Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.26.2023.2.KS
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług służących realizacji działań z okazji jubileuszu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług służących realizacji działań z okazji jubileuszu.
Uzupełnili Państwo wniosek pismem z 10 marca 2023 r. (data wpływu 10 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(...) jest spółką notowaną na giełdzie, jak również zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w tym zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest (…) i produkcja z nich – w oddziałach Spółki wchodzących w skład (…) (jako podatnika VAT) – (…), będących przedmiotem sprzedaży na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i źródłem uzyskiwanego obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona. Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje również sprzedaży innych towarów i usług, niż ww. wymienione, których sprzedaż podlega także opodatkowaniu VAT wg stawek innych niż zwolniona. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjności.
(…) utworzono przedsiębiorstwo (…) w budowie, które zostało przekształcone w spółkę akcyjną (…). Datę tę przyjmuje się jako początek istnienia Wnioskodawcy. W związku z przypadającą w (…) roku rocznicą (…) Spółki, w ramach prowadzonej działalności, a także jako element współczesnej strategii zarządzania i rozwoju Spółki, zrealizowano szereg projektów upamiętniających tę rocznicę, których łącznym celem było promowanie Wnioskodawcy i marki Spółki, produktów Spółki oraz wiedzy o Spółce, umacnianie pozycji Spółki jako zaufanego i stabilnego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność w sposób odpowiedzialny.
Z uwagi na istniejącą wówczas sytuację związaną z COVID-19, wydarzenia te musiały zostać zorganizowane w inny sposób niż odbywałoby się to tradycyjnie, bowiem konieczne było zapewnienie szczególnych zasad bezpieczeństwa - i tak zamiast tradycyjnych spotkań jubileuszowych zorganizowano m.in.:
1.(…)
Spółka zorganizowała konkurs pod hasłem „(…)” skierowany do dzieci pracowników Spółki i Grupy Kapitałowej Wnioskodawcy (dalej: Grupa Kapitałowa). Udział w tym konkursie był bezpłatny. Prace konkursowe miały nawiązywać tematyką do (…) i działalności Spółki i opisywać np. jak dzieci wyobrażają sobie pracę ich rodziców w przyszłości lub jak inspiruje ich hasło przewodnie jubileuszu (…). Cel konkursu to wzmocnienie poczucia przynależności pracowników do Grupy (…), podkreślenie pozycji Spółki jako zaufanego i stabilnego pracodawcy, a także pogłębienie wiedzy o pracy w (…). Organizacja konkursu o tematyce (...) i działalności Spółki oraz udział w nim dzieci pracowników Spółki i Grupy Kapitałowej (…) to działanie służące poprawie atmosfery pracy, wzmocnieniu więzi pracowników ze Spółką oraz rozpowszechnianiu wiedzy o działalności (...) i strategicznym znaczeniu (...) dla rozwoju świata. Pracownicy, którzy czują się ważni dla pracodawcy (który dba nie tylko o nich, ale również o ich dzieci) rzadziej zmieniają miejsce pracy, są wydajniejsi i efektywniejsi, co pozwala Spółce na realizację procesów generujących obrót, podlegający opodatkowaniu VAT. Konkurs pozwolił na bliższe poznanie działalności Spółki przez rodziny i znajomych pracowników i być może zachęcił część z nich do wyboru w przyszłości Spółki jako swojego pracodawcy, dając tym samym Spółce przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego i odpowiedzialnego pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Nagrodami w konkursie były zakupione przez Spółkę gadżety reklamowe z logo (...) - zakupy udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wszystkie wydatki dotyczące powyższej inicjatywy sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
2.(…)
Elementem obchodów rocznicy powstania Spółki były również (…) jubileuszowe i (…) z czterech oddziałów (...), które odbyły się w miastach (…) - są to miejsca, gdzie (...) prowadzi działalność poprzez zlokalizowane tam huty bądź kopalnie Spółki bądź siedzibę. Udział w wydarzeniu był nieodpłatny.
W związku z istniejącą wówczas sytuacją epidemiczną, w celu umożliwienia uczestnictwa w wydarzeniu jak największej liczbie odbiorców, zorganizowana została transmisja online (…).
Celem projektu było wpłynięcie na wzrost konkurencyjności (...) poprzez akcentowanie na zewnątrz istnienia i działalności Spółki, co umacnia wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także pozytywne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Koszty, jakie poniosła Spółka w związku z tym projektem to przede wszystkim koszt zakupu transmisji online, wynajmu autobusów dla (…) oraz symbolicznych reklamowych upominków z logo (...) rozdawanych uczestnikom (…) - zakupy udokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wszystkie wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
3.(…)
Z okazji (…) rocznicy powstania (...) na pięciu budynkach Spółki wyświetlane było specjalnie zaprojektowane na tę okazję, jubileuszowe logo (...). Stanowi to bardzo widoczny element akcentujący istnienie i działalność Spółki, docierający do szerokiego grona odbiorców (tj. pracowników (...), mieszkańców miejscowości, w których jubileuszowe logo (...) było wyświetlane oraz wszystkich innych osób, na których drodze znalazły się podświetlone budynki przypominające o istnieniu i działalności (...). Usługa realizacji wyświetleń znaku graficznego (…) nabyta została przez Spółkę od wyspecjalizowanego podmiotu zewnętrznego na podstawie zawartej umowy i obejmowała w szczególności:
‒wyświetlenie logotypu (...) na fasadzie pięciu budynków,
‒produkcję logotypów,
‒realizację, montaż, okablowanie,
‒logistykę,
‒obsługę techniczną w trakcie czasu realizacji usługi.
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z całokształtem jej funkcjonowania i działalności, która pozwala na dokonywanie sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT. Nie miał on się przyczynić bezpośrednio do sprzedaży opodatkowanej Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie pośrednio do generowania czynności opodatkowanych Wnioskodawcy. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Podświetlenie budynków znakiem (…) nie wiązało się z żadnymi kosztami po stronie odbiorców.
Zakup tej usługi udokumentowany został fakturą VAT wystawioną na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
4.(…)
Upamiętnieniu (…) rocznicy powstania (...) służyć miał również (…). Organizacja przez Spółkę innowacyjnego przedsięwzięcia w postaci (…) współgra ze strategią rozwoju (...). Jest to duże, medialne wydarzenie, które stanowi ważny i mocny sygnał dla środowiska biznesowego i kontrahentów, a także okazja do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi (...) i prezentacji wizerunku Spółki jako silnie rozwijającej się pod kątem branży technologicznej. W trakcie (…) jego uczestnicy - udział w (…) mogła wziąć każda zainteresowana osoba, która w odpowiedni sposób zgłosiła swoje uczestnictwo w (…) (osoby fizyczne, które zarejestrowały się na przeznaczonej do tego stronie internetowej) tworzyli gry komputerowe związane z tematyką (...) i jubileuszu (…). Udział (…) był nieodpłatny.
Spółka zawarła z firmą zewnętrzną (Operator) umowę na organizację (…) oraz świadczenie usług podczas (…), w szczególności:
1)umieszczenie logo (...) na stronie (…) jako organizatora na dedykowanej stronie internetowej (…),
2)umieszczenie logo (...) na planszy promującej (…) dostępnej w każdej grze stworzonej w ramach (…),
3)umieszczenie logo (...) w materiałach komunikacyjnych do uczestników (…),
4)umieszczenie logo (...) w materiałach komunikacyjnych (…) kierowanych do mediów,
5)umieszczenie informacji o (...) w komunikacji (…) w mediach społecznościowych,
6)zapewnienie możliwości udziału przedstawiciela (...) w jury (…),
7)zapewnienie możliwości udziału przedstawiciela (...) w nagraniach wideo (rozpoczęcie (…), zakończenie, webinar),
8)promocję (...) poprzez umieszczenie gier stworzonych w ramach (…)
9)umieszczenie informacji o (...) w opisie gier stworzonych w ramach (…),
10)dedykowana kategoria na (…) dla gier wytworzonych podczas (…) w okresie co najmniej od (…).
Nabycie usług objętych umową udokumentowane zostało fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Uczestnicy (…) udzielili Spółce licencji niezbędnej do udostępnienia ich gier oraz stworzonych przez nich materiałów po zakończeniu (…) na stronie wydarzenia oraz licencji do wykorzystania gier oraz materiałów przekazanych Operatorowi w ramach (…) w celu promocji (…) oraz działalności Spółki.
Umieszczenie logo (...) jako widocznego elementu akcentującego działalność Spółki m.in. na dedykowanej stronie internetowej (…), planszy promującej wydarzenie, w materiałach komunikacyjnych kierowanych do uczestników i mediów, mediach społecznościowych, umieszczenie informacji o (...) w opisie gier stworzonych w ramach (…) to ważne elementy zaznaczenia pozycji Spółki na rynku jako silnie rozwijającej się pod kątem branży technologicznej, docierające do bardzo szerokiego grona odbiorców. Dodatkowo, zdaniem Spółki podkreślić należy, że tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Zwycięzcy (…) otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Spółkę. Gry powstałe w ramach (…) dostępne są nieodpłatnie na stronie internetowej wydarzenia oraz promowane w serwisie partnera wydarzenia.
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
5.(…)
Z okazji (…) rocznicy powstania (...) zorganizowano wmurowanie (…) na terenie związanym z działalnością Spółki. Wydarzenie to - skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym obecnych i przyszłych pracowników (...), społeczności lokalnych i otoczenia biznesowego Spółki - odbyło się z udziałem mediów. (…) zawiera m.in.:
‒list przewodni Prezesa Zarządu Spółki,
‒(…) - numery gazety z (…) roku, wraz ze specjalnym wydaniem,
‒stare oraz aktualne zdjęcia (...),
‒zwycięskie rysunki dzieci z konkursu ogłoszonego na (…),
‒Newsy z (...) (na pendrive),
‒wyroby produkowane przez (...) - (również wyrób produkowany przez (...)),
‒gadżet okolicznościowy z logo (…),
‒element stroju (…),
‒element stroju (…),
‒moneta wybita na (…) (...),
‒program Jubileuszowy z (…) - nagranie,
‒mały gadżet - symbol z każdego Oddziału Spółki.
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynił się pośrednio czynnościom opodatkowanym Wnioskodawcy. Dodatkowo, zdaniem Spółki, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Koszty, jakie Spółka poniosła w związku z tą inicjatywą to w szczególności koszt przygotowania postumentu do wmurowania (…), przygotowania (…) oraz koszty zorganizowania konferencji prasowej. Koszty udokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
6.(…)
Z okazji (...) zorganizowany został (…), w którym dobrowolny i bezpłatny udział mogli wziąć pracownicy i emerytowani pracownicy Oddziałów Spółki (wchodzących w skład (...) - jako podatnika VAT) oraz spółek Grupy Kapitałowej (...). Kompleksową organizację Turnieju Spółka zleciła wyspecjalizowanemu podmiotowi posiadającemu niezbędną infrastrukturę i obiekty (…) (zlecenie objęło organizację Turnieju, wynajęcie (…), zakup piłek (…) na potrzeby Turnieju, zakup voucherów podarunkowych oraz pucharów dla zwycięzców, obsługę sędziowską i zabezpieczenie medyczne Turnieju, zagwarantowanie pudełek lunchowych uczestnikom Turnieju, ubezpieczenie OC i NNW dla uczestników Turnieju) - rozliczenie nastąpiło na podstawie faktur VAT wystawionych na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Główne cele Turnieju to integracja (w ramach działalności opodatkowanej podatkiem VAT prowadzonej przez Spółkę niezbędna jest współpraca pracowników Spółki z pracownikami oddziałów Spółki (wchodzących w skład (...) - jako podatnika VAT) i spółek Grupy Kapitałowej (...)) oraz promocja Spółki i jej działalności (podczas Turnieju w wielu miejscach rozmieszczone zostały banery z logo Spółki, logo (...) widoczne na koszulkach uczestników i organizatorów, itp.) - i temu służyło umożliwienie udziału w Turnieju (…) pracownikom spółek Grupy Kapitałowej (...), emerytowanym pracownikom oddziałów Spółki oraz spółek Grupy Kapitałowej. Z uwagi na sytuację epidemiczną Turniej rozgrywany był bez udziału publiczności i bez imprez towarzyszących.
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
7.(…).
W ramach jubileuszu (…) Spółki zorganizowano również trasę eventową (…), czyli mobilną wystawę o (...). Decyzja o zorganizowaniu wystawy w takiej formie wynikała przede wszystkim z ograniczeń związanych z sytuacją pandemiczną. Dzięki mobilnej wystawie i cyfrowej rzeczywistości Spółka mogła przedstawić i utrwalić w świadomości rzeczywistość Polskiej (...) tysiącom ludzi w całym kraju. Wewnątrz (…), znalazły się m.in.: multimedialne ekrany, informacje związane z działalnością i produktami (...), filmy na temat (…). Eksponaty można było dotknąć i sprawdzić ile ważą. (…) opowiadała także o historii odkrycia (...) w Polsce, informowała o ciągu technologicznym i systemach tworzenia (…), a także prezentowała oryginalne stroje (…). Zgodnie z hasłem jubileuszu (...) widzom zaprezentowane zostało, gdzie obecnie wykorzystywany jest (…). Wystawa ta stanowiła narzędzie do rozpowszechnienia wiedzy o działalności Spółki i oferowanych produktach oraz zwiększenia rozpoznawalności Spółki, a jednocześnie hołd dla całej załogi Spółki za ciężką pracę i wiarę w firmę. Udział w projekcie (obejrzenie wystawy) był nieodpłatny.
Usługa organizacji przedmiotowej wystawy nabyta została przez Spółkę od wyspecjalizowanego podmiotu zewnętrznego (dalej: Zleceniobiorca) i zgodnie z zawartą umową objęła w szczególności:
‒prace przygotowawcze - I etap (…):
‒przygotowanie kreacji oraz hasła akcji eventowej,
‒przygotowanie kreacji, grafik/DTP obrandowania naczepy eventowej oraz ciągnika,
‒przygotowanie wizualizacji, adaptacji naczepy oraz ciągnika,
‒przygotowanie kontentu multimedialnego - filmy na ekrany bezszwowe, animacje o tematyce: giełda, produkcja i życie codzienne, dla dzieci,
‒wydruk i oklejenie naczepy oraz ciągnika,
‒wynajem naczepy oraz ciągnika wskazanych przez Spółkę,
‒realizacja adaptacji wnętrz według zaakceptowanej przez Spółkę wizualizacji,
‒- opracowanie harmonogramu trasy eventowej,
‒prace wykonawcze - II etap (…):
‒wynajem naczepy oraz ciągnika wskazanych przez Spółkę,
‒zapewnienie kierowcy oraz obsługi technicznej naczepy i ciągnika oraz hostess podczas eventów,
‒koordynowanie montaży i demontaży, planowanie przejazdów, logistyka: opłaty drogowe, przygotowanie do jazdy, dostępność, zapewnienie miejsc parkingowych,
‒noclegi dla obsługi oraz hostess,
‒zapewnienie środków ochronnych oraz przestrzeganie wytycznych COVID-19,
‒obsługa całkowita realizacji trasy eventowej (…), w tym zapewnienie (…) oraz Producenta,
‒pokrycie wszystkich kosztów eksploatacji oraz ubezpieczeń,
‒zapewnienie ochrony eventów,
‒przywrócenie naczepy i ciągnika do stanu określonego z wynajmującym (wykonanie po ostatnim evencie).
