Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.84.2023.1.MR

Przekształcenie spółki komandytowej w prostą spółkę akcyjną i sukcesja zobowiązania do wypłaty zaległego zysku przejęte przez spółkę przekształconą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysków. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca – osoba fizyczna, jest komandytariuszem w spółce komandytowej (dalej: "Spółka Komandytowa") powstałej z przekształcenia spółki jawnej (dalej: "Spółka Jawna"), zarejestrowanego przez sąd rejestrowy w dniu (...) 2017 r. W Spółce Komandytowej, oprócz Wnioskodawcy, jest jeszcze dwóch komandytariuszy, również osoby fizyczne, oraz komplementariusz, którym jest zagraniczna spółka limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej: "Spółka Limited").

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Od początku istnienia Spółki Komandytowej jest jej wspólnikiem, wcześniej był również wspólnikiem przekształconej Spółki Jawnej.

Spółka Komandytowa posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności Spółki Komandytowej jest przede wszystkim wytwarzanie artykułów z tworzyw sztucznych - produkcja i sprzedaż hurtowa wentylatorów.

Działalność spółki, zarówno wcześniejszej Spółki Jawnej jak i obecnej Spółki Komandytowej, na przestrzeni lat wykazywała zyski, które nie były w całości przeznaczane do wypłaty na rzecz wspólników. Pozostała po wypłacie część zysku wypracowana w danym roku obrotowym była kierowana na tzw. kapitał zapasowy Spółki.

Na dzień złożenia wniosku Spółka Komandytowa posiada niewypłacone zyski wypracowane na przestrzeni lat do dnia 30 kwietnia 2021 r. Zysk wypracowany w tym okresie został opodatkowany podatkiem dochodowym przez Wnioskodawcę, będącego wspólnikiem Spółki Komandytowej, do wysokości jego udziałów w zysku Spółki Komandytowej zgodnie z umową spółki. W związku ze zmianą przepisów podatkowych Spółka Komandytowa od 1 maja 2021 r. została objęta opodatkowaniem na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Za okres maj - grudzień 2021 r. Spółka Komandytowa osiągnięty zysk opodatkowała zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W 2022 roku Spółka Komandytowa podjęła uchwałę o przeznaczeniu zysku za 2021 rok w następujący sposób: część zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 roku została przeznaczona do wypłaty dla Wspólników, natomiast część zysku wypracowanego w okresie od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. została przeznaczona na kapitał zapasowy.

W 2023 r., do dnia złożenia wniosku, Spółka Komandytowa podjęła uchwałę o przeznaczeniu do wypłaty wspólnikom zysku wypracowanego w okresie do 30 kwietnia 2021 roku zgromadzonego na kapitale zapasowym i dokonała przeksięgowania na specjalne konto zobowiązań z tytułu wypłaty zysku na rzecz Wspólników Spółki Komandytowej. Na wskazane konto została przeksięgowana cała kwota podlegająca wypłacie na rzecz Wspólników, jednakże bez wskazywania kiedy dojdzie do faktycznego wypłacenia zysku na rzecz Wspólników. Wypłata będzie dokonywana na rzecz wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki, sukcesywnie do możliwości płatniczych spółki.

W chwili obecnej Wspólnicy Spółki Komandytowej planują przekształcenie jej w prostą spółkę akcyjną. Jak opisano powyżej Wspólnicy Spółki Komandytowej przed datą przekształcenia podjęli uchwałę o przeznaczeniu zysku zgromadzonego na kapitale zapasowym w części stanowiącej zyski wypracowane do 30 kwietnia 2021 r. na zobowiązania z tytułu wypłaty zysku na rzecz Wspólników Spółki Komandytowej.

Spółka Komandytowa od 1 maja 2021 r. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Ponadto Spółka Komandytowa podjęła uchwałę o objęciu Spółki statusem podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r., co łączy się z tym, że w stosunku do Spółki do 30 kwietnia 2021 r. mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w oparciu o art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 r., poz. 2123).

