Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.19.2023.2.AR

Zwolnienie od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług:

-w zakresie zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, usług określonych jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w zakresie, w jakim służy profilaktyce wrastania się włosów albo wspomaga leczenie, jako zabieg działający w przypadku zapalenia mieszków włosowych lub hirsutyzmu – nadmiernego owłosienia u kobiet spowodowanego zwiększoną ilością męskich hormonów lub zaburzeniami ogólnymi w gospodarce hormonalnej); karboksyterapia, usuwanie przebarwień, kwasy oraz kriolipoliza w zakresie, w jakim mają na celu likwidację wskazanych schorzeń – jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – jest prawidłowe;

-w zakresie zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, usług określonych jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w celach estetycznych); fotoodmładzanie dynamiczne; Body Sculpt; karboksyterapia; usuwanie przebarwień; Rf mikroigłowa oraz kwasy oraz kriolipoliza w zakresie, w jakim stosowane są w związku ze: zmniejszeniem szorstkości i łojotoku skóry; usuwaniem rozstępów; spłycaniem zmarszczek i odmłodzaniem twarzy, pogrubianiem i zagęszczaniem włosów, pobudzaniem krążenia i poprawą ukrwienia skóry głowy, rewitalizacją mieszków włosowych, pielęgnacją skóry głowy, wzmacnianiem włosów; depilacją, laserowym odmładzaniem skóry (lifting); redukcją tkanki tłuszczowej; cellulitem, akumulacją tłuszczu, suchością skóry, utratą jędrności skóry, zanikiem i rozmyciem owalu twarzy, sińcami, workami pod oczami, cieniami pod oczami; rozjaśnianiem przebarwień w związku z efektem starzenia lub ekspozycji na słońce; poprawą jędrności, gęstości, kolorytu i wyglądu skóry (m.in. poprzez nawilżanie, odżywianie i regeneracje skóry); regulacją nadmiernie wytwarzanego sebum i przetłuszczania się skóry; odblokowywaniem, oczyszczaniem i ściąganiem porów; redukcją zaskórników; regulacją pH skóry oraz mają na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjenta – jako usługi niesłużące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu ani też poprawie zdrowia – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT świadczonych przez Panią usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 marca 2023 r. (wpływ 22 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, podlegając opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pani aktualnie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej również: „podatek VAT”), lecz wobec chęci rozszerzenia działalności gospodarczej rozważa Pani zarejestrowanie się, jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Posiada Pani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), zwana także „ustawą o PIT”.

Nie posiada Pani udziałów, akcji w kapitale jakiejkolwiek innej spółki, nie posiada Pani tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia, jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Zamierza Pani w niedalekiej przyszłości uzyskać status podmiotu wpisanego do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w myśl ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.), zwanej dalej również: „ustawą o działalności leczniczej”.

Profil działalności prowadzonej przez Panią można określić, jako działalność usługowa z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej oraz medycyny. Świadczy Pani usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pani usługi z zakresu medycyny oraz medycyny estetycznej mają charakter następujących zabiegów:

1) Laserowe leczenie trądziku;

2) Zamykanie naczynek;

3) Mezoterapia igłowa;

4) Mezoterapia skóry głowy;

5) Depilacja laserowa;

6) Fotoodmładzanie dynamiczne;

7) Body sculpt;

8) Karboksyterapia;

9) Usuwanie przebarwień;

10) Rf mikroigłowa;

11) Kwasy;

12) Kriolipoliza.

Przedstawiając powyższe rodzaje usług, wskazuje Pani poniżej ich szczegółowy opis.

Ad. 1 – Laserowe leczenie trądziku

Zabieg laserowego leczenia trądziku polega na naświetlaniu głowicą emitującą światło lasera IPL okolic dotkniętych problemem. Wiązka światła, przenikając w głąb skóry, oddziałuje na gruczoły łojowe, regulując ich pracę i minimalizując nadprodukcję sebum. Laserowe leczenie trądziku działa także na istniejące zapalne stany skóry – ma właściwości bakteriobójcze, stąd radzi sobie nawet z ropnymi zmianami.

Ta metoda pozwala również na laserowe usuwanie zaskórników, a nawet blizn potrądzikowych. Czy laser będzie odpowiedni na trądzik różowaty? Jak najbardziej! Ta metoda sprawdzi się również w tym przypadku, neutralizujące popękane naczynka. Laser nie tylko redukuje zmiany skórne, ale też hamuje łojotok i łagodzi stany zapalne – walczy więc nie tylko z objawami, ale też przyczynami zmian trądzikowych.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L81.5 Odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej;

2.L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny;

3.L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający;

4.L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nieokreślone;

5.L81.8 Plamy pigmentacyjne określone.

Wskazuje Pani także, że zabieg Laserowego leczenia trądziku stosowany może być u Pacjentów, co do zasady w każdym wieku. Jest to mocny laserowy peeling powodujący maksymalne wygładzenie skóry, zmniejszenie rozszerzonych porów, drobnych blizn potrądzikowych, szorstkości i łojotoku skóry. Jego działanie jest wielozadaniowe, gdyż walczy z problemami skórnymi, przebarwieniami, zmarszczkami, utratą młodzieńczego blasku, rumieniem i naczyniami oraz brakiem jędrności skóry.

Ad. 2 – Zamykanie naczynek

W zakresie tego rodzaju zabiegów informuje Pani, że zabiegi sklasyfikowane jako „zamykanie naczynek” za pomocą lasera to jeden z zabiegów medycyny estetycznej. Proces laserowego usuwania naczynek polega na skierowaniu światła lasera w głąb naczynka. Tam, światło jest absorbowane przez barwnik znajdujący się w czerwonych krwinkach i zostaje zamienione na energię cieplną. Pod wpływem ciepła z naczynia odparowuje woda, a w jego wnętrzu pozostają tylko ścianki, które ulegają wchłonięciu.

Użycie E-light SHR to rekomendowana metoda laserowego zamykania naczynek oraz usuwania rumienia. Pomaga zlikwidować problemy naczyniowe zarówno na całej twarzy, jak i jedynie na kłopotliwych obszarach. Cechuje ją skuteczność, precyzyjność i bezpieczeństwo. Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc tym samym temperaturę krwi – następuje koagulacja i zniszczenie ściany naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane z organizmu.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej;

2.R68 Inne objawy i dolegliwości ogólne;

3.L90.5 Stany bliznowacenia;

4.L90.6 Rozstępy.

Ad. 3 – Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to zabieg wykorzystywany w medycynie od lat siedemdziesiątych. Jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych zabiegów, który przynosi bardzo szybkie efekty. Usługa sklasyfikowana jako zabieg mezoterapii igłowej to nieinwazyjny zabieg, polega na podaniu do skóry właściwej preparatów rewitalizujących i witaminowych, za pomocą drobnych i gęstych nakłuć mult-igłą (5 lub 9 igieł). Podanie mezo-koktajlu jest w pełni kontrolowane względem ilości użytego preparatu oraz głębokości iniekcji. Choć mezoterapia igłowa kojarzy się głównie ze spłycaniem zmarszczek i odmładzaniem twarzy, może być też stosowana na ciało – szyję i dekolt, dłonie, brzuch, ramiona, uda i pośladki – a nawet w celu zmniejszenia wypadania włosów (mezoterapia skóry głowy – odrębny zabieg opisany przez Panią w punkcie poniżej).

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczna Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry;

2.L90.6 Rozstępy skóry;

3.L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone;

4.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone);

5.L70.9 Trądzik nieokreślony;

6.L71.9 Trądzik różowaty.

Ad. 4 – Mezoterapia skóry głowy

Zabieg określony jako mezoterapia skóry głowy to zabieg, który polega na wykonaniu serii wkłuć w skórę głowy w powierzchniowe warstwy skóry właściwej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ w przeciwieństwie do mezoterapii klasycznej wymaga mniej wkłuć.

Unikalna formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, a także odżywia mieszki włosowe. Zabieg ten:

-powstrzymuje wypadanie włosów,

-jest skuteczny w walce z alopecją (łysieniem) przyspiesza odrost włosów,

-pogrubia i zagęszcza włosy,

-pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy,

-rewitalizuje mieszki włosowe,

-pielęgnuje skórę głowy,

-wzmacnia włosy przed i po przeszczepie.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD10:

1. 1.63.9 Łysienie plackowate nieokreślone.

Ad. 5 – Depilacja laserowa

W zakresie usług depilacji, wskazała Pani, że zabiegi te polegają na usunięciu owłosienia ciała. Zabiegi zbiorczo nazywane depilacją, w Pani działalności pozwalają na mechaniczne lub laserowe usuwanie owłosienia.

Zabiegi depilacyjne powodują efekt estetyczny w postaci usunięciu owłosienia, jednakże mają wielokrotnie również medyczny, gdyż służą albo profilaktyce wrastaniu się włosów albo wspomagający leczenie, jako zabieg działający w przypadku zapaleniu mieszków włosowych oraz są odpowiedzią na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet spowodowane zwiększona ilością męskich hormonów lub ogólnie zaburzeniami w gospodarce hormonalnej.

Ad. 6 – Fotoodmładzanie dynamiczne

Fotoodmładzanie dynamiczne SSR to nowoczesny i profesjonalny zabieg, który nie tylko poprawia wygląd skóry, ale również działa na nią leczniczo. Laserowe odmładzanie u osób młodych ujędrni skórę i zapobiega wczesnemu powstawaniu zmarszczek. U tych, u których pojawiły się już pierwsze oznaki starzenia, pomoże przywrócić gładką skórę i młody wygląd.

W zakresie tego rodzaju zabiegów, wskazuje Pani ponadto, że w czasie laserowego odmładzania twarzy następuje regeneracja kolagenu i elastyny, a także, wskutek intensywnego przegrzania włókien, przywrócenie ich elastyczności oraz stymulacja do dalszej regeneracji. Skóra po zabiegu jest odżywiona i dotleniona, pojawia się efekt liftingu. Fotoodmładzanie można przeprowadzać nie tylko na skórze twarzy, ale również szyi, dekolcie oraz na dłoniach.

Ad. 7 – Body Sculpt

Wskazała Pani, że zabiegi określone jako Body sculpting to metoda, dzięki której można zredukować tkankę tłuszczową oraz zbudować masę mięśniową. Rezultaty, które można uzyskać dzięki temu zabiegowi to redukcja tkanki tłuszczowej na brzuchu i jednoczesna budowa mięśni, tak zwany „brazylijski lifting pośladków” – uniesienie oraz ujędrnienie, smuklejsza i wymodelowana sylwetka, wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków i talii.

Podczas zabiegu body sculptingu specjalne urządzenie wykorzystuje technologię pulsacyjnej fali elektromagnetycznej. Ta metoda pozwala na wywołanie i utrzymanie przez dłuższy czas tzw. hiper maksymalnych skurczy, znacznie intensywniejszych niż podczas treningu. Dzięki stałemu napięciu mięśni uwalnia się olbrzymia ilość energii, a co za tym idzie, dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Body sculpting przyczynia się więc zarówno do utraty tkanki tłuszczowej, jak i do wzmocnienia masy mięśniowej.

Ad. 8 – Karboksyterapia

Wskazała Pani, że ten rodzaj zabiegów polecany jest osobom, które borykają się z takimi chorobami skóry i następującymi problemami, jak: rozstępy, cellulit, lokalne akumulacje tłuszczu, obrzęki nóg, wypadanie włosów, ponadto problemy skórne w obszarze – skóra głowy, zmarszczki płytkie i głębokie, suchość skóry, utrata jędrności skóry, zanik, rozmycie owalu twarzy, cera trądzikowa, sińce, worki pod oczami, cienie pod oczami. Wykonanie serii zabiegów dwutlenkiem węgla pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, rozstępów, cellulitu, zlikwidowanie problemu wypadania włosów, suchości skóry, utraty jędrności skóry. To także skuteczna redukcja zmarszczek oraz tzw. worków pod oczami.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD10:

1.L90.6 Rozstępy skóry;

2.L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone;

3.L70.9 Trądzik nieokreślony;

4.L71.9 Trądzik różowaty.

Ad. 9 – Usuwanie przebarwień.

Przebarwienia skóry mogą być jej naturalnym efektem starzenia, skutkiem ekspozycji na słońce, a także zaburzeń hormonalnych czy problemów z wątrobą.

Przebarwienia powodowane są miejscowym nagromadzeniem pigmentu (melaniny) w skórze. Usuwanie przebarwień laserem polega więc na absorpcji promieniowania przez tkanki zawierające zwiększoną ilość barwnika, powodując ich zniszczenie (bez uszkodzenia tkanek sąsiednich).

Skutkiem procesu jest rozpad cząsteczek pigmentu, a ich pozostałości zostają usunięte przez fagocyty oraz na drodze odnowy komórkowej skóry. Proces zauważalny dla Ciebie, to ciemnienie przebarwień kilka godzin po zabiegu, a dzień po nim, rozpoczęcie stopniowego złuszczania, które trwa ok. 2 tygodnie.

Ad. 10 – RF mikroigłowa

Zabiegi określone jako Rf mikroigłowy, czyli Radiofrekwencja (RF), nazywana również diatermią frakcyjną, to zabieg, który pozwala na nieoperacyjny lifting twarzy lub wybranej części ciała. Ta technologia wykorzystuje działanie bipolarnej fali radiowej i pozwala poprawić jędrność, gęstość i koloryt skóry. Świetnie sprawdzi się również, jako korekta okolicy oka i poprawa owalu twarzy, zadziała na spłycenie zmarszczek oraz redukcję blizn. Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdzi się też na brzuch i rozstępy.