Nabycie usługi organizacji trasy eventowej (…) udokumentowane zostało fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Zgodnie z umową zawartą przez Spółkę ze Zleceniobiorcą, w ramach wynagrodzenia określonego w umowie, Zleceniobiorca przeniósł na Spółkę, z chwilą ustalenia, całość autorskich praw majątkowych, odpowiednio do przedmiotu umowy i jego poszczególnych elementów noszących cechy twórcze. Nabycie autorskich praw majątkowych nie było istotą umowy i służyło wyłącznie przekazaniu Spółce efektów przedmiotu umowy oraz umożliwieniu pełnego wykorzystania przedmiotu umowy przez (...).
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i miał przyczynić się pośrednio czynnościom opodatkowanym Wnioskodawcy. Inicjatywa ta, promując działalność (...) służyła budowaniu wśród odbiorców i otoczenia obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
8.(…)
Kolejny sposób uczczenia (...) to prezentacja informacji o Spółce, jej działalności i produktach w (…) (szczegóły poniżej). W związku z tą inicjatywą Spółka zawarła umowę z (…), której przedmiot to ulokowanie znaku towarowego (...), sponsorowanie oraz przeprowadzenie działań online. Koszty związane z nabyciem przez Spółkę usług objętych przedmiotową umową zostały udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
a)(…) z udziałem pracowników (...)
W ramach zawartej umowy Spółka nabyła (…), w trakcie którego zorganizowany został konkurs z udziałem drużyny (...). Spółka ufundowała zwycięzcom nagrody finansowe, które przekazane zostały na cele charytatywne. (...) zaprezentowany został w uzgodnionej formule (np. logotypy na strojach (…), logotyp na czeku z nagrodą prezentowanym na zakończenie (…).
Zakres umowy objął również nabycie dwunastu wskazań sponsorskich, tj.:
‒poinformowanie o sponsorowaniu audycji teleturnieju przez (...) poprzez wyemitowanie w (…) billboardu sponsorskiego przed i po emisją (…) (dwa wskazania sponsorskie),
‒wskazanie sponsora zawarte w zapowiedziach przedmiotowej audycji, rozpowszechnianych przed pierwszym nadaniem audycji (dziesięć zapowiedzi wraz ze wskazaniem sponsorskim).
b)(…)
W ramach zawartej umowy Spółka nabyła również realizację czterech lokowań znaku towarowego (...): dwóch felietonów (materiałów filmowych nagranych wcześniej) oraz dwóch rozmów w studio na żywo. (...) został pokazany jako logo na ustalonych nośnikach (…). Zarówno felietony, jak też rozmowy na żywo dotyczyć miały branży (…), działalności (...) i jej produktów.
Zakres umowy objął również nabycie ośmiu wskazań sponsorskich, tzn. poinformowanie o sponsorowaniu przez Spółkę czterech audycji emitowanych w ramach bloku programowego (…) poprzez wyemitowanie billboardu sponsorskiego przed i po audycji programu.
c)(…)
Zawarta umowa objęła także realizację odcinka specjalnego (…) o tematyce (…) itp., w czasie którego zorganizowany został konkurs. W trakcie programu osoby znane z życia publicznego na żywo odpowiadały na pytania o bogactwach naszej ziemi, w tym (...). Realizacja programu odbyła się z udziałem eksperta (...) w loży eksperckiej. Spółka ufundowała nagrody pieniężne dla zwycięzców (…) (przekazane na cele charytatywne - logo (...) umieszczone na czeku prezentowanym na zakończenie programu).
Zakres umowy objął również nabycie dwunastu wskazań sponsorskich, tj.:
‒wskazanie sponsora polegające na wyemitowaniu billboardu sponsorskiego przed i po audycji (dwa wskazania sponsorskie),
‒wskazanie sponsora zawarte w zapowiedziach przedmiotowej audycji, rozpowszechnianych przed pierwszym nadaniem audycji (dziesięć zapowiedzi wraz ze wskazaniem sponsorskim).
Główne cele tych inicjatyw to rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiąże się z ogólnym jej funkcjonowaniem i powinien przyczynić się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych VAT. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej (umożliwiającej utrzymanie czy też budowanie relacji z kontrahentami).
Wydatki dotyczące powyższych inicjatyw sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
9.(…)
W ramach obchodów jubileuszu powstał specjalny materiał audiowizualny o charakterze informacyjno-publicystycznym (…). Realizacja tego projektu odbyła się na podstawie umowy zawartej przez Spółkę z podmiotem zewnętrznym (dalej: Usługobiorca), na podstawie której Spółka nabyła usługę realizacji i emisji Programu (na ustalonej przez strony umowy stronie internetowej), w tym:
‒produkcję i postprodukcję Programu,
‒przygotowanie (…) dedykowanego Programowi,
‒zapewnienie studia oraz niezbędnej kadry,
‒propozycje kanału dystrybucji programu w internecie oraz social mediach,
‒zlecenie emisji Programu na ustalonej stronie internetowej.
W ponad 40 minutowym Programie zaprezentowane zostały m.in. najważniejsze informacje o Spółce i jej działalności dotyczące historii, wyników i perspektyw (...).
Zgodnie z umową, w ramach wynagrodzenia określonego w umowie, Usługobiorca przeniósł na Spółkę, z chwilą ustalenia całość autorskich prawa majątkowych, odpowiednio, do przedmiotu umowy i jego poszczególnych elementów noszących ceny twórcze. Nabycie autorskich praw majątkowych nie było istotą umowy i służyło wyłącznie przekazaniu Spółce efektów przedmiotu umowy oraz umożliwieniu pełnego wykorzystania przedmiotu umowy przez (...).
Nabycie usług objętych przedmiotową umową udokumentowane zostało fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
10.(…)
W ramach obchodów jubileuszu (…) Spółki zorganizowano konkurs (…), przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji pn. „(...)”. Jest to aplikacja mobilna, która udostępnia swoim użytkownikom informacje gospodarcze, historyczne, kulturalne związane z terenem (…), w tym dotyczące produkcji (...), zrównoważonego rozwoju i ekologii tego regionu. Cel konkursu to przede wszystkim promocja Spółki i poszerzenie wiedzy o (...). Udział w konkursie był nieodpłatny, mogli w nim uczestniczyć wszyscy użytkownicy aplikacji na (...) (aplikacja ogólnodostępna). Spółka ufundowała nagrody dla laureatów konkursu (gadżety firmowe związane z jubileuszem (...) - zakup udokumentowany fakturami VAT wystawionymi na Spółkę - z wykazaną kwotą podatku VAT).
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynia się pośrednio czynnościom opodatkowanym Wnioskodawcy. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
11.(…)
Spółka zawarła umowę z firmą zewnętrzną na kompleksową organizację wydarzenia jubileuszowego (...), która objęła w szczególności:
‒przygotowanie koncepcji kreatywnej wydarzenia,
‒podpisanie umowy oraz zapewnienie miejsca wydarzenia – (…), w tym zabezpieczenie czasu i przestrzeni na odbycie wymaganych prób organizacyjno-technicznych i artystycznych,
‒przygotowanie projektu, druk oraz dystrybucję zaproszeń,
‒opracowanie etapowego scenariusza wydarzenia,
‒selekcję hostów i hostess do obsługi wydarzenia,
‒opracowanie tekstu konferansjerki dla osoby/osób prowadzącej/prowadzących część oficjalną,
‒zapewnienie cateringu wraz z obsługą dla gości wydarzenia,
‒opracowanie koncepcji scenograficznej wydarzenia,
‒opracowanie planu oświetlenia,
‒opracowanie koncepcji kostiumograficznej,
‒podpisanie umowy z firmą ubezpieczeniową i ubezpieczenie wydarzenia w pełnym zakresie,
‒zakup upominków dla gości (każdy z gości otrzyma upominek z logo Spółki zaprojektowany na okoliczność rocznicową),
‒uzgodnienie zakresu ochrony oraz podpisanie umowy z firmą ochroniarską,
‒zapewnienie wymaganego sprzętu i obsługi do łączenia na żywo ze spółkami zagranicznymi należącymi do Grupy Kapitałowej,
‒zaangażowanie podwykonawców technicznych oraz innych osób niezbędnych do realizacji wydarzenia w warstwie organizacyjno- technicznej,
‒organizację wydarzenia na (…),
‒zapewnienie właściwej oprawy technicznej w zakresie oświetlenia, nagłośnienia, scenografii i innych efektów,
‒przygotowanie projektu i druk programu wydarzenia dla gości wydarzenia,
‒koordynacje oraz organizacje wszystkich działań w ramach realizacji zlecenia,
‒występowanie we wszystkich działaniach podejmowanych w toku realizacji wydarzenia, mając na uwadze najlepiej pojęty interes (...).
W związku z organizacją (…) Spółka zawarła również umowę na organizację w trakcie tego wydarzenia występu gwiazdy zagranicznej. Koszty związane z realizacją przedmiotowych umów udokumentowane zostały fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
W ramach wydarzenia jubileuszowego (...) zaaranżowano (…), w których uczestnicy mogli poznać najważniejsze dla (...) z możliwością wykonania swojej (...) odbitki spośród trzech (...) zaprojektowanych specjalnie na tę okoliczność; (…) - tu goście mieli okazję porozmawiać z ekspertem w zakresie inwestycji w (…) oraz instrumenty finansowe; (…) - z możliwością samodzielnego zaprojektowania i wykonania ze (…) drutu bransoletki z zawieszką z logotypem wydarzenia). W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz Spółki, pracownicy Spółki, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, ambasad oraz kontrahenci. W trakcie wydarzenia istotną częścią brandingu i aranżacji scenograficznej był duży napis (...) ustawiony w części recepcyjnej - widoczny dla każdego uczestnika wydarzenia, przypominający o skali rozwoju (...) na świecie. Udział w wydarzeniu był nieodpłatny. Główny cel tego wydarzenia to podkreślenie znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata, a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynił się pośrednio czynnościom opodatkowanym Wnioskodawcy. To element promowania wizerunku Spółki, uświadomienia znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym (...). Obecność kontrahentów służyła budowaniu i umacnianiu relacji biznesowych, tak ważnych dla działalności Spółki. Natomiast obecność przedstawicieli pozostałych osób wynikała w głównej mierze z profilu działalności (...). Specyfika funkcjonowania takich podmiotów jak Spółka wymaga zapewnienia szczegółowych warunków dla prowadzenia działalności, tzn. zapewnienia odpowiedniej bazy zasobowej. Pozyskiwanie odpowiednich obszarów, tj. takich które znajdują się w bliskim sąsiedztwie Spółki, a które często stanowią własność samorządów, często możliwe jest wyłącznie w drodze wieloletniej współpracy z przedstawicielami władz lokalnych. Bez wzajemnego porozumienia uzyskanie przychylności w staraniach o pozyskanie niezbędnych dla Wnioskodawcy terenów byłoby niemożliwe i narażałoby (...) na poważne utrudnienia w kontynuacji działalności. Ponadto, działania marketingowe nie zawsze realizują się w schemacie producent - nabywca. W przypadku działalności takiej jak działalność (...) wymagana jest dużo bardziej zaawansowana strategia marketingowa realizowana na różnych poziomach, nie tylko w relacji z odbiorcą bezpośrednim, ale przede wszystkim w relacjach z innymi interesariuszami, od których często zależy kontynuowanie działalności i zapewnienie Spółce konkurencyjności na rynku.
Nabycie usług objętych wymienionymi powyżej umowami udokumentowane zostało fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
12.(…)
Kolejna forma uczczenia (…) to zakup i umieszczenie reklamy (...). W ramach umowy zawartej z podmiotem zewnętrznym, posiadającym siedzibę (…) i nieposiadającym stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce (dalej: Zleceniobiorca) Spółka dokonała zakupu powierzchni reklamowej (…) wraz z dokumentacją fotograficzną. Głównym celem tej inicjatywy było rozpowszechnianie wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata. Projekt ten, akcentujący istnienie i działalność Spółki, wiąże się z ogólnym jej funkcjonowaniem i ma związek pośredni z czynnościami opodatkowanymi VAT u Wnioskodawcy. Projekt przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku jako element promocji Spółki (również wśród obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów), poszerzenia wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata, co docelowo ma służyć również pośrednio pozyskiwaniu nowych kontrahentów.
Poniesienie kosztów wynikających z umowy nastąpiło na podstawie faktury wystawionej na Spółkę przez Zleceniobiorcę i zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka z tytułu tej transakcji rozpoznała import usług opodatkowany w Polsce (Spółka jako nabywca dokonuje naliczenia podatku należnego VAT od tej transakcji).
13.(…)
Z okazji (…) rocznicy (...) powstał cykl jubileuszowych (…) w miejscowościach, w których Spółka prowadzi działalność. (…), zawierające logo (...), tematyką nawiązujące do jubileuszu (...), eksponowane są na elewacjach budynków w ustalonych terminach. (…) stanowią element strategii marketingowej Spółki, a jednocześnie wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie firmy. Zawarte przez Spółkę umowy dotyczące nabycia (…) objęły w szczególności:
a)(…) na elewacji budynku w (…):
‒wykonanie projektu graficznego (…),
‒wykonanie (…) (wraz z materiałami i przy użyciu bezpiecznego niezbędnego sprzętu),
‒najem powierzchni reklamowej wskazanej przez Spółkę na okres 3 lat,
‒uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód,
‒dokumentację fotograficzną z malowania (…),
‒ekspozycję (…) przez okres obowiązywania najmu powierzchni reklamowej.
W świetle zawartej umowy, w ramach wynagrodzenia określonego w umowie, z chwilą odbioru przedmiotu umowy, (...) udzielana jest licencja niewyłączna na korzystanie z projektu (…) w postaci utrwalenia i zwielokrotnienia go w formie (…) oraz utrwalenia i zwielokrotnienia jako tło pulpitu ekranu komputera (licencja udzielona jest na okres 5 lat, po którym to okresie automatycznie przedłużana jest na czas nieokreślony).
Wynagrodzenie określone w umowie udokumentowane jest fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT) i podlega rozliczeniu w pięciu ratach (I rata za wykonanie (…) i protokolarnym odbiorze (…), II rata za ekspozycję (…) w okresie od jego wykonania do (…) i kolejne trzy raty za ekspozycję (…) w kolejnych latach (do zakończenia okresu obowiązywania najmu powierzchni reklamowej).
b)(…) mural na elewacji budynku w (…):
‒wykonanie (…) farbami ekologicznymi na elewacji ustalonego budynku w (…),
‒wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz filmowej z malowania (…) oraz zdjęć finalnych,
‒ekspozycję (…) w okresie od (…),
‒montaż świateł dynamicznych zintegrowanych z projektem (…).
W świetle zawartej umowy, w ramach wynagrodzenia określonego w umowie, zleceniobiorca przenosi na Spółkę, z chwilą ustalenia, całość autorskich praw majątkowych, odpowiednio do przedmiotu umowy i jego poszczególnych elementów noszących cechy twórcze. Nabycie autorskich praw majątkowych nie jest istotą umowy i służy wyłącznie przekazaniu Spółce efektów przedmiotu umowy oraz umożliwieniu pełnego wykorzystania przedmiotu umowy przez (...).
Wynagrodzenie określone w umowie udokumentowane jest fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT) i rozliczone zostaje w dwóch ratach (I rata w formie zaliczki po podpisaniu umowy i II rata po wykonaniu przedmiotu umowy).
Powyższe inicjatywy służyć mają przede wszystkim rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekty te, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiążą się z ogólnym jej funkcjonowaniem i mają związek pośredni z czynnościami opodatkowanymi VAT u Wnioskodawcy. W ocenie Spółki projekty te przekładają się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) tworzy wśród odbiorców i otoczenia biznesowego (w tym nabywców produktów (...)) obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a więc i potencjalnego dostawcy.