Zobowiązanie z tytułu wypłaty zysku na rzecz Wspólników nie wpłynie na zakres uprawnień wspólników działających w ramach prostej spółki akcyjnej. Wspólnicy planują, że powyższa kwota może być im wypłacona jednorazowo lub w ratach już po przekształceniu spółki komandytowej w prostą spółkę akcyjną, w taki sposób żeby nie utrudnić funkcjonowania spółki oraz nie utrudnić jej podejmowania działalności inwestycyjnej.

Pytanie

Czy - po podjęciu uchwały o przeznaczeniu kapitału zapasowego w części stanowiącej zyski wypracowane przez Spółkę Komandytową w okresie do 30 kwietnia 2021 roku na zobowiązanie do wypłaty zysku na rzecz Wspólników przekształconej prostej spółki akcyjnej - wypłata na rzecz Wnioskodawcy jako Wspólnika prostej spółki akcyjnej zysków wypracowanych i opodatkowanych uprzednio po stronie Wnioskodawcy jako Wspólnika Spółki Komandytowej, a jeszcze wcześniej Wspólnika Spółki Jawnej, podatkiem dochodowym za okres do 30 kwietnia 2021 r. będzie podlegała w momencie jej faktycznej wypłaty Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłata zysków wypracowanych w ramach działalności spółki komandytowej w okresie do 30 kwietnia 2021 r. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym po przekształceniu. Zysk osiągnięty przez Wnioskodawcę z tytułu udziału w spółce komandytowej był systematycznie opodatkowywany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ciągu każdego roku i należy podkreślić, że bez znaczenia był fakt, czy zysk wypracowany przez Spółkę został wypłacony Wnioskodawcy, czy też podjęto uchwałę o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce w formie tzw. kapitału zapasowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonywanie wypłat zysków osiągniętych przez Spółkę po jej przekształceniu w spółkę kapitałową nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikowi z tytułu udziału w spółce kapitałowej, ale świadczeniem spełnianym na rzecz Wspólnika w związku z wcześniejszą działalnością Spółki komandytowej, której wynik został już raz opodatkowany podatkiem dochodowym. W konsekwencji wypłata na rzecz Wspólnika spółki przekształconej (prosta spółka akcyjna) zysku uzyskanego w okresie, kiedy spółka komandytowa nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest neutralna podatkowo, bowiem Wspólnik w zakresie przychodów uzyskiwanych przez spółkę komandytową oraz ponoszonych przez tę spółkę kosztów podlegał w proporcji do wysokości posiadanych udziałów na bieżąco opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Podjęcie przez Wspólników spółki komandytowej najpierw uchwał o przeznaczeniu zysku za okres do 30 kwietnia 2021 r. na poczet kapitału zapasowego, a następnie podjęcie uchwały w 2023 r. o przeznaczeniu tego kapitału do wypłaty i przeksięgowanie na specjalne konto zobowiązań z tytułu wypłaty zysku na rzecz Wspólników przekształconej prostej spółki akcyjnej spowoduje zakwalifikowanie tej kwoty podlegającej podziałowi jako zobowiązania Spółki prostej spółki akcyjnej.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 2123) do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, które powstały przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i 2 w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Z powyższego wynika, że zysk wypracowany jeszcze przed objęciem spółki podatkiem CIT i przed przekształceniem w prostą spółkę akcyjną, a wypłacony już po tych zdarzeniach będzie podlegał rozliczeniu wg zasad obowiązujących przed zmianą, tj. będzie neutralny podatkowo. Na podstawie obowiązujących do 31 grudnia 2020 r. regulacji ustawy o PIT wypłacane świadczenia na rzecz wspólników spółki komandytowej nie podlegały dodatkowemu opodatkowaniu z tytułu wypłaty, gdyż zysk ten podlegał opodatkowaniu od razu w każdym roku obrotowym, niezależnie od tego czy był faktycznie wypłacony wspólnikowi, czy nie. Zatem wypłata zysku przez spółkę komandytową stanowiła czynność stricte techniczną - neutralną podatkowo, bez względu na to kiedy wypłata faktycznie nastąpiła.

