Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.151.2023.1.MST

Uznanie czynności podejmowanych przez wskazanych we wniosku pracowników Spółki za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego – w części, która dotyczy uznania czynności podejmowanych przez Państwa Pracowników za działalność badawczo-rozwojową – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Zakres wniosku jest następujący:

Opis zdarzenia przyszłego

X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest częścią X, globalnego producenta komponentów i systemów (...). W ramach prowadzonej działalności Spółka prowadzi badania i projekty badawcze, w zakresie których zajmuje się między innymi wprowadzaniem na rynek nowych oraz ulepszonych modeli (...). Spółka specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji (również we współpracy z innymi podmiotami z Grupy) nowych lub ulepszonych rozwiązań w tym zakresie, ale także rozwija i wytwarza komponenty służące do ich produkcji.

Wybrane działy Spółki zajmują się realizacją działań w ramach rozwoju produktów oraz ulepszania procesów rozwojowych w Spółce. Należy stwierdzić, że celem działań tych działów Spółki jest doprowadzenie do stworzenia, zbadania i wprowadzenia na rynek nowego lub ulepszonego produktu. Dodatkowo w ramach tych prac prowadzone są działania mające na celu rozwój i wypracowanie nowych procedur/procesów, które mogą być wykorzystywane w kolejnych projektach badawczych. Wskazane powyżej etapy są bezpośrednio ze sobą powiązane i mają za zadanie doprowadzić do powstania końcowego produktu, czy też ulepszenia istniejącego już procesu.

Nawet jeżeli poszczególne działania w ramach etapów stanowią czynności wspierające, które nie są wprost powiązane z prowadzonymi badaniami, czy to w obszarach zarządzania procesem, czy też dokonywania analiz co do stanu prawnego oraz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji odnośnie projektu, każda ze wskazanych powyżej czynności musi zaistnieć, aby doprowadzić do celu cały projekt, tj. do wytworzenia nowej lub ulepszonej części lub też nowego produktu w postaci (...).

Prace prowadzone przez Spółkę rozpoczynają się od weryfikacji zapytań otrzymanych od potencjalnych kontrahentów. Pracownicy Spółki analizują specyfikację przedstawioną przez klienta i na podstawie posiadanych danych dokonują oceny, czy Spółka posiada obecnie technologie oraz możliwości, aby spełnić przedstawione oczekiwania. Pracownicy analizują obecnie wykorzystywane przez Spółkę materiały oraz części w celu oceny, czy możliwe jest wykonanie zlecenia z wykorzystaniem obecnej technologii, czy też konieczne jest wytworzenie lub też zbadanie nowych materiałów w celu wytworzenia nowych części, czy też całego nowego produktu.

Pracownicy na tym etapie tworzą wstępny harmonogram prac oraz dostaw, aby odpowiednio zaplanować kolejne czynności i prace Spółki w celu wykonania całości projektu w założonym czasie i przy uwzględnieniu odpowiedniego kosztorysu. Po dokonaniu weryfikacji wykonywane są wstępne prace polegające na dokonaniu obliczeń oraz opracowaniu rozwiązania produktu lub części, która będzie w stanie spełnić oczekiwania klienta. Pracownicy sprawdzają, czy dane założenia mogą zostać spełnione przez określony produkt i badają, czy jest on w stanie wytrzymać obciążenia założone przez zleceniodawcę.

Następnie w oparciu o przyjęte założenia i obliczenia, pracownicy tworzą rysunki oraz modele produktu w formacie 2D lub 3D, w oparciu o przyjęte założenia.

Prototypy przyjęte do dalszych prac rozwojowych podlegają wytworzeniu oraz poddawane są odpowiednim testom w celu sprawdzenia, czy przyjęte obliczenia oraz założenia matematyczne znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dodatkowo testy mają na celu ocenę, czy produkt będzie w stanie wytrzymać obciążenia wynikające z założeń klienta.

Po zakończeniu testów prototypy są przedmiotem kolejnych badań mających ocenić nie samo działanie prototypu, ale stan produktu po przeprowadzonych testach. W ramach prowadzonych prac pracownicy dokonują oceny prototypu, stanu zużycia produktu oraz analizy, czy możliwe jest wprowadzenie zmian czy też usprawnień do opracowywanego produktu w celu zwiększenia jego wytrzymałości czy też długowieczności.

Po przeprowadzeniu powyżej opisywanych czynności, w przypadku jeżeli produkt spełnia oczekiwania Spółki oraz klienta następuje zakończenie procesu związane z wytworzeniem nowego lub też ulepszonego produktu czy też części. W zależności od rodzaju zlecenia produkt ten może zostać także przeniesiony do produkcji, co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych analiz oraz badań powiązanych z oceną, czy produkcja w innych warunkach i innej skali niż miało to miejsce do tej pory pozwoli na zachowanie cech produktu i jego efektywności.

Dodatkowo, w ramach procesu badawczego uczestniczą inni pracownicy, którzy zajmują się między innymi kwestiami badań nad materiałami. Pracownicy ci są zaangażowani w określone projekty, w ramach których wykonują badania pozwalające na ocenę stanu danego produktu po przeprowadzonych testach, czy też w celu oceny zniszczeń lub uszkodzeń będących następstwem wspomnianych testów. Prototypy ulegają niekiedy uszkodzeniom, które podlegają badaniu nie tylko pod względem ustalenia powodów zniszczenia, ale także dokładnego badania materiałowego w miejscu wystąpienia zniszczenia. Pracownicy wykonują także prace mające na celu stworzenie nowych materiałów oraz zbadanie potencjalnych nowych zastosowań w procesach Spółki dla istniejących już materiałów. Pracownicy Spółki dokonują analizy literatury oraz wykonują badania, które następnie pozwalają pracownikom innych działów korzystać z nowych rozwiązań w kontekście materiałów wykorzystywanych do tworzenia elementów i części do modeli (...).

Prace prowadzone przez Pracowników nadzorują, ale także finalizują liderzy lub kierownicy zespołów inżynieryjnych. Wykonywane obowiązki nie dotyczą wyłącznie zarządzania pracownikami oraz procesem badawczym, ale ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie pracownicy ci uczestniczą także w pracach badawczych prowadzonych przez Spółkę.

Aktualnie Spółka pracuje nad wprowadzeniem możliwości naliczania 50% kosztów uzyskania przychodów („(...)” lub „Program”) dla pracowników działów zaangażowanych w proces rozwoju i tworzenia nowych produktów oraz w ulepszanie procesów rozwojowych w Spółce (na podstawie art. 22 ust. 9b Ustawy o PIT). Z każdym obecnym pracownikiem, który będzie przystępował do (...) Spółka będzie podpisywać aneks do umowy o pracę, który będzie przewidywać zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z przekazaniem Spółce autorskich praw majątkowych („Honorarium autorskie”) i część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, które nie mogą zostać zakwalifikowane jako praca twórcza. Z każdym nowym pracownikiem, który miałby zostać objęty (...) będzie podpisywana umowa o pracę obejmująca analogiczne zapisy. Uczestnicy (...) zostaną również objęci obowiązkiem raportowania stworzonych przez siebie w ramach obowiązków pracowniczych utworów podlegających ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062). Podobny obowiązek dotyczyć będzie także prowadzenia ewidencji czasu pracy, ze wskazaniem pracy twórczej.