RF mikroigłowa to zabieg wykorzystujący połączenie frakcyjnego nakłuwania skóry z ogrzewaniem tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej oraz funkcją vacum. Podgrzewa ona tkanki, przez co stymuluje ich regenerację. Włókna kolagenowe obkurczają się, a nowy kolagen zaczyna się wytwarzać. Z kolei mikronakłuwanie to kontrolowane uszkodzenie tkanki, które pobudza jej regenerację a dzięki funkcji vacum/podciśnienia gwarantuje równomierne nakłuwanie skóry i bezpieczeństwo zabiegu. Dzięki połączeniu tych technik efekty mogą być bardzo satysfakcjonujące.

Ad. 11 Kwasy

Termin „Kwasy” rozumie Pani, jako zabiegi z zakresu dotyczącego peelingu chemicznego. Peeling chemiczny to ogromne spektrum możliwości leczenia różnych problemów skórnych: od usuwania przebarwień, zmian pigmentacyjnych, zmarszczek, aż po redukcję sebum czy trądziku. Do zabiegów tego typu wykorzystuje się m.in. kwas migdałowy, kwas ferulowy.

Zabiegi z tego zakresu regulują nadmierne wytwarzanie sebum i tym samym nadmierne przetłuszczanie się skóry, odblokowują, oczyszczają i ściągają pory, nadają skórze świetlisty, gładki i jednolity wygląd, redukują zaskórniki, zwalczają zmiany trądzikowe, regulują PH, rozjaśniają przebarwienia (zarówno po problemach dermatologicznych, jak i tych powstałych przy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne), spłycają zmarszczki i blizny potrądzikowe, nawilżają, odżywiają i regenerują skórę, mobilizując ją do produkcji kolagenu i elastyny.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone);

2.L70.9 Trądzik nieokreślony;

3.L71.9 Trądzik różowaty.

Ad. 12 – Kriolipoliza

W zakresie tego rodzaju zabiegów, wskazała Pani, że Kriolipoliza polega na bezpiecznym wymrożeniu komórek tłuszczowych. Podczas zabiegu do obszaru, z którego chcesz pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, przykładane jest urządzenie, które ją zasysa i chłodzi. Niska temperatura powoduje stan zapalny, co sprawia, że organizm pozbywa się komórek.

W rezultacie tkanka tłuszczowa maleje, a zamrożone komórki zostają trwale wyeliminowane. Co istotne, podczas wymrażania tłuszczu urządzeniem do kriolipolizy nie przerywa się ciągłości skóry, a co za tym idzie, jest to zabieg, który nie wymaga rekonwalescencji. Lipoliza iniekcyjna służy do modelowania sylwetki. Jest niezwykle skutecznym zabiegiem z zakresu medycyny.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej;

2.E65 Otyłość miejscowa (poduszeczka tłuszczowa);

3.E66.8 Inne postacie otyłości, otyłość patologiczna.

Celem świadczenia usług z powyższego zakresu (tj. usług określonych rodzajowo od punktu pierwszego do punktu dwunastego) prowadzi Pani, według Pani oceny, centrum medyczne. W ramach swojego przedsiębiorstwa współpracuje Pani z kosmetologami, lekarzami medycyny estetycznej, dermatologami czy chirurgami, którzy na wskazane powyżej zabiegi wskazać mogą na potrzebę wykonania takiego zabiegu. Pacjenci przed skorzystaniem z danej usługi mają możliwość dodatkowo konsultacji z wybranym specjalistą z danej dziedziny.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy.

Na pytanie nr 1 w wezwaniu: „Czy usługi, o których mowa we wniosku będą stanowić usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia? Jeżeli tak, w czym będzie się przejawiać profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lun poprawa zdrowia danej usługi?” wskazała Pani:

„Poniżej Wnioskodawczyni pragnie wskazać, w czym w odniesieniu do każdego rodzaju usługi przejawia się profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia:

Laserowe leczenie trądziku

W przypadku zabiegu typu laserowego leczenia trądziku, tego typu zabiegi jako rodzaj laseroterapii wykorzystywane do leczenia trądziku nieokreślonego oraz trądziku różowatego (L70.9 Trądzik nieokreślony oraz L71.9 Trądzik różowaty wg klasyfikacji chorób).

Zabieg ten walczy także z przebarwieniami skóry, a także może służyć usuwaniu lub zmniejszaniu blizn potrądzikowych. Zabiegi powodują także zmniejszenie szorstkości i łojotoku skóry. Wnioskodawczyni wskazywała, że zabieg może być stosowany w leczeniu następujących chorób określonych zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, jako odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej, Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny, barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający, zaburzenia pigmentacji, nieokreślone czy plamy pigmentacyjne określone.

Skutek medyczny w przypadku takiego zabiegu w zależności od dolegliwości danego pacjenta zachodzi w zakresie przywracania zdrowia skóry lub poprawie zdrowia, poprzez doprowadzenie skóry do odpowiedniego składu biologicznego.

Zabiegi tego typu mają w przypadku niektórych pacjentów ponadto charakter profilaktyczny, bowiem zmniejszają łojotok skóry, co pozwala na zachowanie odpowiedniej kondycji skóry. Zapobiega to także powstawaniu zmian chorobowych na skórze w przyszłości. Dodatkowo w przypadku trądziku różowatego wykonanie takiego zabiegu zapobiega wystąpieniu chorobie guzowatości (rhinophyma rosacea).

Zamykanie naczynek

W zakresie tego rodzaju zabiegów Wnioskodawczyni informuje, że zabiegi sklasyfikowane jako „zamykanie naczynek” za pomocą lasera to jeden z zabiegów medycyny estetycznej. Proces laserowego usuwania naczynek polega na skierowaniu światła lasera w głąb naczynka. Tam, światło jest absorbowane przez barwnik znajdujący się w czerwonych krwinkach i zostaje zamienione na energię cieplną. Pod wpływem ciepła z naczynia odparowuje woda, a w jego wnętrzu pozostają tylko ścianki, które ulegają wchłonięciu.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1. R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej

2. R68 Inne objawy i dolegliwości ogólne

3. L90.5 Stany bliznowacenia

4. L90.6 Rozstępy

Zabieg ma w takim wypadku ma aspekt przywracania zdrowia skóry, poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta, ale także profilaktyki na przyszłość.

Mezoterapia igłowa

Jak wskazywała Wnioskodawczyni we wniosku, wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry

2.L90.6 Rozstępy skóry

3.L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone

4.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone)

5.L70.9 Trądzik nieokreślony

6.L71.9 Trądzik różowaty

Przeprowadzenie takiego zabiegu u pacjenta pozwala na przywrócenie i poprawę zdrowia, pozwala bowiem wyleczyć lub poprawić kondycję zdrowia w przypadku takich chorób, jak łuszczyca skóry głowy, łupież, świąd czy inne stany zapalne skóry głowy.

Wskutek takiego zabiegu, występuje efekt w postaci eliminacji, zmniejszenia dolegliwości opisanych powyżej oznacza, że zabiegi te poprawiają zdrowie korzystających z takich zabiegów osób.

Zabieg mezoterapii igłowej, który polega na podaniu do skóry właściwej preparatów rewitalizujących i witaminowych, za pomocą drobnych i gęstych nakłuć multi-igłą, powoduje poprawę zdrowia oraz wspiera zdrowotną kondycję skóry.

Mezoterapia skóry głowy

W zakresie tego rodzaju zabiegu, Wnioskodawczyni wskazuje, że zabieg ten: powstrzymuje wypadanie włosów, jest skuteczny w walce z alopecją (łysieniem) przyspiesza odrost włosów, pogrubia i zagęszcza włosy, pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, rewitalizuje mieszki włosowe, pielęgnuje skórę głowy, wzmacnia włosy przed i po przeszczepie.

Powyższe cechy zabiegu służą, w powyższy sposób, poprawie i zachowaniu zdrowia osób korzystających z zabiegu.

Depilacja laserowa

Zdaniem Wnioskodawczyni, zabiegi depilacyjne powodują efekt estetyczny w postaci usunięcia owłosienia, jednakże mają wielokrotnie również skutek medyczny, gdyż służą albo profilaktyce wrastania się włosów albo wspomagający leczenie jako zabieg działający w przypadku zapalenia mieszków włosowych oraz są odpowiedzią na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet spowodowane zwiększoną ilością męskich hormonów lub ogólnie zaburzeniami w gospodarce hormonalnej.

Fotoodmładzanie dynamiczne

Wnioskodawczyni wskazuje ponadto, że w czasie laserowego odmładzania twarzy następuje regeneracja kolagenu i elastyny, a także, wskutek intensywnego przegrzania włókien, przywrócenie ich elastyczności oraz stymulacja do dalszej regeneracji. Skóra po zabiegu jest odżywiona i dotleniona, pojawia się efekt liftingu. Fotoodmładzanie można przeprowadzać nie tylko na skórze twarzy, ale również szyi, dekolcie oraz na dłoniach.

Zdaniem Wnioskodawczyni, powyższe skutki zabiegu stanowią profilaktykę w zakresie zachowania zdrowia skóry, zachowują zdrowie skóry, przywracają elastyczność skóry oraz poprawiają zdrowie skóry poprzez stymulację skóry do regeneracji.

Body sculp

Body sculpting to metoda, dzięki której można zredukować tkankę tłuszczową oraz zbudować masę mięśniową. Rezultaty, które można uzyskać dzięki temu zabiegowi to redukcja tkanki tłuszczowej na brzuchu i jednoczesna budowa mięśni, tak zwany „brazylijski lifting pośladków” – uniesienie oraz ujędrnienie, smuklejsza i wymodelowana sylwetka, wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków i talii. Zabieg powoduje poprawę lub zachowanie zdrowia poprzez utrzymanie właściwej i zdrowej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Karboksyterapia

Tak jak Pani wskazała w pierwotnie złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, ten rodzaj zabiegów polecany jest osobom, które borykają się z takimi chorobami skóry i następującymi problemami, jak: rozstępy, cellulit, lokalne akumulacje tłuszczu, obrzęki nóg, wypadanie włosów, ponadto problemy skórne w obszarze – skóra głowy, zmarszczki płytkie i głębokie, suchość skóry, utrata jędrności skóry, zanik, rozmycie owalu twarzy, cera trądzikowa, sińce, worki pod oczami, cienie pod oczami. Wykonanie serii zabiegów dwutlenkiem węgla pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, rozstępów, cellulitu, zlikwidowanie problemu wypadania włosów, suchości skóry, utraty jędrności skóry. To także skuteczna redukcja zmarszczek oraz tzw. worków pod oczami.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1. L90.6 Rozstępy skóry

2. L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone

3. L70.9 Trądzik nieokreślony

4. L71.9 Trądzik różowaty

Zabieg służy poprawie zdrowia poprzez naprawę suchości skóry i przywrócenie jej jędrności, redukcję sińców pod oczami, przywrócenie zdrowia skóry poprzez redukcję cellulitu, zredukowanie problemu wypadania włosów.

Usuwanie przebarwień

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podkreśliła Pani, że przebarwienia skóry mogą być jej naturalnym efektem starzenia, skutkiem ekspozycji na słońce, a także zaburzeń hormonalnych czy problemów z wątrobą.

Skorzystanie z zabiegu usuwania przebarwień pozwala osobom korzystającym z tego zabiegu na usunięcie skutków chorób, z którymi się borykają, a których skutkiem było powstanie przebarwień. Zabieg usuwania przebarwień przywraca zdrowie skóry po przebytej chorobie.

RF mikroigłowa

Zabiegi RF mikroigłowa to zabieg, który pozwala na nieoperacyjny lifting twarzy lub wybranej części ciała. Ta technologia wykorzystuje działanie bipolarnej fali radiowej i pozwala poprawić jędrność, gęstość i koloryt skóry. Świetnie sprawdzi się również jako korekta okolicy oka i poprawa owalu twarzy, zadziała na spłycenie zmarszczek oraz redukcję blizn. Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdzi się też na brzuch i rozstępy.

Poprawa jędrności, gęstości kolorytu skóry oraz redukcja blizn stanowią poprawę zdrowia skóry oraz przywrócenie skóry po zabiegach medycznych (redukcja blizn).

Kwasy

Zabiegi z tego zakresu regulują nadmierne wytwarzanie sebum i tym samym nadmierne przetłuszczanie się skóry, odblokowują, oczyszczają i ściągają pory, nadają skórze świetlisty, gładki i jednolity wygląd, redukują zaskórniki, zwalczają zmiany trądzikowe, regulują pH, rozjaśniają przebarwienia (zarówno po problemach dermatologicznych, jak i tych powstałych przy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne), spłycają zmarszczki i blizny potrądzikowe, nawilżają, odżywiają i regenerują skórę, mobilizując ją do produkcji kolagenu i elastyny.

Powyższe efekty zabiegu to właśnie poprawa, profilaktyka, zachowanie i przywracanie zdrowia osób, które korzystają z tych zabiegów.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone)

2.L70.9 Trądzik nieokreślony

3.L71.9 Trądzik różowaty.

