Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.566.2022.2.MC
Obowiązek korekty podatku naliczonego w związku z wydzieleniem Działu Szkół Językowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:
‒prawidłowe w części dotyczącej obowiązku dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym, w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia (pytanie nr 1),
‒nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązku dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością (pytanie nr 2).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z wydzieleniem Działu Szkół Językowych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 stycznia 2023 r. (data wpływu 30 stycznia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim podatnikiem zarejestrowanym dla celów podatku od towarów i usług w Polsce, mającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Wnioskodawca do 31 października 2022 r. był podmiotem prowadzącym działalność w obszarze:
a)systemu oświaty - tworzenie treści edukacyjnych i wydawanie podręczników oraz materiałów edukacyjnych, w tym cyfrowych oraz obrót tego typu treściami i produktami; tworzenie i udostępnianie rozwiązań edukacyjnych oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli, z wyłączeniem usług nauki języków obcych; oraz
b)prowadzenia szkół językowych, tj. prowadzenia grupowych i indywidualnych językowych i niejęzykowych kursów (stacjonarnych i on-line), z wyłączeniem świadczenia usług w związku z podnoszeniem pozajęzykowych kwalifikacji zawodowych dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli.
W ramach prowadzonej działalności w obszarze systemu oświaty Wnioskodawca wykonywał i wykonuje zarówno czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jak i zwolnione z VAT, natomiast w zakresie prowadzenia szkół językowych - wykonywał czynności zwolnione z opodatkowania VAT i opodatkowane. Wnioskodawca realizuje prawo do odliczenia VAT zgodnie z art. 90 ustawy o VAT stosując współczynnik struktury sprzedaży. Współczynnik ten oblicza stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy o VAT jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi Wnioskodawcy nie przysługuje takie prawo.
Akcjonariusz Wnioskodawcy 31 października 2022 r. dokonał podziału poprzez wydzielenie (dalej: Dzień Wydzielenia”) do innej spółki kapitałowej (dalej: „Spółka Przejmująca”) Działu Szkół Językowych (dalej: „Dział Wydzielany”) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1526 ze zm.). W następstwie podziału przez wydzielenie akcjonariusz Wnioskodawcy otrzymał udziały Spółki Przejmującej. Podział Wnioskodawcy został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym bądź jednym z głównych celów tego podziału nie było uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Celem przeprowadzenia podziału było wydzielenie do odrębnych spółek dwóch niepowiązanych ze sobą funkcjonalnie działów Wnioskodawcy w sposób zapewniający jednocześnie pełną sukcesję prawną.
W wyniku tego podziału, dział wydawniczy (dalej: „Dział Wydawniczy”) zajmujący się działalnością w obszarze systemu oświaty oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli, to jest zajmujący się działalnością wskazaną w lit. a) powyżej pozostał w Spółce Dzielonej zaś dział szkół językowych (dalej: „Dział Szkół Językowych”) zajmujący się prowadzeniem kursów językowych oraz innych kursów, to jest działalnością wskazaną w lit. b) powyżej został wydzielony do Spółki Przejmującej.
Na moment przeprowadzenia podziału przez wydzielenie, Dział Wydawniczy oraz Dział Szkół Językowych posiadały następujące cechy na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej oraz funkcjonalnej:
1) po dniu podziału, Dział Wydawniczy oraz Dział Szkół Językowych (każdy z osobna) funkcjonuje w oparciu o wyodrębnione składniki materialne oraz składniki niematerialne, w tym:
‒do Działu Wydawniczego zostały przypisane głównie następujące składniki materialne służące do działalności w obszarze systemu oświaty oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli: telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe, routery, modemy, czytniki kodów kreskowych, stacje dokujące, słuchawki, tablety, kamery, twarde dyski, macierze, stacje graficzne, serwery, samochody, meble biurowe, komputery, projektory multimedialne
‒do Działu Wydawniczego zostały przypisane głównie następujące składniki niematerialne służące do działalności w obszarze systemu oświaty oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli: licencja na programy komputerowe, prawa do znaków towarowych związanych z marką wydawniczą, prawo do sklepu internetowego sprzedającego produkty związane z działalnością wydawniczą, prawa do stron internetowych związanych z działalnością wydawniczą, umowy najmu laptopów, umowy leasingów samochodów, umowy najmu biur i magazynu;
‒do Działu Szkół Językowych zostały przypisane następujące składniki materialne służące do prowadzenia szkół językowych: komputery, tablice interaktywne, tablice magnetyczne, projektory, drukarki, monitory ścienne, telewizory, rzutniki, samochody, kasetony reklamowe, wyposażenie meblowe sal lekcyjnych, z uwzględnieniem wyposażenia do nauczania dzieci, radioodtwarzacze, głośniki przenośne, urządzenia sieciowe, kamery, telefony, odtwarzacze DVD;
‒do Działu Szkół Językowych zostały przypisane następujące składniki niematerialne służące do prowadzenia szkół językowych: umowy najmu lokalizacji szkół językowych, umowy z lektorami prowadzącymi zajęcia językowe, licencja na programy komputerowe, prawa do znaków towarowych związanych z działalnością szkół językowych, prawo do sklepu internetowego sprzedającego kursy językowe, umowy najmu iPadów.
