Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.35.2023.2.MZ

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 12 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 marca 2023 r. (wpływ 9 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której główny kod PKD to 74.90.Z - pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Swoje usługi świadczy Pan na podstawie umów zawieranych z innym przedsiębiorcą/innymi przedsiębiorcami - dalej jako „Zleceniodawca”.

W ramach aktualnie realizowanych umów świadczy Pan usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży produktów i usług IT, poszukiwania nowych klientów oraz rozwoju sprzedaży usług Zleceniodawcy, które zgodnie z zawieranymi umowami obejmują:

-pozyskiwanie nowych klientów,

-utrzymywanie kontaktu z obecnymi klientami,

-oferowanie produktów i usług obecnym i potencjalnym klientom Zleceniodawcy,

-negocjowanie warunków umów i współpracy handlowej,

-aranżowanie i udział w spotkaniach handlowych,

-przedstawienie klientom lub potencjalnym klientom warunków współpracy i treści umów, których zawarciem zainteresowane jest Zleceniodawcy,

-negocjowaniu warunków współpracy i zawieranych umów,

-udzielanie klientom wszelkich informacji dotyczących produktów i usług, cen oraz warunków handlowych Zleceniodawcy niezbędnych przy zawieraniu umów,

-nawiązywaniu i aktywnym utrzymywaniu kontaktów handlowych z kluczowymi klientami.

Nie zawiera Pan w imieniu swojej działalności umów z klientami, kontrahentami Zleceniodawcy - Pana zadaniem jest pozyskanie nowych klientów/kontrahentów, udział w negocjacjach, promowanie produktów/usług Zleceniodawcy i utrzymywanie relacji z kluczowymi klientami/kontrahentami Zleceniodawcy, w celu aktywnego prowadzenia pośrednictwa handlowego w sprzedaży produktów/usług realizowanych przez Zleceniodawcę. Przykładowo wskazuje Pan, że usługi Zleceniodawcy dotyczą głównie tworzenia i utrzymywanie systemów informatycznych, dostarczania Klientom niezbędnych kompetencji IT (Konsultanci), szeroko rozumianego doradztwa w zakresie IT.

Oczywiście hipotetycznie może Pan też uzyskiwać w ramach działalności gospodarczej inne przychody, natomiast pozostają one poza zakresem wniosku – nie wpływają one na możliwość stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a w stosunku do nich nie powziął Pan wątpliwości.

Opisane powyżej usługi, tj. usługi z zakresu pośrednictwa w sprzedaży produktów i usług IT, poszukiwania nowych klientów oraz rozwoju sprzedaży usług Zleceniodawcy - należy zakwalifikować do symbolu PKWiU 74.90.12.0, tj. usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń. Klasyfikacja taka została potwierdzona w piśmie z … grudnia 2022 r. otrzymanym przez Pana z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (GUS), w którym stwierdzone zostało, że wymienione przez Pana powyżej usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

Za wykonywanie przedmiotowych usług otrzymuje Pan sprecyzowane w umowie wynagrodzenie, które składa się z dwóch składników:

a)składnik stały - za realizację usług określonych powyżej przysługuje Panu - stałe miesięczne wynagrodzenie (tj. w umowie została określona stawka ryczałtowa za miesiąc świadczenia usług);

b)dodatkowy element wynagrodzenia - część zmienna (prowizja) zależna od wysokości wygenerowanej sprzedaży w toku świadczenia ww. usług.

Na fakturze wystawianej przez Pana znajduje się jedna pozycja, która dotyczy sumy wynagrodzenia stałego i prowizyjnego (wskazanych wyżej).

Zakresem wniosku objęte są usługi świadczone przez Pana w 2022 r. oraz w latach kolejnych (o ile oczywiście taki stan się utrzyma i współpraca będzie kontynuowana).

W 2021 r. nie korzystał Pan z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zostało złożone w ustawowym terminie w 2022 r.). Swoje przychody świadczy Pan z terytorium Polski i w Polsce opodatkowuje całość przychodów podatkiem dochodowym.

W przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie występują przesłanki negatywne, o których mowa w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednocześnie jest Pan świadomy, że aby w ogóle móc zastosować opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym Pana przychody z działalności gospodarczej za poprzedzający rok podatkowy, w którym zamierza uzyskać przychody podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mogą przekroczyć 2 mln euro (zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 ww. ustawy) - ten warunek jest spełniony.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że prowadzi Pan opisywaną we wniosku działalność gospodarczą (zgodnie z wpisem do CEiDG) od … maja 2022 r. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, zgodnie z zasadami zryczałtowanego podatku dochodowego. Przychody w 2022 r., których dotyczy wniosek, były opodatkowane według 8,5% stawki ryczałtu. Nie dokonuje Pan „fizycznej” sprzedaży swoich produktów. W ramach swojej działalności świadczy Pan usługi, które opisał szczegółowo we wniosku.

