Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.845.2021.1.MT
Skutki podatkowe częściowego umorzenia (częściowej likwidacji) akcji spółki niemieckiej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest:
‒prawidłowe – w części, która dotyczy uznania otrzymanych wpłat za przychody, o których mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wskazania, że dochód z tego tytułu należy ustalić na podstawie art. 24 ust. 5d w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 tej ustawy;
‒nieprawidłowe – w części, która dotyczy sposobu ustalenia wartości kosztów uzyskania przychodów.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 10 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Jako osoba fizyczna nabył Pan wiele lat temu, za pośrednictwem A, pakiet akcji B (dalej: B). Nabycia akcji dokonał Pan za środki pieniężne. Do roku 2017 otrzymywał Pan co roku na konto prowadzone przez A dywidendy z racji posiadanych akcji B. Dywidendy te rozliczał Pan w Polsce zgodnie z obowiązującymi w tej materii przepisami.
W 2018 r. wpłynęły na Pana konto w A środki z B, ale tym razem nie była to dywidenda, a „partial liquidation” (częściowa likwidacja). Wpłaty pod takim samym tytułem otrzymał Pan również w 2019 i 2020 r. Ponieważ nie zwrócił Pan uwagi na zmianę tytułu wypłaty, również za ww. lata otrzymane kwoty rozliczał Pan jako dywidendę uzyskaną z racji posiadania akcji B.