2) do Działu Wydawniczego oraz do Działu Szkół Językowych (każdego z osobna) zostali przypisani pracownicy, osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym osoby świadczące usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z podziałem przez wydzielenie Działu Szkół Językowych do Spółki Przejmującej przeszli pracownicy w trybie art. 23[1] Kodeksu pracy, zajmujący się działalnością związaną z prowadzeniem szkół językowych. Dodatkowo do Spółki Przejmującej zostały przeniesione umowy osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy osób świadczących usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Spółka Przejmująca jest podmiotem samodzielnie funkcjonującym w zakresie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz posiada autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań. Spółka Przejmująca jest zarejestrowana jako odrębny podatnik VAT.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Spółka jest zainteresowana potwierdzeniem stanowiska czy i w jakim zakresie będzie zobowiązana dokonać korekty rocznej, o której mowa w art. 91 ust. 1 i następne ustawy o VAT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Dział Wydzielany (Dział Szkół Językowych) stanowił w momencie wydzielenia do Spółki przejmującej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”. Potwierdzenie takiego stanowiska Wnioskodawca uzyskał w wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2022 r., znak 0114-KDIP1-1.4012.337.2022.2.AWY.
W zakresie pytania 2 wniosku, pytanie dotyczy wydatków o charakterze ogólnym, które wiążą się z funkcjonowaniem Działu Wydzielanego i Spółki Dzielonej, w tym ogólnie z funkcjonowaniem całej Spółki: min. usługi prawne, usługi doradcze, usługi marketingowe, koszty audytów, usługi leasingu i najmu samochodów wykorzystywanych przez pracowników pracujących dla Działu Wydzielanego i Spółki Dzielonej przed Dniem Wydzielenia, jak również zakup paliwa do tych samochodów, zakup artykułów biurowych dla pracowników obsługujących zarówno Dział Wydzielany, jak i pozostałą działalność Spółki Dzielonej itp.
Wnioskodawca potwierdza, iż pytanie nr 2 dotyczy korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym (Działem Szkół Językowych), jak i pozostałą działalnością Spółki Dzielonej, w stosunku do których to wydatków nie było możliwe jednoznacznie ich przyporządkowanie do Działu Wydzielanego lub pozostałej działalności Spółki Dzielonej.
Intencją Wnioskodawcy nie jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Dział Wydzielany (Dział Szkół Językowych) stanowił w momencie wydzielenia do Spółki Przejmującej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Pytania
1)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka Dzielona nie będzie zobowiązana do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym (w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia)?
2)Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka Dzielona będzie zobowiązana do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą działalnością Spółki Dzielonej?
Państwa stanowisko w sprawie
1) Stanowisko w zakresie pytania nr 1
Spółka Dzielona nie będzie zobowiązana do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym (w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia).
2) Stanowisko w zakresie pytania nr 2
Spółka Dzielona będzie zobowiązana do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą działalnością Spółki Dzielonej.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
1) Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 1
Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
W myśl art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Ponadto, stosownie do art. 91 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14 ustawy o VAT, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.
Przepisy art. 91 ust. 1-6 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał ta kiego obniżenia, albo nie miał ta kiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT).
Art. 91 ust. 9 ustawy o VAT stanowi z kolei, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W tym miejscu należy również wskazać, że stosownie do art. 19 zdanie pierwsze Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L 347 z 11 grudnia 2006 r., str. 1, z późn. zm.; dalej: „Dyrektywa VAT”), w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako a portu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego.
Podkreślić należy, że powyższa regulacja nie została w sposób bezpośredni zaimplementowana do krajowego porządku prawnego, a ustawa o VAT nie zawiera przepisu stanowiącego o pełnym następstwie prawnym w zakresie VAT związanym z nabytym przedsiębiorstwem lub jego częścią. Za wyraz częściowej implementacji art. 19 Dyrektywy VAT należy natomiast uznać art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa .
