Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.976.2022.2
Opodatkowanie renty wdowiej otrzymywanej z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do zadanego we wniosku pytania nr 1 jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 28 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania w Polscerenty wdowiej otrzymywanej z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 marca 2023 r. (wpływ 7 marca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani wdową samotnie wychowującą (...)-letniego syna. Pracowali Państwo (tj. Pani oraz Pani mąż) w Niemczech, a wcześniej w Polsce. Po powrocie do Polski Pani mąż podjął pracę, a Pani wychowywała syna i pozostawała na utrzymaniu męża.
(…) 2022 roku Pani mąż zmarł po krótkiej, ale ciężkiej chorobie. (…) 2022 roku złożyła Pani wniosek do ZUS o przyznanie renty rodzinnej. Renta rodzinna została przyznana w kwocie (…) zł na Panią i na dziecko.
Ze względu na to, że Pani mąż pracował w Niemczech ZUS za pośrednictwem Oddziału w (…) wystąpił o przyznanie świadczeń z Niemiec. Z niemieckiego obowiązkowego systemu świadczeń socjalnych przyznano:
1)Halbweisenrente (renta sieroca) – otrzymuje ją syn, (…) i wynosi ta renta (…) Euro, płacona jest miesięcznie na konto bankowe;
2)Groβe witwenrente (duża renta wdowia) – otrzymuje ją Pani, żona zmarłego (…) i wynosi ona (…) Euro, płacona jest miesięcznie na konto bankowe.
Instytucją przyznającą rentę rodzinną (Halbweisenrente i Groβe witwenrente) jest Deutsche Rentenversicherung Bund, (…).
Po wpływie pierwszych pieniędzy na rachunek bankowy pracownik banku skontaktował się z Panią telefonicznie z informacją, że z renty sierocej dziecka nie będzie nic potrącane, bo kwota jest zbyt mała. Jednakże po wpływie pieniędzy z tytułu dużej renty wdowiej pracownik banku podjął decyzję o potrąceniu w miesiącu (…) 2022 roku składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy (składka zdrowotna – (…) Euro, zaliczka na podatek dochodowy – (…) Euro). Bank nie przedstawił Pani żadnych dokumentów i żadnej pisemnej decyzji potwierdzających podstawę prawną i tym samym słuszność pobieranych składek.
W celu doinformowania się zadzwoniła Pani do Urzędu Skarbowego (…) oraz do Krajowej Informacji Skarbowej prosząc o wyjaśnienie sprawy. Obydwie instytucje udzieliły Pani pokrywającej się odpowiedzi. Otrzymała Pani informację, że w odniesieniu do dużej renty wdowiej z Niemiec w myśl art. 18 ust. 1 i 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania od dochodu (Umowa zawarta między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec), bank niesłusznie dokonuje potrąceń składek: zdrowotnej i zaliczki na podatek dochodowy. Dlatego wnioskuje Pani o indywidualną interpretację przepisów, gdyż jedynie przedkładając w banku pisemne wyjaśnienie przepisów, będzie Pani mogła dokonać wyjaśnienia sprawy i przedstawić prawną słuszność.
W piśmie, stanowiącym uzupełnienie wniosku doprecyzowała Pani, że w roku będącym przedmiotem Pani zapytania posiadała Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce.
Pytania
1)Czy renta otrzymywana z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych podlega opodatkowaniu w Polsce?
2)Jeżeli na 1 pytanie odpowiedź brzmi: nie, to czy istnieje obowiązek dla banku w wystawianym druku PIT-11 wykazać te przychody?
3)W jaki sposób powinna Pani rozliczyć PIT roczny za rok 2022 – czy w przychodach z renty niemieckiej?
4)W której pozycji w zeznaniu rocznym za rok 2022 powinna Pani wpisać niesłusznie pobraną zaliczkę na podatek dochodowy od renty niemieckiej?
W tym miejscu informuję, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi w odniesieniu do ww. zadanego pytania nr 1, natomiast w zakresie pytań nr: 2, 3 i 4 w dniu 9 marca 2023 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie nr 0112-KDIL2-1.4011.984.2022.1.DJ.
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, w myśl art. 18 ust. 1 i 2 w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu przyznana Pani duża renta wdowia (Groβe witwenrente) otrzymywana z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Tym samym bank niesłusznie nalicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku w odniesieniu do zadanego we wniosku pytania nr 1 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Na podstawie art. 3 ust. 1a ww. ustawy:
Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Według art. 3 ust. 2a ww. ustawy:
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Z art. 4a ww. ustawy wynika, że:
Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że w 2022 roku przyznano Pani rentę po zmarłym mężu, (tj. Groβe witwenrente - tzw. dużą rentę wdowią). Ww. renta wypłacana jest z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. W roku będącym przedmiotem Pani zapytania posiadała Pani miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce.
Powzięła Pani w wątpliwość, czy otrzymywana przez Panią przedmiotowa renta podlega opodatkowaniu w Polsce.
W tym miejscu wskazać należy, że z uwagi na fakt, że ww. świadczenie wypłacane jest z Niemiec, w niniejszej sprawie znajdą zastosowanie postanowienia Umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).
W myśl postanowień art. 18 ust. 1 ww. umowy:
Emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.
Zgodnie natomiast z art. 18 ust. 2 ww. umowy:
Bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.
Z powyższych przepisów wynika zatem, że renta otrzymywana z Niemiec, wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega co do zasady opodatkowaniu tylko w Polsce. Wyjątek dotyczy jednak sytuacji, gdy świadczenie jest wypłacane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Wtedy, stosownie do art. 18 ust. 2 ww. Umowy, płatności takie podlegają opodatkowaniu tylko w państwie źródła, tj. w Niemczech.
Zatem, skoro – jak sama Pani wskazała we wniosku - duża renta wdowia otrzymywana jest przez Panią z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, to uznać należy, że nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Ponadto, wskazać należy – co już wyjaśniono w wysłanym do Pani wezwaniu - że nie jestem uprawniony do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację lub jego uzupełnienia. Wszystkie istotne dla sprawy informacje powinny znaleźć się w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego – zatem dołączone przez Panią do wniosku załączniki nie podlegały analizie w toku niniejszego postępowania.
Końcowo, należy zauważyć, że granice szczególnego postępowania podatkowego, którego celem jest uzyskanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, określa wnioskodawca występując z konkretnym pytaniem prawnym, wyłącznie w odniesieniu do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę, co wynika wprost z przepisu art. 14b § 1, 2 i 3 ustawy Ordynacja podatkowa. Natomiast na podstawie art. 14c § 1 i § 2 tejże ustawy organ dokonuje oceny stanowiska wnioskodawcy. Z ww. przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Z uwagi na powyższe, tut. organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Pani jako Wnioskodawczyni. Zatem w przedmiotowej sprawie tut. organ zobowiązany był do wydania rozstrzygnięcia w zakresie opodatkowania w Polsce renty wdowiej otrzymywanej z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – w wydanej interpretacji rozpatrzone.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right