Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.147.2023.2.KKA

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą klientom wynagrodzenia z tytułu obniżenia wartości nominalnej posiadanych przez nich akcji.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą klientom wynagrodzenia z tytułu obniżenia wartości nominalnej posiadanych przez nich akcji. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X Bank S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Bank”) jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca jest bankiem krajowym działającym na podstawie przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2324).

Bank prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego w formie wyodrębnionej jednostki organizacyjnej (znajdującej się wewnątrz Banku) pod nazwą Biuro Maklerskie X Bank S.A. (dalej: „BM”).

Klienci BM, będący osobami fizycznymi („Klienci BM”), posiadają akcje podmiotów polskich („Spółki”) zapisane na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez BM. W praktyce biznesowej dochodzi do sytuacji, w których zgodnie art. 455 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 1467) Spółki mogą dokonywać obniżenia kapitału zakładowego. Obniżenie kapitału zakładowego może zostać dokonane w drodze zmiany statutu, np. poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji lub przez umorzenie części akcji, czy w wyniku podziału przez wydzielenie. Obniżenie kapitału zakładowego może mieć postać realną lub nominalną. Realne obniżenie kapitału zakładowego związane jest z faktyczną wypłatą wspólnikom kwot za zlikwidowane akcje lub części wartości nominalnej akcji.

W praktyce, Spółka może bowiem dokonać obniżenia kapitału zakładowego z przeznaczeniem kwoty pochodzącej z obniżenia w całości lub części na wypłatę na rzecz wspólników. W związku z posiadanymi przez Klientów BM akcjami, w praktyce może zatem dochodzić do sytuacji obniżenia wartości nominalnej posiadanych akcji Spółek wskutek obniżenia kapitału zakładowego. W takich sytuacjach, w przypadku realnego obniżenia kapitału zakładowego Spółki, Klienci BM będący osobami fizycznymi mogą otrzymywać za pośrednictwem BM świadczenie pieniężne.

Następnie, akcje Spółek, których wartość nominalna została obniżona mogą podlegać zbyciu przez Klientów BM.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą wykładni przepisów podatkowych w zakresie:

a)zasad ustalania dochodu dla celów PIT w związku z wypłatą na rzecz Klientów świadczenia pieniężnego z tytułu zmniejszenia wartości nominalnej akcji Spółek zapisanych na rachunkach prowadzonych przez DM oraz

b)zasad ustalania wartości kosztów prezentowanych przez Bank w informacji PIT-8C w związku z późniejszym dokonaniem przez Klientów zbycia akcji.

Pytanie

1.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Bank dokonując kalkulacji dochodu dla celów poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien uwzględnić przychód w wysokości wartości świadczenia pieniężnego wypłacanego na rzecz Klientów w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji?

2.Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Bank dokonując kalkulacji dochodu dla celów poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien uwzględnić koszt uzyskania przychodu związany z nabyciem akcji ustalany w takiej proporcji, w jakiej pozostaje wartość dokonanego obniżenia nominalnej wartości akcji do wartości nominalnej akcji przed ich obniżeniem?

3.Czy w razie odpłatnego zbycia akcji Spółek przez Klientów BM, Bank sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać w pozycji kosztów uzyskania przychodów historyczną wartość wydatków na nabycie akcji, ale w takiej wysokości jaka nie została dotąd efektywnie rozpoznana jako koszt uzyskania przychodu?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku obniżenia wartości nominalnej akcji, Bank jako płatnik podatku dochodowego ma obowiązek dokonania kalkulacji dochodu z tego tytułu zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 w zw. z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, a więc:

1)w zakresie przychodów – wartość świadczenia pieniężnego wypłacanego na rzecz Klienta,

2)w zakresie kosztów uzyskania przychodów – cenę nabycia akcji w takiej proporcji, w jakiej wartość obniżenia ich wartości nominalnej pozostaje do wartości nominalnej przed obniżeniem.

W zakresie pytania 3, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku późniejszego zbycia akcji Spółek przez Klientów BM, Bank w wystawianej Klientom informacji PIT-8C powinien uwzględnić pozostałą, proporcjonalnie ustaloną wartość wydatków na nabycie akcji, tj. wartość historycznych wydatków na nabycie pomniejszonych o wartość kosztów rozpoznanych na etapie częściowego umorzenia akcji w związku z obniżeniem ich wartości nominalnej.

