Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.31.2023.1.JK

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług umożliwiających lub ułatwiających świadczenie usług zakwaterowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług umożliwiających lub ułatwiających świadczenie usług zakwaterowania.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej też jako: „Spółka”) ma siedzibę na terytorium Polski, gdzie wykonuje działalność gospodarczą i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną z wyszukiwaniem osób do pracy (dalej: „Zleceniobiorcy”) na zlecenie kontrahenta (dalej: „Kontrahent”, „Kontrahenci”), w tym zawarcie odpowiednich umów zlecenie i kierowanie tych osób (z zasady obcokrajowców) do wykonywania czynności (usług) na rzecz Kontrahenta, zgodnie z jego zapotrzebowaniem. Mowa zatem o szeroko zakrojonej działalności Spółki jako agencji pracy tymczasowej. Usługi świadczone Kontrahentom opodatkowane są właściwą stawką podatku od towarów i usług. W ramach realizacji umów z Kontrahentami Spółka zobowiązana jest do zapewnienia infrastruktury realnie umożliwiającej realne wykonywanie kontraktów. W związku z tym, Wnioskodawca musi zapewniać zakwaterowanie Zleceniobiorców w pobliżu obiektów Kontrahentów, czego efektem jest świadczenie usług zakwaterowania wobec Zleceniobiorców.

Spółka świadczy Zleceniobiorcom usługi zakwaterowania w hotelu pracowniczym. Zleceniobiorcy pracują poza miejscem zamieszkania. Wnioskodawca udostępnia Zleceniobiorcom pokoje na czas wykonywania przez nich pracy. Omawiane zakwaterowania obejmują: przygotowanie pomieszczenia do zakwaterowania (pobytu) Zleceniobiorcy (sprzątanie wraz z zapewnieniem czystej pościeli i ręczników) oraz zapewnienie dostępu do mediów (dostawa wody, dostawa gazu, dostawa prądu – energii elektrycznej, wywóz nieczystości, dostawa Internetu, telewizja). Spółka udostępnia pomieszczenia (pokoje) na następujących zasadach: pokoje udostępniane są celem zakwaterowania w cyklach krótkoterminowych i nie ma możliwości stałego meldunku; pokoje udostępniane są wyłącznie Zleceniobiorcom, a Wnioskodawca nie zamierza udostępniać ich turystom ani innym osobom postronnym; pokoje są umeblowane (wyposażenie: łóżka, w tym pościel oraz ręczniki, szafy) z dostępem do przestrzeni wspólnej, gdzie znajdują się łazienki, pralnia oraz kuchnia; pokoje są udostępniane odpłatnie, przy czym opłata uwzględnia: dostawę prądu, wody, gazu, wywóz nieczystości oraz tv i Internet (media), a także usługę towarzyszącą (przygotowanie pokoju do pobytu danej osoby – Zleceniobiorcy, tj. sprzątanie i wymianę pościeli oraz ręczników po poprzednio zakwaterowanej osobie). Pokoje są wieloosobowe i nie spełniają funkcji mieszkaniowych.

Wynagrodzenie za media nie jest uzależnione od stopnia ich zużycia, ani od stanów liczników. Żaden Zleceniobiorca nie będzie miał wpływu na przedmiot, zakres, czy długość trwania jakiejkolwiek umowy na dostawę mediów oraz na wybór dostawcy mediów, nie będzie miał także możliwości zawarcia z nim umowy we własnym zakresie. Zleceniobiorca nie będzie mógł wybrać ilości i rodzaju elementów usługi (usług dodatkowych), wszystkie te elementy są wykonywane łącznie, w stanie niezmienionym i są konieczne dla realizacji zakwaterowania. Cena liczona jest za miejsce noclegowe – miejsce zakwaterowania w pomieszczeniu (pokoju). Wyłącznym celem udostępniania tych pomieszczeń (pokoi) jest czasowe zapewnienie noclegu i zakwaterowania dla Zleceniobiorców, wyłącznie na czas związany z wykonywaną czasowo pracą u Kontrahenta.