Zgodnie z unormowaniami dotyczącymi spółki komandytowej, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i stratach, chyba że umowa spółki stanowi odmiennie. Wspólnik może żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego roku obrotowego. Dopuszczalne jest również, aby w wyniku decyzji wspólników spółki komandytowej wypracowany zysk nie został wypłacony wspólnikom i pozostał w spółce, aż do czasu podjęcia przez wspólników decyzji o jego wypłacie.

Zgodnie z przedstawionym planowanym zdarzeniem przyszłym Wspólnicy Spółki Komandytowej rozważają przekształcenie jej w prostą spółkę akcyjną. W następstwie takiego przekształcenia Wspólnicy spółki komandytowej staną się wspólnikami prostej spółki akcyjnej. Wypłacenie zysku przez spółkę przekształconą nie będzie stanowiło świadczenia należnego wynikającego z udziału w spółce kapitałowej, ale będzie spełnieniem świadczenia wynikającego z bycia wspólnikiem w spółce komandytowej, której wynik był na bieżąco podatkowo rozliczany przez Wnioskodawcę. Zmiana formy działalności nie zmieni natury prawnej samego zysku, nie dojdzie do zmiany charakteru prawnego wspomnianego zobowiązania, w szczególności nie będzie mogło ono podlegać kwalifikacji jako zobowiązanie do wypłaty zysków osoby prawnej.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wypłacenie zysku spółki wypracowanego (do kwietnia 2021 r.) przez spółkę przekształcaną (spółka komandytowa) na rzecz wspólnika spółki przekształconej (prosta spółka akcyjna) nie będzie wiązało się, na moment wypłaty, z obowiązkiem opodatkowania dokonanej wypłaty podatkiem dochodowym.

Reasumując, dokonywanie wypłat takiego zysku przez prostą spółkę akcyjną, wcześniej przekształconej ze spółki komandytowej, nie będzie świadczeniem należnym Wspólnikowi z tytułu udziału w Spółce prostej spółce akcyjnej, ale świadczeniem spełnianym w związku z wcześniejszą działalnością Spółki Komandytowej, której zyski przypadające na Wnioskodawcę zostały już raz opodatkowane podatkiem dochodowym.

Również organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych potwierdzają, że wypłata przez spółkę przekształconą zysku wypracowanego przez spółkę przekształcaną jest neutralna podatkowo.

Przykładowo Interpretacje indywidualne:

1)z 9 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.321.2021.1.NM,

2)z 27 czerwca 2022 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.261.2022.3.SJ,

3)z 15 lipca 2021 r., nr 0112-KDWL.4011.56.2021.1.TW.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostały określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również: (…)

Szerzej tę kategorię przychodów definiuje art. 24 ust. 5 ustawy:

Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: (…)

Przepis wskazuje, że do omawianej kategorii dochodów (przychodów) są zaliczane dochody (przychody) „faktycznie uzyskane z tego udziału”, a więc takie przychody, które:

wynikają z posiadania prawa do udziału w zyskach osób prawnych, oraz

zostały faktycznie (rzeczywiście) uzyskane.

Jednocześnie przepis wymienia niektóre konkretne rodzaje dochodów (przychodów), które są dochodami (przychodami) z udziałów w zyskach osób prawnych. Wyliczenie to ma charakter przykładowy – nie jest zamkniętym katalogiem dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych. Świadczy o tym treść wstępu do tego wyliczenia oraz użycie przez ustawodawcę określenia „w tym także”.

Oznacza to, że faktycznie otrzymane dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będą podlegały opodatkowaniu nawet jeśli nie zostały wprost wymienione w katalogu art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast z dniem 1 stycznia 2021 r. (lub 1 maja 2021 r.) w systemie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem dochodowym od osób prawnych zmienił się status podatkowy spółek komandytowych.

Był to wynik nowelizacji przepisów wprowadzonej ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: „ustawa nowelizująca”).