Wysokość Honorarium autorskiego, jakie Spółka będzie wypłacać pracownikom w ramach umowy o pracę w miesiącach, w których stworzą utwory i przekażą do nich majątkowe prawa autorskie, będzie określona zgodnie z metodą wyceny ujętą w regulaminie Programu. Na chwilę obecną Spółka rozważa oparcie metody ustalania wysokości Honorarium autorskiego o stały procent przypisany do określonego stanowiska (określony w oparciu o czas, jaki statystycznie pracownik wykonujący pracę na danym stanowisku poświęca na tworzenie utworów podlegających ochronie prawa autorskiego) lub w oparciu o stawkę godzinową pracownika i faktyczny czas poświęcony w danym okresie rozliczeniowym na tworzenie utworów. Niezależnie od wybranego modelu ustalania wysokości Honorarium autorskiego Spółka chciałaby podkreślić, że sama wypłata Honorarium autorskiego będzie następować tylko i wyłącznie za przekazanie majątkowego prawa autorskiego, a nie za czas pracy twórczej.

Spółka planuje uwzględnić w modelu pracowników zatrudnionych na wskazanych poniżej stanowiskach:

1.Inżynier ds. Produktu

Pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku zajmują się opracowaniem założeń projektu oraz dokonaniem niezbędnych kalkulacji, w oparciu o które prowadzone są dalsze prace projektowe. Do zadań pracowników należy dobranie materiałów oraz elementów, które następnie będą przedmiotem dalszych prac rozwojowych oraz testów. Przy tym zadaniu, jak i pozostałych wykonywanych czynnościach, Inżynier ds. Produktu zobowiązany jest działać w oparciu o oczekiwania klienta oraz regulacje prawne. Należy jednak ocenić, że posiada on swobodę, jeżeli chodzi o przyjęcie założeń oraz ustalenie dalszych etapów prowadzenia projektu. Pracownicy wykonujący pracę na tym stanowisku współpracują także w zakresie tworzenia modeli oraz rysunków produktów.

Na kolejnych etapach prac do zadań Inżynierów ds. Produktu należy nie tylko nadzorowanie przebiegu prac i udzielanie wsparcia innym pracownikom, ale także udział w tworzeniu nowych lub ulepszaniu istniejących metod prowadzenia badań. Czynności wykonywane przez Inżynierów ds. Produktu nie mają charakteru powtarzalnego, jako że powiązane są z odmiennymi projektami, które mają odrębną charakterystykę i założenia. W związku z czym przygotowywanie raportów do projektów, mimo iż może wiązać się z podobnym zakresem prac, jednakże ze względu na specyfikę wymaga dokonania oceny konkretnego projektu i danych dotyczących poszczególnych prac w ramach tego projektu.

W ramach prowadzonych przez Inżyniera ds. Produktu prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 oraz z 2020 r. poz. 288) („ustawa o prawie autorskim”):

a)Matryca zgodności/Bill of materials/Założenia projektowe

Przedmiotowy dokument stanowi podstawę prowadzonych prac projektowych w Spółce. Przygotowanie tego raportu jest kluczowym etapem, jako że na jego podstawie podejmowane są decyzje co do elementów, z których składać się będą planowane (...), a także wskazanie co do materiałów oraz funkcjonalności, które projektowane urządzenia mają posiadać. Dokument zawiera w związku z tym opisanie całościowej koncepcji planowanego produktu oraz prac projektowych.

b)Rysunki i modele

Co do zasady stworzenie rysunków i modeli stanowi kolejny etap prac, za który odpowiadają inni pracownicy. Jednakże Inżynier ds. Produktu posiada duży wpływ na wytworzenie modeli opracowywanych produktów. Ma możliwość nie tylko wprowadzania odpowiednich poprawek do przygotowanych modeli, które mogą zmieniać ich charakter oraz cechy, ale także opracowuje założenia i podstawy, w oparciu o które przygotowywane są wykonywane w ramach projektu modele oraz rysunki.

c)Prezentacje dotyczące prac projektowych

Przygotowywane przez pracowników prezentacje zawierają informacje dotyczące prowadzonych prac oraz postępów, które pozwalają na monitorowanie projektu oraz planowanie dalszych etapów prac. Na ich podstawie odbywa się komunikacja z klientem, ale także mają wpływ na dalsze czynności wykonywane przez kolejnych pracowników, zgodnie z kolejnymi etapami prowadzonego projektu.

2.Projektant CAD

Projektanci CAD zajmują się w ramach swoich obowiązków wykonywaniem rysunków oraz modeli (...) będących przedmiotem projektu. Ich praca oparta jest o założenia przygotowane i przedstawione przez Inżynierów ds. Produktów, jednakże w ramach swoich zadań zachowują oni autonomię pozwalającą im na podjęcie samodzielnych decyzji co do kształtu czy też poszczególnych cech opracowywanego modelu/rysunku.

Przygotowanie rysunku czy modelu wiąże się także z koniecznością wykonania dodatkowych analiz i obliczeń, które pozwalają na wstępne sprawdzenia, czy nowy produkt oparty o takie założenia będzie spełniać określone na początku projektu wymogi. Rysunki i modele podlegają wytworzeniu w odpowiednich programach graficznych.

W ramach prowadzonych przez Projektanta CAD prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Rysunki/modele

W oparciu o przyjęte założenia Projektanci CAD przygotowują rysunki, a następnie modele, które mają na celu przeniesienie przyjętych założeń dotyczących planowanego produktu na model 3D, a zatem pozwalające na określenie jego konkretnego kształtu oraz budowy. Każdy z rysunków wykonywany jest przez konkretnego pracownika, w oparciu o posiadaną przez niego wiedzę i doświadczenie. Modele oraz rysunki dotyczą nowych konstrukcji lub części, które służyć będą do dalszych prac prowadzonych w ramach projektu.

b)Analizy wytrzymałości

W oparciu o przygotowane rysunki Projektanci CAD nanoszą na modele odpowiednie punkty, które pozwalają na dokładniejszą ocenę przyszłego funkcjonowania części oraz wykonanie obliczeń dotyczących wytrzymałości przedmiotu prowadzonych prac. Odwzorowanie modelu oraz wykonania obliczeń pozwala na przygotowanie analiz, które mają na celu ocenę, czy model będzie spełniać wymogi określone na początku prac.

3.Inżynier Walidacji

Obowiązki Inżyniera Walidacji związane są z odpowiednim zaplanowaniem testów w celu sprawdzenia właściwości oraz cech opracowywanych prototypów. Dla każdego prowadzonego projektu pracownicy przygotowują plan walidacyjny, który określa nie tylko założenia przyszłych testów, ale także wskazuje wszystkie czynności, jakie będą do wykonania w ramach badania produktu czy też jego nowej części.

Inżynier, mimo określonych założeń co do zakresu testów, posiada swobodę jeżeli chodzi o określenie procedury testowej. Jego działania nie opierają się tylko na wykonywaniu zaplanowanego administracyjnego harmonogramu przebiegu testów. Elementem prac jest także przygotowanie analiz, które mają na celu ocenę ryzyka powodzenia wykonalności testu. Na kolejnych etapach zaś prowadzone prace wiążą się nie tylko z oceną przebiegu prowadzonych testów, ale także mają na celu wyszukiwanie rozwiązań, które mogą mieć wpływ na kolejne projekty badawcze prowadzone w Spółce. Po zakończeniu testów Inżynier dokonuje ich analizy i przedstawia wnioski w oparciu o przeprowadzone badania.

W ramach prowadzonych przez Inżyniera Walidacji prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Raporty zawierające analizy/wnioski z testów

Przeprowadzone testy mogą kończyć się krótkimi wnioskami, które potwierdzają wynik testów. Jednakże wykonywane testy nie zawsze prowadzą do jednoznacznego wyniku lub też wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy, na podstawie której wyniki badań przeprowadzonych w określonym środowisku podlegają ocenie w celu stwierdzenia, czy przedmiot testów będzie sprawdzał się także w rzeczywistym użyciu.