Uzasadnienie

Ad 1 i 2

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o PIT.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, uznaje się w szczególności dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego tytułu.

Stosownie do art. 24 ust. 5 pkt. 1 ustawy o PIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości.

Na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT dochód z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawych dochód podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym PIT. Kwotę 19% zryczałtowanego podatku dochodowego PIT zasadniczo pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, jednakże z zastrzeżeniem postanowień m.in. art. 24 ust. 5 pkt 1 oraz ust. 5d ustawy o PIT (art. 30a ust. 6 ustawy o PIT).

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT, płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o PIT, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-16 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10, 12 i 21.

W związku z faktem, że ww. przepis wprost wymienia art. 30a ust. 1 pkt 4, należy uznać, że płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu uzyskanych przez Klientów BM dochodów z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych jest Bank.

Postanowienia art. 24 ust. 5d ustawy o PIT wskazują na zasady ustalania dochodu z umorzenia udziałów (akcji) oraz dochodu ze zmniejszenia ich wartości.

Zgodnie ze wskazaną regulacją dochodem, o którym mowa art. 24 ust. 5 pkt. 1 ustawy o PIT, jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f, 1g, 1ga, 1gb, 1ł albo 1t, albo art. 23 ust. 1 pkt38 albo 38c ustawy o PIT. W przypadku gdy nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawców lub darczyńcę na nabycie tych udziałów lub akcji.

Zatem, zgodnie z regulacjami ustawy PIT w przypadku określonych kategorii dochodów (przychodów) z udziału w zyskach prawnych [m.in. przychodów z umorzenia lub zmniejszenia wartości nominalnej akcji (udziałów)] podstawą dla wymiaru kwoty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego PIT jest kwota dochodu ustalana jako nadwyżka przychodu ponad kosztami. W konsekwencji, podmiot pełniący funkcje płatnika dla prawidłowego ustalenia poziomu dochodu i poboru podatku zryczałtowanego PIT zobligowany jest uwzględnić koszty uzyskania przychodów wg zasad dookreślonych wprost w ustawie o PIT.

Prawo do uwzględnienia kosztów w związku z obniżeniem wartości nominalnej udziałów

W ocenie Wnioskodawcy, mimo, że literalne brzmienie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT odwołuje się do przychodu z tytułu umorzenia, przyjęcie wykładni systemowej oraz analiza dotychczasowej linii interpretacyjnej organów podatkowych oraz judykatury potwierdza zastosowanie hipotezy ww. normy również wobec sytuacji zmniejszenia wartości nominalnej udziałów (akcji).

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, „obniżenie kapitału zakładowego sensu largo polega na zmianie wartości kapitału zakładowego na niższą niż dotychczasowa z jednoczesną wypłatą wartości za obniżony kapitał” – do takiej sytuacji może dochodzić w szczególności gdy kapitał zakładowy jest nadmierny, wspólnicy chcą wycofać środki ze spółki, przepisanie kapitałów z zakładowego na zapasowy lub rezerwowy doprowadzi do zmiany składu osobowego w spółce, a wyrównanie bilansu, gdy wykazuje on stratę, umożliwi wypłatę dywidendy (A. Kidyba [w:] Komentarz zaktualizowany do art. 301-633 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el. 2023, art. 455). Co jednak istotne, zgodnie z podglądami prezentowanymi w literaturze, w przypadku zmniejszenia wartości udziałów nie dochodzi do umorzenia udziałów, ale do umorzenia części wartości udziału. Nie jest to jednak umorzenie całych udziałów (A. Kidyba 13 w Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komentarz. Suplement. Wydawnictwo CH Beck, Warszawa 2004, str. 61).

Powyższe konkluzje dotyczące skutków zmniejszenia wartości udziałów i umorzenia części ich wartości mają zastosowanie również do spółki akcyjnej oraz zmniejszenia wartości akcji.

W ocenie Wnioskodawcy, powyższe poglądy literatury, w powiązaniu z brakiem ujęcia w ustawie o PIT definicji„umorzenia” udziału (akcji), uzasadniają przyjęcie, że obniżenie nominalnej wartości udziałów (akcji) dla celów podatkowych PIT (ale również CIT) powinno być traktowane jako korespondujące z ich umorzeniem.