Kriolipoliza

Kriolipoliza jest niezwykle skutecznym zabiegiem z zakresu medycyny. (…) kriolipoliza polega na bezpiecznym wymrożeniu komórek tłuszczowych. Podczas zabiegu do obszaru, z którego należy pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, przykładane jest urządzenie, które ją zasysa i chłodzi. Niska temperatura powoduje stan zapalny, co sprawia, że organizm pozbywa się komórek. W rezultacie tkanka tłuszczowa maleje, a zamrożone komórki zostają trwale wyeliminowane. Co istotne, podczas wymrażania tłuszczu urządzeniem do kriolipolizy nie przerywa się ciągłości skóry, a co za tym idzie, jest to zabieg, który nie wymaga rekonwalescencji.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1. R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej

2. E65 Otyłość miejscowa (poduszeczka tłuszczowa)

3. E66.8 Inne postacie otyłości, otyłość patologiczna.

Zabieg poprawia więc zdrowie poprzez usunięcie lub zmniejszenie obrzęków, otyłości miejscowej, pozwala na zachowanie i poprawę zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej”.

Na pytanie nr 2: „Jakim celom będą służyć świadczone przez Panią usługi? Prosimy o wskazanie, czy ich bezpośrednim celem będzie opieka medyczna służąca profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia” odpowiedziała Pani:

„W odniesieniu do drugiego pytania Wnioskodawczyni wskazuje, że w punkcie ad. 1 opisała, jakie cele i skutki niosą za sobą poszczególne rodzaje zabiegów. Charakter wszystkich zabiegów świadczy o tym, że mają one charakter usług medycznych i wykonywane są w celach medycznych”.

Z kolei na pytanie nr 3: „W jaki sposób dana usługa będzie poprawiać stan zdrowia pacjenta?” wskazała Pani, że „usługi w zakresie opieki medycznej nie muszą służyć poprawie zdrowia, bowiem ustawa wyróżnia wiele różnych aspektów usług medycznych takie jak zachowanie czy profilaktyka zdrowia.

Wnioskodawczyni w punkcie ad I szczegółowo wskazuje, które spośród wymienionych usług wpływają oraz w jaki sposób wpływają na zdrowie osób korzystających z zabiegów”.

Na pytanie nr 4: „Czy podstawowym celem usług będzie zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jego rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie (tj. profilaktyka zdrowia)?” odpowiedziała Pani:

„Profilaktyka nie jest jedynym aspektem usług medycznych, a usługi wskazane w niniejszym wniosku nie muszą służyć tylko profilaktyce. W zależności od stanu zdrowia danego pacjenta korzystające z zabiegu, w określonych sytuacjach celem usługi może być także zapobieganie danej chorobie w przyszłości, ale i samemu leczeniu (jeżeli w danej sytuacji określona jednostka chorobowa jest w okresie jej trwania).

Wnioskodawczyni pragnie wskazać, że jednym z celów usług opisanych we wniosku o wydanie interpretacji jest co najmniej jeden z wymienionych elementów usług medycznych, tj. profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia osoby korzystającej z usługi. Należy jednak wskazać, że kwestia, co jest podstawowym celem wykonania przez danego pacjenta określonego zabiegu jest poza stanem wiedzy Wnioskodawczyni”.

Na pytanie nr 5: „Jaki wpływ na profilaktykę zdrowia będą mieć usługi świadczone przez Panią?” wskazała Pani:

„Wszystkie rodzaje zabiegów, które opisano we wniosku o wydanie interpretacji mają na celu zahamowanie postępu lub powikłań istniejącej choroby, bądź zapobieganie powstawania niekorzystnych wzorców zachowań, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby, w sposób opisany we wniosku oraz w wyjaśnieniach powyżej”.

Na pytanie nr 6: „Jeśli usługi nie będą stanowić usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia to należy wskazać, czy będą stanowić one usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki medycznej służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia? Jeżeli tak, należy wskazać, w czym to się będzie przejawiać” odpowiedziała Pani:

„Wszystkie rodzaje usług wymienionych we wniosku o wydanie interpretacji stanowić mogą usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, o potwierdzenie czego Wnioskodawczyni wniosła wraz z przedmiotowym wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej”.

Jednocześnie należy zauważyć, że usługi te mogą być również w danych okolicznościach rozumiane także jako usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki medycznej. Takie ujęcie wynika z tego, że zabiegi mają w sobie zarówno charakter np. poprawiający zdrowie, jak również służą jako forma zachowania zdrowia przy innych zabiegach medycznych, którym podlegają osoby korzystające z zabiegów Wnioskodawczyni, w innych placówkach medycznych.

Przykładowo Wnioskodawczyni rozumie powyższe ujęcie w ten sposób, że jeżeli osobą korzystającą z usług Wnioskodawczyni jest osoba, która leczy się w kierunku redukcji otyłości, skorzystanie z zabiegu Body Sculpt stanowi samo w sobie usługę z zakresu opieki medycznej, bowiem pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, jak również usługa body Sculpt jednocześnie może być rozumiana jako usługa ściśle związana z usługą w zakresie opieki medycznej, bowiem wspomaga osiągnięcie zdrowotnego efektu, jakim jest redukcja tkanki tłuszczowej, jako objaw określonej jednostki chorobowej”.

Na pytanie nr 7: „Czy dany zabieg jest wykonywany wyłącznie dla pacjentów, u których dokonano rozpoznania wskazanych przez Panią chorób, określonych kodem Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, czy też wykonywany jest również w celu estetycznym, poprawy wyglądu, bądź samopoczucia pacjenta?” wskazała Pani:

„W odniesieniu do wszystkich rodzajów zabiegów wymienionych we wniosku Wnioskodawczyni pragnie wskazać, że zasadniczo dany zabieg jest wykonywany dla pacjentów, u których dokonano rozpoznania wskazanych przez Państwa chorób, określonych kodem Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, gdyż zabieg poprzedzony jest odpowiednim wywiadem z kosmetologiem w celu rozpoznania potrzeb medycznych – w szczególności wskazań do wykonania danego zabiegu oraz ustalenia co do braku ewentualnych przeciwwskazań dla danego zabiegu. Opisane zabiegi mogą też być jednak wykonywane również w celu estetycznym, poprawy wyglądu, bądź samopoczucia pacjenta”.

Na pytanie nr 8: „Czy dany zabieg zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu? Jeśli tak prosimy podać jakich konkretnie?”

„W ocenie Wnioskodawczyni żaden z zabiegów wymienionych we wniosku o wydanie interpretacji bezpośrednio nie służy ratowaniu życia. Wnioskodawczyni wskazuje jednak, że każdy z zabiegów pośrednio lub bezpośrednio zmierza do likwidacji zaburzeń, zmian chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu.

W odniesieniu do każdego rodzaju zabiegu, Wnioskodawczyni pragnie wskazać przykładowo, iż:

1)laserowe leczenie trądziku – zabieg ten zmierza do likwidacji zaburzeń skórnych, poprzez leczenie zmian trądzikowych skóry powodując poprawę zdrowia osoby korzystającej z zabiegu;

2)zamykanie naczynek – zabieg ten zmierza do likwidacji zaburzeń w rozroście tkanki skórnej – poprzez wpływ i efekt redukcji cellulitu, zabieg może także zmierzać do redukcji obrzęków skóry, np. po przebytych zabiegach operacyjnych, zabieg także zmierza do likwidacji zaburzeń w bliznowaceniu;

3)mezoterapia igłowa – zabieg pozwala na przywrócenie i poprawę zdrowia, poprzez wyeliminowanie takich dolegliwości jak łysienie/wypadanie włosów o różnej etiologii. Pozwala także wyleczyć lub poprawić kondycję zdrowia w przypadku takich chorób, jak łuszczyca skóry głowy, łupież, świąd czy inne stany zapalne skóry głowy;

4)mezoterapia skóry głowy – zabieg ten powstrzymuje wypadanie włosów, jest skuteczny w walce z alopecją (łysieniem) przyspiesza odrost włosów, pogrubia i zagęszcza włosy, pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, rewitalizuje mieszki włosowe, pielęgnuje skórę głowy, wzmacnia włosy przed i po przeszczepie, zatem zdaniem wnioskodawczyni zmierza do likwidacji zaburzeń, które mogą powodować wymienione schorzenia oraz niekorzystne zjawiska zdrowotne wymienione powyżej;

5)depilacja laserowa – zabieg ten w szczególności może zmierzać do likwidacji zaburzeń zdrowotnych w postaci nadmiernego owłosienia, które naraża borykających się z takimi schorzeniami na alienację społeczną oraz poważne komplikacje w zdrowiu psychicznym;

6)fotoodmładzanie dynamiczne – zabieg ten stanowi głównie profilaktykę w zakresie zdrowia skóry oraz poprawę zdrowia poprzez stymulację organizmu do regeneracji w zakresie wykonywanego zabiegu;

7)body Sculpt – zabieg ten zmierza do redukcji tanki tłuszczowej, skłania do profilaktyki oraz poprawy zdrowia organizm pod względem takich zaburzeń zdrowotnych jak otyłość czy nadwaga;

8)karboksyterapia – zabieg służy poprawie zdrowia poprzez naprawę suchości skóry i przywrócenie jej jędrności, redukcję sińców pod oczami, przywrócenie zdrowia skóry poprzez redukcję cellulitu, zredukowanie problemu wypadania włosów, dlatego zdaniem Wnioskodawczyni, zmierza on do likwidacji takich schorzeń jak cellulit czy problem wypadania włosów;

9)usuwanie przebarwień – zabieg ten powoduje likwidację zaburzeń zdrowotnych poprzez usunięcie skutków chorób, z którymi się borykają się osoby korzystające z tego rodzaju zabiegów, a których skutkiem było powstanie przebarwień. Wnioskodawczyni uważa, że zabieg usuwania przebarwień przywraca zdrowie skóry po przebytej chorobie;

10)RF mikroigłowa – zabieg doprowadza do takich efektów zdrowotnych jak: poprawa jędrności, gęstości kolorytu skóry oraz redukcja blizn, co w rozumieniu Wnioskodawczyni stanowi poprawę zdrowia skóry oraz przywrócenie skóry po zabiegach medycznych (redukcja blizn), wobec czego wpływa na takie zaburzenia zdrowotne jak wymienione powyżej;

11)Kwasy – zabiegi z tego zakresu regulują nadmierne wytwarzanie sebum i tym samym nadmierne przetłuszczanie się skóry, odblokowują, oczyszczają i ściągają pory, nadają skórze świetlisty, gładki i jednolity wygląd, redukują zaskórniki, zwalczają zmiany trądzikowe, regulują pH, rozjaśniają przebarwienia (zarówno po problemach dermatologicznych, jak i tych powstałych przy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne), spłycają zmarszczki i blizny potrądzikowe, nawilżają, odżywiają i regenerują skórę, mobilizując ją do produkcji kolagenu i elastyny, wobec czego zmierzają do likwidacji zaburzeń zdrowotnych w powyższym zakresie;

12)Kriolipoliza – zabieg poprawia zdrowie poprzez usunięcie lub zmniejszenie obrzęków, otyłości miejscowej, pozwala na zachowanie i poprawę zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, wobec czego zmierza, w ocenie Wnioskodawczyni, do likwidacji zaburzeń zdrowotnych w postaci obrzęków, otyłości, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej”.

Na pytanie nr 9: „Czy dana usługa ma na celu zahamowanie postępu lub powikłań istniejącej choroby, bądź zapobieganie powstawania niekorzystnych wzorców zachowań, które przyczyniają się do podwyższenia ryzyka choroby? Jeżeli tak, to jakich?” wskazała Pani:

„W ocenie Wnioskodawczyni wszystkie z wymienionych usług mogą służyć zahamowaniu postępu lub powikłań istniejącej choroby, bądź zapobiegać powstawaniu niekorzystnych wzorców zachowań, które przyczyniają się do podwyższenia ryzyka choroby.