Zadaniem Inżyniera jest ocena wyników, przedstawienie analizy, a także uwag na przyszłość, które mogą mieć wpływ na inne prowadzone w Spółce projekty.

b)Plan walidacyjny

Celem planu jest opracowanie dokładnego harmonogramu testów, a także określenie, jakie dokładnie zagadnienia muszą zostać zbadane w ramach projektu. Zadaniem Inżyniera jest także wskazanie, jakie narzędzia będą wykorzystane w trakcie testów, ocena czy wszystkie prace da się wykonać w oparciu o posiadane przez Spółkę urządzenia oraz czuwanie nad przebiegiem testów. Dokładny kształt planu zależny jest od doświadczenia i wiedzy poszczególnych Inżynierów.

4.Inżynier Testów

Zadaniem Inżyniera Testów jest weryfikacja, czy przeprowadzone testy pozwalają na stwierdzenie, że produkt spełnia oczekiwania klienta. Obowiązki pracownicze wykonywane są w porozumieniu z Inżynierami Walidacji i dotyczą także przygotowywania odpowiednich analiz oraz oceny wniosków po przeprowadzonych testach. Samo wykonywanie testów w oparciu o przyjęte założenia nie ma w ocenie Wnioskodawcy charakteru twórczego, jednakże dokonanie odpowiedniej oceny przeprowadzonych badań i ocena ich wyników oraz wskazanie potencjalnych uwag na potrzeby przyszłych prac stanowi w ocenie Spółki działalność twórczą.

Dodatkowo pracownicy zajmują się przygotowaniem szczegółowych planów testów, które stanowią harmonogram prowadzonych prac i pozwalają także na oszacowanie kosztów oraz odpowiednie zaplanowanie wykorzystania określonych przez Inżyniera narzędzi oraz wskazanie pracowników, którzy wykonają ustalone testy we wskazanym terminie. Inżynier nie tylko tworzy taki plan, ale także czuwa nad jego wykonaniem i wprowadza zmiany w razie konieczności.

W ramach prowadzonych przez Inżyniera Testów prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Plan testów

Dokument ten tworzony jest każdorazowo na potrzeby odpowiedniego projektu, w celu analizy kosztów oraz zaplanowania przebiegu prowadzonych testów. Przygotowanie tego dokumentu pozwala na ustalenie, czy wszystkie czynności konieczne do oceny prototypu mogą być wykonane w oparciu o posiadane obecnie narzędzia oraz wskazanie, w jakiej kolejności i w jakich terminach będą odbywały się kolejne czynności.

b)Raporty z testów

Przeprowadzone testy mogą kończyć się krótkimi wnioskami, które potwierdzają wynik testów. Jednakże wykonywane testy nie zawsze prowadzą do jednoznacznego wyniku lub też wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy, na podstawie której wyniki badań przeprowadzonych w określonym środowisku podlegają ocenie w celu stwierdzenia, czy przedmiot testów będzie sprawdzał się także w rzeczywistym użyciu. Zadaniem Inżyniera jest ocena wyników, przedstawienie analizy, a także uwag na przyszłość, które mogą mieć wpływ na inne prowadzone w Spółce projekty.

5.Inżynier Procesu

Zadania wykonywane przez Inżynierów Procesu odbywają się na różnych etapach prowadzonych prac projektowych. Celem prac jest nie tylko nadzór oraz analiza przebiegu poszczególnych części projektu, ale także przygotowywanie analiz w oparciu o prowadzone obecnie projekty, które mają na celu usprawnienie procesów wykorzystywanych na ten moment w Spółce, ale także wprowadzenie innowacji, jeżeli chodzi o przebieg procesu, czy też materiały wykorzystywane do tworzenia części i produktów w Spółce.

Zadaniem Inżyniera Procesu jest ocena ryzyka oraz zidentyfikowanie potencjalnych narzędzi, które będą potrzebne do realizacji wdrożenia nowych rozwiązań w Spółce.

W ramach prowadzonych przez Inżyniera Procesu prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Specyfikacje procesu

W ramach prowadzonych prac Inżynier Procesu przygotowuje analizy, które mają na celu ocenę postępów prac oraz analizy, czy w oparciu o dotychczasowy przebieg prac opracowywany prototyp będzie w stanie spełnić przyjęte na początku prac założenia. W razie zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń Inżynier wykonuje analizy porównujące założenia i oczekiwania klienta z możliwościami i wynikami przeprowadzonych na chwilę obecną badań.

b)Raport dotyczący prac innowacyjnych

W celu wprowadzenia nowych rozwiązań oraz materiałów na potrzeby przyszłych projektów należy ocenić ich wpływ na obecne prace, w szczególności działania prowadzone przez pracowników czy też stosowane maszyny czy narzędzia. Zadaniem Inżyniera jest ocena nowych rozwiązań po tym kątem oraz analiza, jakie dokładnie zmiany będą konieczne do wprowadzenia z punktu widzenia przyszłych prac, aby nowe rozwiązania mogły być wykorzystywane na potrzeby kolejnych projektów.

c)Dokumentacja prototypu

Zadaniem Inżyniera jest także dokonanie opisania założeń i dokumentacji prototypu, w oparciu o które następnie tworzone są prototypy wykorzystywane do testów. Mimo konieczności oparcia się o przyjęte uprzednio założenia Inżynier posiada swobodę doboru konkretnych rozwiązań zależną od posiadanej wiedzy i doświadczenia.

6.Pracownik prototypowni

Obowiązki pracowników prototypowni wiążą się z wytwarzaniem – w oparciu o przedstawione założenia – prototypów (...), które następnie są wykorzystywane na potrzeby prowadzonych testów.

Pracownicy wykonują czynności wykorzystując posiadane umiejętności i nabytą wiedzę. Mimo, iż założenia prototypu podlegają ustaleniu na wcześniejszych etapach procesu, dokładne jego wykonanie, kształt i wykorzystane technologie pozostają w gestii pracownika przygotowującego prototyp.

W ramach prowadzonych przez Pracownika prototypowni prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Prototypy

Tak jak było to opisane powyżej efektem prac wykonywany przez Pracowników prototypowni jest powstanie prototypów, które następnie wykorzystywane są do testów w ramach projektu. W efekcie powstają nowe rozwiązania czy też produkty, które po odbytych testach mogą być przedmiotem dalszych prac oraz w dalszej kolejności wprowadzone na rynek jako nowe produkty czy też części.

b)Raporty z testów

Przeprowadzone testy mogą kończyć się krótkimi wnioskami, które potwierdzają wynik testów. Jednakże wykonywane testy nie zawsze prowadzą do jednoznacznego wyniku lub też wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy, na podstawie której wyniki badań przeprowadzonych w określonym środowisku podlegają ocenie w celu stwierdzenia, czy przedmiot testów będzie sprawdzał się także w rzeczywistym użyciu. Zadaniem Pracownika prototypowni jest ocena wyników, przedstawienie analizy, a także uwag na przyszłość, które mogą mieć wpływ na inne prowadzone w Spółce projekty.

7.Kierownik laboratorium

Zadania Kierownika laboratorium powiązane są w części z zarządzaniem pracami oraz harmonogramem badań wykonywanych w laboratorium. Jednakże ze względu na posiadaną wiedzę i doświadczenie Kierownik monitoruje także czynności wykonywane w ramach badań w laboratorium oraz przygotowuje wnioski i analizy dotyczące przeprowadzonych testów.

Planowanie prac powiązane jest z zarządzaniem dostępnymi zasobami przy uwzględnieniu materiałów, narzędzi i pracowników w celu odpowiedniego wykonania prac w ramach projektu badawczego. Dodatkowo obejmuje także przygotowanie analiz w celu oceny, czy obecnie posiadane maszyny oraz narzędzia odpowiadają planowanym testom, czy też konieczne jest wprowadzenie odpowiednich zmian lub wprowadzenie nowych narzędzi w taki sposób, aby nie miało to wpływu na pozostałe wykonywane w ramach laboratorium badania.