Wynagrodzenie z tytułu prowizji od zrealizowanej sprzedaży otrzymuje Pan w związku ze świadczeniem usług PKWiU 74.90.12.0, bowiem to wynagrodzenie ma związek ze świadczonymi przez Pana usługami i tzw. wygenerowaną przez Pana w ramach realizacji tych usług sprzedażą. Przykładowo w jednej z umów znajdują się postanowienia mówiące o tym, że: prowizja (część zmienna wynagrodzenia) zależna jest od wysokości sprzedaży wygenerowanej przez Pana i wynosi:

·10% marży na projektach zrealizowanych w wyniku Pana działań sprzedażowych u nowych klientów Zleceniodawcy oraz

·5% marży w przypadku obsługi obecnych klientów Zleceniodawcy.

Umowy zawiera Pan głównie ze spółkami prawa handlowego zarejestrowanymi w Polsce (na ten moment działające w formie sp. z o.o.), ale może Pan też zawierać umowy z zagranicznymi spółkami. Nie ma to jednak wpływu na merytoryczną istotę zadanego przez Pana pytania. Nie jest Pan wspólnikiem, ani członkiem zarządu w podmiotach, na rzecz których realizuje Pan opisywane usługi (nie jest Pan z nimi powiązany). W przyszłości będzie Pan świadczył takie same usługi również dla innych firm (z którymi również nie będzie Pan powiązany).

Prowadzona przez Pana działalność to działalność usługowa w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Co zostało jednoznacznie potwierdzone również otrzymanym przez Pana pismem z GUS, który te usługi zakwalifikował odpowiednio zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676 z późn. zm.) do konkretnego grupowania dotyczącego usług.

Może Pan otrzymywać inne dochody podlegające opodatkowaniu np. z tytułu najmu prywatnego, czy zysków kapitałowych (dywidendy) lub z tytułu odsetek, ale te dochody nie są i nie będą rozliczane w ramach działalności gospodarczej i nie mają żadnego wpływu na obowiązki rozliczeniowe w zryczałtowanym podatku dochodowym (nie wykluczają Pana z opodatkowania ryczałtem). Na ten moment nie planuje Pan uzyskiwania innych dochodów podlegających opodatkowaniu (choć nie może Pan tego wykluczyć w przyszłości), ale nawet gdyby takowe Pan uzyskał, będzie to bez związku z zadanym we wniosku pytaniem, które dotyczy konkretnego rodzaju przychodów rozliczanych w ramach działalności gospodarczej. Uzyskiwane przez Pana dochody poza działalnością nie mają w tym kontekście żadnego znaczenia.

Pytanie

Czy przychód z tytułu świadczonych przez Pana usług, określony we wniosku, jako część stała wynagrodzenia oraz przychód z tytułu prowizji od sprzedaży (tj. opisana we wniosku część zmienna wynagrodzenia - zależna od wysokości wygenerowanej sprzedaży), wskazany w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wniosku, podlega opodatkowaniu 8,5% stawką podatku ryczałtowego, zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług (tj. część stała wynagrodzenia) oraz przychód z tytułu prowizji od sprzedaży (tj. opisana we wniosku jako część zmienna wynagrodzenia - zależna od wysokości wygenerowanej sprzedaży), opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką podatku ryczałtowego, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 zd. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1, 2 i 3 ww. ustawy.

Stosownie do art 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, pojęcie „działalności usługowej” zdefiniowane zostało jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3; z zastrzeżeniem pkt 2 (definiującego działalność gastronomiczną) i pkt 3 (definiującego działalność usługową w zakresie handlu).

Stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według określonych tam stawek stosuje się do konkretnych usług zakwalifikowanych do konkretnych PKWiU. Nie spełnia Pan z oczywistych względów definicji wolnego zawodu, a Pana działalność nie mieści się w definicji działalności wytwórczej tejże ustawy, a dodatkowo wykonywana przez Pana działalność nie mieści się w kodach PKWiU wskazanych w ww. punktach art. 12 ust. 1 tejże ustawy.

