Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.923.2022.2.PS

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 grudnia wpłynął Pana wniosek z 12 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – 6 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnosi Pan o uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania kwalifikowanych dochodów z praw autorskich do programów komputerowych przenoszonych odpłatnie na wymienionych we wniosku Kontrahentów preferencyjną 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach w zeznaniu za rok lata podatkowe 2020, 2021, 2022 oraz lata przyszłe.

Świadczy Pan usługi programistyczne jako Project Manager tworząc i projektując programy komputerowe. Realizuje Pan projekty programistyczne począwszy od etapu analizy potrzeb Kontrahentów, poprzez projektowanie i implementację oraz wdrożenie. Na podstawie posiadanej wiedzy z zakresu technologii informatycznych oraz doświadczenia w zakresie przygotowywania rozwiązań związanych z tworzeniem programów komputerowych, realizuje Pan zlecenia programistyczne na rzecz swoich Kontrahentów.

W celu zbliżenia istoty działalności podzielił ją Pan na: planowanie, analizę i projektowanie oprogramowania, gdzie dochodzi do szczegółowej analizy indywidualnych potrzeb danego Kontrahenta lub użytkownika programu, zapoznanie się ze specyfiką jego branży oraz zbadanie i zaprojektowanie możliwych rozwiązań, dobranie odpowiednich technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji.

Kolejnymi czynnościami są: praca nad wytworzeniem programu i jego implementacja - tworzenie nowych funkcjonalności w oparciu o wyniki analizy potrzeb Kontrahenta lub użytkownika programu komputerowego, przygotowywanie koncepcji rozwiązania z uwzględnieniem języków programowania i technologii wybranych na etapie projektowania oprogramowania, wsparcie Kontrahenta podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczenie pomocy technicznej w trakcie użytkowania oprogramowania związane z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.

Do wykonywanych zadań należy tworzenie kodu, kontrola kodu, analiza i planowanie zachodzących w projekcie procesów, wspomaganie procesów tworzenia oprogramowania, projektowanie nowych rozwiązań architektonicznych, zapewnienie kompatybilności komponentów, wyznaczanie zadań innym członkom zespołu, podejść do problemów programistycznych czy uproszczeń w procesie, analizą wymagań projektowych oraz doborem technologii, w których projekt będzie implementowany, zapoznaniem się ze specyfiką branży, której dotyczy projekt, opracowaniem rozwiązań dla nietrywialnych zagadnień, które są wymagane do stworzenia danej aplikacji, stworzeniem projektu architektury oraz dokumentacji, przygotowaniem prototypu, w celu weryfikacji wybranych rozwiązań, implementacją nowych funkcjonalności, analizą i wdrażaniem poprawek do części systemu, które nie funkcjonują prawidłowo, technicznym wsparciem dla Klienta, podczas wdrożenia i użytkowania wytwarzanych programów technicznych.

Podejmowane przez Pana działania obejmują szereg procesów twórczych związanych z wytworzeniem oraz ulepszeniem programów komputerowych bądź ich części. Czynności wykonywane przez Pana w ramach pełnionych funkcji Project Managera są ukierunkowane na tworzenie, rozwijanie i ulepszanie oprogramowania. Zgodnie z powszechnie przyjmowaną definicją „Project Manager” to specjalista zarządzający określonymi projektami w firmie, odpowiedzialny za ich planowanie oraz realizację. Osoba ta zajmuje się: zarządzaniem zespołem osób bezpośrednio podległych i koordynacją działań osób współpracujących w ramach danego przedsięwzięcia, planowaniem oraz wprowadzaniem strategii działań w ramach danego projektu, sporządzaniem biznesplanów, analizą jakościową i ilościową rynku oraz dostępnych zasobów (kapitału ludzkiego, zasobów finansowych). Ponadto Project Manager, nadzoruje zapewnienie zgodności procedur i innych wymaganych przez przepisy działań, przygotowuje sprawozdania oraz raporty okresowe i końcowe, a także promuje innowacyjność i zmiany, negocjuje i współpracuje z firmami kooperującymi i poddostawcami.

Zatem w związku z faktem, że czynności wykonywane przez Pana w ramach pełnionej funkcji Project Managera są ukierunkowane na tworzenie, rozwijanie i modyfikowanie oprogramowania. Odpowiada Pan za określone operacje, które składają się na całość programu komputerowego. W ramach zawartej umowy pełniąc rolę Project Managera zajmuje się Pan:

projektowaniem i analizowaniem oprogramowania,

koordynacją prac różnych działów odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania,

prowadzeniem projektu zgodnie z ramami czasowymi,

tworzeniem dokumentacji,

testowaniem różnych hipotez badawczo-eksperymentalnych dotyczących rozwoju produktu,

pisaniem kodu źródłowego Oprogramowania.

Pana działania w znaczny sposób przyczyniają się do podniesienia wydajności wytwarzania oraz uzyskania możliwości natychmiastowych elastycznych zmian w produkcji zgodnie z koncepcją Industry 4.0. Industry 4.0 to nowoczesna koncepcja opisująca skomplikowany proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, przewidujący przede wszystkim integrację nowych wartości, cyfryzację produktów i stworzenie całkowicie nowych modeli biznesowych. Tworzy i tworzył Pan oprogramowanie dla przedsiębiorstw, związane z informatyzacją (...).

