Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. II CSKP 807/22
1. W prawie wekslowym weksel in blanco może służyć jako skuteczne narzędzie zabezpieczające różnorodne wierzytelności, jednak w przypadku sporów między wystawcą a remitentem, samodzielność zobowiązania wekslowego ulega złagodzeniu, a możliwości obrony pozwanych jako dłużników wekslowych zależą od podstaw materialnoprawnych zobowiązania wynikających ze stosunku podstawowego między wystawcą a remitentem.
2. Osoba, która wręczyła weksel in blanco – tak jak w okolicznościach sprawy - może zatem zarzucać odbiorcy, w zależności od okoliczności, całkowite lub częściowe niepowstanie zobowiązania wekslowego ze względu na wypełnienie otrzymanego weksla in blanco niezgodnie z upoważnieniem. Podniesienie tego rodzaju zarzutów, w sprawie pomiędzy remitentem (pierwszy wierzyciel) i wystawcą weksla (dłużnik), skutkuje zaś zmianą rozkładu ciężaru dowodu. Ciężar dowodu istnienia i wysokości wierzytelności spoczywa na wierzycielu.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mariusz Łodko (przewodniczący)
SSN Ewa Stefańska
SSN Mariusz Załucki (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa R. spółki akcyjnej w W. przeciwko K. T. i M. T. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 13 stycznia 2023 r. w Izbie Cywilnej w Warszawie, skargi kasacyjnej pozwanych od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 6 grudnia 2019 r., sygn. akt I ACa 223/19,
uchyla zaskarżony wyrok w pkt I a) w zakresie w którym utrzymano nakaz zapłaty wydany przez Sąd Okręgowy w Warszawie 6 września 2017 r. w sprawie o sygn. akt XXV Nc 676/17, oraz w pkt III w całości, i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka „R.” Spółka Akcyjna w restrukturyzacji w W. wniosła pozew w postępowaniu nakazowym z weksla przeciwko K. T. (wystawcy weksla) oraz M. T. (poręczycielowi wekslowemu) z żądaniem zasądzenia solidarnie od pozwanych kwoty 253 770,58 zł z ustawowymi odsetkami od 4 lipca 2015 r.