Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.260.2022.2.AS

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w Spółce i konsekwentnie w PGK wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją Projektu oraz sposobu rozliczania tych kosztów w odpowiednim źródle przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w Spółce i konsekwentnie w PGK wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją Projektu oraz sposobu rozliczania tych kosztów w odpowiednim źródle przychodów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 30 stycznia 2023 r. – pismem z 31 stycznia 2023 r. (data wpływu 31 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X S.A. (dalej: Spółka) oraz określone spółki od niej zależne tworzą podatkową grupę kapitałową PGK X w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Rokiem podatkowym PGK X jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą PGK X jest X − jako spółka dominująca. Podstawa opodatkowania PGK X jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1-3 ustawy o CIT. Podstawowy zakres działalności gospodarczej Spółki, dla którego została powołana i realizuje, obejmuje (...) i produkcję (...) (...), które są przedmiotem sprzedaży. Przychody z tej działalności mieszczą się w zakresie przychodów z innych źródeł (dalej: „przychody z działalności operacyjnej”). Spółka uzyskuje również przychody, które od początku 2018 r. kwalifikowane są do przychodów z zysków kapitałowych, zdefiniowanych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT. Przychody te stanowią niewielką część przychodów ogółem uzyskiwanych przez Spółkę. (…). Dostęp do nowych źródeł energii elektrycznej ma strategiczne znaczenie dla działalności X, szczególne w obecnej, problematycznej sytuacji na rynku energetycznym. Z uwagi na powyższe, jednym z kluczowych strategicznych projektów X jest obecnie wdrożenie (...) (dalej: Projekt). Budowa (...) jest bezpośrednio związana z Programem Rozwoju Energetyki oraz Polityką Klimatyczną X, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., a także z nowym kierunkiem strategicznym Spółki − energią. Spółka podpisała z Y (dalej: Partner) umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem (...). Opracowana przez Partnera technologia (...) dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, (...) i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Spółka złożyła w tej sprawie (...) wniosek o wydanie tzw. ogólnej opinii (...). Główne cele Projektu to przede wszystkim:

wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego X umożliwiającego prowadzenie działalności operacyjnej i osiąganie z niej przychodu (energia elektryczna jest niezbędna do realizacji procesów technologicznych X),

obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej poprzez zapewnienie dostępu do taniej, tzw. czystej energii, a przez to utrzymanie przewagi konkurencyjnej w skali globalnej,

dostosowanie się do zmian otoczenia związanych ze wzrostem cen energii i uprawnień do emisji CO2 (których koszty ponosi X),

zwiększenie udziału nisko i zeroemisyjnych źródeł energii w pokryciu zapotrzebowania X na energię.

Projekt − zgodnie z oczekiwaniami Spółki − ma zapewnić Spółce zabezpieczenie dostępu do ekologicznego źródła energii wykorzystywanej do prowadzenia przez X działalności gospodarczej generującej przychód (energia elektryczna wykorzystywana jest zarówno na własne potrzeby − w zakresie produkcji (...) stanowiących przedmiot sprzedaży, jak też w niewielkiej mierze do odsprzedaży). Produkcja energii elektrycznej w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla to także istotny element prowadzenia przez Spółkę działań na rzecz dekarbonizacji zużywanej energii elektrycznej. Zmniejszenie emisyjności związanej z gazami cieplarnianymi powinno pozwolić Spółce na uniknięcie wzrostu ponoszonych opłat związanych z nabywaniem uprawnień do emisji CO2. W związku z realizacją Projektu Spółka planuje utworzenie spółki celowej , która docelowo będzie budować (...) oraz produkować w niej zeroemisyjną energię elektryczną, zapewniając X dostęp do stabilnych dostaw energii elektrycznej (na zasadach transakcji zawieranych na warunkach rynkowych). Na obecnym etapie, w związku z koniecznością rozpoznania uwarunkowań, efektywności i możliwości (prawnych, ekonomicznych i innych) budowy (...) czy też warunków, na jakich X utworzy ww. spółkę celową, Spółka ponosi i będzie ponosić koszty (udokumentowane fakturami VAT), m.in.:

