Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.111.2023.1.MM
Ustalenie wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 6 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej prowadzącej działalność pod firmą (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w K (dalej jako: „Spółka”), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży żywności, w tym ryby, skorupiaki, mięczaki.
Wspólnikami Spółki komandytowej jest Wnioskodawca (komandytariusz) oraz osoba prawna, tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząca działalność pod firmą (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K (dalej jako: „Spółka z o.o.”), która jest komplementariuszem.
Zgromadzenie wspólników na początku 2021 r. na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2133) podjęło uchwałę, że spółka komandytowa status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych uzyska od dnia 1 maja 2021 r. Przedmiotowa uchwała została przesłana do właściwego dla Spółki komandytowej urzędu skarbowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Spółka założyła, że w 2021 r. oraz w latach podatkowych następnych uzyskiwany przez ww. Spółkę dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przekroczy kwotę w wysokości 1 000 000,00 zł (jeden milion) złotych.
Spółka komandytowa wypłacała/wypłaca w trakcie r. obrotowego zaliczki wspólnikom z tytułu udziału w uzyskanym przez Spółkę dochodzie z tytułu prowadzenia działalności.
Pytanie
Czy w roku podatkowym 2021 oraz w latach podatkowych następnych Wnioskodawca, ustalając podstawę naliczania daniny solidarnościowej, przy jej wyliczaniu, zobowiązany był i jest uwzględniać udziały Wnioskodawcy w dochodach uzyskanych za dany rok podatkowy w Spółce komandytowej?
Pana stanowisko w sprawie
W Pana ocenie – wyjątkowo w roku podatkowym 2021 ustawodawca zezwolił spółkom komandytowym możliwość dokonania wyboru okresu roku podatkowego. Spółka powyższego wyboru dokonała na początku 2021 r., wskazując jako podstawę art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2133) i o powyższym fakcie skutecznie zawiadomiła organ podatkowy przed dniem 1 maja 2021 r.
Z uwagi na powyższe należy uznać, że Spółka prawidłowo uznała, że po podjęciu uchwały i przesłaniu ww. uchwały do organu podatkowego właściwego Spółce w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w r. podatkowym 2021, rokiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych był wyjątkowo okres od dnia 1 maja 2021 r. dnia 31 grudnia 2021 r.
Natomiast od dnia 1 maja 2021 r. wypłacanych przez Spółkę wspólnikom zaliczek na poczet dochodu, między innymi za okres od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. nie można uznać, że są to dochody (zyski) uzyskiwane w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, tylko ww. zyski będą traktowane jak zyski osób prawnych i na Spółce jako płatniku, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie spoczywać obowiązek pobierania podatku dochodowego zryczałtowanego.
Dlatego też reasumując powyższe, należy uznać, że wyjątkowo w r. podatkowym 2021, udziały uzyskiwane przez Wnioskodawcę za okres od 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 kwietnia 2021 r. będą stanowić podstawę naliczania daniny solidarnościowej.
Natomiast w latach podatkowych następnych oraz w r. podatkowym 2021, za okres od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r., Wnioskodawca, ustalając podstawę naliczania daniny solidarnościowej, o której mowa art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy jej wyliczaniu, nie był i nie jest zobowiązany uwzględniać udziałów Wnioskodawcy w dochodach uzyskanych za dany rok podatkowy w Spółce komandytowej, gdyż ww. dochody są traktowane na równi z dochodami uzyskanymi z kapitałów.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z wniosku wynika, że jest Pan wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej (dalej: Spółka). Drugim wspólnikiem (komplementariuszem) Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka z o.o.). Zgromadzenie wspólników Spółki na początku 2021 r. podjęło uchwałę, że Spółka status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych uzyska od 1 maja 2021 r. Spółka wypłacała/wypłaca m.in. Panu w trakcie roku obrotowego zaliczki z tytułu udziału w uzyskanym przez Spółkę dochodzie z tytułu prowadzenia działalności.
Zauważam, że od 1 stycznia 2021 r., na mocy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: ustawa zmieniająca) spółki komandytowe zostały podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Co do zasady, spółki komandytowe status podatników podatku dochodowego od osób prawnych uzyskały z 1 stycznia 2021 r.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy zmieniającej:
Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.
Zatem spółka komandytowa uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z 1 stycznia 2021 r. lub z 1 maja 2021 r.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
W myśl art. 5a pkt 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych – oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w pkt 28 lit. c-e.
Zatem przez udział w zyskach osób prawnych rozumie się również udział w zysku spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. spółce komandytowej i spółce komandytowo-akcyjnej mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Stąd art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdzie zastosowanie do stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego opisanego przez Pana, tj. wypłaty zysku ze Spółki (w tym w formie zaliczek).
Zgodnie z art. 30h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej w wysokości 4% podstawy obliczenia tej daniny.
Na podstawie art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi nadwyżka ponad 1 000 000 zł sumy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f po ich pomniejszeniu o:
1)kwoty składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a, oraz składek, o których mowa w art. 30c ust. 2 pkt 2,
2)kwoty, o których mowa w art. 30f ust. 5
– odliczone od tych dochodów.
Z tego wynika, że ustalenie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej polega na zsumowaniu dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem art. 30h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty, jednoznaczny katalog dochodów podlegających daninie solidarnościowej i brak jest podstaw do jego rozszerzania.
W tym miejscu zauważam, że dochody (przychody) opodatkowane na podstawie art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zostały wymienione w katalogu art. 30h ust. 2 tej ustawy jako podlegające daninie solidarnościowej, więc w konsekwencji nie powinny podlegać wliczeniu do podstawy obliczania daniny solidarnościowej.
Na podstawie wskazanych powyżej uregulowań prawnych oraz przedstawionego we wniosku opis sprawy stwierdzam, że dochód (przychód) uzyskany przez Pana z tytułu udziału w zyskach Spółki (w tym w formie zaliczek) od dnia, w którym Spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, nie powinien być uwzględniony po Pana stronie na potrzeby obliczenia daniny solidarnościowej.
Reasumując – dochody uzyskiwane przez Pana w ramach Spółki za okres od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. powinny być uwzględnione przez Pana na potrzeby obliczenia daniny solidarnościowej. Natomiast za okres od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. oraz lata następne, ustalając podstawę naliczania daniny solidarnościowej, nie był, nie jest i nie będzie Pan zobowiązany uwzględniać dochód uzyskany przez Pana z tytułu udziału w zyskach Spółki.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right