Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.64.2023.2.NC

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 21 marca oraz 7 i 13 kwietnia 2023 r. (daty wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem – PKD 62.01.Z, tj. działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania – specjalistycznego projektowania, implementacji, utrzymania, naprawy systemów/usług (przedmiot przeważającej działalności przedsiębiorcy zgodnie z wpisem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Od miesiąca grudnia 2017 roku Wnioskodawca świadczy usługi badawczo-rozwojowe na rzecz polskich oraz zagranicznych przedsiębiorców, działających w różnych sektorach np. w branży Informatycznej (w tym ERP, Nauczanie Maszynowe, Sztuczna Inteligencja), OZE, HR, Eventowej, Automotive, Finansowej, Medycznej, (w tym Laboratoryjnej), Marketingowej, Prawnej, Turystycznej, Edukacyjnej określanych w dalszej części wniosku Zamawiającymi.

Świadczone na rzecz przedmiotowych przedsiębiorców usługi polegają na specjalistycznym projektowaniu interfejsów cyfrowych, tj. wszelkich produktów cyfrowych, w tym aplikacji natywnych i webowych oraz serwisów i platform internetowych (w tym portali sprzedażowych), w taki sposób, aby odpowiadały one potrzebom użytkownika oraz wymaganiom klienta, a korzystanie z nich było intuicyjne, funkcjonalne oraz zgodne ze sztuką. Wnioskodawca samodzielnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej projektuje autorskie interfejsy aplikacji lub serwisów internetowych.

Wnioskodawca nie nabywa wyników prac B+R prowadzonych przez inne firmy ani praw autorskich innych firm. Zgodnie z treścią zawartych umów o współpracę, prace wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiających dotyczą projektowania interfejsów w tym doświadczeń użytkownika, tworzenia klikalnych prototypów, przygotowania specyfikacji dla zespołu programistycznego, planowania i przeprowadzania testów z użytkownikami oraz tworzenia architektury informacji, która porządkuje całą strukturę produktu cyfrowego.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace polegają na tworzeniu finalnego wyglądu interfejsu aplikacji lub serwisu internetowego, nierzadko w oparciu o przeprowadzone wcześniej badania (research). W ramach realizacji zamówienia Wnioskodawca zbiera informacje o sposobach i możliwościach jego wykonania oraz dobiera narzędzia, gwoli stworzenia autorskiego projektu.

W tym obszarze przydatna jest wiedza i doświadczenie z zakresu sztuk wizualnych, psychologii, kognitywistyki, socjologii oraz technologii.

Prowadzone przez Wnioskodawcę na tym etapie prace sprowadzają się do:

zaprojektowania struktury strony lub aplikacji (z uwzględnieniem frameworka, w którym programowana będzie aplikacja lub strona), z podziałem na sekcje, kontenery, divy itd.,

stworzenia elementów graficznych interfejsu z uwzględnieniem WCAG,

zaprojektowania konkretnych funkcjonalności i sposobu ich działania,

doboru palety kolorystycznej, dobrania i usytuowania typografii (która spełnia wymogi SEO), dobrania przycisków we wszystkich możliwych stanach itd.,

przygotowania animacji, interakcji oraz mikrointerakcji, które wspomagają użytkownika w doświadczaniu produktu cyfrowego,

stworzenia tzw. „Design systemu”, tj. Dokumentacji projektowej, która pomaga programistom w zaimplementowaniu produktu,

stworzenia klikalnego prototypu.

Całość projektu uwzględnia różne środowiska (np. (...)), rozdzielczości oraz urządzenia, na których aplikacja lub strona ma funkcjonować (np. mobile, tablet, desktop). Realizowane przez Wnioskodawcę projekty wymagają ciągłego rozwoju oraz przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. Z każdym projektem, zadaniem i funkcją Wnioskodawca rozwija swoje umiejętności i wiedzę w pracy. Każdy projekt wymaga również zastosowania unikalnego zestawu wzorców projektowych (ang. design patterns) lub architektur. Istotą prac jest dopasowanie do danego projektu, aplikacji, programu nie tylko odpowiednich technologii, ale także wzorców, które pozwalają utrzymywać kod czystym, przejrzystym i możliwym do ciągłego rozwoju.

Po stworzeniu projektu, który spełnia szereg wymagań technologiczno-użytkowych, Wnioskodawca rozpoczyna współpracę z zespołem programistów celem zaimplementowania stworzonego przez Wnioskodawcę rozwiązania cyfrowego.

