Wyrok SN z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I USKP 32/22
Przy ustalaniu ważności tytułu do ubezpieczenia społecznego na terytorium danego państwa członkowskiego, instytucje odpowiedzialne za wydawanie dokumentów A1 mają duże pole swobody, a ustawodawca unijny nie określił szczegółowej formy porozumienia. Wobec tego, wspólne porozumienie może przyjąć różne formy, takie jak poinformowanie instytucji właściwej miejsca świadczenia pracy o braku ważnego tytułu do ubezpieczenia społecznego lub zaakceptowanie przez nią decyzji instytucji właściwej miejsca zamieszkania o stosowaniu ustawodawstwa krajowego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Robert Stefanicki (przewodniczący)
SSN Romuald Dalewski (sprawozdawca)
SSN Renata Żywicka
w sprawie z odwołania N.W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Łodzi o ustalenie podlegania ubezpieczeniu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 listopada 2022 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt III AUa 327/20,
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od N.W. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Łodzi kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Łodzi wyrokiem z 21 listopada 2019 r., w pkt. I oddalił odwołanie N.W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w Łodzi z 9 maja 2019 r. stwierdzającej, że odwołująca się, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, nie mająca ustalonego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w okresach: od 1 sierpnia 2013 r. do 31 lipca 2015 r., dla której podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz od 1 sierpnia 2015 r. do 30 czerwca 2018 r., dla której podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W pkt. II zasądził od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.