Wskazując na poszczególne rodzaje zabiegów:

1)laserowe leczenie trądziku – zabieg ten pozwala na zahamowanie zaburzeń skórnych, poprzez leczenie zmian trądzikowych skóry powodując poprawę zdrowia osoby korzystającej z zabiegu, zapobiega także powstawaniu nowych ognisk trądzikowych;

2)zamykanie naczynek – zabieg ten zmierza do zapobiegania niekorzystnym zaburzeniom w rozroście tkanki skórnej – poprzez wpływ i efekt redukcji cellulitu, zabieg może także zmierzać do redukcji obrzęków skóry, np. po przebytych zabiegach operacyjnych, zabieg także może zapobiegać niepożądanemu bliznowaceniu;

3)mezoterapia igłowa – zabieg pozwala na przywrócenie i poprawę zdrowia, poprzez wyeliminowanie takich dolegliwości jak łysienie/wypadanie włosów o różnej etiologii. Pozwala także wyleczyć lub poprawić kondycję zdrowia w przypadku takich chorób, jak łuszczyca skóry głowy, łupież, świąd czy inne stany zapalne skóry głowy. Zabieg zatem stara się zahamować przebieg chorób polegających na łysieniu, zabieg stanowi także próbę eliminacji niepożądanego efektu zdrowotnego w postaci wypadania włosów;

4)mezoterapia skóry głowy – zabieg ten powstrzymuje wypadanie włosów, jest skuteczny w walce z alopecją (łysieniem) przyspiesza odrost włosów, pogrubia i zagęszcza włosy, pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, rewitalizuje mieszki włosowe, pielęgnuje skórę głowy, wzmacnia włosy przed i po przeszczepie, zatem, zdaniem Wnioskodawczyni, zmierza do likwidacji zaburzeń, które mogą powodować wymienione schorzenia oraz niekorzystne zjawiska zdrowotne wymienione powyżej. Zabieg powoduje eliminację problemów z owłosieniem, ale także stanowi zapobieganie przed wypadaniem włosów w przyszłości oraz redukuje ryzyko powstawania stanów zapalnych głowy;

5)depilacja laserowa – zabieg ten w szczególności może zmierzać do likwidacji zaburzeń zdrowotnych w postaci nadmiernego owłosienia, zabieg stanowi zabieganie nadmiernemu owłosieniu, pozwala na kontrolę schorzeń powodujących nadmierne owłosienie, pozwala także na usunięcie niepożądanych cech osobom, które przygotowują się do zabiegów operacyjnych medycznych poprzez eliminację owłosienia z miejsc, które mogą być w przyszłości operowane, zmniejszając ryzyko powstawania stanów zapalanych i innych niepożądanych skutków zdrowotnych;

6)fotoodmładzanie dynamiczne – zabieg ten stanowi głównie profilaktykę w zakresie zdrowia skóry oraz poprawę zdrowia poprzez stymulację organizmu do regeneracji w zakresie wykonywanego zabiegu;

7)body Sculpt – zabieg ten zmierza do redukcji tanki tłuszczowej, skłania do profilaktyki oraz poprawy zdrowia organizm pod względem takich zaburzeń zdrowotnych jak otyłość czy nadwaga. Skłania także do eliminacji niekorzystnych wzorców zachowań poprzez wskazanie zdrowej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz stanowi próbę doprowadzenia organizmu do odpowiedniego stanu pod tym względem;

8)karboksyterapia – zabieg służy poprawie zdrowia poprzez naprawę suchości skóry i przywrócenie jej jędrności, redukcję sińców pod oczami, przywrócenie zdrowia skóry poprzez redukcję cellulitu, zredukowanie problemu wypadania włosów, dlatego, zdaniem Wnioskodawczyni, zmierza on do likwidacji takich schorzeń jak cellulit czy problem wypadania włosów. Zabieg zahamowuje postępującą suchość skóry i poprawia jej kondycję, zapobiega powstawania zaburzeń i niepożądanych skutków zdrowotnych poprzez zachowanie odpowiedniego stanu biologicznego i chemicznego skóry;

9)usuwanie przebarwień – zabieg ten może zahamować postęp choroby poprzez usuwanie przebarwień, zabieg ten przywraca zdrowie skóry po przebytej chorobie. Zabieg może służyć do zapobiegania i poprawy negatywnych skutków innych chorób, które powodują powstawanie przebarwień;

10)RF mikroigłowa – zabieg doprowadza do takich efektów zdrowotnych jak: poprawa jędrności, gęstości kolorytu skóry oraz redukcja blizn, co w rozumieniu Wnioskodawczyni stanowi poprawę zdrowia skóry oraz przywrócenie skóry po zabiegach medycznych (redukcja blizn), wobec czego, zdaniem Wnioskodawczyni, zabieg może być rozumiany jako zabieg, który pozwala zahamować rozwój różnych chorób skórnych a także zabieg, który eliminuje niekorzystne skutki zdrowotne;

11)Kwasy – zabiegi z tego zakresu regulują nadmierne wytwarzanie sebum i tym samym nadmierne przetłuszczanie się skóry, odblokowują, oczyszczają i ściągają pory, nadają skórze świetlisty, gładki i jednolity wygląd, redukują zaskórniki, zwalczają zmiany trądzikowe, regulują pH, rozjaśniają przebarwienia (zarówno po problemach dermatologicznych, jak i tych powstałych przy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne), spłycają zmarszczki i blizny potrądzikowe, nawilżają, odżywiają i regenerują skórę, mobilizując ją do produkcji kolagenu i elastyny, wobec czego zmierzają do likwidacji zaburzeń zdrowotnych w powyższym zakresie, zdaniem Wnioskodawczyni, powyższe skutki stanowią o tym, że zabiegi hamują postęp chorób czy schorzeń wymienionych powyżej a także usuwają niepożądane efekty schorzeń poprzez odżywienie i regenerację skóry;

12)Kriolipoliza – zabieg poprawia zdrowie poprzez usunięcie lub zmniejszenie obrzęków, otyłości miejscowej, pozwala na zachowanie i poprawę zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, wobec czego zmierza, w ocenie Wnioskodawczyni, do likwidacji zaburzeń zdrowotnych w postaci obrzęków, otyłości, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zdaniem Wnioskodawczyni, zabiegi usuwają niekorzystne wzorce zachowań, które mogłyby powodować postęp takich chorób jak otyłość”.

Na pytanie nr 10: „Czy dana usługa ma na celu przywrócenie kształtu, wyglądu po przebytej chorobie lub urazach?” odpowiedziała Pani:

„W ocenie Wnioskodawczyni, każda z wymienionych we wniosku o interpretację usług może mieć na celu przywrócenie kształtu, wyglądu po przebytej chorobie lub urazach, bowiem skutkiem tychże zabiegów może być także regeneracja, poprawa, przywrócenie do stanu poprzedniego organizmu osób korzystających z tych zabiegów”.

Na pytanie nr 11: „Czy dana usługa ma na celu poprawę wyglądu, bądź samopoczucia pacjenta?” odpowiedziała Pani:

„Wnioskodawczyni wskazuje, że skutkiem każdej z wymienionych usług może być również poprawa wyglądu bądź samopoczucia pacjenta, jednak skutek, według oceny Wnioskodawczyni, nie jest skutkiem pierwszorzędnym i celem podejmowania się zabiegów wymienionych we wniosku”.

Na pytanie nr 14: „Czy osoby zgłaszające się na przedmiotowe zabiegi (usługi) mają wskazania medyczne, czy są kierowane przez lekarzy specjalistów?” Wnioskodawczyni wskazuje, że:

„co do zasady zgłaszające się osoby na przedmiotowe zabiegi (usługi) posiadają pewne schorzenia lub inne problemy zdrowotne, które skłaniają je do skorzystania z usług Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nie weryfikuje w każdym wypadku, czy dana osoba posiada skierowanie na zabieg przez lekarza specjalistę. W ramach swojego przedsiębiorstwa Wnioskodawczyni zamierza również współpracować z kosmetologami, lekarzami medycyny estetycznej, dermatologami czy chirurgami, którzy mogą wskazać na potrzebę wykonania takiego zabiegu i wydać odpowiednie skierowanie. Pacjenci przed skorzystaniem z danej usługi mają możliwość dodatkowo konsultacji z wybranym specjalistą z danej dziedziny”.

Na pytanie nr 15: „Czy świadcząc przedmiotowe usługi będzie Pani wpisana do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.)?” odpowiedziała Pani:

„Aktualnie Wnioskodawczyni nie jest jeszcze wpisana do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, jednak w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku o wydanie interpretacji, Wnioskodawczyni uzyska taki wpis i będzie świadczyć usługi jako podmiot wpisany do ww. rejestru”.

Na pytanie nr 16: „Czy świadcząc przedmiotowe usługi będzie Pani podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 ww. ustawy o działalności leczniczej? Jeżeli tak, prosimy o wskazanie dokładnej podstawy prawnej niniejszego przepisu, wskazującej ten podmiot” wskazała Pani:

„Tak, Wnioskodawczyni będzie takim podmiotem leczniczym, jak wskazano w odpowiedzi ad 15. Podstawą prawną wskazującą na podmiot jest art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, tj. przepis stanowiący, iż „Podmiotami leczniczymi są: 1) przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej”.

Na pytanie nr 17: „Czy wszystkie przedmiotowe usługi będzie Pani świadczyć jako podmiot leczniczy w ramach działalności leczniczej w świetle ustawy o działalności leczniczej?” odpowiedziała Pani:

„Po uzyskaniu wpisu do rejestru podmiotów leczniczych, Wnioskodawczyni zakłada, że będzie świadczyć wszystkie wymienione przedmiotowe usługi jako podmiot leczniczy”.

Pytanie

Czy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, Wnioskodawczyni świadcząc usługi opisane w opisie stanu faktycznego, określane hasłowo jako:

1)Laserowe leczenie trądziku;

2)Zamykanie naczynek;

3)Mezoterapia igłowa;

4)Mezoterapia skóry głowy;

5)Depilacja laserowa;

6)Fotoodmładzanie dynamiczne;

7)Body sculpt;

8)Karboksyterapia;

9)Usuwanie przebarwień;

10)Rf mikroigłowa;

11)Kwasy;

12)Kriolipoliza,

będzie mogła korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług określonego w tym przepisie?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, świadcząc usługi w zakresie opisanym w stanie faktycznym, określane hasłowo jako:

1) Laserowe leczenie trądziku;

2) Zamykanie naczynek;

3) Mezoterapia igłowa;

4) Mezoterapia skóry głowy;

5) Depilacja laserowa;

6) Fotoodmładzanie dynamiczne;

7) Body sculpt;

8) Karboksyterapia;

9) Usuwanie przebarwień;

10) Rf mikroigłowa;

11) Kwasy;

12) Kriolipoliza,

będzie mogła korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z opisem stanu faktycznego świadczy ona odpłatnie usługi na terytorium kraju. Wnioskodawczyni nie jest obecnie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, która nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Należałoby zatem odnieść się do stawek podatku od towarów i usług.

Standardowa stawka podatku od towarów i usług wynikająca z art. 41 ustawy o VAT wynosi 22% – podniesiona jest jednak aktualnie do 23%. Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje również inne możliwe stawki podatku oraz pewne zwolnienia i wyłączenia.

Wśród wspomnianych zwolnień znajdują się również zwolnienia dotyczące tzw. usług z zakresu opieki medycznej. W związku z powyższym należy wskazać, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18, 18a oraz 19, zwalnia się od podatku:

(18) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze;

(18a) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza;

(19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

-lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633 i 655), psychologa.

Z powyższego wynika, że w zakresie świadczenia usług, które ogólnie sklasyfikowane są, jako usługi w zakresie opieki medycznej możliwe jest zastosowanie zwolnienia w podatku od towarów i usług. Należy jednak pamiętać, że podatnik przy świadczeniu tych usług musi spełnić wszystkie przesłanki, aby móc prawidłowo zastosować dane zwolnienie.

Zwolnienie, które analizuje Wnioskodawczyni, zostało opisane w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Zgodnie zatem z tym przepisem, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zwolnienie od podatku od towarów i usług określone w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT wskazuje na dwa rodzaje przesłanek, które muszą być spełnione łącznie, aby zwolnienie mogło mieć zastosowanie. Przepis ten dyktuje przesłankę podmiotową oraz przesłankę przedmiotową.

Przesłanka przedmiotowa polega na tym, że zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W ramach przesłanki podmiotowej w przepisie wskazano, że zwolnienie dotyczy podmiotów leczniczych, które wykonują dane usługi w ramach działalność leczniczej.

Aspekt podmiotowy.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej, podmiotami leczniczymi są przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej – w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Następnie należy wskazać, że zgodnie z art. 100 ust. 1 ww. ustawy, podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy, składa organowi prowadzącemu rejestr, o którym mowa w art. 106 ust. 1, wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, zwanego dalej „rejestrem”, zawierający określone dane. Jak wskazuje również art. 103 ustawy o działalności leczniczej, działalność leczniczą można rozpocząć po uzyskaniu wpisu do rejestru, z zastrzeżeniem art. 104 tej ustawy.

Wnioskodawczyni wskazała, że w niedalekiej przyszłości uzyska ona wpis do ww. rejestru. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawczyni, po uzyskaniu tego statusu będzie ona zatem podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawczyni uważa, że spełni w przyszłości przesłankę podmiotową do stosowania zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Aspekt przedmiotowy.

W zakresie aspektu przedmiotowego, w doktrynie wskazuje się, że „ze zwolnienia zasadniczo korzystają tylko te czynności, które mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy). Jeśli świadczenie nie służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wówczas nie będzie objęte zwolnieniem podatkowym. Tę kwestię – tj. uzależnienie zwolnienia od medycznego charakteru wykonywanych świadczeń – Trybunał podkreśla niemalże w każdym orzeczeniu dotyczącym potencjalnego zwolnienia dla usług o charakterze medycznym. W orzeczeniu z 21 marca 2013 r. (C-91/12, Skatteverket v. PFC Clinic AB) TSUE zauważył, że cel świadczeń medycznych ma znaczenie dla ustalenia, czy podlegają one zwolnieniom z podatku. Zwolnienia te znajdują bowiem zastosowanie do świadczeń służących diagnozowaniu i leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia bądź ochronie, utrzymywaniu i przywracaniu dobrego stanu zdrowia osób”. (A. Bartosiewicz [w:] VAT. Komentarz, wyd. XVI, Warszawa 2022, art. 431).

