Opodatkowanie obiektu o złożonej budowie
Jeden przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości może stanowić tylko to, co wchodzi w jego skład i nie może być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany. Nie można tworzyć też z ich sumy jednego przedmiotu opodatkowania – zasadę tę potwierdził niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Wykazanie związku techniczno-użytkowego wpływa na ustalenie wysokości podatku od nieruchomości (PON). W przypadku gdy element ciągu technologicznego stanowi odrębny przedmiot materialny, należy ocenić, czy element ten jest obiektem budowlanym w rozumieniu Prawa budowlanego. Jeśli jest, to w dalszej kolejności należy ustalić, czy element ten stanowi budynek lub budowlę w rozumieniu przepisów podatkowych, czy też w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Całość czy odrębne elementy
Obiekty o złożonej budowie zawsze powodują wątpliwości co do ich właściwej kwalifikacji w ramach podatku od nieruchomości. Rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z jednym obiektem o złożonej budowie, czy kilkoma pojedynczymi i niezależnymi od całości elementami, nie jest takie oczywiste. Przykładem może tu być węzeł betoniarski i wydana przez wójta sporna indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości (interpretacja indywidualna Wójta Gminy Puck z 29 czerwca 2022 r., nr FB.3120.400.2022.AM).