W konsekwencji, w oparciu o treść art. 6 pkt 1 oraz art. 91 ust. 9 ustawy o VAT przyjmuje się, że zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, jako następca prawny zbywającego, jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego, korekt podatku naliczonego oraz innych czynności w ramach rozliczeń podatkowych, niezbędnych do zachowania zasady neutralności (tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 29 maja 2014 r., sygn. akt I FSK 1027/13 oraz z 28 października 2011 r., sygn. akt I FSK 1660/10).
Odnosząc powyższe rozważania do analizowanej sprawy, należy uznać, że to Spółka Przejmująca jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Działu Wydzielanego) powinna dokonać korekt podatku naliczonego, o których mowa w art. 91 ust. 1 i 2 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług związanych z Działem Wydzielanym (przypisanych do Działu Wydzielanego) nabytych przez Spółkę Dzieloną przed Dniem Wydzielenia. W związku z nabyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółka Przejmująca stała się bowiem następcą prawnym Spółki Dzielonej w zakresie praw i obowiązków podatkowych związanych z Działem Wydzielanym, w tym obowiązku dokonania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyby do jej zbycia nie doszło.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe w indywidualnych sprawach podatników. Tytułem przykładu można w tym miejscu powołać interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 lipca 2018 r., znak: 0112-KDIL2-3.4012.243.2018.1.IP, w której za prawidłowe uznano stanowisko Wnioskodawcy, iż:
„(...) korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, jak również korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, dokonywanych za Rok Podziału w stosunku do towarów i usług wchodzących w skład Części Wydzielanej (w tym nabytych jeszcze przez Bank Dzielony do Dnia Podziału), powinien dokonać Bank Przejmujący z zastosowaniem ustalonego przez siebie ostatecznego współczynnika VAT (...). W konsekwencji, Bank Dzielony nie będzie obowiązany do dokonywania tych korekt.”
W świetle powyższego, w ocenie Wnioskodawcy, do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym (w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia) zobowiązana będzie Spółka Przejmująca. Tym samym, obowiązek dokonania ww. korekt nie będzie ciążył na Spółce Dzielonej.
2) Uzasadnienie stanowiska do pytania nr 2
Co do zasady, zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a ustawy o VAT.
Od powyższej reguły przewidziano jednak wyjątek. Mianowicie, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, korekty określone w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT są dokonywane przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 91 ust. 9 ustawy o VAT).
Podkreślić przy tym należy, że następstwo prawne w zakresie obowiązku dokonania korekt podatku naliczonego dotyczy wyłącznie podatku VAT w zakresie związanym z przenoszonym przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią. W przypadku transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przedmiotem sukcesji nie jest natomiast obowiązek dokonania korekt, o których mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT, w odniesieniu do nabytych towarów i usług związanych z pozostałą działalnością zbywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W rezultacie należy uznać, że w przypadku nabywania przez zbywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa towarów i usług związanych jednocześnie zarówno z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa będącą przedmiotem transferu, jak i jego pozostałą działalnością, obowiązek dokonania korekt określonych w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT w zakresie tych towarów i usług będzie ciążył na zbywcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Przechodząc w tym miejscu na grunt analizowanej sprawy należy przypomnieć, że Wnioskodawca przed Dniem Wydzielenia dokonywał zakupu towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą działalnością Spółki Dzielonej. Ze względu na charakter ogólny takich wydatków, nie było możliwe ich jednoznaczne przyporządkowanie do Działu Wydzielanego lub pozostałej działalności Spółki Dzielonej. Z uwagi na brak przypisania ww. towarów i usług wyłącznie do Działu Wydzielanego, w ocenie Wnioskodawcy, obowiązek dokonania korekt podatku naliczonego określonych w art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT w tym zakresie nie podlega sukcesji, a tym samym będzie ciążył na Spółce Dzielonej.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o VAT oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i n. ustawy o VAT, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą działalnością Spółki Dzielonej, zobowiązana będzie Spółka Dzielona.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
‒prawidłowe w części dotyczącej obowiązku dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym, w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia (pytanie nr 1),
‒nieprawidłowe w części dotyczącej obowiązku dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością (pytanie nr 2).
