako wspólnik spółki cywilnej to świadczenie usług w zakresie mechaniki pojazdowej (w szczególności naprawy pojazdów mechanicznych - samochodów osobowych).

f)Jak to zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, pierwotnie - zaraz po jego wybudowaniu - Budynek obejmował wyłącznie pomieszczenia użytkowe przeznaczone na warsztat samochodowy i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechaniki samochodowej. Następnie, jak to również zostało wskazane we wniosku, w związku z rozbudową Budynku została dobudowana część handlowo-mieszkaniowa oraz dodatkowa część użytkowa.

g)Wnioskodawca jest wyłącznym właścicielem działki nr 1/2 oraz Budynku i pozostałych naniesień.

h)Żona Wnioskodawcy wprowadziła do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wyłącznie Budynek (został wybudowany metodą gospodarczą ze środków pochodzących z majątku wspólnego małżonków). Działka nr 1/2 - jako nieruchomość gruntowa nie została wprowadzona przez żonę Wnioskodawcy do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

i)Obecnie żona Wnioskodawcy wykorzystuje Budynek oraz pozostałe naniesienia w swojej indywidualnej działalności gospodarczej i planowane jest, iż do momentu sprzedaży Nieruchomości, Budynek oraz pozostałe naniesienia będą nadal wykorzystywane przez żonę Wnioskodawcy w ramach jej działalności gospodarczej.

j)W nawiązaniu do odpowiedzi wskazanych powyżej na pytanie oznaczone jako „h”, Wnioskodawca zaznacza, iż żona Wnioskodawcy wprowadziła do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wyłącznie Budynek. Jeżeli dojdzie do sprzedaży Nieruchomości to żona Wnioskodawcy wycofa Budynek z ewidencji środków trwałych prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

k)Jak to zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej obecnie Wnioskodawca poszukuje potencjalnego kupującego, który byłby zainteresowany nabyciem Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz naniesieniami. Na tę chwilę Wnioskodawca nie otrzymał jeszcze żadnej konkretnej oferty nabycia Nieruchomości oraz nie prowadził żadnych konkretnych rozmów z potencjalnym nabywcą. Ponadto, Wnioskodawca - jak to zaznaczał powyżej - nie zajmuje się obrotem nieruchomościami, a transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie dla niego operacją incydentalna i okazjonalną.

Oczywistym jest, iż Wnioskodawca chciałby dokonać sprzedaży Nieruchomości w jak najprostszy i najmniej skomplikowany sposób, przy maksymalnym ograniczeniu formalności oraz ponoszeniu dodatkowych kosztów. W przypadku pojawienia się potencjalnego nabywcy, Wnioskodawca będzie dążył do jak najszybszego sfinalizowania transakcji przy jak najmniejszych formalnościach oraz dodatkowych kosztach.

Jednakże mimo wszystko, Wnioskodawca nie jest w stanie przewidzeń warunków oraz wymagań prawnych jakie mogą pojawić się przy finalizacji transakcji sprzedaży Nieruchomości oraz warunków lub oczekiwań jakie będzie stawiał potencjalny nabywca. W związku z tym, Wnioskodawca nie jest w stanie udzielić odpowiedzi czy będzie zawierana umowa przedwstępna oraz - tym bardziej - jakie będą warunki umowy przedwstępnej.

l)Wnioskodawca zaznacza, iż podobnie jak w odpowiedzi na pytanie oznaczone literą „k” - jak to zostało skazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej - obecnie Wnioskodawca poszukuje potencjalnego kupującego, który byłby zainteresowany nabyciem Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz naniesieniami.

Na tę chwilę Wnioskodawca nie otrzymał jeszcze żadnej konkretnej oferty nabycia Nieruchomości oraz nie prowadził żadnych konkretnych rozmów z potencjalnym nabywcą. Ponadto, Wnioskodawca - jak to zaznaczał powyżej - nie zajmuje się obrotem nieruchomościami, a transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie dla niego operacją incydentalną i okazjonalną.

Oczywistym jest, iż Wnioskodawca chciałby dokonać sprzedaży Nieruchomości w jak najprostszy i najmniej skomplikowany sposób, przy maksymalnym ograniczeniu formalności oraz ponoszeniu dodatkowych kosztów. W przypadku pojawienia się potencjalnego nabywcy, Wnioskodawca będzie dążył do jak najszybszego sfinalizowania transakcji przy jak najmniejszych formalnościach oraz dodatkowych kosztach.