-usług doradczych, m.in. doradztwa strategicznego, operacyjnego, finansowego, inżynieryjnego, regulacyjnego,

-przygotowania raportu środowiskowego i lokalizacyjnego na potrzeby uzyskania niezbędnych zezwoleń i pozwoleń,

-badań środowiskowych i lokalizacyjnych − przygotowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, studium lokalizacyjnego, które wskaże miejsce, gdzie Projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, ale również z uwzględnieniem ochrony środowiska i aspektów ekonomicznych, raportu lokalizacyjnego, (...),

-badań strategicznych, technicznych, studium wykonalności, przygotowaniarealizacji wdrożenia Projektu,

-związane z procesem uzyskania pozwolenia na prace geologiczne,

-usług na terenie planowanej lokalizacji Projektu, np. inwentaryzacja przyrodnicza, pomiary,

-budowy symulatora elektrowni − stanowiącego centrum edukacyjno-treningowe oraz punkt egzaminacyjny dla operatorów i specjalistów (...),

-aktywności komunikacyjno-promocyjnych w miejscu lokalizacji Projektu, w tym lokalne punkty informacyjne, dofinansowanie inicjatyw gmin i inicjatyw społecznych w ramach programu wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych, działań promocyjnych i informacyjnych, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat (...) oraz budowa społecznego poparcia dla Projektu, w tym: nabycie makiet (...), które są/będą prezentowane m.in. podczas spotkań i paneli eksperckich, artykuły prasowe, wywiady (prasa, radio, TV), materiały konferencyjne.

Wyspecyfikowane koszty umożliwią X podjęcie ostatecznej decyzji, co do Projektu i jego realizacji przez spółkę celową i będą ponoszone przez X nie dłużej niż do momentu uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji (...) − od tego momentu podmiotem ponoszącym koszty Projektu będzie spółka celowa (...). X przewiduje, że część dokumentacji pozyskanej przez Spółkę w wyniku realizacji prac wyspecyfikowanych powyżej (takich jak np. pozwoleń administracyjnych, opinii ogólnej (...), decyzji środowiskowej, decyzji lokalizacyjnej, decyzji o warunkach przyłączenia, opracowań, ekspertyz, analiz, zezwolenia na budowę itp.) zostanie przekazana do spółki celowej, o ile zostanie podjęta w Spółce decyzja o jej utworzeniu. Na obecnym etapie nie jest jednak znany sposób ewentualnego przekazania/wniesienia powyższych składników majątkowych do spółki celowej (sprzedaż, aport lub inna forma) − będzie to ostatecznie uzależnione m.in. od wyników dodatkowych analiz ekonomicznych, technicznych i prawnych (....), w tym umożliwiających podjęcie decyzji, co do wykonalności i opłacalności Projektu (bowiem na tym etapie realizacji Projektu Spółka nie posiada pełnych danych, umożliwiających jego pełną ocenę).

Pytania:

1)Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu stanowią − dla potrzeb kalkulacji podatku CIT w Spółce i konsekwentnie w PGK X - koszty uzyskania przychodów?

2)Czy wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu winny być w całości kwalifikowane do przychodów z działalności operacyjnej?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1)

W ocenie Wnioskodawcy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu stanowią koszty uzyskania przychodów, które mogą być rozpoznane w rachunku podatkowym Spółki i konsekwentnie PGK X.