Celem programów jest (...). Do funkcjonalności należy zbieranie danych z (...), te dane są wyświetlane w postaci raportów generowanych w specjalnie do tego stworzonym systemie informatycznym, który dostarcza informacji managerom do podejmowania decyzji dotyczących produkcji. Wiedza, niezbędna do wytworzenia Oprogramowania nie jest wiedzą powszechną. Wymaga zrozumienia procesów zachodzących w przedsiębiorstwie oraz świadomości jak taki proces jest realizowany od strony technicznej. Wymaga to świadomości i doświadczenia w zakresie wykorzystywanych technologii, aby znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla danego problemu. Ponadto podczas tworzenia i rozwoju Oprogramowania wymagana jest umiejętność łączenia ze sobą różnych technologii, oraz integracji wielu systemów.

W wyniku prowadzonych prac powstają programy komputerowe - utwory na gruncie art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm. - dalej jako ustawa o PAIPP) będące utrwaleniem przejawu działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o PAIPP programy komputerowe mogą być wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi. Podkreślenia wymaga, że przedmiotem ochrony na zasadach przewidzianych w powyższych regulacjach jest również utwór w wersji nieukończonej od momentu utrwalenia. Przedmioty praw autorskich, jakimi są programy komputerowe, podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o PAIPP.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. Ministerstwa Finansów dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX: pojęcie program komputerowy nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs, a także tezami znajdującymi się w doktrynie naukowej jak i w orzecznictwie, stanowiącymi, że: materiały są traktowane jako jeden ze sposobów wyrażenia programu komputerowego, pod warunkiem, że są szczegółowe w stopniu umożliwiającym postępującemu rutynowo programiście zakodować je do postaci kodu źródłowego bądź przeprowadzić tę operację za pomocą odpowiedniego oprogramowania (A. Michalak red. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Komentarz. Warszawa 2019 - art. 74). Nie ma natomiast znaczenia, jaki kształt bądź formułę przybiorą w konkretnym przypadku przygotowawcze materiały projektowe, przykładowo mogą być to odręczne notatki, wydruk, dokumentacja techniczna, wytwórcza bądź użytkowa (wyr. SA w Łodzi z 4 lutego 2010 r., I ACa 912/09, niepubl.; wyr. SA w Łodzi z 27 lutego 2013 r., I ACa 1157/12). Wobec tego, mając na względzie szeroką definicję programu komputerowego wskazuje Pan, że każdy ze wskazanych efektów prac stanowi utwór i jest objęty ochroną w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W związku z tym, stoi Pan na stanowisku, iż każdorazowy wynik Pana pracy stanowić będzie osobny element podlegający ochronie według wskazanego przepisu. Wybranie rozwiązań dedykowanych wyłącznie potrzebom Kontrahentów lub konkretnego użytkownika, kompatybilnych z jego branżą oraz rzeczywistością jego działalności, wskazuje jednoznacznie na niepowtarzalność wytworzonego programu i wyklucza zastosowanie oprogramowania dostępnego na rynku.

Pracując nad wytworzeniem oprogramowania nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności dotyczących narzędzi informatycznych i istniejących programów w celu wytworzenia nowych, ulepszonych zastosowań w postaci nowoczesnych i unikalnych systemów i aplikacji. W ramach Pana działalności zdobywa Pan, poszerza i łączy interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tworzenia oprogramowania w celu optymalizacji i dalszego rozwijania stworzonych przez Pana systemów i aplikacji. Wytwarzane przez Pana Oprogramowania opierają się na indywidualnych, autorskich pomysłach i obejmują m.in. zaprojektowanie algorytmu, czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego) oraz weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Działania te prowadzone są w metodyczny sposób, czego wymaga specyfika tworzenia programu komputerowego, tj. określenie celu jaki ma on spełniać, ustalenia sposobu dojścia do danego celu (dobór odpowiednich rozwiązań programistycznych oraz technologii), zaplanowanie prac, weryfikację, zakończenie. Bez wątpienia w ramach działalności gospodarczej prowadzi Pan w sposób systematyczny prace twórcze w celu tworzenia nowych zastosowań przy wykorzystaniu zasobów wiedzy. Bez wątpienia działalność na rzecz danych Kontrahentów polega na tworzeniu nowych zastosowań, które wcześniej w ramach działalności prowadzonej przez Pana nie miały miejsca.

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Natomiast Oprogramowanie stworzone na rzecz danych Kontrahentów powodują stworzenie zupełnie nowych funkcjonalności co oznacza, że cecha twórczości jest spełniona. Pana twórczą działalność odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu jak wskazano w Objaśnieniu Ministerstwa Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (IP BOX).