Na tym etapie stworzony przez Wnioskodawcę i zaakceptowany przez Zamawiającego interfejs (projekt graficzny) aplikacji lub serwisu internetowego jest wdrażany (kodowany). Ta część sprowadza się do weryfikacji zarówno wyglądu zewnętrznego danego produktu, sposobu w jaki został zaprogramowany oraz weryfikacji czy jest on zgodny z dostarczonym projektem.

Narzędzia, które wykorzystuje Wnioskodawca podczas projektowania rozwiązania dostarczają programistom specyfikację techniczną niezbędną podczas programowania. Sporą część tej specyfikacji tworzy kod programistyczny tzw. Frontend (HTML oraz Style CSS, które umożliwiają skopiowanie takich parametrów jak np. Padding, margin, position, alignment, display itd.).

W tej fazie prac Wnioskodawca, poza dostarczeniem projektu, przekazuje stworzone elementy graficzne, których implementacja nie jest możliwa z poziomu kodu. Kolejnym krokiem jest walidacja przyjętych założeń projektowych w oparciu o badania i moderowane testy użyteczności przeprowadzone z użytkownikami na stworzonym produkcie lub klikalnym prototypie. Celem tych prac jest zweryfikowanie projektu pod kątem błędnych założeń oraz wyeliminowanie mało przyjaznych użytkownikowi rozwiązań projektowych, jeżeli takowe pojawią się w trakcie badań.

Na sam koniec prac programistycznych Wnioskodawca dokonuje tzw. optymalizacji poprzez podłączenie do kodu skryptów analitycznych, które umożliwiają zbieranie informacji o użytkownikach oraz ich preferencjach, celem ewentualnej dalszej modyfikacji projektu z uwzględnieniem faktycznych doświadczeń użytkownika z interfejsem.

Projekty webowe poddaje się również szeregom testów mających na celu optymalizację wydajności projektu pod kątem technicznym. Krok ten kończy pracę nad projektem i jest równocześnie momentem przekazania Zamawiającemu wszelkich praw majątkowych do wytworzonego utworu.

Świadczone przez Wnioskodawcę prace lub usługi koncentrują się na wykorzystaniu dostępnej wiedzy celem kreowania nowych lub ulepszonych usług, procesów czy produktów.

Prace dotyczą tworzenia własnych autorskich projektów oraz w odniesieniu do nich przeniesienia autorskich praw majątkowych. Tworzony przez Wnioskodawcę kod (poddawany później obróbkom programistycznym), będący implementacją rozwiązania, którego jest właścicielem, jest w pełni identyfikowalny.

W okresie, w którym Wnioskodawca projektuje rozwiązania, autorskie prawa majątkowe, przysługują Wnioskodawcy jako twórcy. Po zakończeniu prac dochodzi do przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Zamawiających.

Wypłata wynagrodzenia w związku z umową/umowami łączącą Wnioskodawcę z Zamawiającym, następuje w cyklach miesięcznych, z tytułu comiesięcznego przenoszenia na Zamawiających autorskich praw majątkowych do tworzonych projektów.

Autorskie projekty, tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę, stanowią utwory podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przedmiotem umów o współpracę zawartych przez Wnioskodawcę z Zamawiającymi jest sprzedaż usług badawczo-rozwojowych, rozumianych jako działalność twórcza, obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań, których efektem jest projekt interfejsu aplikacji lub produktu cyfrowego, w których cenie uwzględniona jest opłata za prawo do korzystania z własności intelektualnej Wnioskodawcy.

Sprzedaż wskazanych we wniosku autorskich praw następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zawarta w ramach współpracy ze Spółką (Zamawiającym), umowa o świadczenie usług ma charakter umowy „ramowej”, regulującej ogólne zasady współpracy między stronami umowy. Konkretyzacja zadań realizowanych w ramach zawartej umowy o świadczenie usług, następuje każdorazowo w trakcie prac, tzn. w momencie, w którym pojawia się wymaganie biznesowe.

Zamawiający wyznacza wówczas listę zadań do zrealizowania. Wyznaczone zadania obejmują część lub całość tworzonego projektu. Zawsze mają one twórczy charakter, polegający na tworzeniu indywidualnego projektu, przy wykorzystaniu dostępnej wiedzy, w celu kreowania nowych lub ulepszonych usług, procesów czy produktów. Działania te, nie mają charakteru działań rutynowych. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz czynności wykonywane przez Wnioskodawcę ponosi Zamawiający. Wnioskodawca jako wykonujący czynności, o których mowa w umowie/umowach współpracy, ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Projekty, o którym mowa we wniosku, są wytwarzane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicję zawartą w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza się na zasadach podatku liniowego, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, w związku z tym wykazuje wymagane przepisami informacje w odrębnej, szczegółowej ewidencji rachunkowej, umożliwiającej obliczenie podstawy opodatkowania, w tym umożliwiającej powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku prowadzonych prac.

Preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej Wnioskodawca chciałby zastosować w odniesieniu do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 roku. W związku z powyższym, od dnia 1 stycznia 2019 roku Wnioskodawca prowadzi odrębną, szczegółową ewidencję, zaprowadzoną osobno dla każdego projektu zmierzającego do wytworzenia kwalifikowanego IP, zawierającą comiesięczne zestawienie dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP na koniec każdego miesiąca.

Uzupełnienie wniosku

W treści wniosku Wnioskodawca wskazał czynności wykonywane w ramach prac nad wytwarzaniem oprogramowania, aby w sposób kompleksowy opisać proces, w ramach którego wytwarzane jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Stąd też w treści wniosku znalazły się opisy różnych realizowanych działań takich jak: specjalistyczne projektowanie, implementacja, utrzymanie, naprawa systemów/usług, specjalistyczne projektowanie interfejsów cyfrowych, projektowanie autorskich interfejsów aplikacji lub serwisów internetowych, tworzenie klikalnych prototypów, przygotowanie specyfikacji dla zespołu programistycznego, tworzenie architektury informacji. Wszystkie one sprowadzają się do działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania i miały za zadanie w jak najlepszy sposób przybliżyć przedmiot prowadzonych przez Wnioskodawcę prac i realizowanych zadań.

Pod pojęciem działalności polegającej na świadczeniu usług w zakresie szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania należy rozumieć całość prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Podejmowane przez Wnioskodawcę prace dotyczą tworzenie własnych autorskich projektów oraz w odniesieniu do nich przeniesienia autorskich praw majątkowych. Wnioskodawca osiąga dochód z odpłatnego zbycia (przeniesienia) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (części oprogramowania), które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Pod pojęciem projektów w kontekście opisanej sytuacji faktycznej Wnioskodawca rozumie efekt swojej pracy polegający na stworzeniu finalnego wyglądu interfejsu aplikacji lub serwisu internetowego, tj. cyfrowego interfejsu, który powstaje po wcześniejszym zaprojektowaniu struktury strony lub aplikacji, stworzeniu dokumentacji projektowej oraz kodu.

Wszystkie wymienione we wniosku efekty realizowanych „usług w zakresie szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania” stanowią odrębne programy komputerowe podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W ramach realizowanych „projektów” zawsze powstają instrukcje komend adresowanych do komputera.

Poniżej lista niektórych wytworzonych przez Wnioskodawcę Interfejsów do Programów oraz aplikacji: (...).

Pod pojęciem „interfejs cyfrowy/projekt graficzny” należy rozumieć część systemu operacyjnego, aplikacji lub programu komputerowego, która jest odpowiedzialna za komunikowanie się z użytkownikiem. Innymi słowy interfejs to graficzna prezentacja każdego programu, aplikacji lub systemu komputerowego. Człowiek nie jest w stanie komunikować się z cyfrowym urządzeniem lub maszyną bez pomocy interfejsu.

Wskazane przez Wnioskodawcę w treści wniosku „interfejsy cyfrowe/projekty graficzne” są zawsze efektem własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, zawsze stanowią odrębne utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, podlegające ochronie na podstawie art. 74 ww. ustawy.

Tworzenie kodu źródłowego polega na zapisywaniu programu komputerowego przy pomocy danego języka programowania, który wybiera się w zależności od celu i zapotrzebowania. Innymi słowy można to rozumieć jako tworzenie języka opisowego, który określa strukturę strony lub programu.

Wnioskodawca potwierdził, że rezultatem jego pracy jest dokumentacja projektowa/systemowa rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego. Dokumentacja oraz specyfikacja wytwarzana przez Wnioskodawcę jest niezbędna do stworzenia kodu źródłowego.

Dokumentacja to całość materiału przekazanego zespołowi programistów. W skład wchodzi projekt graficzny pod różne rozdzielczości, style CSS, kod HTML (jeśli istnieje potrzeba), kod J.son (jeśli istnieje potrzeba), zbiór zasad dotyczących implementacji programistycznej (np. pod kątem wymagań WCAG, RODO itd.) oraz wytyczne usprawniające rozwój cyfrowych produktów (typografia, stany przycisków i pól formularza, walidacja, interakcje z użytkownikiem w postaci animacji itd.).

Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę, o których mowa w treści wniosku, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności.

W związku z zaznaczeniem w opisie sprawy, że Wnioskodawca uzyskuje dochód zarówno od podmiotów gospodarczych posiadających siedzibę na terytorium Polski, jak i podmiotów zagranicznych (świadczenie usług za granicą), w związku z ich wykonywaniem poza terytorium RP nie powstaje „zakład” w rozumieniu umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem tego innego państwa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Opisana w treści wniosku działalność Wnioskodawcy jest prowadzona w ramach działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to działalność o charakterze twórczym, obejmująca prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona jest przez Wnioskodawcę od 2 grudnia 2017 roku.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace polegają na tworzeniu finalnego wyglądu interfejsu aplikacji lub serwisu internetowego, nierzadko w oparciu o przeprowadzone wcześniej badania (research). W ramach realizacji zamówienia Wnioskodawca zbiera informacje o sposobach i możliwościach jego wykonania oraz dobiera narzędzia, gwoli stworzenia autorskiego projektu. W tym obszarze przydatna jest wiedza i doświadczenie z zakresu sztuk wizualnych, psychologii, kognitywistyki, socjologii oraz technologii.

Prowadzone przez Wnioskodawcę na tym etapie prace sprowadzają się do:

zaprojektowania struktury strony lub aplikacji (z uwzględnieniem frameworka, w którym programowana będzie aplikacja lub strona), z podziałem na sekcje, kontenery, divy itd.,

stworzenia elementów graficznych interfejsu z uwzględnieniem WCAG,

zaprojektowania konkretnych funkcjonalności i sposobu ich działania

doboru palety kolorystycznej, dobrania i usytuowania typografii (która spełnia wymogi SEO), dobrania przycisków we wszystkich możliwych stanach itd.,

przygotowania animacji, interakcji oraz mikrointerakcji które wspomagają użytkownika w doświadczaniu produktu cyfrowego,

stworzenia tzw. „Design systemu”, tj. dokumentacji projektowej, która pomaga programistom w zaimplementowaniu produktu,

stworzenia klikalnego prototypu.

Podejmowane przez Wnioskodawcę czynności polegają na pisaniu kodu oraz na pracy koncepcyjnej z przedstawicielami Spółki poprzez uczestnictwo w definiowaniu i planowaniu realizacji kolejnych projektów, poprzez analizowanie danych, pogłębianie wiedzy, testowanie oprogramowania, optymalizowanie istniejącego kodu oprogramowania, poprawianie błędów, opisanie dokumentacji technicznej, tworzenie opisu wymagań dla innych programistów, koordynację pracy projektu, oraz proces twórczy dochodzenia do możliwych rozwiązań. Zadaniem Wnioskodawcy jest tworzenie oprogramowania, które lepiej będzie spełniało oczekiwania Spółki i ułatwiało prowadzenie działalności gospodarczej.

Potwierdził Pan, że efekty prac, w odniesieniu do których Wnioskodawca przenosi majątkowe prawa autorskie zawsze są wynikiem podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem poprzez stworzenie Interfejsów do Programów oraz aplikacji, dla przykładu: (...).

Wynik/te wyniki są i będą wykorzystane na potrzeby działalności Wnioskodawcy do dalszego tworzenia lub rozwijania oprogramowania. Wyniki te Wnioskodawca wykorzystuje i będzie wykorzystywać we wszystkich efektach swojej pracy.

W wyniku prac rozwojowych Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt, proces albo usługę interfejsów do programów oraz aplikacji przykładowo wskazanych powyżej. Wnioskodawca oferuje i będzie oferować produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych w swojej działalności gospodarczej.

Projekty tworzone i rozwijane w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej zawsze są efektem prowadzonych prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Wszystkie czynności, które Wnioskodawca realizuje w ramach umowy z Zamawiającymi prowadzą do powstania utworów (odrębnych programów komputerowych), które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ust. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przenoszone są autorskie prawa majątkowe.

W stosunku do dotychczasowej działalności Wnioskodawcy rozwijane projekty mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter i nie są wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych projektów.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest działalnością prowadzoną przez niego bezpośrednio (bezpośrednio przez Wnioskodawcę). Wspomniana przez Wnioskodawcę w treści wniosku współpraca z zespołem programistów celem zaimplementowania stworzonego przez Wnioskodawcę rozwiązania cyfrowego sprowadza się do ewentualnych dodatkowych konsultacji w zakresie implementacji stworzonego przez Wnioskodawcę rozwiązania – implementacja mniejszych „podprogramów”, które współdziałają ze sobą.