Doktryna wskazuje ponadto, że zwolnienie z VAT usług medycznych reguluje art. 132 ust. 1 lit. c dyrektywy 2006/112/WE, który wskazuje, że państwa członkowskie zwalniają z podatku „świadczenia opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych określonych przez zainteresowane państwa członkowskie”. Ponieważ sformułowanie tego przepisu często nie pozwalało na jednoznaczne określenie, czy dana usługa medyczna jest zwolniona z VAT, jego wykładnia stała się przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał wielokrotnie podkreślał wagę celu świadczenia usług medycznych do określenia, czy w danym przypadku może być zastosowane zwolnienie z podatku VAT. Z orzecznictwa tego jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku nie powinny podlegać takie usługi, których celem nie jest ochrona zdrowia. Dla przykładu w wyroku z 8.06.2006 r., C-106/05, L.U.P. GmbH przeciwko Finanzamt Bochum-Mitte, EU:C:2006:380, Trybunał stwierdził, że: „pojęcia «opieki medycznej» oraz «świadczeń opieki medycznej» VI odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia”. W wyroku z 1 grudnia 2005 r. w sprawach połączonych C-394/04 oraz C-395/05, Diagnostiko & Therapeftiko Kentro Athinon-Ygeia AE przeciwko Ypourgos Oikonomikon, EU:C:2005:734, Trybunał wskazał, że „opieka medyczna i szpitalna objęta tym przepisem, to 1.„1 taka opieka, której celem jest diagnoza, leczenie i, gdy to możliwe, zwalczanie chorób lub anomalii zdrowotnych”. (J. Matarewicz [w:] Ustawa o podatku od towarów i usług. Komentarz aktualizowany, LEX/eI. 2022, art. 431).

Rozważając zatem zastosowanie przez podmiot leczniczy zwolnienia od podatku od towarów i usług określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT należałoby zweryfikować sformułowanie „usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane”.

Wnioskodawczyni, w ślad za organem podatkowym (Pismo z 7 czerwca 2019 r., wydanym przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDIL4.4012.111.2019.2.TKU), który wypowiedział się na gruncie interpretacji podatkowej, na temat jak rozumieć pojęcia będące elementem przepisu dotyczącego zwolnienia z VAT, pragnie również stwierdzić, że precyzując czynności opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, pojęcia te należy interpretować z zastosowaniem wykładni językowej. Podążając dalej za stanowiskiem organu:

„Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby. „Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie. Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Słowo „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio. Poprawa to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie.

Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Zatem, dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Wnioskodawczyni wskazała, iż jak podkreśla doktryna „wykonanie zabiegu medycznego (chirurgicznego czy też stomatologicznego) o charakterze estetycznym bądź kosmetycznym może korzystać ze zwolnienia tylko wówczas, gdy jego przeprowadzenie zalecili lekarz bądź inna osoba dysponująca (formalnie potwierdzoną) wiedzą medyczną, przy czym zalecenie to może być motywowane także problemami natury psychologicznej u pacjenta. Samo subiektywne odczucie pacjenta – że w wyniku wykonania zabiegu będzie zdrowszy – nie jest wystarczające do zastosowania zwolnienia. Wydaje się jednak, że dysponowanie przez pacjenta stosownymi zaleceniami od specjalisty (rekomendacjami polecającymi wykonanie stosownego zabiegu także w celu polepszenia „samopoczucia” pacjenta, co będzie wpływać na jego ogólny dobrostan, czyli zdrowie w szerokim rozumieniu) może być przesłanką zastosowania zwolnienia z podatku.” (A. Bartosiewicz [w:] VAT. Komentarz, wyd. XVI, Warszawa 2022, art. 431).

W wyroku z 1 października 2013 r. (I FSK 1548/12, LEX nr 1386053) NSA – wskazując identyczny stan faktyczny tej sprawy ze stanem sprawy rozpatrywanej przez TSUE – wyraził pogląd, iż: „Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że pojęcia «opieki medycznej» i «świadczenia opieki medycznej» użyte, odpowiednio, w art. 132 ust. 1 lit. b i art. 132 ust. I lit. c dyrektywy VAT, mogą obejmować świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, jeżeli świadczenia te mają na celu leczenie osób, które w związku z chorobą, urazem lub wrodzoną niepełnosprawnością wymagają zabiegów o charakterze estetycznym. Natomiast działania służące wyłącznie celom kosmetycznym nie są objęte zakresem znaczeniowym owych pojęć (pkt 29)”.

Powyższe wnioskowania należy odnieść do zabiegów będących przedmiotem zapytania Wnioskodawczyni.

Ad. Zabieg: Laserowe leczenie trądziku

Zabieg laserowego leczenia trądziku polega na naświetlaniu głowicą emitującą światło lasera IPL okolic dotkniętych problemem. Wiązka światła, przenikając w głąb skóry, oddziałuje na gruczoły łojowe, regulując ich pracę i minimalizując nadprodukcję sebum. Laserowe leczenie trądziku działa także na istniejące zapalne stany skóry – ma właściwości bakteriobójcze, stąd radzi sobie nawet z ropnymi zmianami.

Ta metoda pozwala również na laserowe usuwanie zaskórników, a nawet blizn potrądzikowych. Czy laser będzie odpowiedni na trądzik różowaty? Jak najbardziej! Ta metoda sprawdzi się również w tym przypadku, neutralizujące popękane naczynka. Laser nie tylko redukuje zmiany skórne, ale też hamuje łojotok i łagodzi stany zapalne – walczy więc nie tylko z objawami, ale też przyczynami zmian trądzikowych.

Tego rodzaju usługi polegające, zdaniem Wnioskodawczyni, na medycznym wykorzystaniu lasera są wielozadaniowe, zabieg taki walczy z przebarwieniami, zmarszczkami, utratą młodzieńczego blasku, rumieniem i naczyniami oraz brakiem jędrności skóry.

Wnioskodawczyni wskazuje, że zastosowanie zabiegu powoduje zmniejszenie rozszerzonych porów, drobnych blizn potrądzikowych, szorstkości i łojotoku skóry, redukuje przebarwienia oraz usuwa pierwsze oznaki starzenia, czyli drobne zmarszczki.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L81.5 Odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej

2.L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny

3.L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający

4.L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nieokreślone

5.L81.8 Plamy pigmentacyjne określone.

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła nawracająca choroba skóry. W przypadku tego rodzaju chorób wywierają one wpływ zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej chorego. Zastosowanie zabiegu poprzez skorzystanie z usługi z tego rodzaju pozwala pacjentowi przywrócić zdrowie skóry, zabieg taki działa również profilaktycznie. Zdaniem Wnioskodawczyni, zabiegi tego rodzaju pomagają również zachować skórę oraz zdrowie psychiczne pacjenta w odpowiednim stanie. Mając na uwadze przedstawione argumenty, Wnioskodawczyni uważa, że świadczenie usług rodzaju Laserowe leczenie trądziku może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ze względu na spełnianie przesłanki przedmiotowej w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Zamykanie naczynek

Zdaniem Wnioskodawczyni, skorzystanie z tego rodzaju zabiegów pomaga zlikwidować problemy naczyniowe zarówno na całej twarzy, jak i jedynie na kłopotliwych obszarach. Cechuje je skuteczność, precyzyjność i bezpieczeństwo. Energia świetlna emitowana z lasera jest pochłaniana przez hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc tym samym temperaturę krwi – następuje koagulacja i zniszczenie ściany naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane z organizmu.

Tak jak wskazano, profilaktyka to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczna Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej

2.R68 Inne objawy i dolegliwości ogólne

3.1.90.5 Stany bliznowacenia

4.L90.6 Rozstępy.

Mając to na uwadze, Wnioskodawczyni uważa, że świadczenie usług w zakresie zamykania naczynek może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ze względu na spełnianie przesłanki przedmiotowej określonej w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to zabieg wykorzystywany w medycynie od lat siedemdziesiątych. Jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych zabiegów, który przynosi bardzo szybkie efekty. Usługa sklasyfikowana jako zabieg mezoterapii igłowej to nieinwazyjny zabieg polega na podaniu do skóry właściwej preparatów rewitalizujących i witaminowych, za pomocą drobnych i gęstych nakłuć mult-igłą (5 lub 9 igieł). Podanie mezo-koktajlu jest w pełni kontrolowane względem ilości użytego preparatu oraz głębokości iniekcji. Choć mezoterapia igłowa kojarzy się głównie ze spłycaniem zmarszczek i odmładzaniem twarzy, może być też stosowana na ciało – szyję i dekolt, dłonie, brzuch, ramiona, uda i pośladki – a nawet w celu zmniejszenia wypadania włosów (mezoterapia skóry głowy – odrębny zabieg opisany przez Wnioskodawczynię w punkcie poniżej).

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych - ICD10:

1.L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry

2.L90.6 Rozstępy skóry

3.L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone

4.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone)

5.L70.9 Trądzik nieokreślony

6.L71.9 Trądzik różowaty.

Z tych względów, Wnioskodawczyni twierdzi, że tego rodzaju usługi mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ponieważ spełniają przesłankę przedmiotową określoną w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Mezoterapia skóry głowy

Jak wskazała Wnioskodawczyni, zabieg określony jako mezoterapia skóry głowy to zabieg, który polega na wykonaniu serii wkłuć w skórę głowy w powierzchniowe warstwy skóry właściwej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ w przeciwieństwie do mezoterapii klasycznej wymaga mniej wkłuć.

Unikalna formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, a także odżywia mieszki włosowe. Zabieg ten:

-powstrzymuje wypadanie włosów,

-jest skuteczny w walce z alopecją (łysieniem)przyspiesza odrost włosów,

-pogrubia i zagęszcza włosy,

-pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy,

-rewitalizuje mieszki włosowe,

-pielęgnuje skórę głowy,

-wzmacnia włosy przed i po przeszczepie.

Powyższe wskazane skutki zabiegu, zdaniem Wnioskodawczyni, stanowią profilaktykę i powodują zachowanie zdrowia osób korzystających z zabiegu. Profilaktyka i zachowanie zdrowia przejawia się poprzez wskazane powyżej konsekwencje wykonania zabiegów.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry

2.L90.6 Rozstępy skóry

3.L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone

4.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone)

5.L70.9 Trądzik nieokreślony

6.L71.9 Trądzik różowaty.

Z tych względów Wnioskodawczyni twierdzi, że tego rodzaju usługi mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ponieważ spełniają przesłankę przedmiotową określoną w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Depilacja laserowa

W zakresie usług depilacji, Wnioskodawczyni wskazała, że zabiegi te polegają na usunięciu owłosienia ciała. Zabiegi zbiorczo nazywane depilacją, w działalności Wnioskodawczyni pozwalają na mechaniczne lub laserowo lub usuwanie owłosienia.

Zabiegi depilacyjne powodują efekt estetyczny w postaci usunięciu owłosienia, jednakże mają wielokrotnie również medyczny, gdyż służą albo profilaktyce wrastaniu się włosów albo wspomagający leczenie jako zabieg działający w przypadku zapaleniu mieszków włosowych oraz są odpowiedzią na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet spowodowane zwiększona ilością męskich hormonów lub ogólnie zaburzeniami w gospodarce hormonalnej.

Co więcej, zabiegi polegające na depilacji, przynoszą bezpośrednie skutki w zakresie profilaktyki wrastania włosów w skórę, co powodować może różnego rodzaju infekcje czy zapalenia. Dodatkowo, zabieg depilacji może zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych. Zabiegi depilacji mogą także stanowić odpowiedź na poważną przypadłość jaką jest hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet spowodowane zwiększoną ilością męskich hormonów lub ogólnie zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, zarówno w sferze psychologicznej jak i fizycznej pacjenta.

Mając na uwadze fakt, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, zdaniem Wnioskodawczyni, zabiegi depilacji, które świadczy spełniają przesłankę przedmiotową, określoną w zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Ad. Zabieg – Fotoodmładzanie dynamiczne

W zakresie tego rodzaju zabiegów, Wnioskodawczyni wskazała, że w czasie laserowego odmładzania twarzy następuje regeneracja kolagenu i elastyny, a także, wskutek intensywnego przegrzania włókien, przywrócenie ich elastyczności oraz stymulacja do dalszej regeneracji. Według Wnioskodawczyni, stanowi to poprawę zdrowia osób korzystających z tego rodzaju zabiegów.

Skóra po zabiegu jest odżywiona i dotleniona, pojawia się efekt liftingu – stanowi to aspekt profilaktyczny. Fotoodmładzanie można przeprowadzać nie tylko na skórze twarzy, ale również szyi, dekolcie oraz na dłoniach.

Z powyższych względów Wnioskodawczyni twierdzi, że tego rodzaju usługi mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ponieważ spełniają przesłankę przedmiotową określoną w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Body Sculpt

Wnioskodawczyni wskazuje, że zabiegi określone jako Body sculpting to metoda, dzięki której można zredukować tkankę tłuszczową oraz zbudować masę mięśniową. Obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej organizmu, zdaniem Wnioskodawczyni, stanowi bardzo istotną poprawę zdrowia.

Wnioskodawczyni wskazuje, że zabieg ten pozwala na wywołanie i utrzymanie przez dłuższy czas tzw. hiper maksymalnych skurczy, znacznie intensywniejszych niż podczas treningu. Dzięki stałemu napięciu mięśni uwalnia się olbrzymia ilość energii, a co za tym idzie, dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Body sculpting przyczynia się więc zarówno do utraty tkanki tłuszczowej, jak i do wzmocnienia masy mięśniowej.