Wobec czego w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej na rzecz danych Kontrahentów opracowuje Pan nowe programy komputerowe, czyniąc to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale niekoniecznie tworzy Pan innowacyjne rozwiązania w wymiarze światowym, gdyż nie weryfikuje Pan tego w takiej skali. Zasobami wiedzy, które Pan wykorzystuje przy planowaniu projektu są technologie informatyczne, czyli Pana wiedza o oprogramowaniu i narzędziach informatycznych, występujących zarówno w ogólnym stanie nauki jak i w środowisku, w którym funkcjonować ma program przez Pana wytworzony. Ustawodawca jednakże nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy, dlatego istotny jest element celowościowy, jaki uwzględnia Pan w swojej działalności.

Wytwarzanie oprogramowania ma zatem miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania jej zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

W ramach prowadzonej działalności – nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań. Efektem prowadzonej działalności są indywidualne i niepowtarzalne rozwiązania niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub są one na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Tworzy Pan kod oraz dokumentację projektową. Kod oraz dokumentacja stworzone przez Pana podlegają ochronie prawnej jako program komputerowy. Przenosił Pan całość praw autorskich do programu komputerowego, które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w ramach wynagrodzenia ustalonego z Kontrahentami.

Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Oprogramowanie wytwarzane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Reasumując, prowadzi Pan działalność gospodarczą. Przedmiot umowy - tworzone przez Pana kod oraz dokumentacja projektowa ma każdorazowo indywidualny, twórczy charakter w rozumieniu ustawy o prawach autorskich.

Wskazuje Pan, że ma podstawy, aby uważać swoją działalność za działalność badawczo- rozwojową, gdyż prace prowadzone przez Pana polegające na tworzeniu oprogramowania mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po Pana stronie. Oprogramowanie tworzone jest przez Pana samodzielnie i stanowi oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.

Wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych do planowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych właściwości Oprogramowania. Pana działania zmierzają zarówno do wytworzenia, jak i do poprawy użyteczności, funkcjonalności oraz rozwoju oprogramowania. Tworzy i rozwija Pan autorskie oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przenosi Pan całość praw autorskich do programu komputerowego (kodu oraz dokumentacji), które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych na Kontrahentów i uzyskuje przychody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę oraz umiejętności do projektowania i tworzenia ulepszonych bądź nowych produktów, co jest pracą rozwojową w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Opracowuje Pan nowe lub ulepszone produkty, usługi, procesy niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących – co najmniej w praktyce gospodarczej Kontrahentów. Tworzy Pan od zera koncepcje nowych rozwiązań, a następnie samodzielnie je programuje.

Oprogramowanie, o którym mowa powyżej, zostało wytworzone przez Pana w ramach prowadzonej przez Pana działalności, w Pana opinii spełniającej przesłanki art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Omawiane oprogramowanie jest tworzone, rozwijane i ulepszane przez Pana w sposób systematyczny, zgodnie z harmonogramem.

Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w sposób samodzielny, ponosząc ryzyko gospodarcze z niej wynikające poprzez na przykład zapisy o odpowiedzialności zawarte w umowach z Kontrahentami jak i odpowiedzialność cywilnoprawną zgodnie z normami prawa cywilnego.

Wskazuje Pan na następujące koszty, które są związane z prowadzoną przez Pana działalnością: projektor, kamera, laptop, komputer stacjonarny, monitor, myszka komputerowa, klawiatura, słuchawki douszne/dokanałowe, słuchawki nauszne, smartphone, smartwatch, tablet, podstawka chłodząca pod laptopa, baterie, ładowarki sieciowe, zasilacze, etui ochronne na sprzęt, podkładka pod myszkę komputerową, środki czyszczące do sprzętu, - urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka), tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego, abonament internetowy, abonament komórkowy, usługi prawne, usługi księgowe, kursy zwiększające wiedzę/umiejętności, książki specjalistyczne (branżowe), czasopisma branżowe, kurs językowy, leasingowanie auta, koszty eksploatacyjne auta, koszty serwisowe auta, koszty zakupu hulajnogi, roweru, skutera, motocyklu oraz koszty serwisowe i eksploatacyjne wskazanych pojazdów.

W uzupełnieniu wniosku z 6 lutego 2022 r. potwierdził Pan, że w zakresie sformułowanych zagadnień zarówno na gruncie stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego oczekuje Pan interpretacji indywidualnej wobec skonkretyzowanych na moment składania wniosku zaistniałych już sytuacji gospodarczych, tj. zawartych umów / kontrahentów / skonkretyzowanych programów i ich praw autorskich oraz skonkretyzowanych przyszłych okoliczności gospodarczych, a związanych z zawartymi bądź planowanymi już umowami, których skutkiem będą skonkretyzowane programy komputerowe i ich prawa autorskie. Nie mniej w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego potwierdził Pan także, że wniosek Pana dotyczy też zdarzeń nieskonkretyzowanych jeszcze, które mogą zaistnieć w przyszłości.