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”, która wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Tym samym, podatnik dokonując zakupu towarów czy usług dokonuje ich natychmiastowej alokacji do czynności dających prawo do odliczenia lub niedających takiego prawa.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy:
w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
W myśl art. 90 ust. 2 ustawy:
jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Stosownie do art. 90 ust. 3 ustawy:
proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Na podstawie art. 90 ust. 4 ustawy:
proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
W świetle art. 90 ust. 5 ustawy:
do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności
Zgodnie z art. 90 ust. 6 ustawy:
do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu z tytułu transakcji dotyczących:
1) pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych;
2) usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Podkreślić jednakże należy, że kwota podatku naliczonego do odliczenia ustalona na podstawie proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 ustawy, nie jest ostateczna. Przepisy art. 91 ustawy wprowadzają regułę ostatecznego rozliczenia podatku naliczonego za dany rok podatkowy w sytuacji, gdy odliczenia dokonano na podstawie proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy.
Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy:
po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10, 10a lub 10c-10g lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy:
w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
W myśl art. 91 ust. 2a ustawy:
obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy:
korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
Na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy:
w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyjaśnienia wymaga, że wprowadzenie procedury korekty związane jest z faktem, że we wspólnym systemie VAT obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego, tzn. następującego z chwilą powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. W tym momencie związek towaru z danym rodzajem czynności (opodatkowanej, zwolnionej, mieszanej) ma zazwyczaj charakter planowany. Do czasu faktycznego wykorzystania nabytego towaru lub usługi faktyczny związek z danym rodzajem czynności może się zmienić, ograniczając prawo do odliczenia albo uzasadniając dokonanie odliczenia (jeśli wcześniej uprawnienie to nie przysługiwało). Jednocześnie przepisy wprowadzają szczególny tryb korekty do wybranych składników majątku. Z uwagi na zazwyczaj wieloletni okres wykorzystania składników majątku zaliczanych do środków trwałych oraz nieruchomości, ustawa przyjmuje zasadę dokonywania cząstkowej i równomiernej korekty w dłuższym czasie (dla nieruchomości przez 10 lat, a dla pozostałych składników majątku przez 5 lat).
Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.), zwanej dalej Kodeksem spółek handlowych:
podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Stosownie do art. 529 § 2 Kodeksu spółek handlowych:
do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej.
W myśl art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.
Cechą szczególną trybu podziału spółki wskazanego w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, nie traci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejsza swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną). W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).
Ustawa o podatku od towarów i usług nie reguluje w sposób odrębny powyższych zmian podmiotowych. Zasady sukcesji praw i obowiązków w przypadku wszelkiego rodzaju przekształceń podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w różnych formach, uregulowane zostały natomiast w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową.
Na podstawie art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej:
osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:
1) osób prawnych,
2) osobowych spółek handlowych,
3) osobowych i kapitałowych spółek handlowych
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.
Zgodnie z art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej:
przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:
1) innej osoby prawnej (osób prawnych);
2) osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).
W myśl art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej:
osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Na podstawie art. 93a § 2 Ordynacji podatkowej:
przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:
1) osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:
a) innej spółki niemającej osobowości prawnej,
b) spółki kapitałowej;
2) (uchylony)
3) stowarzyszenia utworzonego w wyniku przekształcenia stowarzyszenia zwykłego.
Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa, jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego. Przedmiotem następstwa podatkowego są prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego, przy czym zgodnie z art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, rozumie się przez to prawa i obowiązki zawarte we wszelkich aktach normatywnych prawa podatkowego, w tym m.in. ustawy o podatku od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że do 31 października 2022 r. byli Państwo podmiotem prowadzącym działalność w obszarze systemu oświaty oraz prowadzenia szkół językowych. W ramach prowadzonej działalności w obszarze systemu oświaty wykonywali i wykonują Państwo zarówno czynności podlegające opodatkowaniu VAT, jak i zwolnione z VAT, natomiast w zakresie prowadzenia szkół językowych – wykonywali Państwo czynności zwolnione z opodatkowania VAT i opodatkowane. Realizują Państwo prawo do odliczenia VAT zgodnie z art. 90 ustawy stosując współczynnik struktury sprzedaży. Państwa akcjonariusz 31 października 2022 r. (Dzień Wydzielenia) dokonał podziału poprzez wydzielenie do innej spółki kapitałowej (Spółka Przejmująca) Działu Szkół Językowych (Działu Wydzielanego) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Dział Wydzielany (Dział Szkół Językowych) stanowił w momencie wydzielenia do Spółki Przejmującej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
W rozpatrywanej sprawie wątpliwości dotyczą ustalenia między innymi, czy będą Państwo zobowiązani do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym, w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia (pytanie nr 1).