14.(…)
Wydarzeniem upamiętniającym rocznicę powstania (...) był również jubileuszowy (…), w którym wzięli udział:
‒pracownicy Spółki wraz z osobami towarzyszącymi (pracownik otrzymał bezpłatnie jeden bilet uprawniający do wstępu na (…) pracownika wraz z jedną osobą towarzyszącą, bilety nieimienne),
‒zaproszeni goście (przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kontrahenci).
Projekt ten, akcentujący istnienie i działalność Spółki, dotyczył ogólnego jej funkcjonowania i miał pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi VAT u Wnioskodawcy. To element promowania Spółki, uświadomienia znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym. W ocenie Spółki projekt przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) buduje wśród odbiorców (w tym również potencjalnych nabywców produktów Spółki) i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta. Obecność kontrahentów służyła budowaniu i umacnianiu relacji biznesowych, tak ważnych dla działalności Spółki. (...) jako przedsiębiorca z branży (…), której cechą jest przywiązanie do terenu, a tym samym regionu, zobligowany jest do podejmowania takich działań, które przyniosą mu przychylność ze strony lokalnych władz, od których jako miejscowych decydentów często zależy byt Spółki. Ten byt zapewnia Spółce dostęp do zasobów zlokalizowanych na terenach, które znajdują się w zarządzie tych władz. Ponadto, działania marketingowe nie zawsze realizują się w schemacie producent - nabywca. W przypadku działalności takiej jak działalność (...) wymagana jest dużo bardziej zaawansowana strategia marketingowa realizowana na różnych poziomach, nie tylko w relacji z odbiorcą bezpośrednim, ale przede wszystkim w relacjach z innymi interesariuszami, od których często zależy kontynuowanie działalności i zapewnienie Spółce konkurencyjności na rynku. Udział osób towarzyszących pracowników Spółki to działanie służące wzmocnieniu więzi pracowników ze Spółką oraz rozpowszechnianiu wśród rodzin i znajomych pracowników wiedzy o działalności (...) i strategicznym znaczeniu (...) dla rozwoju świata. Pracownicy, którzy czują się ważni dla pracodawcy (który dba nie tylko o nich, ale również o ich rodziny) rzadziej zmieniają miejsce pracy, są wydajniejsi i efektywniejsi, co pozwala Spółce na realizację procesów generujących obrót opodatkowany VAT.
W trakcie tego wydarzenia miało miejsce przemówienie przedstawiciela Zarządu (...). W związku z organizacją (…) Spółka zawarła dwie umowy:
‒umowę obejmującą oprawę muzyczną, techniczną i wokalną, wynajem Stadionu oraz ochronę murawy,
‒umowę na catering dla uczestników wydarzenia.
Wydatki dotyczące organizacji (…) udokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wydatki dotyczące powyższego wydarzenia sfinansowane zostały ze środków obrotowych Wnioskodawcy.
W ramach realizacji przedstawionych powyżej wydarzeń jubileuszowych mogły pojawiać się również koszty dotyczące usług fotograficznych (zdjęcia i filmy upamiętniające obchody rocznicy Spółki) oraz artykułów prasowych - wydatki udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Wszystkie zaprezentowane we Wniosku projekty przekładają się na realizację celów marketingowych Spółki, bowiem jeden z istotnych celów tych projektów to dążenie do rozpoznawalności i promowania marki Spółki oraz pozytywnego postrzegania (...), co w długim okresie umacnia pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów (Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT często korzysta z finansowania dłużnego – co jest charakterystyczne dla podmiotów z sektora (…). Wskazane inicjatywy mogą także wpływać na pozafinansowe wskaźniki (…), Społeczna odpowiedzialność (Social) i Ład Korporacyjny (Corporate Governance)) Spółki i realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju - coraz istotniejszych w środowisku biznesowym i inwestycyjnym.
Przedmiotowe projekty wiążą się z całokształtem funkcjonowania (...) - ich realizacja nie przyczynia się bezpośrednio do sprzedaży opodatkowanej Spółki lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych VAT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego
Oddziały Spółki, w których odbywa się (…) to:
1. (…),
2. (…),
3. (…).
Poza podstawowymi produktami, których sprzedaży (na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą) dokonuje Spółka, z której obrót podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona, tj. (…), Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje również sprzedaży innych towarów i usług, których sprzedaż podlega także opodatkowaniu VAT wg stawek innych niż zwolniona, są to w szczególności:
‒(…),
‒odsprzedaż mediów (energia elektryczna, energia cielna),
‒odsprzedaż zużytego sprzętu, niewykorzystywanego już w działalności gospodarczej Spółki (np. złom),
‒ołów rafinowany,
‒kwas siarkowy techniczny,
‒selen techniczny.
Odbiorcami towarów/usług oferowanych przez Spółkę są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Sporadycznie zdarza się sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, głównie na rzecz pracowników – np. refaktura kosztów usług (rozmowy telefoniczne), sprzętu niewykorzystywanego już w działalności Spółki (np. telefon komórkowy, samochód).
Ponadto w odniesieniu do poszczególnych projektów Spółka wyjaśniła, że:
1.(…)
Konkurs jubileuszowy o tematyce (...) i działalności Spółki przełożył się na budowanie przewagi konkurencyjnej Spółki (w szczególności na rynku pracy) poprzez:
‒wzmocnienie poczucia przynależności pracowników do Grupy (...),
‒poprawę atmosfery pracy, a co za tym idzie wzrost wydajności i efektywności,
‒umacnianie wizerunku Spółki jako zaufanego, stabilnego i odpowiedzialnego pracodawcy, co zachęca do wyboru Spółki jako pracodawcy.
Gadżety reklamowe z logo (...) będące nagrodami w konkursie to np. worki, smycze, odblaski, spinnery, gry planszowe.
Organizacja konkursu polegającego na zebraniu i nagrodzeniu najlepszych prac konkursowych nawiązujących tematyką do (...) i działalności Spółki służyła budowaniu przewagi konkurencyjnej Spółki, w szczególności na rynku pracy, co pozwala Spółce na realizację procesów generujących obrót, podlegający opodatkowaniu VAT.
Główny cel konkursu to wzmocnienie poczucia przynależności pracowników do Grupy (...), poprawa atmosfery pracy, a co za tym idzie wzrost wydajności i efektywności. Dodatkowo, inicjatywa ta wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego i odpowiedzialnego pracodawcy, co przekłada się na łatwiejszy dostęp do nowych pracowników i postrzeganie Spółki ze strony otoczenia, w którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT.
Organizacja Konkursu pozwoliła na umacnianie przewagi konkurencyjnej Spółki, w szczególności na rynku pracy, poprawę atmosfery pracy, a co za tym idzie wzrost wydajności i efektywności pracowników, co w efekcie umożliwia zapewnienie stabilnej i pożądanej przez Spółkę kadry, która jest niezbędna dla utrzymania procesów generujących produkcję i sprzedaż towarów i usług, opodatkowanych VAT. Lepsze nastawienie pracowników, do wykonywanej pracy i wzrost ich efektywności, przyczyniając się do wzrostu produktywności firmy, ma zasadniczy związek z działalnością gospodarczą Spółki i – w konsekwencji – ze sprzedażą (...), która co do zasady podlega opodatkowaniu VAT.
Konkurs pozwolił na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, w szczególności poprzez wzmocnienie poczucia przynależności pracowników do Grupy (...), poprawę atmosfery pracy, a co za tym idzie wzrost wydajności i efektywności, podkreślenie pozycji Spółki jako zaufanego i stabilnego pracodawcy, co zachęca do wyboru Spółki jako pracodawcy.
Realizacja wydarzenia pozwoliła na umacnianie wizerunku Spółki jako zaufanego, stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jej postrzeganie ze strony otoczenia.
Konkurs miał na celu promocję zawodu (…) i wzbudzenie zainteresowania miejscami pracy związanymi z (...) wśród dzieci i młodzieży stanowiących w przyszłości potencjalnych pracowników. Hasłem przewodnim jubileuszowego (…). To również przyświecało idei organizacji Konkursu, co stanowiło promocję (...), jako głównego (…) przez Spółkę.
Spółka wskazywała już, że przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
2.(…)
(…) odbywające się w 4 miastach (...) związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą (…) umocniły wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także pozytywne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi poprzez wyraźne zaakcentowanie na zewnątrz istnienia, znaczenia i działalności Spółki.
Projekt ten wpłynął pośrednio na działalność gospodarczą prowadzoną przez Spółkę, bowiem akcentując na zewnątrz istnienie i działalność Spółki umocnił wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umocnił pozytywne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi. Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki. Nie przyczynił się on bezpośrednio do sprzedaży opodatkowanej Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynił się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych.
Projekt ten wpłynął na wzrost konkurencyjności (...), bowiem akcentując na zewnątrz istnienie i działalność Spółki umocnił wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także pozytywne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Realizacja wydarzenia zaakcentowała na zewnątrz istnienie, znaczenie i działalność Spółki, umocniła wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów obraz Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego, z którym warto nawiązywać współpracę.
Spółka wskazywała już, że przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
3.(…)
Jubileuszowy logotyp (...) wyświetlano na fasadzie pięciu budynków – Oddziałów (...).
Projekt adresowany był do szerokiego grona odbiorców, tj. wszystkich osób, na których drodze znalazły się podświetlone budynki przypominające o istnieniu i działalności (...), w tym obecnych i potencjalnych przyszłych kontrahentów Spółki. Nie ma możliwości jednoznacznego wskazania, jakich konkretnie towarów/usług sprzedawanych przez Spółkę będą/mogą być oni odbiorcami.
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiąże się z całokształtem jej funkcjonowania i działalności, która pozwala na dokonywanie sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT. Nie przyczynia się on bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
Projekt ten wpływa na wzrost konkurencyjności (...), bowiem promując działalność (...) buduje wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako stabilnego kontrahenta. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Realizacja wydarzenia zaakcentowała na zewnątrz istnienie, znaczenie i działalność Spółki, umocniła wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów obraz Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego, z którym warto nawiązywać relacje biznesowe. W długim okresie umacnia to pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT).
Przedmiotowe wydarzenie było elementem realizacji polityki marketingowej związanej z działalnością gospodarczą Spółki zmierzającej do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym. Może to mieć znaczący wpływ na możliwości rozwojowe Spółki. To także reklama Spółki i jej produktów, która umacnia pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia zaakcentowała na zewnątrz istnienie, znaczenie i działalność Spółki, umocniła wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów wizerunek Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego, z którym warto nawiązywać relacje biznesowe.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
4.(…)
Projekt ten wpływa pośrednio na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Umieszczenie logo (...) jako widocznego elementu akcentującego działalność Spółki m. in. na dedykowanej stronie internetowej (…) planszy promującej wydarzenie, w materiałach komunikacyjnych kierowanych do uczestników i mediów, mediach społecznościowych, umieszczenie informacji o (...) w opisie gier stworzonych w ramach (…) to ważne elementy zaznaczenia pozycji Spółki na rynku jako silnie rozwijającej się, docierające do bardzo szerokiego grona odbiorców. Projekt nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
W wyniku realizacji przedmiotowego projektu Spółka nie wprowadziła do swej działalności nowych innowacyjnych rozwiązań, ale umocniła swój wizerunek jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co stanowi ważny i mocny sygnał dla środowiska biznesowego i kontrahentów, a także okazję do prezentacji wizerunku Spółki jako silnie rozwijającego się, atrakcyjnego partnera biznesowego.
Organizacja (…) wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. (…) był dużym, medialnym wydarzeniem, które stanowiło ważny i mocny sygnał dla środowiska biznesowego i kontrahentów, a także okazję do prezentacji wizerunku Spółki jako silnie rozwijającego się, atrakcyjnego partnera biznesowego.
Realizacja przedmiotowego projektu zaakcentowała na zewnątrz istnienie, znaczenie i działalność Spółki, umocniła wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów obraz Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego, rozwijającego się pod kątem branży technologicznej, z którym warto nawiązywać relacje biznesowe. W długim okresie umacnia to pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT).
Organizacja (…) wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. (…) był dużym, medialnym wydarzeniem, które stanowiło ważny i mocny sygnał dla środowiska biznesowego i kontrahentów, a także okazję do prezentacji wizerunku Spółki jako silnie rozwijającego się, atrakcyjnego partnera biznesowego.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
5.(…)
Wydarzenie to wpłynęło pośrednio na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT, bowiem projekt ten akcentując istnienie i działalność Spółki wpłynął korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej (w szczególności poprzez udział mediów w tym wydarzeniu). Projekt nie przyczynił się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
Wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez zaznaczenie istnienia i działalności Spółki wpływające korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. W długim okresie umacnia to pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT).
Realizacja wydarzenia zaakcentowała istnienie i działalność Spółki wpływając korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co umacnia wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów obraz Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego, z którym warto nawiązywać relacje biznesowe.
Realizacja wydarzenia wpływa korzystnie na wizerunek Spółki i sposób jej postrzegania przez klientów i otoczenie biznesowe. Zaakcentowanie istnienia i działalności Spółki pozwala na umocnienie wizerunku Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
6.(…)
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpływały bezpośrednio na ostatecznych nabywców towarów/usług oferowanych przez Spółkę, natomiast umacniały integrację pracowników Spółki i pomagały w budowaniu pozytywnych i trwałych relacji między pracownikami oraz między pracownikami a pracodawcą. Specyfika funkcjonowania takich podmiotów jak Spółka wymaga zapewnienia szczegółowych warunków dla prowadzenia działalności, tzn. zapewnienia odpowiedniej bazy zasobowej – czemu służył przedmiotowy projekt.
(…) przełożył się na cele marketingowe Państwa Spółki. Organizacja (…) to element działań marketingowych/promocyjnych zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę i pracodawcę, co może mieć znaczący wpływ na możliwości rozwojowe Spółki. To także element reklamy Spółki i jej produktów. Poprzez organizację (…) Spółka z jednej strony motywuje swoich pracowników (bądź przyszłych pracowników) i poprawia atmosferę pracy, z drugiej zaś strony promuje swoją działalność gospodarczą oraz markę. W przypadku działalności takiej jak działalność (...) wymagana jest zaawansowana strategia marketingowa realizowana na różnych poziomach, nie tylko w relacji z odbiorcą bezpośrednim, ale przede wszystkim w relacjach z pracownikami innymi interesariuszami.
Realizacja (…) wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co umacnia wśród pracowników i innych interesariuszy obraz Spółki jako silnego i stabilnego pracodawcy i partnera biznesowego, z którym warto nawiązywać relacje biznesowe. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Jednym z celów (…) była promocja Spółki i jej działalności – podczas (…) w wielu miejscach rozmieszczone zostały banery z logo Spółki promujące działalność Spółki i oferowane przez nią produkty, logo (...) umieszczone było na koszulkach uczestników i organizatorów.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
7.(…)
Wydarzenie to wpłynęło pośrednio na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT jako narzędzie do rozpowszechniania wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenia rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczyniał się pośrednio czynnościom opodatkowanym (...). Inicjatywa ta, promując działalność (...) budowała wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także służyła budowaniu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Przedmiotowa inicjatywa poprzez rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach służyła wzmacnianiu obrazu Spółki jako silnego i stabilnego przedsiębiorcy wśród wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy, w tym obecnych i/lub potencjalnych klientów, pracowników i pozostałych interesariuszy Spółki, a także utrwalaniu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
(…) przełożyła się na wzrost konkurencyjności oraz rozpoznawalności Spółki na rynku poprzez rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach. Projekt ten, promując działalność (...) budował wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także służył budowaniu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Realizacja wydarzenia służyła wzmacnianiu obrazu Spółki jako silnego i stabilnego przedsiębiorcy wśród wszystkich chętnych do obejrzenia (…), w tym obecnych i/lub potencjalnych klientów. (…) stanowiła narzędzie do rozpowszechnienia wśród interesariuszy Spółki wiedzy o działalności Spółki i oferowanych produktach oraz zwiększenia rozpoznawalności Spółki.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz reklamy Spółki i jej produktów. To projekt, który miał na celu promować (...) oraz jej wyroby, rozpowszechniać wiedzę o procesach produkcyjnych i możliwościach wykorzystywania produktów Spółki, a przez to przyczyniać się do postrzegania Spółki jako stabilnego/odpowiedzialnego partnera i w konsekwencji wzrostu sprzedaży (która jest opodatkowana VAT). Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia wpływa na umacnianie wizerunku (...) jako silnego i stabilnego kontrahenta, stanowi narzędzie do rozpowszechnienia wśród interesariuszy Spółki wiedzy o działalności Spółki i oferowanych produktach oraz zwiększenia rozpoznawalności Spółki.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
8.(…)
Wydarzenie to wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki.
Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczyniał się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych VAT.
Wydarzenie wpłynęło korzystnie na budowanie przewagi konkurencyjnej (umożliwiającej utrzymanie czy też budowanie relacji z kontrahentami) oraz umacnianie wizerunku Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy. Służyło temu rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki.
Realizacja wydarzenia służyła wzmacnianiu obrazu Spółki jako silnego i stabilnego przedsiębiorcy wśród różnych grup interesariuszy, w tym obecnych i/lub potencjalnych klientów. Wydarzenie stanowiło narzędzie do rozpowszechnienia wśród interesariuszy Spółki wiedzy o działalności Spółki i oferowanych produktach oraz zwiększenia rozpoznawalności Spółki i zachęcenie do nawiązania współpracy ze Spółką.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz element reklamy Spółki i jej produktów. To projekt, który miał na celu promować (...) oraz jej wyroby, rozpowszechniać wiedzę o procesach produkcyjnych i możliwościach wykorzystywania produktów Spółki, a przez to przyczyniać się do postrzegania Spółki jako stabilnego/odpowiedzialnego przedsiębiorcy. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Organizacja wydarzenia wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej (umożliwiającej utrzymanie czy też budowanie relacji z kontrahentami).
W trakcie wydarzeń Spółka, jej działalność oraz oferowane przez nią produkty prezentowane były dla szerokiego grona odbiorców na różne sposoby, m.in. poprzez lokowanie znaku towarowego (...), rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach (felietony i rozmowy dotyczące branży (…), działalności (...) i jej produktów).
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
9.(…)
Projekt ten wpłynął korzystnie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą i czynności opodatkowane podatkiem VAT dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) służył budowaniu wśród odbiorców obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umacnianiu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi. Projekt nie przyczyniał się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
Celem było rozpowszechnienie wiedzy o działalności (...) (historia, wyniki, perspektywy) i oferowanych przez Spółkę produktach, zwiększenie rozpoznawalności Spółki, budowanie wśród odbiorców obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umacnianie pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki poprzez rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...), posłużył budowaniu wśród odbiorców obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umacnianiu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Realizacja wydarzenia pozwoliła na rozpowszechnienie wśród szerokiego grona interesariuszy (w tym również potencjalnych nabywców produktów Spółki) wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki, posłużyła budowaniu wśród odbiorców obrazu Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umacnianiu pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi i społecznymi.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz element reklamy Spółki i jej produktów. To projekt, który miał na celu promować (...) oraz jej wyroby, rozpowszechniać wiedzę o historii Spółki, jej wynikach, perspektywach na przyszłość, a przez to przyczyniać się do postrzegania Spółki jako stabilnego/odpowiedzialnego przedsiębiorcy. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia pozwoliła na umacnianie wśród odbiorców wizerunku Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, z którym warto nawiązywać współpracę, rozpowszechniając przy tym wiedzę o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz rozpoznawalność Spółki.
W trakcie wydarzenia promowana była działalność (...) i oferowane przez Spółkę produktów - poprzez prezentację historii Spółki, osiąganych wyników, perspektyw i produktów.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
10.(…)
Wydarzenie to wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, nie przyczynił się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
Wydarzenie to przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) buduje wśród otoczenia i odbiorców (w tym również potencjalnych nabywców produktów Spółki) obraz Spółki jako silnego i stabilnego podmiotu, z którym warto nawiązywać współpracę.
Cel konkursu to przede wszystkim promocja Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) – również wśród obecnych i potencjalnych kontrahentów. Projekt ten wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia (w tym biznesowego) oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnieniu wiedzy działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz element reklamy Spółki i jej produktów. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Projekt ten wpływa korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia (w tym biznesowego) oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Celem konkursu była przede wszystkim promocja Spółki i poszerzenie wiedzy o (...) – również wśród obecnych i potencjalnych kontrahentów.
W ramach realizacji przedmiotowego projektu szerokiemu gronu odbiorców przekazywane były informacje gospodarcze, historyczne itp. związane z działalnością Spółki, w tym dotyczące produkcji (...), zrównoważonego rozwoju i ekologii – pozwoliło to na realizację celu, jakim była promocja Spółki i poszerzenie wiedzy o (...) oraz oferowanych przez Spółkę produktach.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
11.(…)
Wydarzenie to wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT poprzez rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki. Projekt, akcentując istnienie i działalność Spółki, stanowił element promowania wizerunku Spółki, uświadomienia znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym (...). Projekt nie przyczynił się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
Wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku. Uzasadnienie odpowiedzi na to pytanie zawiera się w odpowiedzi na poprzednie pytanie.
Realizacja wydarzenia mogła mieć wpływ na kontrahentów oraz potencjalnych kontrahentów Spółki dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekt, akcentując istnienie i działalność Spółki, stanowił element promowania wśród szerokiego grona interesariuszy wizerunku Spółki, uświadomienia im znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z otoczeniem biznesowym (...).
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnienia wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz element reklamy Spółki i jej produktów. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia pozwoliła na promowanie wśród szerokiego grona interesariuszy wizerunku Spółki jako godnego zaufania, stabilnego przedsiębiorcy, uświadomienia im znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z otoczeniem biznesowym (...).
W trakcie wydarzenia miała miejsce promocja produktów oferowanych przez Spółkę – np. w formie (…), w których uczestnicy mogli poznać najważniejsze dla (...), gdzie uczestnicy mieli również okazję porozmawiać z ekspertami w poszczególnych obszarach związanych z działalnością (...). W trakcie wydarzenia istotną częścią brandingu i aranżacji scenograficznej był duży napis (...) – widoczny dla każdego uczestnika wydarzenia, przypominający o skali rozwoju (...) na świecie. Główny cel tego wydarzenia to podkreślenie znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
12.(…)
Projekt ten wpłynął na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku poprzez promocję Spółki (również wśród obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów) i rozpowszechnianie wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata.
Realizacja wydarzenia powinna mieć wpływ na obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów Spółki poprzez poszerzenie wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata, co docelowo miało służyć również pośrednio pozyskiwaniu nowych kontrahentów.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnienia wiedzy skali rozwoju (...) na świecie, strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata, oferowanych przez Spółkę produktach. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia pozwoliła na promowanie wśród szerokiego międzynarodowego grona interesariuszy wizerunku Spółki jako godnego zaufania, stabilnego przedsiębiorcy, zwiększenie rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnienie wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
Wydatki dotyczące powyższego projektu sfinansowane zostały ze środków obrotowych Spółki.
13.(…)
Wydarzenie to wpływa na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT poprzez rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki.
Projekt nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...). W długim okresie umacnia to pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT).
Przedmiotowy projekt przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) tworzy wśród odbiorców i otoczenia biznesowego (w tym nabywców produktów (...)) obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a więc i potencjalnego dostawcy.
Realizacja wydarzenia powinna mieć wpływ na obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów Spółki poprzez poszerzenie wiedzy o Spółce, oferowanych przez nią produktach, skali rozwoju (...), co docelowo miało służyć również pozyskiwaniu nowych kontrahentów.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki poprzez zwiększenie rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz wzmacniania marki (...). Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia pozwoliła na promowanie wśród szerokiego grona interesariuszy wizerunku Spółki jako godnego zaufania, stabilnego przedsiębiorcy, poprzez zaakcentowanie znaczenia (...) oraz strategicznego znaczenia (...), co wiąże się również ze wzrostem rozpoznawalności Spółki oraz oferowanych przez Spółkę produktów.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
Wydatki dotyczące powyższego projektu sfinansowane zostały ze środków obrotowych Spółki.
14.(…)
Realizacja wydarzenia, pozwoliła na promowanie Spółki, uświadomienie znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowanie pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym, co przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem elementy te są niezbędne dla funkcjonowania Spółki i prowadzenia przez nią działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Wzmacnianie wizerunku Spółki jako godnego zaufania, stabilnego przedsiębiorcy umożliwia utrzymywanie obecnych, a także pozyskiwanie nowych kontrahentów. Wydarzenie nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...).
Jak wskazano we Wniosku wydatki dotyczące organizacji przedmiotowego projektu udokumentowane były fakturami VAT wystawionymi na Spółkę (z wykazaną kwotą podatku VAT).
Przedmiotowe wydarzenie przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) tworzy wśród odbiorców i otoczenia biznesowego (w tym nabywców produktów (...)) obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a więc i potencjalnego dostawcy. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia powinna mieć wpływ na obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów Spółki poprzez poszerzenie wiedzy o Spółce, oferowanych przez nią produktach, skali rozwoju (...), co pozwala na budowanie pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym, a w konsekwencji ma również pozyskiwaniu nowych kontrahentów.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnieniu wiedzy o skali rozwoju (...), oferowanych przez Spółkę produktach i wzmacniania marki (...). Wydarzenie, jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) miało stworzyć wśród odbiorców i otoczenia biznesowego (w tym nabywców produktów (...)) obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, z którym warto nawiązywać długookresową współpracę. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
Realizacja wydarzenia miała wpływ na wizerunek Spółki i sposób jej postrzegania przez kontrahentów Spółki dzięki poszerzeniu wiedzy o Spółce, oferowanych przez nią produktach, skali rozwoju (...). Pozwala to na budowanie pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym, a w konsekwencji również na pozyskiwanie nowych kontrahentów.
W ramach realizacji przedmiotowego projektu szerokiemu gronu odbiorców przekazywane były informacje związane z działalnością Spółki i oferowanymi przez nią produktami (m. in. w formie przemówienia przedstawiciela Zarządu (...). Pozwoliło to na realizację celu, jakim była promocja Spółki i poszerzenie wiedzy o (...) oraz oferowanych przez Spółkę produktach.
Przedmiotowy projekt wiązał się z całokształtem funkcjonowania Spółki i prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
Pytanie
Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego dotyczącego zakupu towarów i usług służących realizacji działań z okazji (…) rocznicy powstania (...)?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wydatki poniesione przez Spółkę na organizację wskazanych zdarzeń z okazji (…) rocznicy powstania (...) uprawniają Spółkę do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Spółka zaznacza, że jej pytanie nie dotyczy ewentualnych wydatków na nabycie usług noclegowych i gastronomicznych związanych z opisanymi wydarzeniami, które zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 4) ustawy o VAT objęte są koniecznością wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT (Spółka nie odlicza podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących takie wydatki).
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Jak wynika z treści powołanego przepisu, warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanych zakupów towarów i usług jest ich związek z realizowanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a działalnością opodatkowaną, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni bądź pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczyniają się do generowania przez podatnika obrotów.
Wszystkie zdarzenia związane z jubileuszem (...) miały szczególny charakter i kierowane były do różnych grup interesariuszy Spółki, w tym pracowników i ich rodzin, kontrahentów Spółki, władz lokalnych i rządowych, jak również osób nie związanych ze Spółką. Motywem wszystkich wskazanych zdarzeń był (...) oraz produkty wytwarzane przez Spółkę. Jak wskazano we Wniosku, wydatki na zakup towarów i usług służących realizacji projektów wymienionych w punktach 1-14 związane są z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i służą pośrednio czynnościom opodatkowanym. Zakupy te dokonywane były w ramach realizacji m.in.:
‒polityki pracowniczej Spółki, czyli działań nakierowanych na ukształtowanie więzi pracowników ze Spółką i dobrej atmosfery pracy, zwiększenie efektywności pracy oraz kształtowanie wizerunku Spółki jako dobrego pracodawcy, co w efekcie umożliwia zapewnienie stabilnej i pożądanej przez Spółkę kadry, która jest niezbędna dla utrzymania procesów generujących produkcję i sprzedaż towarów i usług, opodatkowanych VAT. W nowocześnie zarządzanym przedsiębiorstwie zatrudniającym wiele tysięcy pracowników, jest wręcz wskazane, aby przez celowe działania wpływać na poprawę atmosfery i warunków pracy i tym samym zwiększać jej efektywność. W przedsiębiorstwach o profilu działalności zbieżnym z (...) praca jest jednym z najistotniejszych czynników produkcji i bezpośrednio decyduje o skali produkcji i tym samym wielkości sprzedaży opodatkowanej. Nie ulega zatem wątpliwości, że lepsze nastawienie pracowników, potencjalnych przyszłych pracowników, do wykonywanej pracy i wzrost ich efektywności, przyczyniając się do wzrostu produktywności firmy, ma zasadniczy związek z działalnością gospodarczą Spółki i - w konsekwencji - ze sprzedażą (...), która co do zasady podlega opodatkowaniu VAT,
‒działań marketingowych/promocyjnych zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) - odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym, które może mieć znaczący wpływ na możliwości rozwojowe Spółki oraz reklamy Spółki i jej produktów, w tym obszarze Spółka zorganizowała projekty, które mają promować (...) oraz jej wyroby, rozpowszechniać wiedzę o procesach produkcyjnych i możliwościach wykorzystywania produktów Spółki, a przez to przyczyniać się do postrzegania Spółki jako stabilnego/odpowiedzialnego partnera i w konsekwencji wzrostu sprzedaży (która jest opodatkowana VAT).
‒Państwa zdaniem, realizacja tego rodzaju przedsięwzięć jest typowa dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na skalę zbliżoną do (...), w szczególności dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w branży (…). Poprzez organizację zdarzeń, takich jak będące przedmiotem niniejszego Wniosku, przedsiębiorcy z jednej strony motywują swoich pracowników (bądź przyszłych pracowników) i poprawiają atmosferę pracy, z drugiej zaś strony promują swoją działalność gospodarczą, markę oraz reklamują swoje produkty. Państwa zdaniem działania te są wyłączną konsekwencją prowadzenia przez (...) działalności gospodarczej i służą jej rozszerzaniu i usprawnianiu. Mając na uwadze, że działalność (...) jest, co do zasady, opodatkowana VAT, w ocenie Spółki ewidentny jest zatem związek powyższych działań z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
Państwa zdaniem wydarzenia te wpływają także na wzrost konkurencyjności Spółki i prowadzoną przez nią działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności (...) i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekty te, jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) budują wśród odbiorców obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także służą budowaniu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jest bezpośrednią implementacją Dyrektywy VAT, która gwarantuje neutralność VAT poprzez odliczenie VAT od zakupów, o ile są one związane z działalnością gospodarczą podatnika, a działalność taka podlega opodatkowaniu. Zasada ta, stanowiąca o prawie do odliczeń trafnie została przedstawiona m.in. przez WSA w prawomocnym wyroku z 15 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1368/08, gdzie wskazano, że „prawo do odliczenia podatku istnieje nawet wtedy, gdy nie można ustalić bezpośredniego związku pomiędzy zakupem a opodatkowaną transakcją, czyli w niektórych sytuacjach prawo do odliczenia może przysługiwać podatnikowi nawet w przypadku braku konkretnej transakcji opodatkowanej, jeżeli zakup związany jest z działalnością podatnika, która, co do zasady, podlega opodatkowaniu (lub daje prawo do odliczenia podatku mimo zwolnienia), a brak związku z konkretną transakcją opodatkowaną wynika z czynników obiektywnych”.