O ile wniosek Pana dotyczy też innych nieskonkretyzowanych we wniosku przez Pana programów komputerowych, zarówno już wytworzonych jak i tych, które powstaną w nieznanej przyszłości, wskazał Pan jednak, że ich charakter oraz warunki wytwarzania będą tożsame do tych, które zostały wskazane we wniosku, a ponadto zindywidualizował Pan wniosek wskazując/precyzując:

na rzecz jakiego dokładnie podmiotu/podmiotów/zleceniodawców realizował Pan/będzie Pan realizował swoje usługi programistyczne, w okresie którego dotyczy Pana wniosek (w tym w ramach przedstawionego zdarzenia przyszłego), których efektem były/będą konkretne (skonkretyzowane) programy komputerowe, tj., wskazał Pan, że jest to i będzie to X Sp. z o.o. oraz Y S.A.;

jakich konkretnie programów komputerowych dotyczy Pana wniosek, w okresie, którego on dotyczy, czyli 2020- 20222 i lat przyszłych, tj. że chodzi o szereg programów komputerowych dla przedsiębiorstw, związanych z informatyzacją (...). Celem tych programów jest/będzie (...). Do funkcjonalności należy zbierania danych z (...), te dane są wyświetlane w postaci raportów generowanych w specjalnie do tego stworzonym systemie informatycznym, który dostarcza informacji managerom do podejmowania decyzji dotyczących produkcji.

Potwierdził Pan przy tym, że wszystkie informacje/dane/warunki opisane we wniosku i jego uzupełnieniu miały i mają miejsce (stan faktyczny), a także będą miały miejsce w okresie, którego ma dotyczyć zdarzenia przyszłe.

W dalszej części uzupełnienia wniosku wskazał Pan, że nabywa Pan, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę oraz umiejętności do projektowania i tworzenia ulepszonych bądź nowych produktów, co jest pracą rozwojową w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a chciałby Pan upewnić się do co faktu prowadzenia przez Pana działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, prowadzi Pan prace rozwojowe.

Potwierdził Pan, że prace/czynności objęte zakresem pytania trzeciego, podejmowane bezpośrednio przez Pana, w okresie, którego dotyczy wniosek, zawsze/każdorazowo noszą i będą nosić (w okresie, którego dotyczy wniosek) znamiona działalności twórczej, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Potwierdził Pan, że każdorazowo Pana prace/czynności dotyczące każdego z wytworzonych przez Pana programów komputerowych objęte zakresem pytania trzeciego, podejmowane bezpośrednio przez Pana, w okresie, którego dotyczy wniosek, były/są i będą pracami rozwojowymi, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Potwierdził Pan również, że prowadził, prowadzi i będzie prowadzić Pan w okresie, którego dotyczy wniosek w ramach prac programistycznych – przy zachowaniu standardów, które wynikają z Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności – prace, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują łącznie:

nabywanie przez Pana wiedzy i umiejętności;

łączenie przez Pana wiedzy i umiejętności (tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac);

kształtowanie Pana wiedzy i umiejętności (tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac); oraz

wykorzystywanie Pana wiedzy i umiejętności.

Potwierdził Pan przy tym, że całość tych czynności odpowiednio służyła albo służy i będzie służyć planowaniu produkcji bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prowadzi Pan stale od 2020 r., a ich celem jest/było stworzenie oraz rozwój programów komputerowych. Obejmują one analizy, researche, testy, rozszerzanie wiedzy, programowanie, prototypowanie oraz projektowanie. Prace zostały zakończone pozytywnym wynikiem w postaci programów komputerowych.

Każdy projekt zwiększa Pana wiedzę i umiejętności programistyczne, przekładając się na kolejne projekty. W stosunku do dotychczasowej działalności te programy mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, jednakże nowy, ulepszony ich charakter nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian.

Potwierdził Pan, że nie prowadził Pan i nie będzie prowadzić badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i że programy komputerowe, będące przedmiotem Pana wniosku zawsze były/są i będą efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak wskazał Pan w uzupełnieniu wniosku, w ramach działalności będącej przedmiotem Pana pytania nr 3 nie prowadził Pan / nie będzie Pan prowadzić prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, a działalność w tej materii nie obejmuje takich czynności, jak zwykłego wykorzystywania wiedzy, standardowego, powtarzalnego działania programistycznego, korzystania z ustalonych schematów programistycznych, rutynowej aktualizacji oprogramowani, itp.

Potwierdził Pan, że w wyniku Pana programowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, dokonuje się postęp technologiczny i powstają nowe /zmienione/ulepszone programy komputerowe.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan również, że w związku z pełnieniem przez Pana funkcji Projekt Menagera i opisaniem charakteru tej funkcji i zadań do niej przypisanych, w ramach „zleceń programistycznych”, „projektów/usług programistycznych” wytwarzał Pan bezpośrednio Pan i będzie bezpośrednio wytwarzać programy komputerowe podlegające u Pana ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Potwierdził Pan, że był/jest i będzie Pan wyłącznym twórcą programów i to Panu przysługują zawsze niezbywalne autorskie i majątkowe prawa do tych utworów. Nadmienił Pan, że wytwarzał i wytwarza odrębne programy komputerowe, a następnie przenosił je Pan na Kontrahenta.