Prawidłowość powyższego założenia podejścia została również potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 14 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 875/12, uznał m.in., że : „(…) obniżenie kapitału zakładowego spółki może odbyć się przez likwidację udziałów (umorzenie udziałów), poprzez zmniejszenie wartości udziałów (umorzenie cząstki udziałów) lub przy zastosowaniu obu tych technik. Obniżenie kapitału zakładowego nie musi wiązać się jedynie ze zmniejszeniem liczby udziałów, ale może odbyć się przez zmniejszenie wartości nominalnej udziałów i wypłatą wspólnikom kwot stanowiących wartość obniżonych udziałów (Komentarz aktualizowany do art. 263 Kodeksu spółek handlowych, Opubl. LEX/el 2014). Zatem, wbrew ocenie sądu I instancji nie ma podstaw by twierdzić, że obniżenie wartości nominalnej udziałów nie oznacza częściowego umorzenia udziału”.

Podejście wskazujące na konieczność zrównania skutków obniżenia wartości nominalnej udziału (akcji) z częściowym umorzeniem takiego udziału (akcji) oraz uprawnieniem do rozpoznania kosztów podatkowych według regulacji art. 24 ust. 5d ustawy o PIT w przeszłości było również zaaprobowane przez organy podatkowe.

Tytułem przykładu można wskazać chociażby interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.548.2022.2.AW, czy interpretację z dnia 23 listopada 2015 r., sygn. IPPB2/415-564/11/15-6/S/MK.

Zatem, w przypadku obniżenia wartości nominalnej akcji uzyskany przez podatnika z tego tytułu przychód powinien zostać obniżony o wartość kosztów związanych z nabyciem/objęciem akcji (podlegających częściowemu umorzeniu). Podatnik (Klient) Banku uzyskuje bez wątpienia przychód podatkowy, ale w związku z tym, że „unicestwiana” w wyniku obniżenia jest tylko odpowiednia część posiadanych akcji, podatnik jest zatem uprawniony do części kosztów poniesionych przy nabyciu tych akcji.

Metodyka ustalenia poziomu kosztu

W ocenie Wnioskodawcy, wartość kosztu uzyskania przychodu, który należy rozpoznać ustalając wartość ww. dochodu w momencie obniżenia wartości nominalnej akcji (traktowanego jak częściowe, a nie jako całkowite umorzenie) powinna zostać ustalona w sposób proporcjonalny.

Na mocy art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, metodyka ustalenia ww. kosztu rozpoznawanego w procesie kalkulacji dochodu ze zmniejszania wartości udziałów/akcji zależna jest od sposobu objęcia/nabycia udziałów/akcji.

Jednocześnie, w przypadku wypłaty świadczenia z tytułu obniżenia wartości nominalnej udziałów/akcji nabytych przez podatnika w drodze zakupu, koszty podatkowe identyfikowane dla celów kalkulacji dochodu PIT powinny zostać ustalone na podstawie regulacji art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Przytoczona regulacja wskazuje na konieczność odsunięcia w czasie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów, które są bezpośrednio związane z nabyciem papieru wartościowego do momentu jego odpłatnego zbycia. Ustawodawca normując omawiane zagadnienie uwzględnił bowiem bezpośredni związek czynności nabycia i zbycia akcji. Patrząc na zagadnienie systemowo, dla celów ustalenia przychodu z odpłatnego zbycia akcji/udziałów i odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów powinno brać się pod uwagę czynność objęcia (nabycia), a następnie zbycia tych samych akcji.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wyliczenie wartości poziomu kosztów możliwych do uwzględnienia przez Bank jako płatnika w procesie kalkulacji dochodu wg art. 24 ust 5d ustawy o PIT, powinno zostać dokonane z uwzględnieniem proporcji w jakiej pozostaje wartość, o którą obniżona została wartość nominalna akcji do całej wartości nominalnej akcji przed dokonaniem obniżenia.