Na konieczność szerokiego postrzegania związku pomiędzy nabywanymi towarami i usługami a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi przy ustalaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego wskazuje także w swoich orzeczeniach TSUE (ETS), na przykład w wyroku w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG), który dotyczył prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług związanych z emisją nowych akcji oraz wejściem tej spółki na giełdę. ETS stwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego istnieje w takim przypadku, pomimo iż usługi te bezpośrednio dotyczyły czynności nieopodatkowanej (jaką jest emisja akcji). Trybunał wskazał, że w takiej sytuacji występuje związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi, a to dlatego, że emisja akcji „została zawarta przez Kretztechnik celem podniesienia kapitału z korzyścią dla jej ogólnie pojętej działalności gospodarczej, (...) poniesione koszty świadczeń uzyskanych przez tę spółkę w ramach owej transakcji stanowią część kosztów ogólnych i w konsekwencji stanowią element cenotwórczy jej towarów. Takie świadczenia pozostają w istocie w bezpośrednim i ścisłym związku z działalnością gospodarczą podatnika”. Jednocześnie ETS przyznał prawo do odliczenia całości podatku VAT obciążającego wydatki poniesione przez podatnika w związku z różnymi świadczeniami wykonanymi na jego rzecz w ramach emisji akcji przysługuje, „o ile wszystkie transakcje dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane”. W przeciwnym przypadku, gdy podatek naliczony jest związany działalnością opodatkowaną i nieopodatkowaną, prawo do odliczenia będzie przysługiwać jedynie w odniesieniu (i w proporcji) do czynności opodatkowanych.
Wobec powyższego, w sytuacjach opisanych we Wniosku są Państwo uprawnieni do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług służących realizacji projektów jubileuszowych, ponieważ wydatki te - jak wykazała Spółka - mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Dla prawa do odliczenia podatku naliczonego wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
Przy tym podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy:
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Ponadto zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy:
obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
W tym miejscu należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności.
Zgodnie art. 15 ust. 1 ustawy:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Państwa Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z przypadającą w 2021 r. rocznicą (…) Spółki, w ramach prowadzonej działalności, a także jako element współczesnej strategii zarządzania i rozwoju Spółki, zrealizowano szereg projektów upamiętniających tę rocznicę, których łącznym celem było promowanie Państwa i marki Spółki, produktów Spółki oraz wiedzy o Spółce, umocnienie pozycji Spółki jako zaufanego i stabilnego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność w sposób odpowiedzialny. W ramach tego wydarzenia zorganizowano takie wydarzenia jak: (…). Poza podstawowymi produktami, których sprzedaży (na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą) dokonuje Spółka, z której obrót podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona. tj. (…), Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje również sprzedaży innych towarów i usług, których sprzedaż podlega także opodatkowaniu VAT wg stawek innych niż zwolniona. Są to w szczególności: (…), odsprzedaż mediów (energia elektryczna, energia cielna), odsprzedaż zużytego sprzętu niewykorzystywanego już w działalności gospodarczej Spółki (np. złom), ołów rafinowany, kwas siarkowy techniczny, selen techniczny. Odbiorcami towarów/usług oferowanych przez Spółkę są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Sporadycznie zdarza się sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, głównie na rzecz pracowników – np. refaktura kosztów usług (rozmowy telefoniczne), sprzętu niewykorzystywanego już w działalności Spółki (np. telefon komórkowy, samochód). Wszystkie projekty przekładają się na realizację celów marketingowych Spółki, bowiem jeden z istotnych celów tych projektów to dążenie do rozpoznawalności i promowania marki Spółki oraz pozytywnego postrzegania (...), co w długim okresie umacnia pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów (Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT często korzysta z finansowania dłużnego – co jest charakterystyczne dla podmiotów z sektora wydobywczego). Wskazane inicjatywy mogą także wpływać na pozafinansowe wskaźniki (…), Społeczna odpowiedzialność (Social) i Ład Korporacyjny (Corporate Governance) Spółki i realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju - coraz istotniejszych w środowisku biznesowym i inwestycyjnym. Przedmiotowe projekty wiążą się z całokształtem funkcjonowania (...) - ich realizacja nie przyczynia się bezpośrednio do sprzedaży opodatkowanej Spółki lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych VAT.
Przy tak przedstawionym opisie sprawy, wątpliwości dotyczą prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją działań z okazji (…) rocznicy powstania Państwa Spółki.
Jak wskazano wyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego, która wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście prawo to nie przysługuje – nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione – w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.
Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.). Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in. wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.
Podobny pogląd wyraził Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 8 czerwca 2000 r. w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise a Midland Bank. Trybunał nie miał w tej sprawie wątpliwości, że art. 2 Pierwszej Dyrektywy i art. 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika podatku VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa, było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. W uzasadnieniu tego wyroku Trybunał wyjaśnił, że w przypadku gdy podatnik dokonuje transakcji w odniesieniu do których podatek VAT podlega odliczeniu oraz transakcji nie dających podstaw do odliczenia podatku naliczonego, podatnik może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego od towarów i usług przez niego nabytych w przypadku, gdy towary te pozostają w bezpośrednim związku z transakcjami sprzedaży podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.
W tym miejscu warto przywołać orzeczenie TSUE z 8 lutego 2007 r. C‑435/05 w sprawie Investrand BV przeciwko Staatssecretaris van Financiën, jako wyraz ugruntowanej linii orzeczniczej w TSUE w zakresie przyznawania prawa do odliczenia podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku.
Należy jednak zauważyć, że w wyroku tym (pkt 23) w pierwszej kolejności TSUE wskazał, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem, aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT i określić zakres tego prawa, zasadniczo konieczne jest istnienie bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku, a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 24; w sprawie Abbey National, pkt 26; oraz wyrok z 3 marca 2005 r. w sprawie C‑32/03 Fini H, Zb.Orz. str. I‑1599, pkt 26). Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług zakłada, iż wydatki poczynione celem ich nabycia stanowiły element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzących prawo do jego odliczenia (zob. ww. wyroki: w sprawie Midland Bank, pkt 30, w sprawie Abbey National, pkt 28, jak i wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C‑16/00 Cibo Participations, Rec. str. I‑6663, pkt 31).
Następnie w pkt 24 wyroku TSUE wskazał, że prawo do odliczenia zostaje zatem również przyznane podatnikowi nawet w przypadku braku bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy konkretną transakcją powodującą naliczenie podatku a jedną lub kilkoma transakcjami objętymi podatkiem należnym, które rodzą prawo do odliczenia, gdy koszty omawianych usług stanowią część jego kosztów ogólnych i jako takie stanowią element cenotwórczy dla dostarczanych towarów lub świadczonych usług. Koszty te w rzeczywistości zachowują bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika (zob. w szczególności ww. wyroki w sprawach Midland Bank, pkt 23 i 31 oraz Kretztechnik, pkt 36).
Ostatecznie jednak TSUE doszedł w tej sprawie do konkluzji, że artykuł 17 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku należy interpretować w ten sposób, że koszty usług doradczych, z których podatnik skorzystał w celu ustalenia kwoty wierzytelności stanowiącej część majątku jego przedsiębiorstwa i związanej ze sprzedażą akcji dokonaną w okresie, w którym nie był on jeszcze podatnikiem podatku VAT, z braku dowodów na to, że wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika, nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
W konsekwencji z wyroku tego wynika, że aby można było przyznać podatnikowi prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT związek pomiędzy zakupami, a działalnością gospodarczą co do zasady powinien być bezpośredni, może być również pośredni jednak tylko gdy zakupy związane są z działalnością gospodarczą („wyłączną przyczyną tych usług jest działalność gospodarcza w rozumieniu tej dyrektywy wykonywana przez podatnika”). W przeciwnym wypadku koszty pośrednie nie wykazują bezpośredniego i ścisłego związku z tą działalnością, a w konsekwencji nie uprawniają do odliczenia podatku VAT, który je obciąża.
Przenosząc tezy płynące z powyższych orzeczeń, w tym orzeczenia C-435/05 na grunt niniejszej sprawy należy zauważyć, że nie można zakładać, iż w każdym przypadku ten związek pośredni zakupów uprawnia do odliczenia podatku. Oznacza to, że wydatki związane z uczczeniem jubileuszu firmy mogą być kwalifikowane jako wydatki o charakterze marketingowym i mogą mieć związek z prowadzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną, ale nie muszą.
Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcja powodująca naliczenie podatku winna pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.
W świetle powyższego w każdym przypadku w celu przyznania prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, konieczne jest wykazanie racjonalnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ocena, czy w konkretnych okolicznościach faktycznych wpływać będą one (i w jaki sposób) na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, prowadząc do generowania opodatkowanych obrotów. Konieczne jest także, aby związek z tą działalnością był bezsporny i ścisły, a także aby wydatki miały cenotwórczy charakter, tj. miały wpływ na ceny oferowanych towarów czy usług.
Odnosząc się do poszczególnych wydarzeń przedstawionych we wniosku należy stwierdzić jak niżej.
1.(…).
Skierowany do dzieci pracowników Spółki i Spółek z Grupy Kapitałowej. Prace konkursowe miały nawiązywać tematyką do (...) i działalności Spółki i opisywać np. jak dzieci wyobrażają sobie pracę ich rodziców w przyszłości lub jak inspiruje ich hasło przewodnie jubileuszu (...). Cel konkursu to wzmocnienie poczucia przynależności pracowników do Grupy, podkreślenie pozycji Spółki jako zaufanego i stabilnego pracodawcy, a także pogłębienie wiedzy o pracy w Spółce. Organizacja konkursu o tematyce (...) i działalności Spółki oraz udział w nim dzieci pracowników Spółki i Grupy Kapitałowej (...) to działanie służące poprawie atmosfery pracy, wzmocnieniu więzi pracowników ze Spółką oraz rozpowszechnianiu wiedzy o działalności (...) i strategicznym znaczeniu (...) dla rozwoju świata. Pracownicy, którzy czują się ważni dla pracodawcy (który dba nie tylko o nich, ale również o ich dzieci) rzadziej zmieniają miejsce pracy, są wydajniejsi i efektywniejsi, co pozwala Spółce na realizację procesów generujących obrót, podlegający opodatkowaniu VAT.
Akcja skierowana była do członków rodzin pracowników (dzieci), a nie do pracowników, trudno zatem uznać motywacyjny czy integracyjny charakter przedsięwzięcia, przekładający się na wzrost efektywności pracy. Podali Państwo, że Konkurs pozwolił na bliższe poznanie działalności Spółki przez rodziny i znajomych pracowników i być może zachęcił część z nich do wyboru w przyszłości Spółki jako swojego pracodawcy, dając tym samym Spółce przewagę konkurencyjną na rynku pracy. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego i odpowiedzialnego pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że bliższe poznanie działalności Spółki przez rodziny i znajomych pracowników poprzez udział dzieci w konkursie nie przekłada się na wzrost efektywności pracy pracowników. Udział dzieci w konkursie nie jest także niezbędny do pozyskania nowych pracowników. W uzupełnieniu do wniosku nie wskazali Państwo, aby prace dzieci zostały w jakikolwiek sposób wykorzystane (np. użyte w akcjach reklamowych czy marketingowych) w celu zwiększenia obrotów ze sprzedaży. Podali Państwo jedynie, że organizacja konkursu służyła budowaniu przewagi konkurencyjnej Spółki, w szczególności na rynku pracy, co pozwala Spółce na realizację procesów generujących obrót podlegający opodatkowaniu. Ponadto, jak wynika z opisu sprawy, poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
A zatem skoro konkurs skierowany był do członków rodzin pracowników (dzieci), a nie do pracowników trudno przyjąć, aby organizacja konkursu miała jakikolwiek wpływ na budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy, które miałoby związek z generowaniem obrotów podlegających opodatkowaniu, a w konsekwencji powodujących powstanie związku przyczynowo – skutkowego, który miałby charakter ścisły i cenotwórczy. Trudno także uznać aby organizacja konkursu skierowanego do dzieci pracowników przełożyła się na wzrost wydajności i efektywność pracowników oraz miała wpływ na łatwiejszy dostęp do nowych pracowników i postrzeganie Spółki ze strony otoczenia, w którym prowadzicie Państwo działalność gospodarczą. Należy podkreślić, że odbiorcami Spółki są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że wydatki poniesione na potrzeby organizacji wydarzenia jubileuszowego – (…) mają ogólny związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż jest on przez Państwa Firmę organizowany, jednakże nie w sposób uzasadniający przyznanie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W świetle powyższego należy uznać, że brak jest racjonalnego związku ww. wydatków ze sprzedażą opodatkowaną (tj. dostawą (…) dla podmiotów gospodarczych, czy też dostawą innych towarów i usług). Nie istnieje więc choćby pośredni związek przyczynowo – skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą, a tym samym brak jest podstaw do odliczenia podatku od ww. wydatków.
2.(…)
Skierowany był do pracowników i emerytowanych pracowników Spółki i Spółek z Grupy. Główne cele turnieju to integracja (w ramach działalności opodatkowanej prowadzonej przez Spółkę niezbędna jest współpraca pracowników Spółki z pracownikami oddziałów Spółki i spółek z Grupy oraz promocja jej działalności, gdyż podczas turnieju w wielu miejscach rozmieszczone zostały banery z logo Spółki, jak również na koszulkach uczestników i organizatorów itp. Z uwagi na sytuację epidemiczną turniej rozgrywany był bez udziału publiczności i bez imprez towarzyszących. Nie można zatem rozważać w tym przypadku realizacji celów reklamowych czy promocyjnych.
W zakresie w jakim projekt skierowany był do pracowników należy uznać, że miał na celu integrację pracowników, integrację ze Spółką jako pracodawcą, a zatem motywowanie pracowników, a poprzez to zwiększenie efektywności ich pracy, ich zaangażowania, co miało przełożyć się na lepsze wykonywanie przez nich swoich obowiązków, ich lepszą współpracę, a tym samym w ostatecznym efekcie osiąganie obrotów ze sprzedaży. Powyższe wydatki należy uznać za pośrednio związane z osiąganą sprzedażą opodatkowaną, a tym samym za dające prawo do odliczenia podatku naliczonego. Uczestnictwo pracowników w turnieju tenisowym bez wątpienia mogło przyczynić się do uzyskiwania, czy zwiększenia obrotów przez Spółkę poprzez zmotywowanie pracowników do dalszej pracy, co przekłada się na wzrost efektywności ich pracy. W odniesieniu do osób będących pracownikami Spółki lub Spółek z Grupy, istnieje zatem związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT.