Wskazał Pan, że programy komputerowe, będące przedmiotem Pana wniosku zawsze były/będą efektem działalności twórczej podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Nadmienił Pan, że przy współtworzeniu programów komputerowych, każdy z członków zespołu przenosi odrębne prawo autorskie do programu komputerowego, a przez „rozwinięcia/ulepszenia” każdorazowo rozumieć należy wyłącznie wytwarzanie przez Pana odrębnych programów komputerowych podlegających u Pana ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Programy komputerowe, których był i będzie Pan twórcą w okresie, którego dotyczy wniosek:

zawsze są/będą odznaczać się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem;

zawsze są/będą kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

nie są / nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

nie są / nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawców.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w okresie którego dotyczy wniosek, nie ponosił Pan /nie będzie ponosić Pan wydatków na:

a)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy;

b)nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy;

c)na nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Wskazał Pan, że sposób przeniesienia przez Pana każdego z majątkowych praw autorskich do programu komputerowego następował i będzie następować zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan katalog kosztów kursów i kosztów leasingowanego auta, w tym kosztów eksploatacyjnych/serwisowych i innych kosztów serwisowych wskazując, że chodzi o:

a)koszty 6-miesięcznej subskrypcji umożliwiającej dostęp do platformy szkoleniowej (...), która oferuje kursy branżowe, takie jak (...), koszt raty leasingowej,

b)koszt ubezpieczenia pojazdu, koszt paliwa, koszty eksploatacyjne/serwisowe w postaci opon, części zamiennych oraz usług serwisowych,

c)koszty poboczne leasingu wskazane w umowie leasingowej oraz koszty odkupu leasingowego.

Odnośnie wszystkich kosztów i ich związku z prowadzoną bezpośrednio przez Pana działalnością/pracami związaną z tworzeniem programów komputerowych będących jego przedmiotem wyjaśnił Pan co następuje:

projektor - używa Pan wskazanego sprzętu do jako wyświetlacza. Tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

kamera - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestię dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

laptop - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

komputer stacjonarny - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

monitor - używa Pan wskazanego sprzętu do jako wyświetlacza. Tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

myszka komputerowa - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

klawiatura - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

słuchawki douszne/dokanałowe - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

słuchawki nauszne - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

smartphone - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

smartwatch - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestię dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

tablet – używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

podstawka chłodząca pod laptopa - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu. Podstawka utrzymuje odpowiednią temperaturę laptopa, umożliwiając jego poprawne działanie przy większym obciążeniu,

baterie - koszt jest powiązany z wskazanymi urządzeniami, stanowi ich źródło zasilania,

ładowarki sieciowe, zasilacze - koszt umożliwia działanie wskazanych urządzeń,

etui ochronne na sprzęt - koszt zapewnia dłuższą żywotność sprzętu używanego przy wytwarzaniu oprogramowania,

podkładka pod myszkę komputerową - koszt zapewnia dłuższą żywotność sprzętu używanego przy wytwarzaniu oprogramowania,

środki czyszczące do sprzętu - koszt zapewnia dłuższą żywotność sprzętu używanego przy wytwarzaniu oprogramowania,

urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka)- urządzenie konieczne do prowadzenia właściwego działalności gospodarczej, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe,

tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego - urządzenie konieczne do prowadzenia właściwego działalności gospodarczej, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe,

abonament internetowy - Internet jest konieczny do pracy programistycznych, gdyż zmiany kodu również występują w chmurze, służy także poszerzeniu wiedzy, w związku z tym jest bezpośrednio powiązany z pracą rozwojową,

abonament komórkowy - umożliwia komunikację, jest niezbędny do prowadzenia prac rozwojowych, w tym do tworzenia kodu,

usługi prawne - konsultację prawne w temacie praw autorskich do programów komputerowych wytwarzanych w ramach prac rozwojowych,

usługi księgowe - koszt obsługi księgowej, umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której są prowadzone prace rozwojowe i wytwarzane oprogramowanie,

kursy zwiększające wiedzę/umiejętności - są to kursy branżowe poszerzające wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

książki specjalistyczne (branżowe)- są to książki branżowe poszerzające wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

czasopisma branżowe - są to czasopisma branżowe poszerzające wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

kurs językowy - znajomość języka pozwala zdobywać wiedzę z obcojęzycznych źródeł, która następnie jest wykorzystywana do prac rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

leasingowanie auta – umożliwia sprawne przemieszczanie się. Mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych w postaci tworzenia oprogramowania (spotkania oraz kursy),

koszty eksploatacyjne auta - koszt paliwa, umożliwiającego sprawne przemieszczanie się. Mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych,

koszty serwisowe auta - koszt opon, części zamiennych oraz płynów do samochodu, umożliwiają one sprawne przemieszczanie się. Mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych w postaci tworzenia oprogramowania (spotkania oraz kursy).

Pojazdy opisane we wniosku służą do zwiększeniu mobilności, dzięki środkom transportu może Pan prowadzić prace rozwojowe, poprzez uczestnictwo w spotkaniach oraz szkoleniach, zwiększających Pana wiedzę. Koszt usług prawnych oraz księgowych jest konieczny, aby prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe. Konsultacje prawne dotyczyły tworzonych praw autorskich do programów komputerowych.

