Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.36.2023.2.HW
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 stycznia 2023 r. wpłynął Państwo wniosek z 24 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „(…)" . Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 marca 2023 r. (wpływ 2 marca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest uczelnią publiczną w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności uczelni jest kształcenie studentów i kadr naukowych, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług naukowych i inne.
Koszty działalności pokrywane są z subwencji i dotacji z budżetu państwa, przychodów własnych uzyskiwanych za świadczone usługi edukacyjne, przychodów własnych z tytułu najmu pomieszczeń, itp.
Wnioskodawca realizuje projekt: (…) w ramach Programu Operacyjnego (…).
Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, którego liderem jest A Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. (…).
Celem projektu jest zaprojektowanie i pilotażowe uruchomienie (...).
W ramach operacji zostanie wykonany doświadczalny (…).
W ramach projektu planowane jest podjęcie następujących problemów badawczych:
I. Zaprojektowanie innowacyjnego, modułowego systemu (…).
W obecnie stosowanych technologiach przy produkcji (…) wykorzystuje się najczęściej systemy adaptowane z klasycznych systemów (…) obejmujących tylko (…). Problemem, który występuje i w miarę upowszechniania (...). Dlatego przedstawione rozwiązanie powiąże (…) do produkcji (…) z systemem (…) oraz stawem osadowym, który będzie gromadził osad poprodukcyjny, następnie wykorzystywany bezpośrednio jako nawóz w stawach (…) lub będzie poddany kompostowaniu. Tak przygotowany osad będzie poddany wybranym procesom sezonowania, z których najprostszym będzie klasyczne kompostowanie, a najbardziej zaawansowanym może być produkcja (…).
II.Zaprojektowanie (…) systemu (…).
Drugim elementem systemu będzie (…) wykonany w systemie (…). Taka konstrukcja stwarza wewnątrz namiotu lepsze warunki termiczne niż w porównaniu do tradycyjnych namiotów (…) i pozwala na lepsze wykorzystanie ciepła. W bloku (…) powstaną (…) zamknięte do (…) oraz system (…) do produkcji roślin. Wszystko to będzie spięte jednym układem hydraulicznym. Sam (...) następnie będzie połączony z systemem (...). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie wykorzystanie (…).
III.Optymalizacja wykorzystania energii cieplnej i elektrycznej w procesie produkcji (…).
Celem zadania jest uzyskanie znaczącego obniżenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej (ciepła) w procesie produkcji (…). Innowacyjny system, który będzie stosowany w tym przypadku to pompy ciepła wykorzystujące do napędu energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki. Bezpośrednie użycie energii elektrycznej jako źródła ciepła jest kilkakrotnie mniej efektywne niż napęd sprężarek w pompie ciepła. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne środowiskowo. Podstawowym źródłem energii pierwotnej dla systemu (…) może być w przyszłości biogaz wytwarzany na miejscu, częściowo w oparciu o produkty uboczne (…).
Wydatki związane z realizacją projektu obejmą koszty realizacji prac naukowo-badawczych, koszty wyjazdów służbowych na miejsce realizacji operacji u Lidera oraz w celu promocji prac badawczych (targi, konferencje), zakupy sprzętu i odczynników. Faktury zakupowe są wystawiane na (…).
Wyniki badań nie będą sprzedawane, a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechniane nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy
1.Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT. W ramach realizacji projektu (…) będzie brał udział w konferencjach specjalistycznych (dotyczących (…)) organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Udział w tych konferencjach jest płatny. Usługa kształcenia korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz.685, z późn. zm.). Nie przewiduje się innych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT.
Wyniki badań nie będą sprzedawane, a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechniane nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych.
2.Każdy ze współwykonawców dokonuje indywidualnie zakupów towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części.
3.(…) będzie wskazany jako nabywca w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu tylko w odniesieniu do realizowanych przez siebie zadań.
4.Właścicielem efektów projektu będzie lider projektu – (…).
5.Efekty powstałe w wyniku realizacji (instrukcja tworzenia „(…)”) będą nieodpłatnie przekazywane przez lidera projektu (zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego (…) podmiotom zajmującym się (…).
Pytanie
Czy X przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu?
Państwa stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 19 marca 2021 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685) z późn. zm., prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że (…) nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego w ramach zakupów podatku VAT. Powstałe w wyniku realizacji projektu wyniki badań nie są ani nie będą wykorzystywane do prowadzenia opodatkowanej działalności w zakresie świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, lecz będą przekazywane i udostępniane nieodpłatnie m.in. w postaci raportów dla (…), w ramach współpracy z użytkownikami wód, w zakresie m.in. (…), a także samorządami lokalnymi oraz innym podmiotami, w formie szkoleń, raportów, konferencji i seminariów. W zakresie upowszechniania zgromadzonej wiedzy wyniki badań będą również nieodpłatnie przekazywane dla instytucji odpowiedzialnych za (…).
W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Uczelnia nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanego w fakturach zakupu towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Przepis art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Stosownie zatem do cytowanych przepisów na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że realizują Państwo projekt pn. „(…)”. Wydatki związane z realizacją projektu obejmą koszty realizacji prac naukowo-badawczych, koszty wyjazdów służbowych na miejsce realizacji operacji u Lidera oraz w celu promocji prac badawczych (targi, konferencje), zakupy sprzętu i odczynników. Wyniki badań nie będą sprzedawane, a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechniane nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych. Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT. W ramach realizacji projektu (…) będzie brał udział w konferencjach specjalistycznych (dotyczących (…)) organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Udział w tych konferencjach jest płatny. Nie przewiduje się innych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT. Każdy ze współwykonawców dokonuje indywidualnie zakupów towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części. W będzie wskazany jako nabywca w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu tylko w odniesieniu do realizowanych przez siebie zadań. Właścicielem efektów projektu będzie lider projektu – (…). Efekty powstałe w wyniku realizacji (instrukcja tworzenia „(…)") będą nieodpłatnie przekazywane przez lidera projektu (zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "(…)) podmiotom zajmującym się (…).
Państwa wątpliwości dotyczą prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji ww. Projektu.
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Analiza opisu zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego prowadzą do wniosku, że w rozpatrywanej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących dokonane w ramach ww. Projektu zakupy.
Z okoliczności sprawy wynika, że nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT, a wyniki badań wykonane w ramach Projektu nie będą sprzedawane, a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechnione nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych.
Zatem w omawianej sprawie nie zostanie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego (wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy), jaką jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Tym samym, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące realizacji projektu pn. „(…)”.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. Niniejszą interpretację wydano w szczególności w oparciu o informacje, że: „Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności niepodlegających VAT. W ramach realizacji projektu X będzie brał udział w konferencjach specjalistycznych (dotyczących akwakultury) organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Udział w tych konferencjach jest płatny. Usługa kształcenia korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy (...). Nie przewiduje się innych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT”. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Nadmienia się, że w niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi tylko w zakresie zadanego pytania. Inne kwestie nie objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right