Natomiast w odniesieniu do udziału w turnieju emerytowanych pracowników należy stwierdzić, że ich obecność na turnieju tenisowym nie przekłada się w żaden sposób na poprawę osiąganych przez Spółkę obrotów. Osoby te nie są powiązane w żaden sposób z prowadzoną przez Spółkę sprzedażą. Trudno zatem uznać, że obecność na turnieju emerytowanych pracowników w jakikolwiek sposób przyczyniło się do wzrostu sprzedaży, zmotywowania załogi do dalszej pracy, a tym samym do wzrostu efektywności pracy. Zatem nie można uznać, że obecność na turnieju tenisowym emerytowanych pracowników ma pośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną Spółki. Tym samym w zakresie wydatków związanych z uczestnictwem emerytowanych pracowników w turnieju Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie można przyjąć, że uczestnictwo emerytowanych pracowników w turnieju tenisowym miało wpływ na generowanie czy zwiększenie uzyskiwanych przez Spółkę obrotów, ponieważ nie istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. Udział w turnieju emerytowanych pracowników nie wpływa także w żaden sposób na pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku ani zabezpieczenie jej pozycji jako producenta i dostawcy towarów i usług. Trudno również się zgodzić, że udział emerytowanych pracowników mógł mieć pozytywny wpływ na możliwość pozyskania przez Spółkę inwestorów. Na powyższe stwierdzenie nie ma wpływu umieszczenie na koszulkach uczestników logo (...), skoro jak wskazano we wniosku ze względu na sytuację epidemiczną turniej odbywał się bez publiczności.
3.(…)
Z opisu sprawy wynika, że (…), odbyły się w miastach, gdzie (...) prowadzi działalność poprzez zlokalizowane tam (…) Spółki bądź siedzibę. W związku z istniejącą wówczas sytuacją epidemiczną, w celu umożliwienia uczestnictwa w wydarzeniu jak największej liczbie odbiorców, zorganizowana została transmisja online (…). Koszty, jakie poniosła Spółka w związku z tym projektem to przede wszystkim koszt zakupu transmisji online, wynajmu autobusów dla muzyków oraz symbolicznych reklamowych upominków z logo (...) rozdawanych uczestnikom przemarszów.
Odnosząc charakter poczynionych wydatków do bardzo specyficznego rodzaju Państwa działalności i tym samym szczególnego rodzaju kontrahentów, nie można stwierdzić, że wydatki te miały jakikolwiek, choćby pośredni, związek z osiągnięciem obrotów opodatkowanych VAT.
Jak wynika z wniosku, głównym przedmiotem działalności (...) jest (...) (jako podatnika VAT) – (…), będących przedmiotem sprzedaży na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i źródłem uzyskiwanego obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona. Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje również sprzedaży innych towarów i usług, których sprzedaż podlega także opodatkowaniu VAT wg stawek innych niż zwolniona (srebro granulat, odsprzedaż mediów - energia elektryczna, energia cielna, odsprzedaż zużytego sprzętu, niewykorzystywanego już w działalności gospodarczej Spółki, ołów rafinowany, kwas siarkowy techniczny, selen techniczny. Odbiorcami towarów/usług oferowanych przez Spółkę są co do zasady podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Działalność Spółki prowadzona jest na warunkach konkurencyjności. Koszty, jakie poniosła Spółka w związku z tym projektem to przede wszystkim koszt zakupu transmisji online, wynajmu autobusów dla muzyków oraz symbolicznych reklamowych upominków z logo (...) rozdawanych uczestnikom przemarszów.
Ponoszone w związku z organizowanymi (…) wydatki mają raczej charakter rozrywkowy i ze względu na specyfikę działalności Spółki nawet wręczenie symbolicznych upominków z logo firmy przypadkowym uczestnikom (…) w żaden sposób nie przyczyniają się do wzrostu sprzedaży (…) oraz innych towarów i usług wskazanych we wniosku na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Argumentujecie Państwo, że organizacja tego wydarzenia umocniła wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umocniła pozytywne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi.
Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że wydatki poniesione w ramach organizacji (…) mają ogólny związek z Państwa Spółką, gdyż wydarzenie to zostało przez Państwa zorganizowane, jednakże nie w sposób uzasadniający przyznanie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. Prezentacja Spółki wśród pracowników (...), mieszkańców miast w których odbyły się Przemarsze pozostają bez wpływu na Państwa działalność gospodarczą (odbiorcami oferowanych przez Państwa towarów są podmioty gospodarcze). Co istotne wydarzenie to było skierowane w istocie do ogółu społeczeństwa, głównie zatem osób niemających nawet potencjalnych związków ze Spółką. Tym samym nie można się z Państwem zgodzić, że organizacja tego wydarzenia umocniła wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów obraz Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego, z którym warto nawiązywać współpracę.
W konsekwencji mając na uwadze charakter poniesionych wydatków oraz specyfikę działalności Spółki stwierdzić należy, że nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego z uwagi na brak pośredniego związku ww. wydatków ze sprzedażą opodatkowaną (tj. dostawą metali dla podmiotów gospodarczych, czy też dostawą innych towarów i usług).
4.(…).
Spółka w opisie sprawy podała, że z okazji (…) rocznicy powstania (...) na pięciu budynkach Spółki wyświetlane było specjalnie zaprojektowane na tę okazję, jubileuszowe logo (...). Stanowi to bardzo widoczny element akcentujący istnienie i działalność Spółki, docierający do szerokiego grona odbiorców, tj. pracowników (...), mieszkańców miejscowości, w których jubileuszowe logo (...) było wyświetlane oraz wszystkich innych osób, na których drodze znalazły się podświetlone budynki przypominające o istnieniu i działalności (...). Projekt ten akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z całokształtem jej funkcjonowania i działalności, która pozwala na dokonywanie sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT. Nie miał on się przyczynić bezpośrednio do sprzedaży opodatkowanej Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie pośrednio do generowania czynności opodatkowanych. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki, jako przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Przy czym Spółka nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, jakich konkretnie towarów/usług sprzedawanych przez Spółkę mogą być odbiorcy tego wydarzenia.
W przypadku tego projektu należy także dokonać oceny jego wpływu na generowanie opodatkowanej sprzedaży w kontekście specyficznej branży w jakiej działa Spółka oraz kręgu jej kontrahentów. Zauważyć należy, że ani pracownikom Spółki ani mieszkańcom miejscowości, w których jubileuszowy znak (…) był wyświetlany, nie ma potrzeby przypominania o istnieniu i działalności Spółki, zatem jego umieszczenie na budynkach nie wpływa na zwiększenie sprzedaży, gdyż co pomija Spółka grono odbiorców zrealizowanego wydarzenia jest ograniczone do pracowników (...), mieszkańców miejscowości, w których jubileuszowe logo (...) było wyświetlane oraz wszystkich innych osób, na których drodze znalazły się podświetlone budynki przypominające o istnieniu i działalności (...), nie natomiast do obecnych czy też potencjalnych kontrahentów Spółki (polskich i zagranicznych).
Czasowe (z opisu wynika bowiem, że logo „było wyświetlane”, zatem miało to tylko doraźny charakter) wyświetlanie jubileuszowego znaku nie ma nawet pośredniego wpływu na opodatkowaną sprzedaż metali na rzecz podmiotów gospodarczych.
Jednocześnie nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że projekt ten wpływa na wzrost konkurencyjności Spółki poprzez promocję jej działalności, budowę wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako stabilnego kontrahenta. Według Spółki tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że bliższe poznanie działalności Spółki przez pracowników, mieszkańców miejscowości, w których jubileuszowe logo Spółki było wyświetlane oraz wszystkich innych osób, na których drodze znalazły się podświetlone budynki, nie przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki, jej promocję, budowę wśród odbiorców i otoczenia wizerunku Spółki jako stabilnego kontrahenta. Z opisu sprawy nie wynika też, aby podświetlenie budynków znakiem (…) pozwoliło Spółce na realizację procesów generujących obrót podlegający opodatkowaniu. Wskazali Państwo, że nie ma możliwości jednoznacznego wskazania, jakich konkretnie towarów/usług sprzedawanych przez Spółkę będą/mogą być odbiorcami osoby dostrzegające podświetlenie budynków. Przy czym wpływ ekspozycji podświetlenia budynków na postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej wśród pracowników, mieszkańców oraz innych osób na których drodze znalazły się podświetlone budynki przypominające o istnieniu i działalności (...), nie wpływa w żaden sposób na prowadzoną działalność gospodarczą, w ramach której dokonujecie Państwo dostaw towarów na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Jak wskazano w uzupełnieniu złożonego wniosku, sporadycznie zdarza się sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (głównie na rzecz pracowników – np. refaktura kosztów usług (rozmowy telefoniczne), sprzętu niewykorzystywanego już w działalności Spółki (np. telefon komórkowy, samochód)). Tym samym wydarzenie polegające na podświetleniu budynków logo (...) było skierowane w istocie do ogółu społeczeństwa, głównie zatem osób niemających nawet potencjalnych związków ze Spółką.
Z uwagi na brak pośredniego związku ww. wydatków ze sprzedażą opodatkowaną (tj. dostawą metali dla podmiotów gospodarczych, czy też dostawą innych towarów i usług), nie ma podstaw do odliczenia podatku od ww. wydatków.
5.(…).
Organizacja przez Spółkę innowacyjnego przedsięwzięcia w postaci maratonu projektowania współgra ze strategią rozwoju (...). Jest to duże, medialne wydarzenie, które stanowi ważny i mocny sygnał dla środowiska biznesowego i kontrahentów, a także okazja do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi (...) i prezentacji wizerunku Spółki jako silnie rozwijającej się pod kątem branży technologicznej. W trakcie (…) jego uczestnicy (każda zainteresowana osoba, która w odpowiedni sposób zgłosiła swoje uczestnictwo w maratonie projektowania) tworzyli gry komputerowe związane z tematyką (...) i jubileuszu (...). Uczestnicy (…) udzielili Spółce licencji niezbędnej do udostępnienia ich gier oraz stworzonych przez nich materiałów po zakończeniu (…) na stronie wydarzenia oraz licencji do wykorzystania gier oraz materiałów przekazanych Operatorowi w ramach (…) w celu promocji (…) oraz działalności Spółki.
Umieszczenie logo (...) jako widocznego elementu akcentującego działalność Spółki m.in. na dedykowanej stronie internetowej (…) planszy promującej wydarzenie, w materiałach komunikacyjnych kierowanych do uczestników i mediów, mediach społecznościowych, umieszczenie informacji o (...) w opisie gier stworzonych w ramach (…) to w ocenie Spółki ważne elementy zaznaczenia pozycji Spółki na rynku jako silnie rozwijającej się pod kątem branży technologicznej, docierające do bardzo szerokiego grona odbiorców. Zdaniem Spółki tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Zwycięzcy (…) otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Spółkę. Gry powstałe w ramach (…) dostępne są nieodpłatnie na stronie internetowej wydarzenia oraz promowane w serwisie partnera wydarzenia.
Jak już wskazano wyżej, prawo do odliczenia podatku naliczonego nie może być rozpatrywane bez odniesienia do przedmiotu działalności podatnika i jego sprzedaży, a tym samym kręgu kontrahentów podatnika, do których kierowana jest ta sprzedaż.
W analizowanej sprawie mamy do czynienia z podmiotem (Spółką) działającym w specyficznej branży, a tym samym i określonym kręgiem kontrahentów i otoczenia Spółki. Odbiorcami towarów/usług oferowanych przez Spółkę są co do zasady podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Jedynie sporadycznie zdarza się sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, głównie na rzecz pracowników (np. refaktura kosztów usług - rozmowy telefonicznej, sprzętu niewykorzystywanego już w działalności Spółki).
Opis sprawy nie wskazuje tym samym, aby powstałe gry miały przyczynić się do zwiększenia opodatkowanej sprzedaży metali na rzecz podmiotów gospodarczych. Możliwość uczestnictwa w (…) skierowana jest do szerokiego spektrum osób fizycznych.
Z uwagi na specyfikę działalności Spółki, jak też krąg odbiorców, do których kierowane było to wydarzenie, ww. wydatki nie mają racjonalnego i ścisłego związku przyczynowo - skutkowego z osiąganymi obrotami opodatkowanymi, ani też cenotwórczego charakteru. Skierowane były bowiem do wszystkich osób, w tym osób niemających nawet potencjalnych związków ze Spółką.
Ponadto gry powstałe w ramach (…) dostępne są nieodpłatnie na stronie internetowej wydarzenia oraz promowane w serwisie partnera wydarzenia. Z wniosku nie wynika inny sposób ich wykorzystania. W uzupełnieniu wniosku wskazaliście Państwo, że w wyniku realizacji przedmiotowego projektu Spółka nie wprowadziła do swej działalności nowych innowacyjnych rozwiązań, ale umocniła swój wizerunek jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co stanowi ważny i mocny sygnał dla środowiska biznesowego i kontrahentów, a także okazję do prezentacji wizerunku Spółki jako silnie rozwijającego się, atrakcyjnego partnera biznesowego.
Okoliczności sprawy wskazują, że wydarzenie to miało zatem bardziej charakter rozrywkowy niż przyczyniający się chociażby w sposób pośredni do generowania opodatkowanej sprzedaży metali na rzecz podmiotów gospodarczych. Nieodpłatne udostępnienie na stronie internetowej wydarzenia oraz promowanie w serwisie partnera wydarzenia nie ma pośredniego związku z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą w zakresie sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą takich towarów jak (…), ani innych towarów i usług generujących obrót.
Tym samym Spółka nie wykazała racjonalnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą. W uzupełnieniu opisu sprawy nie wykazano, aby poniesione wydatki na organizację (…) miały wpływać (i w jaki sposób) na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, prowadząc do generowania opodatkowanych obrotów.
Tym samym brak jest podstaw do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu.
6.(…)
Zorganizowano wmurowanie (…) na terenie związanym z działalnością Spółki. Wydarzenie to – skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym obecnych i przyszłych pracowników, społeczności lokalnych i otoczenia biznesowego Spółki odbyło się z udziałem mediów. (…) zawiera m.in.:
‒list przewodni Prezesa Zarządu Spółki,
‒(…) - numery gazety z (…) roku, wraz ze specjalnym wydaniem,
‒stare oraz aktualne zdjęcia (...),
‒zwycięskie rysunki dzieci z konkursu ogłoszonego na (…),
‒(…) (na pendrive),
‒wyroby produkowane przez (...), granulat srebra, kryształ soli (również wyrób produkowany przez (...),
‒gadżet okolicznościowy z logo (…),
‒element stroju (…),
‒element stroju (…),
‒moneta wybita na (...),
‒program Jubileuszowy z (…) - nagranie,
‒mały gadżet - symbol z każdego Oddziału Spółki.
W ocenie Spółki Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynił się pośrednio czynnościom opodatkowanym Spółki. Dodatkowo, zdaniem Spółki, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez zaznaczenie istnienia i działalności Spółki wpływające korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. W długim okresie umacnia to pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT).
Spółka nie wykazała w jaki konkretnie sposób powyższe wydarzenie miało wpłynąć choćby pośrednio na generowanie opodatkowanych obrotów z tytułu sprzedaży metali na rzecz podmiotów gospodarczych. Nie wykazano także związku organizacji tego wydarzenia z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ogólne stwierdzenia, że wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, poprzez zaznaczenie istnienia i działalności Spółki wpływające korzystnie na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej nie uprawniają Państwa do odliczenia podatku VAT z tego tytułu.
Powyższe działania mają na celu stworzenie pamiątkowego zbioru przedmiotów związanych z ogółem działalności Spółki. Jego stworzenie i umieszczenie na terenie firmy uświetniło i podkreśliło rangę obchodów jubileuszu firmy, jednak wmurowanie (…) na terenie związanym z działalnością Spółki nie może zostać uznane za wydarzenie, które przekładało się na postrzeganie Spółki ze strony otoczenia oraz miało wpływ na budowanie przewagi konkurencyjnej. Spółka nie wykazała w jaki sposób tego rodzaju inicjatywa umocniła pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpieczyła jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT).