W ramach zaś przygotowywanych analiz zadaniem Kierownika jest nadzór nad raportami i analizami przygotowywanymi w oparciu o przeprowadzone badania. Nadzór ten sprowadza się do udziału w pracach badawczych, współtworzeniu analiz oraz przedstawianiu wniosków w oparciu o wykonane testy.

W ramach prowadzonych przez Kierownika laboratorium prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Harmonogram prac

Dokument ten tworzony jest każdorazowo na potrzeby odpowiedniego projektu w celu analizy kosztów oraz zaplanowania przebiegu prowadzonych w laboratorium testów. Przygotowanie tego dokumentu pozwala na ustalenie, czy wszystkie czynności konieczne do oceny prototypu mogą być wykonane w oparciu o posiadane obecnie narzędzia oraz wskazanie, w jakiej kolejności i w jakich terminach będą odbywały się kolejne czynności.

b)Raporty zawierające analizy z testów

Przeprowadzone testy mogą kończyć się krótkimi wnioskami, które potwierdzają wynik testów. Jednakże wykonywane testy nie zawsze prowadzą do jednoznacznego wyniku lub też wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy, na podstawie której wyniki badań przeprowadzonych w określonym środowisku podlegają ocenie w celu stwierdzenia, czy przedmiot testów będzie sprawdzał się także w rzeczywistym użyciu. Zadaniem Kierownika laboratorium jest ocena wyników, przedstawienie analizy, a także uwag na przyszłość, które mogą mieć wpływ na inne prowadzone w Spółce projekty.

8.Inżynier ds. materiałów

Inżynier ds. materiałów posiada podwójną rolę w procesie prowadzonym w Spółce. Z jednej strony zadaniem Inżyniera jest współuczestniczenie w prowadzonych pracach badawczych i wspieranie pozostałych członków zespołu w zakresie doboru odpowiednich komponentów wytworzonych z określonych materiałów pozwalających na wypełnienie oczekiwań wskazanych w ramach konkretnego projektu. Dodatkowo Inżynier ds. materiałów dokonuje badań i analiz dotyczących nowych materiałów, które mogą zostać wykorzystane w Spółce na potrzeby kolejnych projektów. Funkcja ta wymaga przeprowadzania testów materiałów oraz przygotowania podsumowań wykonanych badań materiałów. Zadania te pozwalają Spółce na określenie, czy dany materiał odpowiada potrzebom Spółki i stanowi nowe, czy też lepsze rozwiązanie niż te obecnie wykorzystywane przez Pracowników.

W ramach prowadzonych przez Inżyniera ds. materiałów prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Raporty zawierające analizy z testów

Przeprowadzone testy mogą kończyć się krótkimi wnioskami, które potwierdzają wynik testów. Jednakże wykonywane testy nie zawsze prowadzą do jednoznacznego wyniku lub też wymagają przeprowadzenia dokładnej analizy, na podstawie której wyniki badań przeprowadzonych w określonym środowisku podlegają ocenie w celu stwierdzenia, czy przedmiot testów będzie sprawdzał się także w rzeczywistym użyciu. Zadaniem Inżyniera jest ocena wyników, przedstawienie analizy, a także uwag na przyszłość, które mogą mieć wpływ na inne prowadzone w Spółce projekty.

b)Harmonogramy wykonywania testów

Dokument ten tworzony jest każdorazowo na potrzeby odpowiedniego projektu, w celu analizy kosztów oraz zaplanowania przebiegu prowadzonych testów. Przygotowanie tego dokumentu pozwala na ustalenie, czy wszystkie czynności konieczne do oceny prototypu mogą być wykonane w oparciu o posiadane obecnie narzędzia oraz wskazanie, w jakiej kolejności i w jakich terminach będą odbywały się kolejne czynności.

c)Tworzenie specyfikacji testów

Celem planu jest opracowanie dokładnego harmonogramu testów, a także określenie jakie dokładnie zagadnienia muszą zostać zbadane w ramach projektu. Zadaniem Inżyniera jest także wskazanie, jakie narzędzia będą wykorzystane w trakcie testów, ocena czy wszystkie prace da się wykonać w oparciu o posiadane przez Spółkę urządzenia oraz czuwanie nad przebiegiem testów. Dokładny kształt planu zależny jest od doświadczenia i wiedzy poszczególnych Inżynierów.

d)Raporty dotyczące nowych materiałów

Wprowadzenie nowych rozwiązań do projektów wykonywanych w Spółce nie następuje bez odpowiedniego rozpoznania oraz zbadania dokładnych cech nowych materiałów oraz części. Badania te najczęściej mają postać testów wykonywanych w celu określenia konkretnych parametrów materiałów, a kończą się podsumowaniem, w którym inżynier ds. materiałów ocenia przydatność konkretnych rozwiązań na potrzeby projektów rozwijanych w Spółce.

9.Metrolog

Rola metrologa wiąże się ze wsparciem prowadzonych w Spółce projektów badawczych. Zadaniem metrologa jest przeprowadzanie szeregu zadań związanych z pomiarami tworzonych produktów oraz analizą dokonanych pomiarów i przeniesieniem ich do odpowiednich narzędzi w celu prowadzenia dalszych prac rozwojowych nad produktem. Na zadania wykonywane przez metrologa składa się m.in. tworzenie zawaansowanych kalkulacji matematycznych, tworzenie programów, dzięki którym przygotowane modele produktów przenoszone są do narzędzi służących do przygotowywania wydruków 3D, czy też opracowanie protokołów pomiarów dla klientów.

W ramach prowadzonych przez Metrologa prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Raporty dotyczące przeprowadzonej metrologii

Zakończenie prac nad tworzeniem części wiąże się z obowiązkiem opisania przeprowadzonych prac i czynności w raporcie, który zawiera także analizę, której celem jest określenie, czy część odpowiada wymiarom i założeniom przyjętym w poprzednich etapach prac projektów.

b)Raporty z przeprowadzonych kalkulacji

W przypadku, jeżeli w ramach czynności wymiarowych występuje także konieczność wykonania dodatkowych kalkulacji, obliczenia, wyniki oraz ich analiza zostają uwzględnione w dodatkowym raporcie. Przeprowadzone obliczenia służą potwierdzeniu, że część spełnia wymogi określone w modelu i będzie w stanie przykładowo wytrzymać obciążenia przyjęte w ramach założeń. Kalkulacje te podlegają następnie sprawdzeniu w praktyce w postaci przeprowadzanych przez innych pracowników Spółki testach.

10.Lider lub kierownik zespołu inżynierskiego

Pracownicy, którzy nadzorują pracę poszczególnych zespołów w Spółce, niezależnie od tego czy zajmują się (...), w ramach swoich obowiązków zajmują się nie tylko zarządzaniem zespołami, czy też harmonogramami prac. Wspomniane kwestie administracyjne stanowią znaczną część pracy tych Pracowników, jednakże Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w Spółce funkcje te nie są pełnione przez typowych managerów, ale przez doświadczonych inżynierów. Ze względu na posiadaną wiedzę oraz doświadczenie zebrane w ramach prac nad poprzednimi projektami Spółki pracownicy ci współuczestniczą w prowadzonych pracach badawczych, ale także nadzorują te prace.