W odniesieniu do wszystkich tych poszczególnych kosztów, których dotyczy pytanie postawione przez Pana jako drugie, tj. kosztów które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, przedstawił Pan również dodatkowy funkcjonalny ich związek z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe:

projektor - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

kamera - umożliwia zdobywanie wiedzy i konsultacje,

laptop - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

komputer stacjonarny - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

monitor - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

myszka komputerowa- umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

klawiatura - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

słuchawki douszne/dokanałowe - umożliwiają zdobywanie wiedzy i konsultacje,

słuchawki nauszne - umożliwiają zdobywanie wiedzy i konsultacje,

smartphone- umożliwia zdobywanie wiedzy i konsultacje,

smartwatch- umożliwia zdobywanie wiedzy i konsultacje,

tablet- umożliwia zdobywanie wiedzy i konsultacje,

podstawka chłodząca pod laptopa- umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

baterie - umożliwiają researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

ładowarki sieciowe, zasilacze - umożliwiają researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

etui ochronne na sprzęt - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

podkładka pod myszkę komputerową - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

środki czyszczące do sprzętu - umożliwiają researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka)- umożliwiają researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego - umożliwiają researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

abonament internetowy- umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

abonament komórkowy - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy,

usługi prawne - umożliwia researche, tworzenie i projektowanie kodu oraz zdobywanie wiedzy (zapewniając możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w ramach, której prowadzone są prace rozwojowe),

kursy zwiększające wiedzę/umiejętności - umożliwiają zdobywanie wiedzy,

książki specjalistyczne (branżowe)- umożliwiają zdobywanie wiedzy,

czasopisma branżowe - umożliwiają zdobywanie wiedzy,

kurs językowy - umożliwia zdobywanie wiedzy,

leasingowanie auta - umożliwia spotkania, udział w kursach i szkoleniach,

koszty eksploatacyjne auta - umożliwiają spotkania, udział w kursach i szkoleniach,

koszty serwisowe auta - umożliwiają spotkania, udział w kursach i szkoleniach.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że uzyskuje Pan dochody osiągane są z tytułu przeniesienia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a więc dokonuje Pan odpłatnego przenoszenia praw majątkowych do programów komputerowych.

Wskazał Pan też, że prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencję zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od momentu poniesienia pierwszych kosztów, których dotyczy Pana pytanie drugie.

W ewidencji tej wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnia Pan przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę), przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Pytania

1.Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym ma Pan możliwość skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych w latach podatkowych 2020, 2021, 2022 oraz przyszłych?

2.Czy wymienione wyżej koszty związane z wytwarzaniem oprogramowania poniesione przez Pana stanowią koszty, o których mowa we wzorze z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną działalność B+R?

W uzupełnieniu wniosku nadmienił Pan, że przedmiotem pytania nr 2 jest możliwość zaliczenia do kosztów, o których mowa w lit. a wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy podatkowej kosztów opisanych we wniosku.

3.Czy opisana przez Pana działalność jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że w ramach tego pytania nie oczekuje Pan oceny, czy bezpośrednio podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu/współtworzeniu/rozwijaniu/ulepszaniu programów komputerowych jest pracami rozwojowymi, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lecz wyłącznie czy mieści się w kategorii działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nadmienił Pan również, że pod pojęciem „opisanej przez Pana działalności” rozumieć należy wyodrębnione zadania z funkcji Project Managera, realizowane wyłącznie przez Pana w ramach umów z konkretnymi kontrahentami, w ramach których tworzone są (ew. rozwijane i ulepszane) konkretne programy komputerowe, do których przysługują Panu autorskie prawa majątkowe podlegające ochronie określonej w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wobec których osiągał Pan, czy też będzie osiągać przychody podatkowe.

Pana stanowisko w sprawie

Uważa Pan, że ma Pan możliwość skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką podatkową na zasadach wskazanych w tych przepisach sumy kwalifikowanych dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych w latach podatkowych 2020, 2021, 2022 oraz przyszłych.

Wskazane koszty związane z wytwarzaniem oprogramowania poniesione przez Pana stanowią koszty, o których mowa we wzorze z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. koszty poniesione przez podatnika na prowadzoną działalność B+R.

Uważa Pan, że opisana we wniosku działalność spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym w latach 2020 – 2022 jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z kolei, w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Stosownie do art. 4 ust. 3 wskazanej wyżej ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 5a pkt 38 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności, wynika, że świadczy Pan usługi programistyczne jako Project Manager tworząc i projektując programy komputerowe.

Przedmiotem Pana zagadnień podatkowych są wyłącznie wyodrębnione zadania z funkcji Project Managera, realizowane wyłącznie przez Pana w ramach umów z konkretnymi kontrahentami, w ramach których tworzone są (ew. rozwijane i ulepszane) konkretne programy komputerowe, do których przysługują Panu autorskie prawa majątkowe podlegające ochronie określonej w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wobec których osiągał Pan, czy też będzie osiągać przychody podatkowe.