Na wstępnie Wnioskodawca wyjaśnia, że jego intencją nie jest potwierdzenie w uzyskanej interpretacji indywidualnej kwestii momentu rozpoznania kosztu podatkowego (koszt bezpośredni/pośredni/przez amortyzację), a jedynie potwierdzenie, czy wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu stanowią koszty uzyskania przychodów dla potrzeb kalkulacji podatku CIT w Spółce i konsekwentnie w PGK X.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Ww. przepis daje więc podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem, aby wydatek poniesiony przez Spółkę stanowił dla niej koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

został poniesiony przez Spółkę;

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została Spółce w jakikolwiek sposób zwrócona;

pozostaje w związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością;

poniesiony został w celu uzyskania przychodów ze źródła przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów;

nie należy do kosztów wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Dla oceny ponoszonych wydatków pod kątem ich kwalifikacji podatkowej istotne jest przede wszystkim określenie ich celowości, a więc dążenia do uzyskania, zachowania albo zabezpieczenia przychodów. W powyższym stanie faktycznym, w ocenie Wnioskodawcy związek przyczynowo - skutkowy między poniesionymi wydatkami a powstaniem (możliwością powstania) lub zwiększeniem osiąganego przez Spółkę przychodu jest bezsprzeczny.

Jak wskazano we wniosku, działalność gospodarcza Spółki jest niezwykle energochłonna, a co za tym idzie dostęp do energii elektrycznej (a także jej koszt) ma strategiczne znaczenie dla osiągania i/lub zabezpieczenia przychodów − szczególne w obecnej, problematycznej sytuacji na rynku energetycznym. Realizacja Projektu ma na celu zapewnienie Spółce dostępu do taniej, czystej energii elektrycznej, co pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego X − niezbędnego do prowadzenia działalności operacyjnej i generowania przychodu.

Dostęp Spółki do energii elektrycznej produkowanej w (...), wolnej od emisji dwutlenku węgla, to również możliwość ograniczenia przez Spółkę kosztów zużycia energii tradycyjnej, co powinno pozwolić Spółce na ograniczenie wzrostu opłat związanych z nabywaniem uprawnień do emisji CO2.

Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem Wnioskodawcy ponoszenie przez Spółkę wydatków na realizację Projektu jest uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej działalności, a co za tym idzie wydatki te (o ile nie będą wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT) wpisują się w ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów i stanowią koszty podatkowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2)

W ocenie Wnioskodawcy wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu winny być odnoszone w całości do źródła przychodów z działalności operacyjnej.

Art. 7 ust. 1 ustawy o CIT stanowi, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. Oznacza to, że dochód jest wyliczany odrębnie dla każdego źródła przychodów.

Jednocześnie art. 7b ust. 1 ustawy o CIT wprowadza zamknięty katalog przychodów z zysków kapitałowych. W przypadku uzyskania tych przychodów, podatnik zobowiązany jest do przyporządkowania do nich wydatków, kwalifikowanych do kosztów uzyskania przychodów, które dotyczą tego źródła.

Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT, w podatkowych grupach kapitałowych dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych z danego źródła przychodów nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów. Jeżeli za rok podatkowy suma strat poniesionych z danego źródła przychodów przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej przekracza sumę dochodów uzyskanych z tego źródła, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej poniesioną ze źródła przychodów. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem ze źródła przychodów (...) jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ wydatki będące przedmiotem wniosku to wydatki ponoszone przez Spółkę w celu osiągnięcia oraz zabezpieczenia przychodu z podstawowej działalności Spółki to winny być one w całości odnoszone do przychodów z działalności operacyjnej. Koszty te (o charakterze pośrednim) ponoszone są w związku z głównym zakresem działalności Spółki (jakim jest produkcja i sprzedaż (...)), z której dochody (w rozumieniu ustawy o CIT) kwalifikowane są do dochodów z działalności operacyjnej.

Zdaniem Spółki, wydatków związanych z realizacją Projektu nie należy przypisać do przychodów z zysków kapitałowych, bowiem przychody, których dotyczą przedmiotowe wydatki nie mieszczą się w zamkniętym katalogu przychodów z zysków kapitałowych zawartym w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.

