Bhp w przestrzeniach coworkingowych
Współdzielenie przestrzeni do pracy jest z perspektywy finansowej niezwykle korzystne dla pracodawców, ponieważ koszty związane z najmem stanowisk w biurze coworkingowym są niższe niż najem całego lokalu. Przedsiębiorca nie musi również martwić się o ewentualne problemy związane z lokalem, nie dotyczy go naprawa przeciekającego dachu czy uszkodzonych urządzeń higieniczno-sanitarnych. Wykorzystywanie przestrzeni coworkingowej nie zwalnia jednak pracodawcy z obowiązku zapewnienia wykonującym w niej pracy pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Coworking narodził się pod koniec XX wieku w Stanach Zjednoczonych i jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z freelancerami dzielącymi wspólnie przestrzeń do pracy. Idei współdzielenia miejsca pracy przyświecało zmniejszenie kosztów ponoszonych na prowadzenie samodzielnego biura, ale także możliwość dzielenia się wiedzą z konkretnego obszaru działalności. Biura coworkingowe funkcjonowały na zasadzie podnajmu powierzchni lokalu przez osobę, która podobnie jak jej najemcy, prowadziła w niej swoją działalność.
Od kilku lat zauważalna jest zmiana sposobu funkcjonowania biur coworkingowych, na co wpływ miała również pandemia COVID-19. Obecnie przestrzenie coworkingowe zarządzane są przez profesjonalne firmy wynajmujące miejsce do pracy nie tylko indywidualnym przedsiębiorcom, ale także pracodawcom kierującym na tzw. gorące biurka swoich pracowników.