Raporty czy inne dokumenty kończące poszczególne etapy prowadzonych prac podlegają sprawdzeniu przez Liderów czy kierowników poszczególnych zespołów, którzy w ramach sprawdzania wprowadzają także poprawki czy też wskazują uwagi, które mają wpływ nie tylko na kształt przedmiotowych raportów, ale także prowadzonych projektów – zarówno bieżących, jak i tych, które będą miały miejsce w przyszłości.

Liderzy oraz kierownicy zespołów nie tworzą co do zasady samodzielnie utworów w rozumieniu prawa autorskiego, jednakże ich wkład w poszczególne prace spełnia wymogi, jakie stawiane są współautorstwu. Dodatkowo fakt współuczestniczenia w prowadzonych pracach podlega odpowiedniemu wykazaniu w przedmiotowych utworach, w których Liderzy czy kierownicy wskazani są jako autorzy bądź współautorzy poszczególnych wytworów. Jako współautorzy biorą udział między innymi w tworzeniu: rysunków czy modeli, raportów z badań, specyfikacji procesu.

W ramach prowadzonych przez Lidera/kierownika zespołu inżynierskiego prac powstają następujące rezultaty pracy, które będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim:

a)Harmonogram projektu

W zakresie pełnionych obowiązków Pracownicy zatrudnieni na przedmiotowych stanowiskach odpowiadają za tworzenie i uaktualnianie harmonogramów projektów, które wiążą się nie tylko z samym zaplanowaniem prac w ramach projektu, ale także wiążą się z koniecznością wykonania odpowiednich analiz dotyczących kosztów prowadzonych prac, możliwości odpowiedniego przeprowadzenia wymaganych badań i testów.

Dodatkowo, w odniesieniu do wszystkich wskazanych we wniosku pracowników Wnioskodawca chciałby wskazać, że czynności wykonywane przez nich stanowią czynności mieszczące się w zakresie badań naukowych oraz prac rozwojowych, o których mowa odpowiednio w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Dodatkowo Spółka chciałaby wskazać, że prowadzone działania przez wszystkich wymienionych pracowników – ze względu na projektowy charakter ich pracy – są wykonywane systematycznie. Spółka pozostawia pracownikom dowolność, jeżeli chodzi o dokładny sposób wykonywania zadania (zadania mają charakter twórczy), tym niemniej wszyscy pracownicy wykonują czynności w ramach określonych projektów. Celem zatrudnienia wspomnianych Pracowników jest wykonywanie projektów badawczych prowadzonych w Spółce. Poza kwestiami administracyjnymi, w ramach czasu pracy Pracownicy zajmują się przede wszystkim działalnością projektową wedle przyjętych harmonogramów. Oznacza to, że prace wykonywane przez wspomnianych Pracowników należy określić jako metodyczne, systematyczne i nastawione na tworzenie nowych rozwiązań lub ulepszanie istniejących.

Analizy, badania czy też inne opracowania tworzone przez wyżej wymienionych pracowników, mając na uwadze charakterystykę pracy w działach, w których pracują, są tworzone nie tylko w celu zdobywania nowej wiedzy, aby wykorzystać ją do opracowania nowych produktów czy też procesów, ale pomagają także – w oparciu o aktualnie dostępną wiedzę – w tworzeniu nowych produktów, jak i ulepszeniu istniejących rozwiązań. Wytwarzane w ramach projektów urządzenia stanowią nowe i niepowtarzalne rozwiązania pozwalające na wypełnienie zmieniających się w ramach każdego procesu oczekiwań podmiotów zlecających prace Spółce.

W sytuacji, w której Spółka jest w stanie spełnić oczekiwania przedstawione przez kontrahentów wykorzystując obecnie już wykorzystywane modele czy moduły, brak jest konieczności prowadzenia projektów badawczych. Oznacza to, że działalność wykonywaną przez Pracowników Spółki należy określić jako nowatorską. Projekty prowadzone w Spółce przez Pracowników wiążą się za każdym razem z nowymi oczekiwaniami kontrahentów, jeżeli chodzi (...). Wykonanie projektu związane jest zatem z koniecznością zaproponowania, zaprojektowania, prowadzenia testów oraz wprowadzenia nowych urządzeń i rozwiązań i wprowadzania nowych koncepcji. Uwaga ta ma także zastosowanie do procesów wykorzystywanych w ramach prac projektowych w Spółce. W oparciu o nowe doświadczenia uzyskiwane w trakcie prowadzonych prac procesy wykorzystywane w Spółce ulegają zmianom w oparciu o nowe doświadczenia i wiedzę zdobytą w trakcie poprzednio prowadzonych projektów.

Prowadzone badania dotyczą nowych lub też ulepszonych rozwiązań, które nie były jeszcze przedmiotem produkcji. Wykonywane projekty nie są zatem powiązane z pewnością co do wyniku prac. Pracownicy w trakcie prowadzonych badań wykonują rozliczne testy, obliczenia i prototypy mające na celu określenie, czy przedmiotowe rozwiązanie doprowadzi ostatecznie do powstania produktu o oczekiwanych właściwościach, jednakże nie jest możliwe zagwarantowanie, że akurat dany prototyp będzie te właściwości spełniał.

Dodatkowo ostatecznym celem prowadzonych w Spółce prac jest wprowadzenie nowych produktów do produkcji. W związku z tym urządzenia będące przedmiotem badań prowadzonych w Spółce mają być wprowadzone następnie do produkcji masowej, co wymaga powtarzalności wyników, jeżeli chodzi o efekty (...). Jedynie takie produkty, które spełniają oczekiwania kontrahentów i gwarantują utrzymanie osiąganych wyników także w przypadku masowej produkcji będą przeniesione do dalszej produkcji ze względu na powtarzalność wyników.

Pytania

1.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku Inżyniera ds. Produktu mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka –jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

2.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku Projektanta CAD mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

3.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku Inżyniera Walidacji mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

4.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku Inżyniera Testów mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

5.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku Inżyniera procesu mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

6.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników Prototypowni mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

7.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez Kierownika Laboratorium mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

8.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku Inżyniera ds. materiałów mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

9.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowisku metrologa mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

10.Czy przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego utwory wykonywane przez Liderów lub kierowników zespołów inżynierskich mogą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo- rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka – jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, które ma być wypłacone pracownikom za przekazanie praw autorskich do tych utworów?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy utwory wykonywane przez pracowników zatrudnionych na stanowiskach wskazanych w pytaniach od 1 do 10 stanowią utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 Ustawy o PIT i w związku z tym Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może uwzględnić w procesie kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy pracowników Spółki zgodnie z art. 32 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy o PIT 50% koszty uzyskania przychodów wyliczone od procentowo określonej kwoty honorarium autorskiego, zgodnie z postanowieniem art. 22 ust. 9 pkt 3, wypłacanego pracownikom za przekazanie praw autorskich do wspomnianych utworów.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się: z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT wskazuje, że ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu korzystania z praw autorskich lub pokrewnych (lub rozporządzania tymi prawami) i podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy o prawach autorskich.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim, przedmiotem prawa autorskiego (przysługującego twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej) jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną (art. 1 ust. 3 ustawy o prawach autorskich). Podlega zatem ochronie od momentu ustalenia, nawet jeżeli jest nieukończony. Ustalenie to taka forma utworu, która daje możliwość zapoznania się z nim osobie trzeciej (poza autorem).

Uwzględniając powyższe regulacje dotyczące utworu przyjąć należy, że jest on przeciwstawny działalności odtwórczej, rzemieślniczej, technicznej. Z tego względu nie można zakwalifikować jako utworu efektu działalności wyłącznie rutynowej, szablonowej, zdeterminowanej (przez przeznaczenie, materiał, wiążące schematy), pozbawiającej twórcę swobody dokonywania wyborów.