Powyższą usługę Spółka klasyfikuje w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 2015 – 55.90.12.0 i w efekcie opodatkowuje tę usługę stawką 8% VAT.

Wykonanie wszystkich wyżej opisywanych obowiązków (czyli świadczenie usług zakwaterowania) jest związane z prawidłowym wykonaniem umowy z Kontrahentem, zgodnie z jego wymogami. Na tym tle Spółka uznaje, że wszystkie działania nakierowane na spełnienie opisywanych obowiązków pośrednio są związane z całokształtem prowadzonej działalności opodatkowanej VAT.

W związku z powyższym świadczeniem usług opodatkowanych na rzecz pracowników, Spółka dokonuje zakupów towarów i usług umożliwiających lub ułatwiających realizację omawianych obowiązków, w tym:

a)zakup lokali, w których będą świadczone usługi zakwaterowania,

b)wynajem lokali, w których będą świadczone usługi zakwaterowania,

c)zakup odpowiedniego wyposażenia (np. meble, AGD),

d)zakup mediów (gaz, prąd, woda), czy też

e)zakup materiałów wykończeniowych, oraz

f)zakup usług remontowych,

– umożliwiających doprowadzenie danego lokalu lub pomieszczenia do stanu umożliwiającego realizację w nim podstawowych potrzeb życiowych (mieszkaniowych) człowieka,

oraz

g)wydatki (opłaty) za wykorzystanie pokoi w hotelach pracowniczych.

Przyjmując zatem istnienie omawianego związku pomiędzy świadczeniem usług opodatkowanych VAT a wyżej wskazanymi kategoriami wydatków (zakupów), Spółka uważa, że ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony zawarty w cenie kupionych towarów i usług.

Pytanie

Czy Spółka ma prawo dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu świadczeń opisanych w lit. a-g powyżej, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej; „Ustawa VAT” lub „VAT”)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, odpowiedź na zadane pytanie powinna być twierdząca.

Art. 86 ust. 1 VAT stanowi, że: W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, zakres działalności gospodarczej, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Wnioskodawca stoi bowiem na stanowisku, że przepis art. 86 ust. 1 VAT nie definiuje wprost charakteru związku pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną, jaki uprawnia do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, a przy tym nie określa, czy związek ten musi być bezpośredni, czy też wystarczające jest wykazanie pośredniego związku zakupionych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Zgodnie bowiem z treścią art. 86 ust. 1 VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zdaniem Spółki, wszystkie pozytywne przesłanki z art. 86 ust. 1 VAT są spełnione:

1.Spółka jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 VAT,

2.Towary i usługi opisane w stanie faktycznym (lit. a-g) są wykorzystywane do czynności opodatkowanych w sposób bezpośredni i pośredni.

Ad 1.

Kwestia statusu podatnika VAT Wnioskodawcy nie podlega wątpliwości i jest elementem stanu faktycznego, w którym wskazano, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Ad 2.

Wszystkie opisane w stanie faktycznym wydatki (lit. a-g) w bezpośredni sposób służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, czyli świadczeniu usług zakwaterowania, od których Spółka wykazuje VAT należny w wysokości 8%.

Żadna część wydatków opisanych w lit. a-g nie dotyczy świadczenia usług zwolnionych od podatku albo niepodlegających opodatkowaniu. Zachowany zatem jest związek między ponoszonymi wydatkami a generowanym podatkiem należnym.