W związku z powyższym, Wnioskodawca nie wie i nie jest w stanie przewidzieć czy w ogóle będzie konieczność udzielania potencjalnemu nabywcy pełnomocnictwa do występowania w imieniu Wnioskodawcy w sprawach dotyczących Nieruchomości, czy potencjalny nabywca będzie oczekiwał udzielenia takiego pełnomocnictwa, oraz jakich spraw związanych z nieruchomością to by dotyczyło.

W związku z tym, oczywistym jest iż Wnioskodawca nie jest w stanie udzielić odpowiedzi czy w ogóle będzie konieczność udzielania potencjalnemu nabywcy pełnomocnictwa do występowania w imieniu Wnioskodawcy w sprawach dotyczących Nieruchomości, jakie działania podejmie potencjalny nabywca i kto będzie pokrywał koszty tych działań.

W chwili obecnej, Wnioskodawca ma wyłącznie nadzieję, iż żadne tego typu działania nie będą konieczne oraz w przypadku pojawienia się potencjalnego nabywcy zainteresowanego kupnem nieruchomości transakcja zostanie szybko i sprawnie sfinalizowana. Jednakże Wnioskodawca nie ma doświadczenia w tego typu transakcjach, w związku z tym nie jest w stanie wykluczyć każdej ewentualności lub okoliczności.

2.

a)Jak to zostało przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej - Wnioskodawca jest rolnikiem z siedzibą w miejscowości (…), produkującym wino z upraw własnych i jest czynnym podatnikiem VAT. Wniosek o rejestrację dla celów VAT został złożony przez Wnioskodawcę w sierpniu 2018 r., natomiast data rejestracji jako podatnika VAT to 1 września 2018 r.

Wnioskodawca potwierdza, iż jest rolnikiem dokonującym dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT.

b)Jak to zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej Budynek po jego wybudowaniu w latach 90-tych przeszedł rozbudowę, a następnie - w związku z pożarem - zostały przeprowadzone roboty budowlane polegające na zmianie konstrukcji dachowej wraz z wymianą pokrycia dachowego z eternitu na blachę na Budynku.

W niniejszym pytaniu brak jest wskazania, o jakie dokładnie wydatki chodzi (tj. czy na rozbudowę Budynku czy też na naprawę dachu spowodowaną pożarem). W związku z powyższym, Wnioskodawca zakłada, iż chodzi łącznie o te wydatki. Jeśli tak, to wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę wraz z małżonka na rozbudowę oraz remont Budynku - z majątku wspólnego zgodnie z ustawowa wspólnością małżeńską - stanowiły łącznie co najmniej 30% wartości początkowej Budynku.

Jak to zostało zaznaczone w stanie faktycznym, ostatnie prace dotyczące ulepszenia Budynku miały miejsce w 2010 r. kiedy został wykonany remont dachu na części użytkowej Budynku, w szczególności poprzednie pokrycie dachu które zrobione było z eternitu zostało zastąpione blachą, oraz wyremontowano poddasze w celu doprowadzenia do możliwości jego użytkowania.

Wnioskodawca nie był w tym okresie w ogóle zarejestrowany jako podatnik VAT, w związku z tym Wnioskodawca zakłada, iż pytanie dotyczące odliczenia podatku VAT dotyczyło żony Wnioskodawcy prowadzącej działalność gospodarczą z wykorzystaniem Nieruchomości i Budynku.

Żona Wnioskodawcy jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT od 1993 r. i dokonywała odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na ulepszenie Budynku. Przy czym należy podkreślić, iż ostatnie takie wydatki zostały poniesione w 2010 r. na remont dachu.

c)Jak to zostało wskazane we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej naniesieniami na Nieruchomości są Budynek oraz utwardzenie terenu wokół Budynku wyłożone kostką brukową, które zostało wykonane przez Wnioskodawcę w 2002 r. oraz 2003 r.

Wykonanie utwardzenia terenu wokół Budynku wyłożonego kostką brukową zostało sfinansowane z majątku wspólnego Wnioskodawcy oraz jego małżonki. Utwardzenie terenu było i jest wykorzystywane przez żonę Wnioskodawcy, która - jak to zostało zaznaczone wcześniej - prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług mechaniki pojazdowej przy wykorzystaniu pomieszczeń warsztatowych w Budynku.

