Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.828.2022.2.MSO
Interpretacja indywidualna w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dostawy lokalu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT dostawy lokalu w (...) przy ul. (...)
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 stycznia 2023 r. (data wpływu 9 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W dniu 19 grudnia 2019 r. na podstawie umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży (repertorium A numer …) Wnioskodawca nabył lokal niemieszkalny numer (…) przy ul. (…) w (…) za cenę w kwocie (…) zł, w tym podatek od towarów i usług w kwocie (…) zł od (…) oraz (…) – wspólników spółki cywilnej (…) (deweloper – podatnik VAT czynny, któremu nadano nr NIP…). Nieruchomość lokalowa została wydana Wnioskodawcy przed zawarciem powołanej wyżej umowy, tj. w dniu (…) 2019 r.
Dostawa ww. lokalu w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług została udokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT nr (…) z dnia (…) 2019 r.
Istotne jest, że z uwagi na przeważający przedmiot działalności, Wnioskodawca nie posiada obecnie, jak również nie posiadał w dniu zawarcia transakcji, statusu podatnika VAT czynnego, a w związku z powyższym nie był uprawniony do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony w związku z dostawą ww. lokalu.
Po nabyciu ww. lokalu, Wnioskodawca wynajął go na rzecz (…) – przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (…) z siedzibą w (…) (NIP: …), która zawodowo zajmuje się krótkoterminowym wynajmowaniem lokali na rzecz turystów.
Obecnie Wnioskodawca nosi się z zamiarem zbycia ww. lokalu.
Uzupełnili Państwo opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje:
1. (…) Sp. z o.o. w (…) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT od dnia (…) 2000 r., posiadającego status podatnika: zwolniony.
2. Lokal będący przedmiotem zapytania mieści się w (…) przy ul. (…) 1 (kod pocztowy: (…)).
3. Pierwsze zasiedlenie nastąpiło w dniu (…) grudnia 2019 r., przy czym faktyczne wydanie lokalu nastąpiło już latem 2019 r. celem umożliwienia jego wykończenia. W okresie do zawarcia umowy, na podstawie której Spółka nabyła lokal, nie był on wynajmowany.
4. Umowa najmu została zawarta w dniu (…) grudnia 2019 r.
5. Sprzedaż lokalu nastąpi po upływie dwóch lat od daty pierwszego zasiedlenia, tj. rozpoczęcia jego używania (eksploatacji).
6. Powyższy lokal został zaliczony w poczet środków trwałych Spółki i podlega amortyzacji.
7. Po dokonaniu zakupu ww. lokalu, Spółka nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie lub przebudowę, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.
8. Wynajem lokalu nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (czynność zwolniona).
Pytanie w którym numer lokalu został skorygowany w piśmie z 3 stycznia 2023 r. (data wpływu 9 stycznia 2023 r.)
Czy w świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego, sprzedaż wyżej opisanego lokalu niemieszkalnego położonego w (…) przy ul. (…) objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym w podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż wyżej opisanego lokalu niemieszkalnego położonego w (…) przy ul. (…) objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym w podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie zachodzą przesłanki pozytywne powodujące brak zastosowania ww. zwolnienia, tj.:
a)w stosunku do lokalu nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie lokalu, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jednocześnie wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów czy świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi być wykonana przez podatnika tego podatku.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Podkreślić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.
I tak, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT:
zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
przez pierwsze zasiedlenie rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Zatem aby dostawa budynków, budowli lub ich części mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule.
Z analizy powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a staje się bezzasadne.
Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Stosownie 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym podatnikiem VAT od dnia (…) marca 2000 r. korzystającym ze zwolnienia. W dniu (…) grudnia 2019 r. na podstawie umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu i umowy sprzedaży nabyli Państwo lokal w (…) przy ul. (…). Dostawa ww. lokalu została udokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT. Powyższy lokal został zaliczony w poczet Państwa środków trwałych i podlega amortyzacji. Pierwsze zasiedlenie lokalu nastąpiło w dniu (…) grudnia 2019 r. Po dokonaniu zakupu ww. lokalu, nie ponosili Państwo wydatków na jego ulepszenie lub przebudowę, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej. Obecnie noszą się Państwo z zamiarem zbycia ww. lokalu.
Przy tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Państwa wątpliwości dotyczą zwolnienia od podatku dostawy ww. lokalu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
Jak wynika z powołanych wyżej przepisów prawa, aby ocenić, czy planowana przez Państwa dostawa lokalu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, należy w pierwszej kolejności rozpatrzeć warunki zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i wykluczyć możliwość zastosowania zwolnienia od podatku do zamierzonej przez Państwa dostawy ww. lokalu na podstawie tego przepisu.
Jak wynika z okoliczności sprawy, w odniesieniu do lokalu w (…) przy ul. (…), będącego przedmiotem planowanej sprzedaży upłynie już ponad 2 lata od momentu jego pierwszego zasiedlenia. Jednocześnie – jak Państwo wskazali – po dokonaniu zakupu ww. lokalu, nie ponosili Państwo wydatków na jego ulepszenie lub przebudowę, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że skoro dostawa lokalu nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu z art. 2 pkt 14 ustawy, a od pierwszego zasiedlenia lokalu upłynie okres dłuższy niż 2 lata, a ponadto lokal nie był przedmiotem ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, to jego dostawa będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Odnosząc się zatem do Państwa stanowiska w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT stwierdzić należy, że skoro czynność sprzedaży lokalu w (…) przy ul. (…). będzie podlegała zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stało się bezzasadne.
W konsekwencji z uwagi na to, że sprzedaż ww. lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, czyli na podstawie innej regulacji prawnej niż wskazali Państwo w swoim stanowisku, Państwa stanowisko, w myśl którego dostawa lokalu korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a – należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1.z zastosowaniem art. 119a;
2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.); dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right