Prawo do uwzględnienia proporcjonalnej wartości kosztów wynika z faktu identyfikacji skutków podatkowych analogicznych do jedynie częściowego umorzenia akcji. Nie jest bowiem zasadne by w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji rozpoznawać jako koszt uzyskania przychodu pełną wartość historycznych wydatków poniesionych na nabycie akcji. Nie ma również żadnych normatywnych podstaw, aby całkowicie pozbawiać podatnika prawa do rozpoznania kosztów nabycia umarzanych (częściowo) akcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, historyczna wartość wydatków poniesionych na nabycie udziałów (akcji) powinna być traktowana jako łączna wartość wydatków możliwych do rozpoznania na etapie umorzenia wartości nominalnej oraz na kolejnym etapie, tj. w momencie ich odpłatnego zbycia. Poziom spadku wartości nominalnej powinien stanowić wyznacznik dla ustalenia proporcji kosztów nabycia możliwych do rozpoznania na etapie kalkulacji dochodu PIT z tytułu obniżenia wartości nominalnej.

Jednocześnie, wartość kosztów nabycia udziałów/akcji jaką można proporcjonalnie przyporządkować do tej części udziałów (akcji), jaka nie podlega umorzeniu w związku z obniżeniem wartości nominalnej, zasadniczo powinna podlegać rozpoznaniu w przyszłości w momencie zbycia udziałów/akcji.

Przykładowo, w sytuacji obniżenia wartości nominalnej akcji o 90%, koszt uzyskania przychodu z tego tytułu powinien zostać określony wg proporcji 9/10 (tj. proporcji kwoty o jaką obniżono wartość nominalną /wartości nominalnej przed obniżką).

Obrazując zagadnienie przykładem matematycznym:

-koszt nabycia akcji: 1 000;

-wartość dokonanego obniżenia nominalnej wartości akcji: 9 000;

-wartość nominalna akcji przed obniżeniem: 10 000;

-koszt uzyskania przychodów (baza kosztowa): 900 = 1.000 x (9 000 /10 000).

W efekcie, kwota odpowiadająca 90% wartości historycznych kosztów nabycia akcji powinna stanowić dla Banku działającego w charakterze płatnika swoistą bazę kosztową, jaka może zostać uwzględniona w procesie kalkulacji dochodu z tytułu wypłaty na rzecz klienta wynagrodzenia w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji.

Mając na uwadze, że dochodem, o którym mowa w art. 24 ust. 5d ustawy o PIT jest jedynie nadwyżka otrzymanego przez Klienta przychodu (wartości świadczenia) nad kosztami obliczonymi zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, poziom efektywnie rozpoznawanych/uwzględnionych kosztów na tym etapie kalkulacji dochodu PIT będzie limitowany poziomem przychodu (wartością otrzymanego przez Klienta świadczenia pieniężnego w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji). Zatem, pomimo wysokiej bazy kosztowej, efektywny poziom kosztów podlegających rozpoznaniu w procesie kalkulacji dochodu z tytułu obniżenia wartości nominalnej akcji może w określonych sytuacjach być znacznie niższy.

Prawidłowość przedstawionych przez Wnioskodawcę konkluzji znajduje potwierdzenie w dostępnych stanowiskach organów podatkowych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lutego 2022 r., sygn. 0115-KDIT1.4011.845.2021.1.MT, w której Organ wskazał wprost na możliwość rozpoznania kosztu na moment zmniejszenia wartości akcji dostrzegając bezpośredni związek przyczynowy pomiędzy zmniejszeniem wartości akcji z ich uprzednim nabyciem (i związanymi z tym kosztami). Ponadto, Organ potwierdził, że do przychodu uzyskanego ze zmniejszenia wartości akcji należy przypisać koszty nabycia akcji (udziałów) w sposób proporcjonalny – tj. w części jaka odpowiada proporcji zmniejszenia wartości akcji do ich pełnej wartości przed zmniejszeniem.

Podobnie wskazuje interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 stycznia 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.852.2021.1.TR.

Podsumowując, w sytuacji wypłaty przez Bank na rzecz Klientów świadczenia w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji zapisanych na rachunkach prowadzonych przez BM, kalkulacja dochodu podlegającego opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem PIT powinna zostać dokonana z uwzględnieniem kosztów wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy o PIT (niemniej jedynie do wysokości przychodu).

Jednocześnie, przyporządkowanie kosztu uzyskania przychodu przypadającego na umorzoną część akcji (tj. na wartość, o którą obniżono wartość nominalną akcji) powinno zostać dokonane w sposób proporcjonalny (wg proporcji zmniejszenia wartości akcji do ich pełnej wartości przed zmniejszeniem).