Z powyższych względów Wnioskodawczyni twierdzi, że tego rodzaju usługi mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ponieważ spełniają przesłankę przedmiotową określoną w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Karboksyterapia

Wnioskodawczyni wskazała, że ten rodzaj zabiegów polecany jest osobom, które borykają się z takimi chorobami skóry i następującymi problemami jak: rozstępy, cellulit, lokalne akumulacje tłuszczu, obrzęki nóg, wypadanie włosów, ponadto problemy skórne w obszarze – skóra głowy, zmarszczki płytkie i głębokie, suchość skóry, utrata jędrności skóry, zanik, rozmycie owalu twarzy, cera trądzikowa, sińce, worki pod oczami, cienie pod oczami.

Wykonanie serii zabiegów dwutlenkiem węgla pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej, rozstępów, cellulitu, zlikwidowanie problemu wypadania włosów, suchości skóry, utraty jędrności skóry. To także skuteczna redukcja zmarszczek oraz tzw. worków pod oczami.

Powyższy katalog wymienionych skutków zabiegu, zdaniem Wnioskodawczyni, dowodzi, że zabieg ten realizuje cel profilaktyczny, zachowawczy i poprawia zdrowie osób korzystających z tego zabiegu.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L90.6 Rozstępy skóry

2.L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone

3.L70.9 Trądzik nieokreślony

4.L71.9 Trądzik różowaty.

Z powyższych względów Wnioskodawczyni twierdzi, że tego rodzaju usługi mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ponieważ spełniają przesłankę przedmiotową określoną w tym przepisie.

Ad. Zabieg – Usuwanie przebarwień

Przebarwienia skóry mogą być jej naturalnym efektem starzenia, skutkiem ekspozycji na słońce, a także zaburzeń hormonalnych czy problemów z wątrobą.

Przebarwienia powodowane są miejscowym nagromadzeniem pigmentu (melaniny) w skórze. Usuwanie przebarwień laserem polega więc na absorpcji promieniowania przez tkanki zawierające zwiększoną ilość barwnika, powodując ich zniszczenie (bez uszkodzenia tkanek sąsiednich).

Skutkiem procesu jest rozpad cząsteczek pigmentu, a ich pozostałości zostają usunięte przez fagocyty oraz na drodze odnowy komórkowej skóry. Proces zauważalny to najpierw ciemnienie przebarwień kilka godzin po zabiegu, a dzień po nim rozpoczęcie stopniowego złuszczania, które trwa ok. 2 tygodnie.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L81.5 Odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej

2.L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny

3.L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający

4.L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nieokreślone

5.L81.8 Plamy pigmentacyjne określone

6.L70.9 Trądzik nieokreślony

7.L71.9 Trądzik różowaty

8.D22 Znamiona barwnikowe.

Ad. Zabieg – RF mikroigłowa

Zabiegi określone jako Rf mikroigłowy, czyli Radiofrekwencja (RF), nazywana również diatermią frakcyjną, to zabieg, który pozwala na nieoperacyjny lifting twarzy lub wybranej części ciała. Ta technologia wykorzystuje działanie bipolarnej fali radiowej i pozwala poprawić jędrność, gęstość i koloryt skóry. Świetnie sprawdzi się również jako korekta okolicy oka i poprawa owalu twarzy, zadziała na spłycenie zmarszczek oraz redukcję blizn. Radiofrekwencja mikroigłowa sprawdzi się też na brzuch i rozstępy.

Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry

2.L90.6 Rozstępy skóry.

Ad. Zabieg – Kwasy

Usługi określane zbiorczą nazwą „kwasy” polegają na leczeniu różnych problemów skórnych, od usuwania przebarwień, zmian pigmentacyjnych, zmarszczek, aż po redukcję sebum czy trądziku. Zabiegi tego rodzaju stymulują skórę do odnowy. Zdrowa skóra posiada pewne właściwości a zabieg, w ramach usług świadczonych przez Wnioskodawczynię, Jej zdaniem, powoduje poprawę, naprawę lub zachowanie odpowiednich właściwości skóry – zatem jej odpowiedniego zdrowia.

Zabiegi peelingu chemicznego mogą być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone)

2.L70.9 Trądzik nieokreślony

3.L71.9 Trądzik różowaty.

Mając to na uwadze, Wnioskodawczyni uważa, że powyższe zabiegi, spełniają przesłankę przedmiotową określoną w zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Ad. Zabieg – Kriolipoliza

W rezultacie zastosowania tego rodzaju zabiegów, Wnioskodawczyni wskazuje, że tkanka tłuszczowa maleje, a zamrożone komórki zostają trwale wyeliminowane. Stanowi to poprawę oraz zachowanie i zabezpieczenie zdrowia osoby korzystającej z tego rodzaju zabiegu, poprzez redukcję tkanki tłuszczowej.

Co istotne, podczas wymrażania tłuszczu urządzenie do kriolipolizy nie przerywa się ciągłości skóry, a co za tym idzie, jest to zabieg, który nie wymaga rekonwalescencji. Lipoliza iniekcyjna służy do modelowania sylwetki. Jest niezwykle skutecznym zabiegiem z zakresu medycyny. Wskazany zabieg może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10:

1.R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej

2.E65 Otyłość miejscowa (poduszeczka tłuszczowa)

3.E66.8 Inne postacie otyłości, otyłość patologiczna.

Mając to na uwadze, Wnioskodawczyni uważa, że powyższe zabiegi, spełniają przesłankę przedmiotową określoną w zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione elementy, Wnioskodawczyni uważa, że świadczenie przez nią rodzajów usług określanych, jako:

1)Laserowe leczenie trądziku;

2)Zamykanie naczynek;

3)Mezoterapia igłowa;

4)Mezoterapia skóry głowy;

5)Depilacja laserowa;

6)Fotoodmładzanie dynamiczne;

7)Body sculpt;

8)Karboksyterapia;

9)Usuwanie przebarwień;

10)Rf mikroigłowa;

11)Kwasy;

12)Kriolipoliza

– będzie mogło korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, ze względu na to, iż Wnioskodawczyni jest podmiotem leczniczym, prowadzi działalność leczniczą, a w Jej ocenie, usługi te służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz świadczy również usługi ściśle z tymi usługami związane.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, powyżej opisane usługi (rodzaje zabiegów) spełniają przesłankę przedmiotową opisaną w przepisie określającym zwolnienie z podatku od towarów i usług z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, względem czego po uzyskaniu statusu podmiotu leczniczego, o którym była mowa powyżej, Wnioskodawczyni spełniając także przesłankę podmiotową będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku:

-w zakresie zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, usług określonych jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w zakresie, w jakim służy profilaktyce wrastania się włosów albo wspomaga leczenie, jako zabieg działający w przypadku zapalenia mieszków włosowych lub hirsutyzmu – nadmiernego owłosienia u kobiet spowodowanego zwiększoną ilością męskich hormonów lub zaburzeniami ogólnymi w gospodarce hormonalnej); karboksyterapia, usuwanie przebarwień, kwasy oraz kriolipoliza w zakresie, w jakim mają na celu likwidację wskazanych schorzeń – jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – jest prawidłowe;

-w zakresie zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, usług określonych jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w celach estetycznych); fotoodmładzanie dynamiczne; Body Sculpt; karboksyterapia; usuwanie przebarwień; Rf mikroigłowa, kwasy oraz kriolipoliza w zakresie, w jakim stosowane są w związku ze: zmniejszeniem szorstkości i łojotoku skóry; usuwaniem rozstępów; spłycaniem zmarszczek i odmłodzaniem twarzy, pogrubianiem i zagęszczaniem włosów, pobudzaniem krążenia i poprawą ukrwienia skóry głowy, rewitalizacją mieszków włosowych, pielęgnacją skóry głowy, wzmacnianiem włosów; depilacją, laserowym odmładzaniem skóry (lifting); redukcją tkanki tłuszczowej; cellulitem, akumulacją tłuszczu, suchością skóry, utratą jędrności skóry, zanikiem i rozmyciem owalu twarzy, sińcami, workami pod oczami, cieniami pod oczami; rozjaśnianiem przebarwień w związku z efektem starzenia lub ekspozycji na słońce; poprawą jędrności, gęstości, kolorytu i wyglądu skóry (m.in. poprzez nawilżanie, odżywianie i regeneracje skóry); regulacją nadmiernie wytwarzanego sebum i przetłuszczania się skóry; odblokowywaniem, oczyszczaniem i ściąganiem porów; redukcją zaskórników; regulacją pH skóry oraz mają na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjenta – jako usługi niesłużące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu ani też poprawie zdrowia – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej. Z treści art. 8 ust. 1 ustawy wynika, że przez usługę należy rozumieć każde świadczenie na rzecz danego podmiotu. Słownik języka polskiego definiuje czasownik „świadczyć” jako „wykonywać coś na czyjąś rzecz”, „świadczenie” zaś to obowiązek wykonywania, przekazania czegoś.

Z powyższego wynika więc, że świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz danego podmiotu niebędące dostawą towarów. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia, jako usługi, należy mieć na względzie, że ustawa o podatku od towarów i usług zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, zgodnie z art. 7 ustawy. Dodatkowo, warto wskazać, że pojęcie „świadczenia” wywodzi się z prawa cywilnego i należy je rozumieć zgodnie z ukształtowaną w tej gałęzi prawa definicją jako „każde zachowanie się na rzecz innej osoby”.

Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest szersze od usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Zauważyć jednak należy, że usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym, czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Co więcej, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Taka definicja świadczenia usług jest wyrazem realizacji powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług wszelkich transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej.

W tym miejscu należy wskazać, że zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 poz. 633 i 655),

d) psychologa.

Wymienione powyżej zwolnienia od podatku VAT mają charakter podmiotowo-przedmiotowy i odnoszą się do usług w zakresie opieki medycznej oraz dostawy towarów i usług ściśle z tymi usługami związanych wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (pkt 18) oraz usług świadczonych przez lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologa oraz usług świadczonych w ramach wykonywania zawodów medycznych (pkt 19).

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, które służą unikaniu rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich i które należy postrzegać w ogólnym kontekście wspólnego systemu podatku VAT (wyrok C-473/08 w sprawie Eulitz, pkt 25). Jak również wielokrotnie podkreślał Trybunał w swym orzecznictwie: pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 VI Dyrektywy (obecnie art. 132 dyrektywy 2006/112/WE Rady) powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika.

Zauważyć należy, że definicja opieki medycznej nie została zawarta ani w krajowych, ani wspólnotowych przepisach podatkowych. W tym zakresie należy szukać wyjaśnienia tych pojęć w bogatym dorobku orzecznictwa wspólnotowego.

W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05, pkt 27) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że:

pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia. Pojęcie to zdefiniowano również w wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01, pkt 57), gdzie podkreślono, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Podobnie w wyroku w sprawie Margarete Unterpertinger vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter C-212/01 TSUE wskazał, że:

(…) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi.

Należy podkreślić, że na gruncie tych samych okoliczności faktycznych wypowiadał się Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 21 marca 2013 r. w sprawie Skatteverket przeciwko PFC Clinic AB, sygn. akt C-91/12. Wprawdzie w sporze przed sądem krajowym to organ podatkowy wywodził, że przedmiotowe usługi są zwolnione od podatku VAT, zaś podatnik zajmował przeciwstawne stanowisko. W sprawie tej jednak był identyczny stan faktyczny. Spółka PFC świadczyła bowiem usługi medyczne w zakresie chirurgii i zabiegów estetycznych. W okresie, którego dotyczył spór, świadczyła ona usługi chirurgii plastycznej obejmujące zarówno operacje dokonywane w celach estetycznych, jak i operacje w celach rekonstrukcyjnych, a także usługi z zakresu kosmetyki skóry. Spółka PFC wykonywała zabiegi tego rodzaju jak powiększanie i pomniejszanie biustu, lifting biustu, operacje plastyczne brzucha, odsysanie tłuszczu, lifting twarzy, operacje okolic oczu, uszu i nosa oraz inne operacje plastyczne. Spółka ta oferowała również zabiegi tego rodzaju jak trwała depilacja i odmładzanie skóry światłem pulsacyjnym, usuwanie cellulitu oraz wstrzykiwanie botoksu i kwasu hialuronowego.

Trybunał Sprawiedliwości w powyższym wyroku uznał, że artykuł 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że:

pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) tej dyrektywy obejmują świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, polegające na operacjach z zakresu chirurgii plastycznej i zabiegach estetycznych, jeżeli świadczenia te służą diagnozowaniu i leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia oraz ochronie, utrzymywaniu i przywracaniu dobrego stanu zdrowia osób;

samo subiektywne postrzeganie zabiegu estetycznego przez osobę, która się temu zabiegowi poddaje, nie jest rozstrzygające dla ustalenia, czy zabieg jest wykonywany w celu terapeutycznym;

okoliczność, że świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej wykonywane są przez osoby uprawnione do wykonywania zawodów medycznych lub że cel zabiegu określany jest przez takie osoby, ma wpływ na ustalenie, czy świadczenia te mieszczą się w zakresie znaczeniowym pojęć „opieka medyczna” i „świadczenie opieki medycznej” użytych odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy;

ustalenie, czy świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej podlegają zwolnieniu z podatku od wartości dodanej na podstawie art. 132 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112 wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich wymagań zawartych w art. 132 ust. 1 lit. b) i c), a także innych stosownych przepisów tytułu IX, rozdział 1 i 2 tej dyrektywy, jak – w odniesieniu do zwolnienia ustanowionego w art. 132 ust. 1 lit. b) dyrektywy – przepisy jej art. 131, 133 i 134 (pkt 39).