Obecność mediów podczas wmurowania (…), nie może wpłynąć na prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją ww. wydarzenia. Informacja o wmurowaniu (…) była skierowana w istocie do ogółu społeczeństwa, głównie zatem osób niemających nawet potencjalnych związków ze Spółką. Realizacja tego wydarzenia zaakcentowała co prawda istnienie i działalność Spółki, uświetniła obchody, jednak w tym przypadku nie sposób dopatrzeć się korzystnego wpływu na wizerunek Spółki jako dobrego przedsiębiorcy i pracodawcy oraz umocnienie wśród odbiorców i potencjalnych kontrahentów obrazu Spółki jako silnego i stabilnego partnera biznesowego.
Tym samym w ocenie Organu wydatki te nie mają pośredniego związku z prowadzeniem przez Państwa działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą takich towarów jak (…) produkowanych z (...), ani innych towarów i usług generujących obrót. A tym samym brak jest prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesienie ww. wydatków.
7.(…).
W ramach jubileuszu Spółki zorganizowano również organizację trasy eventowej (...), czyli mobilną wystawę o Spółce. Decyzja o zorganizowaniu wystawy w takiej formie wynikała przede wszystkim z ograniczeń związanych z sytuacją pandemiczną. Dzięki mobilnej wystawie i cyfrowej rzeczywistości Spółka mogła przedstawić i utrwalić w świadomości rzeczywistość Polskiej (...) tysiącom ludzi w całym kraju. Wewnątrz (…), który przemieszczał się po całej Polsce, znajdą się m.in.: multimedialne ekrany, informacje związane z działalnością i produktami Spółki, filmy na temat (…), (wyroby produkowane przez Spółkę). Eksponaty można było dotknąć i sprawdzić ile ważą. Mobilna wystawa opowiadała także o historii odkrycia (...) w Polsce, informowała o ciągu technologicznym i systemach tworzenia (…), a także prezentowała oryginalne stroje (…). Zgodnie z hasłem jubileuszu Spółki (…) widzom zaprezentowane zostało, gdzie obecnie wykorzystywany jest (…). Wydarzenie to wpłynęło pośrednio na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT jako narzędzie do rozpowszechniania wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenia rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczyniał się pośrednio czynnościom opodatkowanym (...). Inicjatywa ta, promując działalność (...) budowała wśród odbiorców i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także służyła budowaniu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi. Wystawa przełożyła się na wzrost konkurencyjności oraz rozpoznawalności Spółki na rynku poprzez rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach. Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz reklamy Spółki i jej produktów. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
Jak już wskazano wyżej, przy ocenie prawa do odliczenia od wydatków pośrednich każdorazowo konieczne jest wykazanie racjonalnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ocena, czy w konkretnych okolicznościach faktycznych wpływać będą one (i w jaki sposób) na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa prowadząc do generowania opodatkowanych obrotów. Istotne znaczenie ma także cenotwórczy charakter wydatku. Związek wydatku ze sprzedażą opodatkowaną może być pośredni, ale musi być bezsporny i ścisły. W przeciwnym wypadku nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Obejrzenie wystawy było nieodpłatne, zatem wystawa jako taka nie generuje obrotów ze sprzedaży. Mając na uwadze przedmiot działalności Spółki i krąg jej odbiorców, trudno mówić w tym przypadku o reklamowym czy marketingowym charakterze wystawy, jeśli skierowana jest w istocie do odbiorców - osób fizycznych oglądających wystawę (…), którzy kontrahentami podatnika raczej nigdy nie będą – Spółka co do zasady nie realizuje jednostkowej, detalicznej sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Odbiorcami towarów/usług oferowanych przez Spółkę są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Sporadycznie zdarza się sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, głównie na rzecz pracowników – np. refaktura kosztów usług (rozmowy telefoniczne), sprzętu niewykorzystywanego już w działalności Spółki (np. telefon komórkowy, samochód). Obejrzenie wystawy ma zatem bardziej charakter ciekawostki i podobne jest do wizyty w muzeum.
W rozpatrywanym przypadku brak jest racjonalnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie (...) (jako podatnika VAT) – (…). Trudno zatem uznać, aby obejrzenie wystawy przez bliżej nieokreślone grono osób niezwiązanych w żaden sposób z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą mógł mieć pośredni wpływ na sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT. Trudno zgodzić się z Państwa stwierdzeniem, że zapoznanie osób zwiedzających wystawę z historią odkrycia (...) w Polsce, informowanie o ciągu technologicznym i systemach tworzenia (…) Spółki, a także prezentowanie oryginalnych strojów (…) może mieć wpływ na przewagę konkurencyjną Spółki w obszarze wydobycia i sprzedaży metali na rzecz podmiotów gospodarczych. Tym samym brak jest podstaw do odliczenia podatku naliczonego.
W ramach obchodów jubileuszu firmy zorganizowane zostały także takie wydarzenia jak:
8.(…)
Prezentacja informacji o Spółce, jej działalności i produktach w (…).
W związku z tą inicjatywą Spółka zawarła umowę z (…), której przedmiotem jest ulokowanie znaku towarowego Spółki, sponsorowanie oraz przeprowadzenie działań online.
a)(…).
W ramach zawartej umowy Spółka nabyła realizację odcinka specjalnego (…) poświęconego tematyce (…), w trakcie którego zorganizowany został konkurs z udziałem drużyny (…) Spółki. Spółka ufundowała zwycięzcom nagrody finansowe, które przekazane zostały na cele charytatywne.
(…) Spółki zaprezentowany został w uzgodnionej formule (np. logotypy na strojach (…), logotyp na czeku z nagrodą prezentowanym na zakończenie programu).
Zakres umowy objął również nabycie dwunastu wskazań sponsorskich, tj.:
‒poinformowanie o sponsorowaniu audycji teleturnieju przez (...) poprzez wyemitowanie w (…) billboardu sponsorskiego przed i po emisji programu (dwa wskazania sponsorskie),
‒wskazanie sponsora zawarte w zapowiedziach przedmiotowej audycji, rozpowszechnianych przed pierwszym nadaniem audycji (dziesięć zapowiedzi wraz ze wskazaniem sponsorskim).
b)(…)
W ramach zawartej umowy Spółka nabyła również realizację czterech lokowań znaku towarowego Spółki w (…); dwóch felietonów (materiałów filmowych nagranych wcześniej) oraz dwóch rozmów w studio na żywo. (…) Spółki został pokazany jako logo na ustalonych nośnikach (np. uniformy, koszulki, kaski, szyldy w (…) lub innym miejscu nagrania felieton). Zarówno felietony, jak też rozmowy na żywo dotyczyć miały branży (…), działalności Spółki i jej produktów.
Zakres umowy objął również nabycie ośmiu wskazań sponsorskich, tzn. poinformowanie o sponsorowaniu przez Spółkę czterech audycji emitowanych w ramach (…) poprzez wyemitowanie billboardu sponsorskiego przed i po audycji programu.
c)(…)
Zawarta umowa objęła także realizację odcinka specjalnego (…) o tematyce (…), w czasie którego zorganizowany został konkurs.
W trakcie programu osoby znane z życia publicznego na żywo odpowiadały na pytania o (…).
Realizacja programu odbyła się z udziałem eksperta (...) w loży eksperckiej. Spółka ufundowała nagrody pieniężne dla zwycięzców (…) (przekazane na cele charytatywne – logo (...) umieszczone na czeku prezentowanym na zakończenie programu).
Zakres umowy objął również nabycie dwunastu wskazań sponsorskich, tj.:
‒wskazanie sponsora polegające na wyemitowaniu billboardu sponsorskiego przed i po audycji (dwa wskazania sponsorskie),
‒wskazanie sponsora zawarte w zapowiedziach przedmiotowej audycji, rozpowszechnianych przed pierwszym nadaniem audycji (dziesięć zapowiedzi wraz ze wskazaniem sponsorskim).
Główne cele tych inicjatyw to rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiąże się z ogólnym jej funkcjonowaniem i powinien przyczynić się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych VAT. Dodatkowo, tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej (umożliwiającej utrzymanie czy też budowanie relacji z kontrahentami). Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...) – odzwierciedlającej stabilnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcę w relacjach z otoczeniem zewnętrznym oraz element reklamy Spółki i jej produktów. To projekt, który miał na celu promować (...) oraz jej wyroby, rozpowszechniać wiedzę o procesach produkcyjnych i możliwościach wykorzystywania produktów Spółki, a przez to przyczyniać się do postrzegania Spółki jako stabilnego/odpowiedzialnego przedsiębiorcy. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów.
W trakcie wydarzeń Spółka, jej działalność oraz oferowane przez nią produkty prezentowane były dla szerokiego grona odbiorców na różne sposoby, m.in. poprzez lokowanie znaku towarowego (...), (np. logotypy na strojach (…), logotyp na czeku z nagrodą), rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach (felietony i rozmowy dotyczące branży (…), działalności (...) i jej produktów). Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
9.(…)
Spółka zawarła umowę z firmą zewnętrzną na kompleksową organizację wydarzenia jubileuszowego Spółki na (…). W ramach wydarzenia (…) zaaranżowano (…) w których uczestnicy mogli poznać najważniejsze dla (...) – z możliwością wykonania swojej (...) odbitki spośród trzech (...) zaprojektowanych specjalnie na tę okoliczność; (…) – tu goście mieli okazję porozmawiać z ekspertem w zakresie inwestycji w (…) oraz instrumenty finansowe; (…) – z możliwością samodzielnego zaprojektowania i wykonania ze (…) z zawieszką z logotypem wydarzenia). W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz Spółki, pracownicy Spółki, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, ambasad oraz kontrahenci. W trakcie wydarzenia istotną częścią (…) i aranżacji scenograficznej był duży napis (...) ustawiony w części recepcyjnej – widoczny dla każdego uczestnika wydarzenia, przypominający o skali rozwoju (...) na świecie. Udział w wydarzeniu był nieodpłatny. Główny cel tego wydarzenia to podkreślenie znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), jako surowca niezbędnego dla dalszego rozwoju świata, a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynił się pośrednio czynnościom opodatkowanym Wnioskodawcy. To element promowania wizerunku Spółki, uświadomienia znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym (...)
Obecność kontrahentów służyła budowaniu i umacnianiu relacji biznesowych, tak ważnych dla działalności Spółki. Natomiast obecność przedstawicieli pozostałych osób wynikała w głównej mierze z profilu działalności (...). Specyfika funkcjonowania takich podmiotów jak Spółka wymaga zapewnienia szczegółowych warunków dla prowadzenia działalności, tzn. zapewnienia odpowiedniej bazy zasobowej. Pozyskiwanie odpowiednich obszarów, tj. takich które znajdują się w bliskim sąsiedztwie Spółki, a które często stanowią własność samorządów, często możliwe jest wyłącznie w drodze wieloletniej współpracy z przedstawicielami władz lokalnych. Bez wzajemnego porozumienia uzyskanie przychylności w staraniach o pozyskanie niezbędnych dla Spółki terenów byłoby niemożliwe i narażałoby (...) na poważne utrudnienia w kontynuacji działalności. Ponadto działania marketingowe nie zawsze realizują się w schemacie producent – nabywca. W przypadku działalności takiej jak działalność (...) wymagana jest dużo bardziej zaawansowana strategia marketingowa realizowana na różnych poziomach, nie tylko w relacji z odbiorcą bezpośrednim, ale przede wszystkim w relacjach z innymi interesariuszami, od których często zależy kontynuowanie działalności i zapewnienie Spółce konkurencyjności na rynku.
Wydarzenie to wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT poprzez rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki. Projekt nie przyczynił się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...). Wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
10.(…)
(…) był wydarzeniem upamiętniającym rocznicę powstania Spółki. Wzięli w nim udział:
‒pracownicy Spółki wraz z osobami towarzyszącymi (pracownik otrzymał bezpłatnie jeden bilet uprawniający do wstępu na (…) pracownika wraz z jedną osobą towarzyszącą, bilety nieimienne),
‒zaproszeni goście (przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kontrahenci).
Projekt ten, akcentujący istnienie i działalność Spółki, dotyczył ogólnego jej funkcjonowania i miał pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi VAT. To element promowania Spółki, uświadomienia znaczenia (...) na arenie międzynarodowej oraz strategicznego znaczenia (...), a także budowania pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym. W ocenie Spółki projekt przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) buduje wśród odbiorców (w tym również potencjalnych nabywców produktów Spółki) i otoczenia obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta. Obecność kontrahentów służyła budowaniu i umacnianiu relacji biznesowych, tak ważnych dla działalności Spółki. (...) jako przedsiębiorca z branży (…), której cechą jest przywiązanie do terenu, a tym samym regionu, zobligowany jest do podejmowania takich działań, które przyniosą mu przychylność ze strony lokalnych władz, od których jako miejscowych decydentów często zależy byt Spółki. Ten byt zapewnia Spółce dostęp do zasobów zlokalizowanych na terenach, które znajdują się w zarządzie tych władz. Ponadto, działania marketingowe nie zawsze realizują się w schemacie producent - nabywca. W przypadku działalności takiej jak działalność (...) wymagana jest dużo bardziej zaawansowana strategia marketingowa realizowana na różnych poziomach, nie tylko w relacji z odbiorcą bezpośrednim, ale przede wszystkim w relacjach z innymi interesariuszami, od których często zależy kontynuowanie działalności i zapewnienie Spółce konkurencyjności na rynku. Udział osób towarzyszących pracowników Spółki to działanie służące wzmocnieniu więzi pracowników ze Spółką oraz rozpowszechnianiu wśród rodzin i znajomych pracowników wiedzy o działalności (...) i strategicznym znaczeniu (...) dla rozwoju świata. Pracownicy, którzy czują się ważni dla pracodawcy (który dba nie tylko o nich, ale również o ich rodziny) rzadziej zmieniają miejsce pracy, są wydajniejsi i efektywniejsi, co pozwala Spółce na realizację procesów generujących obrót opodatkowany VAT.
W trakcie tego wydarzenia miało miejsce przemówienie przedstawiciela Zarządu (...). W związku z organizacją koncertu jubileuszowego Spółka zawarła dwie umowy:
‒umowę obejmującą oprawę muzyczną, techniczną i wokalną, wynajem Stadionu oraz ochronę murawy,
‒umowę na catering dla uczestników wydarzenia.
Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnieniu wiedzy o skali rozwoju (...), oferowanych przez Spółkę produktach i wzmacniania marki (...). Realizacja wydarzenia miała wpływ na wizerunek Spółki i sposób jej postrzegania przez kontrahentów Spółki dzięki poszerzeniu wiedzy o Spółce, oferowanych przez nią produktach, skali rozwoju (...). Pozwala to na budowanie pozytywnych i trwałych relacji z pracownikami i otoczeniem biznesowym, a w konsekwencji również na pozyskiwanie nowych kontrahentów. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
Odnosząc się do powyższych wydarzeń należy ponownie wskazać, że przy ocenie prawa do odliczenia od wydatków pośrednich każdorazowo konieczne jest wykazanie racjonalnego związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ocena, czy w konkretnych okolicznościach faktycznych wpływać będą one (i w jaki sposób) na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa prowadząc do generowania opodatkowanych obrotów. Istotne znaczenie ma także cenotwórczy charakter wydatków, a więc ich wpływ na ceny oferowanych towarów czy usług. Związek wydatku ze sprzedażą opodatkowaną nawet gdy jest pośredni, musi być bezsporny i ścisły. W przeciwnym wypadku nie uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.