Wnioskodawca nie był w tym okresie w ogóle zarejestrowany jako podatnik VAT, w związku z tym Wnioskodawca zakłada, iż pytanie dotyczące odliczenia VAT dotyczyło żony Wnioskodawcy prowadzącej działalność gospodarczą z wykorzystaniem Nieruchomości i Budynku.

Żona Wnioskodawcy jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT od 1993 r. i dokonywała odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na utwardzenie terenu wyłożone kostką brukową.

Wnioskodawca zaznacza, iż ostatnie wydatki na ulepszenie Budynku miały miejsce w 2010 r., a od tamtego czasu ponoszone były wydatki o charakterze remontowym.

Natomiast odnośnie utwardzenia terenu wyłożonego kostką brukową od momentu jego wykonania w 2002 r. oraz w 2003 r. nie były ponoszone wydatki na ulepszenie.

Oprócz Budynku oraz utwardzenia terenu wokół Budynku wyłożonego kostką brukową na Nieruchomości nie znajdują się inne naniesienia (tj. budynki lub budowle).

Wnioskodawca zaznacza, iż w ciągu 2 ostatnich lat nie były ponoszone wydatki na ulepszenie czy to Budynku czy to utwardzenia terenu wokół Budynku wyłożonego kostką brukową.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone we wniosku nr 3 i 4)

1.Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i Wnioskodawca nie będzie działał w zakresie tej transakcji jako podatnik VAT?

2.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3, czy sprzedaż przez Wnioskodawcę Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT?

Pana stanowisko w sprawie

1.Sprzedaż przez Wnioskodawcę Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami będzie nie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT i Wnioskodawca nie będzie działał w zakresie tej transakcji jako podatnik VAT?

2.W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 3, sprzedaż przez Wnioskodawcę Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Uzasadnienie

Ad 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Natomiast przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Towarami, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są z kolei rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż Nieruchomości wraz z Budynkiem oraz pozostałymi naniesieniami spełnia przesłanki odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Nie każda jednak czynność stanowiąca odpłatną dostawę towarów podlega przepisom ustawy o VAT. Aby tak było, czynność musi być wykonana przez podatnika w rozumieniu ustawy o VAT.

Podatnikiem VAT - na gruncie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące (...) właścicieli nieruchomości prawa do podejmowania działań mających na celu zbycie nieruchomości przy założeniu, że ich celem jest osiągnięcie korzystnej ceny.

Wskazywanie, iż podejmowane działania przez właścicieli nieruchomości wpływające na ostateczną cenę są przejawem prowadzenia działalności gospodarczej jest nieuzasadnione i niesprawiedliwe z punktu widzenia posiadacza nieruchomości. Osoba fizyczna podejmując działania w ramach swojego majątku prywatnego również ma prawo działać w celu zwiększenia swojej korzyści - nie jest to działanie przewidziane wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 11 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, w którym wskazano jakimi kryteriami należy kierować się w celu ustalenia czy sprzedaż danej nieruchomości powinna być objęta opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, czy też traktowana jako sprzedaż w ramach majątku prywatnego. W pkt 36 przytoczonego wyroku Trybunał stwierdził, iż czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą być utożsamiane z działaniami podejmowanymi w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo w pkt 37 wskazano, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie jest kryterium decydującym o charakterze transakcji. Zakres transakcji nie może być czynnikiem przesądzającym o tym, czy dana czynność jest wykonywana w ramach majątku prywatnego czy jednak jest działaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Trybunał wskazał, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również w ramach rozporządzania majątkiem prywatnym.

Na uwagę w przedmiotowej sprawie zasługuje również wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 stycznia 2022 r. sygn. akt I FSK 645/21 w uzasadnieniu którego wskazano: „Przypomnieć należy, że art. 15 ust. 2 ustawy o VAT nie pozwala jednoznacznie sprecyzować sytuacji, w których aktywność danej osoby można kwalifikować jako zwykłe zbycie majątku prywatnego, a w jakim momencie działania te przeradzają się w działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. Przed sprzedażą nieruchomości właściciel może podejmować różne działania przygotowawcze, np. w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego wystąpić o wydanie decyzji w sprawie warunków zagospodarowania nieruchomości, wystąpić o zatwierdzenie podziału nieruchomości na mniejsze działki budowlane i doprowadzenie do wydzielenia działki pod drogę, oraz inicjować postępowania administracyjne w sprawie zmiany funkcji nieruchomości z rolnej na budowlaną. Tego rodzaju działania oraz ilość wydzielonych działek, same przez się nie dają jednak podstaw do kwalifikowania, że są one typowe dla działań „handlowca", tj. podatnika podatku od towarów i usług.’’.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przez niego Nieruchomości wraz z Budynkiem i innymi naniesieniami nie będzie wykraczała poza zakres zarządu majątkiem prywatnym. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej przy wykorzystaniu Nieruchomości lub Budynku oraz nie zajmuje się zawodowo obrotem nieruchomościami.