Podsumowując, powyższy sposób wykładni przepisów art. 24 ust. 5d w związku z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, mający zastosowanie do obniżenia wartości nominalnej akcji jest logiczny, spójny z wykładnią systemową i został potwierdzony we wskazanych powyżej interpretacjach podatkowych.

Ad 3

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

W odniesieniu do dochodów, o których mowa w art. 30b ustawy o PIT ustawodawca nie przewidział instytucji poboru zaliczek w trakcie roku podatkowego, ani obowiązków płatnika. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany samodzielnie w zeznaniu podatkowym wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy (art. 30b ust. 6 ww. ustawy o PIT).

Po stronie Banku będzie natomiast leżał obowiązek informacyjny polegający na dostarczeniu Klientowi informacji w zakresie uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów, umożliwiający Klientowi samodzielne rozliczenie zysków z kapitałów pieniężnych.

Zgodnie bowiem godnie z art. 39 ust. 3 ustawy o PIT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru (tj. PIT-8C). We wskazanej informacji Bank powinien zatem wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika (Klienta BM) z tytułu dokonanych transakcji zbycia akcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze okoliczność uprzedniej identyfikacji „bazy kosztowej” możliwej do rozpoznania na etapie kalkulacji przez płatnika dochodu z tytułu obniżenia wartości nominalnej akcji, w przypadku późniejszego odpłatnego zbycia przez Klienta akcji, Bank w informacji PIT-8C w pozycji kosztów uzyskania przychodów powinien wykazać jedynie część historycznych kosztów związanych z ich nabyciem.

Wartość kosztów nabycia akcji „przypisanych” do operacji częściowego umorzenia akcji w przyszłości nie będzie mogła ponownie stanowić kosztu uzyskania przychodu na moment odpłatnego zbycia akcji. Obrazując wskazane zagadnienie na dotychczasowym przykładzie liczbowym:

-koszt nabycia akcji: 1 000;

-koszt uzyskania przychodów (baza kosztowa) identyfikowana na etapie kalkulacji dochodu z tytułu obniżenia wartości nominalnej: 900 = 1 000 x (9 000 /10 000);

-koszt uzyskania przychodu rozpoznawany na moment zbycia akcji: 100 = 1 000-900.

Podsumowując, okoliczność identyfikacji „bazy kosztowej” możliwej do wykorzystania na etapie kalkulacji przez płatnika dochodu z tytułu częściowego umorzenia akcji (obniżenia ich wartości nominalnej) spowoduje uszczuplenie wartości kosztów nabycia, które będą mogły zostać rozpoznane na kolejnym etapie, tj. W momencie odpłatnego zbycia akcji. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Klient (podatnik) poniósł historyczne wydatki na nabycie akcji. Część z nich została wykorzystana (rozpoznana) w momencie kalkulacji dochodu z tytułu częściowego umorzenia akcji. Pozostała część zostanie zatem wykorzystana na moment zbycia akcji.

W przypadku późniejszej sprzedaży akcji, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji będzie mógł zostać pomniejszony, ale jedynie o część historycznych kosztów nabycia akcji - kosztów odpowiadających zbywanym akcjom po obniżonej wartości nominalnej.

W konsekwencji, w razie dokonania przez Klientów odpłatnego zbycia akcji Spółek, Bank będzie zobowiązany do wykazania w informacji PIT-8C jako kosztu uzyskania przychodów wartości historycznych kosztów nabycia pomniejszonego o kwotę kosztu rozpoznanego uprzednio na etapie kalkulacji dochodu z tytułu obniżenia ich wartości nominalnej.

Podsumowując, powyższy sposób wykładni przepisów art. 14 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, mający zastosowanie do odpłatnego zbycia akcji, które następuje po obniżeniu ich wartości nominalnej, jest prawidłowy, gdyż uwzględnia wcześniejsze wykorzystanie (rozpoznanie) części kosztu. Na skutek zastosowania prezentowanej wykładni nie dochodzi do zawyżenia ani zaniżenia kosztów nabycia akcji przez podatnika, lecz do ich pełnego rozpoznania w odpowiednich częściach, na poszczególnych etapach realizowania dochodów z kapitałów pieniężnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy poinformować, że na dzień wydania interpretacji obowiązują przepisy:

·ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),

·ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00