Efektem prac prowadzonych w ramach zespołu jest każdorazowo program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wnioskodawca każdorazowo wykonuje prawo autorskie do swojej części utworu mającej samodzielne znaczenie. Autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przysługuje Wnioskodawcy każdorazowo w zakresie wytworzonej części/fragmentu takiego programu komputerowego.

Wnioskodawca rozwijając/ulepszając (modyfikując) oprogramowanie komputerowe lub jego część, którego nie jest właścicielem/współwłaścicielem, jest użytkownikiem posiadającym prawo do jego użytkowania na podstawie zawartej umowy o współpracę, w ramach której Wnioskodawca uzyskuje prawo do wprowadzania modyfikacji. W sytuacji, w której prace dotyczą programu/programów wytworzonych przez inne podmioty – Wnioskodawca nie jest ich właścicielem lub współwłaścicielem, autorskie prawa majątkowe, w takiej sytuacji, dotyczą tylko wprowadzonych przez Wnioskodawcę zmian/modyfikacji i to w ich zakresie dochodzi do przeniesienia przedmiotowych praw. W sytuacji, w której Wnioskodawca rozwija własny projekt jest on ich właścicielem i przeniesienie autorskich prawa majątkowych dotyczy wówczas wytworzonego programu/programów.

Umowy zawarte przez Wnioskodawcę z Zamawiającymi regulowały i regulują jedynie kwestię świadczenia usług na rzecz Zamawiających, które są wynikiem posiadania przez Wnioskodawcę kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Sposób „przenoszenia” praw do konkretnych stworzonych przez Wnioskodawcę projektów, każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

W ramach odrębnej, szczegółowej ewidencji, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca:

a)wyodrębnia każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

b)prowadzi ewidencję w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,

c)wyodrębnia koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W przyszłości Wnioskodawca będzie uzyskiwał dochody w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionym zdarzeniu.

W kolejnym uzupełnieniu do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca ostatecznie wskazał, że każda z czynności podejmowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umów zawieranych z Zamawiającymi, prowadzi do powstania utworu będącego odrębnym programem komputerowym, podlegającym ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dotyczy to również utworów (programów komputerowych) tworzonych w ramach współpracy z zespołem, gdzie każdy efekt pracy Wnioskodawcy stanowi odrębny program komputerowy.

Pytanie

Czy w opisanej sytuacji gospodarczej, dochody uzyskane ze sprzedaży praw autorskich dotyczących projektów tworzonych i rozwijanych przez Wnioskodawcę, może on opodatkować stawką 5%, zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych??

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest: autorskie prawo do programu komputerowego, podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle wskazówek interpretacyjnych Ministerstwa Finansów, orzeczeń sądów powszechnych i głosu przedstawicieli doktryny prawa własności intelektualnej uzasadnione jest postawienie tezy, że wyrażenie co najmniej jednego algorytmu jako zapisu w określonym języku programowania oznacza stworzenie programu komputerowego.

Potwierdzeniem powyższego jest definicja przytoczona przez autorów objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących ulgi IP Box. Ministerstwo Finansów, jak podkreślono „dla zapewnienia maksymalnej przewidywalności w zastosowaniu preferencji IP Box wobec kwalifikowanego IP w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego” odwołało się do informatycznej definicji. W pkt 80 Objaśnień: „Fundamentem informatycznego rozumienia programu komputerowego jest samo pojęcie „programu”, czyli zapisanego przy pomocy wybranego języka programowania algorytmu rozwiązania określonego zadania. Zatem program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu”.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zgodnie z art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prace rozwojowe są definiowane jako działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez niego prace polegające na projektowaniu, implementacji i modyfikacji oprogramowania, stanowią działalność B+R, dają możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 5% od dochodu ze sprzedaży praw autorskich oprogramowania.

Prace polegające na specjalistycznym projektowaniu interfejsów cyfrowych mają charakter twórczy, mają na celu tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, ich projektowanie leży po stronie Wnioskodawcy. Twórczy charakter prac objętych pytaniem przejawia się w napisaniu i wdrożeniu nowego wymagania biznesowego od podstaw. Tworzone oprogramowanie nie jest nabywane od innych podmiotów, lecz stanowi oryginalny wytwór.