Zgodnie z wytycznymi wyroku NSA z 29 października 2019 r., I FSK 1281/17, z literalnego brzmienia analizowanego przepisu art. 86 VAT wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, istotne jest wykorzystywanie zakupionych towarów i usług do wykonywanych przez podatnika czynności opodatkowanych, a tym samym decydujący jest związek zakupionych towarów i usług z czynnościami podatnika generującymi należny podatek VAT. Prawo do odliczenia powstaje zatem jako konsekwencja dokonania określonych zakupów, które są następnie wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Z czynnością opodatkowaną mamy natomiast do czynienia wtedy, gdy podlega ona opodatkowaniu oraz jest dokonywana przez podmiot działający w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Ponadto, przedmiotowe wydatki mają również pośredni związek z działalnością opodatkowaną jaką jest realizacja kontraktów z Kontrahentami. W opisie stanu faktycznego wskazano, że Spółka jest zobowiązana na mocy umów z Kontrahentami do zapewnienia infrastruktury umożliwiającej realizację kontraktów. Konieczne jest zatem zakwaterowanie Zleceniobiorców w pobliżu obiektów, w których wykonują oni czynności, zwłaszcza, że są to osoby rekrutowane z całego kraju i zza granicy. W związku z tym ponoszone wydatki opisane w lit. a-g mają również pośredni związek z generowanym podatkiem należnym z tytułu realizacji kontraktów z Kontrahentami.

Wszystkie wydatki wskazane w lit. a-g są niezbędne do prawidłowej realizacji usług zakwaterowania Zleceniobiorców, ponieważ dotyczą samego nabycia lokali lub wynajmu lokali oraz przystosowania ich do czasowego zakwaterowania osób.

Tym samym, istnienie związku ekonomicznego (kosztowego) pomiędzy analizowanymi zakupami a opodatkowaną sprzedażą na dwóch poziomach (na poziomie świadczenia pracownikom usług zakwaterowania oraz realizacji umów z Kontrahentami) nie powinno budzić zastrzeżeń, a w dalszej kolejności jest elementem przesądzającym o możliwości odliczania podatku naliczonego z tytułu tych zakupów.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem usług noclegowych nabywanych w celu ich odsprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.

Z powyższego przepisu wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych. Wyjątek dotyczy jedynie usług noclegowych nabytych przez podatników wyłącznie w celu ich odprzedaży, tj. po nabyciu usługi w celu przeniesienia jej na kolejnego nabywcę (w związku z tzw. refakturą usługi).

Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi szeroko zakrojoną działalność jako agencja pracy tymczasowej, tj. działalność związaną z wyszukiwaniem osób do pracy (Zleceniobiorców) na zlecenie Kontrahentów. Usługi świadczone Kontrahentom opodatkowane są właściwą stawką podatku od towarów i usług.

W ramach realizacji umów z Kontrahentami są Państwo zobowiązani do zapewnienia Zleceniobiorcom infrastruktury umożliwiającej realne wykonywanie kontraktów. W związku z tym muszą Państwo zapewniać zakwaterowanie Zleceniobiorców w pobliżu obiektów Kontrahentów, czego efektem jest świadczenie usług zakwaterowania wobec Zleceniobiorców.

Świadczą Państwo Zleceniobiorcom usługi zakwaterowania w hotelu pracowniczym. Omawiane usługi obejmują: przygotowanie pomieszczenia do zakwaterowania (pobytu) Zleceniobiorcy (sprzątanie wraz z zapewnieniem czystej pościeli i ręczników) oraz zapewnienie dostępu do mediów (dostawa wody, dostawa gazu, dostawa prądu – energii elektrycznej, wywóz nieczystości, dostawa Internetu, telewizja). Udostępniają Państwo pomieszczenia (pokoje) wyłącznie Zleceniobiorcom celem zakwaterowania w cyklach krótkoterminowych, bez możliwości stałego meldunku. Pokoje są udostępniane odpłatnie, przy czym opłata uwzględnia: dostawę prądu, wody, gazu, wywóz nieczystości oraz tv i Internet (media), a także usługę towarzyszącą (przygotowanie pokoju do pobytu danej osoby – Zleceniobiorcy, tj. sprzątanie i wymianę pościeli oraz ręczników po poprzednio zakwaterowanej osobie). Pokoje są wieloosobowe i nie spełniają funkcji mieszkaniowych.