Natomiast, w myśl art 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Jak zostało przedstawione w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, świadczone usługi (opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym) kwalifikuje Pan do kodu PKWiU 74.90.12 0, tj. usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń. W ramach aktualnie realizowanej umowy ze Zleceniodawcą jeżeli chodzi o te usługi nie zawiera Pan w imieniu swojej działalności umów z klientami, kontrahentami Zleceniodawcy - Pana zadaniem jest pozyskanie nowych klientów/kontrahentów, udział w negocjacjach, promowanie produktów/usług Zleceniodawcy i utrzymywanie relacji z kluczowymi klientami/kontrahentami Zleceniodawcy, w celu aktywnego prowadzenia pośrednictwa handlowego w sprzedaży produktów/usług realizowanych przez Zleceniodawcę. Jedynie przykładowo wskazuje Pan, że usługi Zleceniodawcy dotyczą głównie tworzenia i utrzymywanie systemów informatycznych, dostarczania Klientom niezbędnych kompetencji IT (Konsultanci), szeroko rozumianego doradztwa w zakresie IT. Wskazana wyżej klasyfikacja została potwierdzona w piśmie z … grudnia 2022 r. otrzymanym przez Pana z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego (GUS), w którym stwierdzone zostało, że wymienione przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

Podsumowując, Pana zdaniem, usługi opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym w wykonywanej działalności gospodarczej, nie wypełniają dyspozycji z treści art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 i zasadne jest zastosowanie do opodatkowania tych usług 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego. W związku z tym, że oprócz wynagrodzenia za świadczenie tychże usług, należna jest Panu część zmienna wynagrodzenie, tj. prowizja od zrealizowanej sprzedaży, a część ta jest bezsprzecznie inną formą rozliczenia świadczonych usług i dodatkowo te części wynagrodzenia są wprost z sobą związane, to powinny one zostać opodatkowane tą samą 8,5% stawką ryczałtu. Stawka ryczałtu dla przychodów z usług zaklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 74.90.12.0, wynosić powinna 8,5%, gdyż w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ww. usługi (wykonywane) nie są wprost wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8.

Z tego powodu w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) przytaczanej ustawy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej. Ta sama sytuacja dotyczy opisanej w stanie faktycznej/zdarzeniu przyszłym prowizji, stanowiącej zmienną część Pana wynagrodzenia miesięcznego.

Przyjęcie takiego stanowiska potwierdzają wydane w ostatnim czasie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne, m.in.:

-z 23 marca 2022 r., Nr 0114-KDIP2-1.4011.84.2022.2.PD,

-z 14 lutego 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.931.2021.1.MK,

-z 17 listopada 2021 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.832.2021.1.MAP,

-z 17 marca 2021 r., Nr 0112- KDIL2-2.4011.106.2021.1.AG,

-z 7 lipca 2021 r., Nr 0115-KDIT1.4011.293.2021.2.MST,

-z 1 października 2019 r., Nr 0115-KDIT3.4011.315.2019.2.DP,

czy też starsze interpretacje wydane np. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 stycznia 2017 r., Nr 2461-IBPB-1-1.4511.609.2016.1.WRz.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że zmiany w ww. ustawie, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., nie wpływają w żaden sposób na możliwość kwalifikacji niniejszych usług pod stawkę 8,5% - stąd przytaczane interpretacje nie tracą na aktualności. Bez znaczenia tym samym jest fakt, że przychody z obu tytułów (tj. część zmienna i stała) są zsumowane na fakturze do jednej pozycji.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza - pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

 - jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z kolei wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przedstawił Pan informacje, z których wynika, że:

1.świadczy Pan usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolami: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”;

  1. z tytułu świadczonych usług otrzymuje Pan wynagrodzenie składające się z dwóch składników: część stała wynagrodzenia oraz przychód z tytułu prowizji od sprzedaży (tj. opisana we wniosku część zmienna wynagrodzenia - zależna od wysokości wygenerowanej sprzedaży), na fakturze wystawianej przez Pana znajduje się natomiast jedna pozycja, która dotyczy sumy wynagrodzenia stałego i prowizyjnego;

3.w 2021 r. nie korzystał Pan z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zostało złożone w ustawowym terminie w 2022 r.);

4.prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

5.spełnia Pan warunki do opodatkowania ryczałtem, o których mowa w art. 6 powyższej ustawy;

  1. w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym nie występują przesłanki negatywne, o których mowa w art. 8 ww. ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że przychody z tytułu świadczonych przez Pana usług z tytułu części stałej wynagrodzenia oraz przychody z tytułu prowizji od sprzedaży (część zmienna wynagrodzenia - zależna od wysokości wygenerowanej sprzedaży), które to usługi objęte są grupowaniem PKWiU: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką podatku, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie uzyskuje Pan przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna stawka ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jesteśmy uprawnieni do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo zauważamy, że wydając niniejszą interpretację indywidualną zapoznaliśmy się z powołanymi przez Pana interpretacjami indywidualnymi. Podkreślamy jednak, że są one wiążące jedynie w sprawach, w których zostały wydane.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00