We wniosku wskazał Pan w szczególności, że:

podejmowane przez Pana działania obejmują szereg procesów twórczych związanych z wytworzeniem oraz ulepszeniem programów komputerowych bądź ich części;

przenosi Pan całość praw autorskich do programu komputerowego (kodu oraz dokumentacji), które podlegają ochronie prawnej z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych na Kontrahentów;

prace/czynności objęte zakresem wniosku, podejmowane bezpośrednio przez Pana, w okresie, którego dotyczy wniosek, zawsze/każdorazowo noszą i będą nosić (w okresie, którego dotyczy wniosek) znamiona działalności twórczej, podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

każdorazowo Pana prace/czynności dotyczące każdego z wytworzonych przez Pana programów komputerowych podejmowane bezpośrednio przez Pana, w okresie, którego dotyczy wniosek, były/są i będą pracami rozwojowymi, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;

prowadził, prowadzi i będzie prowadzić Pan w okresie, którego dotyczy wniosek w ramach prac programistycznych – przy zachowaniu standardów, które wynikają z Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z danej dziedziny wiedzy i umiejętności – prace, które są wyodrębnione z uwagi na cel ich prowadzenia i obejmują łącznie:

a)nabywanie przez Pana wiedzy i umiejętności,

b)łączenie przez Pana wiedzy i umiejętności (tj. znajdowanie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzą wynikającą z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów prac);

c)kształtowanie Pana wiedzy i umiejętności (tj. takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac); oraz

d)wykorzystywanie Pana wiedzy i umiejętności;

całość tych czynności odpowiednio służyła albo służy i będzie służyć planowaniu produkcji bądź projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;

prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prowadzi Pan stale od 2020 r., a ich celem jest/było stworzenie oraz rozwój programów komputerowych. Obejmują one analizy, researche, testy, rozszerzanie wiedzy, programowanie, prototypowanie oraz projektowanie. Prace zostały zakończone pozytywnym wynikiem w postaci programów komputerowych. Każdy projekt zwiększa Pana wiedzę i umiejętności programistyczne, przekładając się na kolejne projekty. W stosunku do dotychczasowej działalności te programy mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, jednakże nowy, ulepszony ich charakter nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian;

prowadził Pan / nie będzie Pan prowadzić prac o innym charakterze niż prace rozwojowe, a działalność w tej materii nie obejmuje takich czynności, jak zwykłego wykorzystywania wiedzy, standardowego, powtarzalnego działania programistycznego, korzystania z ustalonych schematów programistycznych, rutynowej aktualizacji oprogramowani, itp.;

w wyniku Pana programowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, dokonuje się postęp technologiczny i powstają nowe /zmienione/ulepszone programy komputerowe;

wytwarzał Pan bezpośrednio i będzie bezpośrednio wytwarzać programy komputerowe podlegające u Pana ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Potwierdził Pan, że był/jest i będzie Pan wyłącznym twórcą programów i to Panu przysługują zawsze niezbywalne autorskie i majątkowe prawa do tych utworów. Nadmienił Pan, że wytwarzał i wytwarza odrębne programy komputerowe, a następnie przenosił je Pan na Kontrahenta;

programy komputerowe będące przedmiotem Pana wniosku zawsze były/będą efektem działalności twórczej podejmowanej w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

Reasumując, z treści wniosku wynika, że przedstawione we wniosku działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż stanowią prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. tworzone przez Pana programy komputerowe, będące przedmiotem Pana wniosku zawsze są efektem Pana działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 przywołanej ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W Polsce oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 cytowanej ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja - zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Biorąc pod uwagę, że prowadzi Pan działalność badawczo–rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy, w ramach której powstają programy komputerowe, to autorskie prawa do tego oprogramowania, które jak Pan wyjaśnił podlegają ochronie prawnej, o której mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tworzonego oraz rozwijanego przez Pana w ramach działalności gospodarczej – w zakresie w jakim stanowią nowe i indywidualne rozwiązania, które są bezpośrednim efektem Pana prac badawczo-rozwojowych – są więc kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej (kwalifikowanymi IP) w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując zatem sprzedaży majątkowych praw do tworzonych bezpośrednio prze Pana programów komputerowych, o których mowa we wniosku, uzyskuje Pan dochody, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy.

Z treści wniosku wynika, że osiąga Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. praw autorskich do programów komputerowych.

Odnosząc się natomiast do Pana wątpliwości dotyczących ustalania wskaźnika nexus, wskazujemy, że istotnym jest, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo‑rozwojową związaną z danym prawem.

