Artykuł
Aport w księgach rachunkowych wnoszącego i otrzymującego – wybrane zagadnienia, cz. 2
Przedmiot wkładu niepieniężnego (aportu) powinien zostać wyceniony w wartości wynikającej z umowy o wnoszonym aporcie. Co do zasady przedmiot aportu wyceniany i podawany jest w umowie w wartości rynkowej. Należy jednak pamiętać, że wynikająca z umowy wartość przedmiotu aportu powinna być równa co najmniej wartości nominalnej udziałów obejmowanych przez wspólników.
Jeżeli wartość początkowa wniesionych aportem środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, ustalona według wartości rynkowej, jest wyższa od wartości nominalnej, to do kosztów uzyskania przychodów jednostka może zaliczyć wyłącznie odpisy amortyzacyjne dokonane od wartości nieprzekraczającej wartości nominalnej objętych w zamian za aport udziałów lub akcji.
Podatek VAT
Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci składników majątku do spółki kapitałowej w zamian za objęcie udziałów (bądź akcji) tej spółki jest wartość zapłaty, którą wnoszący otrzyma od spółki kapitałowej z tytułu dokonania przedmiotowego aportu, pomniejszona o kwotę VAT.
W przypadku aportu składnika majątku podstawą opodatkowania będzie generalnie wartość nominalna udziałów (akcji) otrzymanych w zamian za aport, pomniejszona o kwotę VAT.
Wartość nominalna udziałów (akcji) stanowi kwotę brutto, a zawarty w tej kwocie VAT należny obliczany jest metodą „w stu”, przy założeniu, że spółka otrzymująca aport nie zwraca kwoty VAT podmiotowi wnoszącemu aport.
Jeśli jednak kwota VAT należnego z tytułu aportu jest, w oparciu o uzgodnienia stron, zwracana wnoszącemu aport przez podmiot otrzymujący, wówczas „zapłatą” za aport jest nominalna wartość otrzymanych udziałów (akcji) oraz kwota zwracanego VAT. W rezultacie podstawą opodatkowania (kwotą netto) jest wartość nominalna otrzymanych udziałów (akcji).
Tym samym podstawę opodatkowania ustala się w oparciu o kwotę równą sumie wartości minimalnej objętych udziałów oraz kwoty pieniężnej (odpowiadającej kwocie VAT należnego), pomniejszonej o kwotę należnego VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right