Warunkiem dla zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu jest, aby pracownik w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy stworzył utwór w rozumieniu ustawy o prawach autorskich, czyli aby wynik jego działań nosił cechy indywidualnej twórczości oraz pracownik dokonał rozporządzania prawami albo skorzystał ze swoich praw. Pojęcia „korzystanie” i „rozporządzanie” nie są dokładnie zdefiniowane w ustawie o prawach autorskich. Jednak należy uznać, że przeniesienie praw autorskich lub udzielanie licencji na korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych na zakład pracy mieści się w ich zakresie.

Nabycie przez pracodawcę majątkowych praw autorskich do utworów pracowniczych nie ma charakteru pierwotnego. Kwestie prawne związane z powstaniem i nabyciem prawa autorskiego do utworów pracowniczych reguluje art. 12 ustawy o prawach autorskich. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Powyższe oznacza, że od chwili powstania utworu do jego przyjęcia przez pracodawcę autorskie prawa pozostają przy twórcy.

Jak wskazał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 15 września 2020 r., nr DD3.8201.1.2018:

„1) przedmiotem prawa autorskiego jest tylko taka działalność twórcza, która prowadzi do powstania utworu korzystającego z ochrony praw autorskich; sama działalność twórcza nie może być przedmiotem prawa autorskiego, a do przychodów uzyskanych z tego tytułu nie ma zastosowania art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT,

2) podstawowymi warunkami do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w ramach stosunku pracy jest to, aby przedmiotem umowy o pracę było powstanie utworu w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim, tj. zamawianego i oczekiwanego przez pracodawcę, oryginalnego wytworu o indywidualnym charakterze,

3) w przypadku utworu pracowniczego niezbędne jest przyjęcie tego utworu przez pracodawcę, gdyż oznacza to ustawowe (lub umowne) rozporządzenie prawem autorskim na rzecz pracodawcy”.

Zaznaczyć również należy, że fakt korzystania przez podatnika z prawa autorskiego powinien być udokumentowany, gdyż warunkiem zastosowania kosztów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT jest, aby zaistniał utwór w rozumieniu ustawy o prawach autorskich, twórca udzielił licencji na korzystanie z danego utworu, względnie by doszło do rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do tworzonego dzieła.

W razie wykonywania na podstawie stosunku pracy czynności zarówno chronionych prawem autorskim, jak i niebędących przedmiotem prawa autorskiego, pozbawionych cech twórczych, udokumentowania wymaga wartość wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego. Tylko bowiem wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim – oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy zapewnieniu właściwej realizacji obowiązków płatnika w zakresie prawidłowego obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Wykonywanie pracy twórczej nie oznacza automatycznie powstania utworu i przejścia praw z tego tytułu na pracodawcę. Podwyższone koszty uzyskania przychodów można więc stosować, jeżeli zostało wypłacone wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 sierpnia 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.230.2018.1.AK:

„Z treści umowy o pracę (lub innego dokumentu) powinno więc wynikać, że obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona część wynagrodzenia stanowi honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu. Konieczne jest dokładne wyróżnienie (w jasny, czytelny sposób) tej części wynagrodzenia, która związana jest z korzystaniem lub rozporządzaniem przez pracownika z przysługujących mu praw autorskich.

Zatem, jeżeli pracodawca wyodrębni część wynagrodzenia należną z tytułu rozporządzania lub korzystania przez pracowników z praw majątkowych do utworów przez nich stworzonych od pozostałego wynagrodzenia za wykonywane obowiązki, niemające charakteru twórczego, możliwe będzie zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu od części twórczej”.

Podsumowując, w celu zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu do części wynagrodzenia związanego z rozporządzeniem prawami autorskimi muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

a)praca wykonywana przez pracownika jest przedmiotem prawa autorskiego, a więc spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

b)pracownik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy i uzyskiwanie przychodu przez pracownika wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami,

c)umowa o pracę przewiduje zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych oraz pracodawca prowadzi stosowną dokumentację w tym zakresie, np. prowadzi szczegółową ewidencję przekazanych utworów, a także

d)przychody muszą być uzyskiwane z tych rodzajów działalności, o których mowa w art. 22 ust. 9b ustawy o PIT.

Ad a) i b)

Jak wskazała Spółka w opisie zdarzenia przyszłego, raporty/analizy/procedury i inne opracowania, które w ramach ww. aktywności będą tworzyć pracownicy Spółki, ze względu na swój indywidualny i niepowtarzalny charakter będą spełniać definicję utworu określoną w ustawie o prawie autorskim.

Tworzone przez pracowników utwory będą mogły mieć także postać nieukończoną. Nie stoi to w sprzeczności, aby zakwalifikować je jako utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Wszelkie prace w szczególności związane z badaniami nad nowymi produktami są obarczone ryzykiem niepowodzenia, tj. ryzykiem związanym z inwestycją w zbadanie i stworzenie nowych części lub produktu, który ostatecznie z różnych powodów nie powstanie, np. nie będzie odpowiadał przyjętym na początku prac założeniom. Często też praca nad danym projektem jest czasowo zawieszana z powodów biznesowych – rezultat tej pracy może być wykorzystany w przyszłości lub też nie.

Ad c)

Jak wskazała również Spółka, przed objęciem pracowników zatrudnionych na wskazanych stanowiskach (...) nowi pracownicy będą podpisywać ze Spółką umowy o pracę zawierające postanowienia, które będą wskazywać na zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych. Obecni pracownicy zawrą zaś aneksy do umów o pracę o odpowiadających nowym umowom zapisach. Uczestnicy (...) zostaną również objęci obowiązkiem raportowania stworzonych przez siebie w ramach obowiązków pracowniczych utworów, w związku z czym honorarium autorskie będzie wypłacane przez Spółkę tylko i wyłącznie w przypadku, gdy pracownik wykona utwór i przekaże do niego prawa Spółce zgodnie z obowiązującą procedurą.

Spółka rozważa, czy w ramach wprowadzonego modelu przyjąć stały procent kalkulacji wynagrodzenia autorskiego dla konkretnych stanowisk, czy też kalkulować wysokość honorarium autorskiego w oparciu o stawkę godzinową pracownika i zaraportowaną ilość czasu pracy twórczej przeznaczonej w danym miesiącu na tworzenie utworów, do których prawa majątkowe zostaną następnie przekazane na rzecz Pracodawcy. Stały procent będzie odpowiadał statystycznej ilości pracy twórczej wykonywanej przez pracownika zatrudnionego na danym stanowisku, jednakże nie będzie to kryterium decydujące o wypłacie honorarium, jako że wypłata będzie następować wyłącznie w następstwie przekazania praw majątkowych do utworu, a nie ze względu na czas pracy twórczej. Alternatywnie Honorarium autorskie wyliczone zostanie w oparciu o stawkę godzinową danego pracownika oraz ilości godzin, które przeznaczył w danym okresie na wytwarzanie utworów.

Zgodnie z postanowieniami Interpretacji ogólnej ustalenie wysokości honorarium zależy od stron kontraktu i w obowiązujących przepisach brak jest jakichkolwiek reguł co do wyliczania honorarium autorskiego. Interpretacja wskazuje, że nie wystarcza jedynie złożenie oświadczenia przez pracownika oraz takie wyodrębnienie honorarium autorskiego poprzez procentowe wskazanie czasu pracy w umowie, „gdyż z takiego wyróżnienia nie wynika, czy jakikolwiek utwór rzeczywiście powstał”. Jednakże jak to zostało wskazane powyżej Wnioskodawca w przypadku przyjęcia stałego procentu wynagrodzenia zasadniczego jako sposobu kalkulowania wysokości honorarium autorskiego zamierza uzależnić wypłatę honorarium autorskiego od przekazania praw autorskich do stworzonych utworów. W związku z czym wypłata honorarium autorskiego będzie zawsze powiązana z powstaniem utworu.