Planowana sprzedaż Nieruchomości jest czynnością incydentalną dla Wnioskodawcy i w żadnym wypadku nie można mówić o „ciągłym” charakterze działalności Wnioskodawcy.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, w zakresie planowanej sprzedaży Nieruchomości wraz z Budynkiem i innymi naniesieniami nie będzie on działał jako podatnik VAT, a w związku z tym - taka transakcja nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad 2

W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie 1, zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przez niego Nieruchomości wraz z posadowionym na niej Budynkiem oraz wszelkimi pozostałymi naniesieniami będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT zwalnia się od VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W świetle art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT, pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu, lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ustawa o VAT przewiduje również odrębne zwolnienie dla dostawy budynków, budowli lub ich części, określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a tej Ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się z opodatkowania dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeśli ponosił takie wydatki, to były one niższe, niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Natomiast mając na uwadze, iż:

Budynek oraz inne naniesienia znajdujące się na Nieruchomości zostały oddane do użytkowania ponad 2 lata temu i

w ciągu ostatnich 2 lat żaden z budynków ani budowli znajdujących się na Nieruchomości nie został ulepszony w taki sposób, że wydatki poniesione na jego ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekroczyły co najmniej 30% jego wartości początkowej

- zdaniem Wnioskodawcy, dostawa Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie:

nieuznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży zabudowanej Nieruchomości oraz niepodlegania tej sprzedaży opodatkowaniu podatkiem VAT - jest nieprawidłowe,

zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży Nieruchomości zabudowanej Budynkiem oraz pozostałymi naniesieniami – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym, nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy:

Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Z okoliczności sprawy wynika, że jest Pan rolnikiem produkującym wino z upraw własnych i jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, ale nie prowadzi Pan działalności rolniczej przy wykorzystaniu Nieruchomości lub Budynku, lecz w ramach prowadzonego z żoną gospodarstwa rolnego.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te powinny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r., w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego. Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury – w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.

Z okoliczności przedstawionych w złożonym wniosku nie wynika, aby posiadana Nieruchomość zabudowana Budynkiem i pozostałymi naniesieniami służyła wyłącznie do zaspokojenia Pana potrzeb osobistych przez cały okres posiadania. Z opisu sprawy wynika, że w 1992 r. na działce nr 1/2 zakończył Pan budowę Budynku, który obejmował wyłącznie pomieszczenia użytkowe przeznaczone na warsztat samochodowy i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług mechaniki samochodowej. W latach 90-tych na Nieruchomości oraz przy wykorzystaniu Budynku prowadził Pan działalność gospodarczą. Od 1993 r. do chwili obecnej działalność gospodarczą w zakresie mechaniki samochodowej na Nieruchomości oraz w Budynku prowadzi Pana małżonka. Następnie w związku z rozbudową Budynku została dobudowana część handlowo-mieszkaniowa oraz dodatkowa część użytkowa. Pana żona wprowadziła Budynek do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej oraz dokonywała odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na ulepszenie Budynku oraz utwardzenie terenu. W 2007 roku Pana brat planował rozpoczęcie działalności gospodarczej na Nieruchomości, w związku z tym darował Pan bratu udział w nieruchomości. Jednakże plany biznesowe Pana brata nie zostały zrealizowane i w tym samym roku dokonał na Pana rzecz zwrotnej darowizny. Przed sprzedażą Pana żona wycofa Budynek z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej.