Przyjąć więc trzeba, że jeżeli podatnik poniósł rzeczywiście wydatki, które kwalifikują się jako koszty prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, to wydatki związane z wytworzeniem w ramach tej działalności kwalifikowanego IP należy uznać za koszty faktyczne poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z zastrzeżeniem art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z treści wniosku, ponosi Pan szereg kosztów bezpośrednio związanych z tworzeniem i rozwojem Oprogramowania, takich jak:

projektor - używa Pan wskazanego sprzętu do jako wyświetlacza. Tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

kamera - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestię dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

laptop - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

komputer stacjonarny - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

monitor - używa Pan wskazanego sprzętu do jako wyświetlacza. Tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

myszka komputerowa - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

klawiatura - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu,

słuchawki douszne/dokanałowe - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

słuchawki nauszne - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

smartphone - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

smartwatch - używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestię dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

tablet – używa Pan wskazanego sprzętu do rozmów dotyczących prowadzonych prac rozwojowych. Omawia Pan kwestie dotyczące wytwarzania oprogramowania przy użyciu wskazanego sprzętu,

podstawka chłodząca pod laptopa - tworzy Pan oprogramowanie przy użyciu wskazanego sprzętu. Podstawka utrzymuje odpowiednią temperaturę laptopa, umożliwiając jego poprawne działanie przy większym obciążeniu,

baterie - koszt jest powiązany z wskazanymi urządzeniami, stanowi ich źródło zasilania,

ładowarki sieciowe, zasilacze - koszt umożliwia działanie wskazanych urządzeń,

etui ochronne na sprzęt - koszt zapewnia dłuższą żywotność sprzętu używanego przy wytwarzaniu oprogramowania,

podkładka pod myszkę komputerową - koszt zapewnia dłuższą żywotność sprzętu używanego przy wytwarzaniu oprogramowania,

środki czyszczące do sprzętu - koszt zapewnia dłuższą żywotność sprzętu używanego przy wytwarzaniu oprogramowania,

urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka)- urządzenie konieczne do prowadzenia właściwego działalności gospodarczej, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe,

tonery/tusze do urządzenia wielofunkcyjnego - urządzenie konieczne do prowadzenia właściwego działalności gospodarczej, w ramach której prowadzone są prace rozwojowe,

abonament internetowy - Internet jest konieczny do pracy programistycznych, gdyż zmiany kodu również występują w chmurze, służy także poszerzeniu wiedzy, w związku z tym jest bezpośrednio powiązany z pracą rozwojową,

abonament komórkowy - umożliwia komunikację, jest niezbędny do prowadzenia prac rozwojowych, w tym do tworzenia kodu,

usługi prawne - konsultację prawne w temacie praw autorskich do programów komputerowych wytwarzanych w ramach prac rozwojowych,

usługi księgowe - koszt obsługi księgowej, umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której są prowadzone prace rozwojowe i wytwarzane oprogramowanie,

kursy zwiększające wiedzę/umiejętności - są to kursy branżowe poszerzające wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

książki specjalistyczne (branżowe)- są to książki branżowe poszerzające wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

czasopisma branżowe - są to czasopisma branżowe poszerzające wiedzę, która następnie jest wykorzystywana przy pracach rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

kurs językowy - znajomość języka pozwala zdobywać wiedzę z obcojęzycznych źródeł, która następnie jest wykorzystywana do prac rozwojowych do tworzenia oprogramowania,

leasingowanie auta – umożliwia sprawne przemieszczanie się. Mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych w postaci tworzenia oprogramowania (spotkania oraz kursy),

koszty eksploatacyjne auta - koszt paliwa, umożliwiającego sprawne przemieszczanie się. Mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych,

koszty serwisowe auta - koszt opon, części zamiennych oraz płynów do samochodu, umożliwiają one sprawne przemieszczanie się. Mobilność jest niezbędna do prowadzenia prac rozwojowych w postaci tworzenia oprogramowania (spotkania oraz kursy).

Zdaniem organu, informacje wskazane we wniosku i jego uzupełnieniu potwierdzają istnienie przesłanek świadczących o bezpośrednim powiązaniu ww. wydatków z działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Wobec tego, powyższe ponoszone przez Pana wydatki, opisane we wniosku i jego uzupełnieniu, wobec których wskazał Pan przesłanki przemawiające za bezpośrednim ich powiązaniem z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, może Pan uwzględnić przy ustalaniu wskaźnika/wskaźników nexus (art. 30ca ust. 4 lit. a ustawy) w odpowiedniej części.

Z treści wniosku wynika również, że prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencję zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od momentu poniesienia pierwszych kosztów, których dotyczy wniosek. W ewidencji tej wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnia Pan przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód (stratę), przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, wyodrębnia Pan koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W konsekwencji, przysługuje Panu prawo do preferencyjnego opodatkowania na podstawie omawianej ulgi IP BOX, tj. skorzystania z przepisów art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkowania 5% stawką na zasadach wskazanych w tych przepisach sumy kwalifikowanych dochodów (dochodów z praw autorskich do programów komputerowych, odpłatnie przenoszonych na zleceniodawców, a skorygowanych o współczynnik nexus) uzyskiwanych/osiągniętych w okresie, którego dotyczy Pana wniosek.

Reasumując, stanowisko Pana w zakresie wszystkich zagadnień podatkowych jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ interpretacyjny nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu zaistnienia zdarzenia i w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00