Jak wynika z opisu sprawy przedmiotem działalności Spółki jest (…) w pełnym ciągu technologicznym (począwszy od (…)). Przedmiotem sprzedaży realizowanej w ramach działalności Spółki są (…). Sprzedaż tych towarów realizowana jest na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Odbiorcami towarów/usług oferowanych przez Spółkę są przede wszystkim podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Sporadycznie zdarza się sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, głównie na rzecz pracowników – np. refaktura kosztów usług (rozmowy telefoniczne), sprzętu niewykorzystywanego już w działalności Spółki (np. telefon komórkowy, samochód).
Wydatki poniesione przez Spółkę celem realizacji powyższych wydarzeń (…) trudno uznać za wydatki mające racjonalny wpływ na generowanie obrotu opodatkowanego i cenotwórczy charakter. Wydarzenia te pomimo posługiwania się w czasie ich trwania logo firmy, mają bardziej charakter rozrywkowy niż związany chociażby w sposób pośredni z generowaniem obrotu.
Opis sprawy nie wskazuje, aby wydatki związane z organizacją (…), miały przyczynić się do zwiększenia opodatkowanej sprzedaży w branży, w której prosperuje Spółka. Brak racjonalnego związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy prowadzoną działalnością gospodarczą, a poniesionymi wydatkami, wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z tymi wydarzeniami.
Ponadto mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, jak też krąg odbiorców sprzedawanych towarów i usług, skierowanych w głównej mierze do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, należy uznać, że ww. wydatki nawet jeśli były w pewnym stopniu związane z działaniami marketingowymi/promocyjnymi i służyły reklamie marki firmy, upowszechnianiu jej znaku oraz pozytywnego wizerunku, nie mają racjonalnego i ścisłego związku przyczynowo - skutkowego z osiąganymi obrotami opodatkowanymi ani też cenotwórczego charakteru. Jest to szczególnie widoczne w przypadku chociażby (…), skierowanych do szerokiego kręgu odbiorców, a zatem osób niemających nawet potencjalnych związków ze Spółką. W odniesieniu do przeprowadzonych ww. wydarzeń jubileuszowych, dla oceny istnienia związku z działalnością opodatkowaną nie został wykazany konkretny, ścisły i racjonalny związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy wydatkami a działalnością gospodarczą oraz ich cenotwórczy charakter. Zatem również działania promocyjno-marketingowo-reklamowe powinny mieć taki charakter. Natomiast w przypadku ww. wydarzeń, jak wynika z powyższej analizy przedstawionych we wniosku okoliczności – związek taki ani charakter cenotwórczy nie występuje. Nie sposób zgodzić się z Państwem, że w przypadku organizacji zamkniętych imprez takich jak (…) skierowanych do wąskiego grona odbiorców, może być realizowany cel promocyjny czy marketingowy.
Jak już wskazano w niniejszej interpretacji dla oceny istnienia związku z działalnością opodatkowaną podatnika należy wykazać konkretny, ścisły i racjonalny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a prowadzoną działalnością opodatkowaną oraz ich cenotwórczy charakter. Zatem również działania promocyjno-marketingowo-reklamowe powinny mieć taki charakter i być skierowane do aktualnych czy potencjalnych kontrahentów. Natomiast w przedmiotowej sprawie – jak wynika z powyższej analizy przedstawionych we wniosku okoliczności – związek taki ani charakter nie występuje. Z uwagi na Państwa działalność w specyficznej branży i określony krąg odbiorców produktów Spółki, nie wykazano również w jaki sposób powyższe wydarzenia wpłynęły na wzrost konkurencyjności.
Brak jest zatem podstaw do odliczenia podatku naliczonego związanego z tym wydarzeniami.
Kolejnymi projektami realizowanymi w ramach jubileuszu Firmy są:
11.(…)
W ramach obchodów jubileuszu powstał specjalny materiał audiowizualny o charakterze informacyjno-publicystycznym (…). Realizacja tego projektu odbyła się na podstawie umowy zawartej przez Spółkę z podmiotem zewnętrznym (dalej: Usługobiorca), na podstawie której Spółka nabyła usługę realizacji i emisji Programu (na ustalonej przez strony umowy stronie internetowej), w tym:
‒produkcję i postprodukcję Programu,
‒przygotowanie (…) (graficznego motywu przewodniego) dedykowanego Programowi,
‒zapewnienie studia oraz niezbędnej kadry,
‒propozycje kanału dystrybucji programu w internecie oraz social mediach,
‒zlecenie emisji Programu na ustalonej stronie internetowej.
W ponad 40 minutowym Programie zaprezentowane zostały m.in. najważniejsze informacje o Spółce i jej działalności dotyczące historii, wyników i perspektyw (...). Zgodnie z umową, w ramach wynagrodzenia określonego w umowie, Usługobiorca przeniósł na Spółkę, z chwilą ustalenia całość autorskich prawa majątkowych, odpowiednio do przedmiotu umowy i jego poszczególnych elementów noszących cechy twórcze. Nabycie autorskich praw majątkowych nie było istotą umowy i służyło wyłącznie przekazaniu Spółce efektów przedmiotu umowy oraz umożliwieniu pełnego wykorzystania przedmiotu umowy przez (...). Projekt ten wpłynął korzystnie na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą i czynności opodatkowane podatkiem VAT dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) służył budowaniu wśród odbiorców obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a także umacnianiu pozytywnych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi i społecznymi. Projekt nie przyczyniał się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...). Wydarzenie przełożyło się na wzrost konkurencyjności Spółki poprzez rozpowszechnienie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki. Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do budowy i wzmacniania marki (...). Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
12.(…).
W ramach obchodów jubileuszu (…) Spółki zorganizowano (…), przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji (...)”. Jest to aplikacja mobilna, która udostępnia swoim użytkownikom informacje gospodarcze, historyczne, kulturalne związane z terenem (…), w tym dotyczące produkcji (...), zrównoważonego rozwoju i ekologii tego regionu. Cel konkursu to przede wszystkim promocja Spółki i poszerzenie wiedzy o (...). Spółka ufundowała nagrody dla laureatów konkursu (gadżety firmowe związane z jubileuszem). Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynił się pośrednio czynnościom opodatkowanym Spółki. Dodatkowo tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej. Wydarzenie to wpłynęło na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT dzięki rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, nie przyczynił się bezpośrednio do uzyskania lub zwiększenia obrotu opodatkowanego VAT Spółki, lecz poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych. Wydarzenie to przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) buduje wśród otoczenia i odbiorców (w tym również potencjalnych nabywców produktów Spółki) obraz Spółki jako silnego i stabilnego podmiotu, z którym warto nawiązywać współpracę. Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnienia wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach i wzmacniania marki (...). Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
13.(…)
Z okazji (...) powstał cykl jubileuszowych (…), czyli wielkoformatowych malowideł ściennych namalowanych na elewacji budynków w miejscowościach, w których Spółka prowadzi działalność. (…), zawierające logo (...), tematyką nawiązujące do jubileuszu (...), eksponowane są na elewacjach budynków w ustalonych terminach. (…) stanowią element strategii marketingowej Spółki, a jednocześnie wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie firmy. Zawarte przez Spółkę umowy dotyczące nabycia (…) jubileuszowych objęły w szczególności:
a)jubileuszowy (…) na elewacji budynku w (…):
‒wykonanie projektu graficznego (…),
‒wykonanie (…) (wraz z materiałami i przy użyciu bezpiecznego niezbędnego sprzętu),
‒najem powierzchni reklamowej wskazanej przez Spółkę na okres 3 lat,
‒uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód,
‒dokumentację fotograficzną z malowania (…),
‒ekspozycję (…) przez okres obowiązywania najmu powierzchni reklamowej.
W świetle zawartej umowy, w ramach wynagrodzenia określonego w umowie, z chwilą odbioru przedmiotu umowy, (...) udzielana jest licencja niewyłączna na korzystanie z projektu (…) w postaci utrwalenia i zwielokrotnienia go w formie (…) oraz utrwalenia i zwielokrotnienia jako tło pulpitu ekranu komputera (licencja udzielona jest na okres 5 lat, po którym to okresie automatycznie przedłużana jest na czas nieokreślony).
b)jubileuszowy (…) na elewacji budynku w (…):
‒wykonanie (…) farbami ekologicznymi na elewacji ustalonego budynku w (…),
‒wykonanie dokumentacji fotograficznej oraz filmowej z malowania (…) oraz zdjęć finalnych,
‒ekspozycję (…) w okresie od (…),
‒montaż świateł dynamicznych zintegrowanych z projektem (…).
Wydarzenie to wpływa na prowadzoną przez Spółkę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT poprzez rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększenie rozpoznawalności Spółki. Projekt poprzez wpływ na ogólne jej funkcjonowanie przyczynia się pośrednio do generowania czynności opodatkowanych (...). W długim okresie umacnia to pozycję Spółki i jej konkurencyjność na rynku, jak również zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT). Projekt przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) tworzy wśród odbiorców i otoczenia biznesowego (w tym nabywców produktów (...)) obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a więc i potencjalnego dostawcy. Realizacja wydarzenia powinna mieć wpływ na obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów Spółki poprzez poszerzenie wiedzy o Spółce, oferowanych przez nią produktach, skali rozwoju (...), co docelowo miało służyć również pozyskiwaniu nowych kontrahentów. Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki poprzez zwiększenie rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnianie wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz wzmacniania marki (...). Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów. Poniesione wydatki nie wpłynęły bezpośrednio na cenę oferowanych przez Spółkę towarów/usług.
Odnosząc się do trzech ww. projektów należy wskazać, że niewątpliwie mają one związek ogólny z Firmą, gdyż dotyczą jej jubileuszu. Opis sprawy może wskazywać, że mają one charakter promocyjny i marketingowy, przez co mają wpływ na opodatkowane obroty Spółki.
Jak już podano wyżej, dla oceny istnienia pośredniego związku z działalnością opodatkowaną podatnika należy wykazać racjonalny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ich cenotwórczy charakter. Zatem również i działania promocyjno-marketingowe powinny mieć taki charakter i być skierowane do aktualnych czy potencjalnych odbiorców. Należy zatem ocenić ich charakter oraz adresata, do którego są skierowane.
Mając na uwadze strategiczną pozycję Spółki jako (…), a zatem i specyficzny charakter nabywców będących co do zasady podmiotami gospodarczymi, trudno uznać wydatki poniesione w celu realizacji powyższych wydarzeń jubileuszowych za spełniające charakter działań promocyjno-marketingowych przekładających się na wzrost obrotów opodatkowanych podatkiem VAT.
Opisany wyżej konkurs (…) udostępniony w ogólnodostępnej aplikacji skierowany był do wszystkich chętnych uczestników, zatem i do osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jubileuszowy informacyjny materiał audiowizualny o Spółce miał charakter informacyjno-publicystyczny. Zaś (…) także skierowane były w ogólną przestrzeń publiczną. Przy czym Spółka używa jedynie ogólnych stwierdzeń, w odniesieniu do dwóch ww. projektów wskazując, że:
„Cel konkursu to przede wszystkim promocja Spółki i poszerzenie wiedzy o (...). Projekt ten, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiązał się z ogólnym jej funkcjonowaniem i przyczynia się pośrednio czynnościom opodatkowanym Spółki. Dodatkowo tego rodzaju inicjatywy wpływają korzystnie na wizerunek Spółki jako atrakcyjnego przedsiębiorcy i pracodawcy, co przekłada się na jego postrzeganie ze strony otoczenia oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.”
„Powyższe inicjatywy służyć mają przede wszystkim rozpowszechnieniu wiedzy o działalności Spółki i oferowanych przez nią produktach oraz zwiększeniu rozpoznawalności Spółki. Projekty te, akcentując istnienie i działalność Spółki, wiążą się z ogólnym jej funkcjonowaniem i mają związek pośredni z czynnościami opodatkowanymi VAT u Wnioskodawcy. W ocenie Spółki projekty te przekładają się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku, bowiem jako element promocji Spółki i poszerzenia wiedzy o (...) tworzy wśród odbiorców i otoczenia biznesowego (w tym nabywców produktów (...)) obraz Spółki jako silnego i stabilnego kontrahenta, a więc i potencjalnego dostawcy.”
Mając na uwadze specyfikę działalności Spółki, jak też krąg jej odbiorców należy uznać, że ww. wydatki, mimo ich określenia jako marketingowo-promocyjne, nie mają racjonalnego i ścisłego związku przyczynowo-skutkowego z osiąganymi obrotami opodatkowanymi VAT ani też cenotwórczego charakteru, gdyż skierowane były w istocie do wszystkich obywateli, głównie zatem osób niemających nawet potencjalnych związków ze Spółką. Tym samym brak jest prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych wydatków.
14.(…).
Kolejna forma uczczenia (...) to zakup i umieszczenie reklamy Spółki (…). W ramach umowy zawartej z podmiotem zewnętrznym, posiadającym siedzibę w (…) i nieposiadającym stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce Spółka dokonała zakupu powierzchni reklamowej (…) wraz z dokumentacją fotograficzną.
Spółka wskazała, że głównym celem tej inicjatywy było rozpowszechnianie wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata. Projekt ten, akcentujący istnienie i działalność Spółki, wiąże się z ogólnym jej funkcjonowaniem i ma związek pośredni z czynnościami opodatkowanymi VAT u Wnioskodawcy. Projekt przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku jako element promocji Spółki (również wśród obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów), poszerzenia wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata, co docelowo ma służyć również pośrednio pozyskiwaniu nowych kontrahentów. Realizacja wydarzenia powinna mieć wpływ na obecnych i/lub potencjalnych przyszłych kontrahentów Spółki poprzez poszerzenie wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie oraz strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata, co docelowo miało służyć również pośrednio pozyskiwaniu nowych kontrahentów. Wydarzenie to stanowiło element działań marketingowych/promocyjnych Spółki zmierzających do zwiększenia rozpoznawalności Spółki, rozpowszechnienia wiedzy o skali rozwoju (...) na świecie, strategicznej roli (...) jako surowca niezbędnego do dalszego rozwoju świata, oferowanych przez Spółkę produktach. Umacnia to pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku, zabezpiecza jej pozycję jako producenta i dostawcy (towarów/usług opodatkowanych VAT), jak również pozytywnie wpływa na możliwości pozyskiwania inwestorów
Ze stanowiskiem Spółki w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych wydatków związanych z realizacją ww. wydarzenia jubileuszowego trudno się zgodzić mając na uwadze bardzo krótki okres emisji reklamy (kilka dni), jak również samo jej miejsce. Należy bowiem zwrócić uwagę, że (…) wyświetlana jest bardzo duża ilość stale zmieniających się neonów reklamowych. Jest to specyficzne, charakterystycznie miejsce w (…), miejsce dla pasjonatów reklamy i kolorów, będące bardziej atrakcją turystyczną niż formą realizującą faktyczny cel reklamowy, tj. pozyskanie nowych kontrahentów. Umieszczenie zatem reklamy na (…) ma bardziej charakter prestiżowy niż faktycznej reklamy mającej przyciągnąć klienta.
W świetle powyższego w ocenie tut. Organu również i w tym przypadku brak jest racjonalnego związku przyczynowo - skutkowego z osiąganymi obrotami opodatkowanymi VAT. Tym samym Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na ww. reklamę.
Podsumowując, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z Turniejem tenisowym dla pracowników (...) (z wyjątkiem wydatków dot. udziału emerytowanych pracowników).
Z tytułu wydatków związanych z pozostałymi wydarzeniami Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia.
W świetle powyższego stanowisko Spółki oceniane całościowo, wskazujące na prawo do odliczenia od wydatków związanych z organizacją wszystkich wydarzeń (z wyjątkiem usług noclegowych i gastronomicznych), należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Należy również podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right