Tym samym, mimo nabycia przez Pana Nieruchomości na podstawie darowizny, sposób wykorzystywania Nieruchomości bezspornie wskazuje, że Nieruchomość utraciła walor majątku osobistego, a zespół podjętych w tym zakresie działań nie stanowi zwykłego zarządzania majątkiem prywatnym, o którym mowa w powołanych powyżej orzeczeniach TSUE. Na żadnym etapie posiadania przez Pana Nieruchomości nie była wykorzystywana w celu zaspokojenia Pana potrzeb osobistych, lecz była wykorzystywana w działalności gospodarczej Pana i Pana małżonki, przez krótki okres również miała być wykorzystywana w planowanej działalności gospodarczej Pana brata. Zatem kierując się orzeczeniem TSUE C-291/92, które wskazuje kierunek w jakim należy dokonywać interpretacji pojęcia „majątku prywatnego” nie sposób uznać, że Nieruchomość wraz z Budynkiem i naniesieniami stanowi Pana majątek osobisty, a tym samym jej sprzedaż będzie dysponowaniem przez Pana własnym majątkiem osobistym.

Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik Pana majątku osobistego. Dokonując sprzedaży Nieruchomości zabudowanej Budynkiem i pozostałymi naniesieniami nie będzie Pan korzystać z prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. Jak wyjaśniłem i co wynika również z opisu sprawy, sposób wykorzystywania nieruchomości wyklucza sprzedaż Nieruchomości w ramach zarządu majątkiem osobistym.

W związku z powyższym, skoro w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, to sprzedaż działki nr 1/2 zabudowanej Budynkiem oraz pozostałymi naniesieniami będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji, stanowisko Pana w tej części uznaję za nieprawidłowe.

Należy zauważyć, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków i budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku budowli lub ich części oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

W tym miejscu należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Dodatkowo należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku” i „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.

W myśl art. 3 pkt 1, pkt 2, pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych;

2)budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

3)budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla sprzedaży opisanej we wniosku Nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu do Budynku i pozostałych naniesień miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

Analiza przedstawionych okoliczności oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że planowana sprzedaż Budynku i pozostałych naniesień w postaci utwardzenia terenu wokół Budynku nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Budynku i pozostałych naniesień upłyną co najmniej 2 lata. Jak wynika z przedstawionego opisu sprawy w 1991 r. rozpoczął Pan wraz z małżonką budowę budynku użytkowego z przeznaczeniem na cele warsztatowe („Budynek”). Budowa Budynku zakończyła się w 1992 r. W 1996 r. została wydana decyzja administracyjna na podstawie której zatwierdzono projekt budowlany rozbudowy Budynku o część handlowo-mieszkalną oraz uzyskano pozwolenie na rozbudowę Budynku o dodatkową część użytkową, która została następnie zrealizowana. W 2009 r. wskutek pożaru został częściowo uszkodzony dach Budynku, dlatego w 2010 r. został wykonany remont dachu na części użytkowej Budynku oraz wyremontowano poddasze w celu doprowadzenia do możliwości jego użytkowania. W 2002 r. oraz w 2003 r. zostało wykonane utwardzenie terenu wokół Budynku. Oprócz Budynku oraz utwardzenia terenu wokół Budynku wyłożonego kostka brukową na Nieruchomości nie znajdują się inne naniesienia (tj. budynki lub budowle). Utwardzenie terenu było i jest wykorzystywane przez Pana żonę w prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto wskazał Pan, że w ciągu 2 ostatnich lat nie były ponoszone wydatki na ulepszenie Budynku czy też utwardzenia terenu wokół Budynku wyłożonego kostką brukową.

Zatem pomiędzy ponownym pierwszym zasiedleniem Budynku rozumianym jako oddanie do użytkowania po poniesionych nakładach zakończonych w 2010 r. a jego sprzedażą upłynie okres ponad 2 lat. Budowa i oddanie w użytkowanie naniesień w postaci utwardzonego terenu wokół Budynku nastąpiło w 2003 r. i obecnie są one wykorzystywane w działalności gospodarczej Pana małżonki, zatem dostawa Budynku i pozostałych naniesień będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż zostaną spełnione warunki wynikające z tego przepisu.

Jak wskazano powyżej, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione.

W konsekwencji – na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy – również sprzedaż gruntu (działki nr 1/2), z którym związany jest ww. Budynek i pozostałe naniesienia, będzie zwolniona od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem z uwagi, że planowana transakcja sprzedaży Budynku i pozostałych naniesień posadowionych na Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, dalsza analiza zwolnień ww. czynności – wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy – jest bezzasadna.

W związku z tym, stanowisko Pana w tym zakresie uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 3 i nr 4 dotyczących podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytania nr 1 i nr 2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00