W ocenie Wnioskodawcy, w odniesieniu do wydatków będących przedmiotem niniejszego wniosku nie będzie miała również zastosowania proporcjonalna alokacja do źródła przychodów w oparciu o tzw. klucz przychodowy (o którym mowa w art. 15 ust. 2b ustawy o CIT), tj. podział kosztów na źródła przychodów w takim stosunku, w jakim pozostają osiągnięte w roku podatkowym przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów, bowiem na ten moment Spółka nie objęła udziałów w spółce celowej, poprzez ich pokrycie aportowe (której utworzenie jest dopiero planowane, jednak nie przesądzone), co w świetle art. 7b ustawy o CIT byłoby traktowany jako przychód z zysków kapitałowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Wnioskodawcy, koszty będące przedmiotem wniosku, ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu, powinny być w całości odnoszone do przychodów z działalności operacyjnej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu ze źródła przychodu lub realną szansą powstania przychodu podatkowego, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła jego uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Jako konieczne do spełnienia warunki przy kwalifikacji kosztu do kosztów uzyskania przychodów zarówno w literaturze, jak i orzecznictwie przyjmuje się, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełnić następujące warunki:

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

został właściwie udokumentowany,

nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w stosownych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania. Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów.

Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodów odnosi ewidentne korzyści albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na podatniku spoczywa więc ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodów.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest więc wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.

W tym miejscu należy zauważyć, że ustawodawca nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciami: „w celu” osiągnięcia przychodu, jak i „zachowanie” lub „zabezpieczenie” źródła przychodów.

Zgodnie z definicjami zawartymi w Słowniku języka polskiego PWN, pojęcie:

a. „celowość” oznacza: „przydatność do jakichś potrzeb”, „świadome zmierzanie do celu”, „taki przebieg zjawisk, zdarzeń, działań ludzkich, jakby w swym rozwoju zmierzały one do określonego celu”,

b. „zabezpieczyć” oznacza: „zapewnienie ochrony przed czymś niebezpiecznym lub szkodliwym”, „uczynienie bezpiecznym”, „zapewnienie utrzymania czegoś w dotychczasowym stanie”, „zapewnienie komuś środków do życia”, „zapewnienie zaspokojenia roszczenia lub wykonanie kary”, natomiast

c. „zachować” oznacza: „pozostać w posiadaniu czegoś”, „dochować coś w niezmienionym stanie mimo upływu czasu lub niesprzyjających okoliczności”, „uchronić przed zapomnieniem”.

Można więc przyjąć, że koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów to takie koszty, które są poniesione w trakcie dążenia do uzyskania przychodów. Określony cel musi być widoczny w momencie ponoszenia kosztu. Ponadto, poniesione koszty winny omawiany cel realizować lub co najmniej zakładać jego realność. Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to takie koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu występowały w nienaruszonym stanie oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast jako zabezpieczenie źródła przychodów powinno się przyjmować koszty poniesione na ochronienie istniejącego źródła przychodów, w taki sposób, aby to źródło funkcjonowało w bezpieczny sposób.

Podsumowując, wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu zaistnieje związek przyczynowy i koszt nie będzie objęty dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w 2018 r. zawarli Państwo umowę o utworzeniu PGK i przedłużyli okres jej obowiązywania do 2024 r. Wchodząca w skład PGK Spółka prowadzi działalność gospodarczą (...) i produkcją (...), które są przedmiotem sprzedaży. Prowadzona przez Spółkę działalność jest bardzo energochłonna, co znacząco wpływa na koszty produkcji. Dostęp do nowych źródeł energii elektrycznej ma strategiczne znaczenie dla działalności Spółki, szczególne w obecnej sytuacji na rynku energetycznym. Z uwagi na powyższe, jednym z kluczowych strategicznych projektów Spółki jest wdrożenie (...) (dalej: „Projekt”). Jak wynika z Państwa wyjaśnień, budowa (...) jest bezpośrednio związana z Programem Rozwoju Energetyki oraz Polityką Klimatyczną Spółki, której główne cele to redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., a także z nowym kierunkiem strategicznym Spółki − energią.