Trybunał Sprawiedliwości wskazał, że pojęcia „opieki medycznej” i „świadczenia opieki medycznej” użyte odpowiednio w art. 132 ust. 1 lit. b) i art. 132 ust. 1 lit. c) dyrektywy VAT, mogą obejmować świadczenia tego rodzaju, jak w sprawie głównej, jeżeli świadczenia te mają na celu leczenie osób, które w związku z chorobą, urazem lub wrodzoną niepełnosprawnością wymagają zabiegów o charakterze estetycznym. Natomiast działania służące wyłącznie celom kosmetycznym nie są objęte zakresem znaczeniowym owych pojęć (pkt 29).

Ponadto z powyższym rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 października 2013 r. sygn. akt I FSK 1548/12, który potwierdził stanowisko Organu, zgodnie z którym operacje plastyczne mające na celu „poprawę wyglądu”, tj. lifting, wycięcie nadmiaru skóry, poprawa kształtu ramion lub ud, liposukcja, operacje odstających uszu, poprawa wyglądu nosa, powiększanie piersi z zastosowaniem implantów nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Operacje plastyczne dążące do poprawy wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie poprawiają stanu zdrowia pacjenta. Ich bezpośrednim i rzeczywistym celem nie jest diagnostyka, opieka oraz leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia, zatem bez względu na to, czy uzyskano dodatkową opinię lekarza psychiatry lub psychologa czy też nie, operacje, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, muszą zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 18 ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia.

Z przytoczonych powyżej argumentów wynika, że zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 18a, pkt 19 i pkt 19a ustawy objęte są wyłącznie te usługi w zakresie opieki medycznej, które realizują cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Usługi, które tych celów nie realizują nie mogą korzystać z ww. zwolnienia. W związku z tym każdorazowo należy poddawać analizie, jaki cel przyświeca danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Zauważyć należy, że nie w każdym przypadku działania podejmowane na rzecz pacjenta mają na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę jego zdrowia.

Powołane przepisy art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy, zwalniają od podatku wyłącznie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie zwalniają zatem wszystkich świadczeń, które można wykonać w ramach wykonywania zawodów medycznych, ale tylko służące określonemu celowi. Zauważyć zatem można, że wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem – nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Świadczenie usług, dokonywane w ramach wykonywania zawodu medycznego, jest opodatkowane podatkiem VAT, jeśli nie odpowiadają one koncepcji opieki medycznej. Jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, ale raczej udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje, nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku. Jeżeli usługa polega na wydaniu ekspertyzy lekarskiej, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla zawodów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jak już wskazano powyżej, zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu, oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze bądź przez przedstawicieli określonych zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu (przedmiot) przez określone osoby (podmioty).

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia podmiotu leczniczego, czy działalności leczniczej. Wobec powyższego, przy definiowaniu powyższych pojęć należy posiłkować się przepisami ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 633 ze zm.).

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy:

Za podmiot wykonujący działalność leczniczą uznaje się podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4, oraz lekarza i pielęgniarkę lub fizjoterapeutę wykonujących zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5.

Według art. 3 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej:

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (…).

Na mocy ust. 2 pkt 1 i 2 ww. artykułu:

Działalność lecznicza może również polegać na: promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, zamierza Pani uzyskać wpis do rejestru podmiotów leczniczych i zakłada Pani, że będzie świadczyć wszystkie wymienione w opisie sprawy usługi, jako podmiot leczniczy w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej. W związku z powyższym, w rozpatrywanym przypadku będzie spełniona przesłanka podmiotowa warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Pozostaje zatem do przeanalizowania przesłanka o charakterze przedmiotowym, a więc rozstrzygnięcie, czy usługi opisane we wniosku – ze względu na cel ich wykonywania – mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Precyzując czynności opieki medycznej, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia, pojęcia te należy interpretować z zastosowaniem wykładni językowej.

 „Profilaktyka” to wszelkie działania i środki stosowane w celu zapobiegania czemuś niepożądanemu, likwidowanie przyczyn niekorzystnych zjawisk; to działania i środki stosowane w celu zapobiegania chorobom. Zatem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

„Zachowywanie” rozumiane jest jako dochowanie czegoś w stanie niezmienionym, nienaruszonym lub niezniszczonym mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności, utrzymywanie.

Interpretując słowo „ratowanie”, należy odwołać się do słów „ratować” i „ratownictwo”. Ratować to starać się ocalić, zachować coś, natomiast ratownictwo jest rozumiane jako ogół środków i metod ratowania życia ludzkiego i niesienia pomocy w warunkach zagrożenia.

Słowo „przywracać” oznacza doprowadzić coś do poprzedniego stanu, wprowadzić coś na nowo, odtworzyć coś w pierwotnej postaci, wznowić, odnowić, sprawić, że ktoś się znajdzie w takiej sytuacji, w takim stanie, w jakim był poprzednio. Pojęcie „przywracanie zdrowia” oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Poprawa to zmiana stanu czegoś na lepsze, poprawienie czegoś, poprawianie się, polepszanie. Z kolei termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca określając zakres zwolnień, zgodnie z wykładnią literalną, oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie.

Zatem dokonując ustalenia, czy dana usługa medyczna podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, należy ustalić, czy będzie spełniała wyżej określone warunki.

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości UE, zwolnienia stanowią autonomiczne pojęcie prawa wspólnotowego i mają na celu uniknięcie rozbieżności w stosowaniu systemu VAT w poszczególnych państwach członkowskich. Oznacza to, że zakres przedmiotowy tych zwolnień powinien być taki sam we wszystkich krajach członkowskich, zatem przy jego definiowaniu nie jest zasadne odwoływanie się wyłącznie do ustawodawstwa krajowego, ponieważ takie działania mogłyby prowadzić do rozbieżności w stosowaniu zwolnień w poszczególnych państwach UE. Ponadto, z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że pojęcia używane do określenia zwolnień, należy interpretować ściśle, zważywszy, że zwolnienia te stanowią odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatek VAT pobierany jest od każdej dostawy towarów lub usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika.

Rozpatrując kwestię ewentualnego zwolnienia usług świadczonych przez podmiot leczniczy (przesłanka podmiotowa będzie przez Panią spełniona), należy więc dokonać oceny, czy usługi, o których mowa we wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zgodnie z linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE zwolnieniu od podatku VAT podlegają tylko świadczenia, które mają bezpośrednio na celu diagnozę, opiekę lub terapię. W przypadku jedynie hipotetycznego związku świadczenia ze wskazanymi celami, zwolnienie nie przysługuje.

Jeżeli podstawowym celem danego świadczenia nie są diagnoza, opieka, bądź leczenie chorób lub zaburzeń zdrowia (tj. świadczeniu nie przyświeca cel terapeutyczny), świadczenie takie nie podlega zwolnieniu z VAT. Takie stanowisko było prezentowane przez TSUE w licznych orzeczeniach (np. wyrok TSUE z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie Peter d’Ambrumenil C-307/01; wyrok TSUE z dnia 20 listopada 2003 r. w sprawie Margarete Unterpertinger, C-212/01; wyrok TSUE z dnia 10 września 2002 r. w sprawie Kügle, C-141/00).

Z opisu sprawy wynika, że świadczy Pani następujące usługi:

1)Laserowe leczenie trądziku;

2)Zamykanie naczynek;

3)Mezoterapia igłowa;

4)Mezoterapia skóry głowy;

5)Depilacja laserowa;

6)Fotoodmładzanie dynamiczne;

7)Body sculpt;

8)Karboksyterapia;

9)Usuwanie przebarwień;

10)Rf mikroigłowa;

11)Kwasy;

12)Kriolipoliza.

Jak już wyżej wskazano, zwolnieniu od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy podlegają wyłącznie usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia, a zatem od podatku zwolnione mogą być jedynie zabiegi, które służą ww. celom. Zaznaczenia w tym miejscu wymaga, że cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna być ona zwolniona od podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi. Pogląd taki został wyrażony również przez TSUE (wyrok w sprawie C-212/01). Jeżeli zatem dany zabieg medyczny będzie wykonany w celu np. poprawy wyglądu bądź samopoczucia pacjenta i nie będzie zmierzał do likwidacji zaburzeń (zmian) chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta – taki zabieg nie spełnia przesłanek do uznania go za służący profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby. Interpretując natomiast termin „poprawa zdrowia”, którym posługuje się ustawodawca i określając zakres zwolnień należy zastosować wykładnię literalną, zgodnie z którą wyrażenie to oznacza zmianę stanu zdrowia na lepsze, poprawienie zdrowia, jego polepszanie. Podobnie należy postąpić dokonując wykładni pojęcia „przywracanie zdrowia”, które oznacza doprowadzenie zdrowia do poprzedniego stanu, sprawienie, że znajdzie się ono w takim stanie, w jakim był poprzednio.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w przypadku usług określonych jako: Laserowe leczenie trądziku; Zamykanie naczynek; Mezoterapia igłowa; Mezoterapia skóry głowy; Depilacja laserowa; Fotoodmładzanie dynamiczne; Body sculpt; Karboksyterapia; Usuwanie przebarwień; Rf mikroigłowa; Kwasy oraz Kriolipoliza – w zakresie, w jakim świadczone są w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta – będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, gdyż będą spełniać zarówno przesłankę podmiotową – będą świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej – jak i przesłankę przedmiotową – będą stanowić one usługi z zakresu opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jak Pani wskazała we wniosku „Wszystkie rodzaje zabiegów, które opisano we wniosku (…) mają na celu zahamowanie postępu lub powikłań istniejącej choroby, bądź zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorców zachowań, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby w odniesieniu do wszystkich rodzajów zabiegów wymienionych we wniosku”.

W szczególności zabieg pn. Laserowe leczenie trądziku może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, takich jak:

·L81.5 Odbarwienie skóry, niesklasyfikowane gdzie indziej;

·L81.6 Inne choroby ze zmniejszonym tworzeniem melaniny;

·L81.7 Barwnikowe-naczyniowe zmiany skórne, naczyniak pełzający;

·L81.9 Zaburzenia pigmentacji, nieokreślone;

·L81.8 Plamy pigmentacyjne określone;

·L70.9 Trądzik nieokreślony;

·L71.9 Trądzik różowaty.

Zabieg pn. Zamykanie naczynek może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, takich jak:

·R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej;

·R68 Inne objawy i dolegliwości ogólne;

·L90.5 Stany bliznowacenia.

Mezoterapia igłowa może być stosowana w leczeniu chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, m.in.:

·L90.5 Stany bliznowacenia i włóknienia skóry;

·L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone;

·L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone);

·L70.9 Trądzik nieokreślony;

·L71.9 Trądzik różowaty.

Zabieg pn. Mezoterapia skóry głowy może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, takich jak:

·L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone.

Depilacja laserowa służy profilaktyce wrastania się włosów albo wspomaga leczenie jako zabieg działający w przypadku zapalenia mieszków włosowych, hirustyzmu (nadmierne owłosienie u kobiet spowodowane zwiększoną ilością męskich hormonów lub zaburzeniami ogólnymi w gospodarce hormonalnej).

Karboksyterapia może być stosowana w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, takich jak:

·L63.9 Łysienie plackowate nieokreślone;

·L70.9 Trądzik nieokreślony;

·L71.9 Trądzik różowaty.

Zabieg pn. Kwasy może być stosowany w leczeniu m.in. następujących chorób zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, takich jak:

·L81.8(9) Plamy pigmentacyjne określone (nieokreślone);

·L70.9 Trądzik nieokreślony;

·L71.9 Trądzik różowaty.

Kriolipoliza może być stosowana do likwidacji schorzeń zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10, takich jak:

·R60 Obrzęk niesklasyfikowany gdzie indziej;

·E65 Otyłość miejscowa (poduszeczka tłuszczowa);

·E66.8 Inne postacie otyłości, otyłość patologiczna.

Ponadto, jak Pani wskazała w opisie sprawy, zabieg usuwania przebarwień – m.in. pozwala na usunięcie skutków choroby, z którymi borykają się pacjenci, a których skutkiem było powstanie przebarwień (np. zaburzenia hormonalne, czy problemy z wątrobą). Zabieg usuwania przebarwień przywraca zdrowie skóry po przebytej chorobie.

W konsekwencji, świadczone przez Panią usługi określone jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy, depilacja laserowa (w zakresie w jakim służy profilaktyce wrastania się włosów albo wspomaga leczenie jako zabieg działający w przypadku zapalenia mieszków włosowych, hirustyzmu -nadmierne owłosienie u kobiet spowodowane zwiększoną ilością męskich hormonów lub zaburzeniami ogólnymi w gospodarce hormonalnej), karboksyterapia, usuwanie przebarwień, kwasy oraz kriolipoliza w zakresie, w jakim mają na celu likwidację wymienionych powyżej schorzeń, spełniają warunki zwolnienia od podatku VAT określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej.

Ponadto, wskazała Pani, że opisane zabiegi mogą być wykonywane również w celu estetycznym, poprawy wyglądu bądź samopoczucia pacjenta. Świadczone zabiegi mają mieć wpływ – jak wynika z opisu sprawy – na psychiczne zdrowie pacjenta poprzez m.in. likwidację alienacji społecznej.