Na mocy art. 12 ust. 1 i ust. 2 ustawy nowelizującej:

W przypadku spółek komandytowych oraz spółek jawnych, które z dniem 1 stycznia 2021 r. uzyskały status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce, w tym z tytułu objęcia (nabycia) i zbycia udziałów tej spółki, wystąpienia z tej spółki lub jej likwidacji, przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od dnia 1 stycznia 2021 r., z zastrzeżeniem ust. 2.

Spółka komandytowa może postanowić, że przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do tej spółki oraz przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w tej spółce począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r.

Na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.:

spółki komandytowe mieściły się w pojęciu „spółki niebędącej osoba prawną” z art. 5a pkt 26 ustawy;

skutki podatkowe zdarzeń gospodarczych związanych z działalnością spółek były przypisywane jej wspólnikom jako skutki podatkowe posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną, stosownie do zasad określonych w art. 8 ust. 1-2 ustawy;

spółki nie miały obowiązków płatnika w odniesieniu do wypłaty zysków na rzecz swoich wspólników – ten rodzaj należności nie był objęty żadnym z przepisów ustawy, który nakłada na określone podmioty obowiązki płatnika podatku (było to uzasadnione podatkowym charakterem takich wypłat).

Wypłaty zysku ze spółek niebędących osobami prawnymi (ustalane w stosunku odpowiadającym prawu wspólnika do udziału w zysku tej spółki) niewątpliwie były otrzymaniem przez wspólnika przysporzenia majątkowego – określona kwota pieniężna była przenoszona z majątku spółki do majątku wspólnika. Niemniej jednak, ponieważ zysk osiągnięty przez spółkę niebędącą osobą prawną był wynikiem jej działalności, a działalność ta (tj. wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w spółce w toku jej działalności) była na bieżąco opodatkowywana po stronie wspólników, wypłata zysku ze spółki niebędącej osobą prawną była traktowana na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako neutralna podatkowo. Rozwiązanie to było realizacją zasady zakazu podwójnego opodatkowania.

Na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe przestały być transparentne podatkowo. Uzyskały status spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji:

wypłaty zysków z tego rodzaju spółek nie są już neutralne podatkowo i stanowią przychody ze źródła kapitały pieniężne jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy);

spółki komandytowe mają obowiązki płatnika podatku w odniesieniu do wypłacanych na rzecz wspólników należności stanowiących przychody z udziału w zyskach osób prawnych (art. 41 ust. 4 ustawy).

Jednocześnie, z uwagi na istotny charakter zmian wprowadzonych w systemie opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników, ustawodawca przewidział przepisy o charakterze przejściowym.

I tak, zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej:

Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2 (tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ), w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Oznacza to, że jeśli spółka komandytowa osiągnęła zyski przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to przysporzenia wspólników tej spółki z udziału w tych zyskach są rozliczane podatkowo na zasadach, jakie obowiązywały przed 1 stycznia 2021 r.

Ocena skutków podatkowych Pana sytuacji

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w prostą spółkę akcyjną – w ramach sukcesji uniwersalnej, która ma miejsce przy przekształceniu spółek – zobowiązanie do wypłaty zaległego zysku zostanie przejęte przez spółkę przekształconą. Po przekształceniu następca prawny spółki komandytowej, czyli prosta spółka akcyjna, zobowiązana jest do spełnienia tego zobowiązania wobec dotychczasowych wspólników spółki komandytowej.

W związku z tym przekształcenie spółki komandytowej w prostą spółkę akcyjną nie powinno mieć wpływu na skutki podatkowe wypłaty wspólnikom zysków wypracowanych przed 1 maja 2021 r. Dla byłych wspólników spółki komandytowej, a przyszłych wspólników prostej spółki akcyjnej, będzie to obojętne podatkowo.

W konsekwencji wypłata przez spółkę przekształconą zysków wypracowanych przed przekształceniem przez spółkę przekształcaną – powstałych przed 1 maja 2021 r. – nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy nowelizującej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00