Interpretacja ogólna dopuszcza określenie honorarium autorskiego w sposób stały czy też ryczałtowy pod warunkiem, że Strony zagwarantują inne metody pozwalające na potwierdzenie, że pracownik przekazał prawa do utworów, które stworzył w danym okresie rozliczeniowym.

Dodatkowo, jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 września 2021 r. o sygn. akt II FSK 75/19, możliwe jest ustalenie z góry określonej ilości czasu pracy twórczej, jaką będzie wykonywać dany pracownik, jednakże pracodawca powinien w takim przypadku prowadzić dokładną ewidencję pozwalającą na „powiązanie określonych okresów pracy z danym utworem”.

Stanowisko to znajduje także potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 13 grudnia 2019 r. o sygn. akt 0113-KDWPT.4011.13.2019.1.MG, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, która wskazała w umowie zawartej z pracownikiem ryczałtową kwotę honorarium autorskiego, wypłacaną w przypadku przeniesienia przez pracownika praw do stworzonych utworów na rzecz pracodawcy. Wnioskodawca potwierdził, że pracownik nie otrzyma honorarium autorskiego w sytuacji, w której w danym miesiącu nie powstał żaden utwór. Wskazany model został oceniony pozytywnie.

Ad d)

Ostatnim elementem, który stanowi przedmiot niniejszego zapytania, a który jest konieczny do możliwości zakwalifikowania honorarium autorskiego, które Spółka planuje wypłacać pracownikom jest fakt, że utwory przez nich tworzone w ramach działalności, o których mowa w art. 22 ust. 9b ustawy o PIT. Mając na uwadze, że przedmiotem pracy pracowników zatrudnionych na przedstawionych stanowiskach są prace ukierunkowane na tworzenie nowych i/lub ulepszonych produktów oraz ulepszanie wewnętrznych procesów funkcjonujących w Spółce w zakresie tworzenia i/lub ulepszania produktów, zdaniem Spółki utwory, które są tworzone przez opisanych pracowników, powinny zostać zakwalifikowane do utworów tworzonych w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z treścią art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana jako „działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”. Pkt 39 ustawy o PIT stanowi, że przez „badania naukowe” należy rozumieć:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2019 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2019 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Natomiast pkt 40 mówi, iż „prace rozwojowe” to prace w rozumieniu art. 4 ust 3 ustawy z dnia 20 lipca 2019 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Należy podkreślić, że definicje w ustawie o PIT są identyczne w przypadku każdej ze wspomnianych ulg, a także nie różnią się w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Pozwala to przy opisywaniu tego zagadnienia do sięgania do orzeczeń czy też interpretacji, które choć nie dotyczą 50% kosztów uzyskania przychodów, odnoszą się do zjawisk, które zostały identycznie uregulowane przez ustawodawcę. Wspomniane akty prawne odsyłają także do dalszej ustawy, w której umieszczone zostały definicje badań naukowych oraz prac rozwojowych.

Art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawa o PSWN”) z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. 2020 r. poz. 85) zawiera definicję badań naukowych. Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W ustępie zaś 3 art. 4 ustawy o PSWN znajduje się definicja prac rozwojowych: „Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń”.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić, że ustawodawca na potrzeby ustaw podatkowych nie wprowadza odrębnych definicji działalności badawczo-rozwojowej. W związku z czym definicje na gruncie Ustawy o PIT należy rozumieć zgodnie wykładnią językową aktów prawnych, w których wspomniane definicje zostały uregulowane.

Przywołując zatem raz jeszcze definicję działalności badawczo-rozwojowej, w oparciu o treść art. 5 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT można stwierdzić, że aby móc uznać daną działalność za działalność badawczo-rozwojową musi ona spełniać łącznie wskazane poniżej cechy:

a)twórczość;

b)systematyczność;

c)prowadzone działania mają zwiększać zasoby wiedzy oraz wykorzystywać ją do tworzenia nowych zastosowań.

Ad a): Działalność twórcza

Ustawa o PIT nie zawiera definicji legalnej zwrotu „działalność twórcza”. Zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN (wydanie internetowe) działalność to:

1.zespół działań podejmowanych w jakimś celu;

2.funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś.

Zgodnie zaś z poglądami doktryny prawa, na gruncie prawa autorskiego działalność twórcza:

„oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia, na co m.in. wskazuje użycie słowa „każdy”. Semantyczna interpretacja wyrazu „twórczość”, który może wyrażać zarówno sam proces tworzenia, jak też jego wyniki, prowadzi do wniosku, że warunkiem uznania oznaczonego świadczenia intelektualnego za „utwór” jest samodzielne stworzenie określonego bytu niematerialnego ustalonego w jakikolwiek sposób”.

Podsumowując w związku z tym powyższe definicje oraz sięgając do wypowiedzi orzecznictwa należy stwierdzić, że działalność twórcza to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.

Dodatkowo przyjmuje się, że skutkiem działalności twórczej nie musi być wprowadzenie ostatecznego, nowego produktu na rynek, a twórczy charakter prac istnieje także w trakcie prac nad ulepszeniem produktów czy nawet opracowywaniem prototypów, które stanowią wyrób końcowy, ale ze względu na koszty ich produkcja nie jest opłacalna.

Ad b): Systematyczność prowadzenia działalności

Natomiast, zgodnie z definicją słownikową, systematyczny oznacza:

1.robiący coś regularnie i starannie;

2.o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu;

3.o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny;

4.dotyczący systematyki roślin i zwierząt.

Sformułowanie to w rozumieniu działalności badawczo-rozwojowej nie odnosi się jedynie do ciągłości prowadzonych badań czy też działań. Nie jest istotne ile dokładnie projektów badawczych prowadzi podatnik, znaczenie ma zaś, że prowadzone czynności mają zaplanowany oraz metodyczny charakter. W orzecznictwie definiuje się tą przesłankę jako bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przeszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych, przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika.

Jeżeli zatem projekty badawcze podatnika są zaplanowane, przeprowadzane w oparciu o ustalone zasady oraz podatnik zajmuje się takimi projektami w swojej działalności, wspomniane kryterium powinno zostać spełnione.

Ad c): Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań

Powyższy wymóg należy podzielić ze względu na jego charakter pomiędzy prace badawcze, a prace rozwojowe. Posługując się wykładnią literalną wyraźnie bowiem widoczne jest, że cechą prac badawczych jest właśnie zwiększanie zasobów istniejącej wiedzy, zaś badania rozwojowe opierają się na obecnym stanie wiedzy w celu usprawnienia, czy też ulepszenia nowych oraz istniejących już produktów, procesów czy też usług. W przypadku zatem działalności rozwojowej nie jest wymagane, aby prace prowadzone przez podatnika doprowadziły do zwiększenia stanu wiedzy. Jeżeli zatem w trakcie danych prac w oparciu o ustalony już stan wiedzy nastąpi zmiana czy usprawnienie konkretnego produktu czy też usługi przyjmuje się, że wskazane kryterium należy uznać za spełnione.

Prace badawczo-rozwojowe mogą dotyczyć także ulepszenia czy też doskonalenia istniejących już procesów, stąd kluczowym elementem, który pozwala na ustalenie czy prowadzone prace spełniają wspomniane kryterium, jest dokonanie – przed rozpoczęciem czy też na początku projektu – określenia dokładnego stanu wiedzy na moment rozpoczęcia działań. Pozwala to na ustalenie, czy w trakcie prowadzonych prac miało miejsce zwiększenie zasobów już istniejącej wiedzy, czy też jedynie w oparciu o istniejące już rozwiązania dokonano zmiany w już istniejących produktach.