Powyższą usługę klasyfikują Państwo w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 2015 – 55.90.12.0 i w efekcie opodatkowują tę usługę stawką 8% VAT.

Wykonanie wszystkich wyżej opisywanych obowiązków (czyli świadczenie usług zakwaterowania) jest związane z prawidłowym wykonaniem umowy z Kontrahentem, zgodnie z jego wymogami. Jak Państwo wskazali, wszystkie działania nakierowane na spełnienie opisywanych obowiązków pośrednio są związane z całokształtem prowadzonej działalności opodatkowanej VAT.

W związku z powyższym świadczeniem usług opodatkowanych na rzecz pracowników, dokonują Państwo zakupów towarów i usług umożliwiających lub ułatwiających realizację omawianych obowiązków, w tym:

a)zakup lokali, w których będą świadczone usługi zakwaterowania,

b)wynajem lokali, w których będą świadczone usługi zakwaterowania,

c)zakup odpowiedniego wyposażenia (np. meble, AGD),

d)zakup mediów (gaz, prąd, woda),

e)zakup materiałów wykończeniowych,

f)zakup usług remontowych

– umożliwiających doprowadzenie danego lokalu lub pomieszczenia do stanu umożliwiającego realizację w nim podstawowych potrzeb życiowych (mieszkaniowych) człowieka,

oraz

g)wydatki (opłaty) za wykorzystanie pokoi w hotelach pracowniczych.

Państwa wątpliwości dotyczą wskazania, czy mają Państwo prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu świadczeń opisanych w lit. a-g.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast pośredni związek nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy występuje wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Powyższe regulacje oznaczają, że aby stwierdzić, czy podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, należy zbadać wyłącznie związek ponoszonych wydatków z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten musi mieć charakter niewątpliwy, lecz niekoniecznie bezpośredni. Podatnik musi jednak wykazać związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Zaznaczyć należy, że określenie pośredniego związku nabywanych towarów i usług z konkretną działalnością przedsiębiorcy (czynnościami opodatkowanymi bądź nieopodatkowanymi) może mieć miejsce dopiero w sytuacji, gdy niemożliwym jest wykazanie ich bezpośredniego związku z daną działalnością.

Odpowiadając na Państwa pytanie należy przeanalizować, czy pomiędzy wydatkami opisanymi we wniosku a opodatkowaną działalnością Spółki istnieje bezpośredni lub pośredni związek uprawniający do odliczenia podatku naliczonego.

Jak wskazali Państwo we wniosku, Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka dokonuje zakupów towarów i usług wymienionych w lit. a-g w opisie stanu faktycznego w celu umożliwienia lub ułatwienia świadczenia usług zakwaterowania. Zatem ww. wydatki ponoszone przez Państwa służą w pierwszej kolejności (bezpośrednio) do świadczenia usług zakwaterowania, które to usługi, jak Państwo wskazali, stanowią czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 8%.

W omawianej sprawie nie ma więc już znaczenia również pośredni związek ww. wydatków z działalnością opodatkowaną, jaką jest realizacja kontraktów z Kontrahentami, skoro możliwe jest bezpośrednie przyporządkowanie ich do świadczonych przez Państwa usług zakwaterowania stanowiących czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, należy stwierdzić, że skoro nabywane towary i usługi wymienione w lit. a-g są w całości związane ze świadczeniem usług zakwaterowania, tj. ze sprzedażą usług zakwaterowania dla Zleceniobiorców opodatkowaną stawką podatku VAT 8%, to Spółce, będącej czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, przysługuje, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. towarów i usług, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wskazanych w art. 88 ustawy.

Podsumowując, Spółka ma prawo dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu świadczeń opisanych w lit. a-g, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Ponadto, należy zauważyć, że interpretacja indywidualna została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowali Państwo świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00