Zgodnie z definicją prac rozwojowych obejmują one m.in. wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Prowadzone przez Wnioskodawcę prace prowadzą do powstania nowego oprogramowania dostępnego dla klientów Zamawiającego. Prace nad oprogramowaniem mają systematyczny charakter, oznaczający, że nie ma ona charakteru jednorazowego, lecz jest prowadzona w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągłość jej prowadzenia w przyszłości.

Z uwagi na postępujące zmiany technologiczne oraz konieczność sprostania zmieniającym się oczekiwaniom klientów, prace nad prowadzonymi projektami nie mają charakteru incydentalnego. W konsekwencji należy uznać, że projekty opisane przez Wnioskodawcę, polegające na specjalistycznym projektowaniu interfejsów cyfrowych, tj. wszelkich produktów cyfrowych, w tym aplikacji natywnych i webowych spełniają definicję prac badawczo-rozwojowych i tym samym dochody Wnioskodawcy uzyskane ze sprzedaży praw autorskich na oprogramowanie stworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę mogą zostać opodatkowane stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wnioskuje o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze świadczeniem usług badawczo-rozwojowych za rok podatkowy 2019, 2020, 2021, 2022 a także lata przyszłe, w którym to okresie Wnioskodawca świadczy oraz będzie świadczył usługi o charakterze tożsamym ze stanem faktycznym opisanym w przedmiotowym wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2). W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Wskazany przepis do dnia 31 grudnia 2021 r. brzmiał następująco:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepis art. 23o stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna. Jej prowadzenie w sposób, który nie zapewnia osiągnięcia ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku oraz w jego uzupełnieniu, prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. W ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to działalność o charakterze twórczym, obejmująca prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pana usługi polegają na specjalistycznym projektowaniu interfejsów cyfrowych, tj. wszelkich produktów cyfrowych, w tym aplikacji natywnych i webowych oraz serwisów i platform internetowych (w tym portali sprzedażowych), w taki sposób, aby odpowiadały one potrzebom użytkownika oraz wymaganiom klienta, a korzystanie z nich było intuicyjne, funkcjonalne oraz zgodne ze sztuką. Samodzielnie projektuje Pan autorskie interfejsy aplikacji lub serwisów internetowych. Prace dotyczą tworzenia własnych autorskich projektów oraz w odniesieniu do nich przeniesienia autorskich praw majątkowych. Wskazał Pan, że w ramach realizowanych projektów (tworzenia finalnego wyglądu interfejsu aplikacji lub serwisu internetowego, tj. cyfrowego interfejsu, który powstaje po wcześniejszym zaprojektowaniu struktury strony lub aplikacji, stworzeniu dokumentacji projektowej oraz kodu) zawsze powstają instrukcje komend adresowanych do komputera. Rezultatem Pana pracy jest dokumentacja projektowa/systemowa rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalają przekształcić je do postaci kodu źródłowego. Wszystkie czynności, które realizuje Pan w ramach umowy z Zamawiającymi prowadzą do powstania utworów (odrębnych programów komputerowych), które podlegają ochronie zgodnie z art. 74 ust. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Również w ramach współpracy z zespołem, rezultatem wykonywanej przez Pana pracy są każdorazowo utwory stanowiące odrębne programy komputerowe. Efekty prac, w odniesieniu do których przenosi Pan majątkowe prawa autorskie zawsze są wynikiem podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osiąga Pan dochód z odpłatnego zbycia (przeniesienia) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Sposób przenoszenia praw do konkretnych stworzonych przez Pana projektów, każdorazowo spełnia warunki przewidziane w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności następuje z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 tejże ustawy.

Ponadto wskazał Pan również, że od 1 stycznia 2019 r. prowadzi odrębną, szczegółową ewidencję, o której mowa w art. 30cb ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ewidencji tej wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, ustala przychody, koszty uzyskania przychodów i dochody (straty) przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wyodrębnienia Pan również koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadające na każde wyżej wymienione prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie oraz przytoczone przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że może Pan opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów, osiągniętych w latach 2019-2022 r. oraz w latach kolejnych z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, preferencyjną 5% stawką podatkową, przy założeniu, że stan faktyczny oraz przepisy nie ulegną zmianie.

Sposób ustalenia wartości wynagrodzenia za przeniesienie praw własności intelektualnej, nie podlega ocenie przez tutejszy organ.

Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanego pytania interpretacyjnego, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku, w szczególności we własnym stanowisku.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259, dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00