Spółka podpisała z Y (dalej: Partner) umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem (...). Opracowana przez Partnera technologia (...) dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, (...) i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

Spółka złożyła w tej sprawie (...) wniosek o wydanie tzw. ogólnej opinii (...).

Główne cele Projektu to przede wszystkim:

wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Spółki umożliwiającego prowadzenie działalności operacyjnej i osiąganie z niej przychodu (energia elektryczna jest niezbędna do realizacji procesów technologicznych Spółki),

obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej poprzez zapewnienie dostępu do taniej, tzw. czystej energii, a przez to utrzymanie przewagi konkurencyjnej w skali globalnej,

dostosowanie się do zmian otoczenia związanych ze wzrostem cen energii i uprawnień do emisji CO2 (których koszty ponosi Spółka),

zwiększenie udziału nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii w pokryciu zapotrzebowania Spółki na energię.

W związku z realizacją Projektu Spółka planuje utworzenie spółki celowej, która będzie budować (...) oraz produkować w niej zeroemisyjną energię elektryczną, zapewniając Spółce dostęp do stabilnych dostaw energii elektrycznej (na zasadach transakcji zawieranych na warunkach rynkowych).

Na obecnym etapie, w związku z koniecznością rozpoznania uwarunkowań, efektywności i możliwości (prawnych, ekonomicznych i innych) budowy (...) czy też warunków, na jakich Spółka utworzy spółkę celową, Spółka ponosi i będzie ponosić koszty (udokumentowane fakturami VAT), m.in.:

-usług doradczych, m.in. doradztwa strategicznego, operacyjnego, finansowego, inżynieryjnego, regulacyjnego,

-przygotowania raportu środowiskowego i lokalizacyjnego na potrzeby uzyskania niezbędnych zezwoleń i pozwoleń,

- badań środowiskowych i lokalizacyjnych − przygotowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, studium lokalizacyjnego, które wskaże miejsce, gdzie Projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, ale również z uwzględnieniem ochrony środowiska i aspektów ekonomicznych, raportu lokalizacyjnego, (...),

-badań strategicznych, technicznych, studium wykonalności, przygotowaniarealizacji wdrożenia Projektu,

-związane z procesem uzyskania pozwolenia na prace geologiczne,

-usług na terenie planowanej lokalizacji Projektu, np. inwentaryzacja przyrodnicza, pomiary,

-budowy symulatora elektrowni − stanowiącego centrum edukacyjno-treningowe oraz punkt egzaminacyjny dla operatorów i specjalistów (...),

-aktywności komunikacyjno-promocyjnych w miejscu lokalizacji Projektu, w tym lokalne punkty informacyjne, dofinansowanie inicjatyw gmin i inicjatyw społecznych w ramach programu wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych, działań promocyjnych i informacyjnych, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat (...) oraz budowa społecznego poparcia dla Projektu, w tym: nabycie makiet (...), które są/będą prezentowane m.in. podczas spotkań i paneli eksperckich, artykuły prasowe, wywiady (prasa, radio, TV), materiały konferencyjne.

Zaznaczyli Państwo, że ww. działania umożliwią Spółce podjęcie ostatecznej decyzji co do Projektu i jego realizacji przez spółkę celową.

Co więcej, opisane wydatki będą ponoszone przez Spółkę nie dłużej niż do momentu uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji (...). Od tego momentu podmiotem ponoszącym koszty Projektu będzie spółka celowa (...).

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy o CIT:

Podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej „podatkowymi grupami kapitałowymi”.

Na podstawie art. 1a ust. 7 ustawy o CIT:

Podatek dochodowy oraz zaliczki na ten podatek są obliczane, pobierane i wpłacane przez spółkę dominującą. Spółce tej nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych należnego od podatkowej grupy kapitałowej.