Istotną kolejną kwestią, na którą chciałby zwrócić uwagę Wnioskodawca jest ścisłe powiązanie poszczególnych działań prowadzonych w ramach procesu badawczo-rozwojowego jako jednego procesu, którego celem jest rozwijanie nowych produktów lub dopracowywanie procesów tak, żeby były one jak najbardziej optymalne. Działania badawczo-rozwojowe, które są osadzone w realiach biznesowych i dotyczą rozwijania różnych elementów wymagają tworzenia utworów, które nie tylko skupiają się na samym procesie badawczo-rozwojowym, ale również obejmują procesy/czynności wspomagające ten proces, bez których jednak sam proces badawczo-rozwojowy nie mógłby mieć miejsca. Tak jak to zostało opisane proces badawczo-rozwojowy jest szeregiem działań prowadzonych w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, który jest podzielony na etapy, tak żeby można było nad nim organizacyjnie zapanować poprzez weryfikowanie postępów prac czy metodologii. Proces badawczo-rozwojowy składa się z dużej ilości elementów i czynności, które zarówno obejmują takie czynności, jak:

tworzenie modelu części do projektowanych (...);

badania wspomnianych części;

analiza stanu części po dokonaniu badań;

walidacje metod produkcji danych komponentów;

jak również czynności, takie jak:

tworzenie planów projektów, czynności wymaganych do przeprowadzenia danego projektu;

harmonogramy prowadzonych projektów,

które należy w jego trakcie wykonać, aby cały projekt mógł zostać zakończony nie tylko pod względem merytorycznym, ale również od strony biznesowej.

Jak to zostało wskazane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 kwietnia 2021 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.594.2020.4.IM, projekt nie może sprowadzać się wyłącznie do prac badawczych czy rozwojowych sensu stricto. Przedstawione przez Wnioskodawcę we wspomnianej interpretacji czynności wykonywane przez pracowników Wnioskodawcy, tj. „analiza zwiększającego się zapotrzebowania rynkowego na poszczególne produkty (w tym badanie otoczenia konkurencyjnego)/potrzeb klienta, ustalenie charakterystyki Produktu B+R, analiza opłacalności – oszacowanie kosztów, potencjalnych przychodów i czasu trwania projektu oraz zaangażowania zasobów (sprzęty, wykonawcy), analiza środowiska IP (własności intelektualnej) – badanie stanu techniki, czystości patentowej oraz możliwości ubiegania się o własną ochronę, podjęcie decyzji o uruchomieniu Projektu B+R, ustalenie Project Managera i harmonogramu prac B+R”, stanowią nierozerwalną całość, której przeprowadzenie pozwala dopiero na odpowiednie przeprowadzenie i zakończenie procesu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z przedstawionym tak stanowiskiem i odstąpił od sporządzenia uzasadnienia.

Powyższe stanowisko zostało także potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 marca 2022 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1238.2021.1.IR, w której Wnioskodawca opisał procesy zachodzące w spółce i wskazał, że całość wykonywanych przez pracowników czynności wiąże się z prowadzonymi w spółce procesami badawczymi. W interpretacji zostało potwierdzone, że czynności których celem jest „opracowanie nowych lub zmienionych/zmodyfikowanych/ulepszonych produktów, procesów lub usług będą stanowić utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej”.

W podobny sposób przedstawiany jest również proces twórczy, który co prawda dotyczy innego rodzaju działalności, tj. działalności w zakresie tworzenia programów komputerowych, niemniej jednak – zdaniem Wnioskodawcy – można w tym zakresie się również do niego odnieść, gdyż sam proces rozwijania i tworzenia programu komputerowego jest bardzo podobny do prowadzenia projektu badawczo-rozwojowego. W odniesieniu do tego rodzaju działalności, jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 kwietnia 2021 r. o sygn. 0113-KDIPT2- 3.4011.343.2021.1.RR, „działalność twórcza w zakresie programów komputerowych” należy rozumieć jako korzystanie i rozporządzanie prawami autorskimi do wszelkich utworów, które powstają w związku z ogółem działań podejmowanych w celu tworzenia programów komputerowych, począwszy od identyfikowania potrzeb biznesowych użytkownika końcowego (…), poprzez analizę wstępną rozwiązania informatycznego (...), projektowanie rozwiązania informatycznego (…), wytworzenie rozwiązania informatycznego (...), aż do dostarczenia i wdrożenia rozwiązania informatycznego u klienta (...).

Wnioskodawca zgadza się z tym stanowiskiem i w jego przekonaniu działalność badawczo-rozwojowa prowadzona w Spółce ma podobny kształt i wszelkie utwory tworzone w jej trakcie powinny zostać zakwalifikowane jako utwory powstające w ramach działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka pragnie także podkreślić, że w oparciu o podobny model pracy funkcjonuje także inna Spółka w grupie X, która wprowadziła w ostatnim czasie oparty na podobnych założeniach model 50% kosztów uzyskania przychodu, którego poprawność, a także potwierdzenie, że czynności wykonywane przez pracowników stanowią działalność w zakresie badań i rozwoju została potwierdzona w uzyskanej interpretacji indywidualnej z dnia (...) 2022 r. o sygn. 0115-KDWT.4011.353.2021.2.KW.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania oraz mając na uwadze przedstawione zadania prowadzone przez poszczególnych pracowników Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wszelkie czynności, jakie są w nich prowadzone i dotyczą procesu badawczo-rozwojowego należy uznać za bezpośrednio związane z działalnością w zakresie badań i rozwoju, a co za tym idzie prace powstające w ramach tego procesu stanowią utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w związku z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pierwszej części pytań oznaczonych nr 1-10 jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W świetle art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematyczny” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Podsumowując, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że przepisy dotyczące działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle, a zatem do działalności badawczo-rozwojowej można zaliczyć tylko te działania podatnika, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedmiotu wątpliwości wyrażonych przez Państwa w pierwszej części pytań oznaczonych we wniosku nr 1-10, tj. dotyczących określenia, czy utwory wykonywane przez Pracowników, których zatrudniają Państwo na stanowiskach: Inżynier ds. Produktu, Projektant CAD, Inżynier Walidacji, Inżynier Testów, Inżynier Procesu, Pracownicy Prototypowni, Kierownik Laboratorium, Inżynier ds. materiałów, Metrolog, Liderzy lub kierownicy zespołów inżynierskich stanowią utwory w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak wynika z opisu sprawy:

zadania Pracowników mają charakter twórczy, a ich rezultaty są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

czynności wykonywane przez ww. Pracowników stanowią czynności mieszczące się w zakresie badań naukowych oraz prac rozwojowych, o których mowa odpowiednio w art. 4 ust. 2 i 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

działania prowadzone przez wszystkich wymienionych Pracowników – ze względu na projektowy charakter ich pracy – są wykonywane systematycznie;

analizy, badania czy inne opracowania są tworzone przez Pracowników nie tylko w celu zdobywania nowej wiedzy, aby wykorzystać ją do opracowania nowych produktów czy też procesów, ale pomagają także – w oparciu o aktualnie dostępną wiedzę – w tworzeniu nowych produktów, jak i ulepszeniu istniejących rozwiązań.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz cytowane przepisy prawa podatkowego, czynności podejmowane przez Państwa Pracowników zatrudnionych na wskazanych w pytaniach stanowiskach spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Państwa stanowisko w tym zakresie jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Państwa wątpliwości w zakresie pierwszej części pytań oznaczonych we wniosku nr 1-10. Państwa wniosek w części dotyczącej możliwości zastosowania przez Państwa 50% kosztów uzyskania przychodów względem wynagrodzenia Pracowników jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00