Regulamin wynagradzania – zasady wprowadzania i przykładowe postanowienia
Regulamin wynagradzania tworzą obowiązkowo pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Postanowienia regulaminu wynagradzania nie mogą być mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
Obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania uzależniony jest od liczby pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Powinien on ustalać warunki:
- wynagradzania za pracę oraz
- przyznawania innych świadczeń związanych z pracą
w zakresie i w sposób umożliwiający określanie, na jego podstawie, indywidualnych warunków umów o pracę.
Obowiązek ustalenia regulaminu wynagradzania
Regulamin wynagradzania jako źródło zasad wynagradzania oraz przyznawania innych świadczeń związanych z pracą musi być ustalony przez pracodawcę, który zatrudnia co najmniej 50 pracowników, nieobjętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, w którym byłyby unormowane reguły dotyczące kwestii wynagrodzeniowych. Pracodawca zatrudniający mniej niż 50 pracowników może (na zasadzie dobrowolności) ustalić warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, ale nie jest to w jego przypadku obowiązkowe. Pracodawca zatrudniający zaś co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników powinien ustalić warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o jego wprowadzenie.