I tak, zabieg określony jako:

·laserowe leczenie trądziku – powoduje zmniejszenie szorstkości i łojotoku skóry;

·zamykanie naczynek – zabieg medycyny estetycznej stosowany m.in. w likwidacji rozstępów;

·mezoterapia igłowa – poprzez podanie mezo-koktajlu zabieg powoduje spłycenie zmarszczek i odmłodzenie twarzy, jak również może być stosowany na ciało (szyję i dekolt, dłonie, brzuch, ramiona, uda i pośladki); stosowany również w leczeniu rozstępów;

·mezoterapia skóry głowy – zabieg te powstrzymuje wypadanie włosów, pogrubia i zagęszcza włosy, pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy rewitalizuje mieszki włosowe, pielęgnuje skórę głowy, wzmacnia włosy przed i po przeszczepie;

·depilacja laserowa – zabieg depilacji (usunięcie owłosienia)powodujący m.in. efekt estetyczny;

·fotoodmładzenie dynamiczne – laserowe odmładzanie skóry (pojawia się m.in. efekt liftingu);

·Body Sculpt – powoduje redukcję tkanki tłuszczowej na brzuchu przy jednoczesnym wzmocnieniu masy mięśniowej (tzw. brazylijski lifting pośladków);

·Karboksyterapia – zabieg dla osób z problemami, tj.: rozstępy, cellulit, obrzęki nóg, lokalne akumulacje tłuszczu oraz problemami skórnymi w obszarze – skóra głowy, zmarszczki płytkie i głębokie, suchość skóry, utrata jędrności skóry, zanik, rozmycie owalu twarzy, sińce, worki pod oczami, cienie pod oczami;

·usuwanie przebarwień – przywraca zdrowie skóry (przebarwienia mogą być naturalnym efektem starzenia, czy ekspozycji na słońce);

·RF mikroigłowa – pozwala na nieoperacyjny lifting twarzy lub wybranej części ciała (poprawia jędrność, gęstość i koloryt skóry);sprawdza się również jako korekta okolicy oka i poprawa owalu twarzy; zadziała na spłycenie zmarszczek; sprawdzi się też na brzuch i rozstępy;

·kwasy – zabieg regulujący nadmierne wytwarzanie sebum i tym samym nadmierne przetłuszczanie się skóry, odblokowuje, oczyszcza i ściąga pory; nadaje skórze świetlisty, gładki i jednolity wygląd; redukuje zaskórniki; regulują pH; rozjaśnia przebarwienia powstałe m.in. po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne); spłyca zmarszczki, nawilża, odżywia i regeneruje skórę, mobilizując ją do produkcji kolagenu i elastyny.

W tym zakresie – tj. gdy powyższe usługi mają na celu wyłącznie względy estetyczne/kosmetyczne – należy stwierdzić, że świadczonych przez Państwa usług nie można uznać za związane z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem ani też poprawą zdrowia. Nie są one wykonywane w celu likwidacji zaburzeń (zmian) chorobowych zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta. Zabiegi te związane będą przede wszystkim z poprawą własnego wizerunku, celem jego akceptacji przez osobę poddaną zabiegowi, nie zaś z leczeniem określonych schorzeń. Nie są to działania skierowane na leczenie choroby, lecz nakierowane na poprawę wyglądu, stanu skóry i samopoczucia pacjenta. W tym przypadku opisane zabiegi nie są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia, a jedynie poprawiają estetykę wyglądu pacjenta oraz jego samoocenę. Taką poprawę samopoczucia oraz samooceny błędnie uznają Państwo za poprawę zdrowia, w tym zdrowia psychicznego.

Zatem, dla usług określanych jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w celach estetycznych); fotoodmładzanie dynamiczne; Body Sculpt; karboksyterapia; usuwanie przebarwień; Rf mikroigłowa, kriolipoliza oraz kwasy w zakresie, w jakim stosowane są w związku ze: zmniejszeniem szorstkości i łojotoku skóry; usuwaniem rozstępów; spłycaniem zmarszczek i odmłodzaniem twarzy, pogrubianiem i zagęszczaniem włosów, pobudzaniem krążenia i poprawą ukrwienia skóry głowy, rewitalizacją mieszków włosowych, pielęgnacją skóry głowy, wzmacnianiem włosów; depilacją, laserowym odmładzaniem skóry (lifting); redukcją tkanki tłuszczowej; cellulitem, akumulacją tłuszczu, suchością skóry, utratą jędrności skóry, zanikiem i rozmyciem owalu twarzy, sińcami, workami pod oczami, cieniami pod oczami; rozjaśnianiem przebarwień w związku z efektem starzenia lub ekspozycji na słońce; poprawą jędrności, gęstości, kolorytu i wyglądu skóry (m.in. poprzez nawilżanie, odżywianie i regeneracje skóry); regulacją nadmiernie wytwarzanego sebum i przetłuszczania się skóry; odblokowywaniem, oczyszczaniem i ściąganiem porów; redukcją zaskórników; regulacją pH skóry, które mają na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjenta nie można uznać, że w odniesieniu do tych usług realizowany jest wówczas cel terapeutyczny. W takim przypadku świadczone usługi nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Brak akceptacji własnego wyglądu nie może stanowić przesłanki do objęcia tych usług zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Jak zauważył Rzecznik Generalny w sprawie C-262/08:

cel usługi medycznej określa, czy powinna ona korzystać ze zwolnienia; jeżeli z kontekstu wynika, że jej głównym celem nie jest ochrona, utrzymanie bądź przywrócenie zdrowia, lecz inny cel, to wówczas zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Zauważyć należy, że w sprawach C-394/04 i 395/04 pomiędzy Diagnostiko & Therapeftiko Kentro Athinon-Ygeia AEa Ypourgos Oikonomikon (Grecja) Trybunał Sprawiedliwości uznał, że:

usługi te nie mogą być uważane za działalność ściśle związaną z opieką szpitalną i medyczną, jeżeli usługi, co do zasady, nie są konieczne dla osiągnięcia zamierzonego celu, tj. poprawy zdrowia osoby hospitalizowanej. Świadczenie tych usług, które polepszają komfort i dobre samopoczucie osób hospitalizowanych, nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 13 (A)(1)(b) VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U. UE. L.1977.145.1), obecnie art. 132 ust.1 lit. b) Dyrektywy. Inaczej może być tylko wówczas, gdy usługi te są konieczne do osiągnięcia celów terapeutycznych, którym służą usługi opieki szpitalnej i medycznej, w ramach której są świadczone. W świetle przedstawionego stanowiska Trybunału zachodzi zatem podstawa do uznania, że jeżeli usługa w zakresie opieki szpitalnej i medycznej ma na celu jedynie zapewnienie komfortu psychicznego i poprawę wyglądu to nie podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Na uwzględnienie zasługuje również stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie wyrażone w wyroku z 19 grudnia 2012 r. sygn. akt I FSK 259/12, zgodnie z którym:

celem zwolnienia od podatku usług w zakresie opieki medycznej służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (z pominięciem dla potrzeb niniejszej sprawy profilaktyki), jako generalnie służące poprawie zdrowia, czy jego zachowaniu, należy stwierdzić, że musi istnieć jakiś uszczerbek na zdrowiu, dysfunkcja w działaniu organizmu, zagrożenie, któremu zapobiegnięcie w porę poprzez wykonany zabieg pozwala zachować zdrowie. W konsekwencji zabiegi upiększające, poprawiające wygląd, jako niesłużące poprawie zdrowia, zwolnieniem z omawianego przepisu objęte być nie mogą.

Według WSA w Gliwicach (wyrok z 8 maja 2012 r., sygn. III SA/Gl 1331/11):

usługi chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej związane przede wszystkim z kosmetyką i poprawą własnego wizerunku, wykonywane tylko w celu poprawy samopoczucia psychicznego pacjenta, nie są leczeniem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Zabiegi takie nie zapobiegają utracie zdrowia lub życia ani nie mają one na celu usunięcia stanu zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego – nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. ich bezpośrednim celem.

W konsekwencji, zabiegi mające na celu „poprawę wyglądu”, nie spełniają podstawowego warunku umożliwiającego zastosowanie zwolnienia od podatku, tj. bezpośrednim celem ich świadczenia nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Zabiegi mające na celu poprawę wyglądu, które nie mają charakteru rekonstrukcyjnego, nie są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego celu polegającego na diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

Analizując powyższe należy zauważyć, że usługi, określane jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w celach estetycznych); fotoodmładzanie dynamiczne; Body Sculpt; karboksyterapia; usuwanie przebarwień; Rf mikroigłowa, kriolipoliza oraz kwasy w zakresie, w jakim stosowane są w związku ze: zmniejszeniem szorstkości i łojotoku skóry; leczeniem rozstępów; spłycaniem zmarszczek i odmłodzaniem twarzy, pogrubianiem i zagęszczaniem włosów, pobudzaniem krążenia i poprawą ukrwienia skóry głowy, rewitalizacją mieszków włosowych, pielęgnacją skóry głowy, wzmacnianiem włosów; depilacją, laserowym odmładzaniem skóry (lifting); redukcją tkanki tłuszczowej; cellulitem, akumulacją tłuszczu, suchością skóry, utratą jędrności skóry, zanikiem i rozmyciem owalu twarzy, sińcami, workami pod oczami, cieniami pod oczami; rozjaśnianiem przebarwień w związku z efektem starzenia lub ekspozycji na słońce; poprawą jędrności, gęstości, kolorytu i wyglądu skóry (m.in. poprzez nawilżanie, odżywianie i regeneracje skóry); regulacją nadmiernie wytwarzanego sebum i przetłuszczania się skóry; odblokowywaniem, oczyszczaniem i ściąganiem porów; redukcją zaskórników; regulacją pH skóry w sytuacji, gdy mają na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjenta nie będą służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu ani też poprawie zdrowia. Są to typowe usługi poprawiania urody – czyli takie, które nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Powyższego nie zmienia fakt, że będzie Pani prowadzić działalność jako podmiot leczniczy, – po uzyskaniu przez Panią statusu podmiotu leczniczego – co oznacza, że będzie Pani spełniać warunek podmiotowy, wynikający z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Jeżeli usługa polega na poprawianiu wyglądu czy urody, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla podmiotów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Skoro powyższe świadczenia nie spełniają jednej z przesłanek do zwolnienia (tj. przesłanki przedmiotowej) – ww. usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy i nie jest istotne wówczas przez kogo są ww. usługi wykonywane.

Podsumowując, świadczenie przez Panią usług określonych hasłowo jako: laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w zakresie, w jakim służy profilaktyce wrastania się włosów albo wspomaga leczenie, jako zabieg działający w przypadku zapalenia mieszków włosowych lub hirsutyzmu – nadmiernego owłosienia u kobiet spowodowanego zwiększoną ilością męskich hormonów lub zaburzeniami ogólnymi w gospodarce hormonalnej); karboksyterapia, usuwanie przebarwień, kwasy oraz kriolipoliza w zakresie, w jakim mają na celu likwidację schorzeń wymienionych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych – ICD10 – jako usługi z zakresu opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – będzie korzystać ze zwolnienia określonego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, pod warunkiem uzyskania statusu podmiotu leczniczego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej.

Tym samym Pani stanowisko w powyższym zakresie uznano za prawidłowe.

Z kolei laserowe leczenie trądziku; zamykanie naczynek; mezoterapia igłowa; mezoterapia skóry głowy; depilacja laserowa (w celach estetycznych); fotoodmładzanie dynamiczne; Body Sculpt; karboksyterapia; usuwanie przebarwień; Rf mikroigłowa, kriolipoliza oraz kwasy w zakresie, w jakim stosowane są w związku ze: zmniejszeniem szorstkości i łojotoku skóry; usuwaniem rozstępów; spłycaniem zmarszczek i odmłodzaniem twarzy, pogrubianiem i zagęszczaniem włosów, pobudzaniem krążenia i poprawą ukrwienia skóry głowy, rewitalizacją mieszków włosowych, pielęgnacją skóry głowy, wzmacnianiem włosów; depilacją, laserowym odmładzaniem skóry (lifting); redukcją tkanki tłuszczowej; cellulitem, akumulacją tłuszczu, suchością skóry, utratą jędrności skóry, zanikiem i rozmyciem owalu twarzy, sińcami, workami pod oczami, cieniami pod oczami; rozjaśnianiem przebarwień w związku z efektem starzenia lub ekspozycji na słońce; poprawą jędrności, gęstości, kolorytu i wyglądu skóry (m.in. poprzez nawilżanie, odżywianie i regeneracje skóry); regulacją nadmiernie wytwarzanego sebum i przetłuszczania się skóry; odblokowywaniem, oczyszczaniem i ściąganiem porów; redukcją zaskórników; regulacją pH skóry, w sytuacji, gdy mają na celu poprawę wyglądu i samopoczucia pacjenta – jako usługi niesłużące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu ani też poprawie zdrowia – nie będą mogły korzystać ze zwolnienia określonego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.

Tym samym, Pani stanowisko w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informuję, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pani wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii stawki podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Panią w złożonym wniosku. Tym samym, nie rozpatrywano kwestii, czy spełnia Pani zakres podmiotowy zwolnienia, a stwierdzenie o uzyskaniu przez Panią statusu podmiotu wpisanego do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w rozumieniu przepisów ustawy o działalności leczniczej przyjęto jako element opisu sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00