W odniesieniu do przedstawionych wątpliwości wskazać należy, że korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym oraz gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości.
Z cytowanego powyżej art. 91 ust. 9 ustawy wynika, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w art. 91 ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1-8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika.
Z okoliczności sprawy wynika, że Państwa akcjonariusz 31 października 2022 r. dokonał podziału poprzez wydzielenie do Spółki Przejmującej Działu Szkół Językowych (Działu Wydzielanego) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Ponadto, jak wskazali Państwo we wniosku, zespół składników materialnych i niematerialnych tworzący Dział Wydzielany (Dział Szkół Językowych) stanowił w momencie wydzielenia do Spółki Przejmującej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Zatem mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku przeniesienie przez Państwa w ramach podziału przez wydzielenie Działu Szkół Językowych stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w świetle art. 91 ust. 9 ustawy, nie powoduje obowiązku dokonania przez Państwa korekty podatku naliczonego, określonej w art. 91 ustawy. Obowiązek ewentualnych korekt podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy, będzie ciążył na nabywcy, czyli Spółce Przejmującej.
Zatem nie są Państwo zobowiązani do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych wyłącznie z Działem Wydzielanym (w tym nabytych także przed Dniem Wydzielenia).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ponadto Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy będą Państwo zobowiązani do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy oraz korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością (pytanie nr 2).
We wniosku wskazano, że pytanie nr 2 dotyczy wydatków o charakterze ogólnym, które wiążą się z funkcjonowaniem Działu Wydzielanego i Spółki Dzielonej, w tym ogólnie z funkcjonowaniem całej Spółki. Przy czym, jak wskazali Państwo we wniosku, pytanie nr 2 dotyczy korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym (Działem Szkół Językowych), jak i pozostałą Państwa działalnością, w stosunku do których to wydatków nie było możliwe jednoznacznie ich przyporządkowanie do Działu Wydzielanego lub pozostałej Państwa działalności.
Jak wskazano powyżej, korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy jest dokonywana przez nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego następcą prawnym, który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1-8 ustawy, obowiązki swojego poprzednika.
Zatem w odniesieniu do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością (wydatków, których nie było możliwe jednoznacznie przyporządkowanie do Działu Wydzielanego lub pozostałej Państwa działalności) korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy zobowiązani są Państwo dokonać Państwo jako zbywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wskazać bowiem należy, że na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy nabywca jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do poniesionych przez zbywcę wydatków będących przedmiotem nabycia w ramach transakcji nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Tym samym w analizowanym przypadku nie można przyjąć, że Spółka Przejmująca jako nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym (Działem Szkół Językowych), jak i pozostałą Państwa działalnością, których to wydatków nie było możliwe jednoznacznie przyporządkowanie do Działu Wydzielanego.
Tym samym zgodzić należy się z Państwem, że są Państwo zobowiązani do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością.
Jednocześnie, jak wynika z okoliczności przedstawionych w uzupełnieniu do wniosku, wydatki objęte pytaniem nr 2 to wydatki o charakterze ogólnym, które wiążą się z funkcjonowaniem Działu Wydzielanego i Spółki Dzielonej, w tym ogólnie z funkcjonowaniem całej Spółki: min. usługi prawne, usługi doradcze, usługi marketingowe, koszty audytów, usługi leasingu i najmu samochodów wykorzystywanych przez pracowników pracujących dla Działu Wydzielanego i Spółki Dzielonej przed Dniem Wydzielenia, jak również zakup paliwa do tych samochodów, zakup artykułów biurowych dla pracowników obsługujących zarówno Dział Wydzielany, jak i pozostałą działalność Spółki Dzielonej itp. Zatem z opisu sprawy wynika, że wydatki, których dotyczy pytanie nr 2 nie należą do kategorii towarów i usług objętych korektą wieloletnią, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy.
Tym samym stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku nie są Państwo zobowiązani do dokonania korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością.
Podsumowując należy wskazać, że w związku z wydzieleniem do Spółki Przejmującej Działu Szkół Językowych (Działu Wydzielanego) są Państwo zobowiązani do dokonania korekty rocznej podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością oraz nie są Państwo zobowiązani do dokonania korekty wieloletniej na podstawie art. 91 ust. 2 i następne ustawy, za rok obejmujący Dzień Wydzielenia w stosunku do towarów i usług związanych zarówno z Działem Wydzielanym, jak i pozostałą Państwa działalnością.
Zatem oceniając całościowo Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać je za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right