W myśl art. 7a ust. 1 ustawy o CIT:

W podatkowych grupach kapitałowych dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych z danego źródła przychodów nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów. Jeżeli za rok podatkowy suma strat poniesionych z danego źródła przychodów przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej przekracza sumę dochodów uzyskanych z tego źródła, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej poniesioną ze źródła przychodów. Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny i zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące przepisy prawa, w analizowanej sprawie stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Spółkę wchodzącą w skład PGK w związku z realizacją Projektu − po spełnieniu przesłanek wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT − będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w Spółce i konsekwentnie w PGK, jako wydatki zmierzające do zapewnienia bądź zabezpieczenia źródła przychodów.

Jak wynika z opisu sprawy, Projekt wdrożenia (...) ma zapewnić Spółce zabezpieczenie dostępu do ekologicznego źródła energii wykorzystywanej do prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej generującej przychód. Ponadto zmniejszenie emisyjności związanej z gazami cieplarnianymi powinno pozwolić Spółce na uniknięcie wzrostu ponoszonych opłat związanych z nabywaniem uprawnień do emisji CO2. Opisane przez Państwa wydatki umożliwią podjęcie ostatecznej decyzji o jego opłacalności. Powyższe okoliczności uzasadniają ponoszenie wydatków na wstępnym etapie realizacji Projektu, którego celem jest przede wszystkim:

wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Spółki umożliwiającego prowadzenie działalności operacyjnej i osiąganie z niej przychodu (energia elektryczna jest niezbędna do realizacji procesów technologicznych Spółki),

obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej poprzez zapewnienie dostępu do taniej, tzw. czystej energii, a przez to utrzymanie przewagi konkurencyjnej w skali globalnej,

dostosowanie się do zmian otoczenia związanych ze wzrostem cen energii i uprawnień do emisji CO2 (których koszty ponosi Spółka),

zwiększenie udziału nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii w pokryciu zapotrzebowania Spółki na energię.

Z uwagi na opisane przez Państwa okoliczności, należy stwierdzić, że opisane we wniosku wydatki, tj.:

-usług doradczych, m.in. doradztwa strategicznego, operacyjnego, finansowego, inżynieryjnego, regulacyjnego,

-przygotowania raportu środowiskowego i lokalizacyjnego na potrzeby uzyskania niezbędnych zezwoleń i pozwoleń,

-badań środowiskowych i lokalizacyjnych − przygotowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, studium lokalizacyjnego, które wskaże miejsce, gdzie Projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, ale również z uwzględnieniem ochrony środowiska i aspektów ekonomicznych, raportu lokalizacyjnego, (...),

-badań strategicznych, technicznych, studium wykonalności, przygotowaniarealizacji wdrożenia Projektu,

-związane z procesem uzyskania pozwolenia na prace geologiczne,

-usług na terenie planowanej lokalizacji Projektu, np. inwentaryzacja przyrodnicza, pomiary,

- budowy symulatora elektrowni − stanowiącego centrum edukacyjno-treningowe oraz punkt egzaminacyjny dla operatorów i specjalistów (...),

- aktywności komunikacyjno-promocyjnych w miejscu lokalizacji Projektu, w tym lokalne punkty informacyjne, dofinansowanie inicjatyw gmin i inicjatyw społecznych w ramach programu wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych, działań promocyjnych i informacyjnych, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat (...) oraz budowa społecznego poparcia dla Projektu, w tym: nabycie makiet (...), które są/będą prezentowane m.in. podczas spotkań i paneli eksperckich, artykuły prasowe, wywiady (prasa, radio, TV), materiały konferencyjne,

ponoszone przez Spółkę do momentu uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji (...), mają/będą miały związek z powstaniem/zachowaniem/zabezpieczeniem źródła przychodów Spółki i w konsekwencji w PGK.

Należy zatem zgodzić się z Państwem, że wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu stanowią koszty uzyskania przychodów, które mogą być rozpoznane w rachunku podatkowym Spółki i konsekwentnie PGK X (art. 15 ust. 1 w zw. z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT).

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w Spółce i konsekwentnie w PGK wydatków ponoszonych przez Spółkę w związku z realizacją Projektu (pytanie Nr 1), należało uznać za prawidłowe.

Przechodząc do zagadnienia związanego z kwalifikacją wydatków do źródeł przychodów z zysków kapitałowych oraz z innych źródeł przychodów w pierwszej kolejności wskazać należy, że ustalając podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, podatnicy CIT zobowiązani są ustalić osobno dochód osiągany z zysków kapitałowych i dochód z pozostałych źródeł. To z kolei oznacza, że podział na źródła przychodów należy stosować także w odniesieniu do kosztów podatkowych. W konsekwencji, każdy wydatek podatnika musi zostać właściwie przyporządkowany do odpowiedniego źródła przychodów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Art. 7 ust. 2 ustawy o CIT stanowi natomiast, że:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Taka, a nie inna konstrukcja przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o CIT powoduje, że kluczowe znaczenie dla ustalenia zasad opodatkowania podatkiem dochodowym mają zatem: po pierwsze – przychód, a po drugie – koszty jego uzyskania.

Konsekwencją wyodrębnienia dwóch źródeł przychodów są odpowiednie regulacje dotyczące kosztów uzyskania przychodów, w szczególności:

art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, z którego wynika obowiązek przyporządkowania kosztów do przychodów z danego źródła,

art. 15 ust. 2b ustawy o CIT, w myśl którego w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z zysków kapitałowych oraz przychody z innych źródeł przychodów, przepisy ust. 2 i 2a (określające zasadę proporcjonalnego podziału kosztów pośrednich) stosuje się także do przypisywania do każdego z tych źródeł kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami.

Jednocześnie w myśl art. 7a ust. 1 ustawy o CIT:

W podatkowych grupach kapitałowych dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę uzyskanych z danego źródła przychodów nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów (...). Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3.

Zgodnie z powyższą regulacją prawną, również PGK ustalać będzie na swoim poziomie dochód/stratę osiągniętą na danym źródle przychodów.

Katalog „zysków kapitałowych” wskazany został w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub

h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej,

n) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;

1a) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów;

1b) przychody uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce, jeżeli Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia otrzymanych składników majątku;

2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;

4) przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;

5) przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;

6) przychody:

a) z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,

b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,

c) z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,

d) z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,

e) ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,

f) z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Z uwagi na dychotomiczny podział źródeł przychodów ustawodawca nie nazwał drugiego z wymienionych źródeł. „Pozostałe dochody podatnika” obejmują bowiem wszelkie przychody niemieszczące się w pierwszej z wymienionych kategorii.

W związku z tym, że opisane przez Państwa we wniosku wydatki związane ze wstępną realizacją Projektu:

służyć mają pozyskaniu przez Spółkę energii z zamiarem wykorzystania jej w procesie produkcyjnym,

nie mają związku z aktywnością kapitałową Spółki, bo na obecnym etapie nie jest przesądzone, czy projekty związane z energetyką będą realizowane przez Spółkę samodzielnie, czy też przez spółkę celową,

wydatki te nie są związane z zyskami ze źródeł kapitałowych,

należy je zatem zakwalifikować do przychodów z innych źródeł przychodów. 

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz przywołane przepisy prawa zasadne jest uznanie, że ponoszone przez Spółkę wydatki w związku z realizacją Projektu powinny być odnoszone w całości do źródła przychodów z działalności operacyjnej.

W konsekwencji Państwa stanowisko w zakresie sposobu rozliczania wydatków związanych z realizacją Projektu w odpowiednim źródle przychodów (pytanie Nr 2), należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00